Aktualności

Filtr

Dzieci z oddziałów przedszkolnych przygotowują się do świąt wielkanocnych-warsztaty wielkanocne


Dnia 29 marca 2023 roku dzieci z oddziałów przedszkolnych naszej szkoły wzięły udział w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Każda z klas miała możliwość wykonać wyjątkowe i piękne ozdoby związane z tradycjami wielkanocnymi tj. kolorowe pisanki ozdabiane cukrem, zajączki z włóczki oraz wianki w kształcie jajka ozdabiane kolorowymi nićmi oraz piankowymi naklejkami w kształcie kurczaczka. Dzięki tym pracom dzieci miały możliwość doskonalić swoje umiejętności manualne, a także miło spędzić czas.
Bardzo dziękujemy Paniom z GBP w Goworowie za zaproszenie oraz poświęcony nam czas.
Milena Gołębiewska, Anna Kaczmarczyk, Dorota Sobotka

Wycieczka do muzeum

Muzeum poprzez gromadzenie i zachowanie artefaktów przeszłości o wartości naukowej, estetycznej i emocjonalnej sprzyja aktywnemu poznawaniu, kształtowaniu postaw społecznych, budowaniu tożsamości oraz szacunku dla niepowtarzalnego dziedzictwa kultury lokalnej oraz kultury polskiej i światowej.
W dniu 23 marca 2023 roku wspólnie z dziećmi wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której dowiedzieliśmy się, co to jest muzeum, jak należy się w nim zachować oraz kto w nim pracuje. Zwiedzając wystawy stałe, poznaliśmy podstawowe terminy związane z placówką muzealną takie jak: eksponat, wystawa i zabytek. W części praktycznej dzieci wykonywały papierowe lampiony przedstawiające budynek Muzeum Kultury Kurpiowskiej, które zabrały na pamiątkę pobytu w tym miejscu.
Bogatsi w wiedzę i doświadczenie wróciliśmy do szkoły.

Natalia Zięba

Dzieci z oddziałów "0" witają wiosnę!

 

We wtorek 21.03. dzieci z oddziałów „0” z radością powitały kalendarzową wiosnę. Tego dnia dominował kolor zielony – dzieci ubrały się wiosennie, dziewczynki miały na głowach wianuszki lub opaski z kwiatków… Dzieci wystylizowały postać Pani Wiosny, tworząc jej piękną, kwiecistą suknię. Nie zabrakło też konkursów, gier i zabaw, związanych z nową porą roku. Obowiązkowym elementem zajęć był pierwszy wiosenny spacer, podczas którego wypatrywaliśmy śladów nowej pory roku. Dzieci dostrzegły bazie, pierwsze wiosenne kwiaty, a nad głowami przelatujący klucz żurawi. To wszystko uświadomiło nam, że wiosna zawitała do nas na dobre, a zima jest  już za nami…

Warsztaty wielkanocne

24 marca uczniowie klas IV a i IV b wraz z wychowawcami zostali zaproszeni do Gminnej Biblioteki Publicznej w Goworowie na warsztaty, podczas których robili palmy wielkanocne. Celem zajęć było też przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, doskonalenie umiejętności współpracy, rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Zajęcia prowadziła pani Michalina Grabowska, to pod jej okiem wszyscy wykonywali palmy. W bibliotece panowała miła, radosna atmosfera wprowadzająca w świąteczny klimat. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.

Bardzo dziękujemy pani dyrektor Ewie Wyrębek za zaproszenie i mile spędzony czas.

 

Wychowawcy klas IV
Agnieszka Dąbrowska i Adam Dąbrowski

Pasowanie na Czytelnika w bibliotece szkolnej


„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
Wisława Szymborska

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na bardzo długo pozostać w pamięci ucznia.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników klas Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z Filii w Szczawinie, które odbyło się 17 marca 2023 roku było dla nich ogromnym przeżyciem
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki. Na stałe wpisało się także do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIa przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, jak z nich korzystać.

Rekolekcje Wielkopostne 2023

W dniach 26-28.03.2023 r. w naszej parafii będą odbywały się rekolekcje wielkopostne.

Uczniowie uczęszczający na naukę religii organizowaną w szkołach publicznych uzyskują prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych, aby uczestniczyć w 3-dniowych rekolekcjach wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego (§ 10 rozporządzenia MEN z 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach).

W związku z powyższym przepisem oraz prośbą księdza proboszcza skierowaną do dyrektora szkoły o umożliwienie uczniom uczestnictwa w rekolekcjach, dni 27 i 28.03.2023 r. będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w naszej szkole. W tych dniach szkoła będzie wypełniać funkcję opiekuńczą, więc uczniowie mogą skorzystać z zajęć w takiej formie, natomiast szkoła nie zapewnia dowozu i dożywiania.

