Zaproszenie do udziału w konkursie

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 17, kwiecień 2024 Administrator

Z wielką przyjemnością ogłaszamy kolejną edycję „Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej”. Tegoroczna jedenasta odsłona konkursu jest wyjątkowa, gdyż realizowana jest w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Polska może poszczycić się bogatymi tradycjami związanymi z otrzymywaniem monokryształów. Profesor Jan Czochralski, światowej sławy polski uczony, wybitny wynalazca, metalurg, krystalograf, chemik jest uznany na świecie za prekursora rozwoju elektroniki. W 1916 roku Profesor Czochralski dokonał przełomowego odkrycia – metody otrzymywania monokryształów, obecnie znanej jako metoda Czochralskiego. Ta innowacyjna metoda nie tylko umożliwiła masową produkcję monokryształów krzemu i innych półprzewodników, ale również materiałów tlenkowych i fluorków, które znalazły szerokie zastosowanie w elektronice użytkowej. W roku 2016 obchodziliśmy 100. rocznicę odkrycia tej nowej metody otrzymywania kryształów.
Celem naszego konkursu jest rozbudzenie zainteresowania niezwykłym pięknem świata kryształów wśród młodego pokolenia oraz popularyzacja w środowiskach szkolnych wiedzy na temat wzrostu kryształów, krystalografii, a także ukazanie ogromnego wkładu tych dziedzin w rozwój nauki i techniki w dzisiejszym świecie.

https://us.edu.pl/wydzial/wnst/wspolpraca/szkoly/konkurs -wzrostu-krysztalow/konkurs-wzrostu-krysztalow-edycja-2024/

Więcej informacji u p. Joanny Janowskiej-Milczarek