Filtr

Wesołego Alleluja!

Zarządzenie

„…On się obarczył naszym cierpieniem” (Iz 53,4)

Te słowa pochodzące z Księgi Izajasza były myślą przewodnią programu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów kl. 8a, 8b i 5a pod kierunkiem nauczycieli: p. Beaty Piechockiej, p. Bogumiły Lewickiej-Mróz i ks. Tomasza Czarnowskiego.
Treść przekazu: słowo i pantomima sprawiły, że mogliśmy zastanowić się nad tym co dla nas uczynił Jezus Chrystus i co czyni nadal, będąc zawsze blisko człowieka. Głębokich przeżyć dostarczyła nam przepięknie przygotowana przez p. Beatę Ciepierską i chór szkolny oprawa muzyczna.

Bogumiła Lewicka-Mróz

Przedstawienie Wielkanocne

"O zajączku, który widział Zmartwychwstanie Pana Jezusa" – pod takim tytułem uczniowie klas drugich przedstawili program słowno-muzyczny z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Aktorzy przypomnieli symbole i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami oraz zaprezentowali sceny z Ewangelii dotyczące Zmartwychwstania Jezusa. Program wzbogacony był świątecznymi piosenkami zaśpiewanymi również przez drugoklasistów. Przedstawienie obejrzeli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pan Piotr Kosiorek, ks. proboszcz Jerzy Kaczyński, przewodnicząca Rady Rodziców Pani Milena Brejnak, Dyrekcja Szkoły, rodzice oraz uczniowie klas 0-3 z wychowawcami. Na zakończenie akademii Pani Dyrektor Barbara Grabowska i zaproszeni goście złożyli wszystkim życzenia świąteczne.

Katarzyna Bochenek
Katarzyna Chilicka
Dorota Późniewska

Apel Wielkanocny

Wielkanoc to piękny i wyjątkowy czas, łączący świat przyrody z tradycją ludową oraz obrzędami religijnymi. Dnia 27 marca w Filii w Szczawinie odbyła się krótka akademia z okazji Świąt Wielkanocnych. Uczniowie przybliżyli tradycje i obrzędy związane z nadchodzącymi dniami Wielkiej Nocy oraz opowiedzieli o tym, jakie produkty powinny znaleźć się na świątecznym stole oraz jaką mają symbolikę. Program był wypełniony pięknymi piosenkami, nie zabrakło również koszyczków ze święconką, pisanek oraz śmigusa-dyngusa. Na uroczystości pojawili się zaproszeni goście m.in. Pan Dyrektor Marek Skierczyński. Po zakończonej uroczystości rada rodziców przygotowała mały, słodki upominek dla każdego dziecka, który został wręczony przez Panią Kierownik Barbarę Rutkowską wraz z życzeniami.

Katarzyna Bochenek
Danuta Rurka

Światowy Dzień Wody

Światowy Dzień Wody to wydarzenie dla każdego mieszkańca Ziemi. Święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i przypada każdego roku w dniu 22 marca. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat globalnych wyzwań wodnych przez podkreślenie znaczenia wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata oraz znaczenia wody w życiu człowieka. Coroczne Święto Wody ma również zwracać uwagę na podejmowanie działań zmierzających do ochrony jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębiania szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego często bywa marnotrawiona.

W tym roku uczniowie naszej Filii w Szczawinie włączyli się w działania na rzecz wody wraz z Polską Akcją Humanitarną. Dzięki różnorodnym materiałom edukacyjnym uczestniczyli w zajęciach tematycznych pod hasłem „Wirtualna woda".  Uczniowie dowiedzieli się, jak ważna jest woda i jakie jest jej znaczenie w codziennym życiu. Wzięli również udział w webinarium „Jak moje decyzje wpływają na dostęp do wody na świecie?” i obejrzeli prezentację "Woda nie tylko w kranie”. 

Wnioskiem z naszych zajęć było stwierdzenie, że to właśnie my jesteśmy współodpowiedzialni za stan wody na Ziemi i dziś niestety samo tylko oszczędzanie wody to za mało. Co możemy robić? Możemy uczyć się i być świadomi obecnego stanu, aby opracowywać nowe technologie i szukać nowych bezpiecznych rozwiązań. Dzięki tej wiedzy żyć tak, aby czystej i zdrowej wody nie zabrakło nikomu na Ziemi, gdyż jest to niezbywalne prawo każdego człowieka.   

Bogumiła Archacka

Niespodzianki nie było, WIOSNA przybyła!!!

