Filtr

Życzenia bożonarodzeniowe

Jasełka

„Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.” (Iz 9,1)

Jasełka dla uczniów klas w przedziale 4-8 odbyły się w tym roku dwukrotnie. 19 grudnia zostali zaproszeni nauczyciele i ucz. kl. 4-6 natomiast  20 grudnia jasełka zostały wystawione dla zaproszonych gości, dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły oraz ucz. kl. 7-8. Miło nam było gościć Księdza Proboszcza  Jerzego Kaczyńskiego, Pana  Piotra Kosiorka – Wójta Gminy Goworowo, Panią Milenę Brejnak – przewodniczącą Rady Rodziców oraz emerytowanych nauczycieli i pracowników. Serdecznie dziękujemy za obecność naszym czcigodnym Gościom.
Harcerze z 7 GDH „Zorza” wnieśli  Betlejemskie Światło Pokoju, aby płonęło podczas naszego przedstawienia. Na ręce Pani Elżbiety Bienieckiej składamy serdeczne podziękowania za ten dar.
Aktorzy, biorący udział w przedstawieniu, to grupa uczniów z kl. 8a, 8b, 5a. Ich ogromne zaangażowanie i poświęcenie czasu na przygotowanie, przyczyniło się do powstania mocnego w swoim przesłaniu i wzruszającego przedstawienia, które zmuszało do refleksji, zatrzymania się w biegu i zastanowienia się nad tym co najważniejsze w życiu być powinno. W problemach współczesnego świata: zabieganiu o rzeczy materialne, nieokazywaniu uczuć, samotności pojawia się Ona – Matka Syna Bożego – nasza Matka, która ratuje zagubionego w wirze współczesności człowieka. Prowadzi do Syna – Jezusa.
Całości przedstawienia dopełniła piękna oprawa muzyczna przygotowana przez Panią Beatę Ciepierską wraz z chórem szkolnym oraz kolęda „Wśród nocnej ciszy” wykonana na akordeonie przez ucz. kl. 6c.
Tłem jasełek była scenografia przygotowana przez nauczycielki: Dorotę Skierczyńską, Beatę Piechocką i Bogumiłę Lewicką-Mróz oraz ucz. z kl. 7a, 7b.
Piękne i dobre życzenia przekazali zgromadzonym: Pani Dyrektor Barbara Grabowska, Pan Wójt Piotr Kosiorek, Ks. Proboszcz Jerzy Kaczyński, emerytowana nauczycielka Pani Stanisława Lendziszewska, oraz uczennice z kl. 5a.
Katecheci odpowiedzialni za przygotowanie jasełek serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym i wspierającym to dzieło: dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz  uczniom i rodzicom.

Bogumiła Lewicka-Mróz

Lulejże mi lulej we Wszechświecie całym…


21 grudnia 2023 roku klasy trzecie w atmosferze radości, miłości i zadumy przywitały dzieciątko Jezus. Cieszymy się, że naszym przedstawieniem Jasełkowym wprowadziliśmy obecnych uczniów, nauczycieli, dyrekcję naszej szkoły, rodziców, zaproszonych gości w uroczysty nastrój Bożego Narodzenia.

Boże Narodzenie to niezwykły czas,
Niech na zawsze pokój zagości w Waszych sercach.
Niech narodzony Jezus umocni Was miłością i zjednoczy w wierze.
Niech Święta upłyną Wam w pięknej atmosferze.

Błogosławionych Świąt życzą:
ksiądz Tomasz Czarnowski, pani Katarzyna Bochenek.
Uczniowie klasy 3a z wychowawcą p. Agnieszką Puczkowską.
Uczniowie klasy 3b z wychowawcą panią Karoliną Zacharek

„Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego dał…”

Święta Bożego Narodzenia to czas niezwykły, w którym wszystko jest piękniejsze, łatwiejsze, a w sercach ludzi rodzi się pokój i dobro. Dla Polaków wielowiekowa tradycja łamani się opłatkiem czy inscenizacje jasełek jest część naszej kultury, z którą silnie związani jesteśmy od najmłodszych lat. Ewangelia, czyli Dobra Nowina, opowiedziana przez bożonarodzeniowe przedstawienia jest tradycją naszej szkoły i formą ewangelizacji. 20 grudnia w świątecznej atmosferze w Filii w Szczawinie odbyła się uroczystość z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Uroczystość zgromadziła uczniów, dyrekcję, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Uczniowie zaprezentowała jasełka „Tak Bóg umiłował świat, że Syna Swego dał…” - przekazując zebranym prawdę o przyjściu Zbawiciela na świat.

