Aktualności

Filtr

Zaproszenie


Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów i Rodziców na zabawę choinkową, która odbędzie się w naszej szkole w dniu 13.01.2024 r. w sali gimnastycznej. Rada Rodziców zatroszczyła się o dobrą zabawę, którą poprowadzi profesjonalny DJ. Zapewniamy również przywozy i odwozy. Samorząd szkolny będzie prowadził sklepik z przekąskami i napojami. Opiekę nad uczniami będą sprawować nauczyciele.

Godziny zabawy choinkowej:
Klasy 0-3: 12.00-15.00
Klasy 4-8: 16.00-20.00

Zapraszamy,
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Bierzemy udział w akcji Dzień Bezpiecznego Internetu

Kiermasz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  

Z okazji 31 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w  naszej szkole w dniach  24 i 25 stycznia wolontariusze zorganizowali kiermasz maskotek, książek, gier, puzzli. Udało nam się zebrać ponad 1400 zł .  

Dziękujemy wszystkim darczyńcom.  

Do zobaczenia za rok! 

Szkolny Klub Wolontariusza 

Zebranie śródroczne z rodzicami

Zebranie śródroczne z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie:

1 lutego 2023 r. (środa), godz. 16.20 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

Termin i godzina zebrania dotyczy wszystkich oddziałów.

Pozostali nauczyciele będą oczekiwać na rodziców w pokoju nauczycielskim, pedagog i psycholog w gabinecie na II piętrze (nowy budynek), nauczyciele logopedzi w gabinecie obok pracowni komputerowej (nad stołówką), pani Ewa Mirowska w gabinecie terapii pedagogicznej (sala nr 24 – stary budynek) w godzinach 16.00-18.30.
Z uwagi na ważność tematyki zebrania, obecność rodziców na zebraniu jest obowiązkowa.

PRZYDZIAŁ SAL LEKCYJNYCH NA SPOTKANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE „0” ORAZ KLASY 1 – 3

PRZYDZIAŁ SAL LEKCYJNYCH NA SPOTKANIE WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI KLASY 4 – 8


Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

Zabawa choinkowa

Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów i Rodziców na zabawę choinkową, która odbędzie się w naszej szkole w dniu 28.01.2023 r. w sali gimnastycznej. Rada Rodziców zatroszczyła się o dobrą zabawę, którą poprowadzi profesjonalny DJ. Zapewniamy również przywozy i odwozy. Samorząd szkolny będzie prowadził sklepik z przekąskami i napojami. Opiekę nad uczniami będą sprawować nauczyciele.

Godziny zabawy choinkowej:

Klasy 0-3: 12.00-15.00
Klasy 4-8: 16.00-20.00

Przywozy uczniów Szkoły Podstawowej w Goworowie dnia 28 stycznia 2023 r.

Zapraszamy,
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Pracownicy
Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Uczta na Olimpie

To było niezwykłe spotkanie bogów i bohaterów mitologii greckiej. Spotkali się ze sobą Zeus, Hera, Hades, Posejdon, Helios, Hermes, Demeter, Afrodyta, Hefajstos, Ares, Apollo, Atena i Kora. Nie zabrakło również herosów i tytanów: Heraklesa i Prometeusza oraz ziemianki Pandory. Zadaniem uczniów było przygotowanie stroju oraz atrybutów, charakterystycznych dla danej postaci. Na każdej boskiej uczcie musiały pojawić się boskie pokarmy: nektar i ambrozja, które dawały im urodę, wigor  i nieśmiertelność. Dla uczniów klasy 5a były to pizza i napój Tymbark J. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o przedstawianych postaciach, utrwalili znajomość mitów greckich, a ich trud został nagrodzony ocenami.

Żanetta Korczakowska

Program polityki zdrowotnej

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie – Fili w Szczawinie mieli zaszczyt gościć swoje kochane Babcie i Dziadków. Dzieci przygotowały występy artystyczne – recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zaprezentowały układy taneczne.
Następnie wybrzmiało uroczyste "Sto lat". Wyjątkowi goście zostali obdarowani pięknymi prezentami wykonanymi przez swoje wnuczęta. Dzień upłynął w miłej i rodzinnej atmosferze. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania. Wnuczęta dziękują babciom i dziadkom za tak liczne przybycie.

Wnuczęta

Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada wiedzy o Świętym Maksymilianie Kolbe

W roku szkolnym 2022/2023 została organizowana po raz kolejny „Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie”. Jest to jedna z form przybliżenia dzieciom charyzmatycznego Świętego, męczennika z Auschwitz, założyciela klasztoru oraz misjonarza. Dla klas podstawowych został zorganizowany konkurs plastyczny, w którym uczniowie przedstawili postać Świętego na podstawie tekstu. Konkurs został podzielony na grupy wiekowe uczestników, a także ze względu na technikę wykonania pracy. Na etapie szkolnym komisja konkursowa w Filii w Szczawinie wytypowała prace Martyny Iwańskiej, Wiktorii Oleksiak oraz Amelii Parzych, które zostały przesłane do etapu ogólnopolskiego. W finale tegorocznej edycji trzecie miejsce w kategorii klas I-III uzyskała uczennica naszej szkoły – Martyna Iwańska, która wykonała pracę pastelami. Gratulujemy Martynie wielkiego sukcesu  na etapie ogólnopolskim.

K. Bochenek

Disco Jeans

14 stycznia w świetlicy OSP w Goworowie odbyła się kolejna zabawa, tym razem z dżinsowym motywem w tle. Większość uczestników zabawy pamięta, że w czasach PRL-u dżinsy dostępne były jedynie w Pewexach, za dolary. Udało się nawet zdobyć do dekoracji dawną dżinsową sukienkę z metką z Pewexu. Ta kultowa część garderoby, która ewaluowała od ubrania robotniczego aż do obowiązkowych spodni każdej szafy, cieszyła się popularnością również na goworowskiej zabawie.

A miłośników dobrej zabawy nie brakowało. Podczas Disco Jeans można było skosztować tradycyjnych przysmaków, a gości bawił DJ Marcin Wójcik. Komitet Organizacyjny Obchodów 50-lecia nadania imienia Mikołaja Kopernika Szkole Podstawowej w Goworowie dziękuje wszystkim za tak liczne przybycie i hojne wsparcie naszego przedsięwzięcia. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zbliżający się jubileusz.

Bardzo cieszy nas również, że integrujemy naszą społeczność i czerpiemy dużo radości ze wspólnej zabawy.

Aneta Kosek

Skąd się wzięły pory roku według starożytnych Greków?


Na to pytanie znają już odpowiedź uczniowie klasy 5b, którzy na lekcji języka polskiego poznali mit o Demeter i Korze.
„Od owego czasu co roku na wiosnę Ziemia Demeter stroi się w szaty radosne na powitanie swej córki, a późną jesienią, gdy ją ma utracić, płacze deszczem i szarugą nad swą dolą”.

Aby lepiej zrozumieć treść poznanego mitu, piątoklasiści przygotowali jego inscenizację. Wcielili się w rolę bogów i postaci mitycznych. Samodzielnie wykonali rekwizyty, atrybuty bogów i przygotowali scenografię. Odegranie określonych ról wywołało u uczniów różnorodne przeżycia. Uczestniczyli w fantastycznej przygodzie jednocześnie jako twórcy i odbiorcy.

