Filtr

Zdrowych i Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Uśmiech i piernik - rozdaje "Kopernik”!

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dzisiejszy dzień miał być kolejnym ciemnym, ponurym, grudniowym dniem. I rzeczywiście nawet od rana zaczął padać deszcz. Jednak za sprawą uczniów z Koła Zdrowego Żywienia odczarowaliśmy całe Goworowo serdecznymi uśmiechami, świątecznymi życzeniami i piernikami, które nieodłącznie kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Już od tygodni w naszej szkole roznosił się zapach pieczonych pierniczków, które przygotowywali uczniowie klas piątych. Potem je dekorowali i pakowali w torebki, by podarować mieszkańcom goworowszczyzny. Zwieńczeniem akcji był happening zabawnie ubranych uczniów i radosne okrzyki: "Uśmiech i piernik - rozdaje <<Kopernik>>". Nie bez przyczyny pojawiło się nim nazwisko sławnego astronoma, który jest patronem naszej szkoły. Działanie to jest jednym z zadań projektu zdobywania tytułu "Szkoła Przyjaciół Kopernika", organizowanego przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkołę Podstawową Nr 7 w Toruniu, o który to tytuł ubiegamy się od września.
Mamy nadzieję, że nasza akcja wywołała uśmiech na Waszych twarzach i wprowadziła w przedświąteczny nastrój. Zdrowych, wesołych, pachnących i smacznych świąt Kochani!

Żanetta Korczakowska
Ewa Lubiak

 

Akcja charytatywna "Świąteczny list"


Nasza szkoła wzięła udział w III edycji akcji charytatywnej "Świąteczny list" organizowanej przez Wirtualną Polskę we współpracy z Fundacją Cancer Fighters.
Wśród podopiecznych Fundacji jest dużo młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia i motywacji. Postanowiliśmy więc dodać otuchy małym Wojownikom, którzy mierzą się z chorobą nowotworową. Wspólnie z dziećmi z oddziału przedszkolnego i klasą II wykonaliśmy karty świąteczne, które zostały przesłane tradycyjną pocztą na adres Fundacji.
Tym małym gestem chcemy im pokazać, że nie są sami.

Barbara Rutkowska, Agnieszka Podleś

Sukces naszej uczennicy

Wiktoria Oleksiak uczennica - klasy III - Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie, zajęła I miejsce w konkursie plastycznym pt. "DOBRO. IM WIĘCEJ GO DAJESZ, TYM WIĘCEJ DOSTAJESZ". Konkurs został zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce związku z realizacją kierunku polityki oświatowej państwa na rok 2022/2023. W wydarzeniu brali udział uczniowie z powiatu ostrołęckiego. Gratulujemy Wiktorii!

Wychowawca: Arleta Samorajska

PIERNIKI PIECZEMY - ŚWIĄT WYCZEKUJEMY

„Ojej, cóż za zapach!
cynamon, goździki
coś mi się wydaje,
że ktoś upiekł pierniki.”

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Czwartek był dniem, gdzie w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - filii w Szczawinie unosił się zapach przypraw korzennych.
Dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy. Wszystkim podobało się wałkowanie ciasta i wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków przy pomocy foremek. W szkole zaczął unosić się zapach pieczonych pierników, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i kolorowymi posypkami. Zabawa była wspaniała, a pierniczki wyszły przepiękne. Każdy był zupełnie inny. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła.

Katarzyna Gałązka

Warsztaty bożonarodzeniowe

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia opiekunowie biblioteki szkolnej zorganizowali na terenie szkoły warsztaty bożonarodzeniowe. W zajęciach uczestniczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych razem ze swoimi wychowawcami. Przedszkolaki pod czujnym okiem nauczycieli wykonywały karty świąteczne z motywem aniołka, reniferów a także choinek. Powstały przepiękne prace, które dzieci zabrały do domu.

Miłym akcentem zakończenia zajęć były pamiątkowe zdjęcia, a także słodki upominek dla wszystkich uczestników warsztatów.

Agnieszka Podleś

Zarządzenie w sprawie czasowego zawieszenia zajęć w szkole

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”


Stało się tradycją, że klasy VII, wcześniej gimnazjum, przygotowują inscenizację „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza.
Tym razem w osoby dramatu wcielili się uczniowie klasy VII a. Dla wszystkich słowa „mówcie, komu czego braknie, kto z was pragnie, kto z was łaknie” i pomoc duszom zmarłych stały się wielkim przeżyciem. Tym bardziej, że podczas uroczystości zwanej „Ucztą kozła” wypowiedziano wiele przestróg moralnych, które mogą być drogowskazem przez życie i są aktualne dzisiaj, szczególnie w kręgach, dla który nadal liczą się wartości.
Pamiętajcie:
„Kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie”.
„Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”.
„Kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.
Piękna muzyka i symboliczne dekoracje potęgowały nastrój zaciemnionej klasy nr 1.
Zgadnijcie, na podstawie zdjęć, kogo grali uczniowie?

Agnieszka Kosiorek
Nauczyciel jęz. polskiego

Konkurs kaligraficzny "Pięknie piszę"

Uczniowie klas trzecich wzięli udział w konkursie kaligraficznym. Mieli za zadanie starannie i bezbłędnie przepisać tekst drukowany. Celem konkursu było wyrabianie nawyku pięknego pisania, utrwalenie zasad pisowni wyrazów wielką literą oraz rozbudzanie czujności ortograficznej. Prace oceniane były przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. W tym roku nie przyznano pierwszego miejsca, ponieważ nie było żadnego dziecka, które spełniłoby wszystkie warunki konkursu. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a zwycięzcy i wyróżnieni dyplomy, nagrody książkowe lub długopisy.

