Aktualności

Filtr

Wesołego Alleluja!

Zarządzenie

Najlepsze życzenia

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowują się do świąt wielkanocnych-warsztaty wielkanocne


Dnia 29 marca 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Każda z klas miała możliwość wykonać wyjątkowe i piękne ozdoby związane z tradycjami wielkanocnymi tj. kolorowe pisanki ozdabiane cukrem, zajączki z włóczki oraz wianki w kształcie jajka ozdabiane kolorowymi nićmi oraz piankowymi naklejkami w kształcie kurczaczka. Dzięki tym pracom dzieci miały możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, a także miło spędzić czas.
Bardzo dziękujemy Paniom z GBP w Goworowie za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.
Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk, Dorota Sobotka

Wycieczka do muzeum

Muzeum poprzez gromadzenie i zachowanie artefaktów przeszłości o wartości naukowej, estetycznej i emocjonalnej sprzyja aktywnemu poznawaniu, kształtowaniu postaw społecznych, budowaniu tożsamości oraz szacunku dla niepowtarzalnego dziedzictwa kultury lokalnej oraz kultury polskiej i światowej.
W dniu 23 marca 2023 roku wspólnie z dziećmi wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieliśmy się, co to jest muzeum, jak należy się w nim zachować oraz kto w nim pracuje. Zwiedzając wystawy stałe, poznaliśmy podstawowe terminy związane z placówką muzealną takie jak: eksponat, wystawa i zabytek. W części praktycznej dzieci wykonywały papierowe lampiony przedstawiające budynek Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które zabrały na pamiątkę pobytu w tym miejscu.
Bogatsi w wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły.

Natalia Zięba

Dzieci z oddziałów "0" witają wiosnę!

 

We wtorek 21.03. dzieci z oddziałów „0” z radością powitały kalendarzową wiosnę. Tego dnia dominował kolor zielony – dzieci ubrały się wiosennie, dziewczynki miały na głowach wianuszki lub opaski z kwiatków… Dzieci wystylizowały postać Pani Wiosny, tworząc jej piękną, kwiecistą suknię. Nie zabrakło też konkursów, gier i zabaw, związanych z nową porą roku. Obowiązkowym elementem zajęć był pierwszy wiosenny spacer, podczas którego wypatrywaliśmy śladów nowej pory roku. Dzieci dostrzegły bazie, pierwsze wiosenne kwiaty, a nad głowami przelatujący klucz żurawi. To wszystko uświadomiło nam, że wiosna zawitała do nas na dobre, a zima jest  już za nami…

Warsztaty wielkanocne

24 marca uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie na warsztaty, podczas których robili palmy wielkanocne. Celem zajęć było też przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Zajęcia prowadziła pani Michalina Grabowska, to pod jej okiem wszyscy wykonywali palmy. W bibliotece panowała miła, radosna atmosfera wprowadzająca w świąteczny klimat. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

Bardzo dziękujemy pani dyrektor Ewie Wyrębek za zaproszenie i mile spędzony czas.

 

Wychowawcy klas IV
Agnieszka Dąbrowska i Adam Dąbrowski

Pasowanie na Czytelnika w bibliotece szkolnej


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na bardzo długo pozostać w pamięci ucznia.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników klas Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z Filii w Szczawinie, które odbyło się 17 marca 2023 roku było dla nich ogromnym przeżyciem
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki. Na stałe wpisało się także do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIa przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, jak z nich korzystać.

Witamy wiosnę w świetlicy szkolnej

15 marca 2023 roku w świetlicy szkolnej odbyły się kolejne już zajęcia czytelnicze w ramach akcji "Popołudnia z książką".
Tym razem uczniowie wysłuchali opowiadania Alicji Mikulskiej pt. "Pani Wiosna", które bardzo im się spodobało. Wszyscy bezbłędnie odpowiadali na pytania dotyczące treści przeczytanego utworu. Utrwalili wiedzę na temat pór roku i kolejności ich występowania. Szczególną uwagę zwrócili na oznaki nadchodzącej wiosny, a także kolory tęczy, które zapamiętali ucząc się krótkiej rymowanki.
Następnie uczniowie podzieleni na grupy wykonywali portrety Pani Wiosny, wykorzystując do tego przygotowane przez nauczycieli materiały. Swoje prace zawiesili na gazetce w świetlicy szkolnej.
Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą ruchową przy dźwiękach piosenki "Deszczyk pada".
Tak właśnie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę.

Skrzecz-Witkowska, A.Podleś

Rekolekcje Wielkopostne 2023

W dniach 26-28.03.2023 r. w naszej parafii będą odbywały się rekolekcje wielkopostne.

Uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w 3-dniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego (§ 10 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

W związku z powyższym przepisem oraz prośbą księdza proboszcza skierowaną do dyrektora szkoły o umożliwienie uczniom uczestnictwa w rekolekcjach, dni 27 i 28.03.2023 r. będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naszej szkole. W tych dniach szkoła będzie wypełniać funkcję opiekuńczą, więc uczniowie mogą skorzystać z zajęć w takiej formie, natomiast szkoła nie zapewnia dowozu i dożywiania.

Msze św. z nauką rekolekcyjną:
niedziela (26.03.2023 r.): 7.00, 9.00, 12.00, 17.00
poniedziałek (27.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00
wtorek(28.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00

Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Wiosna do nas zawitała


21 marca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie wspólnie świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny.
Najpierw obejrzeliśmy film edukacyjny pt. "Wiosna z Panem Nauczanką", a następnie wzięliśmy udział w wiosennym quizie. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Cała Polska maluje GIGA Laurkę dla Strażników Lasów" i wykonywaliśmy laurki z okazji Dnia Strażaka i Dnia Leśnika. Odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego dla 3,4,5-latków pod hasłem: "Wiosenne kwiaty", którego organizatorem była pani Katarzyna Gałązka. Na konkurs wpłynęło 18 prac. Komisja wyłoniła laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

🏐❤️ LIGA MAŁYCH GIER KLAS V ❤️🏐

Dnia 22.03.2023 w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrołęce został rozegrany pierwszy turniej ligowy klas V.  🔥🏐Drużyny rywalizowały w trzyosobowych zespołach zdobywając siatkarskie doświadczenie oraz punkty do ligowej tabeli.
"Był to turniej z bardzo dużą frekwencją i dobrym graniem, cieszy ilość dzieci która ma ochotę grać w siatkówkę i rywalizować według zasad fair play".

