Filtr

Koło biologiczno - chemiczne

Koło biologiczno-chemiczne stanowi rozszerzenie zajęć lekcyjnych z chemii i biologii dla osób szczególnie zainteresowanych przedmiotami przyrodniczymi. Podczas zajęć młodzież w formie ćwiczeń laboratoryjnych poznaje tajniki chemii i biologii. Głównym celem koła jest zapoznanie się uczniów ze sprzętem laboratoryjnym oraz sposobem planowania doświadczeń. Ponadto uczniowie mają możliwość poszerzenia i uzupełnienia swojej wiedzy. 

Joanna Janowska-Milczarek

II Międzyszkolny Konkurs Chemiczny Lab Chem 2022.

18 maja 2022 r. odbył się II Międzyszkolny Konkurs Chemiczny Lab Chem 2022. Konkurs zorganizowany przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Wydział w Ostrołęce. Do konkursu przystąpiło 112 uczniów z terenu miasta Ostrołęka i powiatu ostrołęckiego. Naszą szkołę reprezentowało 19 uczniów (najliczniejsza grupa). Najlepsze wyniki otrzymali: Alicja Andrzejewska 7b, Wioleta Krupka 7b, Nadia Zięba 7a, Adam Zalewski 7a, Patrycja Gałecka 7b. Cieszymy się z zainteresowania chemią wśród młodzieży, chęcią rozwoju i motywacją do poszerzania wiadomości.

Joanna Janowska-Milczarek

Edukacja i integracja w Ciechanowie


Kolejny rok szkolny dobiega końca. Czas na odpoczynek, dlatego 21 czerwca 2022r. wybraliśmy się na wspólna wycieczkę, tym razem, do Ciechanowa. Wszystko nam sprzyjało: pogoda, humor, chęć miłego spędzenia czasu. Biuro „Sośniny” z Ostrołęki zapewniło nam następujące atrakcje:
- Zajęcia edukacyjne w dwóch grupach w Muzeum Szlachty Mazowieckiej (młodsza grupa – „Z kuferka prababci i pradziadka” zapoznanie dzieci z ponadczasową wartością przedmiotów, znaczeniem i rolą pamiątek rodzinnych oraz ich wartością historyczną; starsza grupa – „Mały Muzealnik”- zapoznanie dzieci z pojęciem muzealnika, kto pracuje w muzeum, co kryje się pod pojęciem wystawa, zabytek, eksponat; oglądanie wystawy „Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej”
- Krótki spacer po dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich (poznanie legendy
o Żabusi, córce wrotnego ciechanowskiego zamku ).
- Wspólny piknik na świeżym powietrzu.
- Kreatywne warsztaty robienia czekoladowych lizaków połączone z zabawą
w „Fabryce Pomysłów”.
- Posiłek w restauracji Mc Donald’s.
Wróciliśmy zadowoleni i pełni nowych wrażeń. Przekonaliśmy się, że Ciechanów to piękne i ciekawe miasto na Mazowszu.

Barbara Rutkowska

Dzień rodziny - filia Szczawin

Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca to wyjątkowe dni w grupie Misiów” i „Biedroneczek”. 15 czerwca 2022r. połączyliśmy te święta w jedną, wspólną uroczystość - „Dzień Rodziny”.
Na początku odbyła się część oficjalna: dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Rodzice z grupy „Misiów” przygotowali niespodziankę i zaprezentowali inscenizację wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Gwar, śmiech i radość słychać było w całym przedszkolu. Aktorzy za swój występ otrzymali brawa na stojąco i statuetkę „Mini Oskara” za pierwszoplanową rolę.
Później nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską „Rodzinne Drzewko Szczęścia”. Pan Wójt Piotr Kosiorek wręczył puchary dla zwycięzców:
I - miejsce Szymon Rurka z Rodzicami
II - miejsce Jakub Parzych z Rodzicami
III - miejsce Paweł Ziemek z Rodzicami
Po występach przyszedł czas na piknik. Wspólny poczęstunek, ognisko były tylko wstępem do niezwykłego pełnego niespodzianek dnia. Przybyła do nas pani animator z pokazem mydlanych baniek fruwających po całym boisku. Dzieci zostały obdarowane przez panią Dominikę balonowymi zwierzątkami oraz brokatowymi tatuażami. Każde dziecko mogło wesoło spędzić czas z rodzicami. Ponadto przez całą uroczystość dzieci miały możliwość kosztowania pysznych kiełbasek pieczonych na ognisku oraz słodkości.
W tym miejscu kierujemy serdeczne podziękowania dla Pani Agaty i Konrada Dudziec za ufundowanie pysznego tortu. Pani Martynie Trzcińskiej - Cieśluk z Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczawina jesteśmy wdzięczni za pyszny popcorn i watę cukrową.
Dziękujemy za wspólną zabawę.

Kierownik Filii i wychowawcy.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/202 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

24 czerwca 2022 r. (piątek)
KLASY „0” – III
- od godz. 7.00 do godz. 7.50 – przywozy uczniów według harmonogramu
- godz. 8.00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego w sali gimnastycznej, po zakończeniu uroczystości, spotkania uczniów i rodziców z wychowawcami w klasach
- od godz. 9.35 – odwozy uczniów według harmonogramu

KLASY IV – VIII
- od godz. 9.35 do godz. 10.30 – przywozy uczniów według harmonogramu
- godz. 11.00 – uroczyste zakończenie roku szkolnego w sali gimnastycznej, po zakończeniu uroczystości, spotkania uczniów i rodziców z wychowawcami w klasach
- od godz. 13.30 – odwozy uczniów według harmonogramu

Dnia 26 czerwca 2022 r. (niedziela) o godz. 11.00 zapraszamy na mszę św. na zakończenie roku szkolnego do kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie, która będzie sprawowana w intencji całej społeczności szkolnej.

Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Organizacja przywozów i odwozów w dniach 21-23 czerwca 2022 r. oraz 24 czerwca 2022 r. (zakończenie roku)

XXVIII wydanie konkursu recytatorskiego - „Najpiękniejsze wiersze polskie w hołdzie Janowi Pawłowi II”

 

18 maja 2022 roku, w 102 rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II, 17 lat po Jego śmierci uczestniczyłam w 18 wydaniu konkursu recytatorskiego - „Najpiękniejsze wiersze polskie w hołdzie Janowi Pawłowi II”. Oczywiście po raz 18 przygotowały go dwie nauczycielki polonistki - p. Agnieszka Kosiorek i p. Ewa Lubiak ze Szkoły Podstawowej w Goworowie.
Robią to od tylu lat, a za każdym razem towarzyszą temu konkursowi wzruszenia i emocje. Za każdym razem zachwyca mnie- widza i słuchacza, miłośnika poezji - jego niepowtarzalny klimat. Każdy punkt tego konkursu był perfekcyjnie przygotowany i zrealizowany. Obie panie na wstępie przybliżyły postać Świętego Jana Pawła II - naszego papieża. W tym punkcie tej pięknej uroczystości nie mogło zabraknąć osobistych wspomnień o J.P.II. P. Ewa Lubiak przypomniała, ze wzruszeniem i łezką w oku, jak to wybrała się wraz z przyjaciółmi do Watykanu w 2005 r., żeby wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych Papieża.
Dla młodego pokolenia Polaków, które nie poznało osobiście tego Wielkiego człowieka, jest to ważne. Agnieszka Kosiorek, jak również inni obecni na sali spotykali papieża, podczas pielgrzymek do Polski. Wzrastaliśmy, bo ja również zaliczam się do tego grona, karmiąc nasze dusze i serca Jego homiliami, mądrością i ujmującymi żartami. Jesteśmy pokoleniem J.P.II.
Recytujący, a było ich trzydzieścioro, nie mieli okazji uczestniczyć w pielgrzymkach i spotkaniach na żywo, poznać Go. Takie konkursy, jak ten, są doskonałą okazją, by im tę postać przybliżyć. Oczywiście czerpią też informacje od rodziców, dziadków i nauczycieli. Jedna z uczestniczek konkursu podczas spontanicznej rozmowy wypowiedziała takie słowa: „Jan Paweł II musiał być cudownym człowiekiem – papieżem, skoro wszyscy się tak mocno wzruszają i tęsknią za nim”. Tak, to prawda. Pozostały nam jednak po nim Jego nauki, homilie, żarty, słowa pełne nadziei i Jego dzieła literackie. Mamy do czego się odwoływać, do czego wracać. Pamiętamy o Nim i chcemy tę pamięć pielęgnować.
Konkursowi pod hasłem „Najpiękniejsze wiersze polskie w hołdzie Św. Janowi Pawłowi II towarzyszyło w tym roku hasło „Pokój Tobie Polsko”. Stąd zapewne P. Ewa i P. Agnieszka zaprezentowały się w bieli. Najmłodszy uczestnik konkursu to Jan Dąbrowski - uczeń kl. IV b. To właśnie Jego Wójt Gminy Goworowo, Piotr Kosiorek nagrodził indywidualnie, dodatkową nagrodą. Najstarsi recytujący to ósmoklasiści. Uczniowie sięgnęli po najpiękniejsze wiersze, ale też bardzo trudne. Dali jednak radę. Podołali zadaniu. Pewne jest, że „połknęli” bakcyla recytatorskiego i włożyli w tę recytacje ogrom pracy i wysiłku. Wyglądali pięknie. Niektórym udzieliła się atmosfera wzruszenia i nostalgii. Na sali panowała przejmująca, wymowna cisza.
Przy ocenie recytacji Komisja brała pod uwagę: dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, kulturę słowa i sposób interpretacji. W kategorii wiekowej kl. IV – VI -I miejsce przyznała Filipowi Bielarczykowi z kl. IVb, II miejsce- Natalii Zalewskiej z kl. VI a, III miejsce – Natalii Dobkowskiej z kl. VI a oraz IV miejsce Janowi Dąbrowskiemu z kl. IV b, którego recytacja wiersza W. Broniewskiego „Bagnet na Broń” mocno mi zapadła w pamięć. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Zuzanna Gałecka i Anna Twardziak.

"Jak zapamiętać"


W tym roku uczniowie klas IV- VI w konkursie plastyczno- ortograficznym mieli za zadanie wymyślić ortogram ułatwiający zapamiętanie wyrazów z "ż" niewymiennym. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
I miejsce Aleksander Lendzioszek
II miejsce Agata Mech
III miejsce Aneta Pacuszka
Życzymy dalszych sukcesów w nauce ortografii!

Ewa Mirowska

„Gdy języki znasz, radę sobie dasz”


To właśnie pod takim hasłem 2 czerwca 2022 r. obchodziliśmy Dzień Językowy w naszej szkole. Po przerwie spowodowanej pandemią warto było sobie przypomnieć o pozytywnym wpływie języków na naszą przyszłość. O tym jak ważne są one w życiu mówią nawet wielcy twórcy tacy jak Johann Wolfgang von Goethe „Iloma językami władasz, tylekroć jesteś człowiekiem”, albo Frank Smith, psycholog i lingwista, który twierdzi, że „Jeden język ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają ci każde drzwi po drodze”. Aby przekonać społeczność szkolną o prawdziwości tych haseł, dla uczniów klas 4-8 zorganizowano różne konkursy.: konkurs wiedzy z języka angielskiego, konkurs piosenki obcojęzycznej, konkurs ortograficzny oraz konkurs na najlepiej przebraną klasę w barwy wcześniej przydzielonego kraju. Pani Ewa Lubiak zorganizowała również drugą edycję konkursu kaligrafii rosyjskiej, w którym mogli wykazać się zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Spośród wszystkich uczniów i nauczycieli biorących udział w konkursach, wyłoniono i nagrodzono tych najlepszych. W konkurencji na najlepiej przebraną klasę, zwyciężyła klasa 4c otrzymując „słodki” upominek. Zwycięska klasa pięknie zaprezentowała się w barwach ojczystych, ale na korytarzach szkoły mogliśmy tego dnia zaobserwować też barwy Hiszpanii, Francji, Irlandii, Niemiec, Włoch i kilku innych krajów. Sponsorami nagród byli wydawnictwo Macmillan, Rada Rodziców oraz nauczyciele. Obchody Dnia Językowego, to nie tylko konkursy, to też dobra zabawa. Uczennice klas siódmych i ósmych przygotowały pokaz tańców. Mogliśmy obejrzeć Jeruzalemę i Belgijkę w ich wykonaniu. Natalia Ciepierska, uczennica klasy 8c, pokazała nam ciekawą prezentację na temat tradycji i obyczajów oraz życia codziennego mieszkańców Wielkiej Brytanii. Czas poświęcony na obchody „Dnia Językowego” upłynął szybko, ale w bardzo miłej i radosnej atmosferze, utwierdzając nas w przekonaniu, że taki dzień w szkole jest potrzebny, dlatego z nowymi pomysłami czekamy na tę zabawę już w nowym roku szkolnym.
Organizatorami Dnia Językowego były Panie: Joanna Głażewska, Karolina Dąbrowska, Aneta Kosek, Ewa Lubiak, Eliza Skrzecz – Witkowska, Agnieszka Dudziec, Aneta Gąsior, Anna Rurka.

Karolina Dąbrowska

Konkurs plastyczny "Zwierzęta leśne bohaterami bajek dla dzieci" rozstrzygnięty!


Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego
"Zwierzęta leśne bohaterami bajek dla dzieci" odbyło się 10 czerwca 2022 roku w Filii w Szczawinie. Była to już kolejna edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem "Co słychać w lesie?". Wzięli w niej udział uczniowie z klas I ze wszystkich szkół gminy Goworowo.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Zuzanna Sikora SP Kunin, Martyna Iwańska SP Szczawin
II miejsce – Igor Leśniewski SP Goworowo, Amelia Parzych SP Szczawin
III miejsce – Maria Wiśniewska SP Goworowo
Wyróżnienie – Maja Gałązka SP Pasieki, Laura Bednarczyk SP Szczawin
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe przygotowała Barbara Rutkowska.
Nagrody laureatom konkursu wręczył Adam Staszczuk – leśniczy Nadleśnictwa Ostrołęka.
Wychowawcy klas I otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

Barbara Rutkowska

Ognisko klasy 5b


Uczniowie klasy 5b dnia 9 czerwca wybrali się na ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ognisko rozpaliliśmy u ks. Pawła Szabłowskiego, który użyczył również drewna i kijków do pieczenia. Dziękujemy bardzo.
Atmosfera była miła, graliśmy w piłkę i bawiliśmy się w różne gry. Była również z nami p. Aneta Gąsior i p. Marek Skierczyński.

Klasa 5b z wychowawcą

To był niezwykły dzień - piszemy sprawozdanie


Dnia 3 czerwca 2022 roku nasza klasa wspólnie z klasą Vb i IVc, wychowawcami oraz p. Markiem Skierczyńskim wyjechała na wycieczkę krajoznawczo – dydaktyczną do Warszawy. O 7:45 spotkaliśmy się pod goworowską szkołą w oczekiwaniu na autokar, który miał nas powieźć do stolicy. Podróż przebiegła sprawnie, szybko i bez żadnych zakłóceń.
O godzinie 9:20 byliśmy na miejscu. Stadion Narodowy PGE był pierwszym punktem programu. Zwiedzaliśmy go, a potem, siedząc, podziwialiśmy rozkładaną trawę. Pani przewodnik opowiadała nam o Stadionie Narodowym. Około godziny 11:30 przejechaliśmy do Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Leżąc na krzesłach, oglądaliśmy planety krążące nad nami pod wielką sztuczną kopułą nieba, a pan opowiadał o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym, prowadząc z nami konwersację. Mogliśmy sobie zrobić zdjęcie przed wejściem do kopuły. Później pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Są one położone jakby na wyspie, wokół jest woda. Spacerowaliśmy i podziwialiśmy piękne widoki. Najbardziej podobały nam się dumne pawie o rozłożystych ogonach, które dziękowały gulgotaniem za bite im brawo. Dowiedzieliśmy się też m. in., że rosół dla króla Stasia (Stanisław August Poniatowski) był gotowany z 12 kg mięsa różnego gatunku. Król wypijał rano jeden kubek (nie wiadomo jak wielki). Po zwiedzaniu Łazienek Królewskich pojechaliśmy na obiad na Starym Mieście, a po nim zwiedzaliśmy stare kamieniczki na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Spacer przy pięknej pogodzie to wielka przyjemność. Takiej Warszawy, która dała początek dzisiejszemu miastu, nikt z nas nie znał. Do tej pory bywaliśmy zazwyczaj w galeriach handlowych. Kolejnym punktem programu było ponownie Centrum Nauki Kopernik. Tym razem zapoznaliśmy się z wystawą stałą i wykonaliśmy wiele eksperymentów. Świetnie się bawiliśmy.
Udało się nam również obejrzeć zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Około godziny 19:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Oczywiście zajechaliśmy do McDonald’s. Całą drogę do domu śpiewaliśmy. Natomiast o godziny 21:37 śpiewaliśmy „Barkę”, aby uczcić godzinę śmierci Św. Jana Pawła II. Około godziny 22:00 wróciliśmy do Goworowa.
Wycieczka do Warszawy była bardzo udana. Mieliśmy piękną pogodę na zwiedzanie. Był to dla mnie wyjątkowy dzień. Bardzo podobał mi się ten wyjazd i chętnie bym jeszcze raz tam pojechał.

Aleksander Lendzioszek kl. Va

Egzamin ósmoklasisty 2022 w obiektywie

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbył się w dniach 24-26 maja. Nasi najstarsi uczniowie w szkole mieli szansę sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Życiodajne Pszczoły


Dzisiaj dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie z klas I – III z Filii w Szczawinie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych z pszczelarzem. Program warsztatów przebiegał zgodnie z poniższym programem:

  • Prezentacja modelu pszczoły
  • Wprowadzenie do świata owadów
  • Miód – jak powstaje, właściwości, czy człowiek to potrafi?
  • Pszczele plastry woskowe – omówienie i prezentacja.
  • Czy pszczoły łatwo oddają swój miód – prezentacja stroju pszczelarza i niektórych narzędzi pszczelarskich.
  • Rodzaje pszczół i ich funkcje w ulu.
  • Wspólna zabawa z piosenka o pszczółce Mai
  • Czy pszczoły mają łatwe życie?- zagrożenia ze strony innych zwierząt (owadów).
  • Czemu pszczoła żądli tylko raz?
  • Prezentacja żywych pszczół w ulu pokazowym.
  • Upominki dla uczestników spotkania

Zajęcia obfitowały w rekwizyty, duże plansze ze zdjęciami oraz banery tematyczne. Wszyscy uczestnicy dostali w prezencie słoiczek miodu z Kubusiem Puchatkiem. Spotkanie z pszczelarzem było wspaniałą okazją wzbogacenia świadomości ekologicznej dzieci.

Barbara Rutkowska

Szkolne obchody Dnia Dziecka w Filii w Szczawinie

"Bądź dzieckiem jak najdłużej
Jak dziecko baw się, śmiej
I kochaj tak jak dziecko
I serce dziecka zawsze miej!"

Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim dzieciom wielu powodów do radości oraz spełnienia najskrytszych marzeń.

Rodzice i Pracownicy Filii w Szczawinie

Konkurs PHO3NIX Active School

 
Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie sportowym Pho3nix Active School. Organizujemy różne inicjatywy sportowe i walczymy o dofinansowanie na sprzęt sportowy.
Prosimy o głos, który można oddać klikając w link poniżej.
 
nasza szkoła znajduje się również na 31 stronie.
 
Następnie wpisujemy adres e-mail, na który powędruje wiadomość z potwierdzeniem. Pamiętajmy aby potwierdzić link, który otrzymamy w wiadomości, tylko wtedy nasz głos jest w pełni oddany. Czasem zdarza się, że wiadomość od organizatora wędruje do SPAMu. Jeden adres e-mail może być wykorzystany tylko raz. Więc jeśli ktoś dysponuje kilkoma adresami to prosimy o dodatkowe głosy.
Głosować można od 1.06 – 7.06.2022 r., więc czasu jest niewiele…
Pho3nix Active School to największy konkurs dla szkół podstawowych pod patronatem MSiT oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Bardzo prosimy o oddanie głosu i udostępnianie. Razem Nam się uda... 🙂

Wakacji czas...

Po miesiącach wytężonej pracy przyszedł przez wszystkich wyczekiwany czas wakacji. Czas odpoczynku od szkolnych obowiązków i porannego wstawania.

Składając podziękowania za wysiłek i współpracę życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom naszej szkoły, by nadchodzące wakacje były radosne i pełne niezapomnianych wrażeń. Korzystajcie z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody.

Bawcie się dobrze na złocistych plażach, w górach czy nad jeziorami.
Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie.

Zakończenie roku szkolnego fotorelacja

Udział w międzynarodowym projekcie eTwinning


Na początku maja nasza szkoła dołączyła do międzynarodowego projektu eTwinning pt. „Creative Penpals”. Oprócz naszej w projekcie wzięła udział jeszcze jedna szkoła z Polski. Pozostałe szkoły były z Turcji, Hiszpanii, Portugalii i Macedonii. Nasi śmiałkowie z klas 4b i 5b (Natalia Gnys, Szymon Gąsior, Filip Kaczmarczyk, Aleksandra Parzych, Anna Twardziak, Kornelia Dziełak, Natalia Kuśmierczyk i Jan Subzda) mieli okazję pracować z rówieśnikami z wyżej wymienionych krajów nad wspólnym projektem. Jego celem była współpraca międzynarodowa, poznawanie innych kultur, nawiązanie znajomości i rozwijanie zdolności językowych.

Na pierwszym spotkaniu online, opiekunowie projektu z poszczególnych krajów ustalili sposoby i terminy realizacji zadań, do których należała wymiana informacji na swój temat i stworzenie historyjek w języku angielskim. Na rozgrzewkę, uczniowie tworzyli logo projektu „Creative Penpals”. Opiekunowie zamieścili propozycje swoich uczniów na Twinspace i poprzez głosowanie wybrano to, które widzicie na zdjęciu. Ponieważ uczniów biorących udział w projekcie było dużo, postanowiliśmy podzielić ich na 5-7 osobowe grupy pod względem wieku i poziomu znajomości języka. Każda grupa pracowała na swoim Padlecie utworzonym przez opiekunów. Zadaniem takiej grupy było wspólne ustalenie tematu historyjki, a następnie każdy musiał napisać coś od siebie uzupełniając treść poprzednika i tworząc jedno spójne opowiadanie. Istotne w takim projekcie jest wywiązywanie się i wykonywanie zadań w określonym terminie. Dzieci stworzyły ciekawe opowiadania odnosząc się do swoich zainteresowań jak również ulubionych postaci literackich lub filmowych. Na ich Padletach można było poczytać o dzikich zwierzętach, wakacyjnych przygodach, przyjaźni czy motywach z Harrego Pottera.

Wyobraźnia uczestników nie zna granic. Wszystkie opowiadania zostały zebrane w e-książeczkę utworzoną w aplikacji StoryJumper. Dzięki tej dwumiesięcznej pracy jesteśmy pewniejsi siebie oraz bogatsi o nowe doświadczenie, przyjaźnie i wiedzę, że znajomość języka angielskiego pomaga w nawiązywaniu kontaktów i zawieraniu przyjaźni oraz, że otwiera nam drzwi na świat.

Karolina Dąbrowska

Projekt stypendialny Aleksandry Dobkowskiej.

 

Nazywam się Aleksandra Dobkowska. Jestem uczennicą klasy 8a. W roku szkolnym 2020/2021 po raz kolejny uczestniczyłam w Mazowieckim programie stypendialnym dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka. Jako przedmiot wiodący wybrałam informatykę. Moim głównym celem było samokształcenie, a także zainteresowanie młodszych uczniów matematyką poprzez wykorzystanie multimediów i narzędzi IT. Dzięki wsparciu nauczyciela informatyki – p. Adama Dąbrowskiego udało mi się stworzyć cykl materiałów wideo pt. "Magia matematyki”, dwie gry na urządzenia mobilne: „Kółko i krzyżyk”, "Kamień, papier, nożyce" oraz tematyczną stronę internetową. Efekty swoich działań zaprezentowałam uczniom klasy 3b. Przy pomocy opiekuna przeprowadziłam lekcję dla uczniów tego oddziału.

Zachęcam do obejrzenia „owoców” mojej pracy wszystkich Uczniów i Nauczycieli naszej szkoły.

Aleksandra Dobkowska


Filmy edukacyjne


 Gry na urządzenia mobilne

Gra kamień, papier, nożyce

 

Gra kółko i krzyżyk

 


Tematyczna witryna

Projekt stypendialny uczennicy klasy 8a Emilii Ciepierskiej

Nazywam się Emilia i jestem uczennicą kl. VIII. W roku szkolnym 2020/21 brałam udział w projekcie „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2020/2021" pod opieką pani Elizy Skrzecz - Witkowskiej.

