Aktualności

Filtr

Szkolny Konkurs Ekologiczny pt. "Dbajmy o naszą planetę"

 

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie klas 0–III wzięli udział w Szkolnym Konkursie Ekologicznym pod hasłem "Dbajmy o naszą planetę".
Celem konkursu było kształtowanie postaw ekologicznych; podnoszenie świadomości ekologicznej; tworzenie trwałych nawyków i zachowań ekologicznego stylu życia w domu, w szkole i najbliższym otoczeniu; rozwijanie wyobraźni i inwencji twórczej przez poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych.
Uczniowie wykonali w szkole piękne prace plastyczne w formie plakatów, w których przedstawili różnymi technikami wiele sposobów dbania o stan naszej planety. Jury, dokonując oceny prac, zwracało uwagę na zgodność pracy z tematyką konkursową, oryginalność i pomysłowość, estetykę oraz samodzielność wykonania pracy.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KLASY 0-I
I miejsce –Rozalia Kozłowska kl. I c, Iga Witkowska kl. I b
II miejsce – Maria Bednarczyk kl. 0 c, Blanka Drabot kl. 0 c
III miejsce – Liwia Drabot kl. I a, Amelia Krupka kl. 0 a, Maja Szabłowska kl. 0 b
WYRÓŻNIENIE - Oliwier Kordasz kl. I b, Igor Subzda kl. 0 a
KLASY II-III
I miejsce – Hanna Pawłowska kl. II a, Błażej Zduniak kl. II a
II miejsce – Alicja Kaczmarczyk kl. II a, Małgorzata Szymańska kl. III b
III miejsce – Marcelina Mierzejewska kl. II b, Zofia Strzeszewska kl. II b
WYRÓŻNIENIE – Marcel Jabłoński kl. III a, Maria Łojek kl. II b

Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy oraz bardzo dziękujemy za udział.

Organizatorzy: Katarzyna Chilicka, Milena Gołębiewska, Elżbieta Kucharczyk

Szkolna wycieczka do sadu

Dnia 25 kwietnia 2024 roku odbyła się szkolna wycieczka do pobliskiego sadu w ramach realizacji „Programu dla szkół”. Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy na temat drzew i krzewów owocowych oraz pracy sadownika. Pani kierownik oprowadziła dzieci po sadzie i opowiedziała o tym, jak sadownicy dbają o drzewa, narzędziach używanych do pielęgnacji drzew owocowych i o zbieraniu owoców. Uczniowie klas I-III z zaciekawieniem wysłuchali informacji na temat budowy kwiatu, sposobu zapylania oraz powstawania owocu. Z zachwytem obserwowali kwitnący sad i zwierzęta, które się w nim zadomowiły. Czas spędzony na świeżym powietrzu i bliski kontakt z przyrodą dostarczył wszystkim wiele radości.
Dziękujemy Panu Ludwikowi za umożliwienie obejrzenia sadu.

Danuta Rurka

Światowy Dzień Książki

„Kto czyta książki,
żyje podwójnie.”
Umberto Eco

23 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej w Goworowie obchodziliśmy Światowy Dzień Książki, którego celem jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa. Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa dotycząca tego święta, z którą mogli zapoznać się uczniowie, pracownicy szkoły, a także rodzice. Dodatkowo nauczyciele podczas swoich zajęć czytali wspólnie z uczniami fragmenty wybranych książek.

A. Podleś, A. Kosiorek

Szkolny konkurs plastyczny "Wiosna wokół nas"

22 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Wiosna wokół nas”, zorganizowany przez nauczycieli oddziałów „0”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas 0-3. Zadanie polegało na samodzielnym wykonaniu pracy o tematyce wiosennej w formacie A4. Uczestnicy mogli korzystać z dowolnych materiałów, poza gotowymi elementami lub nietrwałymi. Jury, dokonując oceny prac, zwracało szczególną uwagę na zgodność z tematyką, estetykę, pomysłowość oraz samodzielność.

LAUREACI KONKURSU:
KATEGORIA KL.0
- I miejsce – Kornelia Gruz kl.0b
- II miejsce – Amelia Grabowska kl.0b
- III miejsce – Miłosz Mierzejewski kl.0a
- wyróżnienie – Gabriela Galarska kl.0c
- wyróżnienie – Karolina Siepioła kl.0c
KATEGORIA KL.1
- I miejsce – Amelia Szymańska kl.1c
- II miejsce – Rozalia Kozłowska kl.1c
-III miejsce – Wiktoria Sujkowska kl.1a
- wyróżnienie – Natalia Zięba kl.1a
- wyróżnienie – Oliwier Kordasz kl.1b
KATEGORIA KL.2
- I miejsce – Amelia Galarska kl.2a
- II miejsce – Maciej Dudziec kl.2a
- III miejsce – Aleksandra Buczyńska kl.2b
- wyróżnienie – Igor Dąbrowski kl.2a
KATEGORIA KL.3
- I miejsce – Lena Błaszczak kl.3a
- II miejsce – Stanisław Skrzecz kl.3b
- III miejsce – Aleksandra Świderska kl.3b

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy!
Organizatorzy:
Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym

20 kwietnia 2024 r. odbyły się w Szkole Podstawowej w Goworowie Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców klas V – VI oraz klas VII – VIII.
Do rywalizacji sportowej zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerwina, Łęgu Starościńskiego, Nasiadek i Goworowa.
Zawody rozpoczęto o godzinie 10:00. Przywitano wszystkich zawodników i ich opiekunów. Następnie zawodnicy przystąpili do indywidualnych rozgrywek i podwójnych gier. Była zacięta walka o każdy zdobyty punkt.
Po skończonej rywalizacji ogłoszono wyniki i wręczono zawodnikom puchary oraz medale. Nasi uczniowie zdobyli:
Klasy V – VI
II miejsce – dziewczęta
III miejsce – chłopcy
Klasy VII – VIII
I miejsce – dziewczęta
III miejsce – chłopcy
Awans do zawodów międzypowiatowych, które odbędą się 28 kwietnia 2024r. w Szkole Podstawowej nr. 3 w Ostrołęce zakwalifikowały się dwa zespoły dziewcząt z klasy V i VIII.
Dziękujemy wszystkim zawodnikom za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Elżbieta Bieniecka

Książka naszym przyjacielem


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska

23 kwietnia uczniowie i przedszkolaki z Fili w Szczawinie wzięły udział
w obchodach Światowego Dnia Książki. To coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa zastało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO.
Dzieci obejrzały prezentację dotyczącą świata książek. Wzbogaciły swój zasób słownictwa związanego z czytelnictwem oraz wiedzę na temat literatury dziecięcej. Poznały kolejne etapy powstawania książki. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania wykonali rysunki tematyczne.

