Pasowanie na Czytelnika w bibliotece szkolnej

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 29, marzec 2023 Administrator

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na bardzo długo pozostać w pamięci ucznia.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników klas Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z Filii w Szczawinie, które odbyło się 17 marca 2023 roku było dla nich ogromnym przeżyciem
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki. Na stałe wpisało się także do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIa przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, jak z nich korzystać.

Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności dyrekcji szkoły i wychowawców klas złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała pani dyrektor. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętność.