Filtr

Czas przygód, słońca i wakacyjnej radości.

Dnia 21 czerwca odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024. Promocję otrzymali uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Uczniowie z radością pożegnali rok szkolny. Dla klasy 3a i klasy 3b zarówno dla rodziców,  pań: Karoliny Zacharek i Agnieszki Puczkowskiej to był wyjątkowy dzień. Uczniowie ukończyli kolejny etap edukacyjny. Chociaż z tęsknotą patrzyli na swoje panie to ciekawość i chęć przeżywania nowych doświadczeń była silniejsza. Życzymy wszystkim bezpiecznych i pełnych przygód wakacji.

Wychowawcy 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego w oddziałach przedszkolnych

„Już czerwiec nadszedł
I kwitną kwiatki…
My już kończymy swe siedem lat.
Żegnamy zerówkę i sześciolatki,
By ruszyć dalej w świat…”.

20 czerwca 2024 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych zakończyły rok szkolny 2023/2024, zamykając tym samym ważny etap w swoim życiu. Nadszedł upragniony czas wakacji, odpoczynku, ale też pożegnań.


Dzieci zaprezentowały bardzo ciekawy program artystyczny, przygotowany pod opieką wychowawców: Mileny Gołębiewskiej, Doroty Sobotki oraz Edyty Waszkiewicz. Umiejętności artystyczne najmłodszych wzbudziły podziw i uznanie obecnych na sali rodziców. W oczach wielu pojawiły się łzy wzruszenia. Dzieci zakończyły ważny etap edukacyjny, a po wakacjach rozpoczną już naukę w klasie pierwszej.

Koło zdrowego żywienia

 
W II semestrze członkowie kół zdrowego żywienia działających w naszej szkole postawili na zdrowie. Własnoręcznie przygotowali potrawy, zbierali przepisy, uczyli się serwowania i robili zdjęcia. Efektem tej pracy jest zbiór zdrowych przepisów zebranych w formie książki dostępnej w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do korzystania z przepisów - wszystkie są sprawdzone i pyszne.
 
Opiekunowie koła zdrowego żywienia

III Bajkowy Dzień Rodziny

 

16 czerwca 2024 r., na boisku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, odbył się III Bajkowy Piknik Rodzinny pod hasłem „Witajcie w naszej bajce…”, którego organizatorem i gospodarzem była szkoła. Celem wydarzenia było pogłębianiem i przypomnienie wiedzy dotyczącej treści i postaci z bajek, a przede wszystkim miłe spędzenie wspólnie niedzielnego popołudnia w rodzinnym gronie.
Tego dnia uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i zdobytą wiedzę oraz często skrywane talenty. Rodzice natomiast, mieli możliwość obejrzeć wystawy prac konkursowych swoich pociech i z dumą podziwiać ich występy. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas 0-7 z programem przygotowanym pod opieką wychowawców, chór dziecięcy oraz nauczycielski. Niespodzianką był taniec do muzyki z bajki „Piękna i bestia” w wykonaniu dwóch par: dyrektora szkoły – pani Barbary Grabowskiej z Wójtem Gminy Goworowo – panem Piotrem Kosiorkiem oraz dwojga pracowników szkoły – pani Barbary Kwiatkowskiej z panem Mirosławem Drabotem. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził występ rodziców, którzy zaprezentowali inscenizację wiesza Juliana Tuwima pt.: „Rzepka”.
Przeważała tematyka związana z bajką, ale nie zabrakło tanecznych czy poetyckich występów, wprowadzających zebraną licznie publiczność w atmosferę zbliżających się wakacji. Ponadto, wielu uczestników pikniku wcieliło się w wybraną postać z ulubionej bajki, za co otrzymali dyplom z podziękowaniem i słodycze.

Minął kolejny rok szkolny


Uroczyste zakończenie roku szkolnego to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki.
Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody za wysokie osiągnięcia w nauce i wzorowe zachowanie. Dyplomy otrzymali uczniowie za 100% frekwencję, za godne reprezentowanie szkoły w poczcie flagowym i w konkursach, które odbywały się w czasie roku szkolnego. Wyróżnieni zostali uczniowie nominowani do nagrody „Ucznia Roku 2024”.
Wszystkim osobom, które miały pomysł na wzbogacenie efektywności i atrakcyjności procesu edukacyjnego i wychowawczego naszej szkoły bardzo serdecznie dziękuję. Te działania, ich szlachetny cel, wzbogacały nas jako społeczność szkolną , były dużym przeżyciem dla dzieci, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Chciałabym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy wspierali pracę naszej placówki w roku szkolnym 2023/2024.

