Filtr

Listy uczniów przyjętych w rekrutacji uzupełniającej Szkoła Podstawowa w Goworowie i Filia w Szczawinie

Dzień Książki

"(…) Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy (…) jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu".
Uczniowie Fili w Szczawinie podczas obchodów Światowego Dnia Książki przenieśli się w niezwykły świat książek. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka oraz wzbogaciły swoją wiedzę na temat literatury dziecięcej. Tego dnia rozstrzygnięty został konkurs plastyczno – techniczny pt. "Moja zakładka do książki". Laureatami konkursu zostali:
Amelia Parzych, Wiktoria Oleksiak – I miejsce, Szymon Walczak – II miejsce, Aleksandra Rabuczewska – III miejsce.

Arleta Samorajska

„Ekologiczny pokaz mody”


Z okazji Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie odbył się Gminny Konkurs „Ekologiczny pokaz mody”. Do udziału zostały zaproszone wszystkie oddziały przedszkolne 3,4,5-latki z terenu Gminy Goworowo.
Głównym celem konkursu było: popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu, zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia, poszerzanie świadomości dzieci o ochronie środowiska, wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych.
Przedszkolaki wraz z rodzicami i nauczycielami wykonały eko-kreacje z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu, takich jak: butelki, zakrętki, folia, gazety czy worki na śmieci. Kolejnym zadaniem było pokazanie swojego stroju na pokazie mody. Dzieci odważnym i stanowczym krokiem zaprezentowały się na czerwonym dywanie- wybiegu.
Pokaz mody ekologicznej to dla dzieci nie tylko świetna zabawa, lecz również rozwijanie pomysłowości, kreatywności do przedstawienia własnego pomysłu na czyste środowisko poprzez wykonanie stroju z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Przedszkolaki udowodniły, że moda i ekologia idą w parze.
Serdecznie dziękuję uczestnikom, rodzicom i nauczycielom ze szkoły w Goworowie, Kuninie, Pasiekach i Szczawinie za zaprojektowanie i wykonanie przepięknych ekologicznych strojów.

Katarzyna Gałązka

Lista zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym

Wesołych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Zarządzenie Nr XXIII/2021/2022 w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę

Przedstawienie Wielkanocne - fotoreportaż

Szkolny konkurs z języka angielskiego Święta Wielkanocne - Easter Time.

13 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im Mikołaja Kopernika Filia w Szczawinie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego z język angielskiego dla klas 0- III. Tematem przewodnim były zbliżające się Święta Wielkanocne- Easter Time.
Cel konkursu to m.in. poszerzenie słownictwa związanego z Wielkanocą, rozwijanie zainteresowań językiem angielskim, kształtowanie postaw otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
W konkursie wzięło udział 13 uczniów, gdzie spośród nich wyłoniono troje zwycięzców.
1 miejsce: Wiktoria Oleksiak kl.2
2 miejsce: Amelia Parzych kl. 1
3 miejsce: Zuzanna Gałązka kl. 3
Pozostali uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pocieszenia.
Organizatorem konkursu była Pani Lidia Nowak.

PRIMAAPRILISOWA WIZYTA W MIKOŁAJKACH

Dnia 1 kwietnia 2022 roku 56 uczniów naszej szkoły z klas: IV a, IV b, V b, VI a i VII a wraz z czwórką uczniów z Ukrainy pojechało na wycieczkę do Mikołajek. Pierwszym punktem wycieczki był spacer ulicami tego urokliwego, mazurskiego miasteczka ze zwiedzaniem przystani jachtowej i podziwianiem widoków hotelu na wodzie oraz jeziora Mikołajskiego, które jest przedsionkiem do wejścia na największe jezioro Warmii i Mazur: jezioro Śniardwy. Następnie przejechaliśmy do hotelu Gołębiewski, który był głównym celem Naszej szkolnej eskapady. Tam spędziliśmy niezapomniane chwile na atrakcjach, których codziennie dostarcza swoim gościom ten wspaniały i zarazem największy kompleks hotelowy w tym regionie.
Pierwszą aktywnością był pobyt w parku wodnym Tropikana. Oprócz pluskania się w wodzie mogliśmy korzystać z sauny parowej, suchej oraz śnieżno-lodowej, różnych rodzajów jacuzzi, basenu ze sztuczną falą oraz kilku zjeżdżalni. Spalone kalorie uzupełniliśmy w Restauracji Czerwonej na pysznym obiedzie w formie bufetu szwedzkiego. Jednogłośnie największą atrakcją konsumpcji były przepyszne lody podawane w szklanych pucharkach. Po obfitym posiłku udaliśmy się kilka poziomów niżej do strefy relaksu i gier. Na dobry początek bowling, gdzie uczniowie na czterech torach ćwiczyli swoją celność i precyzję w zbijaniu kręgli. Kolejnym etapem relaksu był trening naszych zdolności zręcznościowych w grach tj.: stoły bilardowe, wyścigi konne, gry Air Hockey, automaty do gier, symulator kolejki górskiej, itp. Ostatnią atrakcją było całoroczne lodowisko o powierzchni niemal 700 m2. Niektórzy z nas wykazali się niezwykłą odwagą, zakładając pierwszy raz łyżwy na nogi. Mimo wielu wywrotek i pewnie siniaków wszyscy byli zadowoleni i szczęśliwi z mile spędzonego dnia. Zmęczeni, ale bardzo radośni z całodniowego pobytu w Mikołajkach wsiadaliśmy do autokaru, którym bezpiecznie wróciliśmy do Goworowa.
Podsumowując, chcieliśmy podziękować Radzie Rodziców za wsparcie finansowe, dzięki któremu czwórka uczniów z Ukrainy mogła integrować się z pozostałą grupą uczestników wycieczki, w miłej, radosnej atmosferze, okraszonej śmiechem, ciepłem i bliskością.

Organizatorzy

 

 

Czy z jajek można rzeźbić?


Święta Zmartwychwstania Pańskiego zbliżają się wielkimi krokami . To najstarsze ze świąt chrześcijańskich poprzedza Wielki Tydzień, w który właśnie wkroczyliśmy. Koło Zdrowego Żywienia ma ciekawą propozycję dla tych, którzy chcą włączyć się w pomoc rodzicom w przygotowaniu świątecznego stołu. Jest nią stworzenia ciekawych i fantastycznych zwierzątek z jajek. Z jaj ugotowanych na twardo można wykonać zabawne muchomorki, myszki, króliki, biedronki czy kurki. To bardzo proste. Wystarczy wzorować się na zamieszczonych zdjęciach i nacinać jajka w odpowiednich miejscach. Natomiast składniki używane przez nas można zastąpić innymi produktami, w zależności od własnego pomysłu i inspiracji.
Zanim podamy gościom artystyczne jajka, warto na talerz położyć wcześniej liść sałaty, w celu uzyskania smaczniejszego wiosennego wyglądu.
W imieniu swoim oraz członków KZŻ życzę wszystkim głębokiego przeżywania Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, duchowego umocnienia w wierze oraz miłych chwil w gronie najbliższych.

Ewa Lubiak

Warsztaty wielkanocne


31.03.2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w warsztatach wielkanocnych, prowadzonych przez panie z KGW Zagajnica z Łodzisk (gmina Lelis). Po krótkim wprowadzeniu w tematykę spotkania dzieci poznały sposób wykonywania palm wielkanocnych z bibuły, które są znakiem rozpoznawczym kultury kurpiowskiej. Nasze przedszkolaki przekonały się, że robienie palm to wbrew pozorom niełatwe zadanie i wymaga wiele cierpliwości oraz skupienia. Czas tego dnia minął szybko, ale udało się nam w miłej atmosferze wykonać piękne, kolorowe palemki.
Serdecznie dziękujemy paniom z KGW Zagajnica za przybycie oraz poświęcony czas.

Wychowawcy klas 0

Zabawa w teatr

Uczniowie klasy IV b przygotowali inscenizację „Bajka o rybaku i rybce” na podstawie utworu Aleksandra Puszkina. Z wielkim zaangażowaniem wcielili się w role postaci z baśni. Przygotowali potrzebne stroje, rekwizyty, zadbali o efekty dźwiękowe. Samodzielnie opracowali scenariusz przedstawienia. Dzięki baśni zrozumieli, że pycha i chciwość nie popłaca. Ponadto nauczyli się współdziałania, zrozumieli, że przygotowanie spektaklu jest pracą grupową, każda rola jest ważna.

 

Obsada
Narrator: Aleksandra Kanclerz, Filip Bielarczyk, Karol Nadwodny, Hanna Stachacz
Rybak: Jan Dąbrowski, Marcel Ciskowski, Łucja Niegowska, Mikołaj Kowalczyk
Żona rybaka: Iga Jarka, Maja Szatanek, Oliwia Stachacz
Rybka: Michalina Zięba, Miłosz Murawski , Patrycja Szulkowska, Sebastian Parzych
Dworzanie: Jakub Grabowski, Błażej Pawełczyk

Małgorzata Dobkowska

 

 

 

Fotorelacja z Dnia Nietypowych Fryzur - 1 kwietnia 2022 r.