Po zimie, wielu mroźnych, śnieżnych i pochmurnych dniach chcemy ciepła, kwiatów, zielonych drzew i śpiewających ptaków. Po prostu WIOSNY! Dzieci z ogromną niecierpliwością i wielkim zaangażowaniem oczekiwały jej przyjścia. I właśnie 21 marca w naszych oddziałach przedszkolnych zagościła długo wyczekiwana, ciepła, piękna, zielona i kolorowa PANI WIOSNA.

Wychowawcy oddziałów przedszkolnych

A może tak na wiosnę, dla przypomnienia, mit „Demeter i Kora”?

Klasa 5a wystawiła sztukę pt: „Demeter i Kora” - dla kolegów i koleżanek z klas 4b i 4c. Na przedstawienie zaprosiliśmy także panią Dyrektor Barbarę Grabowską oraz naszą wychowawczynię Agnieszką Dąbrowską.
Przybliżyliśmy młodszym uczniom mit, który tłumaczy, jak powstały pory roku.
Kiedy Kora schodzi do swojego męża do Hadesu- na Ziemi następuje zima, a gdy wraca na Ziemię do Demeter-swojej matki- to następuje wiosna i lato. Kiedy zbliża się pora na pożegnanie staje się jesień.

Uczennica klasy 5a
Zuzanna Gałązka

Konkurs na grę w Scratch

Zapraszamy uczniów klas 4-8 do udziału w konkursie pt.: "Zaprogramuj grę w Scratch". Zapisy i więcej informacji można uzyskać u nauczycieli informatyki.

Regulamin konkursu

Zgoda i karta zgłoszenia

„Już przybyła wiosna miła…”

21 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny.
Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Barbara Rutkowska, nawiązując do tematu dnia. Następnie całą szkołą obejrzeliśmy film edukacyjny o oznakach wiosny i rozwiązywaliśmy zadania dotyczące tej pięknej pory roku. Podsumowaliśmy szkolny konkurs plastyczny na ilustrację do wiersza Joanny Myślińskiej „Wiosna”, zorganizowany przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego, w którym laureatami zostali:
I miejsce – Jakub Parzych – kl.I
II miejsce – Amelia Parzych – kl.III
III miejsce – Cezary Oleksiak – kl.I
wyróżnienia: Maja Brzozowska – kl.0, Paweł Ziemek – kl.I.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci wiosennych kwiatów do swoich ogródków, ufundowane przez organizatora.
Po raz drugi przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów" (edycja 2024) i wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Strażaka i Dnia Leśnika, których zdjęcia zostaną przesłane do Fabryki Aktywności Młodych w Gorzowie Wielkopolskim.
Na koniec wszyscy wybraliśmy się na krótki spacer z kukłą marzanną, wykonaną przez rodzeństwo – Laurę i Dawida Bednarczyków. Wspólnym śpiewem pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę, która miejmy nadzieję, zostanie z nami już na dobre.

Agnieszka Podleś

Dzień Dentysty w świetlicy szkolnej


„Jak o uśmiech dbać, podpowie,
Zębom wnet przywróci zdrowie.
W gabinecie, na fotelu,
Ma pacjentów co dzień wielu.
Bo dorośli, dzieci małe
Chcą mieć zęby zdrowe, białe.”

Dnia 5 marca 2024 roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Dentysty. Opiekunowie biblioteki i świetlicy szkolnej postanowili porozmawiać z dziećmi na temat tego zawodu i przypomnieć o tym, jak ważne jest dla nas wszystkich dbanie o zęby.
Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej prezentacji, podczas której uczniowie dowiedzieli się, jak należy myć zęby, aby były czyste i zdrowe. Następnie wysłuchali opowiadania Anity Głowińskiej „Kicia Kocia u dentysty”. Nie obyło się bez wykonania pracy plastycznej pt. „Mój ząb”. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową „Dentysta”.

A. Podleś, E. Skrzecz-Witkowska

Konkurs POCISK w II LO

W środę 13 marca 2024 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie Natalia Dobkowska kl. 8A, Maja Duda kl. 8A, Natalia Zalewska kl. 8A i Oliwier Rogalski kl. 8B wzięła udział w konkursie matematycznym POCISK organizowanym przez II LO w Ostrołęce. Rywalizacja trwała 2 godziny i polegała na drużynowym rozwiązywaniu zadań przygotowanych przez organizatorów. W zmaganiach wzięło udział 18 drużyn z całego powiatu. Nie udało nam się zdobyć miejsca na podium, ale uczniowie godnie reprezentowali naszą szkołę i otrzymali dyplomy oraz drobne upominki za udział w konkursie.