Katarzyna Bochenek

Wycieczka uczniów klasy 2a do Wioski Świętego Mikołaja


13 grudnia uczniowie klasy 2 a wybrali się do Ośrodka Wypoczynkowego "Gwarek" w Pięknej Górze. Spotkali tam mnóstwo Elfów oraz wzięli udział w różnych atrakcjach. Wykonali i udekorowali pierniki, obejrzeli przedstawienia, przedostali się przez zaszyfrowany komin, bawili się w Krainie bałwanków oraz na elfowym placu zabaw. Ostatnią atrakcją było spotkanie z Mikołajem w jego komnacie, które przebiegło na miłej rozmowie.
Wszyscy jednogłośnie twierdzą, że była to wspaniała wycieczka, pełna niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy.

Katarzyna Chilicka

Życzenia od serca

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i miłości, ale dla wielu osób samotnych to trudny okres, podczas którego mogą czuć się wyizolowani i opuszczeni. Dlatego też wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną wykonywaliśmy karty świąteczne dla samotnych mieszkańców naszej gminy. Ten drobny gest może sprawić, że poczują się lepiej. Być może dzięki życzeniom będą wiedzieli, że nie są sami i że są ludzie, którzy o nich myślą. Kartki przekazaliśmy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie, który zajmuje się pomocą osobom samotnym z terenu gminy. Mamy nadzieję, że ta akcja sprawi odrobinę radości w okresie świąt.

wolontariusze

Wyjazd integracyjny

16 grudnia 2023 r. uczniowie klasy V a udali się na wycieczkę do Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie. Wyjazd został zorganizowany z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie przygotowali własnoręcznie ozdobione upominki dla podopiecznych. Po przyjeździe do ośrodka, wszyscy zostaliśmy bardzo miło przywitani i czuliśmy się jak wśród przyjaciół. Podczas spotkania nie zabrakło śpiewania kolęd, zabaw integracyjnych, a także słodkiego poczęstunku. Było dużo śmiechu i radości. Wyjazd do ośrodka był dla uczniów bardzo wartościowym doświadczeniem.

wychowawca klasy V a

 

Szkoły pełne talentów


Nasza szkoła uczestniczyła w akcji Lidla – Szkoły Pełne Talentów. W sklepach Lidla można było, po dokonaniu zakupów, otrzymać tzw. talenciaki i przekazać je na konto szkoły. Udało się zebrać 649 talenciaków.
Efektem udziału w akcji było pozyskanie dla szkoły zestawu 6 gier planszowych za 600 zebranych talenciaków. Do następnego pułapu zabrakło nam 1 kuponu. Szkoda. :)
Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali – rodzicom, uczniom, nauczycielom i przyjaciołom szkoły. Bez Was by się to nie udało.

Marek Skierczyński

Konkurs „Matematyka i pieniądze 2023”

Uczniowie klasy 7b Mateusz Dąbrowski, Cezary Rybaczyk i Michał Twardziak w dniach 20-29 listopada 2023 r. wzięli udział w ogólnopolskim konkursie edukacyjnym „Matematyka i pieniądze 2023”. Konkurs organizowany był przez Akademię Młodzieżową działającą w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Wzięło w nim udział ponad 900 uczniów z całej Polski.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy dotyczącej zarządzania finansami osobistymi oraz wzrost odpowiedzialności za osobiste decyzje finansowe.
Konkurs polegał na odpowiedzi na 8 pytań z zakresu zarządzania budżetem domowym i finansami, zawartych w krótkich filmikach. Uczniowie każdego dnia, przez 8 dni rozwiązywali jedno zadanie. Konkurs wygrały te osoby, które wysłały poprawne odpowiedzi na wszystkie 8 pytań w najkrótszym czasie. Chłopcom udało się rozwiązać zadania poprawnie, jednak były osoby, które rozwiązały je w krótszym czasie.
Gratuluję odwagi i dziękuję za udział.

