Filtr

Technika w Laboratorium

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

W codziennej pracy z uczniami wykorzystuję materiały, które zostały pozyskane w wyniku udziału w projekcie Laboratoria Przyszłości. Dotychczas do przeprowadzenia zajęć wykorzystałem zestawy do budowania obwodów elektrycznych (Boffin) oraz do nauki szycia.

Grzegorz Dzierzgowski

Zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Jasełka


W tym roku Jasełka zostały przygotowane przez katechetów przy wsparciu i pomocy nauczycieli. Zostały one wystawione 21 grudnia dla klas 4-8 przygotowane przez uczniów klas 8a, 8b, 8c oraz 22 grudnia dla klas 0-3, przygotowane przez uczniów klas 3.
Treść Jasełek skłaniała do głębokich refleksji nad sensem Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie - aktorzy z klas ósmych doskonale odegrali trzy scenki z życia codziennego, ukazujące niewłaściwe postępowanie, które przez mądre nauki aniołów bohaterowie odmieniali, stając przy żłóbku, przy Maryi i Józefie, z przekonaniem, że Jezus jest Miłością, a Betlejem jest blisko i może być w każdym człowieku.
Przepiękna oprawa muzyczna, przygotowana przez nauczycielkę Beatę Ciepierską, a wyśpiewana przez nasze szkolne chórzystki uświetniła występ wspaniałych aktorów. Po Jasełkach odbył się mini koncert instrumentalny, podczas którego Marta z kl. 8a na saksofonie, Bartek z kl. 7b na puzonie, Karol z kl. 5c na akordeonie i Rafał z kl. 8b na keyboardzie, zagrali popularne kolędy, a wszyscy zebrani na czele z chórem nauczycielskim włączyli się do śpiewu.

Ucieszyła naszą społeczność szkolną obecność Gości. Bardzo dużo pięknych, świątecznych słów usłyszeliśmy z ust Dyrektora naszej szkoły p. Barbary Grabowskiej, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce p. Michała Giersa, Wójta Gminy Goworowo p. Piotra Kosiorka, emerytowanych nauczycieli i pracowników, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Przedstawienie Bożonarodzeniowe w młodszych klasach przypomniało nam historię o narodzinach Pana Jezusa. Dla uczniów klas 0-3 zostały przedstawione Jasełka w których głównymi postaciami byli: Święta Rodzina, pasterze, trzej królowie oraz inne osoby opisane w Ewangelii.
Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli oraz kolegów z młodszych klas. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na widzach duże wrażenie, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Pięknie wykonane pastorałki i kolędy przez uczniów z klas 0-3 przypomniały obecnym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Katecheci

„Do Betlejem pospieszajcie…”

Dnia 19 grudnia 2022 roku w Szkole Podstawowej - Filii w Szczawinie odbyły się jasełka. Uczniowie przedstawili historię o narodzinach Jezusa na podstawie pastorałki "Pastuszek Bosy". Dzieci wcieliły się w role: Maryi, Józefa, pasterzy, aniołów oraz mędrców przybywających złożyć pokłon Jezusowi. Uczniowie przestawili historię rozbójnika, który spotykał się z małym pastuszkiem idącym do Betlejem. Szlachetne uczynki pastuszka i spotkanie z nowonarodzonym Jezusem sprawiły, że rozbójnik stał się dobrym człowiekiem. Przedszkolaki z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role oraz prezentowali umiejętności wokalne. Mali aktorzy za swój występ otrzymali od zebranej publiczności gromkie brawa oraz wyrazy uznania i podziękowania. Dyrektor Barbara Grabowska, kierownik Barbara Rutkowska, ks. proboszcz Jerzy Kaczyński pani Agnieszka Parzych  przedstawiciel Rady Rodziców - złożyli zebranym życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. To przedświąteczne spotkanie skłoniło nas do refleksji i wprowadziło wspaniałą świąteczną atmosferę.

Katarzyna Bochenek

Uśmiech i piernik - rozdaje "Kopernik”!

