Apel Pani Dyrektor

Kategoria: Informacje Opublikowano: wtorek, 09, listopad 2021 Administrator

Drodzy Rodzice,
informuję, że w najbliższym czasie, w okolicy parkingu przed naszą szkołą zostanie wzmożona kontrola policji. Nie będzie ona miała na celu utrudnienia Państwu życia, lecz ułatwienie go uczniom naszej szkoły, którzy – jako osoby z niepełnosprawnością ruchową – potrzebują wsparcia i zrozumienia. Bardzo proszę, abyście Państwo uważnie przeczytali zamieszczone poniżej informacje, co – mam nadzieję – poprawi Państwa świadomość w tym zakresie.
Niektórzy kierowcy nie zdają sobie sprawy z utrudnień, jakie stwarzają osobom niepełnosprawnym, pozostawiając swoje samochody na miejscach parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W dalszym ciągu powszechne jest parkowanie na takich miejscach pojazdów przez osoby do tego nieuprawnione.

Jeszcze więcej spotkać można przypadków częściowego zaparkowania na kopercie samochodu nienależącego do osoby niepełnosprawnej, czy to kołami jednej strony pojazdu, jednej osi, czy którymś z kół.

W każdym z tych przypadków, kierujący muszą się liczyć z możliwością odholowania ich auta, o ile oczywiście nie posiadają odpowiedniej karty parkingowej. Wiąże się to
z niebagatelnymi kosztami i mnóstwem straconego czasu.

Odholowanie pojazdu samochodowego do 3,5t to obecnie wydatek 523 zł; do tego doliczyć trzeba 44 zł za rozpoczętą dobę postoju na parkingu depozytowym. Oczywiście, nie wolno zapomnieć o mandacie karnym, którym zostanie ukarany nieuprawniony kierowca, a jest to kolejne 500 zł i 5 punktów karnych. Nie jest istotne wówczas tłumaczenie, że samochód stał na linii tylko jednym kołem.
Pamiętajmy, aby na miejscach dla osób z niepełnosprawnością parkować przewidzianą liczbę pojazdów, zgodnie z kształtem „koperty” oraz zachowywać odpowiednie odstępy po obu stronach samochodu. Ustawiając samochód:
• w poprzek stanowiska (nierównolegle do wyznaczających je linii);
• zbyt blisko którejś z jego krawędzi lub innego pojazdu;
• na „drugiego” czy „trzeciego” (pojazdów jest więcej niż przewidzianych miejsc) uniemożliwiasz osobie na wózku lub poruszającej się o kulach wejście i wyjście
z samochodu. To samo dotyczy pojazdów parkujących w sąsiedztwie miejsc dla osób z niepełnosprawnościami oraz najeżdżających na ograniczające je linie.

Wykroczenie
Niezastosowanie się do znaków poziomych P-20 „koperta” i P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” oraz pionowych D-18a „parking – miejsce zastrzeżone” i T-29 „tabliczka informująca o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego osób, o których mowa w art. 8. ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym”.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym
Art. 130a. ust. 1 pkt 4. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu kierowanego przez osoby wymienione w art. 8. ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym

Kwalifikacja prawna
Kodeks wykroczeń – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r.
Art. 92. § 1. Kto nie stosuje się do znaku lub sygnału drogowego albo do sygnału lub polecenia osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Wysokość mandatu
Sprawca podlega karze grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 500 zł

Punkty karne
5 punktów karnych

 

Na koniec chwila zastanowienia…

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie
mgr Barbara Grabowska

 

Odsłony: 9511