Przygoda z ukraińską kuchnią


Pod koniec tamtego roku nasza klasa poznawała tradycyjne dania kuchni rosyjskiej i ukraińskiej. Zapoznawaliśmy się z typowymi potrawami kuchni naszych sąsiadów oraz przepisami na popularnego strogonowa, pielmieni czy bliny. W warunkach szkolnych najłatwiej było wykonać bliny. Specjalistą kulinarnym był nasz kolega z Ukrainy Yehor Bezverkhyi, który najpierw przyrządził ciasto, by następnie upiec cały stos przysmaku. Przy wspólnym stole zajadaliśmy bliny z różnymi dodatkami takimi jak twarożek, dżem, cukier puder, krem czekoladowy i popijaliśmy "ciaj"- herbatkę. Wszyscy zgodnie możemy stwierdzić, że kuchnia naszych sąsiadów smakowała nam i nie możemy doczekać się kolejnej "smacznej lekcji".

Uczniowie klasy 8a

Mamy nowe zabawki!

W czwartek, 12 stycznia  dzieci w grupach 3,4,5-latków  miały  ogromną niespodziankę. „Misie” i „Biedroneczki” otrzymały  nowe zabawki (m.in. kuchenne mebelki i akcesoria, lalki, kąciki majsterkowicza), które zostały zakupione za pieniądze za dodatkowe godziny pobytu dzieci w oddziałach przedszkolnych w Filii w Szczawinie.

Życzymy naszym maluchom wspaniałej zabawy!

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

„Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…”- Czy społeczność mojej miejscowości zna postać Mikołaja Kopernika?

#ProgramSzkolaPrzyjaciolKopernika #550rocznicaUrodzinKopernika
W 2023 r. będziemy obchodzić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W związku z tym nasza szkoła przystąpiła  do  Programu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”.
Cała klasa 8a zaangażowała się w przeprowadzenie anonimowej ankiety - wśród społeczności naszej szkoły, mieszkańców Goworowa instytucji, nauczycieli, uczniów i rodziców.
Ankieta na temat  patrona naszej szkoły - Mikołaja Kopernika zawierała osiem pytań. Wzięło w niej udział 60 osób. Z analizy ankiety wynikło, że zostało podane 78% poprawnych odpowiedzi. Śmiało więc można stwierdzić, że wiedza na temat Mikołaja Kopernika w naszej gminie jest wysoka.
Wszyscy ankietowani z wielką chęcią wypełnili ankietę oraz zrobili sobie z nami pamiątkowe zdjęcia. Każda osoba ankietowana otrzymała od nas własnoręcznie upieczone pierniczki z logo naszej szkoły.

Wszystkim ankietowanym dziękujemy.

Uczniowie klasy 8a

Przedświąteczne zadania harcerzy i zuchów

Harcerze i zuchy z 7 Goworowskiej Drużyny Harcerskiej "Zorza" i 6 Gromady Zuchowej "Szmaragdowe liski" podjęli różne zadania przedświąteczne, w czasie Świąt  Bożego Narodzenia i po świętach. Pomagali w zorganizowaniu wigilii z osobami samotnymi, podzielili się Światłem Betlejemskim, wzięli udział w "Warsztatach Bożonarodzeniowych" w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance. Podczas pasterki uroczyście wnieśli  Betlejemskie Światło Pokoju  A 25 grudnia 2022 roku zorganizowali "Poranne Kolędowanie" w kościele parafialnym w Goworowie. Po świętach 29 grudnia wzięli udział w wydarzeniu "Wspólne kolędowanie i pielęgnowanie pięknej polskiej tradycji związanej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia".

Nasi harcerze i zuchy znowu udowodnili, że można na nich liczyć.

Harcerze i zuchy

"Świąteczne szaleństwa"

 
Na kole chemicznym świąteczny nastrój nadal nam towarzyszy. Robiliśmy sztuczny śnieg, zapachowe świece, srebrzyliśmy i podgrzewaliśmy atmosferę. 
 
Opiekun koła: Joanna Janowska-Milczarek 

"Podaruj pluszaczka dla chorego dzieciaczka"


Społeczność szkolna włączyła się do akcji pod hasłem "Podaruj pluszaczka dla chorego dzieciaczka". O akcji dowiedzieliśmy się późno, ale w ciągu jednego dnia udało nam się zebrać aż 11 pluszaków. Pomysłodawcą jest pani Iwona Kulas - wolontariuszka, która przekaże zebrane zabawki do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce dla dzieciaczków z oddziału dziecięcego. Mamy nadzieję, że umilą przebywanie na szpitalnym oddziale i wywołają uśmiech na ich twarzach.
Dziękujemy uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom za udział w tej szlachetnej akcji.

Aneta Kosek

Zarządzenie nr XIX/2021/2022

Zarządzenie nr XIX/2021/2022

Zarządzenie nr XVIII/2021/2022

Drodzy Rodzice,

W związku z pogarszającą się sytuacją pandemiczną w kraju, informuję, że zebrania śródroczne z rodzicami odbędą się w formie zdalnej (z wyjątkiem oddziałów przedszkolnych) za pośrednictwem platformy Ms Teams, oczywiście poprzez spotkania na kontach uczniów, według następującego harmonogramu:
- oddziały przedszkolne 0a, 0b, 0c - 26-28.01.2022 r. (środa, czwartek, piątek) - spotkania stacjonarne w szkole. Wychowawcy poinformują Państwa, którego dnia i o której godzinie odbędzie się spotkanie z daną grupą.
- klasy 1-3 - 26.01.2022 r. - spotkania zdalne - godzinę spotkania ustalają wychowawcy indywidualnie.
- klasy 4-6 - 27.01.2022 r. - spotkania zdalne - godzinę spotkania ustalają wychowawcy indywidualnie.
- klasy 7-8 - 28.01.2022 r. - spotkania zdalne - godzinę spotkania ustalają wychowawcy indywidualnie.

Spotkania zostały rozłożone na 3 dni, a nie na 2, jak to było w harmonogramie, gdyż chcieliśmy uniknąć nałożenia się na siebie spotkań, z myślą o rodzicach, którzy mają dzieci w różnym wieku. Planując spotkanie, wychowawcy uwzględnią potrzeby tych rodziców, którzy będą musieli wziąć udział nie tylko w jednym spotkaniu.
 
W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z wychowawcą lub dyrekcją.
Zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach.
 
Z wyrazami szacunku,
dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Kochane Babcie… Drodzy Dziadkowie…


Dzisiaj jest Dzień Babci i święto Dziadziusia.
O tym dniu pamięta każda mała wnusia.
My – wasi wnukowie – również pamiętamy.
I swoim najbliższym życzenia składamy.

W dniu Waszego święta, pragniemy Wam złożyć najszczersze życzenia, aby radość
i pomyślność towarzyszyły każdego dnia,
a zdrowie służyło przez długie lata.
Wnuczęta oraz pracownicy Filii w Szczawinie

Konkurs "Liczymy kroki"

Drodzy Uczniowie!
Liczymy kroki, wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wygrywamy nagrody indywidualne oraz walczymy o tytuł najaktywniej szkoły w Polsce.
Czas na nowe wyzwanie sportowe, tym razem w darmowej aplikacji mobilnej Pho3nix Kids będziemy liczyć kroki i wspierać WOŚP.
Już dziś zachęcam do rejestracji, aby sprawdzić, jak działa aplikacja, a ewentualne problemy rozwiązać przed rozpoczęciem konkursu, który startuje 24 stycznia!
Do momentu startu w aplikacji widoczne są indywidualne wyzwania, które wprowadzą Was w mechanikę działania i mogą stanowić idealną rozgrzewkę przed konkursem.
Im większa frekwencja, tym większa szansa na zdobycie nagród indywidualnych oraz zebranie 1 000 000 od Fundacji Pho3nix na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Każdy aktywny w aplikacji uczeń to 5 PLN na konto WOŚP.

ZASADY KONKURSU I AKCJI CHARYTATYWNEJ
Konkurs stanowi rywalizację międzyszkolną, polegającą na zebraniu jak największej liczby kroków przez uczniów każdej szkoły. Odbywa się w terminie: 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.
Wynik w rankingu międzyszkolnym to suma kroków 50 najaktywniejszych uczniów z każdej placówki, co daje równe szanse szkołom o różnej ilości uczniów.
Szkoły rywalizują o miano najaktywniejszej.
Fundacja Pho3nix nagrodzi uczniów 20 szkół z największą liczbą kroków wykonanych od 24.01 do 6.02.2022 r.
Dodatkowo, za każdego ucznia z naszej szkoły, który wykona w aplikacji minimum 1000 kroków w okresie trwania konkursu, Fundacja Pho3nix przekaże na konto WOŚP 5 PLN.

APLIKACJA MOBILNA PHO3NIX KIDS
Konkurs przeprowadzony będzie w całości w darmowej aplikacji mobilnej Pho3nix Kids.
Aplikację należy pobrać ze sklepów Google Play (dla telefonów z systemem Android) oraz AppStore (dla telefonów z systemem iOS).
Można ją znaleźć wpisując w Google Play lub AppStorze frazę „Pho3nix Kids”.

JAK DOŁĄCZYĆ?
DOKŁADNA INSTRUKCJA LOGOWANIA:
https://pho3nix-kids.com/polska/aplikacjamobilna/
ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA: w załączniku.

Każdy spacer, każdy krok przybliża Was do zdobycia indywidualnych nagród w konkursie na kroki!
Pamiętajcie! Warto pomagać innym!!! Jednocześnie można też zrobić coś dla siebie. To tylko dwa tygodnie, a wdzięczność i uśmiech osób, którym pomożecie pozostanie na całe życie.
Zapraszam do rejestracji!

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Szkolny koordynator
Elżbieta Reluga-Grabowska

Zarządzenie nr XVII/2021/2022

Zarządzenie nr XVI/2021/2022

Artur Mateusiak drugi raz laureatem konkursu poetyckiego


Pod koniec ubiegłego roku Miejska Biblioteka Publiczna im. W. Gomulickiego w Ostrołęce ogłosiła wyniki tegorocznego XXIX Ostrołęckiego Konkursu Poetyckiego „Pierwszy krok w poezję”. Adresatami konkursu była młodzież w wieku od 11 do 18 lat. Ogółem 35 uczniów szkół podstawowych i średnich przedstawiło do oceny jury 58 wierszy.
Wśród "młodych poetów" dostrzeżono wiersz Artura Mateusiaka z klasy 8b Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie pod tytułem "Na niebie", za który zdobył III miejsce. Gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni, że już po raz drugi Artur został nagrodzony w konkursie poetyckim.

Ewa Lubiak

„Na niebie”

To był ten jeden z nielicznych dni,
Gdy wśród wyścigu, gdzie złość się tli,
Usiadłem na trawie w promieniach słońca,
Błagając w myślach by dzień tak błogi nigdy nie miał swojego końca.

Szumiał wiatr, chciał obudzić drzewa,
Szepcząc im cicho, że ptaszek już śpiewa.
I na mnie swój wzrok obłoki zwróciły,
Byłem tak mały, jak mrówka w mym świecie, i oczy moje niebie błądziły.

Czułem ten spokój bijący od nieba,
Jeden promyczek tak serce rozgrzewa,
I nic tylko patrzeć, i nic tylko słuchać,
Jak śpiewają ptaki, gdy wiatr raczy dmuchać.

Patrzyłem na niebo, błękitne, potężne,
A na nim chmury i słońce mosiężne,
Wielkie i dumne, jak dyrygent orkiestry - przewodzi światem.
I siedzę, i myślę. Co sądzić mam zatem?

Na niebie chmur wiele,
Takie chmury jak przyjaciele,
Jedne są razem, inne na chwilę,
Niekiedy obłoki oddalone o milę.
Każdy obłok jest inny, odmienny
Czy i nie człowiek tak w życiu zmienny?
Każdy szuka drogi, każdy muzę wzywa.
Człowiek wiele ma twarzy i wiele ukrywa.
Artur Mateusiak

Ogłoszenie

DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE,

7 stycznia 2022 r. (piątek) jest w naszej szkole dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara  Grabowska

Podsumowanie konkursów

Nagrody za zdobycie  I, II i III miejsca  w VI gminnym  konkursie pod hasłem „Przemocy mówię nie!” zostały wręczone.  Pan dyrektor uczynił to w dniu 26 i 27 stycznia 2021 roku. Wcześniej, dokładnie 26 listopada na stronie szkoły ukazał  się artykuł  na temat konkursu i zdobytych miejsc przez uczniów. Pani Elżbieta Kucharczyk otrzymała też podziękowanie za przygotowanie uczniów do VIII Powiatowego konkursu piosenki NUTKA, który odbył się 29 października 2020r po raz pierwszy w jego długoletniej historii online.

Joanna Gryczka

Nagrody w konkursie edukacyjnym „Szkolny Przygody Gangu Fajniaków”

„Z ogromną radością informujemy, że Twoja klasa znalazła się w gronie 400 nagrodzonych w konkursie edukacyjnym „Szkolne Przygody Gangu Fajniaków”- taką wiadomość otrzymała w styczniu wychowawczyni klasy III w Filii w Szczawinie od Organizatora – właściciela sieci sklepów Biedronka.
Cieszymy się, że Jury doceniło nasze zaangażowanie i pracę włożoną w realizację zadań konkursowych będących impulsem do tak aktywnego i kreatywnego promowania postaw proekologicznych wśród najmłodszych.
Trzecioklasiści wraz z wychowawcą otrzymali nagrody, certyfikaty oraz pamiątkowe dyplomy za udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym.

Barbara Rutkowska

Koduj z Gigantami startuje już w ten weekend! Zapraszamy do udziału w warsztatach i konkursie.

Szanowna Dyrekcjo, Drodzy Nauczyciele oraz Wychowawcy, już 30 stycznia startują darmowe warsztaty “Koduj z Gigantami”, na które wciąż trwają zapisy. Już po raz ósmy zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do wzięcia udziału w darmowych zajęciach z programowania! Gorąco zachęcamy do przekazania informacji swoim uczniom i szkołom.

Honorowi Patroni wydarzenia
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz włodarze miast, w których odbędą się warsztaty.

W tym roku warsztaty będą się odbywać w terminach 30.01. - 14.02. stacjonarnie w 30 miastach Polski.

Oprócz warsztatów stacjonarnych, uczniowie mają możliwość zapisu na interaktywne zajęcia online, które będą prowadzone w małych grupach.

“Koduj z Gigantami” to wydarzenie o charakterze edukacyjnym, które jest doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy o programowaniu i lepszego startu w przyszłość, a także bardziej świadomego korzystania z nowych technologii.

Warsztaty “Koduj z Gigantami” to połączenie dużej dawki wiedzy ze świetną zabawą. W ich trakcie dzieci już od 7 roku życia mogą spróbować własnych sił w programowaniu i zacząć tworzyć własne gry czy aplikacje.
Program zajęć dopasowany jest odpowiednio do grupy wiekowej:

uczestnicy 7 - 9 lat: SCRATCH, MINECRAFT,
uczestnicy 10 - 12 lat: SCRATCH, APP INVENTOR,
uczestnicy powyżej 13. roku życia: C#, VISUAL STUDIO.

Zarejestruj się na warsztaty stacjonarne
Zarejestruj się na warsztaty online (należy wybrać "Darmowe warsztaty Koduj z Gigantami Online") Spotkanie jest darmowe trwa ok. 1 godziny.
Można też zarejestrować się indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl.