Dorota Skierczyńska

Powiatowy Turniej Szachowy „Szach-Mat”

 

Mikołajkowe czytanie w bibliotece szkolnej


W dniach 6 – 8 grudnia 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się „Mikołajkowe czytanie”. To akcja popularyzująca czytelnictwo wśród najmłodszych uczniów, uczy myślenia, rozwija słownictwo i pobudza wyobraźnię. Przy blasku światełek i świątecznej dekoracji nasi podopieczni mieli okazję wysłuchać opowieści związanych ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, w wykonaniu dyrekcji szkoły i pań bibliotekarek. Dzieci żywiołowo reagowały na treść utworów i świetnie odpowiadały na zadawane im pytania. Wspólne czytanie wprowadziło wszystkich uczniów, wychowawców i zaproszonych gości w świąteczną atmosferę. Aby tradycji stało się zadość, biblioteczny Mikołaj obdarował uczestników akcji cukierkami.

Biblioteka szkolna

Konkurs kaligraficzny


W grudniu został rozstrzygnięty konkurs kaligraficzny dla klas trzecich. Brali w nim udział wszyscy uczniowie klasy 3a i 3b. Mieli oni za zadanie, starannie i bezbłędnie, przepisać tekst drukowany. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki, a wszyscy uczestnicy słodycze. Gratulujemy zwycięzcom. Podziękowania należą się również wychowawczyniom Agnieszce Puczkowskiej i Karolinie Zacharek za przeprowadzenie konkursu.
Wyniki konkursu:
II miejsce: Paulina Dmochowska, Zuzanna Szabłowska
III miejsce: Lena Błaszczak

Ewa Mirowska

Dobre serca mamy zwierzętom pomagamy

W naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla zwierząt w schronisku Canis w Kruszewie. Zbiórka została zorganizowana przez wolontariuszy i harcerzy. W akcję włączyli się uczniowie i pracownicy szkoły. 16 grudnia uczniowie pojechali dostarczyć karmę do schroniska, a także wyprowadzić psy na spacer. Oto kilka wypowiedzi uczniów, którzy uczestniczyli w zbiórce i wyjeździe do schroniska:

  • "Bardzo się cieszę, że udało nam się zebrać tak dużo karmy. Wiem, że zwierzęta w schronisku będą jej bardzo potrzebowały."
  • "Wyjazd do schroniska był dla mnie bardzo wzruszającym przeżyciem. Zobaczyłem, jak wiele zwierząt czeka na nowy dom."
  • "Cieszę się, że mogłem pomóc zwierzętom. W przyszłości na pewno będę nadal pomagać”

Wolontariusze i harcerze

Dzień Wolontariusza


W dniu 5 grudnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Wolontariusza. Z tej okazji uczniowie wykonali dekoracje w holu szkoły. Przygotowali karteczki, na których napisali, dlaczego zostali wolontariuszami. Niektórzy stwierdzili, że chcą pomagać innym, inni że chcą zdobyć nowe doświadczenia, a jeszcze inni że chcą po prostu zrobić coś dobrego dla świata. Uwieńczeniem tego święta jest zaprojektowane logo dla naszego wolontariatu przez Jana Dąbrowskiego ucznia klasy VI b. Jest ono proste, ale wyraziste i niosące za sobą pozytywne przesłanie. Będzie naszą graficzną wizytówką.

Szkolny Klub Wolontariusza

 

Piernikowy zawrót głowy


Święta tuż, tuż... więc czas na pieczenie świątecznych pierników. Dzieci z oddziałów przedszkolnych, zgodnie z przedświąteczną tradycją, ochoczo przystąpiły do tego zadania. Zabawa była doskonała, a pierniki wyszły piękne i bardzo smaczne. W całej szkole unosi się wspaniały zapach wypieków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Wychowawcy oddziałów przedszkolnych
Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Mikołajki w klasach siódmych


12 grudnia klasy 7a i 7b pojechały na jednodniową wycieczkę do Ciechanowa. Był to prezent, jaki sobie zrobili zamiast tradycyjnych paczek na mikołajki.
Plan wyjazdu był bardzo napięty, dlatego wyjazd z Goworowa był już o godzinie 7.00. Do Ciechanowa udało się dotrzeć przed 8.30. Na tę godzinę było zaplanowane zwiedzanie zamku Książąt Mazowieckich. Tu wycieczka została podzielona na dwie grupy. Jedna miała zajęcia o biciu monet, druga zwiedzała wieże i zapoznawała się z historią zamku. Na zajęciach każdy mógł wybić sobie swoją monetę.
Po zamku przyszła kolej na letnią siedzibę rodu Krasińskich – zespół pałacowo – parkowy w Opinogórze. Pani przewodnik opowiedziała o historii rodu oraz oprowadziła po pięknych wnętrzach. Świetne były również stare pojazdy w Powozowni.
Zwiedzanie Opinogóry zakończyło się około 13.00. Na godzinę 14 zaplanowany był pobyt w Parku Nauki Torus. Tam jedna grupa zwiedzała i bawiła się w salach z interaktywnymi ekspozycjami, druga miała zajęcia, których bohaterem był ciekły azot. Pobyt w Parku Torus był bardzo udany.

Piernik-nieodzowny element Świąt Bożego Narodzenia


Świąteczny piernik o aromatycznym, korzennym zapachu, to tradycyjny przysmak, bez którego trudno wyobrazić sobie polskie Boże Narodzenie. Jednak, co ciekawe, to nie tylko łakoć. W dawnych wiekach wykorzystywano go jako suchar wojskowy, który można było przechowywać przez długi czas dzięki konserwującym właściwościom miodu i przypraw. Był też sprzedawany w aptekach i stosowany jako lekarstwo na przeziębienie, problemy z trawieniem, antydepresant oraz eliksir młodości. Zdrowotną wartość piernika podkreśla także toruńskie porzekadło: "Piernik jest to cud przyrody żołądkowe leczy wrzody". Jego posiadanie i darowanie było oznaką bogactwa i szacunku oraz uczucia dla osób obdarowanych. Uczniowie z koła zdrowego żywienia włożyli wiele serca by stworzyć i ozdobić ten świąteczny smakołyk. Pierniki chcieliśmy ofiarować osobom samotnym z terenu naszej gminy. Niech ten mały gest troski i życzliwości sprawi radość oraz wywoła uśmiech na twarzach podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie.

Życzymy wszystkim błogosławionych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.
Członkowie koła zdrowego żywienia z opiekunem

UWAGA! Dnia 20 grudnia zostają przesunięte kursy autobusów z godziny 15.30

Uczniowie z kursów o 14.50 i 15.05 oczekują na odjazd w dużej świetlicy.

Wycieczka klas czwartych

5 grudnia 2023 r. klasy czwarte wzięły udział w wycieczce do Ciechanowa. Po drodze odwiedziliśmy Opinogórę, gdzie mogliśmy zobaczyć Muzeum Romantyzmu i posłuchać o losach Zygmunta Krasińskiego i jego przodków. Obejrzeliśmy również muzeum starych karoc. Poza tym podziwialiśmy w prześlicznej zimowej scenerii park, gdzie na spotkanie wyszły nam piękne ptaki np.: pawie, papugi i bażanty. Następnie, po posiłku w McDonald's, udaliśmy się do Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie gdzie podczas ciekawej lekcji historii każdy z nas wykonał dla siebie monetę na pamiatkę. Ostatnim punktem wycieczki był park trampolin Hopa Park. Wycieczka była połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Oprócz interesującej lekcji historii, klasy czwarte miały możliwość integracji i wspaniałej zabawy na trampolinach.