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dzisiejszy dzień miał być kolejnym ciemnym, ponurym, grudniowym dniem. I rzeczywiście nawet od rana zaczął padać deszcz. Jednak za sprawą uczniów z Koła Zdrowego Żywienia odczarowaliśmy całe Goworowo serdecznymi uśmiechami, świątecznymi życzeniami i piernikami, które nieodłącznie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Już od tygodni w naszej szkole roznosił się zapach pieczonych pierniczków, które przygotowywali uczniowie klas piątych. Potem je dekorowali i pakowali w torebki, by podarować mieszkańcom goworowszczyzny. Zwieńczeniem akcji był happening zabawnie ubranych uczniów i radosne okrzyki: "Uśmiech i piernik - rozdaje <<Kopernik>>". Nie bez przyczyny pojawiło się nim nazwisko sławnego astronoma, który jest patronem naszej szkoły. Działanie to jest jednym z zadań projektu zdobywania tytułu "Szkoła Przyjaciół Kopernika", organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podstawową Nr 7 w Toruniu, o który to tytuł ubiegamy się od września.
Mamy nadzieję, że nasza akcja wywołała uśmiech na Waszych twarzach i wprowadziła w przedświąteczny nastrój. Zdrowych, wesołych, pachnących i smacznych świąt Kochani!

Żanetta Korczakowska
Ewa Lubiak

 

Akcja charytatywna "Świąteczny list"


Nasza szkoła wzięła udział w III edycji akcji charytatywnej "Świąteczny list" organizowanej przez Wirtualną Polskę we współpracy z Fundacją Cancer Fighters.
Wśród podopiecznych Fundacji jest dużo młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia i motywacji. Postanowiliśmy więc dodać otuchy małym Wojownikom, którzy mierzą się z chorobą nowotworową. Wspólnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego i klasą II wykonaliśmy karty świąteczne, które zostały przesłane tradycyjną pocztą na adres Fundacji.
Tym małym gestem chcemy im pokazać, że nie są sami.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Sukces naszej uczennicy

Wiktoria Oleksiak uczennica - klasy III - Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt. "DOBRO. IM WIĘCEJ GO DAJESZ, TYM WIĘCEJ DOSTAJESZ". Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce związku z realizacją kierunku polityki oświatowej państwa na rok 2022/2023. W wydarzeniu brali udział uczniowie z powiatu ostrołęckiego. Gratulujemy Wiktorii!

Wychowawca: Arleta Samorajska

PIERNIKI PIECZEMY - ŚWIĄT WYCZEKUJEMY

„Ojej, cóż za zapach!
cynamon, goździki
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.”

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Czwartek był dniem, gdzie w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - filii w Szczawinie unosił się zapach przypraw korzennych.
Dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wszystkim podobało się wałkowanie ciasta i wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. W szkole zaczął unosić się zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i kolorowymi posypkami. Zabawa była wspaniała, a pierniczki wyszły przepiękne. Każdy był zupełnie inny. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła.

Katarzyna Gałązka

Warsztaty bożonarodzeniowe

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia opiekunowie biblioteki szkolnej zorganizowali na terenie szkoły warsztaty bożonarodzeniowe. W zajęciach uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych razem ze swoimi wychowawcami. Przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycieli wykonywały karty świąteczne z motywem aniołka, reniferów a także choinek. Powstały przepiękne prace, które dzieci zabrały do domu.

Miłym akcentem zakończenia zajęć były pamiątkowe zdjęcia, a także słodki upominek dla wszystkich uczestników warsztatów.

Agnieszka Podleś

Wesołe Bałwanki

 

W poniedziałek 12 grudnia uczniowie klasy 1 a na zajęciach plastyczno-technicznych samodzielnie wykonali bałwanki ze skarpetki. Wszyscy pracowali chętnie i z ogromnym zaangażowaniem. Wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Powstały wesołe i niepowtarzalne bałwanki. Wszystkie prace zostały przekazane na szkolny kiermasz bożonarodzeniowy.

Katarzyna Chilicka

Zarządzenie w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w szkole

Bierzemy udział w akcji "Dobro tu i tam"

Szkoła to miejsce, gdzie coraz częściej podejmujemy działania mające na celu pomaganie innym.
W związku z tym, w miesiącu grudniu przyłączyliśmy się do akcji ,,Dobro tu i tam”, organizowanej przez wydawcę miesięcznika ,,BLIŻEJ PRZEDSZKOLA”. W ramach akcji można było realizować zaplanowane zadania lub własne pomysły.
Na terenie naszej placówki, już po raz kolejny, zorganizowaliśmy zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku ,,CANIS” w Kruszewie. Tym razem także pokazaliśmy, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest nam obojętny.
W podziękowaniu za udział w akcji wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy, natomiast szkoła certyfikat.