Arleta Samorajska

Święto Chrztu Polski

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Święto Chrztu Polski, ustanowione w kraju na dzień 14 kwietnia.
Postawiliśmy na żywą lekcję historii pod tytułem "Chrzest Polski", którą przygotowali uczniowie klas siódmych pod kierunkiem nauczycieli historii. Prezentacja odbyła się 12 kwietnia 2024r. dla społeczności szkolnej w przedziale klas 4-8.
Uczennica klasy ósmej Natalia Zalewska pięknymi strofami poezji przeniosła nas w czasy Mieszka I.
Pani Dyrektor wprowadziła nas w nastrój święta. Później był posąg Światowida i słowiański taniec dziewcząt, i najważniejsze, sceny politycznych dylematów oraz ceremonia chrztu Mieszka I.
Barwne kostiumy, wianki ze świeżo zerwanych polnych kwiatów, tańce oraz "poważne" tematy nadały lekcji ciekawy i edukacyjny wymiar. Lekcja przebiegała na tle tematycznej dekoracji i została wzbogacona przepiękną historyczną pieśnią w wykonaniu szkolnego chóru. A na koniec były pamiątkowe zdjęcia z "aktorami".

Organizatorzy: B. Drabot, M. Niechoda

Dbajmy o naszą planetę Ziemię!


22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone na całym świecie od 1970 roku.
„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas” – powiedział Florian Plit - polski geograf. Mając na uwadze słowa profesora nauk o Ziemi podjęliśmy działania mające na celu zwiększenie świadomości uczniów, jaki wpływ ludzie wywierają na środowisko. Przedszkolaki zasadziły kwiaty w donicach, by ozdobić szkolne schody. Uczniowie z klas I-III zadbały o drzewka posadzone jesienią, grabiły teren wokół budynku oraz uprzątnęły klomb. Nie obyło się bez pogadanki na temat ekologii. Była to okazja do propagowania postaw proekologicznych.

Barbara Rutkowska

Mistrzostwa Powiatu w Piłkę Siatkową Dziewcząt i Chłopców

6 kwietnia w Szkole Podstawowej w Czerwinie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłkę siatkową dla dziewcząt (zespoły czwórkowe) organizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Nasze zawodniczki zajęły III miejsce.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – SP Czerwin
II miejsce – SP Rzekuń
III miejsce – SP Goworowo
IV miejsce – SP Myszyniec

13 kwietnia w hali Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w piłkę siatkową chłopców (zespoły czwórkowe) organizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Najlepsi okazali się gracze z SP Goworowa, którzy pokonali reprezentację z Czerwina i Myszyńca.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Czerwin
III miejsce – SP Myszyniec

Mistrzowie z Goworowa awansowali do kolejnej fazy międzypowiatowej, które odbyły się 17 kwietnia w Wyszkowie- zajmując IV miejsce.

17 kwietnia w Szkole Podstawowej w Czerwinie odbyły się Mistrzostwa Powiatowe klas VII – VIII w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w piłkę siatkową chłopców. Zespół z Goworowa zajął I miejsce i tym samym awansował na szczebel międzypowiatowy, który odbędzie się 24 kwietnia w Wyszkowie.
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Czerwin
III miejsce – SP Myszyniec

Dorota Ciskowska

Listy kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas 1 w postępowaniu uzupełniającym

Czytamy i malujemy, naszą szkołę reprezentujemy!

18 kwietnia 2024r. czteroosobowa reprezentacja klas drugich wzięła udział w Gminnym Konkursie Czytelniczo-Plastyczny "Utwory głośno czytane i malowane" w Kuninie. Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestnika było przeczytanie na głos wylosowanego fragmentu utworu z literatury dziecięcej, a następnie zilustrowanie zaprezentowanego przez organizatora wiersza. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i sercem wykonali obydwa zadania konkursowe, przez co zadanie komisji konkursowej nie było łatwe.
Z dumą informujemy, że nasi uczniowie zajęli wszystkie miejsca na podium:
1 miejsce - Zofia Strzeszewska klasa 2b
2 miejsce - Igor Dąbrowski klasa 2a
3 miejsce - Iga Dziełak klasa 2a
Gratulujemy dzieciom i ich rodzicom oraz wychowawcom za zaangażowanie i przygotowanie dzieci, które już deklarują udział w kolejnych edycjach konkursu.

Aneta Kosek

„Zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena”

Pod koniec marca uzdolnieni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Zaczarowany świat baśni Hansa Christiana Andersena” adresowany do dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat. Zadaniem młodych twórców było wykonać pracę plastyczną będącą ilustracją dowolnego fragmentu jednej z baśni Andersena.
Techniki wykonania pracy to:
rysunek – ołówek, kredki ołówkowe, pastele suche lub tłuste, węgiel,
malarstwo – plakatówka, akryl, akwarela, olej, tempera, gwasze,
grafika warsztatowa – monotypia, linoryt,
grafika komputerowa, collage.

