Filtr

Wiosenne porządki

 
 
Nasza szkoła przystąpiła do akcji "Moje miasto bez elektrośmieci”. Zapraszamy do udziału w zbiórce elektrośmieci w dniach 20-27 maja 2024 r.
Zachęcamy do przynoszenia drobnych zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz baterii. W głównym wejściu starego budynku szkoły czekają specjalne pojemniki.
Chcemy przyczynić się do redukcji ilości elektrośmieci, które trafiają na wysypiska odpadów, ale co gorsza zanieczyszczają miejscowości i tereny zielone (parki, lasy) oraz zachęcić do właściwego utylizowania śmieci. Zebrane odpady przekażemy do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje miasto bez elektrośmieci”.
Zebrane kilogramy wymienimy na punkty, a punkty na pomoce dydaktyczne. 
Dziękujemy za przyłączenie się do naszej akcji. 

Projekt „MIŁOSZ W SZKOLE”

Rok 2024 Senat RP ogłosił rokiem Czesława Miłosza. W związku z tym Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Miłosz w szkole”. Już na początku roku kalendarzowego 2024 w bibliotece szkolnej powstała gazetka pod hasłem „Patroni Roku 2024”. Na lekcjach języka polskiego uczniowie oglądali prezentacje multimedialne na temat życia i twórczości sławnego pisarza, a także omawiali jego utwory. Na szkolnym korytarzu pojawiła się również wystawa dotycząca poety, z którą mogli się zapoznać nie tylko nasi podopieczni, ale też nauczyciele i rodzice. Korzystając z książek znajdujących się w szkolnej bibliotece, uczniowie pod okiem bibliotekarek wyszukiwali różne informacje, na podstawie których tworzyli krzyżówki i rebusy z hasłem: Czesław Miłosz. Największą atrakcją, która wzbudziła wśród naszych wychowanków ogromne zainteresowanie było układanie puzzli online z wizerunkiem noblisty. Kolejne zadania są w trakcie realizacji.

Szkolny koordynator projektu: Agnieszka Podleś

SERDECZNIE ZAPRASZAMY RODZICÓW NA OSTATNIE ZEBRANIE PRZED WAKACJAMI

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

22 maja 2024 r. (środa):
14.30-16.00 – 0-3 – spotkanie wychowawców z rodzicami w klasach (szczegółowe godziny i przydział sal w harmonogramie)
16.00-18.00 – 4-8 – spotkanie wychowawców z rodzicami w klasach (szczegółowe godziny i przydział sal w harmonogramie)

Przydział sal - oddziały 0-3
Przydział sal - oddziały 4-8

23 maja 2024 r. (czwartek):
16.00 – zebranie Rady Rodziców w sali nr 13 w nowym budynku

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

Kartka dla Bibliotekarza


13 maja 2024 roku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego „Kartka dla Bibliotekarza”, zorganizowanego w ramach obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o roli bibliotek oraz zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej, promocja czytelnictwa, a także rozwijanie zainteresowań plastycznych uczestników. W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-III ze szkoły macierzystej, jak również z Filii w Szczawinie. Spośród 38 prac, które można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej, komisja powołana przez organizatorów, wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:
- klasa I:
I miejsce –Antoni Dziełak kl. Ib
II miejsce – Paweł Ziemek kl. I (Filia Szczawin)
III miejsce – Julian Ostrowski kl. Ic
wyróżnienia: Natalia Sobotka kl. Ia
- klasa II:
I miejsce – Alicja Kaczmarczyk kl. IIa
II miejsce – Zofia Strzeszewska kl. IIb
III miejsce – Błażej Zduniak kl. IIa
wyróżnienia: Krystyna Wauters kl. IIa, Kornelia Bloch kl. IIb
- klasa III:
I miejsce – Lena Błaszczak kl. IIIa
II miejsce – Zuzanna Gnys kl. IIIa
III miejsce - Amelia Parzych kl. III (Filia Szczawin)
Zwycięzcom wręczono nagrody książkowe zakupione w ramach promocji czytelnictwa z NPRCz 2.0 na lata 2021-2025. Dodatkowo wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i gratulujemy wspaniałych pomysłów.

Eliza Skrzecz–Witkowska, Agnieszka Podleś

 

Moc atrakcji na warsztatach pszczelarskich

6 maja klasy 0 uczestniczyły w warsztatach pszczelarskich zorganizowanych przez Ośrodek Edukacji Regionalnej w Lipiance. Dzieci m.in. wzbogaciły swoją wiedzę na temat życia pszczół, dowiedziały się na czym polega praca pszczelarza, piekły miodowe ciasteczka, robiły naturalne świece z wosku pszczelego, brały udział w różnych konkurencjach sportowych, a na koniec miło spędziły czas przy wspólnym ognisku. Po tylu atrakcjach zerówkowicze zmęczeni, ale z uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły.

Wychowawcy klas 0
Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Ósmoklasiści powodzenia!

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE,

 

Dni 14, 15 i 16 maja 2024 r. (wtorek, środa, czwartek) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów klas 1-7 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z powodu odbywającego się w szkole egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie klas ósmych mają zapewniony dowóz (według zamieszczonego na stronie internetowej harmonogramu) oraz posiłek po zakończonym egzaminie.

Godziny przyjazdów

Godziny odjazdów

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara  Grabowska

Jak idealnie skomponować śniadaniówkę?


W ostatnich latach obserwuje się, że coraz młodsze dzieci posiadają masę ciała przekraczającą normy stosowne do ich wieku. Ma to wpływ na pogorszenie się wyników w nauce, zmęczenie, a także brak energii do wszelkich aktywności fizycznych. Pomijanie posiłków, brak drugiego śniadania w szkole czy brak obiadu powodują, że dzieci spożywają posiłki nieregularnie i po zbyt długich przerwach. Niskie urozmaicenie posiłków, wykluczenie niektórych grup produktów i spożywanie codziennie tych samych potraw będzie skutkowało niedoborem witamin i mikroelementów, a jednocześnie nadmiarem niektórych makroskładników, takich jak cukry proste i tłuszcze nasycone. Jak tego uniknąć?
Racja pokarmowa dzieci w wieku szkolnym często zawiera w nadmiarze produkty, gdzie dodatkowo dodano cukier, sól lub tłuszcz. Należą do nich przekąski mięsne (np. kabanosy), słodzone napoje, dania fast food, czyli żywność, która w małej objętości ma sporo kalorii, a mało wartości odżywczych. Taki skład produktów powoduje, że w jadłospisach brakuje cynku, magnezu, miedzi, wapnia, żelaza, witamin z grup B, C, D i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Pełnowartościowy posiłek powinien zawierać:
• część węglowodanowo-zbożową (pieczywo, gotowana kasza, ryż, tortilla, makarony, naleśnik) - jest ona bardzo ważna, ponieważ to z niej dziecko wchłania najwięcej energii;
• warzywo (minimum 1 szt.) - to najtrudniejszy komponent jadłospisu dzieci, nie są one słodkie, więc trudniej przekonać dzieci do ich zjedzenia. Można zacząć od słupków ogórka zielonego, marchewek. Świetnym pomysłem na sycący posiłek pudełkowy są sałatki, w których można ukryć warzywo i kasze lub makaron. Najlepiej serwować je z dodatkiem produktu białkowego;
• owoc lub sok 0,33 l/tubka- jest źródłem naturalnych cukrów prostych. Jeżeli chcemy ograniczyć cukier, to usuńmy z menu wszelkie napoje owocowe, ponieważ są dosładzane. Natomiast soki owocowe nie są złym wyborem, jeśli nie są dosładzane, a wyciskane. Warto jednak pamiętać, że lepiej dla zaspokojenia głodu zjeść cały owoc niż wypić sok;
• część białkową (jogurt naturalny, twarożek półtłusty, serek wiejski, wędlinę i kabanosy o dobrym składzie, kotlecik z obiadu);
• wodę mineralną, źródlaną lub z kranu w wielorazowym bidonie- polecajmy je dzieciom, gdyż nie ma w nich cukru i niepotrzebnych dodatków;
• dodatek masła lub oleju, oliwy z oliwek do sosu.
Uczniowie należący do koła zdrowego żywienia zastosowali się do tych wskazówek i podczas kilku zajęć wykonali: naleśniki z musem jabłkowym, tortillę z warzywami, makaron ze szpinakiem, owocowe i warzywne przekąski oraz sałatkę jarzynową.