Msze św. z nauką rekolekcyjną:
niedziela (26.03.2023 r.): 7.00, 9.00, 12.00, 17.00
poniedziałek (27.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00
wtorek(28.03.2023 r.): 9.30, 11.30, 16.00, 18.00

Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

Światowy Dzień Wody

Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych


1 marca uczniowie naszej szkoły już po raz drugi uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych biorąc udział w XI edycji biegu "Tropem Wilczym".
Na ten patriotyczny gest zdecydowało się około stu uczniów z klas IV- VIII. Zawodnicy, którzy jako pierwsi dotarli do mety zostali nagrodzeni medalami. Jednak zwycięzcami i patriotami czuli się wszyscy.
Dziękujemy naszym wspaniałym harcerzom i policji za zaangażowanie i pomoc.
Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia. Gratulujemy wszystkim wygranym i dziękujemy za uczestnictwo.
Do zobaczenia za rok.

Agnieszka Dąbrowska

8 marca Dzień Kobiet

"Serce człowieka można poznać po tym, jak traktuje zwierzęta"

Dzień dobry! Na wstępie chciałabym się przedstawić bo zapewne mnie nie znacie. Mam na imię Amelka, mam 14 lat i prężnie działam jako wolontariuszka schroniska Canis w Kruszewie. Posiadam 4 psy, kota oraz 2 papugi, czyli całkiem sporą ekipę. Od małego kochałam zwierzęta i zawsze w naszym domu było ich dużo. Moja przygoda ze schroniskiem zaczęła się od psiaka, który od kilku miesięcy błąkał się po naszej wsi. Ktoś go wyrzucił i skrzywdził, a on, by zwrócić na siebie uwagę, wył po nocach. Wtedy bez wahania zadzwoniłam do schroniska i poprosiłam by mógł tam zamieszkać. Ten wspaniały psiak szybko został adoptowany. Leży na ciepłej kanapie w Warszawie i wabi się Nikoś. To on zapoczątkował moją przygodę ze schroniskiem i wzmocnił miłość do zwierząt. Stwierdziłam, że fajnie byłoby pokazać nasze futrzaste życie w social mediach, dlatego też prowadzę profil na instargramie. Moją pasją stało się fotografowanie zwierząt. Zaczęłam pomagać w schronisku. Szybko okazało się, że brakuję tam wolontariuszy i rąk do pomocy, dlatego tez zachęciłam do wolontariatu moją przyjaciółkę Lenę. Od kilku miesięcy prężnie działamy i przyjeżdżamy w każdy weekend do schroniska, wyprowadzając psiaki i robiąc im zdjęcia. Działamy też w social mediach pod nazwą (Canisiaki) robiąc ogłoszenia dla psiaków szukających adopcji i nagrywając filmiki. Dzięki naszej pomocy znalazło dom już mnóstwo psów, co nam daje dużą motywację do dalszego działania. Niestety mamy wrażenie, że bezdomność zwierząt, w tym głównie psów, nigdy się nie skończy. W schronisku Canis w Kruszewie jest ponad 500 psów, a miejsce to działa od marca 2003 r. Początkowo było przewidziane tylko 130 miejsc, ale zrobiło się 500 podopiecznych i schronisko pęka w szwach. Przez jeden tydzień potrafi przyjechać nawet 10 psów, a zostaję adoptowanych średnio tylko 3.

Drodzy Rodzice,

przekazujemy materiały edukacyjne oraz cenne informacje i wskazówki od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce dotyczące profilaktyki i zwalczania wszawicy. Więcej informacji znajdziecie też Państwo na stronie internetowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej pod adresem: https://www.gov.pl/psse-ostroleka/wszawica--profilaktyka-i-zwalczanie

Broszura

Ulotka

Dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Wiersze na małe i duże troski

W rozwijaniu i wzbogacaniu kompetencji emocjonalnych uczniów bardzo  ważna jest postawa nauczyciela podczas jego kontaktów z uczniami oraz podejmowane  działania.

Doskonałym przykładem rozpoznawania potrzeb dzieci i trafnego odpowiadania na nie jest udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. 

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki Łukasza Tartas „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”.
Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

DZIEŃ  NALEŚNIKA

Dzisiaj mieliśmy wspaniałe święto, bo obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji i rozmowy na temat słodkich przysmaków. Dowiedzieliśmy  się, że ten deser można jeść na słodko i na słono. Można składać go na różne sposoby. Panie podpowiedziały nam jakie składniki potrzebne są do zrobienia ciasta oraz pokazały jak  je usmażyć. Korzystając z wcześniej przygotowanego przepisu sami zrobiliśmy ciasto. Wspólnie wymieszaliśmy potrzebne składniki i przygotowaliśmy swoje pyszne naleśniki.

Najprzyjemniejszą częścią naszych zmagań była degustacja naleśników, udekorowanych według własnego pomysłu. Wszyscy uznaliśmy, że wykonaliśmy pierwszy krok, aby zostać dobrymi kucharzami.

Przedszkolaki z grupy „Misie” i uczniowie kl. II

DZIEŃ DINOZAURA

26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Zwierzęta prehistoryczne budzą wielkie zainteresowanie wśród przedszkolaków. Z tej okazji zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne w grupie „Misiów”.

Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Obejrzały prezentację multimedialną związaną z tematyką zajęć. Wypowiadały się na temat dinozaurów zainspirowane  wierszem B. Formy pt. ” Kto widział Dinozaura? “. Następnie klasyfikowały zwierzęta według określonej cechy: na większe i mniejsze, mięsożerne i roślinożerne. Potem  obejrzały  film edukacyjny, z którego dowiedziały się kim jest paleontolog.

Przedszkolaki bawiły się w tym dniu znakomicie,  wzbogaciły swoją wiedzę o cenne informacje dotyczące zwierząt prehistorycznych. Na zakończenie  zajęć wszyscy wzięli udział w sesji zdjęciowej z wykorzystaniem fotobudki oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Katarzyna Gałązka

Rekolekcje Wielkopostne

Szanowni Rodzice!


Informuję, że zgodnie z wytycznymi dotyczącymi rekrutacji dzieci do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w publicznej szkole podstawowej na rok szkolny 2022/2023
w dniach:
28.03.2022 r. – 08.04.2022 r.
nastąpi:
Składanie wniosków o przyjęcie do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków i kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym uzupełniającym dla dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną.

Uwaga! Wzór WNIOSKU oraz dokumentów potwierdzających dostępny będzie w Filii w Szczawinie lub do pobrania na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Zapraszam serdecznie do Filii w Szczawinie*

Kierownik SP im. M. Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie
mgr Barbara Rutkowska

* Obowiązują przyjęte środki ostrożności, dotyczące indywidualnej ochrony osobistej (dezynfekcja dłoni, maski ochronne).

Dzień bez plecaka, czyli czym uczniowie przynieśli książki

Sezon na lody już otwarty!


24 marca przypada Europejski Dzień Lodów Rzemieślniczych. Celem tego święta jest przekonanie ludzi do spożywania tych słodyczy. Lody rzemieślnicze to takie, które pozbawione są chemicznych dodatków i nie produkuje się ich w fabryce. Mają one lepszy smak i powstają z wysokiej jakości produktów. Chociaż lody kojarzą nam się z sezonem letnim, to członkowie Koła Zdrowego Żywienia postanowili przygotować zdrową wersję lodów. Wykonaliśmy tego dnia sorbet o smaku malinowym oraz mango. Do tej zdrowej wersji deseru potrzeba tylko dwóch składników: mrożonych owoców i soku (jabłkowego lub pomarańczowego). Zachęcamy do wykonania i posmakowania.

Opiekun KZŻ
Ewa Lubiak

Powitanie wiosny w Filii w Szczawinie


21 marca 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy nową porę roku – wiosnę.
Spotkanie rozpoczęła pani kierownik Barbara Rutowska, nawiązując do tematu dnia. Następnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt.: "Wiosna i jej pierwsze oznaki". Rozwiązywaliśmy zagadki o tematyce wiosennej i podsumowaliśmy szkolny konkurs plastyczny dla klas 0-III pod hasłem: "Pani Wiosna". Zarówno laureaci (Olaf Pazik, Wiktoria Oleksiak, Martyna Iwańska, Zuzanna Gałązka), jak i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego.
Kolejnym punktem programu był pokaz mody ekologicznej, w ramach szkolnego etapu Gminnego konkursu "Ekologiczny pokaz mody" zorganizowany przez p. Katarzynę Gałązkę.
Na koniec udaliśmy się na krótki spacer z kukłą marzanną, wołając: "Żegnaj zimo! Witaj wiosno!", tym samym ogłaszając wszystkim nadejście wiosny.

Opiekun SU – Agnieszka Podleś

VII Powiatowy Turniej Walentynkowy Halowej Piłki Nożnej


Dnia 11 marca 2022r. w hali Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie, odbył się VII Walentynkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Chłopców. Celem turnieju było propagowanie gry w piłkę nożną wśród młodzieży oraz krzewienie sportowej rywalizacji w duchu zasad „fair play”. Do rozgrywek zgłosiły się cztery drużyny chłopców: drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wąsewie, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie, drużyna z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie, drużyna ze Szkoły Podstawowej w Goworowie.
Miło było przywitać przybyłych gości: Pana Piotra Kosiorka - Wójta Gminy Goworowo, Panią Anetę Kosek – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Goworowie, Pana Janusza Frydryka – Dyrektora Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie oraz zawodników wraz z opiekunami.
Rywalizacja rozpoczęła się o godzinie 10:00. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Poszczególnym meczom towarzyszyły wielkie emocje. Najlepszą drużyną okazała się grupa chłopców z Czerwina. Drugie miejsce zajęli chłopcy z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły Podstawowej w Goworowie. Dzielnie walczyli też chłopcy z Wąsewa, zajmując czwarte miejsce. Wszystkie drużyny zostały nagrodzone pucharami i medalami oraz indywidualnymi nagrodami. Statuetkę najlepszego zawodnika otrzymał Łukasz Fabiański ze Szkoły Podstawowej w Czerwinie, natomiast najlepszym bramkarzem, który został wyróżniony statuetką, okazał się Wiktor Turek z Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie.
Uroczystego wręczenia pucharów, medali i nagród dokonali: Pani Magdalena Pietras – Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Pani Aneta Kosek – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z Panem Antonim Mulawką - Sekretarzem Gminy Goworowo.
Podczas turnieju uczestnicy zostali poczęstowani pysznymi hot dogami oraz słodkościami.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy, wielkiego ducha walki i zapraszamy na kolejny turniej.
Organizatorzy szczególne podziękowanie kierują do sponsorów: Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Wójta Gminy Goworowo, Cukierni i Piekarni – Jacka Romanowskiego, ”Cynaderki” PPHU Andrzeja Skowrońskiego, Piekarni- Janusza Struniawskiego oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Goworowie.

Organizatorzy

Lista kandydatów przyjętych do Szkoły Podstawowej w Goworowie i filii w Szczawinie

 

Podajemy do wiadomości listy osób przyjętych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych na rok szkolny 2022/2023.

Lista kandydatów przyjętych do oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Lista kandydatów przyjętych w postępowaniu rekrutacyjnym w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie
Przypominamy, że termin postępowania uzupełniającego rozpoczyna się 28.03.2022 r. Lista kandydatów zakwalifikowanych do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w postępowaniu uzupełniającym zostanie podana do wiadomości 14.04.2022 r. do godziny 13.00. Szczegółowy terminarz znajdziecie Państwo w zakładce rekrutacja 2022/2023.

Aneta Kosek
Przewodnicząca komisji rekrutacyjnej

Solidarni z Ukrainą

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie włączyła się w akcję wsparcia dla Ukrainy. W geście solidarności z narodem ukraińskim 28 lutego wspólnie wysłuchaliśmy hymnu naszych sąsiadów, uczniowie nosili przypięte niebiesko-żółte wstążeczki.

10 i 11 marca Samorząd Uczniowski przeprowadził kiermasz ciasta. Wielu uczniów i ich rodziców przyniosło pyszne domowe wypieki, niektóre w kolorach flagi ukraińskiej. Uczniowie z Koła Zdrowego Żywienia przygotowali sałatkę owocową. Nie zabrakło też wielu hojnych kupujących i dzięki wspólnym wysiłkom udało się zebrać blisko 2500 zł. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Edyta Furmaniuk – opiekun SU

Darmowe zajęcia z języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy / безкоштовні заняття з польської та англійської мов для людей з України Dla ucznia - для учня

Darmowe zajęcia z języka polskiego i angielskiego dla osób z Ukrainy / безкоштовні заняття з польської та англійської мов для людей з України. Dla rodzica - для батьків

 

Szkoła dla Was - Dla rodzica - Zintegrowana Platforma Edukacyjna (zpe.gov.pl) 

Żołnierze Wyklęci - Niezłomni.

Aby uczcić niezłomną postawę żołnierzy, 3 lutego 2011 roku Sejm ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddanie w tym dniu hołdu wszystkim obrońcom Ojczyzny stało się również udziałem naszej goworowskiej społeczności. Wydarzenie było organizowane przy współpracy z Fundacją „Wolność i demokracja”.
Inicjatorką przedsięwzięcia była dyrektor SP im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Barbara Grabowska, a głównym organizatorem – nauczycielka – Agnieszka Dąbrowską. Do realizacji pomysłu przystąpiło licznie zorganizowane grono pedagogiczne, które zadbało o poszczególne etapy uroczystości i imprezy towarzyszące.

Etapy uroczystości:
1. 25 lutego 2022 r. Wójt Gminy Goworowo wspólnie z delegacjami reprezentującymi: Szkołę Podstawową im. Stanisława Kostki W Kuninie i Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie na czele z dyrekcją, nauczycielami, harcerzami i uczniami złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych W Jurgach Zaorze gm. Goworowo.

2. 1 marca 2022 r. uczniowie szkoły w Goworowie wspólnie z nauczycielami od pierwszych godzin lekcyjnych mogli odwiedzać niezwykle bogatą w informacje, artystycznie wykonaną wystawę poświęconą „Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym”. W świetlicy gminnej rzeczowe i treściwe plakaty przybliżały bohaterów takich jak: Witold Pilecki, Łukasz Ciepliński, Danuta Siedzikówna i innych, a muzyka wojskowa, patriotyczne i żołnierskie piosenki dopełniały nastrój. W tym samym czasie młodzież samorządu uczniowskiego wręczała na ulicach Goworowa ciekawą, pełną informacji broszurę – jednodniówkę na temat Bohaterów Dnia 1 marca. Pomnik w Jurgach, będący symbolem walki również na naszym terenie, o którego istnieniu nie wszyscy wiedzą, został sfotografowany i umieszczony na stronach tejże gazetki.

3. 1 marca 2022 r. „Bieg Tropem Wilczym” – uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej w Goworowie wzięli udział w Biegu Pamięci poświęconym Żołnierzom Wyklętym. W biegu wzięło udział 120 uczniów naszej szkoły z klas IV -VIII. Uczestnicy mieli do pokonania honorowy dystans 1963 m, nawiązujący do roku śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego. Zwycięzców biegu nagrodzono medalami. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w biegu.

4. 1 marca 2022 r. o godzinie 12:00 w świetlicy gminnej w Goworowie zebrali się zaproszeni goście, sympatycy i zainteresowani, aby wspólnie, w atmosferze skupienia i zadumy przypomnieć wydarzenia tamtych dni. Aby obecnością, słowem i piosenką po raz kolejny zdeklarować swą ofiarność Tej, która ciągle krwawi, cierpi, kocha, recytując: „Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem”… Wszystkie treści dotyczące walk, żołnierzy i Ojczyzny znalazły odbicie w programie artystycznym pod hasłem: „Dla Polski”. Cztery zwrotki hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła…” wybrzmiały dumnie w wykonaniu wszystkich zebranych. Po Mazurku Dąbrowskiego nastąpiła minuta ciszy w hołdzie pamięci Żołnierzy walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny. Wszyscy zabierający głos mówili o heroicznej walce do końca, aż do 1963 roku. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie, pani Barbara Grabowska w swoim wystąpieniu przedstawiła krótką historię Żołnierzy Wyklętych. Wyjaśniła sens określeń: „Wyklęci, Odważni, Niezłomni”. Nawiązała również do obecnej sytuacji na świecie, do Ukrainy, która dzielnie walczy o wolność. Pani dyrektor poprosiła o zabranie głosu dyrektora szkoły w Kuninie, pana Pawła Jagielskiego, który przypomniał historię związaną z miejscem tragicznym w naszej Małej Ojczyźnie – Jurgami.

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2022/2023

Dzień otwarty w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

16 marca 2022 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 marca 2022 r. (czwartek) – klasy 4-8

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – wychowawcy, nauczyciele oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

17 marca 2022 r. godz. 17.30 – zebranie dyrektora z Radą Rodziców w stołówce szkolnej.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Uwaga! Wewnątrz budynku szkoły obowiązuje ścisłe przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego: pomiar temperatury ciała, dystans społeczny, dezynfekcja dłoni oraz ochrona nosa i ust. Proszę stosować się do poleceń i wskazań dyrekcji szkoły oraz pracowników obsługi. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Przydział sal oddziały "0" i 1 - 3

Przydział sal oddziały 4 - 8

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
Barbara Grabowska

W karnawale same bale

„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”

W dniu 28.02.2022 r. w Filii w Szczawinie odbył się bal karnawałowy.
Dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele miesięcy. Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie bohaterów znanych bajek.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania wszystkich przez panią kierownik Barbarę Rutkowską. Dzieci z grupy Misie i Biedroneczki zamieniły się w księżniczki, wróżki, policjantów, Spider-mana, tygryska. Pojawiły się również inne postacie z ulubionych bajek, które z wielką ochotą uczestniczyły we wspólnych zabawach i konkursach.
Punktem kulminacyjnym był wybór KRÓLA I KRÓLOWEJ balu. W grupie Misie zostali nimi: Franciszek Iwański i Agata Konarzewska, a w grupie Biedroneczki Bartosz Rabuczewski i Michalina Pazik.
Kiedy czas zabawy dobiegł końca maluchy z żalem opuszczały salę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie słodkiego poczęstunku oraz pięknych strojów.

Wychowawcy

Dzień Kobiet

Pasowanie na czytelnika

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w dniu 2 marca 2022 r. odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelników Biblioteki szkolnej uczniów klasy Ia, Ib oraz uczniów klasy pierwszej z filii w Szczawinie.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników i przyjaciół szkolnej biblioteki.
W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki szkolnej na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych.
Specjalnie na tę okazję uczniowie klasy IIIb przygotowali krótką część artystyczną, podczas której uczniowie klas pierwszych zapoznali się z regulaminem obowiązującym w bibliotece, dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak z nich korzystać. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności dyrekcji szkoły i wychowawców klas pierwszych złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów.
Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętność.

Biblioteka szkolna

Beneficjent: Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Partner: Gmina Goworowo realizują projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich

Gmina Goworowo w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego realizuje projekt pn. „Mazowiecki program przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego” w ramach X Osi priorytetowej „Edukacja dla rozwoju regionu”, Działania 10.1 „Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży”, Poddziałania 10.1.1 „Edukacja ogólna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wynosi: 70 624 291,63 zł natomiast dofinansowanie ze środków budżetu państwa wynosi: 2 374 495,00 zł. Projekt ma na celu podniesienie jakości nauczania w szkołach z terenu Województwa Mazowieckiego i przygotowanie ich do nauki zdalnej, poprzez zakup sprzętu IT i oprogramowania oraz przeprowadzenie szkoleń dla uczniów i nauczycieli.

Życzenia Wielkanocne

Święto Zmartwychwstania Pańskiego

„Spójrz na Krzyż, a zobaczysz głowę Jezusa pochyloną, aby cię pocałować,
Jego ramiona rozwarte, aby cię objąć,
Jego serce otwarte, by cię przyjąć, by zamknąć cię w swojej miłości.”

