W Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle

Kategoria: Informacje Opublikowano: czwartek, 20, kwiecień 2023 Administrator

W piątek 14 kwietnia 2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Wszyscy mieli okazję zobaczyć tu drewniane budownictwo kurpiowskie z przełomu XIX i XX wieku. Odpowiednio urządzone wnętrza budynków pozwoliły przybliżyć obraz życia i pracy minionych pokoleń. Dzieci zobaczyły chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę z wozownią, warsztat stolarski i bednarski, olejarnię, kuźnię oraz kapliczkę przydrożną z figurą św. Jana Nepomucena. W każdym z budynków podziwiały liczne eksponaty, historyczne urządzenia, stroje ludowe i tradycyjne ozdoby. Źródłem niezapomnianych wrażeń było uczestnictwo w warsztatach edukacyjnych, podczas których uczniowie lepili z żytniego ciasta figurki zwierząt leśnych i domowych tzw. byśki. Wspaniałym zwieńczeniem warsztatów było ognisko i poczęstunek kiełbaską, drożdżowym ciastem i gorącą herbatą.
Wyjazd do muzeum - skansenu w Kadzidle przybliżył dzieciom z Filii w Szczawinie kulturę kurpiowską.

Barbara Rutkowska