Opiekun koła Ewa Lubiak

#‎laboratoriaprzyszłości‬

Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „WATRA 2024”

27 kwietnia 2024 roku odbył się Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej „WATRA 2024” w świetlicy w Goworowie.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie – Pani Barbara Grabowska przywitała zaproszonych gości i brać harcerską.
Było radośnie, głośno i wyjątkowo. Uczestnicy zaprezentowali swoje talenty w kategoriach: zuchy zespoły, zuchy soliści, harcerze zespoły, harcerze soliści.
Jury w składzie: phm. Anna Zych – skarbnik hufca ZHP Ostrołęka, Pani Renata Dawidowska – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie i Pani Barbara Wójcik - nauczyciel Szkoły Podstawowej w Goworowie oceniło występy, przedstawiając miejsca zajęte przez poszczególne grupy i solistów.

W kategorii zuchów:
I miejsce – Seweryn Ostrowski 6 Goworowska Gromada Zuchowa „Szmaragdowe Liski”
Zespoły:
I miejsce – 6 Goworowska Gromada Zuchowa „Szmaragdowe Liski” 1 zespół
II miejsce – Ostrołęcka Gromada Zuchowa „Skrzydlaci Przyjaciele”
II miejsce - 6 Goworowska Gromada Zuchowa „Szmaragdowe Liski” 3 zespół
III miejsce - 6 Goworowska Gromada Zuchowa „Szmaragdowe Liski” 2 zespół

W kategorii harcerzy:
Soliści:
I miejsce – Julia Łodygowska 12 Różańska Drużyna Harcerska „Niezłomni”
II miejsce - Amelia Brejnak 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza”
III miejsce - Petro Horbey 12 Różańska Drużyna Harcerska „Niezłomni”
Zespoły:
I miejsce – 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza”
I miejsce – 5 Ostrołęcka Drużyna Harcerska „Zośka”
II miejsce – Próbna Ostrołęcka Drużyna Harcerska „Przełęcz”
II miejsce – 7 Goworowska Drużyna Harcerska „ Zorza” – 2 zespół
III miejsce - 12 Różańska Drużyna Harcerska „Niezłomni”
III miejsce - 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza” – 3 zespół

Gratulujemy wszystkim wspaniałych występów oraz odwagi i fantastycznej zabawy na scenie.
Nagrody ufundował Powiat Ostrołęcki oraz Prezes Banku Spółdzielczego w Goworowie – Pani Lucyna Lewicka. Z całego serca dziękujemy :)

Organizatorzy

 

 

Ekologiczny pokaz mody

30.04.2024 r. w Filii w Szczawinie z okazji Światowego Dnia Ziemi który obchodzony jest 22 kwietnia odbył się „Ekologiczny pokaz mody”. Rodzice wraz z dziećmi wykonali stroje z materiałów przeznaczonych do recyklingu m.in. papieru, folii, rolek po papierze, gazet, butelek plastikowych, tektury, nakrętek, a następnie dzieci zaprezentowały je na przedszkolnym wybiegu.
Przedszkolaki– modelki i modele prezentowały swoje stroje jak prawdziwe gwiazdy, przechodząc po wybiegu i pozując do zdjęć. Każda kreacja była piękna i niepowtarzalna. To była świetna zabawa. Przedszkolaki udowodniły, że moda i ekologia idą w parze.
Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.
Dziękujemy i gratulujemy pomysłowości. Szczególne podziękowania dla rodziców za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie strojów.

Katarzyna Gałązka

Nasze narodowe święta


„Pierwszy maja – Święto Pracy, drugi – to Dzień Flagi,
3 maja – Konstytucja. Czy jesteście jej ciekawi?”

30 kwietnia 2024 roku w Filii w Szczawinie odbyła się uroczystość z okazji świąt majowych. W krótkim montażu słowno - muzycznym uczniowie klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych wyraziły swoją miłość do Ojczyzny i okazały szacunek do symboli narodowych. Wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu Polski - „Mazurka Dąbrowskiego”. To była ciekawa lekcja historii i patriotyzmu.

B. Rutkowska, A. Podleś

„Nie depczcie przeszłości ołtarzy…”

Pod takim hasłem, dnia 19 maja 2023 roku, odbył się XIX już konkurs recytatorski. „W Hołdzie Św. Janowi Pawłowi II…” recytowano wiersze polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Rok 2023 Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Wisławy Szymborskiej, ze względu na 100. rocznicę jej urodzin.
Młodzież, w słowie wiążącym, zwróciła uwagę na wartości, którymi kierowali się w życiu: Jan Paweł II i Wisława Szymborska, a które tak często są pomijane lub wręcz odrzucane przez współczesnych.
Papież, Jan Paweł II miał ogromny wpływ na losy świata. W ciągu 26 lat swojego pontyfikatu uczynił wiele dobrego. W jednym człowieku, oprócz doskonałości i świętości, skupiało się mnóstwo zainteresowań. To był papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie. Stał się dla wielu niezaprzeczalnym Autorytetem. 
Wisława Szymborska, wybitna poetka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury fascynuje czytelników na całym globie. Zainspirowana jej wierszem Sanah nagrała piosenkę z tekstem wiersza „Nic dwa razy…”. (wykonała ją podczas konkursu Zuzanna Gałecka). Noblistka stała się też ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków. 

"Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata"- Albert Einstein

Wiosna to piękny czas, gdy zachwycamy się kolorami, zapachami i dźwiękami budzącej się do życie przyrody. Celebrujemy  Dzień Ziemi i Dzień Pszczoły, które są w bliskich od siebie terminach.

W gabinecie  logopedycznym prowadzone zajęcia rozwijają nie tylko aparat artykulacyjny dziecka, rozwój mowy i zasób słownictwa, ale też uaktywniają polisensorycznie  zmysły słuchu, węchu, smaku  i motorykę małą.