Opiekun SU - Agnieszka Podleś

#DobroTuiTam

Piernikowy zawrót głowy


Jak wiemy zbliżające się święta są czasem oczekiwania na narodzenie malutkiego Jezusa, ale także okresem wielu przygotowań zarówno duchowych, jak i fizycznych. W domach, szkołach trwają porządki, tworzone są świąteczne dekoracje, strojone choinki. W tym roku szkolnym prócz wyżej wymienionych czynności, dzieci z oddziałów przedszkolnych dzięki wsparciu wychowawców oraz rodziców przystąpiły do pieczenia oraz dekorowania pierniczków. Jak wiadomo te smakołyki są jednym z symboli zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci chętnie wałkowały ciasto, a dzięki foremkom wykrawały z ciasta różne figurki: gwiazdki, choinki, ludziki, czy też renifery. Po upieczeniu przystąpiły do dekorowania według własnego pomysłu powstałych ciasteczek. Była to dla nich wspaniała i radosna zabawa. Podczas tych zajęć w salach było kolorowo, a dookoła unosił się piękny, korzenny zapach mówiący o tym, że święta są już bardzo blisko.

Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk, Dorota Sobotka

Poznajemy smaki innych kuchni.


Na Kole Zdrowego Żywienia robiliśmy sushi. Mam nadzieję, że wszystkim posmakowało i częściej będziemy je przygotowywać. Sushi to japońskie danie składające się z warzyw, wodorostów nori i ryb (gotowanych lub surowych), które następnie miesza się i formuje w pożądany kształt z ryżem doprawionym octem. Większość restauracji jako dodatek zazwyczaj serwuje do tego zieloną pastę, zwaną wasabi, sos sojowy i marynowany imbir. Jeśli nie umiesz jeść pałeczkami i twoi przyjaciele będą śmiali się z ciebie za pierwszą próbę zjedzenia sushi pałeczkami, nie martw się! Początki tego dania wzięły się z "ulicznego jedzenia" i sushi było dawniej spożywane rękami.

Michalina Zięba kl. 5 b

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”


Stało się tradycją, że klasy VII, wcześniej gimnazjum, przygotowują inscenizację „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza.
Tym razem w osoby dramatu wcielili się uczniowie klasy VII a. Dla wszystkich słowa „mówcie, komu czego braknie, kto z was pragnie, kto z was łaknie” i pomoc duszom zmarłych stały się wielkim przeżyciem. Tym bardziej, że podczas uroczystości zwanej „Ucztą kozła” wypowiedziano wiele przestróg moralnych, które mogą być drogowskazem przez życie i są aktualne dzisiaj, szczególnie w kręgach, dla który nadal liczą się wartości.
Pamiętajcie:
„Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”.
„Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”.
„Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.
Piękna muzyka i symboliczne dekoracje potęgowały nastrój zaciemnionej klasy nr 1.
Zgadnijcie, na podstawie zdjęć, kogo grali uczniowie?

Agnieszka Kosiorek
Nauczyciel jęz. polskiego

Konkurs kaligraficzny "Pięknie piszę"

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie kaligraficznym. Mieli za zadanie starannie i bezbłędnie przepisać tekst drukowany. Celem konkursu było wyrabianie nawyku pięknego pisania, utrwalenie zasad pisowni wyrazów wielką literą oraz rozbudzanie czujności ortograficznej. Prace oceniane były przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku nie przyznano pierwszego miejsca, ponieważ nie było żadnego dziecka, które spełniłoby wszystkie warunki konkursu. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a zwycięzcy i wyróżnieni dyplomy, nagrody książkowe lub długopisy.

Wyniki konkursu:
II miejsce Oliwia Kowalczyk
III miejsce Oskar Bloch
Wyróżnienia: Aleksandra Drabot, Oliwia Kruk, Nadia Lipka