Karolina Dąbrowska

„Ja i mój pluszowy miś”


12 grudnia 2023 roku podsumowaliśmy Biblioteczny konkurs fotograficzny „Ja i mój pluszowy miś”, zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Dzieci z klas 0-III przesłały mnóstwo ciekawych zdjęć, które można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej. Spośród 48 fotografii komisja konkursowa wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- oddział przedszkolny:
I miejsce –Karolina Siepioła kl. 0c
II miejsce – Marianna Bednarczyk kl. 0c
III miejsce – Maja Brzozowska kl. 0 (Filia Szczawin)
wyróżnienia: Miłosz Kolankiewicz kl. 0a, Nataniel Dziczek kl. 0 (Filia Szczawin)
- klasa I:
I miejsce – Lena Gnys kl. Ia
II miejsce – Franciszek Iwański kl. I (Filia Szczawin)
III miejsce – Bartosz Kowalczyk kl. Ib
wyróżnienia: Oliwier Kordasz kl. Ib, Julian Ostrowski kl. Ic
- klasa II:
I miejsce – Krystyna Wauters kl. IIa
II miejsce – Alicja Kaczmarczyk kl. IIa
III miejsce – Nadia Winczewska kl. IIa
wyróżnienia: Aleksandra Buczyńska i Zofia Strzeszewska z kl. IIb
- klasa III:
I miejsce – Maja Zdunek kl. IIIb
II miejsce – Amelia Parzych kl. III (Filia Szczawin)
III miejsce – Igor Leśniewski kl. IIIb
wyróżnienia: Wiktoria Kowiazo kl. IIIb, Zuzannna Gnys kl. IIIa
Zwycięzcom wręczono nagrody książkowe zakupione w ramach promocji czytelnictwa z NPRCz 2.0 na lata 2021-2025. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wywołane zdjęcia i breloczki z misiem.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.

Agnieszka Podleś, Teresa Leśniewska

Świąteczny czas na zajęciach SI


Przygotowania do bożonarodzeniowych świąt idą pełną parą. W szkolnych salach i na korytarzach widać świąteczne dekoracje, a w powietrzu unosi się zapach pierników. Magia zbliżających się świąt zagościła również na zajęciach z integracji sensorycznej. Uczniowie biorący udział w zajęciach wykonali "sensoryczne choinki" używając takiego materiału jak: świerku, tui, kawy, makaronu, czy też kolorowych pomponów. Wyżej wymienione rzeczy mają duży wpływ na kształtowanie się układu dotykowego oraz węchowego, a także wspierają rozwój małej motoryki. Zorganizowane zajęcia sprawiły uczniom wiele radości i przy okazji pozwoliły wykazać się im ich pomysłowością, a zarazem kreatywnością.

Milena Gołębiewska

Zbiórka karmy


W dniach 11 - 13 grudnia 2023 r. Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie już po raz kolejny zorganizował zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt przebywających w schronisku „Canis” w Kruszewie. Dzieci wspólnie z rodzicami i wychowawcami przyłączyły się do naszej akcji, przynosząc dla piesków smakołyki w postaci suchej i mokrej karmy. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie.

Opiekun SU – Agnieszka Podleś

„Dziady” cz. II A. Mickiewicza w wykonaniu klasy VII a


24.11.2023 r. uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przygotowali przedstawienie pt. "Dziady" cz. II Adama Mickiewicza.
Całe przedstawienie odbywało się w sali nr 1. Uczniowie dostali różne zadania. Część z nich była aktorami, inni zostali przydzieleni do zadań od sceny i efektów dźwiękowych. Role aktorskie były następujące: Widmo - Dawid Mórawski, Aniołki - Aleksander Lendzioszek (Józio) i Bartłomiej Zięba (Rózia), Kruk - Julia Grzegorczyk i Sowa - Julia Mierzejewska, Dziewczyna - Amelia Dawidowska, Guślarz - Tymoteusz Dudziec, Starzec - Filip Majkowski. Kostiumami zajęły się: Aurelia Dudziec i Maja Nadwodna, które z wielką starannością naszkicowały proponowane kostiumy. Muzyka i dźwięk należały do zadań Stanisława Milewskiego. W przedstawieniu rolę Chóru grali: Mateusz Wróblewski, Lena Grabowska, Cyprian Filipiak, Aleksander Kurak oraz Mateusz Dąbkowski. Reżyserowanie i przygotowanie rekwizytów przypadło w udziale Natalii Dobkowskiej, a organizacją, służąc również doświadczeniem i pomocą w przedstawieniu, zajęła się nauczycielka języka polskiego – Pani Agnieszka Kosiorek. Od przygotowania pokarmów byli: Aleksander Lendzioszek (głównie jego babcia) - pączki, Julia Mierzejewska – „ciasta, mleczko”, były też „i owoce i jagodki”.