Ostatni dzwonek zabrzmiał, czas na wakacyjny wypoczynek

21 czerwca 2024 r. po raz ostatni uczniowie klas 8 usłyszeli dzwonek w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Mieli okazję przygotować uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024.
Była to wyjątkowa dla nich uroczystość, ponieważ to w tej szkole przeżywali swoje pierwsze radości, smutki, sukcesy i porażki. Podziękowali dyrekcji, nauczycielom, rodzicom, koleżankom i kolegom za wspólnie spędzone chwile. Przygotowali krótkie scenki ilustrujące codzienne szkolne życie, którymi wprawili wszystkich zgromadzonych na uroczystości w radosny nastrój. Sami też przyjęli wiele ciepłych słów od dyrekcji, nauczycieli, młodszych koleżanek i kolegów.
Dyrektor - p. Barbara Grabowska, wicedyrektor - p. Marek Skierczyński, wicedyrektor – p. Aneta Kosek, wychowawcy pogratulowali uczniom klas 4-8 uzyskania wysokich wyników w nauce. Wręczyli nagrody za naukę i wzorowe zachowanie, 100% frekwencję i wzorową frekwencję.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie,
aby pogodzić dwa ważne wydarzenia, czyli udział uczniów w zakończeniu roku szkolnego i odbiór świadectw i nagród po całym roku wytężonej pracy oraz umożliwić naszym młodym piłkarzom (jest ich aż 44 uczniów) piątkowy wyjazd na Turniej Wrocław Summer Cup 2024 do Wrocławia, harmonogram tegorocznego zakończenia roku szkolnego przedstawia się następująco:

20 czerwca 2024 r. (czwartek)
UWAGA! Zajęcia w tym dniu odbywają się według planu. Godziny przyjazdów porannych również nie ulegają zmianie.

ODDZIAŁY „0”
godz. 12.00 – uroczyste podsumowanie zajęć w oddziałach przedszkolnych w sali gimnastycznej, po zakończeniu uroczystości, spotkanie dzieci i rodziców z wychowawcami w klasach.

KLASY I-III
- godz. 12.45 – odjazd uczniów klas I-III po zajęciach lekcyjnych.
- godz. 13.40 – odjazd dzieci z oddziałów przedszkolnych po uroczystości (jeśli ktoś nie będzie mógł wrócić z rodzicami). Tym samym kursem przyjazd uczniów klas I-III na uroczystość zakończenia roku szkolnego (jeśli ktoś nie będzie przyjechać z rodzicami).
- godz. 15.00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego w sali gimnastycznej, pożegnanie nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, po zakończeniu uroczystości spotkanie uczniów i rodziców z wychowawcami w klasach.
- godz. 16.50 – odjazd uczniów według harmonogramu (godzina może ulec przesunięciu o kilka minut wcześniej lub później w zależności od przebiegu uroczystości).

UWAGA! Informuję, że w piątek 21.06.2024 r. dzieci z oddziałów „0” oraz uczniowie klas I-III mogą skorzystać z zajęć opiekuńczych, przyjazdów i odjazdów zgodnie z harmonogramem rozpisanym na ten dzień.

Kursy autobusów w dnia 20-21 czerwca 2024 r.

Dzień Rodziny – Filia w Szczawinie

Są takie dni w przedszkolnym kalendarzu, na które dzieci czekają z wypiekami na twarzy. Jednym z nich jest "Dzień rodziny". Z tej okazji 13 czerwca przedszkolaki z Fili w Szczawinie zaprosiły swoich najbliższych na uroczysty program artystyczny, na koniec którego obdarowały ich kwiatami. Życzenia dla Rodziców złożyły Pani Kierownik Barbara Rutkowska oraz Pani Dyrektor Barbara Grabowska. Rozstrzygnięty został Konkurs Plastyczny pt. "Malowane emocje w rodzinie", w którym udział brały dzieci razem z rodzicami.

A może nad morze?


W dniach 3-5 czerwca klasy III-VI udały się na wycieczkę nad morze. Pierwszego dnia zawitaliśmy na Helu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć port, fokarium i popłynąć holownikiem. Drugi dzień naszej wycieczki, to zwiedzanie pięknego Gdańska i Muzeum II Wojny Światowej, które swoją niezwykłą formą podziałało na wyobraźnię uczestników. Mogliśmy obejrzeć pokój rodziny, który zmieniał się wraz z przebiegiem wojny, co zrobiło na nas ogromne wrażenie. Wieczorem zmęczeni popluskaliśmy się w morzu i upiekliśmy kiełbaski podczas ogniska. Trzeciego dnia powitała nas Gdynia. Zwiedziliśmy port i Muzeum Emigracji, które zapewniło nam aktywne zwiedzanie. Wraz z biedną polską rodziną „wyemigrowaliśmy” do Ameryki. „Podróżowaliśmy” statkiem Stefan Batory, pociągiem oraz samolotem. To było niezwykłe doświadczenie, gdyż nie wszyscy mieli okazję korzystać z tych środków lokomocji. W porcie widzieliśmy ogromny wycieczkowiec „Mein Schiff”, który zadziwiał wielkością i wyposażeniem. W Gdyni pożegnaliśmy się z morzem i podziwialiśmy panoramę miasta. Po posiłku w Pizza Hut udaliśmy się w drogę powrotną. To były niezwykłe trzy dni!
Organizatorzy i opiekunowie: Karolina Dąbrowska, Aneta Gąsior, Żanetta Korczakowska, Elżbieta Reluga-Grabowska i Karolina Zacharek

Dzień Ziemi w Lipiance

6 czerwca 2024 r. uczniowie klas 7a i 7b pod opieką p. Jadwigi Gołębiewskiej i Doroty Skierczyńskiej oraz Anety Gąsior pojechali do Lipianki, do Ośrodka Edukacji Regionalnej. Tego dnia odbył się tam Powiatowy Dzień Ziemi. Uczniowie wzięli udział w różnorodnych konkursach, quizach i grach. Organizatorzy zadbali o to, aby każdy otrzymał nagrodę lub upominek. W tym roku tematyka była związana z zanieczyszczeniem przyrody tworzywami sztucznymi. Wszyscy świetnie się bawili.

Opiekunowie

Wycieczka nad morze 27-29.05.2024 r.


Pod koniec maja wzięliśmy udział w niezapomnianej wycieczce nad Morze Bałtyckie. Wyruszyliśmy wcześnie rano, aby móc jak najlepiej wykorzystać czas i zwiedzić wszystkie zaplanowane miejsca. Pierwszym punktem programu był Hel, gdzie podziwialiśmy piękno półwyspu, spacerowaliśmy i wdychaliśmy słone powietrze. Wizyta w fokarium to dla wielu z nas wyjątkowe przeżycie. Mogliśmy z bliska obserwować foki i dowiedzieć się wiele o ich życiu.

Pożegnania nadszedł czas


Koniec czerwca wielu osobom kojarzy się z zakończeniem roku szkolnego i początkiem wakacji. Uczniowie klas ósmych kończą naukę w szkole podstawowej i opuszczają mury naszej szkoły. Oby umilić to rozstanie, wspólnie z klasą 8b, spotkaliśmy się w sali numer 50 obok pracowni kuchennej, by poznać smaki i aromaty kuchni rosyjskiej. Jej historia sięga czasów średniowiecza, kiedy to proste, ludowe potrawy składały się ze zboża, ryb, warzyw i dziczyzny. W miarę upływu czasu kuchnia rosyjska wzbogacała się w nowe składniki i techniki kulinarne z krajów sąsiednich, takich jak Francja, Niemcy czy Azja Środkowa. Dziś, na stołach tego ogromnego kraju, królują takie narodowe przysmaki jak barszcz, pielmieni, bliny, solanka czy szczi.

Projekt z ZUS

Klasa 7b w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiła do „Projektu z ZUS”. Celem projektu było upowszechnianie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych wśród uczniów szkół podstawowych. Zadaniem uczniów było wykonanie prac wyjaśniających, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne.
Odbyły się lekcje i pogadanki oparte na udostępnionym przez ZUS pakiecie do projektu oraz dodatkowych materiałach.
Na zakończenie projektu uczniowie wykonali prace plastyczne. Najlepsze, ocenione przez szkolną komisję , zostały wysłane na etap wojewódzki konkursu.
Były to; plakat pt. „ZUS na całe życie” wykonany przez Szymona Gąsiora i komiks pt. „Przezorny ubezpieczony” wykonany przez Zuzannę Dawidowską, Maję Gnys i Cecylię Pons.