Podczas rejestracji wpisując dane ucznia w polu "szkoła" wpisujemy 'Goworówek' lub 'Goworowo' i wybieramy naszą szkołę.

Zapisy już trwają, a liczba miejsc jest ograniczona.

Najważniejsze zasady higieny na czas epidemii koronawirusa

Powrót uczniów klas I-III do zajęć stacjonarnych od 18 stycznia 2021 r.

Ferie z Polskim Radiem - audycje i słuchowiska dla dzieci i młodzieży


Polskie Radio zmienia swoją ramówkę na czas ferii zimowych. W ofercie znajdą się specjalne audycje oraz słuchowiska dla dzieci i młodzieży. Będą one emitowane m.in. w ramach pasma „Zima z Radiem” i „Ferie z Trójką”, a także na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

 


„Zima z Radiem”
W ramach pasma „Zima z Radiem”, które będzie emitowane na antenie PR 1 w godz. 9:00-12:00, na słuchaczy czekają konkursy, eksperymenty kulinarne, wędrówki po świecie oraz rozmowy z pracownikami ogrodów zoologicznych i parków narodowych. Opowiedzą oni o sekretach zwierząt domowych.
Każdego dnia spotkania z naukowcami, którzy podpowiedzą, jak w warunkach domowych wykonać proste eksperymenty i doświadczenia.
Przez całe ferie o godz. o godz. 10:35 i 11:35 Polskie Radia zaprasza także do wysłuchania fragmentów słuchowiska „Tajemniczy ogród” z udziałem m.in. Danuty Stenki, Stanisławy Celińskiej, Bogusza Bilewskiego i Katarzyny Łaniewskiej.

„Ferie z Trójką”
Od godz. 12:00 do 14:00 w radiowej „Trójce” konkursy, powieści i bajki Teatru Polskiego Radia oraz pomysły na spędzanie wolnego czasu z dziećmi. W ramach specjalnego pasma także spotkania z przedstawicielami świata kultury oraz rozmowy z psychologami oraz pedagogami.

Oferta Polskiego Radia Dzieciom
Specjalną ofertę na czas ferii przygotowało także Polskie Radio Dzieciom. W programach gry i zabawy oraz przegląd najciekawszych aktywności dla dzieci z każdego województwa. Na antenie także spotkanie z gwiazdami, które odpowiedzą o swoich planach na ferie i ulubionych bajkach. Z kolei w „Strefie Rodzica” porady, jak zaplanować wypoczynek w ferie, organizując dziecku odpowiednie aktywności i dbając o bezpieczeństwo.

Źródło: MEiN, www.gov.pl

 

Ferie 2021

W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich tegoroczne ferie uczniowie spędzą głównie w domach. Chcemy, aby czas odpoczynku był jednak inspirujący i ciekawy, dlatego będziemy zachęcać do skorzystania z ofert, przygotowanych przez naszych partnerów na czas wolny od zajęć lekcyjnych.


Ferie z TVP
Rozrywka, ciekawe filmy i seriale, a także wciągające programy sportowe i lifestylowe – to główne propozycje przygotowane przez Telewizję Polską. W ramach emitowanego codziennie cyklu dynamicznych, 20-minutowych programów edukacyjnych każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy piłki nożnej, tańca czy też młody koneser sztuki. Propozycje te z powodzeniem zaangażują całe rodziny do wspólnego i niezwykle interesującego spędzania czasu!
Więcej informacji: www.gov.pl/web/edukacja/ferie-z-tvp-wyjatkowa-propozycja-dla-rodzin

Akcja „Ferie bez nudy”
Wspólnie z nami pomysły na to, aby nie nudzić się w czasie ferii przygotowała także Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej. „Ferie bez nudy” to zbiór ciekawych propozycji działań udostępnionych w interaktywnej formie na specjalnej platformie internetowej.
Wśród nich mnóstwo interesujących eksperymentów, ćwiczenia gimnastyczne, gry, quizy oraz wiele innych aktywności, które rozbudzą kreatywność każdego ucznia! Już wkrótce przedstawimy szczegóły tej propozycji.
Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz na profilach w mediach społecznościowych będziemy sukcesywnie zamieszczać kolejne propozycje na ferie.
Zachęcamy do korzystania z nich!

Źródło: MEiN, www.gov.pl

DLACZEGO WARTO SIĘ ZASZCZEPIĆ PRZECIWKO COVID-19?

1. Bo uchronisz siebie przed niebezpieczeństwem
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem – sięgającym nawet 95% – szczepienie uchroni Cię przed zakażeniem COVID-19.
2. Bo uratujesz komuś życie
Szczepiąc się, myślisz również o innych – członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – spotkanych przypadkiem na ulicy, czy w sklepie. Dzięki Tobie zwiększy się również ich bezpieczeństwo. Nawet jeśli czujesz się młody i silny, poprzez zaszczepienie przerwiesz łańcuch zakażeń.
3. Bo możesz!
Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
4. Bo pomożesz zwalczyć pandemię na świecie
Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.
5. Bo zyskasz spokój
Szczepiąc się, zyskasz wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
6. Bo szczepionki są bezpieczne
Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. Ich dopuszczenie do użytku jest zależne od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej.
7. Bo zostaniesz zbadany
Przed szczepieniem zostaniesz przebadany przez lekarza. Dzięki temu sprawdzisz swój aktualny stan zdrowia.
8. Bo dzięki Tobie szybciej wrócimy do normalności!
Szczepiąc się, przyczyniasz się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu nas wszystkich do normalnego życia.
9. Powrót do normalności oznacza:
• odejście od maseczek,
• swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
• powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
• dalszy rozwój gospodarki,
• ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
• swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
• wakacje bez ograniczeń,
• poprawę jakości życia nas wszystkich.
10. Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. Ludzkość z powodzeniem korzysta z tej zdobyczy cywilizacji od kilkuset lat.

Źródło: www.gov.pl

Narodowy Program Szczepień - poradnik

Informacje ogólne na temat szczepień przeciwko Covid-19

Szczepionka przeciwko COVID-19 to jeden z kluczowych elementów powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Jak działa Szczepionka? wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19.
Dla kogo w pierwszej kolejności? Szczepionka jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak:
• pracownicy służby zdrowia;
• mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
• osoby powyżej 60. roku życia;
• służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko;
• nauczyciele.
Dlaczego warto się zaszczepić? Pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość. Aby efekty były jak najlepsze i jak najszybsze, musimy być odpowiedzialni i solidarni. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie się, to nie tylko ochrona dla nas. To także ochrona naszych rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.
Epidemię COVID-19 szczególnie odczuwają przedsiębiorcy. Szczepienia to skuteczny mechanizm ochronny dla polskiej gospodarki. Im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej będziemy mogli otworzyć restauracje i hotele, a także swobodnie wyjechać na urlop i wakacje. Jest to szczególnie ważne dla polskich firm, które aby przetrwać ten trudny czas, korzystają ze wsparcia rządowego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej.

Źródło: www.gov.pl

 

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W OKRESIE FERII ZIMOWYCH 2021

W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Cały czas funkcjonuje także bezpłatna infolinia 800 080 222 z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Ponadto – w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii – powstała poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. Rozpocznie ona swoją działalność 1 stycznia 2021 r.

Poradnie psychologiczno-pedagogiczne

W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą korzystać ze wsparcia, jakie oferują poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te działają bez ograniczeń, zgodnie z wewnętrznymi procedurami funkcjonowania w stanie epidemii SARS-CoV-2.
Udzielanie bezpośredniej pomocy przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne polega m.in. na prowadzeniu terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Placówki te wspierają także rodziców w rozpoznawaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych, możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych.
W tym okresie poradnie zostały zobligowane do podejmowania dodatkowych działań o charakterze interwencyjnym, w sytuacjach kryzysowych.
Informacje na ten temat są dostępne na stronach internetowych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz w szkołach.

Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”

Poradnia on-line „Zawsze Jest Jakieś Wyjście” powstała w odpowiedzi na zagrożenia wynikające ze stanu pandemii i potrzebę zwiększenia dostępności pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli. Portal wspiera współpracę międzysektorową w zakresie ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poza indywidualnym spotkaniem umożliwia specjalistom wspólną grupową konsultację dotyczącej podopiecznego.
Do korzystania z poradni on-line zachęcamy w szczególności:
• poradnie psychologiczno-pedagogiczne,
• placówki doskonalenia nauczycieli,
• instytucje wspierania rodziny, pomocy społecznej,
• instytucje ochrony zdrowia, Centra Zdrowia Psychicznego,
• instytucje wymiaru sprawiedliwości,
• inne podmioty publiczne i niepubliczne w zależności od potrzeb.
Formuła on-line zapewnia specjalistom uproszczoną ścieżkę spotkań i konsultacji, co ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń specjalistów z różnych regionów Polski.
Osoby potrzebujące pomocy, korzystając z wyszukiwarki w postaci interaktywnej mapy Polski, mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie specjalistę i zarezerwować termin spotkania. Ponadto poradnia posiada bazę wiedzy, w której są zamieszczone artykuły, prezentacje, informacje i scenariusze zajęć. Będzie ona aktualizowana.
Aby zarejestrować się na portalu poradni on-line należy wejść na stronę „Zawsze Jest Jakieś Wyjście”. W zakładce „zarejestruj się” należy wybrać opcję „Instytucja”, a następnie założyć profil, podając swoje dane, krótką informację o profilu działalności oraz kadrze merytorycznej.
Więcej informacji na temat Poradni Psychologicznej online
Bezpłatna infolinia 800 080 222
Dzieci, młodzież, nauczyciele i rodzice mogą uzyskać wsparcie, dzwoniąc na bezpłatna, całodobową infolinię 800 080 222. Pod tym numerem dyżurują specjaliści, którzy udzielają pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

Źródło: materiały ze strony MEN

Testowanie nauczycieli klas I-III odbędzie się między 11 a 15 stycznia


Testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 odbędzie się między 11 a 15 stycznia 2021 r. Badania będą dobrowolne i bezpłatne. Nauczyciel z pozytywnym wynikiem nie będzie mógł wrócić do szkoły.
Ministerstwo Zdrowia zebrało informacje o zapotrzebowaniu na testy dla nauczycieli poprzez kuratoria i Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Wynika z nich, że chętnych na przeprowadzenie testu będzie ok. 190 tys. osób. Obecnie Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne zbierają listy imienne pedagogów ze szkół podstawowych. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR, w sanepidach oraz mobilnych punktach drivethru. Testy na obecność koronawirusa będą dla nauczycieli odbywały się na zasadzie dobrowolności. Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania.
Warto zaznaczyć, że powrót dzieci do szkół nie zależy od wyniku testowania nauczycieli, lecz od dalszego przebiegu epidemii.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi:
1. Czy będą testowani również pracownicy szkolnej administracji i obsługi?
Tak. Personel ze szkół może także zgłaszać się do powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. Pracowników administracji obowiązują identyczne zasady jak nauczycieli.
2. Czy Ministerstwo Zdrowia ma w planach testowanie nauczycieli przedszkoli?
Na dziś przygotowujemy testowanie kadry nauczania początkowego w szkołach przed powrotem do nauki stacjonarnej w klasach I-III.
3. Kto odpowiada za testowanie nauczycieli?
Za proces testowania w powiatach odpowiadają powiatowe stacje sanepidu.
4. Co grozi nauczycielowi, który nie będzie chciał się przetestować?
Testowanie jest dobrowolne.
5. Kto zostanie poinformowany o wyniku testu danego nauczyciela?
O wyniku jest informowany pracownik. Jeśli wynik będzie pozytywny, wtedy pracownik automatycznie zostanie skierowany na izolację, a sanepid rozpocznie dochodzenie epidemiologiczne, by ustalić osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną.

Źródło: MZ i www.gov.pl

 

Odkrywamy tajemnice zawodów medycznych


Realizując kolejne zadania z innowacji pedagogicznej, wybraliśmy się do Przychodni Lekarskiej Vita-Med w Goworowie. Celem spotkania było poznanie zawodu lekarza, rehabilitanta oraz pielęgniarki. Dzieci mogły poznać i dotknąć narzędzi, którymi w swojej pracy posługuje się lekarz i rehabilitant. Pani pielęgniarka opowiedziała nam o gabinecie zabiegowym i oprowadziła po przychodni. Przedszkolaki chętnie rozmawiały z Panią Doktor o obowiązkach lekarza pediatry.
Spotkanie z pracownikami przychodni dostarczyło dzieciom wielu wrażeń. Po takiej ciekawej wizycie niejedno dziecko zapragnie w przyszłości zostać lekarzem, rehabilitantem lub pielęgniarką.

Dziękujemy za wizytę!
Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Poznajemy kolejne zawody


29 stycznia wybraliśmy się na wycieczkę do warsztatu samochodowego w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów w Goworowie. Celem wycieczki było poznanie zawodu mechanika samochodowego i diagnosty. Zobaczyliśmy, jak mechanicy naprawiają auta. Dzieci dowiedziały się, jak przeprowadza się badania techniczne pojazdów. Poznały nowoczesne urządzenia służące do codziennej pracy w warsztacie mechanicznym oraz zobaczyły załadunek samochodu na lawetę. Ciekawość chłopców wzbudził pobyt w kanale samochodowym. Praca mechanika samochodowego i diagnosty to bardzo odpowiedzialna praca. Uczestnicy wycieczki byli bardzo zainteresowani, wszystko ich ciekawiło!
Dziękujemy panu Arturowi i pani Aleksandrze za wizytę!

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie- w Filii w Szczawinie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Babci i Dziadka. To bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. W tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i przygotowały dla nich przedstawienie. Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występów. Pani kierownik Barbara Rutkowska przywitała zebranych gości oraz złożyła piękne życzenia. Dzieci zaprezentowały program artystyczny i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wnuczęta wręczyły prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w pamięci.

Katarzyna Gałązka

Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych.

W dniach 18 i 19 stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych. W każdej kategorii wiekowej uczestniczyło po 16 zawodników. W sobotę rywalizowała młodzież . Szkołę reprezentowali: Iza Podolak, Aleksandra Bochenek, Julia Dymerska, Aleksandra Dobkowska, Kacper Damięcki, Mateusz Kowalewski, Przemysław Dudziec. Natomiast w niedzielę zmagali się uczniowie z klas V – VI oraz klasy IV i mł. Z rocznika 2009 i mł. uczestniczył: Mateusz Dąbrowski, zaś w roczniku 2007 – 2008 brali udział Marzena Podolak, Jakub Kruczyk, Artur Mateusiak, Bartek Kot, Patryk Subzda, Karol Bochenek. Wszystkich zawodników i przybyłych gości przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński. Rozgrywki rozpoczęto o godz. 10:00, po uprzednim losowaniu. Tenisiści przystąpili do zaciętej rywalizacji przy 8 stołach, grając do dwóch wygranych setów. Dzielnie walczyli o każdy zdobyty punkt. Po skończonej rywalizacji uczniowie z SP Goworowo uplasowali się: III miejsce – Artur Mateusiak, IV miejsce - Jakub Kruczyk, IV miejsce - Iza Podolak, V miejsce – Mateusz Kowalewski, VI miejsce – Kacper Damięcki. VII miejsce – Marzena Podolak. Wymienieni wyżej uczniowie zakwalifikowali się do zawodów międzypowiatowych. Pozostali uczniowie zajęli dalsze miejsca, ale na tym etapie zawodów to dobry wynik.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy swoim zaangażowaniem i techniką gry godnie reprezentowali szkołę.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

Przedstawienie dla Babć i Dziadków.