Po części konkursowej uczniowie II LO oprowadzili nas po swojej szkole, pokazali niektóre pracownie i przedstawili krótki film promujący szkołę. Spotkaliśmy tam również absolwentów naszego Kopernika, którzy wyrażali swoje zadowolenie i chwalili II LO.

Edyta Furmaniuk

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2024

W dniach 17-19.03.2024 r. w naszej parafii będą odbywały się rekolekcje wielkopostne.
Uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w 3-dniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego (§ 10 Rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).
W związku z tym, dni 18 i 19.03.2024 r. będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naszej szkole. W tych dniach szkoła będzie wypełniać funkcję opiekuńczo-wychowawczą, więc uczniowie mogą skorzystać z zajęć w takiej formie, natomiast szkoła w te dni nie zapewnia dowozu i dożywiania.
Msze św. z nauką rekolekcyjną:
niedziela (17.03.2024 r.): 7.00, 9.00, 12.00, 17.00
poniedziałek (18.03.2024 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00
wtorek (19.03.2024 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00

Dyrektor
Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2024 roku

Już po raz trzeci nasza szkoła organizuje Bieg Tropem Wilczym, wydarzenie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Bieg Tropem Wilczym to nie tylko wydarzenie sportowe. To lekcja historii, hołd dla bohaterów i czas na refleksję. To moment, w którym uświadamiamy sobie, jak ważna jest wolność i jak wielką cenę ma pamięć. Uczniowie naszej szkoły chętnie i z zapałem uczestniczyli w biegu.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024  - „Działajmy razem na rzecz lepszego Internetu”.

Nasza szkoła, jak co roku, włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu . Wydarzenie to ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Z tej okazji w szkole odbyło się szereg aktywności. 

W ramach Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 w naszej szkole na lekcjach edukacji informatycznej (kl. I-III) i informatyce (kl.4-8) zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci, jak również tematyka związana z bezpiecznym korzystania z internetu.

W klasach przeprowadzono lekcje według scenariuszy i materiałów znajdujących się w serwisie saferinternet.pl oraz materiałów dodatkowych przygotowanych przez nauczycieli informatyki.

Konkursy i akcja informacyjno – promocyjna:

1. Wykonanie gazetki tematycznej.

2. Konkurs plastyczny dla oddziałów I-III nt.: bezpieczeństwo w sieci technika pracy dowolna format A4 lub A3.

3. Konkurs dla oddziałów 4-8 (prace indywidulane lub w grupach) na film, animację, prezentację (narzędzie dowolne) związany z tematyką (cyberprzemocy, hejtowi, nadmierne korzystania przez dzieci z mediów elektronicznych i internetu, prywatności w sieci).

 

Pasowanie na Czytelnika


Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,
Który puste życie napełnia światłem,
A puste serce wzruszeniem.
Kornel Makuszyński


Dnia 28 lutego w bibliotece szkolnej odbyło się Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej. Na tę wyjątkową uroczystość przybyli pierwszoklasiści wraz z wychowawcami, dyrekcja szkoły oraz zaproszeni goście. Na przyszłych czytelników czekały koleżanki z klasy IIIb, które przygotowały przedstawienie „Dziś w bibliotece wielka zabawa”. Uczniowie klasy Ia, Ib, Ic, Is z Filii ze Szczawina złożyli również ślubowanie, że będą kochać książki i szanować je, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu ślubowania dokonała pani dyrektor szkoły. Po ślubowaniu, na pamiątkę tego wydarzenia, nowo pasowani czytelnicy dostali książki ufundowane przez Instytut Książki i Ministerstwa Narodowego w ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Spotkanie przebiegało w radosnej i przyjaznej atmosferze.

Teresa Leśniewska

Najlepsze życzenia

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowują się do świąt wielkanocnych-warsztaty wielkanocne


Dnia 29 marca 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Każda z klas miała możliwość wykonać wyjątkowe i piękne ozdoby związane z tradycjami wielkanocnymi tj. kolorowe pisanki ozdabiane cukrem, zajączki z włóczki oraz wianki w kształcie jajka ozdabiane kolorowymi nićmi oraz piankowymi naklejkami w kształcie kurczaczka. Dzięki tym pracom dzieci miały możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, a także miło spędzić czas.
Bardzo dziękujemy Paniom z GBP w Goworowie za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.
Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk, Dorota Sobotka

Wycieczka do muzeum

Muzeum poprzez gromadzenie i zachowanie artefaktów przeszłości o wartości naukowej, estetycznej i emocjonalnej sprzyja aktywnemu poznawaniu, kształtowaniu postaw społecznych, budowaniu tożsamości oraz szacunku dla niepowtarzalnego dziedzictwa kultury lokalnej oraz kultury polskiej i światowej.
W dniu 23 marca 2023 roku wspólnie z dziećmi wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieliśmy się, co to jest muzeum, jak należy się w nim zachować oraz kto w nim pracuje. Zwiedzając wystawy stałe, poznaliśmy podstawowe terminy związane z placówką muzealną takie jak: eksponat, wystawa i zabytek. W części praktycznej dzieci wykonywały papierowe lampiony przedstawiające budynek Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które zabrały na pamiątkę pobytu w tym miejscu.
Bogatsi w wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły.