"A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna…" do gabinetu logopedycznego!

W całej szkole pachnie już świętami. Choinki ubrane, pierniki upieczone. Nawet można spotkać Mikołaja i otrzymać os niego jakiś smakołyk, jeśli byliście grzeczni.
Na zajęciach logopedycznych, też czujemy świąteczny nastrój, bo ćwiczenia buzi i języka wykonujemy z bałwankiem. Przenosimy słomką puchate bombki na choinkę, rysujemy wzorki po ś ladzie na brodzie Mikołaja, a potem przecinamy nożyczkami, ćwicząc sprawność motoryki małej. Nawet wykonujemy ćwiczenia gimnastyczne z Mikołajem i jego pomocnikami: elfem i reniferem Rudolfem. W tle pachnie żurawinowa świeca i dzwonią delikatnie dzwoneczki. Wszystkie zmysły pracują, bo integracja sensoryczna jest bardzo ważna dla rozwoju dziecka.
Podczas przygotowań świątecznych angażujmy swoje pociechy, niech chłoną atmosferę świąt wszystkimi zmysłami. Niech czują się potrzebni i doceniani. Wesołych Świąt Kochani!

Ewa Lubiak, Żanetta Korczakowska

Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie!

Ten i wiele innych wierszy oraz piosenek usłyszał Mikołaj, który odwiedził dzieci w ten wyjątkowy dzień. Zwyczajowo tego dnia grzeczne dzieci otrzymująod Mikołaja prezenty. Tak było również i tym razem. Wyczekiwany i miły gość obdarował upominkami wszystkie maluchy, a na ich buziach pojawiły się szczęście i radość. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia dzieci pożegnały Mikołaja i uzyskały zapewnienie, że przybędzie za rok.

Do zobaczenia za rok!!!
Wychowawcy oddziałów przedszkolnych.

Zaproszenie na bal

Mikołajkowe spotkanie w „Urwisie”

6 grudnia 2023 r.  pojechaliśmy na spotkanie z Mikołajem do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki. Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny
i świąteczne  życzenia.
Pobyt w sali zabaw „Urwis” dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

W świątecznym nastroju

 
Uczniowie klasy siódmej wykonali świąteczne pudełka techniką decoupage. Praca sprawiła im dużo radości, wykazali się przy tym wyobraźnią i pomysłowością. Pudełka zostaną podarowane bliskim lub przekazane na kiermasz bożonarodzeniowy, organizowany w naszej szkole.
                                                                                                                                                                                                                                                            Ewa Mirowska

Razem możemy wszystko!

W listopadzie nasza szkoła brała udział w ogólnopolskiej akcji Fundacji „Redemptoris Missio” i zbieraliśmy kostki mydła. Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za przyłączenie się do zbiorki. Dzięki zaangażowaniu przedszkolaków, uczniów i nauczycieli wspólnie z filią w Szczawinie udało nam się zebrać aż 40 kilogramów mydła. Śmiertelne żniwo w Afryce zbierają nie tylko wojny, ale także choroby. Wielu z nich można uniknąć, jeśli dba się o higienę, stąd ta akcja. W Kamerunie mydło to często koszt równy zarobkowi, na który trzeba pracować cały dzień.
Od organizatora akcji – Fundacji Redemptoris Missio – otrzymaliśmy podziękowanie, którego fragment przytaczamy poniżej.
Jesteśmy niezwykle wdzięczni za Waszą pomoc. Dzięki darom, które nam przekazaliście będziemy mogli pomóc wielu potrzebującym.
Dziękujemy za Waszą wrażliwość na losy najuboższych mieszkańców świata. To wspaniałe, że w pomoc angażujecie swoich podopiecznych i od najmłodszych lat uczycie ich zauważać potrzeby drugiego człowieka.
Z ogromną radością chcielibyśmy przyznać Waszej placówce tytuł „SZKOŁA Z MISJĄ”

Szkolny Klub Wolontariusza

Podsumowanie XV Powiatowego Mikołajkowego Turnieju Piłki Siatkowej

3 grudnia 2023 r. na hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się XV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w kategorii dwójek, trójek i czwórek. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy walczyło 15 drużyn z: Czerwina, Rzekunia, Wąsewa i Goworowa.