                                                                             (św. Matka Teresa z Kalkuty)

Wielki Tydzień rozpoczął się w Niedzielę Palmową, która obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia w kościołach błogosławione są palmy, zrobione z zielonych gałązek, suszonych roślin, bazi, wiosennych kwiatów. W niektórych regionach Polski palemki zdobią kwiaty wykonane z bibuły.


Przed nami święte dni Triduum Paschalnego, które rozpoczyna Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, na której Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. To także Dzień Kapłaństwa, składamy życzenia księżom, ofiarując im przede wszystkim modlitwę. W kościołach katedralnych sprawowana jest przed południem, pod przewodnictwem biskupa, Msza Krzyżma. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy.
W Wielki Piątek - pochylamy się nad cierpieniem i śmiercią Pana Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest odprawiana Msza Św. Odbywa się nabożeństwo wielkopiątkowe, złożone z: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii Św. i procesji z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie zostaje wystawiony do adoracji.
W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim, świecimy pokarmy wielkanocne i oczekujemy na Wigilię Paschalną, na której odbywa się błogosławieństwo ognia i wody chrzcielnej.
„Chrystus Zmartwychwstał! - Prawdziwie Zmartwychwstał!”
Wielkanoc jest największym, najstarszym i centralnym świętem chrześcijańskim.
To już nasze drugie Święta Wielkanocne przeżywane w czasie epidemii. Czas bardzo trudny dla nas wszystkich, postarajmy się przeżyć go jak najlepiej, łącząc się duchowo ze sobą.
Pani Beata Ciepierska z grupą uczniów z kl. 3 nagrała piękne utwory, które wprowadzają nas w przeżycia tych świętych dni. Wsłuchajmy się w słowa, rozważmy je, aby mimo epidemii przeżyć święta jak najpiękniej i najpełniej.


Życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi całej naszej społeczności szkolnej.

Beata Ciepierska, Katarzyna Bochenek,
ks. Paweł Szabłowski, Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Oferta edukacyjna ZSP w Goworowie

Wyniki postepowania rekrutacyjnego do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie

Ogłoszenie


Z dniem 27 marca 2021 r. (sobota) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone ze względów zagrożenia epidemicznego oraz wprowadzonych obostrzeń na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2021 r. § 1 pkt d (Dz. U. z 2021 r., poz. 546). Tymczasowe zamknięcie obiektu sportowego obowiązuje do 9 kwietnia 2021 r. O wszelkich zmianach organizacyjnych związanych z przywróceniem funkcjonalności kompleksu sportowego będziemy informować na bieżąco!

Ze sportowym pozdrowieniem!

Animator w projekcie LAS                                                                  Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mariusz Brzozowski                                                                           mgr Jacek Dobrzyński

Komunikat w sprawie zamknięcia obiektu - 26.03.2021 r.

 

Konsultacje dla uczniów klas 8

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!!!
W NAWIĄZANIU DO ROZP. MEiN Z DNIA 5 LISTOPADA 2020 r. (Dz. U. z 2020 r., poz. 1960) ZAPRASZAMY UCZNIÓW KLAS VIII, OD PONIEDZIAŁKU 16 LISTOPADA 2020 r., DO UDZIAŁU W STACJONARNYCH KONSULTACJACH INDYWIDUALNYCH I GRUPOWYCH Z PRZEDMIOTÓW EGZAMINACYJNYCH (JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA, JĘZYK ANGIELSKI), WEDŁUG OPRACOWANEGO HARMONOGRAMU. PROSZĘ JEDNOCZEŚNIE O SKŁADANIE DEKLARACJI UCZESTNICTWA W ZAJĘCIACH, KORZYSTAJĄC Z ADRESU MAILOWEGO: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (rodzic lub pełnoprawny opiekun zgłasza swoje dziecko z 2-dniowym wyprzedzeniem, korzystając ze wskazanego do tego celu adresu mailowego. Podaje imię i nazwisko dziecka, datę konsultacji według ustalonego harmonogramu, dostępnego na stronie internetowej oraz przedmiot i formułę: indywidualna lub grupowa. Proszę o przestrzeganie trybu zgłaszania Państwa dzieci – tylko rodzic/prawny opiekun i z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem. Elektroniczna forma zgłoszenia dziecka oznacza również zgodę na dokonanie pomiaru temperatury ciała. W konsultacjach mogą brać udział tylko i wyłącznie zdrowi uczniowie, niebędący w izolacji ani w kwarantannie domowej).

JESTEŚMY PRZYGOTOWANI NA PRZYJĘCIE UCZNIÓW I SŁUŻYMY POMOCĄ. PROSZĘ ŚLEDZIĆ KOMUNIKATY I OGŁOSZENIA PUBLIKOWANE NA SZKOLNEJ STRONIE INTERNETOWEJ. ZACHĘCAM RÓWNOCZEŚNIE DO KONTAKTU TELEFONICZNEGO, MAILOWEGO Z WYCHOWAWCAMI ORAZ DYREKCJĄ SZKOŁY.

Terminarz konsultacji maj 2021

Z POWAŻANIEM I SERDECZNOŚCIĄ
DYREKTOR SP im. M. KOPERNIKA W GOWOROWIE
mgr Jacek Dobrzyński

Próbna sesja egzaminacyjna z CKE.

17-19 marca bieżącego roku przeprowadzono próbny egzamin Ósmoklasisty, do którego przystąpiło 52 uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie. Próbna diagnoza została przeprowadzona w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów, zaznaczanie odpowiedzi na karcie odpowiedzi), z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego oraz zgodnie z aktualnymi wytycznymi dyrektora CKE odnośnie organizacji i przeprowadzenia egzaminu. Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty przeprowadzony został wyłącznie w celu informacyjnym (tj. dania uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym w czasie przeznaczonym na rozwiązanie zadań na egzaminie) oraz diagnostycznym (tj. zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Chciałbym przypomnieć, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki. Zmianie – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. Wszystkie szczegóły dotyczące egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów są dostępne w aneksach do informatorów o egzaminie ósmoklasisty na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Pozdrawiam wiosennie! Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie

DO 11 KWIETNIA 2021 r. PRZEDŁUŻONE ZOSTAJE ZAWIESZENIE ZAJĘĆ STACJONARNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH

Szanowni Państwo! Drodzy Uczniowie!

W związku z lawinowym wzrostem liczby zakażeń wirusem COVID-19 na obszarze całego kraju, od 22 marca do 11 kwietnia wprowadzone zostają nowe zasady funkcjonowania szkół podstawowych, zgodnie z treścią Rozporządzenia MEiN z 18 marca 2021 r. poz. 502.
Od poniedziałku, 22 marca br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 9 kwietnia 2021 r. przedłużone zostaje nauczanie zdalne dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian (stacjonarnie).
Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – do 9 kwietnia br. będą uczyć się wyłącznie w trybie zdalnym.

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

Opieka w świetlicach szkolnych oraz praca nauczycieli
Od poniedziałku, 22 marca br. szkoły podstawowe będą miały obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19 (warunkiem jest złożenie wniosku przez Rodzica).
Nauczyciele oraz inni pracownicy szkół i placówek oświatowych realizujący nauczanie zdalne będą mogli zostać oddelegowani do pracy w domu z wyłączeniem przypadków, gdy jest to niezbędne do realizowania zadań na terenie placówki. Rozwiązanie to przyczyni się do zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród pracowników na terenie placówki.
Przypominamy również, że istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów.

Konsultacje dla zdających egzaminy VIII-klasisty
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Olimpiady, turnieje i konkursy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych możliwe będzie przeprowadzenie olimpiad, turniejów i konkursów na terenie szkoły.
Poszczególne etapy tych zawodów odbywają się w różnych terminach, od września do czerwca. Tytuły laureata i finalisty olimpiady oraz turnieju, a także laureata konkursu nadają ich posiadaczom istotne uprawnienia, zarówno w systemie egzaminów zewnętrznych, jak i procesie rekrutacji.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Źródło: Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji i Nauki

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2021 W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE WRAZ Z JEJ FILIĄ W SZCZAWINIE W DNIACH 22-24 MARCA 2021 r.

Szczęść Boże!!!
Okres Wielkiego Postu to dla chrześcijanina szczególny czas modlitwy, pogłębienia swojej wiary i relacji z Panem Bogiem. Pochylamy się wtedy na największymi tajemnicami naszej wiary – męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa.
Każdego roku dzieci i młodzież uczestniczą w rekolekcjach parafialnych, w porozumieniu z Dyrektorem Szkoły. Obecny rok szkolny, jak i poprzedni, naznaczony jest wielkimi zmianami nauczania ze względu na panującą pandemię. Wszelkie formy nauczania i uczestnictwa w różnych zajęciach próbuje się dostosować do możliwości gromadzenia się osób przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wymagań sanitarnych. Jednocześnie towarzyszy tym staraniom troska o rozwój intelektualny, fizyczny i duchowy.
W wydziałach katechetycznych we współpracy z TVP3 powstała propozycja uczestnictwa dzieci i młodzieży w transmisjach rekolekcyjnych:
Rekolekcje dla dzieci 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 9:30, TVP3: Rekolekcje dla dzieci poprowadzi ks. Adam Węgrzyn SDB. Konwencja nauk rekolekcyjnych dla najmłodszych zostanie utrzymana w stylistyce programu „Ziarno”. Pojawi się w nich także Ciocia Ewelina i s. Maria Trukan FMA, która przy pomocy doświadczeń naukowych zachęci dzieci do szukania i rozpoznawania Pana Boga w świecie (dla I etapu edukacyjnego: oddziały przedszkolne stacjonarnie w szkole, klasy I-III w domach rodzinnych).
Rekolekcje dla młodzieży 22-24 marca (poniedziałek-środa), godz. 12:30, TVP3: Cykl trzech spotkań wielkopostnych, opartych na czytaniach z Pisma Świętego, poprowadzi o. Lech Dorobczyński OFM wraz z twórcami programu młodzieżowego „Studio Raban” – Pauliną Worożbit oraz Michałem „Paxem” Bukowskim (dla II etapu edukacyjnego: klasy IV-VIII w domach rodzinnych) – długość transmisji każdego dnia około 30 minut.
W naszej szkole w tych dniach praca będzie się odbywała wg planu organizacyjnego, zamieszczonego na stronie szkoły.
W związku z tym, zwracamy się do Nauczycieli z prośbą o umożliwienie dzieciom i młodzieży uczestnictwa w tej formie rekolekcji. Zachęcamy, by podczas lekcji, jeśli jest to możliwe, poruszyć w tym czasie tematy związane z wiarą, duchowością, Biblią czy przeznaczyć czas na rozmowę wychowawczą lub powtórzenie materiału. Prosimy o przełożenie kartkówek, sprawdzianów czy poważniejszych zadań, aby uczniowie mogli się skupić w tych dniach bardziej na rozwoju duchowym, przygotować się do udziału we Mszy Św. oraz przygotować się do sakramentu pokuty i pojednania. Uczniowie będą mieć możliwość dalszego uczestnictwa w rekolekcjach w kościele parafialnym pod opieką rodziców według harmonogramu sprawowanych mszy świętych.