Wyniki konkursu:
II miejsce Oliwia Kowalczyk
III miejsce Oskar Bloch
Wyróżnienia: Aleksandra Drabot, Oliwia Kruk, Nadia Lipka

Ewa Mirowska

CZUWAMY ! POMAGAMY, SPRZATAMY, WYSTAWIAMY WARTĘ…

Prawo Harcerskie to dla nas harcerzy podstawa, jeden z jego punktów mówi:
"Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim", dlatego harcerze i zuchy pomagali grabić liście na terenie kościoła w Goworowie. Nie było to łatwe zadanie, ale dzielnie stawili czoła wyzwaniu. A po pracy miła niespodzianka, ognisko z kiełbaskami.
Odwiedzili tego dnia również groby żołnierzy i zmarłych nauczycieli.
1 listopada harcerze pełnili wartę przy grobach poległych żołnierzy i nauczycieli.
Wzięli również udział w obchodach święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Czynnie uczestniczyli w Mszy Świętej, następnie zapalili znicz pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.
18 listopada 2022r. uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pomnika NIEPODLEGŁOŚCI i CHWAŁY w Pasiekach oraz w koncercie charytatywnym, którego hasło przewodnie brzmiało "W LUDZIACH DOBRYCH WIELE SERC BIJE". Zaśpiewali kilka piosenek, które idealnie wpasowały się w panującą podczas koncertu atmosferę.
26 listopada pomagali przy organizacji Balu Andrzejkowego, dla osób niepełnosprawnych z powiatu Ostrołęckiego. Włożyli wiele starań, aby wszystko przebiegło jak należy, a widok uśmiechniętych buzi wynagrodził wszystko. Wiemy, że warto pomagać!
2 i 3 grudnia harcerze wraz z zuchami wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Caritas. Nasi harcerze i zuchy dzielnie stawili czoła wyzwaniu. Po skończonej akcji zrobili podsumowanie.

Harcerze i zuchy

 

Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

Jak co roku 6 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych z niecierpliwością czekały na Świętego Mikołaja. Już od samego rana nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka Mikołaja i słynnego „Ho, ho, ho!”. Pomimo braku białego puchu Mikołaj, w asyście Elfinki, odwiedził dzieci. Gdy tylko gość wszedł do sali, na buziach przedszkolaków pojawiły się uśmiechy i radość. Maluchy zaprezentowały przed gośćmi przygotowane wierszyki i piosenki.
Mikołaj podziękował dzieciom i obdarował je prezentami. Po wykonaniu wspólnego zdjęcia dzieci pożegnały Mikołaja.
Szkoda, że ten wyjątkowy gość odwiedza wszystkich tylko raz w roku…

Anna Kaczmarczyk
Milena Gołębiewska
Dorota Sobotka

Dzień buraka

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci 

Na Kole Zdrowego Żywienia z okazji Dnia buraka, który wypada 24 listopada zrobiliśmy smaczną sałatkę carpaccio z rukoli, buraków i orzechów włoskich. Może nie wszyscy wiedzą, że burak jest źródłem składników mineralnych takich jak magnez, potas, cynk, żelazo czy fosfor. Jest również pełen witamin z grupy B, witamin C, A, E, K, błonnika pokarmowego przeciwutleniaczy oraz kwasu foliowego. Warzywo to jest także niskokaloryczne, ponieważ w 100 g zawiera tylko 43 kcal. Natomiast rukola jest pełna witaminy K, ale to także bogactwo cennych minerałów. Zawiera dużo wapnia, magnezu, potasu, żelaza i manganu. Podobnie jak burak, rukola jest niskokaloryczna. W 100 g jest tylko 25 kcal. Orzechy włoskie to w większości tłuszcze, białko i węglowodany, ale zawierają również witaminy ważne dla układu nerwowego, czyli B1, B2, B3, B5, B6 i kwas foliowy. Są pełne manganu i miedzi, a ponadto magnezu, fosforu, żelaza, cynku i wapnia. Natomiast one nie są już tak dietetyczne, ponieważ w 100 g jest 654 kcal. Polecam wszystkim spożywanie tych cennych warzyw i wykonanie tej smacznej sałatki. Nam wszystkim ona bardzo smakowała.

Uczennica klasy 5a
Zofia Kucharczyk

Czuwaj!

22 i 23 października 2022 r. zorganizowaliśmy nocowanie naszej drużyny, wraz z naszymi gośćmi 12 Różańską Drużyną Harcerską "Niezłomni". Sobotnie popołudnie rozpoczęliśmy grą terenową, której tematem było Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Z okazji zbliżającej się już 104 rocznicy, chcieliśmy przybliżyć harcerzom znaczenie tego dni
Świeczowisko było idealnym momentem do wspólnego śpiewania oraz rozmowy i wyrzucenia z siebie emocji jakie towarzyszyły nam tego dnia, pojawiły się nawet łzy wzruszenia. Ale to nie wszystko! Zielone sznury otrzymały dh. Marysia i dh. Emilia, naszym nowym przybocznym składamy gratulacje i życzymy wytrwałości w pełnieniu swojej funkcji.
Drugi dzień naszego spotkania zaczęliśmy od zaprawy porannej i śniadania, udaliśmy się również do kościoła na niedzielną Mszę. Wykorzystaliśmy ostatnie wspólne chwile, na podsumowanie i pożegnanie.
Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Do zobaczenia na harcerskim szlaku.

Drużynowa
7GDH "Zorza"

Mikołaj z SKS-em". Gwiazdy sportu w Lelisie

5 grudnia 2022 r. cztery grupy SKS-iaków  z Goworowa uczestniczyło  w imprezie - "Mikołaj z SKS-em" finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Była to doskonała okazja do wzięcia udziału w rywalizacji sportowej, sprawnościowej, ale także tej dotyczącej wiedzy. A jako, że sport to zdrowie, nie zabrakło też warsztatów z udzielania pierwszej pomocy.

Mikołajki z SKS-em to projekt Szkolnych Klubów Sportowych (operatorem programu jest Instytut Sportu PIB) finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki przy wsparciu WHO i PKN Orlen. Łączy w sobie cztery filary - sport, aktywność, zabawę i naukę. Dzieci poprzez uczestnictwo w imprezie mają być zachęcone do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu.