Dzieci poznały rozwój i życie mieszkańców  ula oraz pracę pszczelarza. Miały możliwość obejrzenia stroju pszczelarza, podkurzacza, węzy i ramek sekcyjnych. Poczuły zapach wosku i pyłku pszczelego, smakowały różne rodzaje miodu. Rozwiązywały pszczele sudoku, dopasowywały kształty pszczół do ich cieni. Wyodrębniały wylosowane głoski w nagłosie wyrazów.  Układały elementy rosnąco i malejąco. Malowały plakat XXL o tematyce ekologicznej, uczyły się prawidłowej segregacji śmieci i wykorzystania odpadów do zrobienia logopedycznej dmuchajki - zająca.  Zajęcia zakończył taniec pszczółki Mai i wysłuchanie "Lotu trzmiela" M. Rymskiego - Korsakowa.

Od najmłodszych lat uczymy się odpowiedzialnego dbania o naszą planetę.

Żanetta Korczakowska

Rozmowy o emocjach z kotem Amadeuszem - bohaterem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego

 

Doskonałym przykładem  rozpoznawania potrzeb dzieci i trafnego odpowiadania na nie był  udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”.

Główny bohater, kot Amadeusz zabiera głos w wierszykach w książce Łukasza Tartas „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

Warsztaty "Lekkie ciacho"

18 i 19 maja uczniowie klas 0-3 wzięli  udział w warsztatach "Lekkie ciacho". Celem tych warsztatów było propagowanie zdrowego stylu życia. Na tych zajęciach dzieci dowiedziały się jakie są niepokojące następstwa spożywania zbyt dużej ilości cukru oraz sklepowych słodyczy, a także miały możliwość samodzielnego przygotowania słodkich, bezcukrowych przekąsek. Uczniowie zrobili trzy rodzaje zdrowych przystawek: "Kulki mocy" (miód, ugotowana kasza jaglana oraz wiórki kokosowe), krem typu "Nutella", którego składnikami była masa orzechowa, mus z daktyli oraz kakao, a także batony, w których skład wchodziły rodzynki, żurawina, płatki migdałowe, mus daktylowy oraz płatki kukurydziane. Można stwierdzić, że zajęcia były bardzo udane, ponieważ widać było ogromne zaangażowanie dzieci, chęć do pracy i uśmiechy na twarzach.

Milena Gołębiewska

Konkurs plastyczny „Leśnik przyjacielem naszego lasu” rozstrzygnięty!

Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego „Leśnik przyjacielem naszego lasu” odbyło się 19 maja 2023 roku w Filii w Szczawinie. Była to już kolejna edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Co słychać w lesie?”. Wzięli w niej udział uczniowie z klas II ze wszystkich szkół gminy Goworowo.

Neonowy Dzień Świetlicowy.


Zabawy światłem, neonowe kamyki, wykopaliska, świecące obrazki-to tylko kilka z wielu atrakcji, które w naszej szkolnej świetlicy w Filii w Szczawinie dostarczyły uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.
Z wielką przyjemnością-po raz kolejny- gościliśmy w naszych progach Panią Sylwię Kuligowską, która w ramach współpracy z rodzicami, przygotowała dla naszych wychowanków zajęcia z wykorzystaniem metod terapeutycznych, sensomotorycznych i sensoplastycznych wspierających wszechstronny rozwój dziecka.
Zajęcia tego rodzaju rozwijają wyobraźnię dziecka, wrażliwość i myślenie twórcze. Dają możliwość zapoznania się z różnymi technikami plastycznymi. Rozwijają umiejętność współpracy i współdziałania w grupie, uczą także samodzielności i odpowiedzialności. Doskonalą sprawność manualną, percepcyjną oraz umiejętność posługiwania się różnymi narzędziami i technikami plastycznymi. Wzmacniają poczucie własnej wartości i wiary we własne siły.
To było popołudnie pełne nowych, ekscytujących doświadczeń.
Własnoręcznie wykonane slime przez długi czas będą cieszyć i służyć do kreatywnych zabaw w domu, a świecące, autorsko zdobione kamienie-piękną pamiątką na lata.
Dziękujemy!

Bogumiła Archacka.

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na Koncert połączonych chórów –
Wśród których zaśpiewa chór szkoły podstawowej w Goworowie
„MŁODZIEŻ SWOJEMU MIASTU”
Z okazji 650 rocznicy Miasta Ostrołęki.
Koncert odbędzie się w dniu 26 maja 2023 roku o godz. 16.00
Na Fortach Bema w Ostrołęce.

Beata Ciepierska

Plakat promujący wydarzenie

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE,

Dni 23-25 maja 2023 r. (wtorek, środa, czwartek) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów klas 1-7 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z powodu odbywającego się w szkole egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie klas ósmych mają zapewniony dowóz (według zamieszczonego na stronie internetowej harmonogramu) oraz posiłek po zakończonym egzaminie.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara  Grabowska

Harmonogram kursowania autobusów liniowych na terenie Gminy Goworowo podczas sesji egzaminacyjnej (egzamin ósmoklasisty) w dniach 23.05.2023 r. - 25.05.2023 r.

Przyjazd autobusów liniowych

Odjazd autobusów liniowych

Zaproszenie na konkurs recytatorski

Bezpłatne próbne egzaminy ósmoklasisty

Gorąco przypominamy, że na platformach Dyktanda.pl i Mathematics.live wciąż można skorzystać z bezpłatnych próbnych egzaminów ósmoklasisty dla wszystkich zainteresowanych uczniów ósmej klasy!

Egzaminy ósmoklasisty zbliżają się wielkimi krokami, startując już 23 maja. To ostatnie dni, aby skorzystać z naszych próbnych arkuszy i przygotować się do tego istotnego wydarzenia. Przygotowaliśmy dla Was 34 arkusze z języka polskiego i matematyki, przy współpracy z profesjonalnymi egzaminatorami.

Nasze próbne egzaminy ósmoklasisty zawierają różne typy pytań, takie jak pytania otwarte i zamknięte, co pozwoli uczniom na dogłębne przygotowanie do prawdziwego egzaminu. Więcej informacji na temat próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dostępnych na naszej stronie internetowej: https://www.dyktanda.pl/egzamin-osmoklasisty/.

Skorzystanie z próbnych egzaminów to doskonały sposób na zyskanie pewności siebie i uniknięcie stresu podczas rzeczywistego egzaminu. Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej możliwości!

Gminny konkurs recytatorsko – plastyczny „Wiersze recytowane i kredką malowane”

11 maja 2023 roku, w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Kuninie, obył się konkurs  dla klas I z terenu gminy Goworowo. Mali uczestnicy recytowali wybrane przez siebie wiersze oraz pięknie zilustrowali wiersz „Słoń Trąbalski” J. Tuwima. Poziom wykonanych zadań recytatorsko - plastycznych był wysoki, ale na szczęście rywalizacja nie zasłoniła dzieciom dobrej zabawy i zawarcia nowych przyjaźni.  Reprezentacji naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

1 miejsce:Hanna Pawłowska klasa 1a

2 miejsce: Zofia Strzeszewska klasa 1b

Wyróżnienia: Łucja Damięcka klasa 1b, Jan Grabowski klasa 1a, Alicja Kaczmarczyk klasa 1a i Aleksandra Czechowska z klasy 1b.