Swoje działania podjęte w ramach tego stypendium, chciałabym przedstawić w prezentacji pt. „The most popular places and monuments in England”

Serdecznie zapraszam do obejrzenia!

Prezentacja pt. „The most popular places and monuments in England”

Emilia Ciepierska

Projekt stypendialny uczennicy klasy 7c Natalii Ciepierskiej

Nazywam się Natalia i jestem uczniem kl. VIIc. W roku szkolnym 2020/21 brałam udział w projekcie "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2020/2021" pod opieką pana Grzegorza Dzierzgowskiego.
W ramach projektu stypendialnego uczyłam się oprogramowania i tworzyłam aplikację na smartfon dla uczniów klas trzecich.
Link na aplikację na androida:
https://drive.google.com/file/d/1so0vVPSMaGCZYHTKrRAz0GyhcdVM8Rfi/view?usp=sharing
Serdecznie zachęcam do przetestowania aplikacji na własnym smartfonie!

Natalia Ciepierska

NAJWAŻNIEJSZY MOMENT W ŻYCIU RELIGIJNYM - DZIEŃ PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ.


W dniu 20 czerwca 2021 r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły przystąpili do Pierwszej Komunii Świętej. Dla dzieci i ich rodziców z pewnością był to dzień szczególny, który na zawsze pozostanie w ich pamięci. Uroczystości przewodniczył proboszcz parafii – ksiądz kanonik Stanisław Siemion. Wśród zaproszonych gości obecni byli: dyrektor szkoły Pan Jacek Dobrzyński, z-ca dyrektora Pani Karolina Zacharek, kierownik filii w Szczawinie Pani Barbara Rutkowska i wychowawcy klas trzecich. Po uroczystości Pierwszej Komunii uczniowie cały tydzień uczestniczyli w Białym Tygodniu. Przez ten czas dzieci przychodziły na Eucharystię ubrane w stroje komunijne. Biały Tydzień miał na celu upamiętnienie przyjęcia Pierwszej Komunii, a także stał się swego rodzaju przedłużeniem tej uroczystości. Dzieci do tej ważnej chwili przygotował ks. Paweł Szabłowski wspomagany przez panie katechetki.
W czwartek, po Eucharystii, uczniowie razem z rodzicami zostali zaproszeni na wspólne ognisko. Kiełbaski upieczone na ognisku i ciasto smakowało wyśmienicie. Tańcząc i śpiewając, aktywnie spędziliśmy czas, a humory i pogoda nam dopisywały. Nareszcie mogliśmy nacieszyć się swoim towarzystwem. Wszak rodzina jest najważniejsza.
Dzieciom życzymy, aby radość spotkania z Chrystusem w Eucharystii przeniosła się na całe ich życie a rodzicom dziękujemy za wszelką pomoc, dobre słowo i życzymy błogosławieństwa Bożego.

Katecheci

Z radami na wakacyjny odpoczynek


Zbliżają się wymarzone i długo oczekiwane przez wszystkich wakacje. To czas na zabawę i relaks. Postanowiliśmy więc przypomnieć dzieciom o zasadach, do których powinny się stosować podczas letniego wypoczynku.
W tym celu 24 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się spotkanie z policjantami z Posterunku Policji w Goworowie.
Swoją obecnością zaszczycili nas st. sierż. Justyna Kamińska i mł. sierż. Sławomir Galarski.
Zaproszeni goście przedstawili dzieciom film pt. "Na wakacje wyjeżdżamy, bezpiecznie wracamy". Następnie przeprowadzili pogadankę o tym, czego nie wolno robić i na co zwracać uwagę, nie tylko podczas wakacji, ale też w ciągu roku szkolnego.
Wakacyjnych rad udzielił również maluchom szkolny terapeuta pedagogiczny – p. Aneta Gąsior.
Wyruszamy na wakacje bogatsi w wiedzę. Korzystajmy więc z nich bezpiecznie.

Agnieszka Podleś

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021

25 CZERWCA 2021 r. (piątek) *
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

KLASY „0” – VIII
- od godz. 6.50 – przywozy dzieci i uczniów według harmonogramu,
- godz. 8.00 – 12.00 – wręczenie świadectw promocyjnych oraz dyplomów ukończenia oddziału przedszkolnego i oddziałów zerowych dzieciom i uczniom według harmonogramu minutowego z zachowaniem rotacyjności, reżimu sanitarnego, a także wszelkich środków bezpieczeństwa i dystansu społecznego (załącznik),
- godz. 12.00 – 12.50 – pożegnanie absolwentów – uczniów klas VIII: wręczenie świadectw ukończenia szkoły i dyplomów absolwenta, przekazanie sztandaru i ślubowanie absolwentów,
- godz. 12.50 – 13.10 – uroczyste podziękowanie pracownikom szkoły odchodzącym na emeryturę,
- od godz. 13.10 – odwozy dzieci i uczniów.

27 CZERWCA 2021 r. (niedziela)
Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie
- godz. 11.00 – uczestnictwo społeczności szkolnej w uroczystej mszy św., sprawowanej w intencji zakończenia roku szkolnego 2020/2021 oraz bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacyjnym.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

* ze względów bezpieczeństwa przeprowadzenie uroczystości planowane jest na zewnątrz, przed budynkiem szkoły podstawowej – w pobliżu popiersia patrona szkoły. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej (wejście od placu zabaw). Obowiązuje rotacyjność według harmonogramu minutowego dla danego rocznika. Wszystkie dzieci i uczniowie z danego oddziału zgłaszają się nie wcześniej jak 5 minut przed ustalonym czasem wręczenia świadectw i oczekują na swoją kolej pod opieką wychowawcy. Dzieci i uczniowie korzystający z dowozu, bezpośrednio po przyjeździe do szkoły, jak również w oczekiwaniu na odwóz po uroczystości, będą mieli zapewnioną opiekę i wsparcie.

Harmonogram minutowy zakończenia roku szkolnego - oddziały 0 oraz klasy I-VIII - 25.06.2021 r.

Przywozy dzieci i uczniów do SP w Goworowie - obowiązują 25.06.2021 r.

Odwozy uczniów w dniu 25.06.2021 r.

 

 

XXV Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej.

16 czerwca 2021 w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie odbył się XXV Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej.
W festiwalu wzięło udział 8 zespołów i 26 solistów.
Głównym celem konkursu jest m.in. popularyzowanie piosenki religijnej wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz ich wspieranie rozwoju muzycznego.
Umiejętności wokalne wykonawców oceniało jury w składzie:
– Agata Majk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie,
– Adam Wołosz – muzyk, wokalista, autor tekstów, członek zespołu Droga na Ostrołękę oraz zespołu Zupa Grzybowa,
– Michał Rawa- prezenter, specjalista oprawy muzycznej, realizator dźwięku.
– Jadwiga Kowalczyk- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwinie,
- Ks. Stanisław Siemion – proboszcz w parafii Goworowo.

Naszą szkołę reprezentował zespół wokalno – instrumentalny pod kierunkiem pani Beaty Ciepierskiej, który wyśpiewał I miejsce.

Ponadto w kategorii soliści kl. 0-III SP:
III miejsce - zajęła Zuzanna Twardziak
wyróżnienie- Daria Kuśmierczyk

W kategorii soliści kl. IV-VIII SP:
I miejsce - zajęła Aleksandra Dobkowska

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Ciepierska

Międzypowiatowe i Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców

12 czerwca 2021 roku w Ostrołęce w szkole nr 3 odbyły się zawody powiatowe w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Nasi uczniowie wzięli udział w tych zawodach: Aleksandra Dobkowska i Julia Dymerska oraz chłopcy Artur Mateusiak i Jakub Kruczyk.
Na zawody zgłosili się zawodnicy z całego powiatu. Dziewczęta walczyły z drużyną z Lelisa i Łęgu Przedmiejskiego. Zdecydowanie wygrały obydwa mecze 3:0 tj. pojedynki i grę deblową. I tym samym uzyskały tytuł mistrzynie powiatu. Zdobyły puchar, medale oraz dyplom i statuetkę. Natomiast chłopcy zmagali się z Obierwią i Czerwinem, pokonali przeciwników 3:00 i również zostali mistrzami powiatu. Zarówno drużyna dziewcząt jak i chłopców uzyskali awans do zawodów międzypowiatowych.
W/w zawody odbyły się 19 czerwca 2021r. też Szkole Podstawowej Nr 3 w Ostrołęce. Nasze drużyny przybyły na rozgrywki. Po losowaniu okazało się, że drużyna chłopców rozegra pierwszy mecz z drużyną z Ostrołęki ze Szkoły Podstawowej Nr 1. Artur i Jakub pokonali chłopców z Ostrołęki 3:1. Potem mecz o pierwsze miejsce z drużyną z Czerwina Tu zdecydowanie nasza drużyna chłopców wygrała 3:0. Natomiast dziewczynki zmagały się z drużyną dziewcząt z Łęgu Przedmiejskiego, pokonały przeciwniczki 3:1. Obydwie drużyny zdobyły I miejsce i zdobyli tytuł mistrzów międzypowiatu.
Gratulujemy naszym zwycięzcom i dziękujemy, bo pomimo wysokiej temperatury nie podali się, tylko dzielnie walczyli o tak godny zaszczytu tytuł.