Organizacja dowozów uczniów w czasie rekolekcji wielkopostnych.

W dniach od 4-5.04.2022 r. obowiązują przywozy i odwozy z klasami „0”. Kierowca p. Mirosław Markowski trasa I i trasa II (przywozy), p. Dariusz Winczewski trasa I i trasa II (przywozy), p. Krzysztof Bielarczyk i Dariusz Grabowski trasa I (przywozy).

Maj – rocznica wielkich myśli...

Dziś, 30 kwietnia 2021 roku, chcemy w naszej szkole uczcić Święta Majowe, na które składają się trzy ważne daty: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 3 maja – 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W trosce o to, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie, uroczystość miała jednak tradycyjny, ale też podniosły charakter, nie może zabraknąć Hymnu państwowego na wstępie oraz sztandarowej piosenki związanej z rocznicą – Witaj majowa jutrzenko.Nauczyciele krótko wprowadzają wszystkich w tematykę każdego ze świąt. Wiersze zaprezentowane przez uczniów przypominają, jak ważna jest odpowiedzialność za losy naszej Ojczyzny. Utwór Wisławy Szymborskiej kończy patriotyczna puenta: Można nie kochać cię - i żyć, ale nie można owocować.Słowa piosenki Zbigniewa Wodeckiego natomiast przypominają trudne czasy zaborów i nawołują do obrony naszego kraju:

Senna zmora o zaborach - won z łapami!
Żaden Prus, Austriak, Rus o parę staj.
Kiedy trzeba - potrafimy się rozebrać sami.
Bo, to nasz kraj!

 

Wszystko to ma utrwalić u uczniów wiadomości na temat tych ważnych świąt narodowych, przypomnieć losy własnego kraju i narodu, kształtować postawy patriotyczne oraz uczyć szacunku dla symboli narodowych.

Przygotowaniem uroczystości w tej wyjątkowej formie zajął się pan Adam Dąbrowski na podstawie scenariusza opracowanego przez: Barbarę Grabowską, Agnieszkę Kosiorek i Michała Niechodę, przy oprawie muzycznej zaproponowanej przez panią Beatę Ciepierską. Teksty poetyckie przedstawili uczniowie klas: 7c: Natalia Ciepierska i Andrzej Pietras, 8b: Zuzanna Piechocka i Julia Kruk oraz 8c: Aleksandra Rybaczyk i Agata Dobrowolska.

Hasłem końcowym – pięknymi słowami J. U. Niemcewicza: Niech każdy […] miłość własną – kraju miłości poświęci!, zachęcamy wszystkich do refleksji nad tym, jakie znaczenie w życiu każdego z nas odgrywają wartości patriotyczne.

Barbara Grabowska

Szkoła z Gigantami

Drodzy Uczniowie,
ruszyły zapisy na "Szkołę z Gigantami" - darmowe webinaria m.in. dla uczniów szkół podstawowych poświęcone programowaniu i matematyce.

Pierwsze webinaria już 10 maja! Serdecznie zapraszamy do udziału uczniów naszej szkoły.

"Szkoła z Gigantami" to cykl webinariów na kanale YouTube, prowadzony przez najlepszych trenerów programowania i matematyki.

Akcja startuje 10 maja i potrwa do 21 maja.

W ramach "Szkoły z Gigantami" uczestnicy mogą wziąć udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratchoraz poznać tajniki tworzenia stron internetowych (HTML, JavaScript, CSS).

Zajęcia będą prowadzone z podziałem na grupy wiekowe, a prezentowany materiał będzie łączył zagadnienia teoretyczne z elementami świata gier, tj. Fortnite, Minecraft czy Tibia. Część programistyczna odbędzie się pod hasłem „Programowanie w czterech wymiarach gamingu”.

 

Ciekawa informacja dla naszych 8 - klasistów
W tej edycji przygotowano także Nowość! Matematyczni Giganci - próbny test ósmoklasisty.

W trakcie webinariów uczestnicy będą mieli okazję sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej z zakresu szkoły podstawowej oraz ponadpodstawowej, w oparciu o specjalnie przygotowane testy próbne ósmoklasisty i maturzysty, których rozwiązanie będzie omawiane przez wykwalifikowanego nauczyciela matematyki.

Przykładowe arkusze

Egzamin 8-klasisty: Arkusz I - kliknij, aby zobaczyć arkusz

Egzamin 8-klasisty: Arkusz II - kliknij, aby zobaczyć arkusz

Arkusze zostaną przesłane każdemu uczestnikowi wcześniej, aby uczniowie mieli okazję zapoznać się z zadaniami przed zajęciami.
Testy zostały przygotowane przez współpracującego z firmą egzaminatora CKE.

Aby zapisać się na darmowe Warsztaty kliknij w link: Kursy programowania dla dzieci i młodzieży ⇒ Kurs na programistę | Cena (giganciprogramowania.edu.pl) należy wybrać kurs dla danej grupy wiekowej i wypełnić wyświetlony formularz, wybierając nasz kod pocztowy 07-440, wpisujemy także dane osobowe.

Zachęcam do udziału. Kilku uczniów z naszej szkoły uczestniczyło w darmowych (pokazowych) lekcjach i byli mega zadowoleni. W razie pytań Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozdrawiam

Dzień Ziemi


Dnia 22 kwietnia 2021r. dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Ziemi. Tego dnia dowiedziały się jak należy dbać o naszą planetę i otaczające nas środowisko oglądając m.in. filmiki edukacyjnie oraz prezentacje. Na dowód tego, że są przyjaciółmi przyrody wykonały piękne prace plastyczne, recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki o tematyce ekologicznej.
Opiekunowie: Milena Gołębiewska, Agnieszka Puczkowska, Dorota Sobotka

Przedstawienie ekologiczne „Kłopoty leśnych krasnali”


W nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia, dzieci z oddziału 0b wzięły udział w przedstawieniu ekologicznym pod hasłem „Kłopoty leśnych krasnali”.
Występ miał na celu kształtowanie poczucia odpowiedzialności za naszą planetę, ukazanie negatywnych skutków postępowania względem niej. Mali aktorzy przypomnieli zasady zachowania się w lesie. Zgodni byli co do tego, że nie należy w nim śmiecić, łamać drzew ani hałasować. Obiecali stosować się do tych zaleceń i upominać tych, którzy ich nie przestrzegają.

Dorota Sobotka

Ruszamy w plener w ramach współzawodnictwa sportowego „Aktywna wiosna”

Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w wiosennym przedsięwzięciu rekreacyjno-sportowym, mającym na celu totalne, fizyczne przebudzenie po zimowej bezczynności i covidowym bezruchu. Przyroda budzi się do życia, a My razem z nią, promując aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, w majowym rozkwicie – do słów Marka Grechuty: „Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty …”.
Indywidualnie, grupowo, ze słoneczkiem na twarzy zadbajmy o Nasze zdrowie. Wsiadamy na rowery, zakładamy rolki, bierzemy kije w dłonie i witaj rekreacyjna, wiosenna przygodo. Dajmy przykład innym. Każdy może zostać pogromcą zbędnych kalorii, negatywnych emocji i codziennej bezczynności. Wystarczy odrobina chęci i zdrowej aktywności. Pomóż nam pomóc sobie! Czekamy na Ciebie – przyłącz się do akcji:
Aktywna Wiosna wzywa! Zachęcam do uczestnictwa!
W imieniu Organizatorów i własnym z prosportowym pozdrowieniem.

Jacek Dobrzyński

Regulamin konkursu sportowego - Akcja aktywna wiosna

Karta zgłoszenia

 

Koło Fizyczne

Uczniowie uczestniczący w zajęciach koła zajęli się w pierwszym półroczu, w okresie zdalnej nauki zabawkami w fizyce. Efektem ich pracy było wykonanie zabawek, które działają dzięki wykorzystaniu praw fizyki. Efektem ich pracy jest film. Pokazują w nim wykonane przez siebie zabawki i krótko omawiają ich działanie.

Marek Skierczyński

ABY ZDROWE ZĘBY MIEĆ, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ


Każdy z nas chce mieć zdrowe i piękne zęby. Niestety nie da się tego osiągnąć, jeśli nie będziemy o nie dbać.
Dzieci z oddziału przedszkolnego w Filii w Szczawinie, podczas zajęć w szkole, dowiedziały się o tym, jak ważną rolę odgrywa higiena jamy ustnej w życiu każdego człowieka. Przedszkolaki oglądały zdjęcia ludzi, którzy dbają o zęby a także zapoznały się z pracą stomatologa. Wysłuchały czytanej przez nauczyciela bajki edukacyjnej pt. ,,Kłopot wilka” oraz piosenki ,,Myję zęby”. Na zajęciach plastycznych wykonywały prace związane z przyborami do mycia zębów techniką wydzieranki, ćwicząc przy tym małą motorykę. Otrzymały także referat ,,Jak zapobiegać próchnicy zębów u dzieci?”, który przekazały swoim rodzicom.
Na koniec zajęć dzieci obiecały, że będą regularnie myć zęby i chodzić do dentysty.

