Lekcja matematyki z Kopernikiem

Kategoria: SPK Opublikowano: niedziela, 05, marzec 2023 Administrator

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dnia 10 lutego 2023 roku w klasie 6b przeprowadziłam zajęcia w ramach programu Szkoła Przyjaciół Kopernika. Na lekcji matematyki uczniowie utrwalali działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych. Pracowali w grupach. Każda grupa otrzymała kopertę z 8 gwiazdkami. Na 4 były podane przykłady do rozwiązania z ułamków zwykłych, na pozostałych z ułamków dziesiętnych. Po wykonaniu działań grupy otrzymały koperty z kolejnymi gwiazdkami, na których były podane poprawne odpowiedzi.

Ta cześć lekcji była wstępem do kolejnego działania – poznanie sylwetek uczonych związanych z Mikołajem Kopernikiem. Polegało ono na ułożeniu puzzli z ich postaciami i krótkim opisem. Grupy otrzymały po jednej kopercie. Po ułożeniu puzzli uczniowie nakleili je na przygotowanej kartce i głośno odczytali informacje nt. „swojego” uczonego.
Kartki z naklejonymi puzzlami stały się częścią gazetki klasowej.
Podczas całej lekcji towarzyszył nam Mikołaj Kopernik, w którego postać wcieliła się Cecylia Pons. Gośćmi na lekcji byli p. dyrektor Barbara Grabowska i p. wicedyrektor Marek Skierczyński. Były również obecne p. pedagog Aneta Gąsior i p. psycholog Anna Rurka, dzięki którym mamy zdjęcia i film.

Dorota Skierczyńska