Elżbieta Bieniecka

Amazing world of animals in the ZOO - projekt stypendialny Mai Strzałkowskiej

Prezentacja - Amazing wordl of animals in the zoo


Nazywam się Maja i jestem uczennicą klasy VII. W roku szkolnym 2020/21 brałam udział w projekcie "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka w roku 2020/21" pod opieką pani Elizy Skrzecz-Witkowskiej.
Chciałabym przedstawić w skrócie wszystkie moje działania podjęte w ramach tego stypendium. We wrześniu oraz październiku ubiegłego roku zajęłam się określeniem tematu projektu i zgromadzeniem informacji potrzebnych do jego realizacji.
Od listopada do stycznia przeprowadzałam ankietę na temat zwierzęta w ZOO w śród uczniów klasy VII oraz podsumowałam zebrany materiał. Nagrałam film w języku angielskim, w którym przedstawiłam wyniki uzyskane w ankiecie. Film został umieszczony na YouTube. W lutym i w marcu przygotowałam prezentację na temat "Amazing world of Animals in the ZOO". Prezentacja ta została przedstawiona klasie VII A na platformie Teams. W kwietniu i w maju przygotowywałam mini książkę o wybranych zwierzętach z ZOO w formie elektronicznej. Miniksiążka została umieszczona na stronie szkoły oraz zaprezentowałam ją na lekcji języka angielskiego mojej klasie. Podczas realizacji projektu stypendialnego nauczyłam się wielu rzeczy związanych z zwierzętami w ZOO oraz udoskonaliłam swój język angielski.

Maja Strzałkowska

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym

16.06.2021 r. dzieci z oddziału 0b odwiedziły gabinet weterynaryjny Pana Tomasza Kowalczyka. Celem spotkania było poznanie specyfiki pracy lekarza weterynarii, a także uświadomienie dzieciom, że zwierzęta - podobnie jak ludzie - też chorują i wymagają pomocy oraz leczenia.
Dzieci obejrzały gabinet weterynaryjny. Z zainteresowaniem słuchały Pana doktora, który w niezwykle ciekawy sposób opowiadał o sposobie pielęgnacji zwierząt.
Najwięcej wrażeń dostarczyło dzieciom oglądanie zwierząt. Poznały znajdujące się tam różnobarwne papugi, żółwie, chomiki, gekony, psy, koty… Wiele z tych zwierząt dzieci mogły pogłaskać, wziąć w ręce, dotknąć…
Dzieci wróciły z wycieczki zachwycone. Były pod wrażeniem wiedzy, zaangażowania i pasji, jaką niewątpliwie posiada pan doktor.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy Państwu Kamili i Tomaszowi Kowalczyk – prywatnie rodzicom Antosi za serdeczne przyjęcie oraz fantastyczną lekcję przyrody, w której wzięliśmy udział.

Dorota Sobotka

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY „MAJOWA ŁĄKA”

16.06.2021 r. w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie miało miejsce uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Majowa łąka”. Konkurs zorganizowano we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Goworowie.

Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającej przyrody, a także rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych. Konkurs został skierowany do dzieci 6-letnich z oddziałów „0” z terenu gminy Goworowo. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy dowolną techniką plastyczną w formacie A3.
W konkursie wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie, ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie oraz ze Szkoły Podstawowej im. S. Kostki w Kuninie. Wszyscy uczestnicy wykazali się niebywałą kreatywnością, zastosowali różnorodne, bardzo ciekawe techniki plastyczne.
Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
I MIEJSCE:
- Amelia Parzych – SP Goworowo – Filia w Szczawinie,
- Zuzanna Gęsich – SP Goworowo,
II MIEJSCE:
- Lena Błaszczak – SP Goworowo
- Aleksandra Rybaczyk – SP Goworowo
- Jakub Żabik – SP Kunin
III MIEJSCE:
- Aleksandra Zięba – SP Goworowo
- Martyna Iwańska – SP Goworowo – Filia Szczawin,
- Łukasz Sopuch - SP Goworowo – Filia Szczawin,
WYRÓŻNIENIE:
- Paulina Dmochowska – SP Goworowo
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Słowa podziękowania kierują również do rodziców i nauczycieli, którzy wspierali dzieci w twórczej pracy.

Organizatorzy
Dorota Sobotka
Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie

„Sprintem do maratonu”

W środę 9 czerwca 2021 r. nasze przedszkolaki po raz kolejny wzięły udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków pod hasłem „Sprintem do maratonu”. Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu.
Imprezę biegową w ramach projektu rozpoczęliśmy od zgromadzenia się dzieci na placu szkolnym. Następnie przeszliśmy na linię startu, gdzie pani kierownik wydała komendę: „Gotowi, do biegu, start!”. Wszystkie dzieci wesołe i zdrowe dobiegły do mety pod czujnym okiem naszej szkolnej pielęgniarki pani Edyty Gajda. Po przebytym biegu maluchy z wielką ochotą napiły się wody, a następnie otrzymały pamiątkowy dyplom.
Każdy uczestnik biegu, w naszej placówce przebiegł dystans 100 m. co łącznie dało 4500 m. W tej edycji projektu, w całej Polsce wzięło udział 51232 biegających przedszkolaków, a łączny przebyty dystans 769 placówek to 34555.94 kilometrów. Po uzupełnieniu licznika na stronie organizatora projektu nasza szkoła otrzymała pamiątkowy certyfikat.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do grona biegających przedszkolaków dołączą również rodzice naszych wychowanków.

Natalia Zięba

Znamy wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego „Co słychać wiosną w lesie?”


Tegoroczna edycja Gminnego Konkursu Przyrodniczego pod hasłem „Co słychać w lesie?” miała charakter konkursu plastycznego pod hasłem „Co słychać wiosną w lesie?”. Wzięli w niej udział uczniowie z klas III ze wszystkich szkół Gminy Goworowo. Każdą klasę mogło reprezentować trzech uczestników. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia w Szczawinie, współorganizatorem Gminna Biblioteka Publiczna w Goworowie.
Komisja konkursowa, która zebrała się 7 czerwca 2021r., wyłoniła następujących laureatów:
I miejsce – Jan Dąbrowski SP Goworowo, Antoni Robert Podleś Filia Szczawin
II miejsce – Kacper Dziczek Filia Szczawin, Eryk Kośnik SP Goworowo, Amelia Wiśniewska SP Kunin
III miejsce – Zofia Kucharczyk SP Goworowo, Łucja Niegowska SP Goworowo
Uczniowie ukazali piękno przyrody w lesie wiosną , malując prace wyłącznie farbami.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy przygotowała Barbara Rutkowska.
Nagrody i dyplomy zostały wręczone trzecioklasistom w poszczególnych placówkach (11.06.2021r.).
Wychowawcy klas III otrzymali podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.
Dziękujemy za współpracę i życzymy dalszych sukcesów!

Organizatorzy

 

Aktywność i zaangażowanie Dominika

Okres nauki zdalnej to czas, w którym bardzo dużo godzin spędzaliśmy przy komputerze. Dla wszystkich była to nowa i bardzo trudna sytuacja, jednak niektórzy uczniowie, oprócz swoich obowiązkowych zajęć, wykazali się dodatkową aktywnością. Poprzez własne działania, doświadczenia i eksperymenty doskonalili swoje umiejętności. Poznawali zjawiska przyrodnicze, podejmowali działania na rzecz środowiska i własnego zdrowia oraz odkrywali swoje zdolności twórcze i pisarskie.
Takim uczniem jest Dominik Ciskowski.
Jego pomysły to: lodowa chmura z wrzątku, ekologiczne karmniki dla ptaków, lodowe witraże, ekologiczne płyny do przecierania i mycia brudnych liści u roślin, ekologiczne nawilżacze roślin, projekt Układu Słonecznego wykonany z ekologicznych materiałów. Dominik dwukrotnie uczestniczył w konkursach ekologicznych – z materiałów naturalnych wykonał domek dla owadów oraz pracę techniczno-plastyczną o ekologicznych rozwiązaniach w naszej gminie.
Rozwijał się również humanistycznie. Wziął udział w Światowym Dniu Zdrowia w naszej szkole - nagrał piękną recytację wierszyka o zdrowiu, która została opublikowana na stronie szkoły. Z chęcią odpowiedział również na zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez KRUS i stworzył rymowankę na temat bezpieczeństwa na wsi.
Dominik jest przykładem ucznia, który nie traci żadnej okazji, aby rozwijać swoje zdolności i umiejętności, a ponadto jego ogromne zaangażowanie wpływa pozytywnie na wizerunek naszej szkoły.
Gratulujemy Dominikowi, dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Jadwiga Gołębiewska, Barbara Grabowska, Grzegorz Dzierzgowski

Dzień Rodziny


Mama i Tata to najważniejsze osoby w życiu każdego dziecka. Są synonimem miłości, pocieszenia, wsparcia.
Dzieci z kl. 0b przygotowały program artystyczny dedykowany rodzicom, podczas którego prezentowały swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Swoim wspaniałym występem wyraziły swoją miłość, wdzięczność i szacunek.

Dorota Sobotka

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat – informacje dla szkół i placówek

Warszawa, 11 czerwca 2021 roku

 Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat.   Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Przygotowaliśmy informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Organizacja szczepień

Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

  • zgodę rodzica,
  • kwestionariusz,
  • kwalifikację lekarza.

Harmonogram szczepień po wakacjach

Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

 Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

  • I tydzień września(1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
  • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
  • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

 Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Departament Informacji i Promocji

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przed szczepieniem osoby małoletnie

 

Dzień Rodziny - filia Szczawin


Dzień Dziecka, Dzień Matki to wyjątkowe dni w grupie "Misi" i "Biedroneczek".
01.06.2021 r. połączyliśmy te święta w jedną, wspólną uroczystość- "Dzień Rodziny".
Na początku odbyła się część oficjalna: dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki dla rodziców. Mamy otrzymały pamiątkowe laurki z życzeniami i serduszka.
Po występach przyszedł czas na wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Największe obawy sprawiała pogoda, ale i ona nas nie zawiodła.
W tym miejscu kierujemy serdeczne podziękowania dla pracowników GOKSiR-Up. Agnieszki, p. Ani i p. Rafała za wspólną zabawę, pokaz baniek mydlanych i pyszny popcorn. Rada Rodziców sprawiła dzieciom niespodziankę w postaci lodów.
Były też inne atrakcje, które pozwoliły na miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Dziękujemy za wspólną zabawę.

N. Zięba, K. Gałązka

Przedstawienie teatralne „Bezpieczne wakacje”


Zbliżają się wakacje, na które dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem.
Warto jednak przed wakacyjną przygodą porozmawiać z nimi na temat bezpieczeństwa. To właśnie podczas lata rośnie liczba tragicznych wypadków, których można uniknąć uświadamiając dzieci o grożących im niebezpieczeństwach.
W związku z tym, w dniu 8 czerwca gościliśmy aktorów z Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magik” z Białegostoku. Artyści w sposób zabawowy przypomnieli i utrwalili widzom z naszej szkoły zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Główni bohaterowie zwrócili uwagę, że nie wolno kąpać się w niedozwolonych miejscach i bez opieki dorosłych. Nie należy dokuczać zwierzętom, by nie pogryzły. W razie ukąszenia przez owady trzeba natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza. Nawet przedszkolaki mogą zapobiec tragedii, gdy znają numery alarmowe. Dorośli powinni uświadomić dzieci, by nie otwierały drzwi nieznajomym. Nie mogą też wsiadać do pojazdów prowadzonych przez obcych ludzi.
Przedstawienie było doskonałą lekcją na temat bezpieczeństwa, nie tylko w czasie wakacji.

Barbara Rutkowska

Sukces naszych sześciolatków.



Amelia Parzych i Martyna Iwańska z oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie, wspólnie z wychowawcą wykonywały laurki dla mam.
Za zgodą rodziców obydwie prace zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Laurka dla mamy" organizowany przez Niepubliczne Przedszkole Językowe Mundo Marino w Katowicach. Wyniki konkursu były dla nas zaskoczeniem. Nie spodziewałyśmy się, że prace dziewczynek zajmą czołowe miejsca. Amelka zdobyła – I miejsce, natomiast Martynka – II miejsce.
Oprócz przyznanych miejsc dziewczęta otrzymały przesłane drogą pocztową nagrody książkowe oraz dyplomy.

Agnieszka Podleś

Dzień Dziecka na sportowo


Dzień Dziecka postanowiliśmy spędzić na sportowo. W tym roku królowała lekkoatletyka: biegi, skoki , rzuty. Następnie rozpoczęły się rozgrywki zespołowe. Mecz mini piłki ręcznej został rozegrany w klasach I-III. Zwycięzcy i pokonani zostali nagrodzeni gromkimi brawami. W biegach rywalizowali chłopcy, a potem dziewczęta. Kolorowa chusta dostarczyła wiele emocji przy zgadywaniu: kogo zabrakło, kto się schował.
Po rywalizacji sportowej, wszyscy miło spędzili czas przy tryskającym iskrami ognisku. Dzieci piekły sobie kiełbaski i śpiewały piosenki . Dla ochłody zjadły lody ufundowane przez Radę Rodziców.
Przesyłamy gorące życzenia dla wszystkich dzieci!

Rada Pedagogiczna/Filia w Szczawinie

Konkurs plastyczny pt.: Oświetlenie oczami dziecka

Na przełomie kwietnia i maja dwanaścioro dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięło udział w konkursie plastycznym pt.: Oświetlenie oczami dziecka zorganizowanego przez salon oświetlenia Ledinw Tobolicach. Wszyscy uczestnicy za zaangażowanie i wzięcie udziału w konkursie otrzymali dyplomy oraz gry planszowe, które wręczyła pani dyrektor Karolina Zacharek.

Wychowawcy klas 0

SZCZEPIENIA UCZNIÓW OD 12. ROKU ŻYCIA

Już od 7 czerwca br. rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku od 12 do 15 lat w ramach Narodowego Programu Szczepień. To jak dotąd najmłodsza grupa osób rekomendowanych do szczepienia przeciwko COVID-19. Razem z grupą 16-18 lat zaszczepić się może ponad 2,5 mln uczniów z ok. 24 tys. szkół i placówek oświatowych. Dodatkowa akcja szczepień dla uczniów zostanie zorganizowana we wrześniu, po ich powrocie z wakacji.

 
Dziś, 1 czerwca w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego i Michała Dworczyka, Ministra – Szefa KPRM, podczas której poinformowano o możliwości szczepień młodzieży w wieku 12-15 lat przeciwko koronawirusowi.
Obecnie uczniowie będą mogli szczepić się na takich samych zasadach, jak wszyscy obywatele, w ramach Narodowego Programu Szczepień, tj. w punktach szczepień populacyjnych i punktach szczepień powszechnych. Aktualne toczą się również badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat. Wyniki ekspertyz poznamy we wrześniu.
- Szczepienia organizowane przez szkoły dla uczniów rozpoczną się we wrześniu i będą dobrowolne. W drugim tygodniu września będą zbierane kwestionariusze medyczne od rodziców dzieci, które się do tego czasu nie zaszczepią. Na podstawie kwestionariuszy od 13 do 17 września przeprowadzimy akcję szczepień w szkołach – podkreślił minister Przemysław Czarnek.
Harmonogram szczepień
Znany jest haromonogram działań związanych ze szczepieniami młodzieży w wieku od 12-18 roku życia w szkołach. Już wkrótce do szkół dotrą podstawowe informacje dotyczące szczepień, a także poszczególnych etapów oraz miejsc, w których będzie można się zaszczepić.
Akcja informacyjna będzie kontynuowana także po wakacjach od 1 do 3 września 2021 r.
Kolejny krok to zbieranie przez dyrektorów szkół kwestionariuszy ze zgodą od rodziców bądź opiekunów. Ten etap będzie trwał od 6 do 10 września br.


