Śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 24, październik 2022 Administrator


#PoznajPolske
11 października klasy ósme wzięły udział w niezwykłej wycieczce do miejsc, gdzie czytana lektura staje się bliższa i bardziej zrozumiała dla młodego czytelnika.
„Kamienie na szaniec” to książka – legenda. To historia młodych ludzi, brutalnie rzuconych w wir wojny, których bohaterskie czyny poznają kolejne pokolenia młodzieży. Wycieczka śladami bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”, czyli Zośki, Rudego i Alka, przybliżyła uczestnikom miejsca, wydarzenia i postacie opisane przez Aleksandra Kamińskiego, jak również pozwoliła poznać historię okupowanej Warszawy i jej mieszkańców.

Na trasie zwiedzania z przewodnikiem zobaczyliśmy miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: Plac Unii Lubelskiej – słynna namalowana przez Rudego kotwica na Pomniku Lotnika, Krakowskie Przedmieście – najgłośniejsza akcja Małego Sabotażu, czyli usunięcie niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, Plac Marszałka Piłsudskiego, Ogród Saski, Plac Małachowskiego – zerwanie hitlerowskich flag z Gmachu „Zachęty”. Przypomnieliśmy sobie plan i przebieg akcji pod Arsenałem, czyli brawurowej akcji odbicia z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”. Zwiedziliśmy muzea: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy”, Muzeum Więzienia na Pawiaku, gdzie przetrzymywano Rudego. Zwiedziliśmy stałą ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego, która mieści się w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Alejach Ujazdowskich, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego – między innymi Jan Rodowicz „Anoda”. Odwiedziliśmy miejsca pamięci: Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie w kwaterze białych brzozowych krzyży znajdują się miejsca wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki – Aleksandra Kamińskiego. Dodatkowym, a zapewne bardzo sentymentalnym, aspektem wycieczki był dla naszej pani Bożeny Drabot – nauczycielki historii – znicz zapalony na grobie dziadka śp. Bolesława Budelewskiego, pseudonim „Pług” – żołnierza AK, który zginął w 1948 r.
Wycieczka odbyła się w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu „Poznaj Polskę”.

opiekunowie wycieczki

 

Odsłony: 7590