Natalia Zięba

Dzieci z oddziałów "0" witają wiosnę!

 

We wtorek 21.03. dzieci z oddziałów „0” z radością powitały kalendarzową wiosnę. Tego dnia dominował kolor zielony – dzieci ubrały się wiosennie, dziewczynki miały na głowach wianuszki lub opaski z kwiatków… Dzieci wystylizowały postać Pani Wiosny, tworząc jej piękną, kwiecistą suknię. Nie zabrakło też konkursów, gier i zabaw, związanych z nową porą roku. Obowiązkowym elementem zajęć był pierwszy wiosenny spacer, podczas którego wypatrywaliśmy śladów nowej pory roku. Dzieci dostrzegły bazie, pierwsze wiosenne kwiaty, a nad głowami przelatujący klucz żurawi. To wszystko uświadomiło nam, że wiosna zawitała do nas na dobre, a zima jest  już za nami…

Warsztaty wielkanocne

24 marca uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie na warsztaty, podczas których robili palmy wielkanocne. Celem zajęć było też przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Zajęcia prowadziła pani Michalina Grabowska, to pod jej okiem wszyscy wykonywali palmy. W bibliotece panowała miła, radosna atmosfera wprowadzająca w świąteczny klimat. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

Bardzo dziękujemy pani dyrektor Ewie Wyrębek za zaproszenie i mile spędzony czas.

 

Wychowawcy klas IV
Agnieszka Dąbrowska i Adam Dąbrowski

Pasowanie na Czytelnika w bibliotece szkolnej


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na bardzo długo pozostać w pamięci ucznia.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników klas Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z Filii w Szczawinie, które odbyło się 17 marca 2023 roku było dla nich ogromnym przeżyciem
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki. Na stałe wpisało się także do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIa przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, jak z nich korzystać.

Witamy wiosnę w świetlicy szkolnej

15 marca 2023 roku w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne już zajęcia czytelnicze w ramach akcji "Popołudnia z książką".
Tym razem uczniowie wysłuchali opowiadania Alicji Mikulskiej pt. "Pani Wiosna", które bardzo im się spodobało. Wszyscy bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące treści przeczytanego utworu. Utrwalili wiedzę na temat pór roku i kolejności ich występowania. Szczególną uwagę zwrócili na oznaki nadchodzącej wiosny, a także kolory tęczy, które zapamiętali ucząc się krótkiej rymowanki.
Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykonywali portrety Pani Wiosny, wykorzystując do tego przygotowane przez nauczycieli materiały. Swoje prace zawiesili na gazetce w świetlicy szkolnej.
Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową przy dźwiękach piosenki "Deszczyk pada".
Tak właśnie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.

Skrzecz-Witkowska, A.Podleś

Rekolekcje Wielkopostne 2023

W dniach 26-28.03.2023 r. w naszej parafii będą odbywały się rekolekcje wielkopostne.

Uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w 3-dniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego (§ 10 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

W związku z powyższym przepisem oraz prośbą księdza proboszcza skierowaną do dyrektora szkoły o umożliwienie uczniom uczestnictwa w rekolekcjach, dni 27 i 28.03.2023 r. będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naszej szkole. W tych dniach szkoła będzie wypełniać funkcję opiekuńczą, więc uczniowie mogą skorzystać z zajęć w takiej formie, natomiast szkoła nie zapewnia dowozu i dożywiania.

Msze św. z nauką rekolekcyjną:
niedziela (26.03.2023 r.): 7.00, 9.00, 12.00, 17.00
poniedziałek (27.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00
wtorek(28.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00

Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Wiosna do nas zawitała


21 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie wspólnie świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny.
Najpierw obejrzeliśmy film edukacyjny pt. "Wiosna z Panem Nauczanką", a następnie wzięliśmy udział w wiosennym quizie. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów" i wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Strażaka i Dnia Leśnika. Odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego dla 3,4,5-latków pod hasłem: "Wiosenne kwiaty", którego organizatorem była pani Katarzyna Gałązka. Na konkurs wpłynęło 18 prac. Komisja wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

🏐❤️ LIGA MAŁYCH GIER KLAS V ❤️🏐

Dnia 22.03.2023 w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrołęce został rozegrany pierwszy turniej ligowy klas V.  🔥🏐Drużyny rywalizowały w trzyosobowych zespołach zdobywając siatkarskie doświadczenie oraz punkty do ligowej tabeli.
"Był to turniej z bardzo dużą frekwencją i dobrym graniem, cieszy ilość dzieci która ma ochotę grać w siatkówkę i rywalizować według zasad fair play".

Pierwszy Dzień Wiosny - fotorelacja

Konkurs Fotograficzny "Sztuka na talerzu"

Zapraszamy do głosowania na pracę uczniów naszej szkoły.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 marca na stronie https://www.raszart.online/sztukanatalerzu
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na FB: https://www.facebook.com/RaszArt
Na  profilu konkursowym FB odbywa się głosowanie na najlepszą pracę wybraną przez internautów. Zapraszamy do głosowania.

Światowy Dzień Wody

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego i klas pierwszych

Lista kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

Dodatkowo, przypominamy Rodzicom, że istnieje możliwość złożenia wniosku lub zgłoszenia dziecka do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w terminie postępowania uzupełniającego w dniach 27.03.2023 - 07.04.2023 r.

"Moja mała ojczyzna Goworowszczyzna"


15 marca 2023 roku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastyczno - technicznego pt. "Moja mała ojczyzna Goworowszczyzna". Celem konkursu było poznanie i zaprezentowanie zabytków i interesujących miejsc na terenie gminy Goworowo. W konkursie wzięło udział trzynastu uczniów. Prace wykonane przez dzieci przedstawiały: Pałac w Szczawinie, Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie, zabytkowy młyn w miejscowości Kółko oraz Kościół w Kuninie. Uczniowie zastosowali różne techniki plastyczne. Komisja oceniająca prace wytypowała następujących laureatów: I miejsce – Amelia Parzych, II miejsce – Wiktoria Oleksiak, III miejsce – Paweł Ziemek. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia dla Martyny Iwańskiej oraz Szymona Rurki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez organizatora. Prace uczniów można podziwiać na szkolnej wstawie w Filii w Szczawinie.

Organizator konkursu
Arleta Samorajska

Kolaż dla Wisławy Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin poetki

W Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce rozstrzygnięto powiatowy konkurs pod hasłem "Kolaż dla Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin". Wydarzenie odbyło się z okazji ogłoszenia roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich.
Uczennica klasy VII b – Aleksandra Parzych wzięła udział w tym konkursie. Zainspirował ją utwór „Kot w pustym mieszkaniu” i wykonała do niego pracę plastyczną. Ola została laureatką konkursu, zajęła III miejsce. Gratulujemy!

Małgorzata Dobkowska

Sukces Tosi


Antonina Kowalczyk jest uczennicą klasy 2b naszej szkoły. Podobnie jak jej rówieśnicy chętnie bierze udział w organizowanych konkursach plastycznych. Swoje umiejętności plastyczne wykazała w konkursie organizowanym przez ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH „ Młodzież Zapobiega Pożarom”- był to Ogólnopolski Turniej Plastyczny.
W eliminacjach gminnych zajęła I miejsce.
Praca Antoniny przeszła do konkursu na etapie powiatu i zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegamy Pożarom” organizowanym przez KOMENDĘ MIEJSKĄ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OSTROŁĘCE, ZARZĄD OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W OSTROŁĘCE - eliminacje w grupie II klasy 1-4.
Dodam, że praca Tosi przeszła do konkursu na etapie wojewódzkim.
Gratulujemy Tosiu i jesteśmy z Ciebie dumni. Trzymamy kciuki i życzymy kolejnych sukcesów.

Wychowawca Karolina Zacharek

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziałów przedszkolnych w Filii w Szczawinie

"Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci"



Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej „Zorza” i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej „Szmaragdowe Liski” pamiętają o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dnia 7 marca obchodziliśmy urodziny patrona naszej szkoły. Ze względów losowych obchody były troszkę przełożone, ale mimo to, bardzo odświętne. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia społeczności szkolnej najważniejszych informacji na temat astronoma. Następny etap to rywalizacja klas, podczas której przedstawiciele zespołów rozwiązywali test, układali rozsypanki i wcielali się w postać Mikołaja Kopernika. Zgromadzona publiczność żarliwie dopingowała swoich reprezentantów. Po skończonym turnieju klasy 4-8 wraz z dyrekcją i nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej.