Dnia 20 stycznia 2020 roku w Filii w Szczawinie panował uroczysty nastrój. Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, uczniowie zerówki, klasy pierwszej i drugiej przygotowali przedstawienie dla swoich Babć i Dziadków. Uroczystość rozpoczęła kierownik Filii w Szczawinie pani Barbara Rutkowska, składając serdeczne życzenia zaproszonym gościom. Uczniowie swoją miłość do Babć i Dziadków wyrazili w wierszach i piosenkach wprowadzając miły nastrój. Dziadkowie i Babcie byli wzruszeni występem młodych artystów oraz prezentami, które otrzymali od swoich wnucząt pod koniec uroczystości. Na zakończenie odbyło się spotkanie wszystkich przy herbatce.

Irena Zaorska

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 22.11.2019 r. dzieci ze świetlicy uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Mogły spotkać swojego ulubionego przyjaciela Kubusia Puchatka, gdyż właśnie w tym dniu specjalnie nas odwiedził, aby się z nami pobawić. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, poznały historię święta, bawiły się przy piosenkach, degustowały miód – przysmak misiów oraz wykonały prace plastyczno - techniczne. Wszyscy uczestnicy zabawy poczęstowani zostali ciasteczkami w kształcie misia, oraz misiowymi żelkami. Wszystkie dzieci otrzymały odznaki z wizerunkiem misia.
W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” organizatorami Dnia Misia były Aneta Gąsior i Eliza Skrzecz-Witkowska

Eliza Skrzecz-Witkowska

Ogłoszenie


W piątek 31 stycznia 2020 r. o godz. 14:30 w stołówce szkolnej odbędzie się zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Obecność obowiązkowa!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie. Szkolenie poprowadzą dziennikarz Tomasz Rożek – ambasador kampanii „e-Polak potrafi” oraz Anna Borkowska – psycholog, ekspertka Akademii NASK.

Prosimy o przekazanie tej informacji nauczycielom pracującym w Państwa placówce oraz rodzicom, do których także kierujemy nasze zaproszenie.
Bezpieczeństwo dzieci w internecie to temat ważny i stale aktualny. Tempo w jakim rozwijają się nowe technologie wymaga od nas ciągłego poszerzania wiedzy w tym zakresie. Kluczowe tutaj jest wiarygodne źródło informacji. My je Państwu gwarantujemy.
Co ważne, każdy może wziąć udział w szkoleniu i zadawać pytania w jego trakcie.
Szkolenie w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, poświęcone cyberprzemocy i zjawisku sekstingu, odbędzie się 30 stycznia (czwartek) o godz. 18 pod linkiem: https://www.facebook.com/naukatolubie
Zachęcamy także do odwiedzenia naszej strony, gdzie znaleźć można m.in. porady dla rodziców i nauczycieli, publikacje oraz filmy wyjaśniające trudne pojęcia: www.gov.pl/niezagubdzieckawsieci
Szkolenie jest częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej Ministerstwa Cyfryzacji i NASK „e-Polak potrafi!".

Pozdrawiamy serdecznie,

Zespół ds. ds. kampanii edukacyjno-informacyjnych Ministerstwa Cyfryzacji i NASK

 

 

Świąteczna ankieta


Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia członkowie koła medialnego przeprowadzili wśród uczniów i nauczycieli ankietę dotyczącą świąt. Wyniki przedstawiają się następująco:

Choć różnimy się wiekiem i doświadczeniem życiowym, mamy podobny tok myślenia i skojarzenia.

Świąteczna ankieta


Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia członkowie koła medialnego przeprowadzili wśród uczniów i nauczycieli ankietę dotyczącą świąt. Wyniki przedstawiają się następująco:

Choć różnimy się wiekiem i doświadczeniem życiowym, mamy podobny tok myślenia i skojarzenia.

„NAJPIĘKNIEJSZA KARTA BOŻONARODZENIOWA” – KONKURS

 

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, kiedy obdarowujemy bliskich serdecznymi życzeniami. Obecnie, bardzo popularnym zwyczajem stało się wysyłanie życzeń w formie wiadomości SMS oraz za pomocą portali społecznościowych.
Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie, które wzięły udział w konkursie na „Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową”, przekonywały, że warto podtrzymać tradycyjną formę przesyłania życzeń w wykonanych własnoręcznie kartkach świątecznych.
19.12.2019 r. miało miejsce podsumowanie konkursu plastyczno – technicznego na „Najpiękniejszą kartę bożonarodzeniową”. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu dowolną techniką karty świątecznej w formacie A5. W konkursie wzięło udział 10 przedszkolaków. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, gdyż wszystkie prace były wykonane z wielką starannością. Dzieci wykazały się kreatywnością, zastosowały różnorodne, bardzo ciekawe techniki plastyczne.

Po długich naradach komisja postanowiła przyznać:
I MIEJSCE – OLAFOWI PAZIKOWI,
II MIEJSCE – ANTONIEMU PAZIKOWI,
III MIEJSCE – AMELII PARZYCH

oraz wyróżnienia dla:
SZYMONA DUDKA,
DARII WOJEWÓDZKIEJ

Dzieci, które wzięły udział w konkursie, otrzymały dyplomy oraz upominki. Wszystkie prace konkursowe zaś można było podziwiać na wystawie, przygotowanej przez organizatora konkursu – p. Dorotę Sobotkę – wychowawcę grupy Biedroneczki.

 

Organizator konkursu
Dorota Sobotka

Ogłoszenie

 

16 stycznia 2020 r. (czwartek) zapraszamy na „wywiadówkę” do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w programie:
15.00 – 15.45 – spotkania rodziców z wychowawcami klas w salach lekcyjnych według harmonogramu przydziału - klasy „0” – III szkoły podstawowej. Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstwa pozostają do dyspozycji rodziców w godz. 15.00 – 16.00;
16.00 – 16.45 – spotkania rodziców z wychowawcami klas w salach lekcyjnych według harmonogramu przydziału - klasy IV - VIII szkoły podstawowej. Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstwa pozostają do dyspozycji rodziców w godz. 16.00 – 17.00;
17.00 – zebranie Dyrekcji szkoły z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Przydział sal klasy 0-3

Przydział sal klasy 4-8

Ogłoszenia o zdjęciach w naszej szkole oraz w Filii w Szczawinie

Filia w Szczawinie 15.01.2020 r.

 

Szkoła Podstawowa w Goworowie 16-17.01.2020 r.

„Ptasia stołówka” – Przedszkolaki pomagają ptakom przetrwać zimę…


Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Tegoroczna zima jest jak dotychczas łaskawa dla zwierząt, ale ptaki zimujące w Polsce i tak mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pożywienia.
Przedszkolaki postanowiły pomóc przetrwać ptakom trudy zimy i przygotowały dla nich smakowitą ucztę. Dzieci wraz z wychowawczynią wybrały się do ogrodu przedszkolnego, gdzie na drzewach zawiesiły kawałki słoninki oraz inne przysmaki: ziarna pszenicy, kukurydzy, słonecznika, orzechy…
Wcześniej na zajęciach dzieci dowiedziały się, co ptaki zimujące w Polsce lubią jeść, a czego nie powinno się im dawać, bo może im zaszkodzić. Przedszkolaki wykonały też pracę plastyczną „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”.
Taka forma zajęć uwrażliwia dzieci na piękno przyrody, uczy poczucia obowiązku i odpowiedzialności. Mamy też ogromną przyjemność obserwowania, jak wiele ptaków gromadzi się wokół przyniesionych przez nas przysmaków i odwdzięcza nam się wesołym śpiewem.

