Śladem naszego patrona

Kategoria: SPK Opublikowano: czwartek, 10, listopad 2022 Administrator

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dnia 4.11.2022 r. uczniowie klas trzecich wzięli udział w wycieczce do Olsztyna. Pierwszym etapem był spacer po Starówce w Olsztynie, na którą dzieci z opiekunami weszli gotycką Wysoką Bramą. Atrakcją przechadzki była zabawa przy dźwiękach zabytkowej katarynki. Następnie uczestnicy skierowali się w stronę Muzeum Warmii i Mazur mieszczącego się w Zamku Kapituły Warmińskiej. Po drodze zatrzymali się przy Ławeczce Mikołaja Kopernika. Na pomniku astronom siedzi na ceglanym murku przykrytym marmurową płytą. Ubrany jest w długi płaszcz z futrzanym kołnierzem i półdługimi rękawami. W dłoniach trzyma astrolabium i zwój papieru. Na dziecińcu zamku zainteresowaniem cieszyły się posąg kultowy tzw. "baba pruska" oraz zabytkowe dyby. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wiadomości o najsławniejszym mieszkańcu zamku, którym był patron naszej szkoły. Na jednej ze ścian krużganka zobaczyli oryginalną tablicę, umożliwiającą śledzenie wiosennych i jesiennych zrównań dnia z nocą, która jest cenną pamiątką po Koperniku. W dawnym komnatach, w których mieszkał i pracował astronom, dzieci podziwiały unikalne sklepienia kryształowe. Zwieńczeniem zwiedzania były zajęcia plastyczne, gdzie trzecioklasiści stworzyli prace prezentujące Układ Słoneczny. Hania z klasy 3a, za wykazanie się wiedzą, otrzymała tytuł "nowego Mikołaja Kopernika". Kolejnym punktem wycieczki był pokaz w Planetarium pt. "Ziemia, księżyc i słońce". Dzieci obejrzały ciekawe zjawiska astronomiczne, w prosty i zabawny sposób dowiedziały się, dlaczego świeci Słońce, jak zmieniają się pory dnia i roku, jak powstał kalendarz oraz prześledziły historię kosmicznych podróży i lądowania na Srebrnym Globie. Po smacznym posiłku nastał czas zabaw ruchowych w sali "Fabryka przygód". Dzieci brały udział w różnych konkurencjach i bawiły się w dowolny sposób. Drogę powrotną do Goworowa, uatrakcyjniała pani Ola, pilotka biura podróż "Sośniny", która zorganizowała quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku i wspólne śpiewanie znanych piosenek. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

D.Dumała, M.Dumała, E.Mirowska, E.Waszkiewicz, M.Zacharek