Pasja fotografowania

Dzisiaj wyjątkowe zajęcia plastyczne. O fotografii jako swojej pasji  opowiada  pan Krzysztof  Guzik. Uczniowie słuchają w skupieniu o robieniu zdjęć profesjonalnym sprzętem. Dowiadują się, że coraz częściej zachwyt budzą prace wykonane telefonami komórkowymi. Na ogólne wrażenie składają się nie tylko względy estetyczne i umiejętności, ale przede wszystkim oryginalny pomysł.  

Mamy laureata w ogólnopolskim konkursie o Mikołaju Koperniku

Sześcioro uczniów z Filii w Szczawinie postanowiło wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem „Postać Mikołaja Kopernika” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Mali artyści  wykorzystując  swój talent plastyczny  namalowali sylwetkę wielkiego polskiego astronoma. Ich prace zostały wysłane do Torunia.

Okazało się, że największą kreatywnością  wykazała się  Oliwia Rutka, której praca plastyczna została wyróżniona  przez Komisję Konkursową w kategorii: uczniowie klas I-III.

Oliwka odebrała dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez Organizatora.

Gratulacje!

Opiekun uczestników: Barbara Rutkowska

SKS znowu w akcji!

SKS-ki z Goworowa po raz drugi zostali wyróżnieni przez Instytut Sportu i otrzymali zaproszenie na sportowy ewent , który odbył się 6 marca w Zespole Szkół Powiatowych w Czerwinie.

Tym razem pojawiły się dyscypliny sportowe: #siatkówka #biathlon #curling i #wiośarstwo.
Nie zabrakło też gwiazd sportu:
Natalia Madaj - Smolińska - polska wioślarka, olimpijka z Londynu (2012), mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro (2016) ,
Marcin Prus - były reprezentant Polski w siatkówce, który rozegrał niemal sto spotkań, został mistrzem Europy i świata,
Emilia Ankiewicz - Obukowicz - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki, olimpijka z Rio de Janeiro 2016 oraz Paweł Januszewski - lekkoatleta, specjalista biegu na 400 m przez płotki, mistrz Europy z 1998.

🏐❤️💐 Dzień kobiet na sportowo 💐❤️🏐


8 marca 2023 ruszyła Liga Małych Gier klas 5. 🎉🏐😉Tego dnia odbył się turniej rozstawieniowy, w którym wzięło udział 20 zespołów. Uczniowie rozegrali mecze w trzyosobowych zespołach, a pojedynki toczyły się do 15 punktów. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Ciepierska, Zuzanna Gałecka, Nikola Ciskowska, Łucja Niegowska, Aleksandra Kanclerz, Hanna Stchacz, Oliwia Stachacz, Michalina Zięba,  Gabrysia Maliszewska, Paulina Suska, Patrycja Duda, Maja Świderska. 🏐❤️🏐

Podziękowanie


Społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie dziękuje Szkole Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku za życzenia z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika.
Mikołaj Kopernik - patron naszej szkoły był niewątpliwie wielkim Polakiem, co zobowiązuje nas do pracy nad sobą i dążenia do doskonałości w myśl maksymy „zadaniem wszystkich nauk jest odciągnięcie człowieka od zła i prowadzić jego umysł ku większej doskonałości”.
Życzymy wielu sukcesów, realizacji szkolnych celów i marzeń, a także zdobywania nowych umiejętności, które przydadzą się Państwa uczniom w dorosłym życiu.

Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2023/2024

Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

W terminie 10.03 - 16.03.2023 r. rodzice kandydata zakwalifikowanego do oddziału zerowego powinni złożyć potwierdzenie woli wyrażonej we wniosku, w formie pisemnego oświadczenia.
Przypominamy, że w terminie 27.03 - 07.04.2023 r. rodzice mają możliwość złożenia wniosków w postepowaniu uzupełniającym.

Aneta Kosek
wicedyrektor szkoły

Lista kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – filii w Szczawinie

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych


1 marca uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w XI edycji biegu "Tropem Wilczym".
Na ten patriotyczny gest zdecydowało się około stu uczniów z klas IV- VIII. Zawodnicy, którzy jako pierwsi dotarli do mety zostali nagrodzeni medalami. Jednak zwycięzcami i patriotami czuli się wszyscy.
Dziękujemy naszym wspaniałym harcerzom i policji za zaangażowanie i pomoc.
Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia. Gratulujemy wszystkim wygranym i dziękujemy za uczestnictwo.
Do zobaczenia za rok.

Agnieszka Dąbrowska

8 marca Dzień Kobiet

"Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta"

Dzień dobry! Na wstępie chciałabym się przedstawić bo zapewne mnie nie znacie. Mam na imię Amelka, mam 14 lat i prężnie działam jako wolontariuszka schroniska Canis w Kruszewie. Posiadam 4 psy, kota oraz 2 papugi, czyli całkiem sporą ekipę. Od małego kochałam zwierzęta i zawsze w naszym domu było ich dużo. Moja przygoda ze schroniskiem zaczęła się od psiaka, który od kilku miesięcy błąkał się po naszej wsi. Ktoś go wyrzucił i skrzywdził, a on, by zwrócić na siebie uwagę, wył po nocach. Wtedy bez wahania zadzwoniłam do schroniska i poprosiłam by mógł tam zamieszkać. Ten wspaniały psiak szybko został adoptowany. Leży na ciepłej kanapie w Warszawie i wabi się Nikoś. To on zapoczątkował moją przygodę ze schroniskiem i wzmocnił miłość do zwierząt. Stwierdziłam, że fajnie byłoby pokazać nasze futrzaste życie w social mediach, dlatego też prowadzę profil na instargramie. Moją pasją stało się fotografowanie zwierząt. Zaczęłam pomagać w schronisku. Szybko okazało się, że brakuję tam wolontariuszy i rąk do pomocy, dlatego tez zachęciłam do wolontariatu moją przyjaciółkę Lenę. Od kilku miesięcy prężnie działamy i przyjeżdżamy w każdy weekend do schroniska, wyprowadzając psiaki i robiąc im zdjęcia. Działamy też w social mediach pod nazwą (Canisiaki) robiąc ogłoszenia dla psiaków szukających adopcji i nagrywając filmiki. Dzięki naszej pomocy znalazło dom już mnóstwo psów, co nam daje dużą motywację do dalszego działania. Niestety mamy wrażenie, że bezdomność zwierząt, w tym głównie psów, nigdy się nie skończy. W schronisku Canis w Kruszewie jest ponad 500 psów, a miejsce to działa od marca 2003 r. Początkowo było przewidziane tylko 130 miejsc, ale zrobiło się 500 podopiecznych i schronisko pęka w szwach. Przez jeden tydzień potrafi przyjechać nawet 10 psów, a zostaję adoptowanych średnio tylko 3.

Drodzy Rodzice,

przekazujemy materiały edukacyjne oraz cenne informacje i wskazówki od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy. Więcej informacji znajdziecie też Państwo na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej pod adresem: https://www.gov.pl/psse-ostroleka/wszawica--profilaktyka-i-zwalczanie

Broszura

Ulotka

Dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Wiersze na małe i duże troski

W rozwijaniu i wzbogacaniu kompetencji emocjonalnych uczniów bardzo  ważna jest postawa nauczyciela podczas jego kontaktów z uczniami oraz podejmowane  działania.

Doskonałym przykładem rozpoznawania potrzeb dzieci i trafnego odpowiadania na nie jest udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. 

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki Łukasza Tartas „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”.
Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

DZIEŃ  NALEŚNIKA

Dzisiaj mieliśmy wspaniałe święto, bo obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji i rozmowy na temat słodkich przysmaków. Dowiedzieliśmy  się, że ten deser można jeść na słodko i na słono. Można składać go na różne sposoby. Panie podpowiedziały nam jakie składniki potrzebne są do zrobienia ciasta oraz pokazały jak  je usmażyć. Korzystając z wcześniej przygotowanego przepisu sami zrobiliśmy ciasto. Wspólnie wymieszaliśmy potrzebne składniki i przygotowaliśmy swoje pyszne naleśniki.

Najprzyjemniejszą częścią naszych zmagań była degustacja naleśników, udekorowanych według własnego pomysłu. Wszyscy uznaliśmy, że wykonaliśmy pierwszy krok, aby zostać dobrymi kucharzami.

Przedszkolaki z grupy „Misie” i uczniowie kl. II

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Zwierzęta prehistoryczne budzą wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków. Z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne w grupie „Misiów”.

Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Obejrzały prezentację multimedialną związaną z tematyką zajęć. Wypowiadały się na temat dinozaurów zainspirowane  wierszem B. Formy pt. ” Kto widział Dinozaura? “. Następnie klasyfikowały zwierzęta według określonej cechy: na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne. Potem  obejrzały  film edukacyjny, z którego dowiedziały się kim jest paleontolog.