Agnieszka Podleś

Ogłoszenie


Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!!!
w nawiązaniu do rozporządzenia MEiN z 22 kwietnia 2021 r. w sprawie wprowadzanych zmian, dotyczących powrotu uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego w formule hybrydowej od poniedziałku 26 kwietnia 2021 r., Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wraz z jej filią w Szczawinie przywraca działalność w zakresie funkcjonowania klas I-III*. zmiany nie dotyczą dzieci i uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, uczniów klas VIII, chcących skorzystać z konsultacji indywidualnych lub grupowych oraz dzieci pracowników służby zdrowia, służb ratunkowych i porządkowych, a także wszystkie inne przypadki wymienione w w/w rozporządzeniu. jesteśmy przygotowani na przyjęcie uczniów oraz służymy wsparciem. Proszę śledzić komunikaty i ogłoszenia publikowane na szkolnej stronie internetowej. zachęcam również do kontaktu telefonicznego, mailowego z wychowawcami oraz dyrekcją szkoły.

Z poważaniem i serdecznością
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

* Uwaga! proszę zapoznać się z aktualizacją harmonogramu przywozów i odwozów oraz z terminarzem nauczania w klasach I-III (obowiązuje formuła hybrydowa). stołówka i świetlica szkolna funkcjonują bez zmian i są przygotowane na powrót uczniów!

Harmonogram zajęć dla klas I-III w trybie hybrydowym, obowiązujący w okresie od 26 do 30 kwietnia 2021 r.

UWAGA! Obowiązuje ten sam rozkład zajęć lekcyjnych w harmonogramie czasowym. Zmianie uległ jedynie rozkład przywozów dzieci i uczniów do szkoły. Odwozy pozostają w niezmienionym rozkładzie (patrz załączniki).   

Rozporządzenie MEiN z dnia 22 kwietnia 2021r. - powrót uczniów klas I-III do szkoły  

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III - aktualizacja od 26.04.2021 r.  

Zasady pracy szkół od 26 kwietnia 2021 r. - informacja

Przywozy i odwozy od dnia 26.04.2021 r.

Przywozy uczniów i dzieci obowiązują od 26 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Odwozy uczniów i dzieci obowiązują od 26 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021 – „Przywróć naszą Ziemię”Międzynarodowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku. W Polsce początek obchodów to rok 1990.
Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Z tej okazji w naszej szkole podjęliśmy dzisiaj zadania, mające na celu uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.
Przedszkolaki miały okazję obejrzeć prezentację na temat ochrony przyrody, segregacji odpadów i potrzeby dbania o czystość najbliższego środowiska. Wspólnie śpiewały piosenkę pt. „Ekologia”. Zwróciły uwagę, jak ważna jest ich postawa w zapobieganiu zanieczyszczania przyrody.
Miłym akcentem obchodów była praca przedszkolaków na szkolnym skalniaku. Sześciolatki posadziły niezapominajki i inne rośliny ozdobne. Niektórzy uczniowie z klas I – III, uczący się zdalnie, przesłali zdjęcia wiosennych kwiatów ze swoich ogródków.

Barbara Rutkowska

Historyczny sukces uczennicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

 


Po kilku latach oczekiwania na uzdolnioną młodzież w dziedzinie historii, doczekaliśmy się sukcesu w tak trudnym okresie pandemii i nauczania na odległość. Uczennica klasy VIII a Julia Błaszczak – wychowanka Pana Michała Niechody, reprezentowała Naszą społeczność szkolną w XXVI edycji ogólnopolskiego, prestiżowego konkursu historycznego: „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972 -1514. Od Cedyni do Orszy”. 14 kwietnia 2021 r. odbył się w Naszej szkole wojewódzki etap w/w konkursu (ze względów bezpieczeństwa uczestnicy rywalizowali w szkołach macierzystych). Sukces Julii i jej nauczyciela historii nawiązuje do znaczącego wydarzenia z przeszłości Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie. 11 lat temu, w 2010 r., uczeń Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Zespole Szkół Nr 1 w Goworowie: Karol Kwietniak, zdobył tytuł laureata w tym samym konkursie. Jak powiadają: „historia zatoczyła koło” i to w tej radosnej odsłonie. Cieszymy się bardzo, gratulujemy uczennicy i życzymy jej uzyskania jak najwyższego wyniku, który będzie spełnieniem oczekiwań nie tylko Julii i jej Mentora, ale też wszystkich, którzy Im kibicujemy i trzymamy mocno kciuki. Powodzenia Julio! Mierz wysoko i sięgnij po laur zwycięstwa!

Jacek Dobrzyński

Międzynarodowy Dzień Ziemi 2021

Gabriela Skrzypczak

PAMIĘTAJ – NIE TYLKO OD ŚWIĘTA

Przyrodo moja, kochana przyrodo
Tobie dziś daję honoru słowo,
Że będę o Tobie zawsze pamiętał
Nie tylko w dniu Twojego święta.

W środę, wtorek i niedzielę
Będę krzyczał „Szanuj zieleń!”
W czwartki, piątki i soboty
Zabiorę się do roboty.

Śmieci będę zbierał,
Później segregował.
Wysiłku i trudu
Nie będę żałował.

I już nowe mam zadanie
Światła i wody - oszczędzanie
Kto o tych wszystkich sprawach pamięta,
Szanuje naszą Ziemię nie tylko od święta.

Dzień Ziemi został ustanowiony przez ONZ prawie 50 lat temu dla zwrócenia uwagi na problemy związane ze środowiskiem i ekologią. Organizowane są wtedy wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na to, że o planetę może dbać każdy z nas. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”. Zobacz co Ty możesz zrobić!

Nauczycielki biologii

Gimnastyka korekcyjna

Rozwijający się szkielet dziecka jest szczególnie wrażliwy na przybieranie niewłaściwej postawy. W sytuacji braku ruchu i niewłaściwej profilaktyki, w połączeniu z wielogodzinnym siedzeniem przed komputerem, telewizorem, czy za ławką szkolną, wady postawy są niemal niemożliwe do uniknięcia.
Warto zauważyć, że w dobie pandemii i nauki zdalnej dzieci coraz więcej czasu spędzają przed monitorem czy z smartfonem w kontaktach pomiędzy sobą, a nie wychodząc na świeże powietrze.
Przyczyn wad postawy jest u nich bardzo wiele. Na pewno jedną z nich jest niedostateczna aktywność fizyczna.
„Ruch to zdrowie” - głosi myśl i nie ma w niej żadnej przesady. Aktywność fizyczna jest bardzo ważnym elementem życia i istotną potrzebą biologiczną każdego z nas, a szczególnie dzieci. Pozwala bowiem na prawidłowy ich rozwój nie tylko fizyczny, ale także i psychiczny. Odpowiednia dawka ruchu jest kluczowym czynnikiem wpływającym na prawidłowość procesów rozwojowych dzieci, gdyż wtedy tych procesów przebiega najwięcej i toczą się one bardzo szybko.
Ruch ma istotny wpływ na zdrowie naszych pociech, a nawet na długość ich życia!
Siedzący tryb życia może być niebezpieczny, ponieważ zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób. Nieelastyczne mięśnie mogą prowadzić do bólów stawów i kręgosłupa, a słabsze kości zwiększają ryzyko powstawania złamań i urazów.
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci powinny mieć zapewnioną minimum jedną godzinę umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie. Oczywiście formy aktywności mogą być różne: spacer, bieganie, uprawianie sportu, gimnastyka i wiele innych. Należy jednak pamiętać, że każda forma aktywności, powinna być dostosowana do możliwości dzieci i jest lepsza niż bezczynność. Nie bez znaczenia jest fakt, że podczas aktywności wytwarzają się endorfiny, a więc hormony szczęścia, odpowiedzialne za dobre samopoczucie.
Badania pokazują, że dzieci, które są sprawniejsze fizycznie, w sytuacji stresu psychospołecznego (tak dzisiaj widocznego) wydzielają mniej kortyzolu (hormon stresu) niż dzieci nie wykonujące regularnie ćwiczeń.
„W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Trzymajcie się zdrowo no i oczywiście prosto!

Elżbieta Reluga- Grabowska

Twoja krew, moje życie

Nasza szkoła otrzymała certyfikat, promując honorowe oddawanie krwi w ramach akcji: "Twoja krew, moje życie". A to dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Pani Agnieszki Dąbrowskiej oraz Pani Agnieszki Kosiorek, które zrealizowały scenariusze lekcji związane z w/w projektem, przyczyniając się tym samym do uzupełnienia wiedzy na ten kluczowy dla ratowania życia ludzkiego temat i kształtowania pozytywnych postaw prospołecznych. W imieniu Uczniów, ich Rodziców, społeczności lokalnej oraz własnym dziękuję bardzo za zainteresowanie tą tematyką i zainicjowanie działań, które będą miały znaczący wpływ na wzrost świadomości w odniesieniu do roli i znaczenia krwiodawstwa w Polsce.

Z szacunkiem i serdecznością! Jacek Dobrzyński 😊

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia. Jako Szkoła Promująca Zdrowie zaprosiliśmy do obchodów tego święta rodziców i uczniów naszej szkoły.
Nadesłane zdjęcia pozwoliły stworzyć krótką prezentację.
Zapraszamy do jej obejrzenia.

Agnieszka Dąbrowska koordynator Szkoły Promującej Zdrowie

Prezentacja Dzień zdrowia mojej rodziny

Ogłoszenie

Z dniem 19 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) przywrócone zostają zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, zgodnie z postanowieniem Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz. U. z 2021 r., poz. 700). Jeszcze w ograniczonym zakresie i tylko na ściśle określonych zasadach, co najmniej do 25 kwietnia br. O wszelkich zmianach organizacyjnych związanych z przywróceniem pełnej funkcjonalności obiektu będziemy informować na bieżąco!

Ze sportowym pozdrowieniem!

Animator w projekcie LAS                                                                     Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mariusz Brzozowski                                                                              mgr Jacek Dobrzyński

Harmonogram dyżurów animatora na Orliku - kwiecień 2021 r.

Listy kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu uzupełniającym do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie na rok szkolny 2021/2022

Kursy autobusów szkolnych - obowiązują od 19 kwietnia 2021 roku (do odwołania)

Zasady funkcjonowania szkół i placówek od 19 kwietnia 2021 r.

Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Dodatkowo możliwe będzie prowadzenie zajęć sportowych w określonych typach szkół. Uczniowie i słuchacze, przystępujący w najbliższej sesji egzaminacyjnej do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, będą mogli uczestniczyć stacjonarnie w zajęciach praktycznej nauki zawodu.
Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia b.r.

Placówki wychowania przedszkolnego
Od 19 kwietnia 2021 r. zostaje przywrócona stacjonarna działalność przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Zajęcia sportowe w szkołach
Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r. będzie możliwość prowadzenia zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie – wyłącznie w zakresie, w jakim z programu szkolenia sportowego wynika możliwość ich realizacji z wykorzystaniem tych metod i technik.
Dotyczy to następujących szkół: podstawowych sportowych, mistrzostwa sportowego, z oddziałami sportowymi, oddziałami mistrzostwa sportowego, ponadpodstawowych sportowych, ponadpodstawowych mistrzostwa sportowego, oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ponadpodstawowych ogólnodostępnych.
Pozostałe szkoły i placówki
W pozostałych szkołach i placówkach zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia br.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Źródło: MEiN

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Rozporządzenie MEiN z 15 kwietnia 2021 r.

Nauka zdalna kl.0 c

Dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły  już od trzech tygodni  uczestniczą w zajęciach zdalnych. Uczniowie kl. 0c mimo tego, że bardzo tęsknią za szkołą, swoimi kolegami i koleżankami to sumiennie wykonują swoje obowiązki  szkolne w domu. Dowodem ich ciężkiej pracy i zaangażowania jest zamieszczona poniżej galeria prac plastycznych.

Milena Gołębiewska

Ruch to zdrowie!

Okres nauki zdalnej to czas, w którym bardzo dużo godzin spędzamy przy komputerze. W związku z tym nie możemy zapomnieć, jak ważny  dla zdrowia jest ruch. Nie zawsze musi to być sport wyczynowy. Może to być zwykły spacer, grabienie liści czy taniec. To wszystko ma dobry wpływ na samopoczucie.  Ćwiczenia w grupie motywują. Uczniowie nie lubią ćwiczyć samodzielnie , brak im chęci i motywacji. Wyszliśmy z propozycją zachęcenia rodziców i uczniów klas IV-VIII do aktywności fizycznej.  Przedstawiony został referat „Ruch to zdrowie” przybliżający  skutki niskiej aktywności fizycznej i problemy z tego wynikające.

Pamiętajcie!  Ruch jest w stanie zastąpić  każdy lek , ale żaden lek nie zastąpi ruchu.   

Dziękujemy rodzicom i uczniom za podzielenie się z nami swoją aktywnością .

 Nauczyciele wychowania fizycznego

II etap re-aranżacji holu na II piętrze budynku byłego gimnazjum mamy już za sobą.

Dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz ze środków własnych zakupione zostały modułowe sofy firmy Bejot. Szkolna przestrzeń zyskała nowy anturaż: patriotyczno-funkcjonalno-estetyczny - za sprawą podjętej współpracy z warszawską firmą HELIKON. Nie próżnujemy. W oczekiwaniu na uczniów kreujemy nowy wymiar designerski edukacyjnego krajobrazu architektonicznego, tworząc nową, bardziej komfortową przestrzeń dla uczniów, nauczycieli i rodziców. Czuję się spełniony jako home stager amator! Pozdrawiam entuzjastycznie i tak bardzo radośnie!

Jacek Dobrzyński 

Smak zdrowia


7 kwietnia 2021 wraz z uczniami klasy VI b i V a rozmawialiśmy o tym, że „nic nad zdrowie, ani lepszego, ani droższego”. Tematem lekcji była fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”, który już w XVI wieku znał wartość tego daru. Wspominaliśmy życzenia, jakie składamy naszym najbliższym, okazało się, że najczęściej życzymy zdrowia. Ponieważ 7 kwietnia 2021 to Dzień Służby Zdrowia, układaliśmy krótkie życzenia dla jej pracowników, którzy ratują nasze zdrowie i życie. Doszliśmy też do wniosku, że nic nie pomoże, jeśli sami wcześniej nie będziemy wiedli zdrowego stylu życia. Zapisaliśmy kilka przysłów dotyczących zdrowia i kilka zasad dbania o nie. Wirtualnie stworzyliśmy piramidę żywieniową. Na koniec lekcji uczniowie wyszukali w Internecie ciekawe wiersze o zdrowiu i otrzymali polecenie przygotowania i nagrania ich prezentacji - dla wybranych.
Pracą domową był półgodzinny spacer po lesie lub – podążanie swoimi ulubionymi ścieżkami. Taka codzienna wyprawa wyzwala w naszym organizmie endorfiny, które wywołują radość, odprężenie i dają satysfakcję. Po spacerze, niektórzy z uczniów zagościli przed kamerkami z pewnym przekazem. Oto on, zapraszam do wysłuchania.

Agnieszka Kosiorek

Informator dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych w Ostrołęce - rekrutacja na rok szkolny 2021-2022

ŚWIĘTO CHRZTU POLSKI – 14 KWIETNIA 966 R.

Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski przyjęciem ustawy 22 lutego 2019 r. W założeniu święto ma na celu „upamiętnienie chrztu Polski, dokonanego 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, cywilizacyjną wagę tego wydarzenia, kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny, a jednocześnie znikomą obecność tego historycznego faktu w społecznej świadomości”.
Święto ma stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Na podstawie badań historycznych, data ta jest uznana jako dzień narodzin Państwa Polskiego z racji przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Polski: rozpoczęła jej chrystianizację i dała początek państwowości.
Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.
Zwracam się z gorącą prośbą, aby uczcić to święto poprzez wywieszenie flag na swoich budynkach. To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach.

Z szacunkiem i serdecznością

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Na zmiany nigdy nie jest za późno

 

Uczniowie klasy 5a i 5b wiedzą, jaką wartość dla człowieka ma zdrowie. Światowy Dzień Zdrowia to doskonała okazja, aby promować zdrowy styl życia także w naszej szkole. Na godzinie wychowawczej uczniowie klas piątych poznali wiele czynników sprzyjających i zagrażających zdrowiu. Czytali i omawiali wybrane wiersze poświęcone temu ważnemu zagadnieniu. Zaangażowali się w nagranie krótkich filmików z recytacją ulubionych utworów. Na zmiany nigdy nie jest za późno, dlatego też obiecaliśmy sobie, że zaczniemy bardziej troszczyć się o nasze zdrowie, ponieważ jest najważniejsze, zgodnie ze stwierdzeniem Jana Kochanowskiego w pierwszych wersach znanego wszystkim utworu „Szlachetne zdrowie,/Nikt się nie dowie,/Jako smakujesz,/Aż się zepsujesz.” Musimy tylko pamiętać, żeby konsekwentnie realizować postawione sobie cele. Zachęcam do obejrzenia nagrań w wykonaniu: Anny Twardziak, Natalii Kuśmierczyk, Kornelii Dziełak, Natalii Dobkowskiej i Natalii Zalewskiej.

Małgorzata Dobkowska

Szkoły i placówki nadal pracują zdalnie – przedłużenie obowiązujących obostrzeń do 18 kwietnia

Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek.

Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne jest przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.

Tak jak dotychczas, ograniczona zostaje praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami. Ograniczona jest również praktyczna nauka zawodu, w tym zajęcia praktyczne dla młodocianych pracowników.

Więcej informacji o funkcjonowaniu szkół i placówek

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 8 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 12 kwietnia 2021 r.

Rozporządzenie MEiN z 8 kwietnia 2021 r. w sprawie dalszego ograniczenia funkcjonowania szkół

 

Źródło: MEiN

Powitanie Wiosny

21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski, jak co roku, postanowił zainicjować akcję na powitanie wiosny. Uczniowie mieli zadania do wykonania związane z wiosną, za które dostawali punkty: we wtorek – hasło o wiośnie, w środę – zdjęcie zdrowej potrawy, w czwartek – zdjęcie aktywności fizycznej. Konkurs wygrała klasa 1a.

Dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcy!

Samorząd Uczniowski

Serce się raduje, Gdy wiosnę czuje. Małgorzata Żebrowska kl.1a
WIOSNA WIOSNA PORA RADOSNA! Hania Nowak 1a
Przyszła Wiosna zielona, piękna, radosna i wystrojona! Wioletta Piekarzewska 1a
Już śnieg i mróz pożegnać czas, bo piękna wiosna zagości wśród nas. Marta Walczak 1a
"Wreszcie przyszła wiosna, piękna i radosna" Kacper Majk klasa 1a
Przyszła do Nas Pani Wiosna, każda buzia jest radosna. Julia Ciskowska klasa 1a
WIOSNA TO PORA RADOSNA Błażej Dąbrowski 2b
ZIELONA WIOSNA - PIĘKNA I RADOSNA!!! Lena Grabowska 4a
precz z tą zimą przychodź wiosno! Cecylia Pons 4b
Wiosna tuż , tuż , marzannę topimy już! Ewa Bochenek 4b
Kotki na wierzbie,
klucze na niebie,
Idzie do nas WIOSNA pewna siebie! Szymon Walczak 4b
Wiosna przyszła już taka, Piękna, radosna, że aż kwiaty kwitną bzu. Zimie mówimy teraz precz, a niech wiosna z nami jest. Adam Frączyk 7b
Kiedy wiosnę czuć wokoło nagle wszystkim jest wesoło Karol Bochenek 7b
wiosno, wiosno obudź się pewna siebie! Szymon walczak 4b
wiosno, wiosno nasza miła z tobą fajna każda chwila Bartosz Pietras Kl.5b
Gdy wiosną słonko świeci, Cieszą się wszystkie dzieci. Bartosz Żebrowski kl.6a
Gdy zza oknem słońce świeci i ptaki śpiewają to radośnie Panią wiosnę witają. Dominik
Ciskowski 6c
Robi się wesoło, gdy Wiosną czuć wkoło Damian Owczarek klasa 7b
Wiosna jest tuż tuż, więc cieszą się dzieci już." Artur Mateusiak klasa 7b
Przyszła do nas wiosna piękna i radosna. Wiktoria Kolankiewicz 7c
Ludzie są rozchmurzeni, bo nadeszła wiosna piękna i radosna Natalia Ciepierska 7c
Witaj wiosno piękna, zielona uszczęśliwiaj wszystkich ludzi dookoła. Zosia Jastrzębska kl.7c
PIĘKNA I ZIELONA PANI WIOSNA PRZYSZŁA DO NAS! Igor Kuśmierczyk 7c
wiosno, wiosno obudź się, bo bez ciebie jest nam źle Andrzej Pietras Kl.7c
PIERWSZE BAZIE JUŻ ZAKWITŁY ORAZ STOKROTKI NA ŁĄCE I WYSZŁO DO NAS SŁOŃCE ,TO ZNAK, ŻE JUŻ WIOSNA CIEPŁA I RADOSNA Adrian Ciskowski 8a
Kiedy wiosnę czuć już wkoło, nagle wszystkim jest wesoło! Julia Błaszczak 8a
Uwaga młodzi, wiosna nadchodzi! Maksymilian Mróz 8a
W tym roku nawet wiosna przyszła w maseczce. Edyta Furmaniuk

 

Dzień Zdrowia

Śmiej się na zdrowie!

Jeden z tematów marcowej lekcji języka polskiego w klasie 7b brzmiał: Zarażamy śmiechem. Celem tej lekcji była edukacja zdrowotna i uświadomienie uczniom, że śmiech daje zdrowie oraz ćwiczenia redakcyjne z wierszem o tej tematyce. Przypomniałam młodym ludziom w tak ciężkim dla wszystkich czasie nauki zdalnej, że jednym z najlepszych lekarstw na świecie jest śmiech. Podczas uśmiechania się nabieramy trzy razy więcej powietrza do płuc, dzięki czemu dotleniamy organizm, który szybciej produkuje walczące z wirusami limfocyty. Czyż to nie wspaniałe lekarstwo na obecne czasy? Śmiejmy się więc na zdrowie!
Na "śmiesznej lekcji polskiego" uczniowie określali przymiotnikami jaki może być śmiech, mówili o tym, co ich rozśmiesza, wyszukiwali przysłowia związane ze śmiechem oraz poznali wiersz "Śmieszek" Wiktora Woroszylskiego. Ich zadaniem było między innymi odnalezienie środków stylistycznych w tym utworze oraz nagranie swojej interpretacji tego lub innego wiersza związanego ze zdrowiem. Oto efekty pracy dwóch śmiałków: Artura Mateusiaka oraz Kacpra Jankowskiego.

Ewa Lubiak

 

 
"Szlachetne zdrowie..."
Temat zdrowia, jakże ważny, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości, został poruszony na lekcjach języka polskiego w dniu 25 marca 2021 r. w trzech klasach: 4a, 6c i 7c. Skupiliśmy się wokół utworów wybitnych twórców polskiej literatury i omówiliśmy bajkę Ignacego Krasickiego "Człowiek i zdrowie" oraz fraszkę Jana Kochanowskiego "Na zdrowie". Obydwa utwory podkreślają ważny aspekt dbania o swoje zdrowie od najmłodszych lat, gdyż lekceważenie i zaniedbania mogą doprowadzić do poważnych kłopotów w dorosłym życiu. Aby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej oraz przestrzegania zasad zdrowego żywienia, na zakończenie, przypomnieliśmy - znaną wszystkim dobrze z dzieciństwa - piosenkę zespołu Fasolki pt.: "Witaminki". Chętni uczniowie mogli wybrać sobie dowolny wierszyk o zdrowiu i nagrać jego recytację, która, za ich zgodą, zostanie opublikowana na stronie szkoły. Zadanie to wykonał Dominik Ciskowski z klasy 6c, dla którego należą się serdeczne podziękowania i gromkie brawa wraz z dodatkową oceną za aktywność.
 
 
Barbara Grabowska
 
Agnieszka Dudziec

Śmiej się na zdrowie!

Śmiej się na zdrowie!

Jeden z tematów marcowej lekcji języka polskiego w klasie 7b brzmiał: Zarażamy śmiechem. Celem tej lekcji była edukacja zdrowotna i uświadomienie uczniom, że śmiech daje zdrowie oraz ćwiczenia redakcyjne z wierszem o tej tematyce. Przypomniałam młodym ludziom w tak ciężkim dla wszystkich czasie nauki zdalnej, że jednym z najlepszych lekarstw na świecie jest śmiech. Podczas uśmiechania się nabieramy trzy razy więcej powietrza do płuc, dzięki czemu dotleniamy organizm, który szybciej produkuje walczące z wirusami limfocyty. Czyż to nie wspaniałe lekarstwo na obecne czasy? Śmiejmy się więc na zdrowie!
Na "śmiesznej lekcji polskiego" uczniowie określali przymiotnikami jaki może być śmiech, mówili o tym, co ich rozśmiesza, wyszukiwali przysłowia związane ze śmiechem oraz poznali wiersz "Śmieszek" Wiktora Woroszylskiego. Ich zadaniem było między innymi odnalezienie środków stylistycznych w tym utworze oraz nagranie swojej interpretacji tego lub innego wiersza związanego ze zdrowiem. Oto efekty pracy dwóch śmiałków: Artura Mateusiaka oraz Kacpra Jankowskiego.

Ewa Lubiak

 

Dzień Teatru

W piątek 18 marca 2021 roku uczniowie klasy 0a wcielili się w rolę aktorów. Przygotowali przedstawienie pt. "Urodziny". Spektakl był zwieńczeniem tygodniowego omawiania tematu o działaniu teatru. Bohaterami przedstawienia były zwierzęta: myszka, kaczuszki, liski, motylek, króliczki i mucha. Tematem przewodnim były urodziny myszki, dla której przyjaciele przygotowali prezent - niespodziankę. Uczniowie wystąpili w specjalnych strojach i maskach.
Aktorom dziękujemy za trud, zaangażowanie i życzymy sukcesów na scenie, a wszystkim Państwu miłego oglądania.
Agnieszka Puczkowska
Agnieszka Chorchos
 

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
DO 24 MAJA 2020 r.
W DALSZYM CIĄGU OBOWIĄZUJE CZASOWE OGRANICZENIE FUNKCJONOWANIA SZKÓŁ ZE WZGLĘDU NA WPROWADZONY STAN EPIDEMII NA TERENIE CAŁEGO KRAJU. NADAL W NASZEJ SZKOLE OBOWIĄZUJE KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ ORAZ WPROWADZONA OD 25 MARCA REALIZACJA PODSTAWY PROGRAMOWEJ Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW NAUCZANIA. BARDZO PROSZĘ O ŚLEDZENIE BIEŻĄCYCH INFORMACJI NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ, NA STRONIE MEN ORAZ INSTRUKCJI I KOMUNIKATÓW MINISTERSTWA ZDROWIA I GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO. ZACHĘCAM DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO LUB POPRZEZ DZIENNIK ELEKTRONICZNY LIBRUS SYNERGIA Z WYCHOWAWCAMI, NAUCZYCIELAMI ORAZ DYREKCJĄ SZKOŁY. Z POWAŻANIEM, SŁONECZNYM POZDROWIENIEM I DO JAK NAJSZYBSZEGO ZOBACZENIA!

DYREKTOR SP im. M. KOPERNIKA W GOWOROWIE
mgr Jacek Dobrzyński

Bezpłatna pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Rekrutacja postępowanie uzupełniające

Informacja pedagoga szkolnego

Ogłoszenie

Życzenia

"Najważniejszy dla mnie jest człowiek"

W tym czasie szerzącej się epidemii mamy więcej czasu na pomoc potrzebującym, przemyślenia, czytanie czy modlitwę. Niech ten czas będzie przez wszystkich dobrze wykorzystany! Ja chcę zapoznać naszych uczniów z osobą i wierszem pani Janiny Słuckiej z Goworowa. Jest to babcia Kacpra z klasy 6b, która od wielu lat społecznie udziela się dla Goworowa jako członek Klubu Seniora "Jesienne Kwiaty", z którym jeździ na różne występy. Wiersze tworzy od młodości, a dotyczą one przeważnie tematyki okolicznościowej. Są to na przykład: Zginęli pod Smoleńskiem, O księdzu Popiełuszce, O śmierci Papieża itp. Pani Jasia pisze też o ludziach zwykłych, starszych czy zostawionych samym sobie. I takim ludziom mamy teraz okazję pomóc i okazać zainteresowanie i miłość.
Niech ten Wielki Tydzień będzie czasem refleksji, nadziei i miłości, a słowa pani Jasi: "Najważniejszy dla mnie jest człowiek" skłonią nas do przemyśleń i działania.

Ewa Lubiak


„Koronawirus”


Początek marca tak nas przywitał,
kiedy podano ten komunikat.
Korona wirus w Chinach szaleje,
Boże kochany, co o się dzieje.
Ledwie się zrodził, na świat się rozszerza,
no i ustąpić wcale nie zamierza.
Śmierć coraz większe żniwo zbiera,
ludzi okropnie dużo umiera.
Korona wirus przywdział koronę,
a my nie mamy nic na obronę.
Szybko na świecie narobił zamętu,
pośród narodów wszystkich kontynentów.
Spadł niczym grom z jasnego nieba,
powiedz nam Boże, co czynić trzeba?
Ślemy do Ciebie nasze błaganie,
ratuj nas , ratuj, kochany Panie.
Tylko Ty możesz wszystko odwrócić
i szalejący wirus zawrócić.
Kogo Pan Bóg kocha temu krzyże daje,
mówi mądre porzekadło,
ucierpiały wszystkie kraje, na Włochy przypadło.
Tu najwięcej zachorowań, czy to jest na próbę?
kraj papieski, chrześcijański, wybrany na zgubę?
Tu nam daje do namysłu to całe zjawisko,
jeśli się nie nawrócimy, to stracimy wszystko.
Nasza Ojczyzna, Polska kochana, na próbę też wystawiona.
Boże- nasz Ojcze, Maryjo- Matko, utulcie nas w swych ramionach.

28 marca 2020 r.
Janina Słucka

 

Wyniki rekrutacji rok szkolny 2020/2021 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie i filii w Szczawinie

Informacja pedagoga szkolnego

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Ostrołęce

Apel policji

I RUNDA AKTYWNEJ SZKOŁY MULTISPORT

29 i 30.04.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, odbędzie się I Runda Turnieju Aktywnych Szkół MultiSport!

Podczas Rundy I nasi uczniowie wezmą udział w innowacyjnej, interaktywnej formule testów sprawnościowych EuroFit+, wykorzystującej techniki multimedialne. Wykonując proste ćwiczenia (np. zwis na drążku, skok w dal z miejsca czy próbę równowagi), dzieci w warstwie fabularnej zmierzą się z potworami z Galaktyki Bezruchu.

Pamiętajcie, aby w tych dniach wziąć wodę, strój na w-f i zmienne obuwie.
Co ważne, dzieci rywalizują tylko jako grupa – na poziomie klasy i szkoły, więc nie konkurują między sobą. Jedynym indywidualnym wyzwaniem jest poprawienie swojego wyniku w Rundzie II.

Śledźcie rozgrywki na:

https://aktywneszkoly.pl
https://www.facebook.com/AktywneSzkolyMultiSport/

Koordynator
Dorota Ciskowska

Wesołych Świąt

Ogłoszenie

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W dniach 15, 16 i 17 kwietnia 2019 r. Odbędzie się w naszej szkole egzamin 8-klasisty. Wyżej wymienione dni są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci z oddziałów „0”, uczniów klas I-VII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum.

Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

SZANOWNI PAŃSTWO!

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpiła do protestu i będzie objęta strajkiem nauczycieli.

W związku z planowanym od 8 kwietnia 2019 roku strajkiem czynnym nauczycieli, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie na bieżąco będzie informował przez dziennik elektroniczny Librus oraz stronę internetową szkoły o podejmowanych działaniach związanych z organizacją pracy szkoły w przypadku podjęcia strajku. Od tego dnia mogą wystąpić trudności z przeprowadzeniem zajęć lekcyjnych, opiekuńczych i wychowawczych zgodnie z obowiązującym planem.
Priorytetem w sferze organizacji pracy placówki, będzie przede wszystkim zapewnienie opieki dzieciom i uczniom, którzy zgłoszą się do szkoły. Oczywiście w przypadku podjęcia akcji strajkowej, rodzice mają prawo do pozostawienia dziecka w domu. W przypadku oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych i drugich rozpoczęliśmy analizę kadrową i działania zmierzające do zapewnienia opieki tym, którzy zgłoszą się do szkoły. W ostateczności - przy braku możliwości zapewnienia opieki rodzice zostaną o tym poinformowani na początku przyszłego tygodnia, tak aby mogli ewentualnie skorzystać z zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8, z powodu nieprzewidzianego zamknięcia szkoły, do której uczęszcza dziecko.
W związku z przysługującym Państwu prawem do skorzystania z zasiłku opiekuńczego, zamieszczamy druki ZUS oraz instrukcję. Jeżeli nie będą Państwo mieli możliwości wydrukowania dokumentów, zapraszamy do sekretariatu szkoły, gdzie będzie można je otrzymać. Pragniemy dodać, że dołożymy wszelkich starań, aby zminimalizować negatywne skutki akcji strajkowej.

Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Kontakt: sekretariat szkoły tel.: 29 761 40 61 (od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30-15.30)

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty do rodziców w sprawie strajku

WNIOSEK O ZASIŁEK OPIEKUŃCZY Z POWODU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD DZIECKIEM

Harmonogram dowozów w czasie rekolekcji i egzaminów

Informacja - egzamin gimnazjalny i egzamin po klasie ósmej.

 

Ogłoszenie dla gimnazjalistów i komisji nadzorujących:

Egzamin klas III gimnazjum odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 10.04.2019 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 11.04.2019 r. o godz. 9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 12.04.2019 r. o godz. 9:00
Spotkanie wszystkich uczniów klas III z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu przy szatni w gimnazjum o godz. 8:30.

Ogłoszenie dla komisji nadzorujących:
Egzamin klas III gimnazjum odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 10.04.2019 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 11.04.2019 r.o godz. 9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 12.04.2019 r.o godz. 9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w czytelni biblioteki szkolnej o godz. 8:15.

Dyrektor S. P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

Ogłoszenie dla ósmoklasistów i komisji nadzorujących:


Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach:
- język polski dnia 15.04.2019 r. o godz. 9:00
- matematyka dnia 16.04.2019 r. o godz. 9:00
- język obcy – angielski, niemiecki dnia 17.04.2019 r. o godz. 9:00
Spotkanie wszystkich uczniów klas VIII z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu przy szatni w gimnazjum o godz. 8:30.

Ogłoszenie dla komisji nadzorujących:
- język polski dnia 15.04.2019 r. o godz. 9:00
- matematyka dnia 16.04.2019 r. o godz. 9:00
- język obcy – angielski, niemiecki dnia 17.04.2019 r. o godz. 9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w czytelni biblioteki szkolnej o godz. 8:15.