Gratulujemy dzieciom, a przygotowującym rodzicom i wychowawcom dziękujemy za zaangażowanie.

 

Aneta Kosek

Szkolny konkurs wiedzy „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej”


Zakończyliśmy kolejny etap realizacji ogólnopolskiego projektu „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.
28 kwietnia 2023 roku odbył się szkolny konkurs wiedzy pod hasłem: „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej”. Tym razem uczestnikami konkursu byli uczniowie z klas VII i VIII. Zmagali się oni z testem, który zawierał 14 pytań zamkniętych i 6 otwartych. Poziom był bardzo wyrównany.

Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Paweł Grabowski – kl. 7b
II miejsce: Amelia Rurka – kl. 8a
III miejsce: Natalia Dobkowska – kl. 7a, Marta Dymerska – kl. 8a.
Pozostali uczestnicy: Dorota Dziełak – kl. 8c, Natalia Zalewska – kl. 7a, Anna Twardziak – kl. 7b, Patrycja Gałecka – kl. 8b, Marta Stworzjan – kl. 8b.
Podsumowanie konkursu odbyło się 5 maja 2023 roku. Pani dyrektor wręczyła wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorzy:
Agnieszka Podleś, Agnieszka Kosiorek

V Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Zuchowej i Harcerskiej

„W Krainie Śmieciolandii”

Szczawin, 4 maja 2023 r.


Dzisiaj dzieci obejrzały przedstawienie „W Krainie Śmieciolandii” w wykonaniu artystów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik" z Białegostoku. To interesująca historia, która opowiada o problemach niegdyś pięknego królestwa. Król i królowa mają wszelkie powody do zmartwienia – ich krainę zaczynają omijać turyści. A to z powodu przykrego zapachu spalin oraz dziwnego spustoszenia lasów i łąk. Niestety, choć obiecują pół królestwa i rękę córki temu kto rozwiąże problem, każdy kto przybywa do Królestwa Śmieciolandii czym prędzej rezygnuje z nagrody i wyjeżdża. Władcy zastanawiają się, czy znajdzie się śmiałek, który przywróci świetność królestwa. Na szczęście z pomocą przyszły przedszkolaki i uczniowie z naszej szkoły. W Śmieciolandii na nowo zaczęły śpiewać ptaki.
Przedstawienie ma wciągającą fabułę, bawi i jednocześnie uczy w jaki sposób dbać o naszą planetę i o swoje zdrowie.

Barbara Rutkowska

Szkolny konkurs plastyczny „Sztuka zdobienia liter”


Dnia 4 kwietnia 2023 roku został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas V i VI pod hasłem: „Sztuka zdobienia liter”. To kolejne działanie w ramach ogólnopolskiego projektu „MISTRZYNI SZYMBORSKA”.
Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne ozdobienie wybraną techniką plastyczną pierwszych liter z imienia i nazwiska polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej.
Na konkurs wpłynęło 16 prac. Komisja oceniająca dostarczone dzieła miała nie lada wyzwanie, ponieważ wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się ogromną kreatywnością, a co za tym idzie zasłużyli na wielkie uznanie i pochwałę.
Po wnikliwej analizie wyłoniono następujących laureatów:
I miejsce: Filip Bielarczyk - kl. 5b
II miejsce: Jan Dąbrowski – kl. 5b
III miejsce: Wiktoria Kaczmarczyk – kl. 5c, Aurelia Dudziec – kl. 6a
Wyróżnienia: Maja Zięba – kl. 5c, Natalia Gnys – kl. 6b.
Pozostali uczestnicy: Zuzanna Gałecka – kl. 5c, Cecylia Pons – kl. 6b,
Aleksandra Kanclerz – kl. 5b, Daniel Ciborowski – kl. 6b, Stanisław Milewski – kl. 6a, Natalia Ciepierska – kl. 5c, Nikola Sawicka – kl. 6a, Nikola Ciskowska – kl. 5c, Amelia Szabłowska – kl. 6b, Hanna Stachacz – kl. 5b.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe z rąk pani dyrektor Barbary Grabowskiej.

Organizatorzy:
Agnieszka Podleś, Agnieszka Kosiorek

Czy udało nam się odstraszyć wampiry?

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje
Inspiracją do zajęć koła zdrowego żywienia często jest kalendarz świąt nietypowych. I tak, pod datą 19 kwietnia, znalazłam Dzień czosnku. Jedni go kochają, inni nienawidzą za nieprzyjemny zapach. Niektórym kojarzy się z odstraszaniem wampirów. Uczniów klas 5 nie zniechęciła specyficzna woń czosnku i chętnie poznali jego właściwości. Czosnek to bardzo zdrowe i aromatyczne warzywo, które dodaje smaku potrawom w wielu kuchniach świata. Jest naturalnym antybiotykiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Nieraz mama lub babcia leczyła nas zmiażdżonym ząbkiem czosnku zanurzonym w ciepłym mleku z miodem. To również źródło witamin B i C, żelaza, magnezu i antyoksydantów. Warzywo to obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, a także poziom cukru we krwi. Jest odpowiednie w profilaktyce chorób serca, infekcji czy przeziębień. Koi też bóle głowy oraz ułatwia zasypianie. Co ważne – czosnek należy jednak spożywać z umiarem. Gdy zjemy go za dużo, możemy mieć problemy żołądkowe. Nam takie problemy nie groziły. Tego dnia nie mogliśmy wstydzić się też czosnkowego oddechu, który towarzyszył nam po skosztowaniu pieczywa czosnkowego ze szpinakiem w sosie czosnkowym oraz prostych babeczek czosnkowych przygotowanych w formie muffinek. W wielu powieściach oraz filmach czosnek szkodzi wampirom, ale ludziom nie powinien! To naturalne lekarstwo, które powinno gościć w naszej codziennej diecie bo "… nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego" jak pisał w swojej fraszce Jan Kochanowski.