Dorota Skierczyńska

Lekcje techniki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

W ramach projektu Laboratoria Przyszłości uczniowie klas piątych doskonalili swoje umiejętności manualne i konstrukcyjne. Podczas pracy na lekcjach techniki wykorzystywali zestawy majsterkowicza, zawierające różnorodne narzędzia służące do tworzenia nowych przedmiotów według własnego pomysłu. Lekcje te po raz kolejny stanowiły szczególną okazję do rozwijania wyobraźni i rozbudzania w sobie twórczej pasji. Były czasem intensywnej pracy i angażowały młodzież do kreatywnych działań, które z pewnością zaowocują w przyszłości wieloma sukcesami młodych ludzi.

Grzegorz Dzierzgowski

#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci #CentrumGovTech #MEiN #technologie #edukacja #nauka #EdTech #EduTech #szkoła #innowacje

„Bezpieczne wakacje”- spotkanie z policjantem

18 czerwca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Posterunku Policji w Goworowie, podczas którego został poruszony bardzo ważny temat, a mianowicie bezpieczeństwo w czasie wakacji.
Policjanci omówili z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się w domu, na drodze, nad wodą, a także w lesie i w górach.

Harcerska pielgrzymka do Częstochowy

24 maja 2024 roku harcerze i zuchy z naszej drużyny i gromady wyruszyli do Częstochowy na XXIX Pielgrzymkę Pielgrzymkę na Jasną Górę. Gdy dotarliśmy na miejsce, rozłożyliśmy namioty. Potem spotkanie integracyjne i przejście na Jasną Górę z radosnym śpiewem. Uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim. Kolejny dzień to warsztaty, gra terenowa, apel w Sali Rycerskiej, Msza Święta i festiwal w Bastionie św. Barbary, spotkaliśmy się z ks. Sebastianem Koseckim autorem książek, Następnie spotkanie przy ognisku i na koniec Apel Jasnogórski. W niedzielę Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu, kręg pożegnalny, podziękowanie ojca Jana za przybycie i podsumowanie.

Harcerze i Zuchy

 II Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Karolek” w Krakowie

Uczniowie klasy 4b, ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie,  pod opieką polonistki  Agnieszki Dudziec wzięli udział w II Ogólnopolskim Festiwalu  Małych Form Teatralnych „Karolek”. Konkurs zorganizował Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Warunkiem udziału w festiwalu było dostarczenie nagrania spektaklu, którego dokonał pan Adam Dąbrowski.  Konkurs miał na celu rozwijanie zdolności aktorskich dzieci, młodzieży i dorosłych.
18 uczniów zaprezentowało baśń, z przesłaniem głoszonym przez Papieża Polaka, pt:  „O dwunastu miesiącach”. Mali aktorzy wykazali się niezwykłym talentem, a ich gra aktorska niewątpliwie spodobała się członkom jury konkursowego, o czym świadczy zajęcie  III miejsca w konkursie. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom oraz nagrodę rzeczową.

Agnieszka Dudziec

 

Nasza wycieczka na Mazury – 11 czerwca 2024 r.

Nasza wyprawa po Mazurach rozpoczęła się od miejscowości Iznoty niedaleko Mikołajek. Zwiedziliśmy tu Galindię, krainę historycznego plemienia Galindów, która położona jest na półwyspie u ujścia rzeki Krutyni do Jeziora Bełdany. Przewodnik w ciekawy sposób wprowadził nas w świat plemienia. Uczestnicy wybrali wodza, który poprowadził uczestników przez Święty Gaj, polanę obrzędów i podziemne groty Perkuna. Kolebka pradawnych mieszkańców Krainy Tysiąca Jezior zachwyciła wszystkich otaczającym lasem wypełnionym tajemniczymi rzeźbami. Kolejnym punktem programu była wizyta w Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Zobaczyliśmy rodzime i typowe dla Mazur zwierzęta (jeleń, łoś, sarna, bóbr, wydra, wilk, ryś, żuraw, puchacz, cietrzew, głuszec, ptactwo wodno-błotne) oraz zwierzęta dalekiego wschodu związane głównie z postacią profesora Benedykta Dybowskiego, np. sowę śnieżną, orła stepowego. Po długim spacerze na łonie natury udaliśmy się do miejscowości Ruciane Nida, by wypłynąć w godzinny rejs statkiem „Faryj” po Jeziorze Nidzkim.