Dyrektor S. P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Przebieg i fotorelacja I Dnia Wiosny - filia w Szczawinie

Harmonogram powitania wiosny w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie 21 marca 2019 r.
1. Wspólne spotkanie na apelu: powitanie uczniów, nauczycieli, przedstawienie harmonogramu dnia.
2. Oglądanie filmu edukacyjnego pt.: "Wiosna – pierwsze oznaki w przyrodzie".
3. Wspólne śpiewanie piosenki "Maszeruje wiosna".
4. Inscenizacja o tematyce wiosennej w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I, III.
5. Szkolny konkurs plastyczny "Najpiękniejsza marzanna" kategoria:
- 3,4,5,6 – latki (kolorowanka)
- klasa I – malowanie farbami
- klasa III – wykonanie kukły z materiałów przyrodniczych
6. Wykonanie prac plastycznych, podanie wyników, wręczenie nagród laureatom, wystawa.
7. Korowód wiosenny po najbliższej okolicy – propagowanie treści ekologicznych.
8. Pożegnanie zimy, spacer z kukłą marzanną.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Warsztaty kulinarne

W dniu 26.03.2019 r. dzieci z Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie- Filia Szczawin pojechały do Restauracji Avangarda w Różanie na warsztaty kulinarne. Tam w ramach preorientacji zawodowej zapoznały się z zawodem pizzera i etapami przygotowywania potrawy. Pani kucharka wymieniła składniki potrzebne do wyrobu pizzy. Dzieci bawiąc się we włoskich kucharzy przygotowały prawdziwą pizzę. W trakcie jej robienia miały możliwość ugniatania ciasta. Samodzielnie układały ulubione składniki według własnego smaku i upodobań. Gdy wszystko było już gotowe, pizza powędrowała do pieca. Następnie dzieci z wielkim apetytem próbowały własnoręcznie przygotowanych wypieków.
Warsztaty kulinarne nie były jedyną atrakcją tego dnia. Na dzieci czekały również warsztaty plastyczne oraz sala zabaw, kręgielnia i cybergaj.
Podczas zajęć każdy starał się wykonać najlepiej, jak potrafi powierzone mu zadanie. W prace zaangażowane były zarówno starsze, jak i młodsze dzieci.
Dzięki tym zajęciom dzieci poznały historię pizzy, dowiedziały się z którego kraju pochodzi oraz wspólnie stwierdziły, że własnoręcznie zrobiona pizza jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza.
Pobyt w Restauracji Avangarda upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Szkolny konkurs ekologiczny

22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji 26 uczniów klas I–III wzięło udział w szkolnym konkursie ekologicznym pod hasłem ,,Dbamy o nasze środowisko”.
Celem konkursu było propagowanie wiedzy przyrodniczej, podniesienie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na estetykę najbliższego otoczenia oraz wyrabianie aktywnej postawy ochrony przyrody.
Uczniowie klas I i II wykonali piękne prace plastyczne, w których przedstawili różnymi technikami wiele sposobów dbania o stan środowiska przyrodniczego.
Klasy III pisały test sprawdzający wiedzę o ekologii i ochronie środowiska.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KLASY I
I miejsce – Nikola Lenkiewicz kl. I a
II miejsce – Dobromiła Nowak kl. I a
III miejsce – Mateusz Dąbrowski kl. I a
WYRÓŻNIENIE
Maja Dudziec - kl. I a
KLASY II
I miejsce – Natalia Dobkowska kl. II a
II miejsce – Bartosz Majk kl. II b
III miejsce – Bartosz Pietras kl. II b
WYRÓŻNIENIE
Natalia Zalewska - kl. II a
Kacper Krupa – kl. II b
KLASY III
I miejsce – Szymon Skrzecz kl. III c
II miejsce – Oliwia Dudziec kl. III b, Sebastian Jagiełło kl. III c
III miejsce – Nadia Zięba kl. III a, Bartosz Żebrowski kl. III a, Amelia Szczęsna kl. III b
WYRÓŻNIENIE
Rafał Kosiorek - kl. III b
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy oraz bardzo dziękujemy za udział.

Katarzyna Chilicka
Elżbieta Kucharczyk

Krótka lekcja patriotyzmu dla najmłodszych dzieci.


Studio Artystyczne Teatr i Animacja „SSmyk” z Białegostoku przedstawiło dzieciom w Filii w Szczawinie program artystyczny pt. „Moja Ojczyzna”.
Aktorzy w bardzo ciekawy sposób starali się wyjaśnić maluchom, co w dzisiejszych czasach może oznaczać patriotyzm. Swoją opowieść na ten temat snuła babcia, której nie zawsze chciał słuchać niesforny wnuczek. Starsza pani mówiła o Polsce, o Wiśle i o naszej stolicy - Warszawie. Podkreślała znaczenie symboli narodowych: biało-czerwonej flagi, Orła Białego, hymnu.
Wkrótce jednak przekonał się, że popełnił wielki błąd. Odrabiając pracę domową nie potrafił prawidłowo odpowiedzieć na pytania na temat swojej Ojczyzny. Miał jednak trochę szczęścia, bo dzieci z naszej szkoły pomogły mu napisać odpowiedzi.
Chłopiec zrozumiał, że warto słuchać starszych ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie przekazują nam wiedzę o historii naszej Ojczyzny.

Barbara Rutkowska

Dbajmy o naszą planetę Ziemię!


Światowy Dzień Ziemi skłania szczególnie do refleksji nad stanem czystości wokół nas. Ekolodzy alarmują: „Dbajmy o czystość powietrza!”, „Szanujmy zieleń!”, „Nie zanieczyszczajmy rzek!”.
W naszej szkole odbyła się pogadanka o ochronie zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Dzieci wykonywały plakaty o tematyce ekologicznej. Uczniowie z klasy III recytowali wiersze o wiosennej przyrodzie oraz opowiedzieli o parkach narodowych.
Wszyscy spotkaliśmy się na placu szkolnym, by każda klasa i każdy oddział przedszkolny posadził swoje lipowe drzewko. Będziemy o nie dbać, aby wyrosły z nich piękne wysokie drzewa.

Barbara Rutkowska

II Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Zuchowej Watra 2018

Dzień 23 marca 2018 r. rozpoczął się w Szkole Podstawowej śpiewająco, gdyż przyjechali do niej harcerze i zuchy najlepiej śpiewające w całym powiecie i nie tylko…
Uczestnicy występowali w trzech grupach wiekowych jako soliści i zespoły. Zaprezentowali piosenki harcerskie, patriotyczne i turystyczne. Ich trud został nagrodzony dyplomami i upominkami ufundowanymi przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce oraz indywidualni sponsorzy.
Laureatami w kategorii zuchów zostali: Aleksandra Sówka z SP w Pasiekach Zofia Kosek z 2 Ostrołęckiej Gromady Zuchowej Szare Wilczki i Adam Zalewski z SP w Goworowie. Najpiękniej zaśpiewały zespoły Szarych Wilczków i Słoneczny Parasol z Dzbenina.
W kategorii harcerzy młodszych na podium stanęły: Alicja Obuchowska- przyboczna drużyny Szare Wilczki, tuż za nią uplasowały się Julia Plotzke z SP w Pasiekach i Zuzanna Niegowska z 7 Goworowskiej Drużyny harcerskiej Orzaki. Wśród zespołów nagrodę wyśpiewały druhny z zastępu Iskier z 7GDH ,,Orzaki.
W grupie harcerzy starszych laureatkami zostały Izabela Depta z 7GDH Orzaki, Angelika Szablak i Anna Bednarczyk z gimnazjum SP w Łysych. Najlepiej śpiewające zespoły to dwie grupy harcerzy z 7 GHD ,,Orzaki” zastępy Ignis i Płomyki.
Imprezę zorganizowała 7 Goworowska Drużyna Harcerska ,,Orzaki” pod opieką dh. Elżbiety Bienieckiej i p. Żanetty Korczakowskiej. Gospodarzem uroczystości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie pan Jacek Dobrzyński, który zainicjował reaktywację drużyny harcerskiej po 22 - letniej przerwie. Obecny festiwal został zadedykowany pamięci harcerki - nauczycielki - Jadwigi Dudziec, uhonorowanej tytułem ,,Sprawiedliwego wśród Narodów Świata’’za ratowanie rodzin żydowskich. Jesteśmy dumni, że ta dzielna kobieta pochodziła z naszego regionu. Zapraszamy za rok!

Czuwaj!
E. Bieniecka, Ż. Korczakowska

Ogłoszenie

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
30 KWIETNIA (PONIEDZIAŁEK), 2 MAJA (ŚRODA) i 4 MAJA (PIĄTEK) 2018 r.
Są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno - wychowawczych. W wyżej wymienionych dniach będą prowadzone zajęcia opiekuńcze przez dyżurujących nauczycieli w godzinach od 8:30 do 12:30.
W tym dniach szkoła nie zapewnia dowozu oraz dożywiania uczniów.

Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński

Obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ogłoszenie

Zebrania klasowe z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie odbędą się 26 kwietnia 2018 r. (czwartek) o godz.:
16.00 – 16.30 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – SZKOŁA PODSTAWOWA;
16.30 – 17.00 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – ODDZIAŁY GIMNAZJALNE;
17.00 – SPOTKANIE DYREKCJI SZKOŁY Z RADĄ RODZICÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ.
NAUCZYCIELE, KTÓRZY NIE MAJĄ WYCHOWAWSTWA POZOSTAJĄ DO DYSPOZYCJI RODZICÓW W GODZ. 15.45 – 17.15

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Przydział sal szkoła podstawowa

Przydział sal gimnazjum

Regulamin czytelni

 
1. Przed wejściem do czytelni należy pozostawić plecaki w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela bibliotekarza.
2. Zbiory czytelni służą wszystkim uczniom i innym pracownikom naszej szkoły, a także rodzicom uczniów.
3. Uczniowie ze zbiorów czytelni mogą korzystać tylko na miejscu. Nauczyciele mogą je wypożyczać do pracowni.
4. Każdy czytelnik ma wolny dostęp do półek i sam może wybierać książki z księgozbioru podręcznego oraz  czasopisma, w każdej chwili może zwrócić się o pomoc do nauczyciela – bibliotekarza.
5. Wykorzystane książki lub czasopisma należy zwracać nauczycielowi – bibliotekarzowi.
6. Wszyscy czytelnicy powinni dbać o ład i porządek czytelni.
7. W czytelni obowiązuje cisza.