Ewa Mirowska

CZUWAMY ! POMAGAMY, SPRZATAMY, WYSTAWIAMY WARTĘ…

Prawo Harcerskie to dla nas harcerzy podstawa, jeden z jego punktów mówi:
"Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim", dlatego harcerze i zuchy pomagali grabić liście na terenie kościoła w Goworowie. Nie było to łatwe zadanie, ale dzielnie stawili czoła wyzwaniu. A po pracy miła niespodzianka, ognisko z kiełbaskami.
Odwiedzili tego dnia również groby żołnierzy i zmarłych nauczycieli.
1 listopada harcerze pełnili wartę przy grobach poległych żołnierzy i nauczycieli.
Wzięli również udział w obchodach święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Czynnie uczestniczyli w Mszy Świętej, następnie zapalili znicz pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
18 listopada 2022r. uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika NIEPODLEGŁOŚCI i CHWAŁY w Pasiekach oraz w koncercie charytatywnym, którego hasło przewodnie brzmiało "W LUDZIACH DOBRYCH WIELE SERC BIJE". Zaśpiewali kilka piosenek, które idealnie wpasowały się w panującą podczas koncertu atmosferę.
26 listopada pomagali przy organizacji Balu Andrzejkowego, dla osób niepełnosprawnych z powiatu Ostrołęckiego. Włożyli wiele starań, aby wszystko przebiegło jak należy, a widok uśmiechniętych buzi wynagrodził wszystko. Wiemy, że warto pomagać!
2 i 3 grudnia harcerze wraz z zuchami wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Caritas. Nasi harcerze i zuchy dzielnie stawili czoła wyzwaniu. Po skończonej akcji zrobili podsumowanie.

Harcerze i zuchy

 

Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

Jak co roku 6 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Już od samego rana nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Mikołaja i słynnego „Ho, ho, ho!”. Pomimo braku białego puchu Mikołaj, w asyście Elfinki, odwiedził dzieci. Gdy tylko gość wszedł do sali, na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy i radość. Maluchy zaprezentowały przed gośćmi przygotowane wierszyki i piosenki.
Mikołaj podziękował dzieciom i obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia dzieci pożegnały Mikołaja.
Szkoda, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

Anna Kaczmarczyk
Milena Gołębiewska
Dorota Sobotka

Dzień buraka

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Na Kole Zdrowego Żywienia z okazji Dnia buraka, który wypada 24 listopada zrobiliśmy smaczną sałatkę carpaccio z rukoli, buraków i orzechów włoskich. Może nie wszyscy wiedzą, że burak jest źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas, cynk, żelazo czy fosfor. Jest również pełen witamin z grupy B, witamin C, A, E, K, błonnika pokarmowego przeciwutleniaczy oraz kwasu foliowego. Warzywo to jest także niskokaloryczne, ponieważ w 100 g zawiera tylko 43 kcal. Natomiast rukola jest pełna witaminy K, ale to także bogactwo cennych minerałów. Zawiera dużo wapnia, magnezu, potasu, żelaza i manganu. Podobnie jak burak, rukola jest niskokaloryczna. W 100 g jest tylko 25 kcal. Orzechy włoskie to w większości tłuszcze, białko i węglowodany, ale zawierają również witaminy ważne dla układu nerwowego, czyli B1, B2, B3, B5, B6 i kwas foliowy. Są pełne manganu i miedzi, a ponadto magnezu, fosforu, żelaza, cynku i wapnia. Natomiast one nie są już tak dietetyczne, ponieważ w 100 g jest 654 kcal. Polecam wszystkim spożywanie tych cennych warzyw i wykonanie tej smacznej sałatki. Nam wszystkim ona bardzo smakowała.

Uczennica klasy 5a
Zofia Kucharczyk

Czuwaj!

22 i 23 października 2022 r. zorganizowaliśmy nocowanie naszej drużyny, wraz z naszymi gośćmi 12 Różańską Drużyną Harcerską "Niezłomni". Sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy grą terenową, której tematem było Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Z okazji zbliżającej się już 104 rocznicy, chcieliśmy przybliżyć harcerzom znaczenie tego dni
Świeczowisko było idealnym momentem do wspólnego śpiewania oraz rozmowy i wyrzucenia z siebie emocji jakie towarzyszyły nam tego dnia, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Ale to nie wszystko! Zielone sznury otrzymały dh. Marysia i dh. Emilia, naszym nowym przybocznym składamy gratulacje i życzymy wytrwałości w pełnieniu swojej funkcji.
Drugi dzień naszego spotkania zaczęliśmy od zaprawy porannej i śniadania, udaliśmy się również do kościoła na niedzielną Mszę. Wykorzystaliśmy ostatnie wspólne chwile, na podsumowanie i pożegnanie.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Do zobaczenia na harcerskim szlaku.

Drużynowa
7GDH "Zorza"

Mikołaj z SKS-em". Gwiazdy sportu w Lelisie

5 grudnia 2022 r. cztery grupy SKS-iaków  z Goworowa uczestniczyło  w imprezie - "Mikołaj z SKS-em" finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Była to doskonała okazja do wzięcia udziału w rywalizacji sportowej, sprawnościowej, ale także tej dotyczącej wiedzy. A jako, że sport to zdrowie, nie zabrakło też warsztatów z udzielania pierwszej pomocy.