Opiekun koła
Ewa Lubiak

XXVII Festiwal Piosenki Religijnej

„Piękna muzyka jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca,
poza murami i poza granicami narodów”

Pius XII

27 kwietnia 2023 r. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie odbyła się XXVII edycja „Festiwalu Piosenki Religijnej”. W tym roku do rywalizacji stanęło 8 zespołów i 27 solistów, łącznie ok. 170 osób z powiatu ostrołęckiego oraz powiatów sąsiednich.
W rywalizacji konkursowej sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły.
W kategorii zespół, chór, schola kl. 0-III SP:
III miejsce – zdobyła klasa II B – pod kierunkiem p. Karoliny Zacharek
W kategorii zespół, chór, schola kl. IV-VIII SP:
I miejsce zdobył zespół wokalno – instrumentalny, który pod czujnym okiem p. Beaty Ciepierskiej wykonał utwór pt. „Matko o twarzy jak polska ziemia”.
W kategorii soliści kl. IV-VIII SP:
III miejsce wyśpiewała Zuzanna Twardziak.
Zmagania artystów oceniało Jury w składzie: Agata Majk, Joanna Golan oraz Tomasz Drążewski. Organizatorami festiwalu byli: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie, Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny i Parafia Rzymskokatolicka w Goworowie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Projekt „MISTRZYNI SZYMBORSKA”


Rok 2023 został ustanowiony przez Senat RP rokiem Wisławy Szymborskiej. Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie postanowili uczcić pamięć tej wybitnej postaci, przystępując do ogólnopolskiego projektu „MISTRZYNI SZYMBORSKA”, którego autorką jest Magda Krajewska. Za nami już pierwsze działania. Rozpoczęliśmy od wykonania gazetki w bibliotece szkolnej pod hasłem: „Patroni Roku 2023”. Na szkolnym korytarzu pojawiła się także wystawa dotycząca poetki, która wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko wśród uczniów, ale też nauczycieli i rodziców. Na zajęciach bibliotecznych i lekcjach języka polskiego uczniowie oglądali prezentacje multimedialne na temat życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. W ramach obchodów Światowego Dnia Poezji opiekunowie biblioteki wspólnie z dziećmi czytali wiersze noblistki. Kolejne zadania są w trakcie realizacji.

Szkolny koordynator projektu: Agnieszka Podleś

„Maj – rocznica pięknych serc!”

W piątek 28 kwietnia 2023 roku w Filii w Szczawinie odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt majowych. Szczególną uwagę zwrócono na przypadające 1 maja - Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja, a także Święto Konstytucji 3 Maja. Nauczyciele razem z uczniami recytowali wiersze
o Polsce i wspólnie odśpiewali hymn narodowy.
Tego dnia w każdej klasie wykonywano również prace plastyczne z symbolami Polski i poszerzano wiedzę na temat naszej Ojczyzny.

A. Podleś

Wiosna, ach to ty

26 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 0-3 wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym „Cztery pory roku- Wiosna” zorganizowanym przez zaprzyjaźnioną Szkołę Podstawową w Kuninie. Wśród wielu uczestników tego konkursu, talent naszych uczniów został zauważony i nagrodzony. Szkołę Kopernika reprezentowały: Antonina Rurka, Aniela Dudziec, Lilia Słucka, Zuzanna Bielarczyk, Gabriela Zięba, Alicja Zuch, Lena Błaszczak, Hanna Nowak,  Daria Kuśmierczyk, Paulina Sadowska.

 W kategorii uczniów klas 0-1:
I MIEJSCE Lilia Słucka klasa 0 c

W kategorii uczniów klas 2-3:
I MIEJSCE Lena Błaszczak klasa 2 a
III MIEJSCE Hanna Nowak klasa 3a

 

Wszystkie reprezentantkiklas otrzymały od organizatorów dyplomy oraz nagrody.

 Dziękujemy opiekunom - wychowawcom za zaangażowanie i przygotowanie uczniów do konkursu.

Aneta Kosek

Spotkanie z panem prof. Mariuszem Jędrzejko

fot. https://www.gosc.pl/

fot.: https://www.gosc.pl/

Drodzy Rodzice, Szanowani Państwo,

w ostatnim czasie nasiliły się problemy wychowawcze z częścią naszych uczniów będące skutkiem ich niewłaściwych zachowań na portalach społecznościowych, nadużywaniem smartfonów w szkole oraz podejmowaniem przez nich zachowań ryzykownych. Mając na uwadze dobro naszych uczniów,
a waszych dzieci, konieczne jest podjęcie działań profilaktycznych. Ich powodzenie jest warunkowane naszą współpracą oraz jednolitym stanowiskiem.

Serdecznie zapraszam Rodziców do szkoły w dniu 7 czerwca 2022 roku na krótkie 60 minutowe spotkanie z Dyrekcją Szkoły oraz zaproszonym przez nas ekspertem uzależnień panem prof. Mariuszem Jędrzejko.

Chcę Państwa zapewnić o wysokiej wartości tego spotkania oraz jego praktycznym wymiarze. Otrzymacie Państwo najnowszą i wiarygodną wiedzę
o tym, jak technologie cyfrowe wpływają na rozwój dzieci i jak mogą ten rozwój zaburzać; jak wzmacniać dzieci w trudnych etapach rozwoju oraz obniżać ich poziom szkodliwych emocji; dlaczego dzieci nie mogą spożywać napojów energetyzujących oraz jakie zagrożenia narkotykowe pojawiły się ostatnio w naszym regionie.

Spotykamy się w stołówce szkolnej o godz. 17.00.

Po spotkaniu Pan Profesor zostanie w szkole na 2-godzinne bezpłatne konsultacje dla rodziców.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

Podziękowanie

W imieniu organizatorów, dyrekcji i całej społeczności szkolnej, składamy serdeczne podziękowanie dla wszystkich Rodziców i przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie za liczne i czynne uczestnictwo, wsparcie oraz pomoc w przeprowadzeniu I Zdrowego Dnia Rodziny w naszej szkole. Szczególnie serdecznie dziękujemy również paniom z kół gospodyń wiejskich w Szczawinie, Goworowie i Brzeźnie za przepyszne i zdrowe soki i słodkości. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie za udostępnienie profesjonalnego urządzenia do popcornu, Panu Marcinowi Kalickiemu za zabawę z bańkami mydlanymi, schronisku Canis w Kruszewie za możliwość zapoznania się z bardzo przyjaznymi czworonogami. Kochanym Rodzicom dziękujemy, że zadbali o to, aby nasze dzieciaki nie były głodne, a Pani Ewelinie Sadowskiej za cierpliwość i ogromne zaangażowanie w profesjonalne upiększanie malowaniem małych buziaków. Dziękujemy również księdzu proboszczowi Stanisławowi Siemionowi za udzielenie dyspensy i wyrozumiałość okazaną młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.
Kochani, z wielką radością patrzyliśmy na gwarne korytarze naszej szkoły, uśmiechnięte twarze dzieciaków i rodziców, szczególnie po tak długim czasie odizolowania. Jesteśmy szczęśliwi, bo Wasza obecność w miejscu, które jest drugim domem naszych pociech, świadczy o tym, że jesteście obecni w każdym momencie, zależy Wam na dobrej współpracy ze szkołą oraz troszczycie się o dobre wychowanie dzieci. Przy tym również, dajecie im bardzo dobry przykład. Pamiętajmy, dzieci są wyśmienitymi obserwatorami i zwykle nie robią tego, co im mówimy. One robią to, co my robimy.
Raz jeszcze serdecznie wszystkim dziękujemy i prosimy o Waszą obecność w życiu szkoły, bo tylko w ten sposób możemy wspólnie zadbać o dobre wychowanie i edukację naszych dzieci.
Zapraszamy również do wspólnej modlitwy podczas mszy świętej zamówionej od dyrekcji i grona pedagogicznego w intencji dzieci z naszej szkoły i ich rodziców, która odbędzie się dnia 12 czerwca o godz. 9.00.

Podpisano
Dyrekcja i Społeczność
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika
w Goworowie

"Kwitnący sad" – spotkanie z sadownikiem

Uczniowie Fili w Szczawinie w ramach Programu dla szkół "Owoce i warzywa w szkole" wybrali się na wycieczkę do pobliskiego sadu. Jego właściciel Pan Ludwik, podczas spotkania z dziećmi z pasją opowiadał o pracy w sadzie. Uczniowie poznali różne gatunki rosnących tam drzew. Podziwiając piękno przyrody utrwalili budowę drzewa oraz kwiatu.
Plenerowa lekcja wzbogaciła ich wiedzę oraz wzbudziła wiele pozytywnych emocji.
Składamy Panu Ludwikowi serdeczne podziękowania.

A. Samorajska

Dzień Matki – Filia w Szczawinie

27 maja 2021 roku uczniowie Fili w Szczawinie zaprosili swoje mamy na uroczyste obchody Dnia Matki. Zacnych gości słowami wiersza T. Kubiaka pt. "Matka" przywitała Pani Kierownik Barbara Rutkowska. Następnie dzieci z przejęciem recytowały wiersze oraz zaprezentowały piosenkę połączoną z układem tanecznym. W podziękowaniu wręczyły swoim mamom medale "Najlepszej mamy na świecie", bo przecież każda mama taką jest! Na mamy czekało tego dnia, również wyjątkowe zadanie – narysowanie portretu swojego dziecka. Wszyscy byli szczęśliwi, gdy dzieci szybko rozpoznały swoją podobiznę.

Ta wyjątkowa uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. Kochanym Mamom życzymy dużo radosnych chwil.

A. Samorajska

I Zdrowy Dzień Rodziny

Obchody Dnia Językowego

Zbiórka dla schroniska

XXVII Pielgrzymka ZHP na Jasną Górę


13 maja 2022 r. 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza”, wyruszyła wraz zaprzyjaźnioną 12 Różańską Drużyną Harcerską „Niezłomni” na XXVII Pielgrzymkę ZHP na Jasną Górę, odbywającą się pod hasłem „Pokój Wam”.
Po zakwaterowaniu udali się na Jasną Górę, gdzie po powitaniu przez o. Jana Poteralskiego OSPPE – niezawodnego przyjaciela ZHP, wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Po Apelu uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach.
Sobotni poranek rozpoczął się od gry terenowej „Co chowa Częstochowa” oraz questingu „Poznaj tajemnice Jasnej Góry”. W tym czasie mieli okazję, odwiedzić m.in. grób Ignacego Kozielewskiego, parki jasnogórskie i inne zabytkowe miejsca w Częstochowie.
W samo południe wszyscy uczestnicy pielgrzymki spotkali się na uroczystym apelu w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze. W apelu wzięli udział: Przewodniczący ZHP hm. Dariusz Supeł, Naczelnik ZHP hm. Grzegorz Woźniak, Komendantka Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Anna Peterko, Zastępca Komendantki Śląskiej Chorągwi ZHP hm. Andrzej Lichota, o. Jan Poteralski OSPPE – niezawodny przyjaciel ZHP oraz kapelani harcerscy.

Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Chłopców

27 kwietnia 2022 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Czerwinie odbyły się Zawody Powiatowe w Drużynowym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców klas VI –VIII. Z naszej szkoły w/w zawodach wzięli udział chłopcy z rocznika 2007. Turniej rozpoczął się o godzinie 10:00. Uczniowie przystąpili do rywalizacji sportowej, po uprzednim losowaniu. W czasie rozgrywania meczów, towarzyszyła miła atmosfera. Po skończonych rozgrywkach, okazało się, że nasi chłopcy byli najlepsi i tym samych zdobyli tytuł Mistrzów Powiatu Ostrołęckiego. Zdobyli dyplom, medale i piękny puchar. Jednocześnie uzyskali awans do zawodów międzypowiatowych.
Dziękujemy chłopcom za godne reprezentowanie naszej szkoły na zawodach oraz gratulujemy I miejsca.

Elżbieta Bieniecka

 

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

 

30 maja 2022 r. (poniedziałek) – klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

31 maja 2022 r. (wtorek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele, pedagog i psycholog oraz nauczyciele specjaliści pozostaną do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

PRZYDZIAŁ SAL LEKCYJNYCH NA SPOTKANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI W DNIU 30 MAJA 2022 r. KLASY 1 – 3
PRZYDZIAŁ SAL LEKCYJNYCH NA SPOTKANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI W DNIU 31 MAJA 2021 r. KLASY 4 – 8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

Pomoc dla rodzin z Ukrainy


Harcerze 7 GDH „Zorza” oraz klasa 8b zorganizowali kiermasz przed Świętami Wielkanocnymi, z którego dochód przeznaczyli na paczki żywnościowe dla osób z Ukrainy. Do tej akcji włączyli się: Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, uczniowie, pracownicy. Bardzo dziękujemy za pomoc. Wszystko zostało przekazane Pani Iwonie Dobkowskiej, pracownikowi GOSP w Goworowie w obecności Pani Dyrektor Barbary Grabowskiej.

Organizatorzy

Spotkanie z weterynarzem – w Filii w Szczawinie


Dnia 20 maja 2022 roku naszą szkołę odwiedził lekarz weterynarii – Pan Tomasz Kowalczyk.
Opowiedział on dzieciom na czym polega praca weterynarza i jak należy pielęgnować zwierzęta domowe. Przypomniał również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach ze zwierzętami, zwłaszcza tymi nieznajomymi.
Ciekawostką był pokaz przedmiotów lekarskich, które doktor wykorzystuje w swojej codziennej pracy. Jednak prezentacja przywiezionych przez pana weterynarza żywych zwierząt, m. in: gekonów, żółwia i węża, okazała się atrakcją nie do przebicia.

Dziękujemy Panu Tomaszowi za podzielenie się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem.

A. Podleś

Od jutra egzamin po klasie ósmej

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE,

Dni 24-26 maja 2022 r. (wtorek, środa, czwartek) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów klas 1-7 z powodu odbywającego się w szkole egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie klas ósmych mają zapewniony dowóz (według zamieszczonego na stronie internetowej harmonogramu) oraz posiłek po zakończonym egzaminie.

Dla uczniów oddziałów przedszkolnych w tych dniach szkoła organizuje zajęcia wychowawczo-opiekuńcze w godzinach 8:00 – 12:30 i zapewnia dowóz oraz dożywianie.