Imprezę otworzył gość specjalny: wiceminister sportu i turystyki Arkadiusz Czartoryski, który był gorącym zwolennikiem tego, by "Mikołaj z SKS-em" dotarł na Kurpie. A razem z Mikołajem dotarły znakomite reprezentantki polski w różnych dyscyplinach sportu:

  • Agnieszka Kobus-Zawojska – polska wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata i Europy
  • Urszula Włodarczyk – polska lekkoatletka, w latach 1991–2000 czołowa wieloboistka świata. Trzykrotna olimpijka, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali.
  • Patrycja Adamkiewicz – polska zawodniczka taekwondo. Medalistka mistrzostw Europy i letniej Uniwersjady. Olimpijka z Tokio
  • Emilia Ankiewicz – polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki. Olimpijka z Rio de Janeiro 2016.
Wspaniałe wydarzenie sportowe  Goworowskie SKSiaki były zachwycone🎅🏼☺️.
Dziękujemy za zaproszenie.
Dorota Ciskowska

XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej

Trzeciego grudnia 2022r. na hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się XIV Powiatowy Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej dziewcząt w kategorii CZWÓREK 🏐 ❤️ 🏆. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy walczyło siedem drużyn: 2 z Czerwina,2 z Małkini i 3 z Goworowa. Reprezentantki z Czerwina I pokonując wszystkie zespoły zapewniły sobie wygraną 🥇. Na drugim miejscu uplasowała się również drużyna z Czerwina II 🥈 z , trzecie 🥉 i czwarte miejsce przypadło Szkole Podstawowej w Goworowie, piąte miejsce zajęła drużyna dziewcząt z Małkini, szóste miejsce -Goworowo III .siódme miejsce Małkinia II

Nagrody ufundowane przez Starostę Ostrołęckiego oraz Wójta Gminy Goworowo trafiły zarówno do drużyn, jak też do MVP Turnieju.

Organizatorzy: UKS TROPS Goworowo, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie.

Powiatowy Turniej Szachowy "Szach-Mat"


4 grudnia 2022 r. w odbyła się już VIII edycja Powiatowego Turnieju Szachowego „Szach mat”. W tym roku wzięło udział 46 zawodników z powiatów: ostrowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego. Zwycięzcy otrzymali nagrody, dyplomy i medale, a pozostali uczestnicy upominki za udział. O wysoki poziom turnieju zadbali organizatorzy: Uczniowski Klub Sportowy TROPS , oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie. Nagrody ufundowali: Starosta Ostrołęcki, Wójt Gminy Goworowo, GOKSiR w Goworowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie, Szkoła Podstawowa w Goworowie oraz państwo Beata i Jacek Romanowscy.

Junior chłopcy
1. Gocłowski Adam
2. Staśkiewicz Mateusz
3.Skowroński Antoni
Junior 10 dziewczęta
1. Podbieraka Zuzanna
2. Lubiak Alicja
3. Drabiny Maja
Junior 13 chłopcy
1. Domurad Paweł
2. Niechoda Miłosz
3. Rogalski Oliwier
Junior 13 dziewcząt
1. Budniak Oliwia
2. Dudziec Mają
3. Duda Mają
Junior 16 chłopcy
1. Wójcik Adrian
2. Brzeski Mikołaj
Seniorzy
1. Święcicki Jarosław
2. Zioło Oliwia
3. Staśkiewicz Łukasz

Dorota Ciskowska

Świąteczne prezenty

W grudniu uczniowie klasy siódmej "a" i "b" wykonali świąteczne pudełka za pomocą techniki "decoupage". Słowo "decoupage" pochodzi z języka francuskiego i oznacza w nim "wycinać". Sztuka ta polega na naklejaniu na pudełkach warstw cienkiego papieru, tak aby efekt wyglądał na ręcznie malowane wzory. Wycinaliśmy z serwetek interesujące nas gotowe elementy, a następnie układaliśmy z nich kompozycję, którą przyklejaliśmy do pudełek. Na koniec prace pokryliśmy warstwą lakieru. Pudełka będą przeznaczone na kiermasz świąteczny i na prezenty dla bliskich. 

Ewa Mirowska

Elf Mędruś ratuje Święta

 
Uczniowie klas 0-3 wzięli udział w przedstawieniu warszawskiego Teatru "Czarodziej "w świetlicy OSP w Goworowie. Elf Mędruś ratuje Święta to opowieść o Elfie, który musi uratować Świętego Mikołaja z rąk złośliwego Chochlika Czarcika. Chce on zepsuć Święta, ponieważ nigdy nie dostał prezentu. Mędruś musi zrobić wszystko, żeby do tego nie dopuścić, a w tym będą pomagać mu dzieci. Na koniec Czarcik zrozumie swój błąd i postanawia zmienić swoje postępowanie. W bajce zobaczyliśmy Mikołaja, Elfa, Chochlika i Renifera. Było to przedstawienie bardzo dynamiczne, z elementami interaktywnymi, do którego aktorzy włączyli naszych małych widzów.
 
Aneta Kosek

„Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie”

W  piątek 25 listopada 2022 roku w Goworowie odbył się XVIII Przegląd Legend Mazowsza i Baśni „Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie” zorganizowany przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Goworowie. W konkursie udział wzięły dwie klasy z naszej szkoły: klasa 4a, która zaprezentowała „Bajkę o rybaku i złotej rybce” oraz klasa 8a, która wystąpiła z przedstawieniem pt: „Wiedźmy z Łysej Góry” na podstawie legendy warszawskiej Z. Nowaka „ Jak łomżyńskie wiedźmy wyniosły się z miasta”. Obydwie grupy przygotowane zostały przez naszą polonistkę Panią Agnieszkę Dudziec. 

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Komisja konkursowa wyłoniła najlepszego aktora.  Cieszy nas bardzo, że nagrodę specjalną dla najlepszego aktora zdobył nasz kolega Mikołaj Pazik z klasy 8a.

 Adam Zalewski klasa 8a

Mikołaj w 6B


Mikołajki to czas radości, prezentów i dobrej zabawy. Uczniowie naszej klasy obdarowali się prezentami. Było dużo radości, zadowolenia i uśmiechu.
Dziękujemy mikołajkowej dyrekcji, która jak co roku odwiedziła nas ze słodkościami.

Dorota Skierczyńska

Zebranie z rodzicami

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

7 grudnia 2022 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3
Od godz. 15:00 – do godz. 16:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

8 grudnia 2022 r. (czwartek) – klasy 4-8
Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 15.00-16.30.

8 grudnia 2022 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Zebranie z rodzicami oddziały przedszkolne i 1 - 3

Zebranie z rodzicami klasy 4-8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

Andrzejkowy turniej piłki siatkowej

27.11.2022 r. w Szkole Podstawowej nr2 w Ostrołęce odbył się „Andrzejkowy turniej piłki siatkowej" w kategorii TRÓJKI dziewcząt i chłopców  🏐 ❤️ 🏆
15 zespołów dziewcząt i 5 zespołów chłopców . Drużyny z Czerwina, Rzekunia, Goworowa, Sp5, Sp6 , Sp2 w pierwszej kolejności rozgrywały swoje mecze w fazie grupowej, następnie zespoły rywalizowały już o miejsca przechodząc do fazy finałowej.

Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Chłopców
1 miejsce 🥇Sp5(1)
2 miejsce 🥈Sp5(2)
3 miejsce 🥉 Sp5 (3)
4 miejsce Rzekuń
5 miejsce Goworowo
 
Klasyfikacja końcowa kat. Trójki Dziewcząt
1 miejsce 🥇Sp2(1)
2 miejsce 🥈 Czerwin 1
3 miejsce 🥉 Rzekuń 1
4 miejsce Sp5(2)
5 miejsce Czerwin 2
6 miejsce Goworowo 2
7 miejsce Sp5 (1)
8 miejsce Goworowo 1
9 miejsce Rzekuń 2
10 miejsce Goworowo 4
11 miejsce Sp6 (1)
12 miejsce Rzekuń 3
13 miejsce Sp2 (2)
14 miejsce Goworowo 3
15 miejsce
 
Dorota Ciskowska

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Świąteczne nagranie uczniów klas 4-8

Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem

Uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie postanowili podtrzymać tradycję wspólnego Kolędowania z Babcią i Dziadkiem, lecz w nieco innej formie. Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych, przedstawili najpiękniejsze kolędy i pastorałki w formie nagrań. Niech popłyną one wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin naszych maluchów.

Zapraszamy do wspólnego oglądania.

Dyrekcja szkoły z Wychowawcami klas "0" - 3

Szkolny konkurs „Szopka Betlejemska”

 

Konkurs został zorganizowany przez katechetów: Katarzynę Bochenek, ks. Pawła Szabłowskiego i Bogumiłę Lewicką-Mróz. To wspólne przedsięwzięcie miało na celu: poznanie historii powstania szopki bożonarodzeniowej, rozwijanie zainteresowań historycznych, teologicznych i plastycznych uczniów oraz rozwijanie zdolności manualnych. Konkurs adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z Filią w Szczawinie. Wpłynęły 33 przepiękne, przestrzenne szopki. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3:
I miejsce: Zofia Kołodziejczyk, kl. 2b i Antonina Kowalczyk, kl. 1b
II miejsce: Zuzanna Gęsich, kl. 1b
III miejsce: Szymon Galarski, kl. 1a
Wyróżnienia: Łukasz Gołębiewski, kl. 2b i Aleksandra Zięba, kl. 1b
Oryginalność: Oliwia Rybaczyk, kl. 2b
Klasy 4-8:
I miejsce: Michalina Zięba, kl. 4b
II miejsce: Anna Puczkowska, kl. 7a i Łucja Niegowska, kl. 4b
III miejsce: Jan Dąbrowski, kl. 4b
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

Katecheci

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Dnia 16.12.2021 r. nasza społeczność szkolna przeżywała wydarzenia związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Z tej też okazji zostały przygotowane przez dzieci i nauczycieli jasełka. Występy odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Goworowo, p. Piotr Kosiorek.
Jasełka przybliżyły wydarzenia opisane w Piśmie Świętym i przekazane przez Tradycję. Ukazały narodziny Jezusa jako wypełnienie obietnic Boga dotyczących przyjścia Mesjasza, Zbawiciela. Wskazywały różne postawy ludzi wobec narodzin Dziecka. Mówiły również o potrzebie wzajemnej zgody, miłości i otwartości na drugiego człowieka.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim wielu łask od Boga, Który pragnie przychodzić do nas i być pośród nas. Umiejmy znaleźć czas dla Tego, o którym przypominają Święta. Niech będzie to czas także na docenienie obecności i bliskości innych, których nie zawsze może doceniamy lub nie jest nam łatwo się z nimi porozumieć. Narodzony Chrystus pragnie wlewać w nasze serca miłość, pokój i dobro, a tego wszystkim nam potrzeba!

Katecheci

Kiermasz bożonarodzeniowy

Akcja świąteczna dla dzieci "List"

Okres przedświąteczny to czas, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani. W natłoku obowiązków nie powinniśmy jednak zapominać o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie razem ze swoimi wychowawcami przyłączyły się do drugiej edycji akcji świątecznej "List", organizowanej przez Wirtualną Polskę i Fundację Cancer Fighters. Wykonały przepiękne karty bożonarodzeniowe, które następnie przesłały tradycyjną pocztą dla podopiecznych fundacji, aby dodać im otuchy w walce z chorobą nowotworową.

B. Rutkowska, A. Podleś

Bajkowe Jasełka w filii w Szczawinie

Tradycją jest wystawianie przez uczniów jasełek w okresie przedświątecznym. Dzieci wcielają się wtedy w małych aktorów, aby przypomnieć dzień narodzin Jezusa. W tym roku przedstawienie zostało wystawione w klimacie bajkowym. Do żłóbka przyszli i pokłon Dzieciątku oddali nie tylko pasterze i trzej królowie, ale również postacie ze znanych baśni: Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śnieżka z krasnoludkami i rybak ze złotą rybką. Postacie  przypomniały  dzieciom i  zaproszonym gościom o wyjątkowych przesłaniach oraz przywołały  wspomnienia z dzieciństwa, ponieważ zarówno mądrość z bajek i miłość płynąca z szopki betlejemskiej są ponadczasowe. Dziękujemy małym aktorom za wzruszający występ.

