Skąd się wzięły pory roku według starożytnych Greków?

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 18, styczeń 2023 Administrator

Na to pytanie znają już odpowiedź uczniowie klasy 5b, którzy na lekcji języka polskiego poznali mit o Demeter i Korze.
„Od owego czasu co roku na wiosnę Ziemia Demeter stroi się w szaty radosne na powitanie swej córki, a późną jesienią, gdy ją ma utracić, płacze deszczem i szarugą nad swą dolą”.

Aby lepiej zrozumieć treść poznanego mitu, piątoklasiści przygotowali jego inscenizację. Wcielili się w rolę bogów i postaci mitycznych. Samodzielnie wykonali rekwizyty, atrybuty bogów i przygotowali scenografię. Odegranie określonych ról wywołało u uczniów różnorodne przeżycia. Uczestniczyli w fantastycznej przygodzie jednocześnie jako twórcy i odbiorcy.

Obsada:
Zeus – Jan Dąbrowski, Patrycja Szulkowska, Karol Nadwodny;
Hades – Filip Bielarczyk, Łucja Niegowska, Aleksandra Kanclerz;
Helios – Mikołaj Kowalczyk, Błażej Pawełczyk, Lena Samsel;
Demeter – Marcel Ciskowski, Sebastian Parzych, Hanna Stachacz;
Kora – Michalina Zięba, Gabriela Maliszewska, Jakub Kowalczyk, Maja Szatanek.

„Nad brzegiem morza, na łące kwiecistej bawi się w otoczeniu nimf Kora, córka bogini urodzaju Demeter. Zrywa czerwone maki, błękitne dzwonki i jaskry o złotych oczach. Ze śmiechem potrząsa białą puszystą kulą dmuchawca, patrząc, jak z wiatrem ulatuje w dal(…) Na skraj łąki wabi Korę cudnym zapachem biały kwiat narcyza…”

Odsłony: 19199