Słodkie zakończenie zajęć koła zdrowego żywienia

Uczniowie klas 5 i 6 należący do koła zdrowego żywienia z naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w wyjątkowej wycieczce do  Cukierni- Piekarni  ,,Romanowski” znajdującej się w Wólce Brzezińskiej. Zwiedzili  oni zakład,  gdzie mogli zobaczyć wszystkie etapy produkcji ciast, ciasteczek, pralin, tortów  oraz  deserów. Dowiedzieli się  jakich składników używa się do produkcji słodyczy i jak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji oraz temperatury  podczas ich powstawania . Na zakończenie wycieczki  wszyscy otrzymali  świeżo zrobione pyszne lody. Dziękujemy  Pani kierownik Agnieszce Sobiech za oprowadzenie po zakładzie oraz właścicielom  Pani Beacie i Jackowi Romanowskim za miłe przyjęcie.

 Agnieszka Dąbrowska i Ewa Lubiak

Zmiana rozkładu kursowania autobusów w dniach 17-20.06.2024 r.

Wspomnienia i refleksje po wycieczce...

Kraków – my life
Kraków – Czarnolas – Wadowice – Wieliczka
7-9 maja 2024 r.

Wyjazd do Krakowa w dniach 7-9 maja 2024 r. jest dziś miłym wspomnieniem. Nie tylko dużo zobaczyliśmy, ale byliśmy razem. Czas upłynął nam na rozmowach, żartach i zabawie wśród przyjaciół. Zaciekawił mnie Czarnolas, muzeum – miejsce pamiątek po Janie Kochanowskim, jednym z najwybitniejszych polskich poetów, nie tylko okresu Renesansu, ale w ogóle. Będziemy poznawać jego twórczość w klasie VII. Wielkie wrażenie zrobił na mnie Rynek Krakowski. Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się tam w celu zakupienia pamiątek. Rano o 10:00 miało być luźniej. Niestety, już kilka minut „po”, rynek zapełnił się takim tłumem, jaki widzieliśmy pierwszego dnia wieczorem. Jednak nie byli to ludzie pędzący do pracy, przedszkola czy po zakupy, tylko chłonący chwilę, słuchający hejnału, wsiadający do dorożki, siedzący u podnóża pomnika Adama Mickiewicza, czytający książki, z kawą pod parasolem, patrzący z podziwem w przestrzeń. A wszystko to w bajkowej scenerii ze „Smokiem Wawelskim” w tle i zabytkową, renesansową architekturą. Udzielił mi się ten spokój, a tamten świat bardzo zachwycił.

Sztuczka


Tak, dymiący napój, pyszna pizza w „Ministerstwie Magii” i można poczuć się, jak bohater „Harego Pottera”. W podziemiach nietypowej restauracji było ciekawie, mroczno i nietypowo. W takich okolicznościach czekaliśmy na pizze, warto było, mógłbym tak czekać nawet cały dzień, żeby tak bardzo nie dokuczał głód po trzygodzinnym zwiedzaniu Wawelu.

Krasak

Najpiękniejsze wiersze Czesława Miłosza w hołdzie św. Janowi Pawłowi II


17 maja 2024 roku w świetlicy gminnej w Goworowie odbył się XX konkurs, a po raz pierwszy powiatowy konkurs recytatorski, którego głównymi pomysłodawczyniami i organizatorkami są: Agnieszka Kosiorek i Ewa Lubiak. Wcześniej, 6 maja w Bibliotece Gminnej dokonano wyboru spośród recytatorów z gminy. Hasło tegorocznego konkursu brzmiało: „Najpiękniejsze wiersze Czesława Miłosza w hołdzie św. Janowi Pawłowi II”. Organizatorzy konkursu to: Powiat Ostrołęcki, który ufundował nagrody, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, GOKSiR w Goworowie, Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie, Towarzystwo Przyjaciół Goworowszczyzny. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Troszynie; Szkoły Podstawowej w Rzekuniu; Szkoły Podstawowej w Goworowie.