Z poważaniem, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie Barbara Grabowska

 

Przywozy i odwozy uczniów klasy 8 w dniach 24.05-26.05.2022 r. (egzamin ósmoklasisty)

Przywozy uczniów do SP w Goworowie - Egzamin ósmoklasisty 2022

Odwozy uczniów z SP w Goworowie  -  Egzamin ósmoklasisty 2022

Powiatowe Zawody w Piłkę Siatkową Chłopców klas VIII

10 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej w Rzekuniu, odbyły się Powiatowe Zawody w Piłkę Siatkową Chłopców klas VIII. Do zawodów zgłosiło się trzy drużyny:
1. SP Kadzidło
2. SP Rzekuń
3. SP Goworowo
Zawody rozpoczęto od powitania zawodników i opiekunów. Następnie odbyło się losowanie. Pierwszy mecz zagrali zawodnicy: Kadzidło – Rzekuń 0:2, drugi mecz Kadzidło – Goworowo 0:2 i kolejny mecz rozegrali nasi chłopcy z Rzekuniem wygrywając 2:0.
Jak pokazują powyższe wyniki, kolejność miejsc była następująca:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Rzekuń
III miejsce – SP Kadzidło
Nasi chłopcy, za wygraną otrzymali: dyplom, medale, puchar, a tytuł najlepszego zawodnika uzyskał Patryk Subzda, któremu wręczono statuetkę. Nasza drużyna, zdobywając I miejsce, uzyskała awans do zawodów międzypowiatowych.
Gratulujemy chłopcom i dziękujemy, że godnie reprezentowali naszą szkołę na zawodach sportowych. Życzymy dalszych sukcesów.

Elżbieta Bieniecka

Spektakl teatralny "Pimpuś Śadełko w krainie witaminek"

16 maja 2022 r. artyści Teatru Profilaktycznego „Magik" z Białegostoku zaprezentowali przedstawienie pt. „Pimpuś Sadełko w krainie witaminek”. Widzami spektaklu były dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III. Główni bohaterowie – Cytrynka i Pimpuś Sadełko w sposób zabawny i humorystyczny uświadomili wszystkim, jak bardzo ważne jest zdrowe odżywianie, dbanie o higienę osobistą oraz uprawianie sportu.

Barbara Rutkowska

Ogłoszenie

Eko-zabawka

 

Z okazji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej w Goworowie został zorganizowany Konkurs Ekologiczny pod hasłem „Eko-zabawka ”.
Celem konkursu było promowanie postaw ekologicznych, ochrona środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą oraz rozwijanie wyobraźni poprzez ekspresję plastyczną.
Uczniowie klas I- III na zajęciach plastyczno- technicznych wykonali ekologiczne zabawki wykorzystując surowce wtórne przeznaczone do recyklingu. Przy tworzeniu prac dzieci wykazały się dużą pomysłowością, kreatywnością i udowodniły, że można zrobić „coś z niczego”. Powstały ciekawe, wyjątkowe i niepowtarzalne zabawki.
Komisja konkursowa w składzie: p. wicedyrektor Aneta Kosek, p. Teresa Leśniewska, p. Ewa Mirowska, p. Paulina Bialik wytypowała 15 laureatów oraz przyznała 9 wyróżnień.
Szczegółowe wyniki konkursu:
Klasy I
I miejsce Szymon Dudek kl. Ib
II miejsce Maria Wiśniewska kl. Ib
III miejsce Lena Błaszczak kl. Ia, Natan Kaczmarczyk kl. Ia
Wyróżnienie Nina Węgielewska kl. Ib
Klasy II
I miejsce Zofia Kołodziejczyk kl. IIb
II miejsce Daria Kuśmierczyk kl. IIb, Nadia Lipka kl. IIb, Wioletta Piekarzewska kl. IIa
III miejsce Dawid Kordasz kl. IIb, Oliwia Kruk kl. IIa
Wyróżnienie Marianna Brejnak kl. IIb, Aleksandra Drabot kl. IIc, Zuzanna Dudek kl. IIa
Klasy III
I miejsce Joanna Józefina Grabowska kl. IIIb
II miejsce Damian Gałecki kl. IIIa, Olga Strzałkowska kl. IIIa
III miejsce Igor Kordasz kl. IIIb, Zofia Radecka kl. IIIb
Wyróżnienie Aurelia Bloch kl. IIIa, Lena Dmochowska kl. IIIa, Bartosz Kaleta kl. IIIb, Tymoteusz Prekiel kl. IIIb, Lena Wojewódzka kl. IIIa
Laureatom serdecznie gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i udział w konkursie.

Organizatorzy konkursu:
Elżbieta Kucharczyk, Katarzyna Chilicka

Ciekawi świata, czyli lekcje o handlu zagranicznym

Na lekcjach geografii uczniowie klas siódmych zgłębiali wiedzę o handlu zagranicznym, wspólnie zastanawiali się, czy zaprezentowane towary są importowane czy eksportowane, a także określali saldo bilansu handlu zagranicznego. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się także, które towary wyprodukowano w Polsce i jak sprawdzić, gdzie powstał dany przedmiot.
Do lekcji pokazowej wystarczyły arkusze papieru, flamastry, artykuły codziennego użytku i imitacja banknotów służących do nauki i zabawy.
Dzięki takiej formie przyswajania wiedzy uczniowie poznali trudne, ale bardzo ciekawe zagadnienia, a także dowiedzieli się, dlaczego warto w pierwszej kolejności wybierać polskie produkty.

Małgorzata Kisiel

Obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

„Witaj Maj! Trzeci Maj!” rozbrzmiewało w świetlicy OSP w Goworowie. 29 kwietnia społeczność szkolna SP w Goworowie uczciła 231 rocznicę uchwalenia w Polsce Konstytucji 3 maja .
Uczniowie klasy IV c opowiedzieli historię powstania Konstytucji 3 maja, przedstawili jej główne założenia, przypomnieli sylwetki jej twórców. Dziewczęta z klasy VII b zaprezentowały taniec z flagami.
Uroczystość uświetnił też występ chóru szkolnego. Młodzież z klasy VIII a przedstawiła filmik, który stworzyła kilka dni wcześniej. Nagrano wywiady przeprowadzone z mieszkańcami Goworowa o tym, jak spędzają święto 3 maja. Wywiadu udzielił nawet Pan Wójt Gminy Goworowo.
Uroczystość odbyła się w poważnym, podniosłym, patriotycznym nastroju.

Michał Niechoda

 

 

Życzenia

DZIEŃ DZIECKA I SPORTU SZKOLNEGO / IV FESTIWAL NAUKI


1 CZERWCA 2021 r.
Harmonogram dnia:
7:10 – 8:30 – przywozy dzieci i uczniów według harmonogramu obowiązującego od 2 września 2020 r. (zapewniona opieka dyżurujących nauczycieli).
8:30 – 9:00 – spotkania poszczególnych oddziałów i klas z Wychowawcami w salach lekcyjnych. Koła zainteresowań przygotowują wystawę swojej rocznej działalności w postaci prezentacji plakatowej (klasy IV-VIII hol na parterze budynku byłego gimnazjum).
9:00 – 9:10 – zbiórka uczniów i nauczycieli na boisku piłkarskim: klasy I-VIII (w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych w sali gimnastycznej).
9:10 – wytypowanie reprezentacji z klas IV–VIII (5 dziewcząt i 5 chłopców). Rozpoczęcie współzawodnictwa klasowego.
9:15 – 11:15 – przeprowadzenie rywalizacji sportowej (gry i zabawy).
11:15 – 11:30 – podsumowanie wyników, wręczenie nagród (słodkiej niespodzianki od Rady Rodziców).
11:40 – odwozy dzieci i uczniów według harmonogramu zaplanowanego na 1 czerwca 2021 r. (patrz załącznik).

ZAPRASZAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY I ŻYCZYMY WIELU POZYTYWNYCH WRAŻEŃ!
UWAGA! Nauczyciele wychowania fizycznego organizują i przeprowadzają rozgrywki sportowe. Pozostali nauczyciele i wychowawcy klas towarzyszą uczniom, sprawując nad nimi opiekę w trakcie współzawodnictwa na obiekcie sportowym.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Odwozy dzieci i uczniów z oddziałów 0 i klas I-VIII SP w Goworowie - obowiązują w dniu 01.06.2021 r.

 

Ogłoszenie

 

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
2 i 4 czerwca 2021 r. (środa i piątek)
Są ustalonymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W wyżej wymienionych dniach będą prowadzone zajęcia opiekuńcze przez dyżurujących nauczycieli w godzinach od 8:00 do 12:00.
W tym dniu szkoła nie zapewnia dowozu oraz dożywiania uczniów.

Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Rekrutacja do szkół średnich 2021

Sesja egzaminacyjna 2021 w obiektywie

OGŁOSZENIE


SZANOWNI PAŃSTWO, DROGIE DZIECI I UCZNIOWIE.
W NAWIĄZANIU DO ROZPORZĄDZENIA MEiN Z 29 KWIETNIA 2021 r. W SPRAWIE WPROWADZANYCH ZMIAN, DOTYCZĄCYCH POWROTU UCZNIÓW KLAS I-VIII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH DO NAUCZANIA STACJONARNEGO, OD PONIEDZIAŁKU 31 MAJA BIEŻĄCEGO ROKU, SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE PRZYWRACA PEŁNĄ DZIAŁALNOŚĆ STACJONARNĄ W ZAKRESIE FUNKCJONOWANIA ODDZIAŁÓW ZEROWYCH ORAZ KLAS I-VIII*. PROSZĘ ŚLEDZIĆ KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA PUBLIKOWANE NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ. SŁUŻYMY WSPARCIEM I POMOCĄ. ZACHĘCAM RÓWNIEŻ DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO Z WYCHOWAWCAMI, SPECJALISTAMI ORAZ DYREKCJĄ SZKOŁY.

Z SZACUNKIEM I RADOŚCIĄ

DYREKTOR SP im. M. KOPERNIKA W GOWOROWIE
mgr Jacek Dobrzyński

 

* UWAGA: PROSZĘ ZAPOZNAĆ SIĘ Z AKTUALIZACJĄ HARMONOGRAMU PRZYWOZÓW I ODWOZÓW DZIECI I UCZNIÓW, PRZYDZIAŁEM SAL LEKCYJNYCH DLA KLAS IV-VIII, HARMONOGRAMEM DZWONKÓW ORAZ PRZERW OBIADOWYCH DLA POSZCZEGÓLNYCH GRUP. STOŁÓWKA I ŚWIETLICA SZKOLNA FUNKCJONUJĄ BEZ ZMIAN I SĄ PRZYGOTOWANE NA POWRÓT UCZNIÓW Z KLAS IV-VIII W SYSTEMIE STACJONARNYM!

Przywozy dzieci i uczniów - obowiązują od dnia 31.05.2021 r.

Odwozy dzieci i uczniów z oddziałów 0 i klas I-VIII- obowiązują 31.05.2021 r.

Przydział sal lekcyjnych dla klas IV-VIII w dniu 31 maja 2021 r.

Grupy żywieniowe w stołówce szkolnej od 31 maja 2021 r.

Harmonogram dzwonków - od 31 maja 2021 r.

 

JESTEŚ MAMO SKARBEM MYM…


24 maja 2021 roku dzieci ze Szkoły Podstawowej w Goworowie - Filii w Szczawinie przywitały wspaniałych gości - swoje kochane mamy. Uczniowie recytowali wiersze oraz zaśpiewali piosenki, aby podziękować mamom za to, że są i zawsze mogą na nie liczyć. Dzieci życzyły wszystkiego co najpiękniejsze. W podziękowaniu wręczyły kwiatki, certyfikaty „Super Mam” oraz upominki - serduszka. Podczas występów nie zabrakło uśmiechu oraz oklasków. Pani kierownik Barbara Rutkowska, życzyła satysfakcji ze swoich dzieci oraz wszelkiej pomyślności. Na zakończenie zabrzmiało głośne „Sto lat”.

A. Samorajska
M. Tuszyńska

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021/2022


Od 17 maja można składać wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. Ustalony przez Ministra Edukacji i Nauki harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany jest do zmienionego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Szczegółowy harmonogram przedstawiamy poniżej.NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
• Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
• Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
• Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
• Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
• W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
• W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
• Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
• Ogłoszony harmonogram uwzględnia również terminy przewidziane na czynności sprawdzające (o których mowa w art. 150 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe) oraz czynności przewidziane w postępowaniu odwoławczym (o których mowa w art. 158 ust. 6-9 ustawy – Prawo oświatowe).
• W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022 przeprowadza się postępowanie uzupełniające w terminach określonych w tabeli.
• Kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2021/2022, będą przyjmowani do tych szkół w trakcie roku szkolnego (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe).
• Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

Terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2021-2022

 

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński


Źródło: MEiN

Ogłoszenie


Zebranie z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, podsumowujące rok szkolny 2020/2021 – w formule wywiadówki rocznej odbędzie się:

27 maja 2021 r. (czwartek – klasy I-III) od godz.:

15.00 – 17.00 – zebranie wychowawców klas I-III oraz dyrekcji szkoły z rodzicami uczniów zgodnie ze specjalnym harmonogramem czasowym spotkań w holu na parterze (klasy: I a, I b, I c oraz II b – wejście główne do budynku szkoły od frontu) oraz w sali gimnastycznej (klasy: III a, III b, III c oraz II a – wejście od strony budynku byłego gimnazjum). Obowiązują przyjęte zasady reżimu sanitarnego (proszę stosować się do zaleceń pracowników obsługi).

28 maja 2021 r. (piątek – klasy IV-VIII) od godz.:

15.00 – 17.30 – zebranie wychowawców klas IV-VIII oraz dyrekcji szkoły z rodzicami uczniów zgodnie ze specjalnym harmonogramem czasowym spotkań w holu na II piętrze budynku byłego gimnazjum (klasy: VII a, VII b, VII c, VIII a, VIII b oraz VIII c – wejście od strony budynku byłego gimnazjum) oraz w sali gimnastycznej (klasy: IV a, IV b, V a, V b, VI a, VI b oraz VI c – wejście główne do budynku szkoły od frontu). Obowiązują przyjęte zasady reżimu sanitarnego (proszę stosować się do zaleceń pracowników obsługi);

17.30 – spotkanie dyrekcji szkoły z radą rodziców w stołówce szkolnej.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa. Liczymy na Państwa przybycie!!!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Wywiadówka roczna - harmonogram czasowy spotkań wychowawców klas z uczniami z SP - klasy I-III - 27.05.2021 r.

Wywiadówka roczna - harmonogram czasowy spotkań wychowawców klas z uczniami z SP - klasy IV-VIII - 28.05.2021r.

Obserwujemy sad wiosną