Katarzyna Bochenek

Mikołajowe dary na święta

W środę, 15 grudnia 2021r. dzieci obejrzały spektakl pt. „Mikołajowe dary", w którym wystąpili artyści Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku.
Dzieci wraz z Matyldą szukały zaginionego Mikołaja. Martwiły się, że ktoś go może porwał. Z pomocą przyszedł Anioł, który zebrał dziecięce uśmiechy, serduszka, uściski i podarował je Mikołajowi znalezionemu w fabryce zabawek.
Główni bohaterowie zwrócili uwagę, że nie tylko prezenty świąteczne są ważne, ale także zdrowie, miłość i życzliwość. Przedstawienie wprowadziło nas w miły, świąteczny nastrój.

Barbara Rutkowska – kierownik filii

Organizacja pracy szkoły w czasie nauki zdalnej

W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie klas I- VIII naszej szkoły (od 23.12.2021r. do 31.12.2021r. - w okresie przerwy świątecznej zajęcia dydaktyczne nie odbywają się).

W związku z powyższym:

Oddziały przedszkolne:
1. Oddziały przedszkolne – pozostają w systemie nauczania stacjonarnego, zajęcia realizowane są zgodnie z obowiązującym tygodniowym planem zajęć.
2. Dyrektor szkoły ma możliwość zawieszenia funkcjonowania oddziałów przedszkolnych, jeżeli wystąpią przesłanki zagrażające życiu
i bezpieczeństwu uczniów.
3. Szkoła zapewnia dowóz i dożywianie.
4. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Klasy I-III:
1. Klasy I-III – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.
2. W okresie nauki zdalnej, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić opieki z ważnych przyczyn, szkoła organizuje opiekę świetlicową oraz realizację zajęć zdalnych na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie wniosku.

Klasy IV – VIII:
1. Klasy IV – VIII – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.

Ponadto:
1. W dalszym ciągu w szkole odbywają się przy zachowaniu reżimu sanitarnego:
• zajęcia rewalidacyjne;
• zajęcia wspomagające (realizowane do 22.12.2021 r.);
2. Nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog pracują w trybie stacjonarnym lub zdalnym, w uzgodnieniu z dyrektorem, w zależności od obecności uczniów na zajęciach w trybie stacjonarnym.
3. Uczniowie, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania mają możliwość realizacji zajęć z wykorzystaniem metod
i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły. Szkoła zapewnia wówczas dowóz i dożywianie. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z harmonogramem oddziałów przedszkolnych.
4. Rodzice mają możliwość wypożyczenia laptopów do realizacji przez uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
5. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji pracy w szkole nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog mogą zostać oddelegowani do wykonywania zadań zleconych przez dyrektora szkoły.

dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Zarządzenie nr XII/2021/2022

Zarządzenie nr XI/2021/2022

Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej

24 Listopada 2021 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się „Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej” pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Udział wzięły szkoły podstawowe z Goworowa, Borawego, Pasiek jak również ponadpodstawowe: ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała Maja Strzałkowska, która wykonała pieśń pt. „Żeby Polska była Polską” oraz duet Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka, którzy wykonali pieśń pt.„Bywaj dziewczę zdrowe”. Jury konkursu przy wyborze zwycięzców zwracało uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne, dykcję oraz wymowę jak również ogólny wyraz artystyczny wykonawców.
Laureatami konkursu w naszej kategorii zostali:
Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka - I miejsce
Maja Strzałkowska - III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Spotkanie z Mikołajem


Jest taki jeden dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci, a mianowicie Mikołajki. Tego dnia mają możliwość spotkać się z wyjątkową osobą, czyli św. Mikołajem. Tak było i w tym roku. Do dzieci z oddziałów przedszkolnych zawitał Mikołaj. Radość naszych przedszkolaków była ogromna. Dzieci w ramach wdzięczności za poświęcony im czas oraz wspólne spotkanie, pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały świąteczne piosenki, a także zaprezentowały specjalnie przygotowany na tą okazję układ taneczny. Mikołaj był zachwycony, a w nagrodę wręczył dzieciakom drobne upominki, bo jak wiadomo 24 grudnia przyjdzie do nich z innymi niespodziankami.

Wychowawcy klas 0

Poznajemy świat, czyli kreatywna geografia w naszej szkole


W ramach omawianych na lekcjach geografii tematów uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych tworzyli plany zagospodarowania terenów wokół szkoły, makiety Układu Słonecznego, jadalne profile globowe, wykonane z artykułów spożywczych i ekologiczne globusy z dyni. Tym samym ćwiczyli zagospodarowanie przestrzenne, budowę Układu Słonecznego, charakterystykę poszczególnych planet, pionowe przekroje gleb w Polsce, rozmieszczenie kontynentów i oceanów oraz kierunki geograficzne.
Ciekawi świata uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich prace można podziwiać w sali nr 2 i na załączonych zdjęciach.