Wyniku kategoria Dwójki
I miejsce SP Goworowo I
II miejsce SP Czerwin I
III miejsce SP Czerwin II
IV miejsce SP Wąsewo
V miejsce SP Goworowo II
Wyniku kategoria Trójki
I miejsce SP Czerwin I
II miejsce SP Czerwin II
III miejsce SP Goworowo I
IV miejsce SP Goworowo II
V miejsce SP Wąsewo
Wyniku kategoria Czwórki
I miejsce SP Czerwin
II miejsce SP Rzekuń
III miejsce SP Goworowo II
IV miejsce SP Goworowo I
V miejsce SP Wąsewo

Nagrody ufundowane przez Starostę Ostrołęckiego oraz Wójta Gminy Goworowo
Organizatorzy: UKS TROPS Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Zmiana rozkładu.

Dnia 8 grudnia nastąpi zmiana rozkładu jazdy autobusów. Odjazdy z godziny 15.30 zostają przesunięte na inną godzinę. Szczegółowe informacje w linku poniżej.

Zmiany na 8.12.2023 r.

Wyjątkowe kartki dla wyjątkowych osób

Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy II i III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie wzięły udział w dwóch akcjach charytatywnych: „Serce za odwagę” i „Świąteczny list”, których celem było przesłanie własnoręcznie wykonanych kartek świątecznych dla podopiecznych Fundacji Pamięci Narodów i Fundacji Cancer Fighters.
Tym drobnym gestem chcemy podziękować powstańcom warszawskim i żołnierzom podziemia niepodległościowego, żyjącym w Polsce i za granicą, za wielką odwagę, jaką odznaczyli się w czasie wojny. To dzięki nim możemy żyć w wolnym kraju i poszerzać swoją wiedzę bez przeszkód. „Małym Wojownikom”, którzy mierzą się z chorobą nowotworową chcemy pokazać, już po raz kolejny, że jesteśmy z nimi.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Uwaga. Informacja dotycząca kursowania autobusów.

7 grudnia 2023 r. (czwartek) ostatni autobus odjeżdża o godz. 15:30.

Liga małych gier

29 listopada 2023 r. dziewczęta z klasy piątej i czwartej z naszej szkoły rozegrały kolejne spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrołęce. Były łzy, wzruszenia. Jednak podsumowanie było dla nas radosne, ponieważ zostałyśmy zakwalifikowane do wielkiego finału, który odbędzie się 13 grudnia 2023 r.
Gratulujemy dziewczętom i życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Bieniecka

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy Caritas Diecezji ŁomżyńskiejW dniu 24 listopada 2023 r. w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej „Zorza” i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej „Szmaragdowe Liski” uczestniczyli w obchodach Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Wolontariuszy. Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w łomżyńskiej katedrze, w której uczestniczyli Liderzy z Parafialnych Zespołów Caritas oraz Opiekunowie i Asystenci Kościelnych, Szkolnych Kół Caritas wraz z młodymi. Następnie gościnne progi otworzyło przed nami Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich. W niezwykle rodzinnej atmosferze odbyła się dalsza część spotkania, w której zostali uhonorowani wolontariusze Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Kolejnym punktem świętowania była inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz finał konkursu pod hasłem: „Święta Katarzyna Labouré – pośredniczka Maryi”.
Atrakcją tego dnia były występy muzyczne dzieci, młodzieży, spektakl Grupy Teatralnej Doliny Miłosierdzia, wizyta św. Mikołaja, fotobudka selfie 360 oraz wiele innych niespodzianek.
Udział w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza jest bardzo ciekawym wydarzeniem w życiu członków, wówczas wymieniamy się doświadczeniami, poznajemy nowych kolegów i radośnie spędzamy czas.
Dziękujemy harcerzom i zuchom za zaangażowanie w wolontariat, pracę na rzecz bliźnich najbardziej potrzebujących pomocy. Cieszymy się, że jesteśmy wolontariuszami, bo dzięki temu możemy tak wiele dać drugiemu człowiekowi.

dh. Elżbieta Bieniecka

Jak zostać ilustratorem książek?