Tydzień szczepień we wrześniu
W trzecim tygodniu września (od 13 do 17 września) odbędzie się tzw. tydzień szczepień, podczas którego wszyscy chętni uczniowie będą mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi.
Szczepienia będą organizowane przez szkoły i realizowane z wykorzystaniem istniejących punktów szczepień populacyjnych, powszechnych lub mobilnych.
Podczas szczepienia, oprócz profesjonalnej opieki lekarskiej, uczniom będą mogli towarzyszyć rodzice. Akcja szczepień w wybranym miejscu uzależniona zostanie od liczby chętnych. Odpowiednie służby medyczne będą w tej sprawie współpracowały z dyrektorami szkół i placówek.
Masz 16 lat? Możesz zaszczepić się już dziś
Przypomnijmy, że od 17 maja br. trwa rejestracja na szczepienia dla młodzieży w wieku 16 i 17 lat. Młodzież z rocznika 2005, która 16 lat kończy w kolejnych tygodniach, otrzymuje e-skierowanie w momencie ukończenia 16. roku życia.
E-skierowania dla tego rocznika są wystawiane raz w tygodniu – w poniedziałki. Dzięki uruchomieniu szczepień dla osób niepełnoletnich, osoby z rocznika 2003 nie muszą już czekać z rejestracją do dnia ukończenia 18 lat.
Jeśli możesz, już dzisiaj zarejestruj się na szczepienie: zadzwoń na infolinię 989 lub wyślij sms o treści SzczepimySię pod numer 880 333 333. Możesz skorzystać także z e-Rejestracji lub umówić się bezpośrednio w punkcie szczepień.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie (https://www.gov.pl/web/szczepimysie).
Zadbajmy o nasze wspólne bezpieczeństwo!
Zachęcamy do szczepień!

Źródło: www.gov.pl

Dni z centrum Edukacji Obywatelskiej

Dzień dobry!
"Drodzy i Drogie,
bardzo serdecznie zapraszamy Was na Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej, czyli trwające od 7 do 17 czerwca wydarzenie online, na które złożą spotkania merytoryczne, warsztaty oraz webinara. Ich wspólnym mianownikiem będzie rozmowa o aktualnych wyzwaniach szkoły. Podzielimy się także doświadczeniami z całorocznej pracy naszych w programach.

W agendzie wydarzenia znalazły się formaty mniej i bardziej Wam znane. Zaplanowaliśmy m.in. webinarium "Odpornej szkoły", podczas którego zdalną szkołę skomentują uczniowie i uczennice, konferencję dla wychowawców i wychowawczyń klas, chcących rozwinąć swój warsztat pracy oraz warsztaty dotyczące prowadzenia lekcji historii, równości płci w szkołach i aktywności społecznej młodych osób. W ramach Dni CEO odbędzie się także tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych, niezwykle ciekawa rozmowa o kształceniu kompetencji proinnowacyjnych w szkole oraz webinarium będące częścią Tygodnia Opowieści o Migracjach."

Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej - Dni Centrum Edukacji Obywatelskiej (ceo.org.pl)

Wyjazd z okazji Dnia Dziecka do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance

We wtorek 01.06 obchodziliśmy w naszej szkole jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt przez najmłodszych – Dzień Dziecka. Z tej okazji dzieci z oddziałów „0” wraz z wychowawcami udali się do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance.
Dzień spędziliśmy bardzo aktywnie. Instruktorzy z GOKSiR zapewnili nam wspaniałą zabawę: było przeciąganie liny, pokaz baniek mydlanych oraz rozgrywki w piłkę nożną. Wielką atrakcją okazała się ogromna dmuchana piłka, zabawy z chustą animacyjną, a także smaczny popcorn. Zmęczeni zabawą, z przyjemnością zasiedliśmy przy ognisku i piekliśmy kiełbaski. W doskonałych nastrojach wróciliśmy do szkoły, gdzie czekały na nas pyszne lody.
Dzień ten bez wątpienia był bardzo udany i dzieci z uśmiechami na twarzy rozeszły się do domu.
Dziękujemy instruktorom z Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance za świetną zabawę oraz zapewnienie dzieciom wielu atrakcji.
Wychowawcy oddziałów „0”: Milena Gołębiewska, Agnieszka Puczkowska, Dorota Sobotka.

Dorota Sobotka

Odwozy dzieci i uczniów z oddziałów 0 i klas I-VIII SP w Goworowie po korekcie - obowiązują od 07.06.2021 r.

Harmonogram dyżurów animatora na Orliku - czerwiec 2021 r.

Czas wakacji...

Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Drodzy Uczniowie!

W całym kraju kończymy rok szkolny 2019/2020. Tegoroczne pożegnanie ze szkołą ma jednak inny charakter. Na chwilę obecną nadal nie mogą odbywać się uroczystości do, których przywykliśmy. Panująca pandemia z dnia na dzień zmieniła edukację. Wszyscy uczyliśmy się nowych form i metod pracy oraz współdziałania, by realizować kształcenie. Pracowaliście jednak wytrwale. Zaangażowaniem i determinacją pokonaliście przeciwności i możecie być dumni z osiągniętych wyników. Z przyjemnością chcemy pogratulować Wam sukcesów w nauce i sporcie.
Zasłużyliście na wakacyjny wypoczynek. Czas odpoczynku od nauki, książek i zeszytów. Życzymy Wam samych radosnych, słonecznych dni oraz radosnego, ale przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku.
Gronu Pedagogicznemu pragniemy podziękować za trud codziennej pracy, za wkład włożony w rozwój wiedzy, umiejętności i kształtowania postaw uczniów naszej szkoły.
Rodzicom dziękujmy za pomoc, współpracę, za okazaną życzliwość i otwartość na potrzeby szkoły.
Wszystkim Państwu życzymy, aby czas wakacji był czasem wspaniałego odpoczynku, radości i nabierania sił do dalszej pracy.

Pozdrawiamy słonecznie
Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika Goworowo

Wskazówki dla rodziców

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 26 CZERWCA 2020 r. (piątek) KLASY „0” – VIII*

-  godz. 7:00 – przywozy dzieci i uczniów według harmonogramu,
- godz. 8:00 – 12:00 – wręczenie świadectw promocyjnych oraz dyplomów ukończenia oddziału przedszkolnego i oddziałów zerowych dzieciom i uczniom według harmonogramu minutowego z zachowaniem rotacyjności, reżimu sanitarnego, a także wszelkich środków bezpieczeństwa i dystansu (załącznik),
- godz. 12:05 – 13:00 – pożegnanie absolwentów – uczniów klas VIII: wręczenie świadectw ukończenia szkoły i dyplomów absolwenta, przekazanie sztandaru i ślubowanie absolwentów,
- godz. 13:05 – 14:00 – uroczyste podziękowanie pracownikom szkoły odchodzącym na emeryturę,
- od godz. 13:15 – odwozy dzieci i uczniów.

28 CZERWCA 2020 r. (niedziela) Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie
- godz. 9:00 – uczestnictwo społeczności szkolnej w uroczystej mszy św., sprawowanej w intencji zakończenia roku szkolnego 2019/2020 oraz bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacyjnym.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

* ze względów bezpieczeństwa przeprowadzenie uroczystości planowane jest na zewnątrz, przed budynkiem szkoły podstawowej – w pobliżu popiersia patrona szkoły. Proszę pamiętać o indywidualnych środkach ochrony osobistej (maseczki ochronne) oraz o dezynfekcji dłoni. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych uroczystość odbędzie się w sali gimnastycznej (wejście od placu zabaw). Obowiązuje rotacyjność według harmonogramu minutowego dla danego rocznika. Wszystkie dzieci i uczniowie z danego oddziału zgłaszają się nie wcześniej jak 5 minut przed ustalonym czasem wręczenia świadectw i oczekują na swoją kolej pod opieką wychowawcy i nauczyciela towarzyszącego grupie. Dzieci i uczniowie korzystający z dowozu, bezpośrednio po przyjeździe do szkoły, jak również w oczekiwaniu na odwóz po uroczystości, będą mieli zapewnioną opiekę i wsparcie.

Harmonogram zakończenia 26.06.2020

Harmonogram dowozów 26.06.2020

 

Ósmoklasiści połamania piór!

Ogłoszenie

Ogłoszenie

Ważne informacje dla Ósmoklasistów.