Pierwszy Dzień Wiosny - fotorelacja

Konkurs Fotograficzny "Sztuka na talerzu"

Zapraszamy do głosowania na pracę uczniów naszej szkoły.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 26 marca na stronie https://www.raszart.online/sztukanatalerzu
Zapraszamy do polubienia naszego profilu na FB: https://www.facebook.com/RaszArt
Na  profilu konkursowym FB odbywa się głosowanie na najlepszą pracę wybraną przez internautów. Zapraszamy do głosowania.

Światowy Dzień Wody

Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego i klas pierwszych

Lista kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

Dodatkowo, przypominamy Rodzicom, że istnieje możliwość złożenia wniosku lub zgłoszenia dziecka do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w terminie postępowania uzupełniającego w dniach 27.03.2023 - 07.04.2023 r.

"Moja mała ojczyzna Goworowszczyzna"


15 marca 2023 roku odbyło się podsumowanie szkolnego konkursu plastyczno - technicznego pt. "Moja mała ojczyzna Goworowszczyzna". Celem konkursu było poznanie i zaprezentowanie zabytków i interesujących miejsc na terenie gminy Goworowo. W konkursie wzięło udział trzynastu uczniów. Prace wykonane przez dzieci przedstawiały: Pałac w Szczawinie, Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie, zabytkowy młyn w miejscowości Kółko oraz Kościół w Kuninie. Uczniowie zastosowali różne techniki plastyczne. Komisja oceniająca prace wytypowała następujących laureatów: I miejsce – Amelia Parzych, II miejsce – Wiktoria Oleksiak, III miejsce – Paweł Ziemek. Ponadto przyznano dwa wyróżnienia dla Martyny Iwańskiej oraz Szymona Rurki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez organizatora. Prace uczniów można podziwiać na szkolnej wstawie w Filii w Szczawinie.

Organizator konkursu
Arleta Samorajska

Kolaż dla Wisławy Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin poetki

W Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce rozstrzygnięto powiatowy konkurs pod hasłem "Kolaż dla Szymborskiej w 100. rocznicę urodzin". Wydarzenie odbyło się z okazji ogłoszenia roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych i klas I-IV szkół średnich.
Uczennica klasy VII b – Aleksandra Parzych wzięła udział w tym konkursie. Zainspirował ją utwór „Kot w pustym mieszkaniu” i wykonała do niego pracę plastyczną. Ola została laureatką konkursu, zajęła III miejsce. Gratulujemy!

Małgorzata Dobkowska

Sukces Tosi


Antonina Kowalczyk jest uczennicą klasy 2b naszej szkoły. Podobnie jak jej rówieśnicy chętnie bierze udział w organizowanych konkursach plastycznych. Swoje umiejętności plastyczne wykazała w konkursie organizowanym przez ZWIĄZEK OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH „ Młodzież Zapobiega Pożarom”- był to Ogólnopolski Turniej Plastyczny.
W eliminacjach gminnych zajęła I miejsce.
Praca Antoniny przeszła do konkursu na etapie powiatu i zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zapobiegamy Pożarom” organizowanym przez KOMENDĘ MIEJSKĄ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W OSTROŁĘCE, ZARZĄD OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH RP W OSTROŁĘCE - eliminacje w grupie II klasy 1-4.
Dodam, że praca Tosi przeszła do konkursu na etapie wojewódzkim.
Gratulujemy Tosiu i jesteśmy z Ciebie dumni. Trzymamy kciuki i życzymy kolejnych sukcesów.

Wychowawca Karolina Zacharek

Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do oddziałów przedszkolnych w Filii w Szczawinie

"Żołnierze Wyklęci na zawsze w naszej pamięci"Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Harcerze z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej „Zorza” i zuchy z 6 Goworowskiej Gromady Zuchowej „Szmaragdowe Liski” pamiętają o Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Obchody 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika

Dnia 7 marca obchodziliśmy urodziny patrona naszej szkoły. Ze względów losowych obchody były troszkę przełożone, ale mimo to, bardzo odświętne. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia społeczności szkolnej najważniejszych informacji na temat astronoma. Następny etap to rywalizacja klas, podczas której przedstawiciele zespołów rozwiązywali test, układali rozsypanki i wcielali się w postać Mikołaja Kopernika. Zgromadzona publiczność żarliwie dopingowała swoich reprezentantów. Po skończonym turnieju klasy 4-8 wraz z dyrekcją i nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej.

Pasja fotografowania

Dzisiaj wyjątkowe zajęcia plastyczne. O fotografii jako swojej pasji  opowiada  pan Krzysztof  Guzik. Uczniowie słuchają w skupieniu o robieniu zdjęć profesjonalnym sprzętem. Dowiadują się, że coraz częściej zachwyt budzą prace wykonane telefonami komórkowymi. Na ogólne wrażenie składają się nie tylko względy estetyczne i umiejętności, ale przede wszystkim oryginalny pomysł.  

Mamy laureata w ogólnopolskim konkursie o Mikołaju Koperniku

Sześcioro uczniów z Filii w Szczawinie postanowiło wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie pod hasłem „Postać Mikołaja Kopernika” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.  Mali artyści  wykorzystując  swój talent plastyczny  namalowali sylwetkę wielkiego polskiego astronoma. Ich prace zostały wysłane do Torunia.

Okazało się, że największą kreatywnością  wykazała się  Oliwia Rutka, której praca plastyczna została wyróżniona  przez Komisję Konkursową w kategorii: uczniowie klas I-III.

Oliwka odebrała dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez Organizatora.

Gratulacje!

Opiekun uczestników: Barbara Rutkowska

SKS znowu w akcji!

SKS-ki z Goworowa po raz drugi zostali wyróżnieni przez Instytut Sportu i otrzymali zaproszenie na sportowy ewent , który odbył się 6 marca w Zespole Szkół Powiatowych w Czerwinie.

Tym razem pojawiły się dyscypliny sportowe: #siatkówka #biathlon #curling i #wiośarstwo.
Nie zabrakło też gwiazd sportu:
Natalia Madaj - Smolińska - polska wioślarka, olimpijka z Londynu (2012), mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro (2016) ,
Marcin Prus - były reprezentant Polski w siatkówce, który rozegrał niemal sto spotkań, został mistrzem Europy i świata,
Emilia Ankiewicz - Obukowicz - polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów przez płotki, olimpijka z Rio de Janeiro 2016 oraz Paweł Januszewski - lekkoatleta, specjalista biegu na 400 m przez płotki, mistrz Europy z 1998.

🏐❤️💐 Dzień kobiet na sportowo 💐❤️🏐


8 marca 2023 ruszyła Liga Małych Gier klas 5. 🎉🏐😉Tego dnia odbył się turniej rozstawieniowy, w którym wzięło udział 20 zespołów. Uczniowie rozegrali mecze w trzyosobowych zespołach, a pojedynki toczyły się do 15 punktów. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Ciepierska, Zuzanna Gałecka, Nikola Ciskowska, Łucja Niegowska, Aleksandra Kanclerz, Hanna Stchacz, Oliwia Stachacz, Michalina Zięba,  Gabrysia Maliszewska, Paulina Suska, Patrycja Duda, Maja Świderska. 🏐❤️🏐

Podziękowanie


Społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie dziękuje Szkole Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Białymstoku za życzenia z okazji 550 urodzin Mikołaja Kopernika.
Mikołaj Kopernik - patron naszej szkoły był niewątpliwie wielkim Polakiem, co zobowiązuje nas do pracy nad sobą i dążenia do doskonałości w myśl maksymy „zadaniem wszystkich nauk jest odciągnięcie człowieka od zła i prowadzić jego umysł ku większej doskonałości”.
Życzymy wielu sukcesów, realizacji szkolnych celów i marzeń, a także zdobywania nowych umiejętności, które przydadzą się Państwa uczniom w dorosłym życiu.

Społeczność Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2023/2024

Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych

W terminie 10.03 - 16.03.2023 r. rodzice kandydata zakwalifikowanego do oddziału zerowego powinni złożyć potwierdzenie woli wyrażonej we wniosku, w formie pisemnego oświadczenia.
Przypominamy, że w terminie 27.03 - 07.04.2023 r. rodzice mają możliwość złożenia wniosków w postepowaniu uzupełniającym.

Aneta Kosek
wicedyrektor szkoły

Lista kandydatów zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – filii w Szczawinie

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych


1 marca uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w XI edycji biegu "Tropem Wilczym".
Na ten patriotyczny gest zdecydowało się około stu uczniów z klas IV- VIII. Zawodnicy, którzy jako pierwsi dotarli do mety zostali nagrodzeni medalami. Jednak zwycięzcami i patriotami czuli się wszyscy.
Dziękujemy naszym wspaniałym harcerzom i policji za zaangażowanie i pomoc.
Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia. Gratulujemy wszystkim wygranym i dziękujemy za uczestnictwo.
Do zobaczenia za rok.

Agnieszka Dąbrowska

8 marca Dzień Kobiet

"Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta"

Dzień dobry! Na wstępie chciałabym się przedstawić bo zapewne mnie nie znacie. Mam na imię Amelka, mam 14 lat i prężnie działam jako wolontariuszka schroniska Canis w Kruszewie. Posiadam 4 psy, kota oraz 2 papugi, czyli całkiem sporą ekipę. Od małego kochałam zwierzęta i zawsze w naszym domu było ich dużo. Moja przygoda ze schroniskiem zaczęła się od psiaka, który od kilku miesięcy błąkał się po naszej wsi. Ktoś go wyrzucił i skrzywdził, a on, by zwrócić na siebie uwagę, wył po nocach. Wtedy bez wahania zadzwoniłam do schroniska i poprosiłam by mógł tam zamieszkać. Ten wspaniały psiak szybko został adoptowany. Leży na ciepłej kanapie w Warszawie i wabi się Nikoś. To on zapoczątkował moją przygodę ze schroniskiem i wzmocnił miłość do zwierząt. Stwierdziłam, że fajnie byłoby pokazać nasze futrzaste życie w social mediach, dlatego też prowadzę profil na instargramie. Moją pasją stało się fotografowanie zwierząt. Zaczęłam pomagać w schronisku. Szybko okazało się, że brakuję tam wolontariuszy i rąk do pomocy, dlatego tez zachęciłam do wolontariatu moją przyjaciółkę Lenę. Od kilku miesięcy prężnie działamy i przyjeżdżamy w każdy weekend do schroniska, wyprowadzając psiaki i robiąc im zdjęcia. Działamy też w social mediach pod nazwą (Canisiaki) robiąc ogłoszenia dla psiaków szukających adopcji i nagrywając filmiki. Dzięki naszej pomocy znalazło dom już mnóstwo psów, co nam daje dużą motywację do dalszego działania. Niestety mamy wrażenie, że bezdomność zwierząt, w tym głównie psów, nigdy się nie skończy. W schronisku Canis w Kruszewie jest ponad 500 psów, a miejsce to działa od marca 2003 r. Początkowo było przewidziane tylko 130 miejsc, ale zrobiło się 500 podopiecznych i schronisko pęka w szwach. Przez jeden tydzień potrafi przyjechać nawet 10 psów, a zostaję adoptowanych średnio tylko 3.

Drodzy Rodzice,

przekazujemy materiały edukacyjne oraz cenne informacje i wskazówki od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy. Więcej informacji znajdziecie też Państwo na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej pod adresem: https://www.gov.pl/psse-ostroleka/wszawica--profilaktyka-i-zwalczanie

Broszura

Ulotka

Dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Wiersze na małe i duże troski

W rozwijaniu i wzbogacaniu kompetencji emocjonalnych uczniów bardzo  ważna jest postawa nauczyciela podczas jego kontaktów z uczniami oraz podejmowane  działania.

Doskonałym przykładem rozpoznawania potrzeb dzieci i trafnego odpowiadania na nie jest udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. 

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki Łukasza Tartas „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”.
Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

DZIEŃ  NALEŚNIKA

Dzisiaj mieliśmy wspaniałe święto, bo obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji i rozmowy na temat słodkich przysmaków. Dowiedzieliśmy  się, że ten deser można jeść na słodko i na słono. Można składać go na różne sposoby. Panie podpowiedziały nam jakie składniki potrzebne są do zrobienia ciasta oraz pokazały jak  je usmażyć. Korzystając z wcześniej przygotowanego przepisu sami zrobiliśmy ciasto. Wspólnie wymieszaliśmy potrzebne składniki i przygotowaliśmy swoje pyszne naleśniki.

Najprzyjemniejszą częścią naszych zmagań była degustacja naleśników, udekorowanych według własnego pomysłu. Wszyscy uznaliśmy, że wykonaliśmy pierwszy krok, aby zostać dobrymi kucharzami.

Przedszkolaki z grupy „Misie” i uczniowie kl. II

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Zwierzęta prehistoryczne budzą wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków. Z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne w grupie „Misiów”.

Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Obejrzały prezentację multimedialną związaną z tematyką zajęć. Wypowiadały się na temat dinozaurów zainspirowane  wierszem B. Formy pt. ” Kto widział Dinozaura? “. Następnie klasyfikowały zwierzęta według określonej cechy: na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne. Potem  obejrzały  film edukacyjny, z którego dowiedziały się kim jest paleontolog.

Przedszkolaki bawiły się w tym dniu znakomicie,  wzbogaciły swoją wiedzę o cenne informacje dotyczące zwierząt prehistorycznych. Na zakończenie  zajęć wszyscy wzięli udział w sesji zdjęciowej z wykorzystaniem fotobudki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Katarzyna Gałązka

Darmowe programy edukacyjne

Szanowni Państwo! 

Centrum Rozwoju Lokalnego serdecznie zaprasza mieszkańców Państwa gminy do skorzystania z darmowych materiałów edukacyjnych, opracowanych w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców". Darmowe materiały to seria tematycznych paczek z zadaniami, łamigłówkami i kolorowankami, które systematycznie będą udostępniane do końca roku szkolnego 2022/2023. Materiały są odpowiednie dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. 

By otrzymywać darmowe materiały, należy wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Materiały systematycznie będą wysyłane na podany w zgłoszeniu adres e-mail. 

Zależy nam na tym, by informacja o materiałach dotarła do rodziców. Dlatego też gorąco prosimy o zamieszczenie informacji o darmowych materiałach na stronie internetowej Państwa gminy lub w mediach społecznościowych. Materiały do zamieszczenia (grafika i tekst) są dostępne w poniższych linkach. 

Szczegółowe informacje: KLIKNIJ TUTAJ
Bezpośredni link do formularza zgłoszeniowego: KLIKNIJ TUTAJ
Materiały promocyjne do zamieszczenia na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych: KLIKNIJ TUTAJ

Darmowe materiały edukacyjne to:
- tematyczne pakiety z kolorowankami, łamigłówkami i zadaniami na spostrzegawczość i logiczne myślenie
- edukacyjna podróż, podczas której zostaną poruszone następujące tematy: kosmos i astronomia, matematyka, język angielski, dinozaury, geografia... i wiele więcej
- zadania rozwijające pasje i zainteresowania dzieci
- zadania o różnym stopniu trudności
- łącznie ponad 100 darmowych kart pracy
- materiały opracowane we współpracy z psycholog Beatą Liwowską

 

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Dawid Wiejata
koordynator ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców"
Centrum Rozwoju Lokalnego

Rekolekcje Wielkopostne

Szanowni Rodzice!


Informuję, że zgodnie z wytycznymi dotyczącymi rekrutacji dzieci do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej na rok szkolny 2022/2023
w dniach:
28.03.2022 r. – 08.04.2022 r.
nastąpi:
Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym dla dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną.

Uwaga! Wzór WNIOSKU oraz dokumentów potwierdzających dostępny będzie w Filii w Szczawinie lub do pobrania na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Zapraszam serdecznie do Filii w Szczawinie*

Kierownik SP im. M. Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie
mgr Barbara Rutkowska

* Obowiązują przyjęte środki ostrożności, dotyczące indywidualnej ochrony osobistej (dezynfekcja dłoni, maski ochronne).

Dzień bez plecaka, czyli czym uczniowie przynieśli książki

Sezon na lody już otwarty!


24 marca przypada Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych. Celem tego święta jest przekonanie ludzi do spożywania tych słodyczy. Lody rzemieślnicze to takie, które pozbawione są chemicznych dodatków i nie produkuje się ich w fabryce. Mają one lepszy smak i powstają z wysokiej jakości produktów. Chociaż lody kojarzą nam się z sezonem letnim, to członkowie Koła Zdrowego Żywienia postanowili przygotować zdrową wersję lodów. Wykonaliśmy tego dnia sorbet o smaku malinowym oraz mango. Do tej zdrowej wersji deseru potrzeba tylko dwóch składników: mrożonych owoców i soku (jabłkowego lub pomarańczowego). Zachęcamy do wykonania i posmakowania.