Małgorzata Kisiel

Zarządzenie NR X/2021/2022

Zarządzenie nr IX/2021/2022

Zapytanie ofertowe

Goworowo, dn. 2021.12.09

Szkoła Podstawowa
im. M. Kopernika w Goworowie
Goworówek 43a
07-440 Goworowo

ZAPYTANIE OFERTOWE

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zaprasza do składania ofert cenowych na dostawę wyposażenia pracowni w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”. Zakres zamówienia został opisany szczegółowo w załączniku do niniejszego zapytania. Wszystkie nazwy własne materiałów i urządzeń użyte w zapytaniu są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard. Jeśli w opisie zostały wskazane znaki towarowe, patenty oraz pochodzenie urządzeń i materiałów należy je traktować jako propozycje. Zamawiający dopuszcza zastosowanie równoważnych materiałów i urządzeń w stosunku do zaplanowanych z zachowaniem tych samych lub lepszych standardów technicznych, technologicznych i jakościowych. Ponadto zamienne materiały lub urządzenia przyjęte do wyceny winny spełniać funkcję, jakiej mają służyć, winny być kompatybilne z pozostałymi urządzeniami, aby zespół urządzeń dawał zamierzony efekt, nie mogą wpływać na zmianę rodzaju i zakresu dostawy. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego urządzenia lub materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Wszystkie dostarczane elementy zamówienia muszą być fabrycznie nowe, oryginalnie zapakowane, wraz z gwarancją producenta. Opisane w załączniku materiały i urządzenia należy dostarczyć w terminie do 31 maja 2022 roku. Zamawiający przewiduje płatność częściową w ramach zawartej umowy w kwocie 60% wartości zamówienia, płatnej w terminie do 28 grudnia 2021 roku.
Ofertę z podaniem nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę, ceny całkowitej brutto zamówienia oraz cen jednostkowych brutto za poszczególne części zamówienia (oddzielnie SP Goworowo i filia Szczawin) należy złożyć do dnia 15 grudnia 2021 roku do godziny 10.00. Sposób złożenia – drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Rozliczenie dostaw nastąpi na podstawie faktur, sporządzonych po podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Termin płatności faktur - 14 dni.

Zmiana treści zapytania ofertowego
Zamawiający dopuszcza złożenie oferty dla wybranych przez Oferenta elementów zapytania ofertowego, przedstawionych w załączniku Zestawienie materiałów i urządzeń. Oferta nie musi dotyczyć wszystkich pozycji zamawianych materiałów i urządzeń.

Zestawienie materiałów i urządzeń

Klauzula RODO

Dyrektor szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Barbara Grabowska

 

„Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”

Chcąc okazać wyrazy wsparcia dla polskich służb mundurowych broniących granic naszego kraju i strzegących bezpieczeństwa wszystkich Polaków, społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, zainicjowała akcję „Z Kopernikiem murem za polskim mundurem”. Do akcji włączono również naszego lokalnego przedsiębiorcę – „Cukiernię-Piekarnię Romanowski”. Jako nauczyciele i wychowawcy byliśmy tym bardziej zaangażowani i dumni, gdyż w szeregach 11 Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie służy absolwent naszej szkoły – Bartłomiej Subczyński i, jak wielu strażników, żołnierzy czy policjantów, będąc przy wschodniej granicy, z narażeniem swojego zdrowia i życia, strzeże integralności granic naszej ojczyzny. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami i nauczycielami, samorząd szkolny oraz harcerze recytowali wiersze, wykonywali laurki, śpiewali piosenki i rozmawiali o trudnym zadaniu służenia Ojczyźnie. Również rodzice wspólnie ze swoimi dziećmi wycinali serduszka i przygotowywali podziękowania. Wszystkie te działania zmontowano w jeden film, który można obejrzeć, klikając w link. Laurki i słodycze pojechały w paczkach do żołnierzy. Oficjalne przekazanie na ręce Bartłomieja Subczyńskiego nastąpiło w poniedziałek 29 listopada 2021 r. w naszej szkole. Już kolejnego dnia, w mediach społecznościowych, żołnierze podziękowali za pamięć o nich. Miło było widzieć ich radosne twarze. Ucząc się i pracując, codziennie jesteśmy myślami ze służbami mundurowymi, a włączając się w tę akcję, chcieliśmy okazać żołnierzom i funkcjonariuszom naszą solidarność z nimi, dziękując tym samym serdecznie za ich niebezpieczną i ciężką służbę na granicy państwa. Pamiętajmy, wolność naszego kraju została okupiona krwią i blizną naszych przodków. Musimy znać historię Polski, szanować tradycje i symbole narodowe. To właśnie dzięki odwadze i zaangażowaniu obrońców naszych granic, możemy cieszyć się, że mamy swój język, swoją flagę i tożsamość. Wszyscy – na co dzień – dbajmy o to, „żeby Polska była Polską!”
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w tę szczytną akcję.

Barbara Grabowska

Nasze mikołajki w „Urwisie”

Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
W tym roku pojechaliśmy na spotkanie z Mikołajem do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki.
Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny i świąteczne życzenia.
Pobyt w sali zabaw „Urwis” dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Barbara Rutkowska

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 25.11.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierowała Pani dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pań i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczyła dzieciom dyplomy, a Pani kierownik medal przedszkolaka.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Natalia Zięba, Katarzyna Gałązka

Czy znasz Świętego Maksymiliana Kolbego?

Uczniowie klas 1-3 w Filii w Szczawinie wzięli udział w konkursie plastycznym „Setna rocznica wydania pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej”.  Konkurs był ciekawą formą zapoznawania z osobą św. Maksymiliana Kolbego. Laureatami  szkolnego etapu zostali: Zuzanna Gałązka, Wiktoria Oleksiak i Aleksandra Rabuczewska. Prace uczniów, którzy znaleźli się na podium zostały wysłane na finał Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie.

Katarzyna Bochenek

Zarządzenie Nr VII/2021/2022

Andrzejki na wesoło!


30 listopada 2021 roku w Filii w Szczawinie obchodziliśmy "Andrzejki”. Dzieci dowiedziały się o historii tego święta i jak ciekawie można je spędzić. Chętnie brały udział w przygotowanych przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego wróżbach i zabawach.
Zaczęło się od baloników z dobrymi radami. Potem uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedną tworzyły dziewczęta, natomiast drugą chłopcy. Odbył się wyścig butów, aby sprawdzić, kto w przyszłości jako pierwszy zmieni stan cywilny. Kolejna wróżba polegała na rzucaniu butami za siebie, aby móc spełnić pomyślane wcześniej życzenie. Następnie dzieci zrywały wybrane listki z drzewka szczęścia, na których znajdowały się różne symbole. Na koniec próbowały łapać szczęście, zabierając koleżankom i kolegom przyczepione ogonki.
To spotkanie dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji. Uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, że wspaniale się bawiły.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Andrzejki w naszej szkole

Miód zdrowszy niż cukier !