24 listopada uczniowie klas II, III, IV, V i VI uczestniczyli w spotkaniu z ilustratorką książek dla dzieci, panią Agnieszką Kłos - Milewską. Spotkanie rozpoczęło się od opowieści o tym, jak zostatać ilustratorem. Pani Agnieszka w swojej wypowiedzi wspomniała, że zawsze kochała rysować i że rysowanie sprawia jej wiele satysfakcji. Uczniowie dowiedzieli się, że aby zostać ilustratorem, trzeba dużo ćwiczyć i mieć wyobraźnię. Kiedy spotkanie dobiegło końca uczestnicy z chęcią oglądali książki ilustrowane przez panią Agnieszkę. Mieli także możliwość ich zakupienia z dedykacją i autografem naszego gościa. Takie spotkanie to świetny sposób do zainspirowania dzieci do kreatywności. Jest to również okazja do promowania czytelnictwa i poznania takiego zawodu jakim jest ilustrator książek.

Organizatorzy: biblioteka i Szkolny Klub Wolontariusza.

Technika w Laboratorium

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

W codziennej pracy z uczniami wykorzystuję materiały, które zostały pozyskane w wyniku udziału w projekcie Laboratoria Przyszłości. Dotychczas do przeprowadzenia zajęć wykorzystałem zestawy do budowania obwodów elektrycznych (Boffin) oraz do nauki szycia.

Grzegorz Dzierzgowski

Zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Jasełka


W tym roku Jasełka zostały przygotowane przez katechetów przy wsparciu i pomocy nauczycieli. Zostały one wystawione 21 grudnia dla klas 4-8 przygotowane przez uczniów klas 8a, 8b, 8c oraz 22 grudnia dla klas 0-3, przygotowane przez uczniów klas 3.
Treść Jasełek skłaniała do głębokich refleksji nad sensem Świąt Bożego Narodzenia.
Uczniowie - aktorzy z klas ósmych doskonale odegrali trzy scenki z życia codziennego, ukazujące niewłaściwe postępowanie, które przez mądre nauki aniołów bohaterowie odmieniali, stając przy żłóbku, przy Maryi i Józefie, z przekonaniem, że Jezus jest Miłością, a Betlejem jest blisko i może być w każdym człowieku.
Przepiękna oprawa muzyczna, przygotowana przez nauczycielkę Beatę Ciepierską, a wyśpiewana przez nasze szkolne chórzystki uświetniła występ wspaniałych aktorów. Po Jasełkach odbył się mini koncert instrumentalny, podczas którego Marta z kl. 8a na saksofonie, Bartek z kl. 7b na puzonie, Karol z kl. 5c na akordeonie i Rafał z kl. 8b na keyboardzie, zagrali popularne kolędy, a wszyscy zebrani na czele z chórem nauczycielskim włączyli się do śpiewu.

Ucieszyła naszą społeczność szkolną obecność Gości. Bardzo dużo pięknych, świątecznych słów usłyszeliśmy z ust Dyrektora naszej szkoły p. Barbary Grabowskiej, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce p. Michała Giersa, Wójta Gminy Goworowo p. Piotra Kosiorka, emerytowanych nauczycieli i pracowników, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
Przedstawienie Bożonarodzeniowe w młodszych klasach przypomniało nam historię o narodzinach Pana Jezusa. Dla uczniów klas 0-3 zostały przedstawione Jasełka w których głównymi postaciami byli: Święta Rodzina, pasterze, trzej królowie oraz inne osoby opisane w Ewangelii.
Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, nauczycieli oraz kolegów z młodszych klas. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło na widzach duże wrażenie, co zostało nagrodzone gromkimi brawami.
Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Pięknie wykonane pastorałki i kolędy przez uczniów z klas 0-3 przypomniały obecnym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.

Katecheci

„Do Betlejem pospieszajcie…”