Opiekun KZŻ
Ewa Lubiak

Powitanie wiosny w Filii w Szczawinie


21 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy nową porę roku – wiosnę.
Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Barbara Rutowska, nawiązując do tematu dnia. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt.: "Wiosna i jej pierwsze oznaki". Rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce wiosennej i podsumowaliśmy szkolny konkurs plastyczny dla klas 0-III pod hasłem: "Pani Wiosna". Zarówno laureaci (Olaf Pazik, Wiktoria Oleksiak, Martyna Iwańska, Zuzanna Gałązka), jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Kolejnym punktem programu był pokaz mody ekologicznej, w ramach szkolnego etapu Gminnego konkursu "Ekologiczny pokaz mody" zorganizowany przez p. Katarzynę Gałązkę.
Na koniec udaliśmy się na krótki spacer z kukłą marzanną, wołając: "Żegnaj zimo! Witaj wiosno!", tym samym ogłaszając wszystkim nadejście wiosny.

Opiekun SU – Agnieszka Podleś

VII Powiatowy Turniej Walentynkowy Halowej Piłki Nożnej


Dnia 11 marca 2022r. w hali Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie, odbył się VII Walentynkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród młodzieży oraz krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”. Do rozgrywek zgłosiły się cztery drużyny chłopców: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wąsewie, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie, drużyna z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Goworowie.
Miło było przywitać przybyłych gości: Pana Piotra Kosiorka - Wójta Gminy Goworowo, Panią Anetę Kosek – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Goworowie, Pana Janusza Frydryka – Dyrektora Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie oraz zawodników wraz z opiekunami.
Rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 10:00. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Poszczególnym meczom towarzyszyły wielkie emocje. Najlepszą drużyną okazała się grupa chłopców z Czerwina. Drugie miejsce zajęli chłopcy z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Goworowie. Dzielnie walczyli też chłopcy z Wąsewa, zajmując czwarte miejsce. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami i medalami oraz indywidualnymi nagrodami. Statuetkę najlepszego zawodnika otrzymał Łukasz Fabiański ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie, natomiast najlepszym bramkarzem, który został wyróżniony statuetką, okazał się Wiktor Turek z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie.
Uroczystego wręczenia pucharów, medali i nagród dokonali: Pani Magdalena Pietras – Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Pani Aneta Kosek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z Panem Antonim Mulawką - Sekretarzem Gminy Goworowo.
Podczas turnieju uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi hot dogami oraz słodkościami.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy, wielkiego ducha walki i zapraszamy na kolejny turniej.
Organizatorzy szczególne podziękowanie kierują do sponsorów: Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Wójta Gminy Goworowo, Cukierni i Piekarni – Jacka Romanowskiego, ”Cynaderki” PPHU Andrzeja Skowrońskiego, Piekarni- Janusza Struniawskiego oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Goworowie.

Organizatorzy

Lista kandydatów przyjętych do Szkoły Podstawowej w Goworowie i filii w Szczawinie

 

Podajemy do wiadomości listy osób przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023.

Lista kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Lista kandydatów przyjętych w postępowaniu rekrutacyjnym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie
Przypominamy, że termin postępowania uzupełniającego rozpoczyna się 28.03.2022 r. Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w postępowaniu uzupełniającym zostanie podana do wiadomości 14.04.2022 r. do godziny 13.00. Szczegółowy terminarz znajdziecie Państwo w zakładce rekrutacja 2022/2023.

Aneta Kosek
Przewodnicząca komisji rekrutacyjnej

Solidarni z Ukrainą

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie włączyła się w akcję wsparcia dla Ukrainy. W geście solidarności z narodem ukraińskim 28 lutego wspólnie wysłuchaliśmy hymnu naszych sąsiadów, uczniowie nosili przypięte niebiesko-żółte wstążeczki.

10 i 11 marca Samorząd Uczniowski przeprowadził kiermasz ciasta. Wielu uczniów i ich rodziców przyniosło pyszne domowe wypieki, niektóre w kolorach flagi ukraińskiej. Uczniowie z Koła Zdrowego Żywienia przygotowali sałatkę owocową. Nie zabrakło też wielu hojnych kupujących i dzięki wspólnym wysiłkom udało się zebrać blisko 2500 zł. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Edyta Furmaniuk – opiekun SU

Darmowe zajęcia z języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy / безкоштовні заняття з польської та англійської мов для людей з України Dla ucznia - для учня

Darmowe zajęcia z języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy / безкоштовні заняття з польської та англійської мов для людей з України. Dla rodzica - для батьків

 

Szkoła dla Was - Dla rodzica - Zintegrowana Platforma Edukacyjna (zpe.gov.pl) 

Żołnierze Wyklęci - Niezłomni.

Aby uczcić niezłomną postawę żołnierzy, 3 lutego 2011 roku Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddanie w tym dniu hołdu wszystkim obrońcom Ojczyzny stało się również udziałem naszej goworowskiej społeczności. Wydarzenie było organizowane przy współpracy z Fundacją „Wolność i demokracja”.
Inicjatorką przedsięwzięcia była dyrektor SP im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Barbara Grabowska, a głównym organizatorem – nauczycielka – Agnieszka Dąbrowską. Do realizacji pomysłu przystąpiło licznie zorganizowane grono pedagogiczne, które zadbało o poszczególne etapy uroczystości i imprezy towarzyszące.

Etapy uroczystości:
1. 25 lutego 2022 r. Wójt Gminy Goworowo wspólnie z delegacjami reprezentującymi: Szkołę Podstawową im. Stanisława Kostki W Kuninie i Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie na czele z dyrekcją, nauczycielami, harcerzami i uczniami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych W Jurgach Zaorze gm. Goworowo.

2. 1 marca 2022 r. uczniowie szkoły w Goworowie wspólnie z nauczycielami od pierwszych godzin lekcyjnych mogli odwiedzać niezwykle bogatą w informacje, artystycznie wykonaną wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym”. W świetlicy gminnej rzeczowe i treściwe plakaty przybliżały bohaterów takich jak: Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Danuta Siedzikówna i innych, a muzyka wojskowa, patriotyczne i żołnierskie piosenki dopełniały nastrój. W tym samym czasie młodzież samorządu uczniowskiego wręczała na ulicach Goworowa ciekawą, pełną informacji broszurę – jednodniówkę na temat Bohaterów Dnia 1 marca. Pomnik w Jurgach, będący symbolem walki również na naszym terenie, o którego istnieniu nie wszyscy wiedzą, został sfotografowany i umieszczony na stronach tejże gazetki.

3. 1 marca 2022 r. „Bieg Tropem Wilczym” – uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej w Goworowie wzięli udział w Biegu Pamięci poświęconym Żołnierzom Wyklętym. W biegu wzięło udział 120 uczniów naszej szkoły z klas IV -VIII. Uczestnicy mieli do pokonania honorowy dystans 1963 m, nawiązujący do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Zwycięzców biegu nagrodzono medalami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w biegu.

4. 1 marca 2022 r. o godzinie 12:00 w świetlicy gminnej w Goworowie zebrali się zaproszeni goście, sympatycy i zainteresowani, aby wspólnie, w atmosferze skupienia i zadumy przypomnieć wydarzenia tamtych dni. Aby obecnością, słowem i piosenką po raz kolejny zdeklarować swą ofiarność Tej, która ciągle krwawi, cierpi, kocha, recytując: „Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem”… Wszystkie treści dotyczące walk, żołnierzy i Ojczyzny znalazły odbicie w programie artystycznym pod hasłem: „Dla Polski”. Cztery zwrotki hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…” wybrzmiały dumnie w wykonaniu wszystkich zebranych. Po Mazurku Dąbrowskiego nastąpiła minuta ciszy w hołdzie pamięci Żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wszyscy zabierający głos mówili o heroicznej walce do końca, aż do 1963 roku. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie, pani Barbara Grabowska w swoim wystąpieniu przedstawiła krótką historię Żołnierzy Wyklętych. Wyjaśniła sens określeń: „Wyklęci, Odważni, Niezłomni”. Nawiązała również do obecnej sytuacji na świecie, do Ukrainy, która dzielnie walczy o wolność. Pani dyrektor poprosiła o zabranie głosu dyrektora szkoły w Kuninie, pana Pawła Jagielskiego, który przypomniał historię związaną z miejscem tragicznym w naszej Małej Ojczyźnie – Jurgami.

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2022/2023

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

16 marca 2022 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 marca 2022 r. (czwartek) – klasy 4-8

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 marca 2022 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Uwaga! Wewnątrz budynku szkoły obowiązuje ścisłe przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego: pomiar temperatury ciała, dystans społeczny, dezynfekcja dłoni oraz ochrona nosa i ust. Proszę stosować się do poleceń i wskazań dyrekcji szkoły oraz pracowników obsługi. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Przydział sal oddziały "0" i 1 - 3

Przydział sal oddziały 4 - 8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

W karnawale same bale

„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”

W dniu 28.02.2022 r. w Filii w Szczawinie odbył się bal karnawałowy.
Dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele miesięcy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie bohaterów znanych bajek.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich przez panią kierownik Barbarę Rutkowską. Dzieci z grupy Misie i Biedroneczki zamieniły się w księżniczki, wróżki, policjantów, Spider-mana, tygryska. Pojawiły się również inne postacie z ulubionych bajek, które z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach.
Punktem kulminacyjnym był wybór KRÓLA I KRÓLOWEJ balu. W grupie Misie zostali nimi: Franciszek Iwański i Agata Konarzewska, a w grupie Biedroneczki Bartosz Rabuczewski i Michalina Pazik.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca maluchy z żalem opuszczały salę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pięknych strojów.

Wychowawcy

Dzień Kobiet

Pasowanie na czytelnika

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 2 marca 2022 r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelników Biblioteki szkolnej uczniów klasy Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z filii w Szczawinie.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIb przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności dyrekcji szkoły i wychowawców klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętność.

Biblioteka szkolna

Beneficjent: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Partner: Gmina Goworowo realizują projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Gmina Goworowo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi: 70 624 291,63 zł natomiast dofinansowanie ze środków budżetu państwa wynosi: 2 374 495,00 zł. Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania w szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego i przygotowanie ich do nauki zdalnej, poprzez zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń dla uczniów i nauczycieli.

Życzenia Wielkanocne

Święto Zmartwychwstania Pańskiego

„Spójrz na Krzyż, a zobaczysz głowę Jezusa pochyloną, aby cię pocałować,
Jego ramiona rozwarte, aby cię objąć,
Jego serce otwarte, by cię przyjąć, by zamknąć cię w swojej miłości.”

                                                                             (św. Matka Teresa z Kalkuty)

Wielki Tydzień rozpoczął się w Niedzielę Palmową, która obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia w kościołach błogosławione są palmy, zrobione z zielonych gałązek, suszonych roślin, bazi, wiosennych kwiatów. W niektórych regionach Polski palemki zdobią kwiaty wykonane z bibuły.


Przed nami święte dni Triduum Paschalnego, które rozpoczyna Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, na której Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. To także Dzień Kapłaństwa, składamy życzenia księżom, ofiarując im przede wszystkim modlitwę. W kościołach katedralnych sprawowana jest przed południem, pod przewodnictwem biskupa, Msza Krzyżma. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy.
W Wielki Piątek - pochylamy się nad cierpieniem i śmiercią Pana Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest odprawiana Msza Św. Odbywa się nabożeństwo wielkopiątkowe, złożone z: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii Św. i procesji z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie zostaje wystawiony do adoracji.
W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim, świecimy pokarmy wielkanocne i oczekujemy na Wigilię Paschalną, na której odbywa się błogosławieństwo ognia i wody chrzcielnej.
„Chrystus Zmartwychwstał! - Prawdziwie Zmartwychwstał!”
Wielkanoc jest największym, najstarszym i centralnym świętem chrześcijańskim.
To już nasze drugie Święta Wielkanocne przeżywane w czasie epidemii. Czas bardzo trudny dla nas wszystkich, postarajmy się przeżyć go jak najlepiej, łącząc się duchowo ze sobą.
Pani Beata Ciepierska z grupą uczniów z kl. 3 nagrała piękne utwory, które wprowadzają nas w przeżycia tych świętych dni. Wsłuchajmy się w słowa, rozważmy je, aby mimo epidemii przeżyć święta jak najpiękniej i najpełniej.


Życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi całej naszej społeczności szkolnej.

Beata Ciepierska, Katarzyna Bochenek,
ks. Paweł Szabłowski, Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Oferta edukacyjna ZSP w Goworowie

Wyniki postepowania rekrutacyjnego do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie

Ogłoszenie


Z dniem 27 marca 2021 r. (sobota) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone ze względów zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzonych obostrzeń na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. § 1 pkt d (Dz. U. z 2021 r., poz. 546). Tymczasowe zamknięcie obiektu sportowego obowiązuje do 9 kwietnia 2021 r. O wszelkich zmianach organizacyjnych związanych z przywróceniem funkcjonalności kompleksu sportowego będziemy informować na bieżąco!

Ze sportowym pozdrowieniem!

Animator w projekcie LAS                                                                  Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mariusz Brzozowski                                                                           mgr Jacek Dobrzyński

Komunikat w sprawie zamknięcia obiektu - 26.03.2021 r.

 

Konsultacje dla uczniów klas 8

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!!!
W NAWIĄZANIU DO ROZP. MEiN Z DNIA 5 LISTOPADA 2020 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 1960) ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS VIII, OD PONIEDZIAŁKU 16 LISTOPADA 2020 r., DO UDZIAŁU W STACJONARNYCH KONSULTACJACH INDYWIDUALNYCH I GRUPOWYCH Z PRZEDMIOTÓW EGZAMINACYJNYCH (JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI), WEDŁUG OPRACOWANEGO HARMONOGRAMU. PROSZĘ JEDNOCZEŚNIE O SKŁADANIE DEKLARACJI UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH, KORZYSTAJĄC Z ADRESU MAILOWEGO: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (rodzic lub pełnoprawny opiekun zgłasza swoje dziecko z 2-dniowym wyprzedzeniem, korzystając ze wskazanego do tego celu adresu mailowego. Podaje imię i nazwisko dziecka, datę konsultacji według ustalonego harmonogramu, dostępnego na stronie internetowej oraz przedmiot i formułę: indywidualna lub grupowa. Proszę o przestrzeganie trybu zgłaszania Państwa dzieci – tylko rodzic/prawny opiekun i z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem. Elektroniczna forma zgłoszenia dziecka oznacza również zgodę na dokonanie pomiaru temperatury ciała. W konsultacjach mogą brać udział tylko i wyłącznie zdrowi uczniowie, niebędący w izolacji ani w kwarantannie domowej).

JESTEŚMY PRZYGOTOWANI NA PRZYJĘCIE UCZNIÓW I SŁUŻYMY POMOCĄ. PROSZĘ ŚLEDZIĆ KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA PUBLIKOWANE NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ. ZACHĘCAM RÓWNOCZEŚNIE DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO Z WYCHOWAWCAMI ORAZ DYREKCJĄ SZKOŁY.

Terminarz konsultacji maj 2021

Z POWAŻANIEM I SERDECZNOŚCIĄ
DYREKTOR SP im. M. KOPERNIKA W GOWOROWIE
mgr Jacek Dobrzyński

Próbna sesja egzaminacyjna z CKE.

17-19 marca bieżącego roku przeprowadzono próbny egzamin Ósmoklasisty, do którego przystąpiło 52 uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Próbna diagnoza została przeprowadzona w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi), z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego oraz zgodnie z aktualnymi wytycznymi dyrektora CKE odnośnie organizacji i przeprowadzenia egzaminu. Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty przeprowadzony został wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Chciałbym przypomnieć, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pozdrawiam wiosennie! Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie

DO 11 KWIETNIA 2021 r. PRZEDŁUŻONE ZOSTAJE ZAWIESZENIE ZAJĘĆ STACJONARNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

W związku z lawinowym wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19 na obszarze całego kraju, od 22 marca do 11 kwietnia wprowadzone zostają nowe zasady funkcjonowania szkół podstawowych, zgodnie z treścią Rozporządzenia MEiN z 18 marca 2021 r. poz. 502.
Od poniedziałku, 22 marca br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 9 kwietnia 2021 r. przedłużone zostaje nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian (stacjonarnie).
Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – do 9 kwietnia br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

Opieka w świetlicach szkolnych oraz praca nauczycieli
Od poniedziałku, 22 marca br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 (warunkiem jest złożenie wniosku przez Rodzica).
Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i placówek oświatowych realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.
Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.

Konsultacje dla zdających egzaminy VIII-klasisty
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych możliwe będzie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2021 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE WRAZ Z JEJ FILIĄ W SZCZAWINIE W DNIACH 22-24 MARCA 2021 r.

Szczęść Boże!!!
Okres Wielkiego Postu to dla chrześcijanina szczególny czas modlitwy, pogłębienia swojej wiary i relacji z Panem Bogiem. Pochylamy się wtedy na największymi tajemnicami naszej wiary – męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Każdego roku dzieci i młodzież uczestniczą w rekolekcjach parafialnych, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły. Obecny rok szkolny, jak i poprzedni, naznaczony jest wielkimi zmianami nauczania ze względu na panującą pandemię. Wszelkie formy nauczania i uczestnictwa w różnych zajęciach próbuje się dostosować do możliwości gromadzenia się osób przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wymagań sanitarnych. Jednocześnie towarzyszy tym staraniom troska o rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy.
W wydziałach katechetycznych we współpracy z TVP3 powstała propozycja uczestnictwa dzieci i młodzieży w transmisjach rekolekcyjnych:
Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3: Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie (dla I etapu edukacyjnego: oddziały przedszkolne stacjonarnie w szkole, klasy I-III w domach rodzinnych).
Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3: Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim (dla II etapu edukacyjnego: klasy IV-VIII w domach rodzinnych) – długość transmisji każdego dnia około 30 minut.
W naszej szkole w tych dniach praca będzie się odbywała wg planu organizacyjnego, zamieszczonego na stronie szkoły.
W związku z tym, zwracamy się do Nauczycieli z prośbą o umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestnictwa w tej formie rekolekcji. Zachęcamy, by podczas lekcji, jeśli jest to możliwe, poruszyć w tym czasie tematy związane z wiarą, duchowością, Biblią czy przeznaczyć czas na rozmowę wychowawczą lub powtórzenie materiału. Prosimy o przełożenie kartkówek, sprawdzianów czy poważniejszych zadań, aby uczniowie mogli się skupić w tych dniach bardziej na rozwoju duchowym, przygotować się do udziału we Mszy Św. oraz przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania. Uczniowie będą mieć możliwość dalszego uczestnictwa w rekolekcjach w kościele parafialnym pod opieką rodziców według harmonogramu sprawowanych mszy świętych.