Mikołajki z SKS-em to projekt Szkolnych Klubów Sportowych (operatorem programu jest Instytut Sportu PIB) finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu WHO i PKN Orlen. Łączy w sobie cztery filary - sport, aktywność, zabawę i naukę. Dzieci poprzez uczestnictwo w imprezie mają być zachęcone do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu.

Imprezę otworzył gość specjalny: wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, który był gorącym zwolennikiem tego, by "Mikołaj z SKS-em" dotarł na Kurpie. A razem z Mikołajem dotarły znakomite reprezentantki polski w różnych dyscyplinach sportu:

  • Agnieszka Kobus-Zawojska – polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy
  • Urszula Włodarczyk – polska lekkoatletka, w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata. Trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali.
  • Patrycja Adamkiewicz – polska zawodniczka taekwondo. Medalistka mistrzostw Europy i letniej Uniwersjady. Olimpijka z Tokio
  • Emilia Ankiewicz – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki. Olimpijka z Rio de Janeiro 2016.
Wspaniałe wydarzenie sportowe  Goworowskie SKSiaki były zachwycone🎅🏼☺️.
Dziękujemy za zaproszenie.
Dorota Ciskowska

XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

Trzeciego grudnia 2022r. na hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w kategorii CZWÓREK 🏐 ❤️ 🏆. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy walczyło siedem drużyn: 2 z Czerwina,2 z Małkini i 3 z Goworowa. Reprezentantki z Czerwina I pokonując wszystkie zespoły zapewniły sobie wygraną 🥇. Na drugim miejscu uplasowała się również drużyna z Czerwina II 🥈 z , trzecie 🥉 i czwarte miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Goworowie, piąte miejsce zajęła drużyna dziewcząt z Małkini, szóste miejsce -Goworowo III .siódme miejsce Małkinia II

Nagrody ufundowane przez Starostę Ostrołęckiego oraz Wójta Gminy Goworowo trafiły zarówno do drużyn, jak też do MVP Turnieju.

Organizatorzy: UKS TROPS Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Powiatowy Turniej Szachowy "Szach-Mat"


4 grudnia 2022 r. w odbyła się już VIII edycja Powiatowego Turnieju Szachowego „Szach mat”. W tym roku wzięło udział 46 zawodników z powiatów: ostrowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy i medale, a pozostali uczestnicy upominki za udział. O wysoki poziom turnieju zadbali organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy TROPS , oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie. Nagrody ufundowali: Starosta Ostrołęcki, Wójt Gminy Goworowo, GOKSiR w Goworowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie, Szkoła Podstawowa w Goworowie oraz państwo Beata i Jacek Romanowscy.

Junior chłopcy
1. Gocłowski Adam
2. Staśkiewicz Mateusz
3.Skowroński Antoni
Junior 10 dziewczęta
1. Podbieraka Zuzanna
2. Lubiak Alicja
3. Drabiny Maja
Junior 13 chłopcy
1. Domurad Paweł
2. Niechoda Miłosz
3. Rogalski Oliwier
Junior 13 dziewcząt
1. Budniak Oliwia
2. Dudziec Mają
3. Duda Mają
Junior 16 chłopcy
1. Wójcik Adrian
2. Brzeski Mikołaj
Seniorzy
1. Święcicki Jarosław
2. Zioło Oliwia
3. Staśkiewicz Łukasz

Dorota Ciskowska

Świąteczne prezenty

W grudniu uczniowie klasy siódmej "a" i "b" wykonali świąteczne pudełka za pomocą techniki "decoupage". Słowo "decoupage" pochodzi z języka francuskiego i oznacza w nim "wycinać". Sztuka ta polega na naklejaniu na pudełkach warstw cienkiego papieru, tak aby efekt wyglądał na ręcznie malowane wzory. Wycinaliśmy z serwetek interesujące nas gotowe elementy, a następnie układaliśmy z nich kompozycję, którą przyklejaliśmy do pudełek. Na koniec prace pokryliśmy warstwą lakieru. Pudełka będą przeznaczone na kiermasz świąteczny i na prezenty dla bliskich. 