Przedszkolaki bawiły się w tym dniu znakomicie,  wzbogaciły swoją wiedzę o cenne informacje dotyczące zwierząt prehistorycznych. Na zakończenie  zajęć wszyscy wzięli udział w sesji zdjęciowej z wykorzystaniem fotobudki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Katarzyna Gałązka

Darmowe programy edukacyjne

Szanowni Państwo! 

Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza mieszkańców Państwa gminy do skorzystania z darmowych materiałów edukacyjnych, opracowanych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Darmowe materiały to seria tematycznych paczek z zadaniami, łamigłówkami i kolorowankami, które systematycznie będą udostępniane do końca roku szkolnego 2022/2023. Materiały są odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. 

By otrzymywać darmowe materiały, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Materiały systematycznie będą wysyłane na podany w zgłoszeniu adres e-mail. 

Zależy nam na tym, by informacja o materiałach dotarła do rodziców. Dlatego też gorąco prosimy o zamieszczenie informacji o darmowych materiałach na stronie internetowej Państwa gminy lub w mediach społecznościowych. Materiały do zamieszczenia (grafika i tekst) są dostępne w poniższych linkach. 

Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ
Bezpośredni link do formularza zgłoszeniowego: KLIKNIJ TUTAJ
Materiały promocyjne do zamieszczenia na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych: KLIKNIJ TUTAJ

Darmowe materiały edukacyjne to:
- tematyczne pakiety z kolorowankami, łamigłówkami i zadaniami na spostrzegawczość i logiczne myślenie
- edukacyjna podróż, podczas której zostaną poruszone następujące tematy: kosmos i astronomia, matematyka, język angielski, dinozaury, geografia... i wiele więcej
- zadania rozwijające pasje i zainteresowania dzieci
- zadania o różnym stopniu trudności
- łącznie ponad 100 darmowych kart pracy
- materiały opracowane we współpracy z psycholog Beatą Liwowską

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Dawid Wiejata
koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"
Centrum Rozwoju Lokalnego

Rekolekcje Wielkopostne

Szanowni Rodzice!


Informuję, że zgodnie z wytycznymi dotyczącymi rekrutacji dzieci do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej na rok szkolny 2022/2023
w dniach:
28.03.2022 r. – 08.04.2022 r.
nastąpi:
Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym dla dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną.

Uwaga! Wzór WNIOSKU oraz dokumentów potwierdzających dostępny będzie w Filii w Szczawinie lub do pobrania na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Zapraszam serdecznie do Filii w Szczawinie*

Kierownik SP im. M. Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie
mgr Barbara Rutkowska

* Obowiązują przyjęte środki ostrożności, dotyczące indywidualnej ochrony osobistej (dezynfekcja dłoni, maski ochronne).

Dzień bez plecaka, czyli czym uczniowie przynieśli książki

Sezon na lody już otwarty!


24 marca przypada Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych. Celem tego święta jest przekonanie ludzi do spożywania tych słodyczy. Lody rzemieślnicze to takie, które pozbawione są chemicznych dodatków i nie produkuje się ich w fabryce. Mają one lepszy smak i powstają z wysokiej jakości produktów. Chociaż lody kojarzą nam się z sezonem letnim, to członkowie Koła Zdrowego Żywienia postanowili przygotować zdrową wersję lodów. Wykonaliśmy tego dnia sorbet o smaku malinowym oraz mango. Do tej zdrowej wersji deseru potrzeba tylko dwóch składników: mrożonych owoców i soku (jabłkowego lub pomarańczowego). Zachęcamy do wykonania i posmakowania.

Opiekun KZŻ
Ewa Lubiak

Powitanie wiosny w Filii w Szczawinie


21 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy nową porę roku – wiosnę.
Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Barbara Rutowska, nawiązując do tematu dnia. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt.: "Wiosna i jej pierwsze oznaki". Rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce wiosennej i podsumowaliśmy szkolny konkurs plastyczny dla klas 0-III pod hasłem: "Pani Wiosna". Zarówno laureaci (Olaf Pazik, Wiktoria Oleksiak, Martyna Iwańska, Zuzanna Gałązka), jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Kolejnym punktem programu był pokaz mody ekologicznej, w ramach szkolnego etapu Gminnego konkursu "Ekologiczny pokaz mody" zorganizowany przez p. Katarzynę Gałązkę.
Na koniec udaliśmy się na krótki spacer z kukłą marzanną, wołając: "Żegnaj zimo! Witaj wiosno!", tym samym ogłaszając wszystkim nadejście wiosny.

Opiekun SU – Agnieszka Podleś

VII Powiatowy Turniej Walentynkowy Halowej Piłki Nożnej