Kreatywni i utalentowani uczniowie, którzy wykonali prace konkursowe wysłane na ogólnopolski etap konkursu to:
I miejsce Antonina Rurka kl.1a, Hanna Pawłowska kl.2a, Zofia Kołodziejczyk kl.4b, Cecylia Pons kl.7b, Łucja Niegowska kl.6b.
Pozostali nagrodzeni artyści to:
W kategorii klas 1-3:
II miejsce Wiktoria Sujkowska kl.1a, Błażej Zduniak kl.2a
III miejsce Nadia Winczewska kl.2a, Wojciech Chodkowski kl.1a
Wyróżnienie: Natalia Sobotka kl.1a, Zuzanna Bielarczyk kl.2a
W kategorii klas 4- 8:
II miejsce Maja Gnys kl.7b, Alicja Zięba kl.5b
III miejsce Róża Milewska kl.5b, Hanna Stachacz kl.6b

Organizatorzy dziękują wychowawcom i rodzicom za zachęcenie do wzięcia udziału w konkursie, a wszystkim uczniom za plastyczne zdolności oraz czas poświęcony na stworzenie tych pięknych obrazów. Gratulujemy.

Ewa Lubiak, Beata Piechocka

Gminny Konkurs Plastyczny "Wiosna w moim oknie"


25 marca w Fili w Szczawinie został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pt. Wiosna w moim oknie” zorganizowany przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie. Adresowany był on do dzieci w wieku przedszkolnym. Stąd też zostały w nim wyróżnione 3 kategorie wiekowe: 3-latki, 4-latki,i 5-latki.
Zadaniem przedszkolaków było przedstawienie na formacie A3 za pomocą dowolnej techniki plastycznej zmian zachodzących w przyrodzie w okresie wiosennym.
W konkursie wzieli udział przedstawiciele wszystkich oddziałów i grup przedszkolnych z trenu naszej gminy. Jury oceniając prace zwracało uwagę na jej zgodność z tematem, estetykę wykonania, oryginalność oraz pomysłowość.

LAUREACI KONKURSU
Kategoria 3-latków
I miejsce – Wiktor Zacharek
II miejsce – Maria Brzozowska
III miejsce - Piotr Rurka
Kategoria 4-latków
I miejsce – Aleksandra Drabot
II miejsce – Franciszek Lewandowski
III miejsce – Aleksander Żabik
Kategoria 5 – Latków
I miejsce – Jowita Łuba
II miejsce – Gabryjela Bialik
III miejsce – Weronika Gołębiewska
Wyróżnienia: Maria Plata, Dorota Pazik, Ewelina Wilamowska, Zofia Plata.

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom!

Arleta Samorajska
B. Archacka

Teatrzyk „Figle Pana Bałagana”

Dzisiaj obejrzeliśmy przedstawienie „Figle Pana Bałagana” w wykonaniu artystów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik” z Białegostoku. Był to spektakl o tym , skąd się bierze bałagan i nieporządek wokół nas. Pan Michałek, Skarpeta, Miś i Królowa Bałaganu rozśmieszali nas i bawili, ale przede wszystkim przypominali  o zasadach przestrzegania porządku  i czystości.  Dzieci szybko doszły do wniosku, że lepiej nam się pracuje, bawi i uczy , gdy jest czysto w pokoju, w sali przedszkolnej lub w najbliższym otoczeniu. Należy też uważać, by nie ulec złym mocom „Królowej Bałaganu”.

                                                                                                        Barbara Rutkowska

Zaproszenie na konferencję

Zaproszenie do udziału w konkursie

Z wielką przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję „Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej”. Tegoroczna jedenasta odsłona konkursu jest wyjątkowa, gdyż realizowana jest w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Polska może poszczycić się bogatymi tradycjami związanymi z otrzymywaniem monokryształów. Profesor Jan Czochralski, światowej sławy polski uczony, wybitny wynalazca, metalurg, krystalograf, chemik jest uznany na świecie za prekursora rozwoju elektroniki. W 1916 roku Profesor Czochralski dokonał przełomowego odkrycia – metody otrzymywania monokryształów, obecnie znanej jako metoda Czochralskiego. Ta innowacyjna metoda nie tylko umożliwiła masową produkcję monokryształów krzemu i innych półprzewodników, ale również materiałów tlenkowych i fluorków, które znalazły szerokie zastosowanie w elektronice użytkowej. W roku 2016 obchodziliśmy 100. rocznicę odkrycia tej nowej metody otrzymywania kryształów.
Celem naszego konkursu jest rozbudzenie zainteresowania niezwykłym pięknem świata kryształów wśród młodego pokolenia oraz popularyzacja w środowiskach szkolnych wiedzy na temat wzrostu kryształów, krystalografii, a także ukazanie ogromnego wkładu tych dziedzin w rozwój nauki i techniki w dzisiejszym świecie.

https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/konkurs -wzrostu-krysztalow/konkurs-wzrostu-krysztalow-edycja-2024/

Więcej informacji u p. Joanny Janowskiej-Milczarek

PRZEGLĄD LEGEND MAZOWSZA I BAŚNI

Uczniowie klasy 4b wzięli udział w kolejnym już "Przeglądzie Legend Mazowsza i Baśni", który odbył się 11 kwietnia 2024 roku w świetlicy OSP w Goworowie.
W tym roku zaprezentowaliśmy na deskach teatru baśń "O dwunastu miesiącach" wg. Janiny Porazińskiej.
Sukces indywidualny odniosła uczennica Oliwia Kowalczyk, która wcieliła się w rolę Pasierbicy znienawidzoną przez wredną macochę oraz jej córkę. Oliwia zdobyła zaszczytny tytuł - Najlepsza Aktorka.
Wszyscy pozostali aktorzy otrzymali nagrody rzeczowe.