Ewa Mirowska

Elf Mędruś ratuje Święta

 
Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w przedstawieniu warszawskiego Teatru "Czarodziej "w świetlicy OSP w Goworowie. Elf Mędruś ratuje Święta to opowieść o Elfie, który musi uratować Świętego Mikołaja z rąk złośliwego Chochlika Czarcika. Chce on zepsuć Święta, ponieważ nigdy nie dostał prezentu. Mędruś musi zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić, a w tym będą pomagać mu dzieci. Na koniec Czarcik zrozumie swój błąd i postanawia zmienić swoje postępowanie. W bajce zobaczyliśmy Mikołaja, Elfa, Chochlika i Renifera. Było to przedstawienie bardzo dynamiczne, z elementami interaktywnymi, do którego aktorzy włączyli naszych małych widzów.
 
Aneta Kosek

„Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie”

W  piątek 25 listopada 2022 roku w Goworowie odbył się XVIII Przegląd Legend Mazowsza i Baśni „Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goworowie. W konkursie udział wzięły dwie klasy z naszej szkoły: klasa 4a, która zaprezentowała „Bajkę o rybaku i złotej rybce” oraz klasa 8a, która wystąpiła z przedstawieniem pt: „Wiedźmy z Łysej Góry” na podstawie legendy warszawskiej Z. Nowaka „ Jak łomżyńskie wiedźmy wyniosły się z miasta”. Obydwie grupy przygotowane zostały przez naszą polonistkę Panią Agnieszkę Dudziec. 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszego aktora.  Cieszy nas bardzo, że nagrodę specjalną dla najlepszego aktora zdobył nasz kolega Mikołaj Pazik z klasy 8a.

 Adam Zalewski klasa 8a

Mikołaj w 6B


Mikołajki to czas radości, prezentów i dobrej zabawy. Uczniowie naszej klasy obdarowali się prezentami. Było dużo radości, zadowolenia i uśmiechu.
Dziękujemy mikołajkowej dyrekcji, która jak co roku odwiedziła nas ze słodkościami.

Dorota Skierczyńska

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej


Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich, zarówno dla uczniów i nauczycieli. Jest to dzień wypełniony uśmiechem, radością i życzliwością. W tym dniu w bibliotece szkolnej odbyło się „ Mikołajkowe czytanie”. Na spotkanie zaproszeni zostali : dyrekcja szkoły, uczniowie klasy Ia i Ib z wychowawcami.
Biblioteka przybrała w tym dniu czerwoną barwę. Uczniowie i nauczyciele ubrani byli na czerwono, a na głowach mieli mikołajkowe czapki.
Przy blasku światełek i nastrojowej dekoracji wszyscy mieli okazję wysłuchać mikołajkowego opowiadania „ Skąd Święty Mikołaj bierze prezenty?” w wykonaniu dyrekcji szkoły.
Niespodzianką dla pierwszaków i ich wychowawców był prezent. Biblioteczny Mikołaj podarował dzieciom książkę” Pierwsze abecadło”, natomiast rodzicom przekazał broszurę informacyjną ze wskazówkami i radami na temat wspólnego czytania.
Celem mikołajkowego spotkania było rozpowszechnienie czytelnictwa i wprowadzenie uczniów w klimat najpiękniejszych świąt w roku, na które z utęsknieniem czekają.

Biblioteka szkolna

„W dobrych ludziach wiele serc bije”


18 listopada 2022 r. w świetlicy OSP w Goworowie wypełniona była po brzegi publicznością, przybyłą na koncert charytatywny. Każdy z obecnych chciał posłuchać pięknych utworów w wykonaniu uczniów, nauczycieli i seniorów, a jednocześnie pomóc w nakarmieniu głodnych dzieci w ośrodku dożywiania w Ntamugendzie w Demokratycznej Republice Konga. Swoje talenty artystyczne prezentowały dzieci z oddziałów przedszkolnych 0b, 0c, klasa IIb i kl. I z Filii w Szczawinie. Nie zabrakło też solistów. Na scenie wystąpił duet Julity Gęsich i Zofii Świąder, a także mała wokalistka Martyna Iwańska z Filii w Szczawinie. Swoje pasje zaprezentowali również uczniowie grający na instrumentach. Zachwycili nas: Marta Dymerska – grą na saksofonie, Karol Świąder walcem - na akordeonie. Bartosz Pietras zaprezentował tango na puzonie, natomiast Rafał Kosiorek śpiewał i akompaniował sobie na keyboardzie. Wśród występujących nie zabrakło chóru szkolnego, a także drużyny zuchów i harcerzy. Bardzo miłym momentem był występ seniorów „Jesienne Kwiaty” z Goworowa, którzy swoim śpiewem uświetnili nam wieczór. Publiczność zaskoczyli rozśpiewani nauczyciele przy akompaniamencie pani Beaty Ciepierskiej i pana Rafała Ostrowskiego. Mogliśmy również zachwycić się popisem tanecznym pani dyrektor Barbary Grabowskiej i pana Mirosława Drabota.
Widownia nagrodziła występy gromkimi brawami, niektórzy nie kryli wzruszenia, gdy usłyszeli dużo słów uznania. Wszyscy udowodniliśmy, że jesteśmy razem i potrafimy podzielić się sercem z drugim człowiekiem. Zebrana kwota 2700 zł zachęca do organizacji takich imprez.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Wolontariusze wraz ze swoim opiekunem Agnieszką Dąbrowską

