REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2021 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE WRAZ Z JEJ FILIĄ W SZCZAWINIE W DNIACH 22-24 MARCA 2021 r.

Kategoria: Informacje Opublikowano: sobota, 20, marzec 2021 Administrator

Szczęść Boże!!!
Okres Wielkiego Postu to dla chrześcijanina szczególny czas modlitwy, pogłębienia swojej wiary i relacji z Panem Bogiem. Pochylamy się wtedy na największymi tajemnicami naszej wiary – męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Każdego roku dzieci i młodzież uczestniczą w rekolekcjach parafialnych, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły. Obecny rok szkolny, jak i poprzedni, naznaczony jest wielkimi zmianami nauczania ze względu na panującą pandemię. Wszelkie formy nauczania i uczestnictwa w różnych zajęciach próbuje się dostosować do możliwości gromadzenia się osób przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wymagań sanitarnych. Jednocześnie towarzyszy tym staraniom troska o rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy.
W wydziałach katechetycznych we współpracy z TVP3 powstała propozycja uczestnictwa dzieci i młodzieży w transmisjach rekolekcyjnych:
Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3: Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie (dla I etapu edukacyjnego: oddziały przedszkolne stacjonarnie w szkole, klasy I-III w domach rodzinnych).
Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3: Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim (dla II etapu edukacyjnego: klasy IV-VIII w domach rodzinnych) – długość transmisji każdego dnia około 30 minut.
W naszej szkole w tych dniach praca będzie się odbywała wg planu organizacyjnego, zamieszczonego na stronie szkoły.
W związku z tym, zwracamy się do Nauczycieli z prośbą o umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestnictwa w tej formie rekolekcji. Zachęcamy, by podczas lekcji, jeśli jest to możliwe, poruszyć w tym czasie tematy związane z wiarą, duchowością, Biblią czy przeznaczyć czas na rozmowę wychowawczą lub powtórzenie materiału. Prosimy o przełożenie kartkówek, sprawdzianów czy poważniejszych zadań, aby uczniowie mogli się skupić w tych dniach bardziej na rozwoju duchowym, przygotować się do udziału we Mszy Św. oraz przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania. Uczniowie będą mieć możliwość dalszego uczestnictwa w rekolekcjach w kościele parafialnym pod opieką rodziców według harmonogramu sprawowanych mszy świętych.

Z wyrazami szacunku i nadzieją zrozumienia.
Dyrekcja i Katecheci

Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem -
Ni gorejącym krzakiem -
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami -
Tyle już alleluja -
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
Jak na koślawej fujarce -
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski -
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy -
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
Sumienia wywróci podszewkę -