Konkurs Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie

Chemia - ciekawa i kolorowa

Inspiracją do zrobienia „laboratorium chemicznego” w domu były lekcje chemii, moja ciekawość i oglądane na stronach internetowych pokazy chemiczne. Lekcje prowadzone przez Panią Joannę Janowską- Milczarek popchnęły mnie do działania, aby przekonać się jak z prostych i dostępnych w domu składników przeprowadzić doświadczenia chemiczne. Wybrałem 5 doświadczeń do których przeprowadzenia użyłem: sody oczyszczonej, oleju, octu, wody, barwników spożywczych, atramentu, płynu do mycia naczyń, tabletek musujących. Przeprowadzając doświadczenia i poszukując materiałów opisowych utrwaliłem wiedzę na temat: gęstości cieczy, dyfuzji, otrzymywania gazów. Na koniec wykonałem prezentację multimedialną, aby przedstawić efekty pracy. Zamieszczone zdjęcia są namiastką tej prezentacji.

Chemia nie jest nudna, zachęcam też was do wykonywania różnych ciekawych doświadczeń, a Pani Joannie Janowskiej- Milczarek dziękuję za inspirację i cenne uwagi.

 Maksymilian Pio Mróz, kl. 7a

 

Rusza nabór do oddziału sportowego w naszej szkole

Po rocznej nieobecności klasy sportowej w przestrzeni szkolnej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, ruszamy z rekrutacją na nowy rok szkolny 2020/2021. Po uzyskaniu zgody Organu Prowadzącego na utworzenie w klasie IV profilu sportowego w zakresie piłki siatkowej (dziewczęta) i piłki nożnej (chłopcy) rozpoczynamy długo oczekiwany nabór. Nawiązując do wspaniałych tradycji i sukcesów sportowych uczniów naszej szkoły pragniemy zaprosić obecnych III-klasistów do fantastycznej sportowej przygody. Zachęcam Rodziców uczniów do rozważenia i przeanalizowania naszej propozycji skierowanej do uzdolnionych sportowo młodych adeptów gier zespołowych. Proszę zapoznać się z dokumentami i zawartym w nich harmonogramem postępowania rekrutacyjnego. Naszą ambicją i celem nadrzędnym jest dbanie o właściwy i harmonijny rozwój uczniów w sferze nie tylko psycho-społecznej i emocjonalnej, ale też fizycznej. Rozwijamy się w każdej dziedzinie, mając na uwadze poszukiwanie nowych kierunków i wyznaczając sobie ambitne cele. Jak to mawiał klasyk: „Przez sport do wiedzy”. Niech zatem ta nowa sportowa inicjatywa zyska akceptację społeczną i będzie najlepszą reklamą zdrowego stylu życia i Naszej szkoły – Szkoły Promującej Zdrowie. Ze sportowym przesłaniem i radosnym pozdrowieniem:

„Nie musisz być wielki, żeby zacząć, ale musisz zacząć, żeby być wielki”

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Regulamin oddziału sportowego

Załącznik Nr 1 do Regulaminu oddziału sportowego

Wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału sportowego - załącznik nr 1

Orzeczenie lekarskie - załącznik nr 2

Test Sprawności Piłkarskiej PZPN – chłopcy

Potwierdzenie woli zapisu dziecka do klasy czwartej oddziału sportowego

Zarządzenie Nr 14/2020 w sprawie rekrutacji do oddziału sportowego – klasa IV o profilu piłka siatkowa (dziewczęta) / piłka nożna (chłopcy)

 

 

Ogłoszenie

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach:
- język polski dnia 16.06.2020 r. o godz. 9:00
- matematyka dnia 17.06.2020 r. o godz. 9:00
- język angielski dnia 18.06.2020 r. o godz. 9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w czytelni biblioteki szkolnej o godz. 8:15 z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Harmonogram dowozów w dniach 16.06 - 18.06.2020 r. egzamin ósmoklasisty

Uwaga konkurs!

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
12 CZERWCA 2020 R. (PIĄTEK)
JEST USTALONYM DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH. W WYŻEJ WYMIENIONYM DNIU BĘDĄ PROWADZONE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE PRZEZ DYŻURUJĄCYCH NAUCZYCIELI W GODZINACH OD 8:30 DO 12:30.
W TYM DNIU SZKOŁA NIE ZAPEWNIA DOWOZU ORAZ DOŻYWIANIA UCZNIÓW.

Z Poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

„Jacy jesteśmy, czyli trochę statystyk o naszej szkole” projekt stypendialny uczennicy Aleksandry Dobkowskiej

W związku z realizowanym przeze mnie projektem stypendialnym przeprowadziłam anonimową ankietę wśród nauczycieli i uczniów naszej szkoły. Chciałabym podzielić się spostrzeżeniami, które nasunęły się po przeanalizowaniu ankiet. Respondenci mogli wypowiedzieć się na temat pracy/nauki w naszej szkole, a także swoich zainteresowań i spędzania czasu wolnego.
Ankietę udało mi się przeprowadzić wśród 30 nauczycieli i 19 uczniów klas 7 i 8. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku dominowały kobiety.
Nauczyciele najbardziej interesują się muzyką i literaturą (63%), zaś uczniowie sportem (63%) i mediami (42%). Wszyscy swoje zainteresowania najczęściej poszerzają poprzez wyjazdy, Internet i telewizję, a także książki tematyczne i czasopisma (tu dominują nauczyciele – 66 %) i treningi (z tej formy korzysta więcej uczniów – 47%).
Każdy z nas najwięcej wolnego czasu spędza z rodziną, poświęca go na swoje pasje lub spotyka się z przyjaciółmi. Nauczyciele w ogóle nie grają na komputerze, telefonie, natomiast 42% uczniów lubi taką formę spędzania wolnego czasu. Najczęściej wychodzimy do rodziny, przyjaciół i kina, rzadko na imprezy. Pedagodzy lubią oglądać programy informacyjne i edukacyjne, a młodzież filmy i programy rozrywkowe.
Uwaga! Żaden nauczyciel nie chce zmienić swojej pracy, około 80 % uczniów lubi się uczyć (choć 42% czasami pracują niesystematycznie). Tutorzy mają dobry kontakt z Uczniami , podopieczni też tak uważają. Opiekunowie cenią w wychowankach kreatywność i odpowiedzialność (70%), zaś wychowankowie w opiekunach wyrozumiałość (79%) i sprawiedliwość (73%). Zarówno nauczycielom, jak i uczniom zdarzyło się spóźnić do pracy/szkoły. Według większości respondentów oceny szkolne są potrzebne, ponieważ mobilizują do pracy.
Czy marzenia nauczycieli były podobne do naszych? Kiedyś nasi nauczyciele pragnęli, żeby w przyszłości zostać, np. weterynarzem, tancerzem, aktorem, dziennikarzem, nauczycielem, pilotem samolotów pasażerskich, pielęgniarką, podróżnikiem, marynarzem … My, uczniowie, marzymy o zawodzie: programisty, lekarza, policjanta, architekta, żołnierza, informatyka, nauczyciela…
Nie wiem, skąd wzięły się odpowiedzi przeczące pod pytaniem: Czy odniosłeś w życiu sukces? Być może dlatego, że to słowo jest różnie definiowane. Cieszę się, że mogłam przeczytać tyle mądrych wypowiedzi. Osiągniętym sukcesem, według ankietowanych, jest rodzina, wymarzony zawód, zdobyte wykształcenie, przyjaciele, zdana matura, ukończenie studiów, miejsca w konkursach plastycznych, zawodach sportowych …
Zdania ankietowanych są podzielone, jeśli chodzi o powiązanie sukcesu życiowego z sukcesami szkolnymi. Zacytuję po jednej przykładowej argumentacji:
„Tak, ponieważ to szkoła ma ogromny wpływ na naszą przyszłość, dając nam w prezencie solidny fundament. Często te pierwsze sukcesy szkolne budują w nas odpowiednią motywację i potwierdzają w nas przekonanie, że jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele, jeżeli tylko w siebie uwierzymy”.
„Nie, ponieważ nasz sukces zależy od tego, jakimi jesteśmy ludźmi i naszego podejścia do życia, naszej otwartości, kreatywności. Wielu jest ludzi sukcesu, którzy niekoniecznie realizowali się w szkole, jako prymusi …”
Dziękuję wszystkim Nauczycielom i Uczniom, którzy poświęcili swój cenny czas i wzięli udział w moim badaniu. Dzięki owocnej współpracy powstał ten artykuł.

Aleksandra Dobkowska
uczennica klasy 7a

Zarządzenie Nr 13/2020

Podsumowanie Szkolnego Konkursu „Laurka dla Ojca Świętego Jana Pawła II”