Świetliczaki uczestniczyły w spotkaniu z Panem Michałem Niechodą, nauczycielem naszej szkoły, którego pasją jest pszczelarstwo. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, porozumiewają się, rozmnażają oraz w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Pan Michał wyjaśnił też dzieciom, jakie właściwości zdrowotne ma miód. Zalecił częste jego spożywanie, gdyż jest to produkt naturalny pełen właściwości leczniczych. Nasi milusińscy z zaciekawieniem oglądali plastry miodu, strój pszczelarza, obejrzeli przybory, których pszczelarz używa w swojej codziennej pracy.
Na koniec wszyscy degustowali słodki i zdrowy miód.

Nauczyciele świetlicy

Wycieczka do Warszawy

18 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły z klas VII-VIII wraz z opiekunami: E. Bieniecką, A. Dąbrowskim, E. Lubiak i A. Dąbrowską udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesne, multimedialne muzeum, zrobiło na nas duże wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii. Kolejny etap naszej wycieczki to posiłek w BLU CITY i obejrzenie filmu pt. „Nie czas umierać” w kinie Helios w Sali Dream- niezwykle komfortowej przestrzeni wyróżniającej się nowoczesnym designem, wyposażonym w szerokie i komfortowe fotele. Na koniec byliśmy w centrum rozrywki „Stacja Grawitacja”, w którym czas szybko upłynął na trampolinach, zjeżdżalniach i innych atrakcjach. Zmęczeni ale pełni wrażeń i nadziei na kolejny wspólny wyjazd wróciliśmy do Goworowa.

Opiekunowie

Szkoła dla kreatora – nowa przestrzeń artystyczna dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

18 grudnia 2020 r.

Szkoła w Goworowie otrzymała wsparcie finansowe od Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie”. Grant został przeznaczony na stworzenie warunków do rozwoju pasji i artystycznych umiejętności uczniów.

Dzięki otrzymanym środkom możliwe było utworzenie szkolnej estrady artystycznej, na której uczniowie będą mogli sprawdzić i rozwijać swoje kompetencje z zakresu recytacji, aktorstwa, nauk muzycznych i plastycznych ,a także umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych.
W ramach projektu „Szkoła dla kreatora” wyremontowano hol na II piętrze w budynku po byłym gimnazjum i wyposażonego w podest sceniczny, projektor i rolety zaciemniające. Tutaj odbywać się będą nie tylko zajęcia dla uczniów, ale także prezentacje i przedstawienia dla lokalnej społeczności.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych- krajowego operatora systemu przesyłowego. Jej celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury i zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców w warunkach pandemii koronawirusa. W tym pomoc w dostosowaniu sposobu działania i narzędzi pracy oraz edukacji do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Program skierowany jest do gmin, na terenie których zlokalizowana lub budowana jest infrastruktura przesyłowa.
Na terenie gminy Goworowo PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Ostrołęka - Stanisławów. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie poprawa pewności zasilania województwa mazowieckiego i północno-wschodniej Polski.
Szczegółowe informacje o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” można znaleźć na stronie internetowej programu, pod adresem: www.wzmocnijotoczenie.pll.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

„Hej kolęda, kolęda…!”

„Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”
Tradycją naszej szkoły, od kilku już lat, jest „Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”. W tym roku ze względu na trwającą pandemię, nie mamy możliwości przeżywania tego niezwykłego wydarzenia w murach naszej szkoły. Cieszymy się jednak, że za pomocą nagrania internetowego, możemy gościć w Państwa domach.
Dzieci z oddziałów zerowych wraz z wychowawcami – p. Sylwią Sadowską – Rybak, p. Dorotą Sobotką oraz p. Mileną Gołębiewską przygotowali występ, który mamy nadzieję, wprowadzi Państwa w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W przygotowaniach wspierali nas: p. Paulina Szczęsna, p. Agnieszka Chorchos, p. Beata Ciepierska, p. Dariusz Twardziak oraz p. Adam Dąbrowski.
Życzenia przesyłają także wychowawcy i uczniowie klas 1-3 naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się w szkole i tak, jak dawniej, wspólnie wyśpiewać kolędy. A tymczasem – BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT DLA PAŃSTWA I PAŃSTWA RODZIN...
Zapraszamy do kolędowania.

Boże Narodzenie

Czas Adwentu, który poprzedza Boże Narodzenie, ukazuje co tak naprawdę świętujemy i dlaczego ważne jest dobre przygotowanie naszego serca i umysłu. Co jest istotą tych Świąt? Co przez te Święta mamy zrozumieć czy też się nauczyć?

Jeszcze przed świętami pojawiają się dekoracje świąteczne i piosenki. Tak naprawdę niekiedy już od 3 listopada. Możliwe, że kiedy przychodzi 25 grudnia jesteśmy tym wszystkim znudzeniu i zmęczeni. Wszelkie podjęte prace i przygotowania, kosztowały nas wiele wysiłku i energii. Mimo wszelkich zabiegów i starań czujemy, że tak trzeba i ciągle czegoś brakuje. Możliwe, że brakuje refleksji i zatrzymania się oraz odpowiedzi sobie: dlaczego to wszystko robię?

Wszystko jest potrzebne i ważne. To znak, że traktujemy ten czas wyjątkowo, szczególnie i uroczyście. Znak, że chcemy jak najlepiej przyjąć najbliższych i spędzić z nimi czas, mniej jest wszelkich zajęć i mijania się w domu,  jakby się było gościem hotelowym. Jednocześnie ważne, by ten czas miał także wymiar duchowy, bo to jest główne przesłanie – Bóg się rodzi i chce zamieszkać między nami! Chce znaleźć miejsce w naszej codzienności, w naszym życiu z jego trudnościami i radościami. Przychodzi do nas jak do swojej rodziny – braci i sióstr. Chce znaleźć miejsce w naszym domu, w modlitwie, w życzliwości, dobrym słowie czy też czasie poświęconym sobie wzajemnie, by nikt nie czuł się samotny i zapomniany. Jednak to nie może ograniczyć się do samych Świąt Bożego Narodzenia. Jezus rodzi się każdego dnia!