Dorota Sobotka

Informacje o pogodzie ze stacji meteorologicznej zainstalowanej w naszej szkole.

Smog nie na żarty

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wzięła udział w konkursie dobrosąsiedzkim „WzMOCnij swoje otoczenie”, zorganizowanym przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancinie Jeziorna. W maju 2019 r. wyłoniono zwycięzców, w gronie których znalazła się również nasza szkoła. Celem konkursu jest wsparcie rozwoju infrastruktury społecznej oraz wyposażenie gmin w narzędzia umożliwiające wdrażanie realnych zmian przy wykorzystaniu nowej infrastruktury rozumianej, jako wszelkie działania zmierzające do podniesienia jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. W ramach pozyskanych środków finansowych w wysokości 19 372,50 zł brutto Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie realizuje przedsięwzięcie pn.: „SMOG NIE NA ŻARTY”. Grant zakłada monitorowanie powietrza oraz składników pogody w miejscowości Goworówek, Goworowo oraz przy szkole podstawowej, a także zwiększenie świadomości uczniów oraz społeczności lokalnej na temat jakości powietrza i czynników pogodowych oraz ich wpływu na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Firma Meteolab Sp. z.o.o. z Goczałkowic-Zdrój dostarczyła i zamontowała pod koniec września trzy komponenty stacji meteorologicznej: klatkę meteorologiczną z urządzeniami pomiarowymi, automatyczną stację meteorologiczną oraz ekran LED do prezentacji danych ze stacji meteo oraz pyłomierza. W klatce meteorologicznej znajdują się przyrządy do pomiaru składników pogody, takie jak: termometry, higrometr, barometr. Na zewnątrz umieszczony został deszczomierz oraz wiatromierz. Informacyjny ekran LED umieszczony na przedniej ścianie budynku szkoły, w sposób bardzo czytelny, dostarcza informacji o stanie powietrza oraz aktualnych składnikach pogody (m.in. zanieczyszczenie powietrza), które on-line są przekazywane ze stacji automatycznej, zlokalizowanej na dachu budynku szkoły. Wszelkie informacje dotyczące bieżących odczytów są dostępne w specjalnej zakładce na szkolnej stronie internetowej. Stacja meteorologiczna pozwoli uczniom analizować zebrane informacje pogodowe, prowadzić własne projekty badawcze w ramach prowadzonego w roku szkolnym 2019/2020 przez panią Krystynę Gajewską meteorologicznego koła zainteresowań. Zdobyta wiedza o stanie powietrza powinna wykształcić postawy proekologiczne, które szerzone będą wśród mieszkańców naszej gminy. Społeczność szkolna i mieszkańcy gminy Goworowo uzyskali możliwość łatwego dostępu do informacji o stanie jakości powietrza.

Jacek Dobrzyński
Krystyna Gajewska

Godziny pracy szkolnej pielęgniarki 2019/2020

Informacja

Z „Lusterkiem” do współczesnego świata!


14 stycznia 2019 roku dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Lusterko” w wykonaniu aktorów Studia Artystycznego „Ssmyk” z Białegostoku.
Lusterko jest córką wróżek i posiada dwie niesamowite, ale też trudne dla niej zdolności: pierwsza to taka, że potrafi odtwarzać te uczucia i zachowania, które najpierw u innych. W świecie wróżek Lusterko nauczyła się wszystkiego, co dobre, piękne i szlachetne. Czego nauczy się, kiedy trafi do współczesnego świata?
Jak powinniśmy traktować innych? Czy wzajemny szacunek ma znaczenie? Jaki wpływ ma zachowanie innych osób na nasze własne postępowanie?
Wyruszając w niezwykłą podróż z Lusterkiem, dzieci uzyskały odpowiedzi na wszystkie pytania. Aktorki za wspaniałą grę otrzymał gromkie brawa. Mali widzowie mieli okazję poznać tajniki zawodu aktora.

B .Rutkowska

Odwiedziny Pani Fotograf.

Dnia 16.01.2019 r. w ramach programu „Poznajemy zawody” odwiedziła nas pani fotograf. Miała ze sobą całe studio. Były lampy z parasolami, rekwizyty dekoracje no i oczywiście aparaty fotograficzne. Przedszkolaki miały tego dnia możliwość poznania warsztatu pracy fotografa. Dzieci dowiedziały się jak powstawały zdjęcia dawniej, a jak dziś. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć przyrządów, urządzeń potrzebnych do wykonania fotografii. Poznały podstawową budowę aparatu. Pani fotograf wyczerpująco opowiadał o swojej pracy i historii fotografii. Dzieci bardzo chętnie słuchały opowieści o zawodzie fotografa.

B. Rutkowska, K. Gałązka

Mistrzostwa w Indywidualnym Tenisie Stołowym.

12 i 13 stycznia 2019r. w Łysych odbyły się Mistrzostwa w Indywidualnym Tenisie Stołowym dla uczniów klas IV i młodszych oraz klas V – VI ; VII, VIII i III gimnazjum. W sobotę rywalizowała młodzież. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Mateusiak, Iza Podolak, Julia Dąbkowska, Paweł Wieczorek, Eryk Głażewski, Dawid Orłowski, Jakub Grabowski.
Natomiast w niedzielę walczyli uczniowie klas V – VI oraz klasy IV i młodsi. Nasi zawodnicy licznie przybyli na te rozgrywki: Wiktoria Dąbkowska, Marta Dymerska, Maja Zawadzka, Jakub Dąbrowski, Antoni Wieczorek, Bartek Iwański, Julia Dymerska, Alicja Dąbkowska, Aleksandra Dobkowska, Jakub Kruczyk i Patryk Subzda.
Po losowaniu przystąpiono do rozgrywek, wszystkie mecze były zacięte, ale prowadzone w duchu sportowej rywalizacji.
Najlepszym z naszych zawodników okazał się Paweł Wieczorek, który zajął I miejsce w kategorii chłopców z klas VII, VIII i III gimnazjum, zdobył piękny puchar, medal i dyplom. W kategorii dziewcząt – Aleksandra Mateusiak wywalczyła VI miejsce oraz Jakub Kruczyk uzyskał IV miejsce w kategorii klas V- VI. Pozostali uczniowie uzyskali dalsze miejsca, ale również dzielnie walczyli.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy toczyli zaciętą walkę do ostatniego punktu.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

Ogłoszenie

Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem


Dnia 19 grudnia, jak co roku, w naszej szkole odbyło się Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem. Uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły p. Jacek Dobrzyński witając wszystkich i składając świąteczne życzenia. Następnie uczniowie klasy III a i III b przedstawili ciekawe jasełka przygotowane pod opieką katechetki p. Janiny Drabot i wychowawców p. Katarzyny Chilickiej i p. Elżbiety Kucharczyk. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne wcielając się w role Maryi, Józefa, aniołków oraz postaci z bajek i baśni. Oddać pokłon i złożyć dary Bożej Dziecinie przyszły wyjątkowo w tym roku, postacie z dziecięcych opowieści. U żłóbka pojawili się: Dziewczynka z zapałkami, Jaś i Małgosia, Smerfy, Pinokio, Sierotka Marysia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Stary Rybak. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu uczniów klas 0 – III. Publiczność nagrodziła występ młodych artystów gromkimi brawami.
Pani dyrektor Karolina Zacharek złożyła licznie przybyłym gościom życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, a dzieci dla swoich babć i dziadków zaśpiewały "Sto lat". Dopełnieniem uroczystości był słodki poczęstunek i wspólne śpiewanie kolęd, które wprowadziło wszystkich zebranych w miły i świąteczny nastrój.
Oprawą muzyczną zajmowali się p. Beata Ciepierska i p. Rafał Ostrowski. Dekorację przygotowali p. Bogumiła Lewicka-Mróz i p. Dariusz Twardziak.