Agnieszka Dudziec

Integracja sensoryczna

Od września 2023r. w naszej szkole funkcjonuje sala integracji sensorycznej, wyposażona w specjalistyczny sprzęt niezbędny do prowadzenia terapii z tego zakresu. Na terapię uczęszczają uczniowie, którzy borykają się z trudnościami wynikającymi z dysfunkcji układu nerwowego, czyli tzw. zaburzeniami SI na podstawie opinii dostarczonych przez rodziców do szkoły. Integracja sensoryczna jest procesem, który za pomocą zmysłów tj. wzroku, słuchu, węchu, dotyku, równowagi przekazuje informacje przez układ nerwowy do mózgu. Dzięki współpracy w/w zmysłów mózg człowieka odbiera informacje, rozpoznaje je, interpretuje, segreguje, łączy ze sobą i wcześniejszymi doświadczeniami, tak aby organizm mógł właściwie zareagować oraz funkcjonować. Obecnie dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym narażone są na różnego rodzaju trudności w uczeniu się, których przyczyną mogą być zaburzenia integracji sensorycznej, czyli problemy z prawidłowym przepływem informacji ze zmysłów do mózgu, a konsekwencji powstaniu nieadekwatnych reakcji organizmu. Zaburzenia SI nie są chorobą, dlatego też dzięki właściwej, szybkiej diagnozie oraz terapii można zapobiec wielu problemom w uczeniu się np. dysleksji lub znacznie je zniwelować.

W naszej szkole zajęcia odbywają się w grupach do 5 osób i trwają 45 min. W tym roku szkolnym na terapię uczęszcza 11 uczniów. Ćwiczenia dobierane są indywidualnie według potrzeb, zgodnie z zaleceniami zawartymi w opiniach. Ich głównym celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu przedsionkowego, proprioceptywnego (czuciowego), słuchowego, wzrokowego, dotykowego, które są nieodłącznym elementem uczenia się. Ponadto, udział w zajęciach wspiera również rozwój dużej i małej motoryki, a zarazem wpływa na poprawę koncentracji uwagi u uczniów.

 Milena Gołębiewska

Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych w postępowaniu uzupełniającym

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 do udziału w konkursie

II Ogólnopolski Konkurs „Kartka dla Chemika”

Dzień Chemika w tym roku obchodzony jest 2 czerwca, ale już teraz ogłaszamy konkurs, który ma na celu uhonorowanie tego ważnego dnia w sposób wyjątkowy i kreatywny! 🎉🎨
Dzień Chemika to nie tylko święto dla pracowników zakładów chemicznych, ale również dla wszystkich miłośników nauki, którzy chcą pokazać światu chemię w niezwykły sposób. 🌟🔬
W tym roku patronat nad konkursem objęli Dziekan Wydziału Chemii i Farmacji Uniwersytetu Opolskiego - dr hab. Dawid Siodłak, Prof. UO oraz Dyrektor Instytutu Chemii Uniwersytetu Opolskiego - Prof. dr hab. inż. Piotr Wieczorek.
Jeśli masz pomysł na pracę plastyczną lub grafikę komputerową, która łączy w sobie chemię z twoją wyjątkową wizją artystyczną, to ten konkurs jest dla Ciebie! Nie ma ograniczeń - możesz stworzyć kartkę okolicznościową, kolaż, a nawet mem internetowy! Liczy się Twoja kreatywność i oryginalność. 🖌️💡
Z regulaminem konkursu można zapoznać się pod adresem: https://tiny.pl/dgx4l
 
Wykonane prace należy dostarczyć do 10 maja (piątek) do p. Joanny Janowskiej-Milczarek 

Komunikat: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce

Zaproszenie na konferencję dla rodziców uczniów klas VIII

Konkurs na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje skierowany do dzieci i młodzieży konkurs na plakat. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację i Międzynarodowy Dzień Mediacji 2024.

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody: tablet, zegarki typu Smartwatch, słuchawki bezprzewodowe, głośniki bezprzewodowe, dyplomy oraz zaproszenie na spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Prace można przesyłać do dn. 09 czerwca 2024 r. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 18 września 2024 r.

Szczegóły znajdują się w regulaminie na stronie LINK - KONKURS.

Zachęcamy do polubienia fanpage MEDIACJA na portalu Facebook.

Z poważaniem

Aleksander Ratke
Główny Specjalista
Wydział do spraw Mediacji
Departament Strategii i Funduszy Europejskich

Działania przedświąteczne naszych harcerzy i zuchów.

Zorganizowaliśmy warsztaty wielkanocne, na których uczyliśmy się robić palmy i malować jajka. Z pomocą przyszła nam pani Ania Kośnik, która wytłumaczyła i pokazała nam jak wykonać palemkę. Wszyscy słuchali, a potem wzięliśmy się do pracy, czego efektem były wykonane przez uczestników palemki i udekorowane jajka.
Następnie zorganizowaliśmy kiermasz, z którego dochód będzie wykorzystany na wyjazd letni nad morze.
Zostaliśmy zaproszeni do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance na warsztaty wielkanocne, które odbyły się 23 marca. Tam również harcerze i zuchy starali się wykonać własnoręcznie palmy, stroiki świąteczne oraz mogli posadzić roślinki w mini ogródku. Harcerze przygotowali zagadnienia dotyczące Świąt Wielkanocnych. Warsztaty zakończyły się poszukiwaniem skarbów. Wszyscy świetnie się bawili.
W Wielki Czwartek złożyliśmy życzenia naszym kapłanom z okazji ustanowienia kapłaństwa i Eucharystii. Uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej ulicami Goworowa oraz czuwaliśmy przy grobie Pana Jezusa.
Przekazaliśmy paczki świąteczne osobom potrzebującym, za które otrzymaliśmy podziękowanie.

Harcerze i zuchy

Powitanie wiosny

Z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował atrakcje, które urozmaiciły uczniom ten dzień. Było to między innymi klasowe robienie Marzanny wraz z nauczycielami. Uczniowie mogli również miło spędzać czas na lekcjach grając wspólnie w gry planszowe, co pozwoliło nam się bardziej zintegrować. Klasy które wykonały Marzannę otrzymały bon pozwalający przełożyć sprawdzian bądź kartkówkę.

Natalia Zalewska, Maja Duda, Natalia Dobkowska, Łucja Dudziec

Warsztaty wielkanocne

Dnia 27 marca 2024 r. uczniowie klasy 1a, z inicjatywy swoich rodziców, mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach wielkanocnych przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie. Dzieci wykonywały stroiki wielkanocne, a potem uczestniczyły we wspólnej zabawie. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Wychowawca Anna Kaczmarczyk z uczniami

Ekologiczny pokaz mody

Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie odbył się Szkolny Konkurs „Ekologiczny pokaz mody”.
Głównym celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia, poszerzanie świadomości dzieci o ochronie środowiska, wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych. Podczas wspólnego spotkania w sali dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą dbania o nasze środowisko. Punktem kulminacyjnym był Ekologiczny Pokaz Mody. Dzieci wraz z rodzicami wykonały eko - kreacje z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: butelki, zakrętki, folia, gazety czy worki na śmieci. Kolejnym zadaniem było zaprezentowanie swojego stroju. Stroje były wyjątkowe, a dzieci w roli modelek i modeli sprawdziły się doskonale.
Pokaz mody ekologicznej to nie tylko świetna zabawa, lecz również rozwijanie pomysłowości, kreatywności do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Dzieci udowodniły, że moda i ekologia idą w parze.
Serdecznie dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zaprojektowanie i wykonanie przepięknych ekologicznych strojów.

Katarzyna Gałązka

Dzień Książki

Uczniowie Fili w Szczawinie wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Książki. To coroczne międzynarodowe święto na cześć książek i czytelnictwa zastało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO.
W naszej szkole obchody tego ważnego dnia rozpoczęły się od wysłuchania wiersza pt. "Smutna książka". Na podstawie utworu dzieci sformułowały zasady właściwego korzystania z książek i wzbogaciły swoją wiedzę na temat literatury dziecięcej.
Uczniowie wzięli aktywny udział w quizie dotyczącym czytelnictwa. Na zakończenie spotkania uczestnicy wykonali opaski na głowę - "Dzień Książki".

Arleta Samorajska

Gminny Konkurs Piosenki Uczniowskiej

18 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Pasiekach miało miejsce ważne wydarzenie artystyczne – „Gminny Konkurs Piosenki Uczniowskiej”. Naszą szkołę reprezentowali finaliści „Szkolnego Konkursu Piosenki”. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych. Uczniowie wykonywali utwory z repertuaru piosenki dziecięcej i młodzieżowej w trzech kategoriach:
1 kategoria: klasy 0 -I
2 kategoria: klasy II – III
3 kategoria: klasy IV – VIII.
Komisja konkursowa oceniała możliwości wokalne dzieci, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru.
A oto lista laureatów reprezentujących naszą szkołę:
kategoria: klasy 0 - I
I miejsce: Julian Ostrowski
III miejsce: Franciszek Bednarczyk
kategoria: klasy II – III
I miejsce: Oliwia Kowalczyk
Wyróżnienie: Paulina Dmochowska
kategoria: klasy IV – VIII
II miejsce: Olga Strzałkowska
III miejsce: Zuzanna Gałecka i Zuzanna Twardziak
Uczniowie prezentowali wysoki poziom i przygotowali się doskonale do swoich występów. Występy dostarczyły wielu emocji i wzruszeń. Wszyscy młodzi artyści otrzymali dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Ciepierska

Komunikat

Szanowni Państwo,
informuję, że przed wjazdem na teren Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostały postawione nowe znaki drogowe:

ZAKAZ WJAZDU,
który
NIE DOTYCZY AUTOBUSÓW, PRACOWNIKÓW ORAZ ZAOPATRZENIA
oraz
STREFA RUCHU

Ponadto przypominam, że na placu szkolnym znajdują się wyznaczone miejsca parkingowe (jest ich niestety tylko 14):

 

 

 

Nie trudno zapewne ocenić, że nie zapewniają one wystarczającej ilości miejsc nawet dla pracowników szkoły. Jednocześnie przypominam, że teren ten jest również placem manewrowym dla autobusów dowożących dzieci do szkoły. Zastanówmy się, czy wjeżdżając na plac szkoły i zajmując miejsce na 5 minut w tych najbardziej zatłoczonych godzinach, nie stwarzamy zagrożenia, czy nie pozbawiamy miejsca uprawnionego pracownika, który może zaparkować samochód na cały dzień, czy też nie utrudniamy manewrowania autobusom, które zwykle mają ograniczony czas na dowóz i nie mogą czekać aż załatwimy swoją sprawę i odjedziemy.
Bardzo proszę o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i respektowanie umieszczonych przed wjazdem na teren szkoły znaków drogowych, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo dzieci oraz sprawny przebieg dowozów do szkoły.


Jakie zasady obowiązują w strefie ruchu?
Zasady obowiązujące w strefie ruchu nie należą do skomplikowanych. Są one bowiem identyczne jak… na drodze publicznej. Znak oznacza, że mamy do czynienia z drogą prywatną, gdzie konieczne jest stosowanie się do ogólnych przepisów Kodeku drogowego. Pozwala to w łatwy sposób unormować ruch aut i pieszych oraz wymóc na kierowcach bezpieczną jazdę. W strefie ruchu:
- obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h;
- parkowanie samochodów odbywa się zgodnie z zasadami panującymi na drogach publicznych;
- należy stosować się do znaków pionowych i poziomych;
- piesi są zobowiązani do korzystania z chodników i przejść.
Należy również dodać, że w strefie ruchu interwencję na tych samych zasadach co na drodze publicznej może przeprowadzić policja. Mowa nie tylko o rozstrzyganiu sporów w przypadku stłuczki. Za nieprzepisowe parkowanie, przekroczenie prędkości lub inne wykroczenie funkcjonariusz ma prawo wystawić nam mandat zgodny z obowiązującym taryfikatorem. Wyjeżdżając ze strefy ruchu na drogę publiczną mamy ponadto obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa wszystkim pozostałym pojazdom. Warto o tym pamiętać, aby przypadkiem nie stać się sprawcą groźnej kolizji.
Ponieważ utrudnienia są również związane z przebudową ulicy Strażackiej, liczymy wszyscy, że remont wkrótce się zakończy i w znacznej mierze ułatwi wszystkim funkcjonowanie.
Dziękujemy Państwu za zrozumienie.

Z poważaniem,
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Gwiazdy sportu w Goworowie

Hala sportowa Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie  17 kwietnia 2023 roku była sceną konkurencji i treningów ze znakomitymi sportowcami. Wszystko za sprawą uczniowskich zmagań sportowych pod hasłem: „Spotkanie z gwiazdami sportu” organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, Urząd Gminy w Goworowie, Instytut Sportu w Warszawie, Szkolny Klub Sportowy. W wydarzeniu wzięli udział gospodarze - uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Goworowa i zaproszeni goście ze Szkoły Podstawowej z Pasiek, Szkoły Podstawowej z Kunina, Szkoły Podstawowej z Czerwina, oraz Szkoły Podstawowej z Lelisa. Obecni byli: sekretarz stanu w MSiT Arkadiusz Czartoryski , zastępca dyrektora w Departamencie Sportu Wyczynowego MSiT Robert Juchniewicz,  Urszula  Włodarczyk Dyrektor Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego, trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka Mistrzostw Świata, Agnieszka Kobus-Zawojska- polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy, zawodniczka AZS-AWF Warszawa. Maciej Kęsicki- taekwondo olimpijskie, AZS AWF Warszawa, Emilia Ankiewicz-Obukowicz- polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki, olimpijka z Rio de Janeiro 2016. Podczas eventu nie brakowało sportowych wyzwań, dyskusji o aktywnym stylu życia, sportowych pasjach oraz treningu z zawodowcami. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić się w różnych aktywnościach fizycznych m.in. w łucznictwie, taekwondo czy wioślarstwie. Uczniowie byli dumni, że mogli współzawodniczyć z zawodnikami, którzy stawali na olimpijskim podium. Podziwiali ich dokonania i umiejętności. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że byliśmy gospodarzami wielkiego, sportowego wydarzenia.

Koordynator Evnetu
Programu Szkolnego Klubu Sportowego
Dorota Ciskowska

 

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w postępowaniu uzupełniającym

POMAGAMY i PAMIĘTAMY


17 i 18 marca 2023 roku harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej przed Świętami Wielkanocnymi włączyli się w akcję CARITAS. W piątek w godzinach 16:00-18:00 oraz sobotę w godzinach 10:00-18:00 harcerze zachęcali w supermarkecie do przekazywania produktów spożywczych na rzecz potrzebujących.
Druhny i druhowie wzięli też udział w Drodze Krzyżowej ulicami Goworowa. Krzyż harcerski, który nosimy jest wzorowany na krzyżu Chrystusa, dlatego harcerze maszerując uświadomili sobie, że niosąc ten krzyż idą drogą doskonałości.
„ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ” pod tym hasłem harcerze włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile w Obchody 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Wykonali piękne żonkile, które symbolizują pamięć o tym wydarzeniu.

dh. Drużynowa7GDH”Zorza”

Wycieczka do teatru

4 kwietnia 2023 r. uczniowie z klas 4 i 5 pod opieką p. Agnieszki Dąbrowskiej, p. Anety Gąsior, p. Ewy Lubiak, p. Elżbiety Relugi – Grabowskiej, p. Elżbiety Bienieckiej udali się do Teatru Lalki i Aktora w Łomży na spektakl „Jaś i Małgosia 2.0”, który przeniósł akcję klasycznej baśni braci Grimm w świat nie tak odległej przyszłości. Planeta Ziemia na zawsze została zmieniona przez katastrofę klimatyczną. Wieloletnia susza i panujący głód zmusza ludzi do walki o przetrwanie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi wyznacza dostęp do wody. Większość populacji żyje w megamiastach zarządzanych przez Sztuczną Inteligencję, która kontroluje każdy aspekt życia istot ludzkich. Tymczasem w resztkach zniszczonej Natury, na granicy prawa żyją ostatni outsiderzy…
Bliźniacze rodzeństwo Jaś i Małgosia wychowywane przez Ojca i Macochę, która wżenia się w rodzinę tuż po śmierci matki dzieci. Ich rodzinę, podobnie jak innych outsiderów, coraz mocniej dotyka susza, głód i wciąż rosnące podatki. Macocha, skupiona na przetrwaniu, chce jak najszybciej pozbyć się dzieci z domu. Jaś i Małgosia zostają porzuceni w lesie, gdzie muszą zmierzyć się z dziką naturą, głodem i wzajemnymi uprzedzeniami do siebie. Zagubione dzieci zostają zwabione do ukrytej w głębi lasu Chatki Cudów, w której wszystko jest możliwe…
Po spektaklu mogliśmy skorzystać z zajęć edukacyjnych w formie lekcji teatralnej. Dzieci miały okazję zajrzeć za kulisy teatralnej sceny, dowiedziały się, jak powstaje przedstawienie i poznały magiczny język teatru.
Głównym celem edukacji teatralnej, było pobudzenie wyobraźni i potrzeby obcowania ze sztuką poprzez zabawę. Aktor prowadzący zajęcia pokazał dzieciom spektrum możliwości warsztatowych teatru. Uczniowie stanęli na scenie i wyrażali swoje uczucia. Były to niesamowite przeżycia naszych małych aktorów.
Po tak wyczerpujących zajęciach, wszyscy odczuwali głód i zmęczenie, dlatego udaliśmy się do McDonalda.

Elżbieta Bieniecka

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

 

26 kwietnia 2023 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.
27 kwietnia 2023 r. (czwartek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 15.00-16.30.

 27 kwietnia 2023 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Harmonogram zebranie z rodzicami kl. 1-3

Harmonogram zebranie z rodzicami kl. 4-8

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

 Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

W piątek 14 kwietnia 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Wszyscy mieli okazję zobaczyć tu drewniane budownictwo kurpiowskie z przełomu XIX i XX wieku. Odpowiednio urządzone wnętrza budynków pozwoliły przybliżyć obraz życia i pracy minionych pokoleń. Dzieci zobaczyły chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę z wozownią, warsztat stolarski i bednarski, olejarnię, kuźnię oraz kapliczkę przydrożną z figurą św. Jana Nepomucena. W każdym z budynków podziwiały liczne eksponaty, historyczne urządzenia, stroje ludowe i tradycyjne ozdoby. Źródłem niezapomnianych wrażeń było uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczniowie lepili z żytniego ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych tzw. byśki. Wspaniałym zwieńczeniem warsztatów było ognisko i poczęstunek kiełbaską, drożdżowym ciastem i gorącą herbatą.
Wyjazd do muzeum - skansenu w Kadzidle przybliżył dzieciom z Filii w Szczawinie kulturę kurpiowską.

Barbara Rutkowska

Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w postępowaniu uzupełniającym

LISTA KANDYDATÓW ZAKWALIFIKOWANYCH W POSTĘPOWANIU UZUPEŁNIAJĄCYM DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE – FILII W SZCZAWINIE

Sportowe spotkanie

Ale cyrk!

W środowy poranek mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole artystów cyrkowych z grupy Szok. W przedstawieniu uczestniczyli uczniowie z oddziału przedszkolnego, klas I -VIII, a także zaprzyjaźnione przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Goworowie. Zaprezentowano ciekawy program artystyczny. Wystąpił wesoły klaun, który bawił dzieci swoimi sztuczkami. Wybrani przez artystów dzieci, ale i dorośli, nie tylko mieli okazję podziwiać triki cyrkowe, ale także brać czynny udział próbując dotrzymać kroku zawodowcom. Były również m.in. pokazy żonglerki, iluzji, ekwilibrystyki czy jazdy na miniaturowym rowerku.

Wyjątkowy list

Uczniowie klasy trzeciej Filii w Szczawinie postanowili w praktyce zastosować wiedzę dotyczącą prawidłowego pisania listów. Zdecydowali się napisać list do Prezydenta
RP Pana Andrzeja Dudy. Tworzeniu tej wypowiedzi pisemnej towarzyszyła prawdziwa burza mózgów. Uczniowie samodzielnie sformułowali treść listu. Po zaadresowaniu koperty dzieci wybrały się na wycieczkę do Oddziału Poczty Polskiej w Goworowie, aby wysłać list.
Po kilku tygodniach nadeszła wyjątkowa odpowiedź. Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że bardzo ceni kontakty z młodymi Polakami. Jesteśmy dumni z listu, który otrzymaliśmy.

Arleta Samorajska

Wesołego Alleluja!

Wielkanoc tuż, tuż…

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim związanym z wieloma tradycjami takimi jak święcenie pokarmów czy udział w rezurekcji. Uczniowie filii w Szczawinie podczas przedstawienia przybliżyli tradycje związane z tym świętem. Przygotowana inscenizacja wprowadziła widzów w świąteczny nastrój. Pani dyrektor wraz z panią kierownik życzyły nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim uczniom i przedszkolakom zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.

 Katarzyna Bochenek

Wielkanocne przygotowania

Podczas ostatnich zajęć przed wiosenną przerwą świąteczną, uczniowie należący do koła zdrowego żywienia, gościli panią Barbarę Kwiatkowską, która zapoznała ich z zasadami nakrywania, prawidłowym ułożeniem sztućców i naczyń oraz sztuką dekorowania stołu wielkanocnego. Byliśmy zaskoczeni na jak wiele sposobów można złożyć serwetki, które w rękach pani Basi stawały się zającami i harmonijkami. Teraz to my wyręczymy nasze mamusie w przygotowaniach do świątecznego śniadania!

Przy tej okazji chcemy życzyć dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim uczniom naszej szkoły spokojnych, rodzinnych i pełnych radosnych spotkań i smacznych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wesołych Świąt!

Opiekun koła

Wielkanocna lekcja języka angielskiego w klasie 0a

Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto chrześcijańskie. Przypomina nam o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Jest dla nas czasem oczekiwania i nadziei na lepszy czas. Dla naszych najmłodszych uczniów, Wielkanoc, to przede wszystkim kurczaczki, pisanki i zajączki. Ten ostatni stał się bohaterem lekcji języka angielskiego w klasie 0a, która w formie świetnej zabawy rozpoczęła ten piękny, świąteczny czas. Dzieci nauczyły się piosenki „Easter Bunny” i w grupach przygotowały plakaty kolorowego zajączka. Plakaty stały się dekoracją w sali. Na koniec lekcji złożyliśmy sobie życzenia „Happy Easter”. Zabawa i piosenki, to jest to, co nasi milusińscy kochają najbardziej, ale z wiekiem z pewnością ten czas oczekiwania stanie się dla nich czymś więcej niż tylko zabawą.

Karolina Dąbrowska

Zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc jest to święto upamiętniające śmierć krzyżową i Zmartwychwstanie Jezusa. Okres ten to czas wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń.

Święcenie potraw w Wielką Sobotę niegdyś odbywało się w domach, ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Z czasem zaczęto chodzić ze święconką do kościoła. W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka symbolizującego umęczonego Chrystusa, soli, (która miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek przystraja się listkami barwinka. Dawny zwyczaj na wsiach nakazywał, aby wracając ze święconym obejść dom trzy razy, zgodnie ze wskazówkami zegara, co miało wypędzić złe moce z gospodarstwa. Następnym zwyczajem ludowym jest: Śmigus-dyngus (zwany też lanym poniedziałkiem) jest obyczajem związanym z drugim dniem Wielkanocy. O wartościach zbliżających się świąt i jego tradycjach przypomnieli uczniowie klasy 2 a i 2 b na uroczystości szkolnej dnia 3 kwietnia 2023 roku. A ponieważ święta, o których mowa to wiosna i budzące się w niej życie nie mogło zabraknąć kurcząt również budzących się do życia i ciekawych świata.

Życzymy zdrowych i szczęśliwych Świąt Wielkiej Nocy.

Uczniowie klasy 2a, 2b z panią Katarzyną Bochenek, panią Agnieszką Puczkowską i panią Karoliną Zacharek.

„Ja Jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20)

Wielki Tydzień jest czasem, który naszą uwagę kieruje na  ostatnie dni życia Pana Jezusa i przygotowuje nas do największego święta chrześcijan Zmartwychwstania Pańskiego. W tym szczególnym i ważnym dla nas czasie 3 kwietnia  odbyło się przedstawienie dla zaproszonych gości, nauczycieli, pracowników szkoły i ucz. kl. 4-8.
Treści przedstawione w przedstawieniu „Zanurzeni w Miłosierdziu” pozwoliły zatrzymać się i zastanowić  się nad tym, co uczynił dla nas Jezus Chrystus. Recytacja wierszy, przeczytany fragment Ewangelii,  gra aktorska naszych uczniów oraz muzyczna oprawa przygotowana przez chór szkolny pod kierunkiem p. Beaty Ciepierskiej, dostarczyły wielu przeżyć i wzruszeń.
Serdecznie dziękujemy za piękne zaangażowanie i pracę występującym uczniom i uczennicom kl. 8a, 8b, 8c, 7b i 5a oraz wszystkim, którzy nam pomagali. Panu Adamowi dziękujemy za piękne zdjęcia.

Bogumiła Lewicka-Mróz i ks. Tomasz Czarnowski

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych i obchodzone jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywała się pod hasłem: „ Jestem książką, przeczytaj mnie”.
W naszej szkole obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci miały miejsce w ostatnich dniach marca. Uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć wystawę książek słynnego duńskiego pisarza, a także wziąć udział w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez panie bibliotekarki. Starsze dzieci samodzielnie czytały fragmenty baśni Andersena, zgadywały ich tytuły, natomiast młodsze słuchały czytanych im baśni przez chętnych nauczycieli.
To wspaniała okazja, aby pokazać naszym podopiecznym, że czytanie książek nie jest takie straszne i że warto sięgnąć po książkę już od najmłodszych lat.

Agnieszka Podleś

Szkolny Konkurs Piosenki Uczniowskiej

7 czerwca odbył się w naszej szkole „Szkolny Konkurs Piosenki Uczniowskiej”. W konkursie udział wzięło 18 uczestników. Eliminacje do konkursu zostały przeprowadzone przez nauczycieli w klasach.
Głównym celem konkursu było wyłonienie młodych talentów wokalnych, zapewnienie możliwości publicznego zaprezentowania się oraz rozwijanie zainteresowań piosenkami dziecięcymi. Uczestnicy konkursu zaprezentowali wyselekcjonowany repertuar z różnych gatunków. Wykazali się ogromną odwagą, umiejętnościami wokalnymi oraz scenicznymi.
Naszych młodych artystów oceniało jury w składzie: Ewa Wyrębek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie, Rafał Ostrowski – instruktor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie i Beata Ciepierska – nauczyciel muzyki w SP w Goworowie.
Z przyjemnością przedstawiamy wyniki konkursu:
1. kategoria: klasy 0 - I
I miejsce: Franciszek Bednarczyk
II miejsce: Julian Ostrowski
III miejsce: Zofia Strzeszewska
2. kategoria: klasy II – III
1 miejsce: Oliwia Kowalczyk
II miejsce: Paulina Dmochowska
III miejsce: Zofia Świąder
3 kategoria: klasy IV – VIII
I miejsce: Olga Strzałkowska
II miejsce: Zuzanna Twardziak
III miejsce: Zuzanna Gałecka i Lena Dmochowska.
Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale! Cieszymy się niezmiernie, że trema nikogo "nie zjadła" i wszystkie dzieci wystąpiły. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów wokalnych.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Ewie Wyrębek - dyrektorce Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie za sfinansowanie nagród.

Beata Ciepierska

Edyta Waszkiewicz

Międzynarodowy Dzień Ptaków


Międzynarodowy Dzień Ptaków przypada na 1 kwietnia. W tym roku była to sobota, dlatego też w naszej szkole obchodziliśmy go 31 marca. Tego dnia został podsumowany szkolny konkurs plastyczny dla dzieci z klas 0-III pod hasłem: "Ptaki, które znam", zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Jak wszystkie konkursy organizowane na terenie naszej placówki, ten również cieszył się ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci. Na konkurs wpłynęło 17 prac przedstawiających różne gatunki ptaków. Były wśród nich: sójka, jerzyki, bociany, sikorki, dudek, sowy, gołąb, sroki, wróble, gile, papugi, dzikie kaczki, wilga, dzięcioł i łabędź.
Spośród dostarczonych prac wyłoniono laureatów:
I miejsce: Paweł Ziemek – kl. 0
II miejsce: Jakub Parzych – kl. 0
III miejsce: Martyna Iwańska – kl. II
Wyróżnienia: Antoni Pazik i Olaf Pazik z kl. I.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez organizatora.
Po wręczeniu nagród dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na plac szkolny, gdzie z pomocą p. Sławomira Ziemka zawiesiły budkę lęgową dla ptaków, aby zwierzęta te mogły bezpiecznie wychować swoje pisklęta.
Wierzymy, że spodoba im się ich nowy dom i już niedługo będziemy mogli je obserwować.

Agnieszka Podleś

Turniej Matematyczny POCISK