Regulamin

 

REGULAMIN BIBLIOTEKI
 
1. Zbiory wypożyczalni służą wszystkim uczniom, nauczycielom i innym pracownikom naszej szkoły, a także rodzicom uczniów.
2. Każdy czytelnik ma wolny dostęp do półek i sam może wybierać książki.
3. Z zgromadzonych w wypożyczalni książek korzystać można wypożyczając je do domu.
4. Jednorazowo wypożyczyć można trzy książki.
5. Nauczyciele z klasy I i II szkoły podstawowej mogą wypożyczać komplety książek do pracowni.
6. Zbiory wypożyczalni są naszą wspólną własnością. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem.
7. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi taką samą odkupić  lub  inną  wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
8. Wszystkie wypożyczone książki należy zwrócić do wypożyczalni przed końcem roku szkolnego.

Wydarzenia

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
 
* OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.
* MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
* URODZINY KUBUSIA PUCHATKA.
* MIKOŁAJKOWE CZYTANIE.
* AKCJE – „CZYTAMY PRZEDSZKOLAKOM”,
* „UWOLNIĆ KSIĄŻKĘ”,
* „CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM”,
* „PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE SZKOLNEJ”,
* „NAJLEPSI CZYTELNICY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ”.
* PASOWANIE PIERWSZAKÓW NA CZYTELNIKÓW.
* KONKURSY BIBLIOTECZNE.
* KONKURSY LITERACKIE.
* KONKURSY PLASTYCZNE.
* KONKURSY RECYTATORSKIE.
* WYSTAWY.
* OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA PLUSZOWEGO MISIA.
* TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
* NOC BIBLIOTEK.

Godziny pracy 2019/2020

Informacje

Biblioteka szkolna jest ośrodkiem informacji i pracownią dydaktyczną, w której wykorzystuje się zgromadzone zbiory na zajęciach z uczniami. Wspomaga nauczycieli w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych związanych z książką i innymi źródłami informacji.
Biblioteka dysponuje jednym dużym pomieszczeniem podzielonym na wypożyczalnię i czytelnię, w której znajdują się cztery stanowiska komputerowe.

Wiosenna uczta


17 kwietnia 2018 roku uczniowie z Filii w Szczawinie w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole" wykonywali kanapki z nowalijek. Dzieci przyniosły do szkoły niezbędne produkty i narzędzia potrzebne do ich przygotowania. Zanim jednak zabrały się do pracy panie prowadzące zajęcia zwróciły szczególną uwagę na to, jak ważna jest higiena i bezpieczeństwo podczas przygotowywania i spożywania posiłków.
Uczniowie wykonując kanapki prześcigali się w pomysłach. Tu  wiosna dała o sobie znać, ponieważ na  świeżym pieczywie znalazły się warzywa ułożone w kształcie motyli, gąsienic, biedronek a nawet kwiatów. Gotowe i poukładane na talerze, znalazły swoje miejsce na szwedzkim stole, wokół którego skupili się zaproszeni na degustację rodzice naszych wychowanków.
Kanapki nie tylko wspaniale wyglądały ale przede wszystkim były smaczne i pełne witamin.

Agnieszka Podleś

Finał Międzypowiatowy w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców.

14 kwietnia 2018 r. w Ostrołęce nad Narwią odbył się Finał Międzypowiatowy w Indywidualnych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Rutkowska, Przemysław Książek, Krystian Subzda, Radosław Rurka, Julia Dąbkowska. Krystian Subzda zajął VIII miejsce i zakwalifikował się do zawodów na szczeblu wojewódzkim, które odbędą się w Kamionie gm. Młodzieszyn. Zawody organizowane są przez SZS Sochaczew w dniu 27 kwietnia 2018 r.
Gratulujemy Krystianowi i życzymy zwycięstwa na Mazowszu.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

Mistrzostwa Międzypowiatowe w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców z Gimnazjum.

7 kwietnia 2018r. w Nagoszewie odbyły się Mistrzostwa Międzypowiatowe w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców z Gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy w składzie: Rafał Gruszka, Damian Struniawski i Paweł Wieczorek. W rozgrywkach powinno uczestniczyć 12 drużyn, jednak dotarło tylko 7 zespołów: Wola Mostkowska, SP Wach, GP Nagoszewo, SP Różan, SP Zaręby, SP Przasnysz i SP Goworowo. Po losowaniu chłopcy pierwszy mecz rozegrali z gospodarzami zawodów, których pokonali 3:0, kolejny trudny mecz z drużyną z Woli Mostkowskiej, mimo dobrych przeciwników nasi chłopcy okazali się lepsi i również wygrali 3:0. Kolejny mecz już finałowy Goworowo – Zaręby zakończył się zwycięstwem dla nas 3:0. Chłopcy uzyskali I miejsce. Zdobyli złote medale. Jest to wielki sukces, dzięki któremu awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 22 maja w Jeżewie. Dziękujemy i gratulujemy naszym wspaniałym tenisistom i życzymy dalszych sukcesów.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

Egzamin Gimnazjalny

Ogłoszenie
Egzamin klas III gimnazjum odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 18.04.2018 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 19.04.2018 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego  dnia 20.04.2018 r.o godz.9:00
Spotkanie wszystkich uczniów klas III z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu przy szatni w gimnazjum o godz. 8:30.

Dyrektor S.P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

 

Ogłoszenie
Egzamin klas III gimnazjum odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 18.04.2018 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 19.04.2018 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 20.04.2018 r.o godz.9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w czytelni biblioteki szkolnej o godz. 8:15.

Dyrektor S.P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński 

VI Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły

 
„Każdy człowiek, choćby najuboższy, jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże i nic nie może pozbawić go tej godności”  (Św. Jan Paweł II)
6 kwietnia 2018 r. uczniowie gimnazjum: Emilia Korzeniak (kl. IIIC), Klaudia Brejnak (kl. IIID) i Cezary Miłek (kl. II A) wzięli udział w finale (etap międzyszkolny) VI Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły „Św. Jan Paweł II wielki obrońca godności ludzkiej”, zorganizowanym przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców przy Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Różanie.
Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, wykazując się wysokim poziomem wiedzy i zajmując trzecie miejsce: Emilia Korzeniak i czwarte: Klaudia Brejnak. Uczniów do konkursu na tym etapie przygotowała katechetka: Bogumiła Lewicka-Mróz.
Bogumiła Lewicka-Mróz

Zimę żegnamy, wiosnę witamy


Powitanie wiosny rozpoczęliśmy od wspólnego spotkania na  apelu, podczas którego p. kierownik Barbara Rutkowska  przedstawiła harmonogram dnia.
Następnie obejrzeliśmy inscenizację o tematyce wiosennej w wykonaniu uczniów klasy II i III, przygotowaną pod kierunkiem p. Elżbiety Sobotki. Nie obyło się też bez zagadek i rebusów. Były również mini zawody sportowe, w których rywalizowały ze sobą trzy drużyny: Czerwona, Niebieska i Zielona.
W dalszej części p. Barbara Rutkowska i p. Natalia Zięba ogłosiły konkurs plastyczny "Witaj Pani Wiosenko!". Uczestnicy podzieleni według kategorii wiekowych mieli możliwość wykazania się pomysłowością i zdolnościami artystycznymi. Po wnikliwej analizie komisje wyłoniły laureatów, którzy otrzymali nagrody, a wyróżnione prace zostały umieszczone na szkolnej wystawie.

Wycieczka do Warszawy w ramach akcji profilkatyczno - informacyjnej

9 marca 2018 r. harcerze z 7GDH, wolontariusze  i uczniowie Szkoły  Podstawowej w Goworowie, którzy śpiewają w chórze udali się  wycieczkę do Warszawy sponsorowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Goworowie. Celem wyjazdu był udział w akcji profilaktyczno – informacyjnej na temat uzależnień pod hasłem NIEĆPA – NIE PIJĘ, NIE PALĘ, NIE ĆPAM organizowaną przez Zarząd Głównego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii we Współpracy z Pomorską Agencją Imprez Artystycznych z siedzibą w Potęgowie. Impreza odbyła się w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji – Arena Ursynów, która została objęta honorowymi patronatami przez : Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta St. Warszawy. Partnerem NIEĆPY podczas tegorocznej imprezy był między innymi Krzysztof Dzyr z akcją STOP Pijanym Kierowcom. Akcja ta, jak co roku, poświęcona była uświadomieniu nam zagrożeń wynikających z zażywania używek. Dobrze wiemy, że narkotyki, alkohol czy papierosy bardzo nam szkodzą, jednak Ewa Farna i zespół STO % dotarli do nas jeszcze lepiej poprzez swoją muzykę.