Szczególny wymiar ma dla nas Wigilia. Ona jednoczy i mobilizuje do zgody, przebaczenia, współpracy. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń to wyraz naszych pragnień i dobrych chęci czy intencji wobec innych. Opłatek podobny jest do tego, który możemy zobaczyć w kościele podczas Mszy Świętej. Przypomina on Pana Jezusa, który w tajemniczy sposób zamieszkał w Hostii – Białym Chlebie. To znak, że Jezus przychodzi do każdego.

Niestety w tym roku nie spotkamy się na jasełkach i wigilii szkolnej, dlatego postarajmy się przeżyć te święta jeszcze mocniej, jeszcze piękniej i jeszcze głębiej w gronie najbliższych, łącząc się ze sobą w modlitwie i dobrych myślach. Pamiętajmy o istocie Świąt, pamiętajmy o Jezusie Chrystusie, który swoim narodzeniem przyniósł pokój, nadzieję i miłość wszechogarniającą wszystkich i wszystko.

Na czas Bożego Narodzenia i na każdy dzień Nowego Roku życzymy radości i błogosławieństwa. Niech te Święta przypominają nam o tym, co naprawdę łączy niebo z ziemią. Niech przypominają o miłości.

Katecheci: ks. Paweł Szabłowski, Katarzyna Bochenek, Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia

„Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie. W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale, w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę, do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój”

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzą uczniowie klas 5 i 8 oraz nauczyciele – Małgorzata Dobkowska, Adam Dąbrowski.

Poniżej dołączamy nagranie :)

DZIAŁANIA W RAMACH TRZECIEJ EDYCJI AKCJI „RAZEM NA ŚWIĘTA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE – FILII W SZCZAWINIE GRUDZIEŃ 2020

1. Wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi. Przekazanie ich do Hospicjum „Caritas” w Ostrołęce lub Domu Opieki Społecznej w Ostrołęce.
2. Zorganizowanie zbiórki darów dla zwierząt w Schronisku „Canis” w Kruszewie.
3 .Wspólne wykonanie świątecznych pierniczków i obdarowanie nimi członków rodziny w postaci słodkich upominków.
4. Przygotowanie ozdób choinkowych i przekazanie ich Babciom i Dziadkom.
5. Wspólne kolędowanie z Mikołajem. Obdarowanie wszystkich dzieci upominkami. Przekazanie życzeń drogą online.
6. Jasełka – bożonarodzeniowe spotkanie.

Kierownik Filii w Szczawinie

Co słychać w świecie magicznych zawodów…

Oto krótka relacja z realizacji zadań w ramach innowacji.

Październik 2020
W październiku zgodnie z harmonogramem innowacji ,,Magiczny świat zawodów’’ poznawaliśmy tajemnice pracy policjanta.
Dzieci obejrzały prezentację pod hasłem „Mam przyjaciela policjanta – pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa”, który był podstawą do rozmowy o pracy policjanta i jego stroju. Uczestnicy spotkania brali udział w quizie dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Największe zainteresowanie wzbudziły tematyczne zagadki. Wszyscy chętnie wysłuchali wypowiedzi na temat: „Co to jest policja? Dzieci wiedzą lepiej.”

Listopad 2020
Wiedza na temat pracy weterynarza została wzbogacona na spotkaniu pod hasłem „Kto leczy zwierzęta?”. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Czworonożni pacjenci” J. Grican, dzięki któremu mogły odpowiedzieć sobie na pytania:
• Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?
• Jacy pacjenci przychodzą do weterynarza?
• Kiedy weterynarz jest potrzebny zwierzętom?
• Czy praca weterynarza jest łatwa?
• Dlaczego praca weterynarza jest ważna?
Brały udział w zabawach ruchowych przy piosence „Wąż idzie do weterynarza”. Oglądały film animowany oraz kolorowały obrazki. Na pewno zapamiętają na długo prezentację „Słodkie zwierzęta”.

Grudzień 2020
PIECZEMY PIERNIKI – WARSZTATY KULINARNE
15 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.
Był to pracowity dzień, bowiem dzieciaki piekły świąteczne pierniki.
Pani Agnieszka – mama Kacpra zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta. Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania. W całej szkole zapachniało cynamonem i świętami!

Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:
„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

 

 

Ogłoszenie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIEW DNIU 24 GRUDNIA 2020r. (CZWARTEK) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
Z POWAŻANIEM I ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM!


Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

Jednym ze zwyczajów Bożonarodzeniowych jest szopka bożonarodzeniowa. Szopka odzwierciedla scenę Bożego Narodzenia. Historia robienia szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza i związana jest z św. Franciszkiem z Asyżu. To on w 1223 roku, w Greccio  wykonał pierwszą szopkę. Wykonał ją w grocie wymytej ze skał wulkanicznych, umieścił w niej słomę, siano, prawdziwego woła i osła. (Źródło: Bp Józef Wysocki „Rytuał rodzinny”, str. 142-143;www.liturgia.wiara.pl, przemówienie Jana Pawła II z 17 grudnia 1978 r. wygłoszone na Placu św. Piotra w Rzymie).

Szopki buduje się w kościołach, domach, szkołach… Poprzez zrobienie szopki bożonarodzeniowej okazujemy również naszą wiarę. W tym roku postanowiłem wykonać szopkę pod kierunkiem katechety. Efekt mojej pracy widoczny na załączonych zdjęciach.

Maksymilian Pio Mróz, ucz. kl. 8a

Zarządzenie Nr 21/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z dnia 14 grudnia 2020 r.


w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto, przypadające w sobotę 26 grudnia 2020 r. – tj. w innym dniu niż niedziela

Zarządzenie Nr 21/2020

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ TERMIN FERII ZIMOWYCH ZOSTAŁ ZMIENIONY. DECYZJĄ MEiN OBOWIĄZUJE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU W DNIACH 4-17 STYCZNIA 2020 r.
Z POWAŻANIEM I ANTYWIRUSOWYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 TRWA OD 23 DO 31 GRUDNIA 2020 r., zgodnie z kalendarzem ustalonym przez MEN.
Z POWAŻANIEM I SERDECZNYM, ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Świąteczny nastrój - galeria zdjęć