Mikołajki

 
Szósty grudnia to data, którą zna każde dziecko i każdy dorosły. Mikołajki w naszej szkole już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń. W tym roku również nie zabrakło radości i uśmiechów. Wśród uczniów i nauczycieli dominował czerwony mikołajkowy ubiór z mnóstwem czapek, kolorowych opasek czy też krawatów. Nie zabrakło prezentów, wspólnego mikołajkowego czytania, dekorowania sal czy rozwiązywania mikołajkowych zadań. Mikołajkowa dyrekcja częstowała słodyczami. Magia świąt zawitała dziś w progi naszej szkoły!
 
Aneta Kosek 

Nasze spotkanie z Mikołajem w „Urwisie”Mikołajki to ulubione święto wszystkich dzieci. Wręczanie prezentów 6 grudnia jest związane z opowieścią , która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w tym dniu wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących.
My, na spotkanie z Mikołajem pojechaliśmy do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki.
Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny
i świąteczne życzenia.
Pobyt w sali zabaw dostarczył nam wiele radości i był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Barbara Rutkowska

Pasowanie na Przedszkolaka

W dniu 1 grudnia 2022r w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie, a tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierowali: Pan Wójt Piotr Kosiorek i Pani Dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani Dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy i medale przedszkolaka.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Wychowawcy

 

Pomagamy Ukrainie

Uczniowie z rodzicami oraz nauczyciele włączyli się w akcję pomocową dla mieszkańców Ukrainy, których kraj nadal pogrążony jest w działaniach wojennych. Ciężkie warunki pogodowe zmobilizowały lokalną społeczność do kolejnych akcji pomocowych dla naszych sąsiadów. Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki wraz z Fundacją "Dziękujemy za Wolność" zorganizowali zbiórkę czapek, szalików i rękawiczek oraz odzieży termicznej, które trafią do potrzebujących. Koordynatorem zbiórki w naszej szkole była pani Ewa Lubiak. Dziękujemy za okazane serce.

Aneta Kosek

Powiatowy "Konkurs Pieśni Patriotycznej"


23 Listopada 2022 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się „Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej” pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.

Udział wzięły szkoły podstawowe z Goworowa, Kunina, Pasiek jak również ponadpodstawowe: ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle, ZSP w Łysych i ZSP w Goworowie.

W tym roku naszą szkołę reprezentowała Olga Strzałkowska, Zuzanna Gałecka oraz Zuzanna Twardziak. Komisja konkursowa poziom prezentacji oceniła na bardzo wysoki. Przy wyborze zwycięzców zwracała uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne, dykcję oraz wymowę jak również ogólny wyraz artystyczny wykonawców.

Laureatami konkursu w naszej kategorii zostali:
Zuzanna Twardziak – II miejsce
Zuzanna Gałecka - III miejsce
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Ciepierska

Zebranie z rodzicami

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

7 grudnia 2022 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

8 grudnia 2022 r. (czwartek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 15.00-16.30.

8 grudnia 2022 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Zebranie z rodzicami oddziały przedszkolne i 1 - 3

Zebranie z rodzicami klasy 4-8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

Andrzejkowy turniej piłki siatkowej

27.11.2022 r. w Szkole Podstawowej nr2 w Ostrołęce odbył się „Andrzejkowy turniej piłki siatkowej" w kategorii TRÓJKI dziewcząt i chłopców  🏐 ❤️ 🏆
15 zespołów dziewcząt i 5 zespołów chłopców . Drużyny z Czerwina, Rzekunia, Goworowa, Sp5, Sp6 , Sp2 w pierwszej kolejności rozgrywały swoje mecze w fazie grupowej, następnie zespoły rywalizowały już o miejsca przechodząc do fazy finałowej.

Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Chłopców
1 miejsce 🥇Sp5(1)
2 miejsce 🥈Sp5(2)
3 miejsce 🥉 Sp5 (3)
4 miejsce Rzekuń
5 miejsce Goworowo
 
Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Dziewcząt
1 miejsce 🥇Sp2(1)
2 miejsce 🥈 Czerwin 1
3 miejsce 🥉 Rzekuń 1
4 miejsce Sp5(2)
5 miejsce Czerwin 2
6 miejsce Goworowo 2
7 miejsce Sp5 (1)
8 miejsce Goworowo 1
9 miejsce Rzekuń 2
10 miejsce Goworowo 4
11 miejsce Sp6 (1)
12 miejsce Rzekuń 3
13 miejsce Sp2 (2)
14 miejsce Goworowo 3
15 miejsce
 
Dorota Ciskowska

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Świąteczne nagranie uczniów klas 4-8

Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem

Uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie postanowili podtrzymać tradycję wspólnego Kolędowania z Babcią i Dziadkiem, lecz w nieco innej formie. Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych, przedstawili najpiękniejsze kolędy i pastorałki w formie nagrań. Niech popłyną one wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin naszych maluchów.

Zapraszamy do wspólnego oglądania.

Dyrekcja szkoły z Wychowawcami klas "0" - 3

Szkolny konkurs „Szopka Betlejemska”

 

Konkurs został zorganizowany przez katechetów: Katarzynę Bochenek, ks. Pawła Szabłowskiego i Bogumiłę Lewicką-Mróz. To wspólne przedsięwzięcie miało na celu: poznanie historii powstania szopki bożonarodzeniowej, rozwijanie zainteresowań historycznych, teologicznych i plastycznych uczniów oraz rozwijanie zdolności manualnych. Konkurs adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z Filią w Szczawinie. Wpłynęły 33 przepiękne, przestrzenne szopki. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3:
I miejsce: Zofia Kołodziejczyk, kl. 2b i Antonina Kowalczyk, kl. 1b
II miejsce: Zuzanna Gęsich, kl. 1b
III miejsce: Szymon Galarski, kl. 1a
Wyróżnienia: Łukasz Gołębiewski, kl. 2b i Aleksandra Zięba, kl. 1b
Oryginalność: Oliwia Rybaczyk, kl. 2b
Klasy 4-8:
I miejsce: Michalina Zięba, kl. 4b
II miejsce: Anna Puczkowska, kl. 7a i Łucja Niegowska, kl. 4b
III miejsce: Jan Dąbrowski, kl. 4b
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

Katecheci

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Dnia 16.12.2021 r. nasza społeczność szkolna przeżywała wydarzenia związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Z tej też okazji zostały przygotowane przez dzieci i nauczycieli jasełka. Występy odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Goworowo, p. Piotr Kosiorek.
Jasełka przybliżyły wydarzenia opisane w Piśmie Świętym i przekazane przez Tradycję. Ukazały narodziny Jezusa jako wypełnienie obietnic Boga dotyczących przyjścia Mesjasza, Zbawiciela. Wskazywały różne postawy ludzi wobec narodzin Dziecka. Mówiły również o potrzebie wzajemnej zgody, miłości i otwartości na drugiego człowieka.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim wielu łask od Boga, Który pragnie przychodzić do nas i być pośród nas. Umiejmy znaleźć czas dla Tego, o którym przypominają Święta. Niech będzie to czas także na docenienie obecności i bliskości innych, których nie zawsze może doceniamy lub nie jest nam łatwo się z nimi porozumieć. Narodzony Chrystus pragnie wlewać w nasze serca miłość, pokój i dobro, a tego wszystkim nam potrzeba!

Katecheci

Kiermasz bożonarodzeniowy

Akcja świąteczna dla dzieci "List"

Okres przedświąteczny to czas, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani. W natłoku obowiązków nie powinniśmy jednak zapominać o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie razem ze swoimi wychowawcami przyłączyły się do drugiej edycji akcji świątecznej "List", organizowanej przez Wirtualną Polskę i Fundację Cancer Fighters. Wykonały przepiękne karty bożonarodzeniowe, które następnie przesłały tradycyjną pocztą dla podopiecznych fundacji, aby dodać im otuchy w walce z chorobą nowotworową.

B. Rutkowska, A. Podleś

Bajkowe Jasełka w filii w Szczawinie