Z wyrazami szacunku i nadzieją zrozumienia.
Dyrekcja i Katecheci

Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem -
Ni gorejącym krzakiem -
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami -
Tyle już alleluja -
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
Jak na koślawej fujarce -
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski -
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy -
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
Sumienia wywróci podszewkę -
Serca mojego ocali
Czerwoną chorągiewkę.


ks. Jan Twardowski

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych

Organizacja Rekolekcji Wielkopostnych 2021 r.

22-24 marca
I etap edukacyjny
1. Oddziały przedszolne będą miały lekcje pod opieką nauczycieli od godziny 8:00 do godziny 9:20. W szkole.
- od godziny 9:30 rozpocznie się transmisja programu rekolekcyjnego dla dzieci, w której wezmą udział. Po programie dalej będą przebywać pod opieką nauczycieli do czasu odbioru przez rodzica lub odjazdu autobusu szkolnego. Po południu mogą wziąć udział we Mszy św. w Kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22 - 23 marca 2021 r.);
2. Klasy I - III będą uczyły się zdalnie do godziny 9:20. Według obowiązującego planu zajęć.
- od godziny 9:30 pod opieką dorosłych obejrzą program na stacji TVP 3. Po transmisji dalej będą kontynuować zajęcia on-line. Po południu mogą wziąć udział we mszy św. w Kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22 - 23 marca 2021 r.).
II etap edukacyjny
Klasy IV - VIII - uczniowie pracują zdalnie według planu dnia od godziny 7:50 do godziny 12:05. oraz po emisji programu od 13:30.
- od godziny 12.30 uczestniczą w programie rekolekcyjnym na TVP 3. Po południu mogą wziąć udział we Mszy św. w kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22-23 marca 2021 r.).

Dodatkowe informacje:
• Transmisje telewizyjne rekolekcji na kanale TVP 3 w dniach 22 – 24 marca 2021 r.:
- dla dzieci godz. 9:30;
- dla młodzieży godz. 12:30.
• Msze święte rekolekcyjne w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie:
Niedziela, 21 marca 2021 r.: 7:30, 9:00, 11:00, 17:00
Poniedziałek, 22 marca 2021 r.: 9:30, 11:30, 16:00, 18:00
Wtorek, 23 marca 2021 r.: 9:30, 11:30, 16:00, 18:00

 

Z poważaniem i radosnym pozdrowieniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Przywozy i odwozy uczniów od 22 marca 2021 r.

Rozporządzenie MEiN z 18.03.2021 r.

Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach

Warszawa, 18 marca 2021 r.

Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Również uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.

Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:
• ponadpodstawowych,
• szkół dla dorosłych,
• placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.

Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.

Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki

St. Patrick’ s Day


Dnia 17 marca 2021 w Szkole Podstawowej w Goworowie w ramach lekcji kulturoznawczej z języka angielskiego odbyła się prezentacja postaci Św. Partyka.
Uczniowie klas 0- 3 dowiedzieli się kim był Św. Patryk oraz w jaki sposób mieszkańcy Irlandii oraz innych krajów anglojęzycznych obchodzą ten dzień. Charakterystycznymi przedmiotami tego dnia są: trójlistna kończyna, skrzat i jego garnek ze złotem ukryty na końcu tęczy oraz wszechobecny kolor zielony symbolizujący krajobraz Irlandii.
W tym dniu zadaniem dzieci było ubranie się na zielono z czego wywiązały się celująco. Ponadto poszerzyły swoją wiedzę o nowe wiadomości z zakresu kultury innych narodowości.

Lidia Nowak

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2021/2022

Wesprzyj naszą szkołę w akcji Kolorowe Stołówki z Amicą.

 
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpiła do akcji Kolorowe Stołówki z Amicą. W Akcji zbierane są głosy rodziców, nauczycieli i lokalnych społeczności (tylko osób pełnoletnich). Na podstawie oddanych głosów tworzony jest ranking w trzech kategoriach – szkoły do 150 uczniów, szkoły do 350 uczniów, szkoły powyżej 350 uczniów.
Szkoły, które uzyskają pierwsze miejsce w rankingu danej kategorii wygrywają realizację renowacji stołówki za 80 tys. zł, za miejsce drugie i trzecie w danej kategorii szkoły otrzymają voucher na produkty Amica w kwocie 5000 zł. Głosowanie na szkoły już ruszyło i będzie kontynuowane do 15.05.2021 r. Jedna zalogowana osoba może oddać jeden głos dziennie. Aby zdobyć dodatkowe głosy można także wziąć udział w promocji Kolorowe Stołówki i kupić produkt premiowany w terminie realizacji akcji. Nie czekaj, wesprzyj "Kopernika". Czekamy na Twoje wsparcie i głosy! 
Jak głosujemy?
Głos oddajemy na: https://kolorowestolowki.amica.pl/
1. logujemy się na platformie Moja Amica i przechodzimy do zakładki Kolorowestołówki
2. wybieramy szkołę z listy
3. głosujemy – codziennie można oddać 1 głos
4. rejestracja zakupu urządzeń Amica na platformie Moja Amica to dodatkowych 25 głosów!
 

Już za miesiąc spis powszechny.

Organizacja zajęć szkolnych od 15 marca 2021 r. - SP w Goworowie