E. Kucharczyk
K. Chilicka
J. Drabot

Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym

Mistrzostwa Powiatu Ostrołęckiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych odbyły się w Goworowie w Zespole Szkół Powiatowych 15 grudnia 2018 r. (sobota) o godz. 10.00. Natomiast uczniowie klas VII, VIII i gimnazjum rywalizowali 16 grudnia 2018 r. w niedzielę. Wszystkich przybyłych zawodników wraz z opiekunami serdecznie przywitał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński. Następnie przystąpiono do losowania, które zadecydowało o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Uczestnicy mieli do dyspozycji osiem stołów, przy których zaangażowano sędziów wraz z nauczycielami wychowania fizycznego, którzy również czuwali nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

O tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Jasełka to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Mogą być nazywane także szopką betlejemską. Do największych ulicznych jasełek zaliczany jest Orszak Trzech Króli. 

Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie naszej szkoły przygotowali inscenizację jasełek. Dzieci występowały przed rodzicami, młodszymi kolegami i zaproszonymi gośćmi. Zaangażowanie, wysiłek oraz talent jakim wykazali się mali aktorzy wzbudził podziw wszystkich obecnych. Wielu wzruszeń dostarczyły dzieci z oddziałów przedszkolnych, które zaśpiewały pastorałki dla małego Jezusa.

Katarzyna Bochenek

Anioły są wśród Nas

 

13 XII 2017 r. w 36 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w SP im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, po raz pierwszy odbyła się Wieczornica Bożonarodzeniowa pod hasłem: "Anioły są wśród nas". Dała ona początek obchodom stulecia Niepodległej. Ten dzień stał się okazją do wspomnień, wspólnego kolędowania i budowania mostu pokoleniowego ludzi, którzy kochają poezję, krzewią kulturę i podtrzymują polskie tradycje narodowe. Starsze pokolenie wspominało ten trudny okres historii Polski, 1981 r., kiedy to Święta Bożego Narodzenia miały bardziej dramatyczny wymiar i dawały mniej powodów do radości, a poczucie zagrożenia i niepewności ponownie wkradły się w serca Polaków.
Część nieoficjalną poprzedziła część artystyczna – wiersze polskich poetów o Narodzeniu Pańskim recytowane przez gimnazjalistów i wspólnie z gośćmi śpiewane kolędy. Nie zabrakło również poezji nawiązującej do rocznicy "Grudnia 81". Wieczór wspomnień był również okazją do podziękowania za wieloletnią współpracę (wspieranie wielu przedsięwzięć) pani Basi Kuczyńskiej i pani Krysi Reludze.
Wspólnie spędzony czas, przy tradycyjnej strucli i swojskim serniku, wprawił zgromadzonych w taki nastrój, że natychmiast pojawiły się pytania o kolejne Wieczornice...

Organizatorki:
Agnieszka Kosiorek i Ewa Lubiak

Zajęcia organizowane dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w czasie ferii zimowych w roku szkolnym 2017/2018

Ferie 2018

Uwaga!!! Do uczestnictwa w zajęciach sportowych niezbędny jest strój i obuwie sportowe. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do aktywności w okresie ferii zimowych 2018

WF na Zimowym Narodowym


Już po raz drugi uczniowie klasy II A sportowej z gimnazjum i uczniowie klasy 6 i 7bszkoły podstawowej wzięli udział w imprezie sportowej „WF na Zimowym Narodowym” zorganizowany przez Fundację Marcina Gortata.
Była to nagroda za wygrany konkurs. To wyjątkowe wydarzenie, które dostarczyło wiele wspaniałych emocji naszym uczniom. Uczestniczyli w rozgrzewce prowadzonej prze Joannę Jędrzejczyk i ucznia naszej szkoły Mateusza Głażewskiego, którego zaprosiła na scenę. Poza tym uczestnicy korzystali ze wszystkich atrakcji Zimowego Narodowego, a także spotkali się ze sportowcami i gwiazdami polskiego show-biznesu: Joanną Jędrzejczyk, Mariuszem Czerkawskim, Agnieszką Włodarczyk, Marią Konarowską, Rafałem Maślakiem, Aleksandrą Szwed, Michałem Malinowskim, Alanem Andreszem, Krzysztofem „Jankiesem” Jankowskim, Wojciechem „Łozo” Łozowskim, Maciejem Kurzejewskim i Martą Wierzbicką.

Dorota Ciskowska

X Jubileuszowy Mikołajkowy Powiatowy Turniej w Piłkę Siatkową już za nami

8 grudnia w Zespole Szkół Powiatowych odbył się X Mikołajkowy Powiatowy Turniej w piłkę siatkową. W tym roku walczyły drużyny męskie z Wąsewa, Zespołu Szkół Powiatowych, Rzekunia i Goworowa
I miejsce Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie
II miejsce Gimnazjum Goworowie
III miejsce Gimnazjum Wąsewo
IV miejsce Gimnazjum Rzekuń

Dorota Ciskowska

Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych i Gimnazjum

9 – 10 listopada 2017 r. rozegrano Powiatowe Zawody w Drużynowym Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Na zawody przybyli tenisiści z SP Łęgu Starościńskiego, SP Krysiaki , SP Nasiadki, SP Dylewo, SP Wach, SP Lipniki, SP Olszewo Borki, PSP Wolkowe, SP Białobiel, Gim. Nowa Wieś, SP Lelis, SP Czerwin i SP Goworowo. Turnieje odbyły się w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. W sobotę zawody otworzył Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński , przywitał wszystkim zawodników i opiekunów, natomiast w niedzielę zaszczyciła nas swoją obecnością Pani Małgorzata Maria Kulesza - Wójt Gminy Goworowo wraz z sekretarzem Antonim Mulawką. Pani Wójt przywitała wszystkich zgromadzonych i otworzyła zawody, młodzież i ich opiekunów serdecznie powitał również Dyrektor Pan Jacek Dobrzyński.
Następnie sędzia główny Pan Józef Dobrzyński rozpoczął losowanie, które zadecydowało o kolejności rozgrywek. Zawodnicy mieli do dyspozycji osiem stołów, przy których sędziowie pilnowali prawidłowego zapisu w protokołach meczu. Tenisiści byli dobrze przygotowani do rozgrywek. Zawody odbyły się w duchu fair – play i nic nie zakłóciło ich przebiegu.
Po zmaganiach nasi uczniowie zdobyli dwa I miejsca - chłopcy kl. IV - Jakub Kruczyk, Igor Kuśmierczyk i Artur Mateusiak oraz starsi chłopcy z gimnazjum - Rafał Gruszka, Damian Struniawski i Paweł Wieczorek. Wyżej wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do zawodów międzypowiatowych. Natomiast chłopcy i dziewczęta z klas V – VI oraz dziewczęta z gimnazjum zajęli V miejsce.
Gratulujemy zwycięstwa chłopcom, którzy uzyskali awans do zawodów wyższego szczebla oraz wszystkim zawodnikom, którzy dzielnie walczyli o każdy punkt.
Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Józefa Dobrzyńskiego za poświęcony czas i pomoc w przeprowadzeniu zawodów oraz do Dyrektora Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie Pana Janusza Frydryka za udostępnienie hali sportowej.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka