„Gdy języki znasz, radę sobie dasz”

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 13, czerwiec 2022 Administrator

To właśnie pod takim hasłem 2 czerwca 2022 r. obchodziliśmy Dzień Językowy w naszej szkole. Po przerwie spowodowanej pandemią warto było sobie przypomnieć o pozytywnym wpływie języków na naszą przyszłość. O tym jak ważne są one w życiu mówią nawet wielcy twórcy tacy jak Johann Wolfgang von Goethe „Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”, albo Frank Smith, psycholog i lingwista, który twierdzi, że „Jeden język ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają ci każde drzwi po drodze”. Aby przekonać społeczność szkolną o prawdziwości tych haseł, dla uczniów klas 4-8 zorganizowano różne konkursy.: konkurs wiedzy z języka angielskiego, konkurs piosenki obcojęzycznej, konkurs ortograficzny oraz konkurs na najlepiej przebraną klasę w barwy wcześniej przydzielonego kraju. Pani Ewa Lubiak zorganizowała również drugą edycję konkursu kaligrafii rosyjskiej, w którym mogli wykazać się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Spośród wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w konkursach, wyłoniono i nagrodzono tych najlepszych. W konkurencji na najlepiej przebraną klasę, zwyciężyła klasa 4c otrzymując „słodki” upominek. Zwycięska klasa pięknie zaprezentowała się w barwach ojczystych, ale na korytarzach szkoły mogliśmy tego dnia zaobserwować też barwy Hiszpanii, Francji, Irlandii, Niemiec, Włoch i kilku innych krajów. Sponsorami nagród byli wydawnictwo Macmillan, Rada Rodziców oraz nauczyciele. Obchody Dnia Językowego, to nie tylko konkursy, to też dobra zabawa. Uczennice klas siódmych i ósmych przygotowały pokaz tańców. Mogliśmy obejrzeć Jeruzalemę i Belgijkę w ich wykonaniu. Natalia Ciepierska, uczennica klasy 8c, pokazała nam ciekawą prezentację na temat tradycji i obyczajów oraz życia codziennego mieszkańców Wielkiej Brytanii. Czas poświęcony na obchody „Dnia Językowego” upłynął szybko, ale w bardzo miłej i radosnej atmosferze, utwierdzając nas w przekonaniu, że taki dzień w szkole jest potrzebny, dlatego z nowymi pomysłami czekamy na tę zabawę już w nowym roku szkolnym.
Organizatorami Dnia Językowego były Panie: Joanna Głażewska, Karolina Dąbrowska, Aneta Kosek, Ewa Lubiak, Eliza Skrzecz – Witkowska, Agnieszka Dudziec, Aneta Gąsior, Anna Rurka.

Karolina Dąbrowska