Niezwykłe smaki słonecznej Hiszpanii

 
Na zajęciach Koła Zdrowego Żywienia, pani Aneta Kosek - nauczyciel języka angielskiego, zabrała uczniów w kulinarną podróż do słonecznej Hiszpanii. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać nie tylko bogatą kulturę i tradycje tego kraju, ale również spróbować pysznych potraw kuchni hiszpańskiej. Pani Dyrektor przedstawiła zdrowe nawyki Hiszpanów. Uczniowie dowiedzieli się o roli oliwy z oliwek, świeżych warzyw i owoców, a także ryb i owoców morza w hiszpańskiej kuchni. Głównym punktem spotkania było jednak przygotowanie i degustacja potraw. Uczniowie pod okiem pani Anety ugotowali patatas bravas, krewetki z czosnkiem, kalmary w cieście. Zaskakująco bardzo smakowała uczniom kiełbasa chorizo i świeża bagietka maczana w oliwie posypanej solą, która przyjechała prosto z Hiszpanii. Degustacji towarzyszyły opowieści o sposobie przygotowania potraw, ich wartościach odżywczych oraz tradycjach związanych z ich spożywaniem. Uczniowie z entuzjazmem próbowali nowych smaków i zadawali wiele pytań dotyczących kuchni hiszpańskiej. Spotkanie i wspólne gotowanie było nie tylko okazją do poznania nowych smaków, ale również do edukacji w zakresie zdrowego odżywiania. Uczniowie z pewnością zapamiętają te zajęcia i chętnie będą sięgać po hiszpańskie przysmaki w przyszłości.
 
Członkowie Koła Zdrowego Żywienia 

Zapraszamy na III Bajkowy Piknik Rodzinny

Dzień Dziecka w oddziałach przedszkolnych


Dzieci z oddziałów przedszkolnych wybrały się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce. Dzięki uprzejmości panów strażaków, mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy poznały wiele ciekawostek na temat ich trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy.
W drodze powrotnej dzieci odwiedziły salę zabaw „Urwis”, gdzie w doskonałych humorach świętowały Dzień Dziecka.

Wychowawcy: Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Czytajcie książki!


Uczniowie klasy 1a Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie zachęcają do czytania książek o każdej porze dnia.
Zachęcają, ponieważ sami przez cały rok szkolny 2023/2024 czytali książki, które pomagały im w nauce, rozwijały wiedzę, słownictwo i umiejętność myślenia.
Swoje czytanie udokumentowali w Lekturnikach.

Anna Kaczmarczyk

Wyjazdowy Dzień Dziecka

28.05.2024 r. i 29.05.2024 r. uczniowie klas 1a, 1b, 1c i 2b wybrali się do Ciechanowa, aby świętować Dzień Dziecka.
Przygodę w Ciechanowie rozpoczęli od zabawy w parku aktywnej rozrywki - Hopa Park. Następnie zwiedzali Zamek Książąt Mazowieckich, gdzie poznawali historię państwa polskiego. Na zakończenie emocjonującego dnia udali się do Parku Nauki Torus, gdzie obejrzeli ekspozycje interaktywne i uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat "Jak powstaje tęcza?".

Anna Kaczmarczyk, Dorota Dumała, Elżbieta Kucharczyk, Dorota Późniewska

Czytamy Rodzinne Historie


Uczniowie klasy 1a, 1b, i 1c Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpili do programu „Czytamy Rodzinne Historie”.
W czytelniczym wyzwaniu towarzyszyła im książka Justyny Bednarek „Wnuczka antykwariusza” – Wyprawka Czytelnicza, którą pierwszoklasiści otrzymali w tym roku szkolnego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Biorąc udział w programie promowaliśmy czytelnictwo, aktywizowaliśmy uczniów, pozwoliliśmy im przeżyć niezapomnianą, wciągającą przygodę, z której wynieśli cenną lekcję historii. Przede wszystkim zaś zaoferowaliśmy im wartościową zabawę, która była przyjemna i kształcąca.

Anna Kaczmarczyk, Dorota Dumała, Elżbieta Kucharczyk

Kochaj mnie Mamo, kochaj mnie Tato…

„W sercu każdej mamy
kącik jest wspaniały
Miłością do dziecka
wypełniony cały

W tym kąciku mamy
jest w kształcie serduszka
zrobiona dla dziecka
z miłości poduszka.”

Tymi słowami piosenki, dnia 04 czerwca 2024 r., w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie rozpoczęła się część artystyczna z okazji rodzinnego spotkania pod hasłem „W mojej Rodzinie”. Uczniowie z klas 0-III z wielką miłością i dziecięcą prostotą recytowały wiersze poświęcone mamusiom i tatusiom. Mówiły o czułości, życzliwości i oddaniu, które otrzymują od swoich rodziców. „Że kiedy będzie źle, smutek przegonicie precz. Kiedyś przyjdzie ten czas, że rolę zmieni w nas. I wtedy to my pomożemy Wam”. W podziękowaniu za trudy wychowania dzieci wręczyły rodzicom piękne serduszka. Na zakończenie uroczystości uczniowie gromko zaśpiewali „Sto lat”. Było wiele łez, wzruszeń i uścisków.

„Edukacja z wojskiem” w Goworowie 

Nasza szkoła wzięła udział w pilotażu programu „Edukacja z wojskiem”. Ma on na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz naukę bezpiecznego poruszania się w sieci i krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. 

Specjalnie przygotowane szkolenia prowadzą żołnierze Wojska Polskiego. Do nas przyjechali żołnierze z jednostki w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej.  

Do udziału w szkoleniu zostali wyznaczeniu uczniowie klas 7a i 7b. Zajęcia sprawiły im wiele frajdy. 

Marek Skierczyński

Życzenia

Wyjazd uczniów klas 8 na strzelnice do Troszyna

3 czerwca 2024 r. uczniowie klas ósmych uczestniczyli w zajęciach przygotowawczych do szkolenia strzeleckiego, które odbyły się na strzelnicy w Troszynie. Zajęcia zorganizowane zostały w ramach realizacji podstawy programowej z edukacji dla bezpieczeństwa i dotyczyły:
- zasad bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią strzelecką
- postaw strzeleckich
- podstawowych części składowych broni strzeleckiej
- zgrywania przyrządów celowniczych, regulowanie oddechu w czasie składania się do strzału, ściąganie języka spustowego.

Jarosław Karpiński, Edyta Furmaniuk

XXVIII Gminny Konkurs Piosenki w Pasiekach

W dniu 21 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXVIII Gminnym Konkursie Piosenki. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa w Pasiekach przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie. W konkursie wzięło udział 23 uczestników ze szkół w Goworowie, Pasiekach i Kunina. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych.
Komisja konkursowa oceniała możliwości wokalne dzieci, ogólny wyraz artystyczny oraz dobór repertuaru.
A oto lista laureatów reprezentujących naszą szkołę:
Kategoria 0-I
I miejsce - Daria Wojewódzka
II miejsce - Julian Ostrowski
Kategoria II-III
I miejsce - Franciszek Bednarczyk
Kategoria IV-VI
II miejsce - Olga Strzałkowska
II miejsce - Zuzanna Twardziak
Kategoria VII-VIII
I miejsce - Stanisław Milewski
Występy uczniów dostarczyły wielu emocji i wzruszeń. Wszyscy młodzi artyści otrzymali dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Beata Ciepierska

Nasza laureatka w konkursie promującym bezpieczeństwo


Placówka Terenowa KRUS w Ostrołęce rozstrzygnęła pierwszy etap XIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenach wiejskich i popularyzowanie czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Zadaniem konkursowym było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom.
W I grupie wiekowej (klasy 0 – III ) spośród 30 uczniów I miejsce zdobyła nasza uczennica Martynka Iwańska z klasy III. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 28 maja 2024 r. w Ostrołęce. Prace laureatów pierwszych miejsc etapu Placówki Terenowej KRUS zostały przekazane do oceny przez Wojewódzką Komisję Konkursową, obejmującą teren działania Oddziału Regionalnego KRUS w Warszawie.
Nagrody za udział w konkursie otrzymali: Amelia Parzych, Maja Brzozowska, Antoni Pazik, Filip Wasilewski, Natan Dziczek.
Życzymy Martynce powodzenia!

Barbara Rutkowska

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023