Z wyrazami szacunku i nadzieją zrozumienia.
Dyrekcja i Katecheci

Wielkanocny pacierz

Nie umiem być srebrnym aniołem -
Ni gorejącym krzakiem -
Tyle Zmartwychwstań już przeszło-
A serce mam byle jakie.

Tyle procesji z dzwonami -
Tyle już alleluja -
A moja świętość dziurawa
Na ćwiartce włoska się buja.

Wiatr gra mi na kościach mych psalmy -
Jak na koślawej fujarce -
Żeby choć papież spojrzał
Na mnie - przez białe swe palce.

Żeby choć Matka Boska
Przez chmur zabite wciąż deski -
Uśmiech mi Swój zesłała
Jak ptaszka we mgle niebieskiej.

I wiem, gdy łzę swoją trzymam
Jak złoty kamyk z procy -
Zrozumie mnie mały Baranek
Z najcichszej Wielkiej Nocy.

Pyszczek położy na ręku -
Sumienia wywróci podszewkę -
Serca mojego ocali
Czerwoną chorągiewkę.


ks. Jan Twardowski

Zapraszamy do udziału w Rekolekcjach Wielkopostnych

Organizacja Rekolekcji Wielkopostnych 2021 r.

22-24 marca
I etap edukacyjny
1. Oddziały przedszolne będą miały lekcje pod opieką nauczycieli od godziny 8:00 do godziny 9:20. W szkole.
- od godziny 9:30 rozpocznie się transmisja programu rekolekcyjnego dla dzieci, w której wezmą udział. Po programie dalej będą przebywać pod opieką nauczycieli do czasu odbioru przez rodzica lub odjazdu autobusu szkolnego. Po południu mogą wziąć udział we Mszy św. w Kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22 - 23 marca 2021 r.);
2. Klasy I - III będą uczyły się zdalnie do godziny 9:20. Według obowiązującego planu zajęć.
- od godziny 9:30 pod opieką dorosłych obejrzą program na stacji TVP 3. Po transmisji dalej będą kontynuować zajęcia on-line. Po południu mogą wziąć udział we mszy św. w Kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22 - 23 marca 2021 r.).
II etap edukacyjny
Klasy IV - VIII - uczniowie pracują zdalnie według planu dnia od godziny 7:50 do godziny 12:05. oraz po emisji programu od 13:30.
- od godziny 12.30 uczestniczą w programie rekolekcyjnym na TVP 3. Po południu mogą wziąć udział we Mszy św. w kościele Parafialnym w Goworowie pod opieką rodziców (22-23 marca 2021 r.).

Dodatkowe informacje:
• Transmisje telewizyjne rekolekcji na kanale TVP 3 w dniach 22 – 24 marca 2021 r.:
- dla dzieci godz. 9:30;
- dla młodzieży godz. 12:30.
• Msze święte rekolekcyjne w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie:
Niedziela, 21 marca 2021 r.: 7:30, 9:00, 11:00, 17:00
Poniedziałek, 22 marca 2021 r.: 9:30, 11:30, 16:00, 18:00
Wtorek, 23 marca 2021 r.: 9:30, 11:30, 16:00, 18:00

 

Z poważaniem i radosnym pozdrowieniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Przywozy i odwozy uczniów od 22 marca 2021 r.

Rozporządzenie MEiN z 18.03.2021 r.

Wracamy czasowo do nauki zdalnej w szkołach

Warszawa, 18 marca 2021 r.

Do 11 kwietnia uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych będą uczyli się zdalnie – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Również uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego będą realizowali wszystkie zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W pozostałych przypadkach zostają utrzymane dotychczasowe zasady.

Nowe zmiany obowiązujące od 22 marca do 11 kwietnia
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży w całym kraju.

Ponadto w tym okresie, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, szkoła ma obowiązek zorganizować opiekę świetlicową oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły. Warunkiem jest wniosek rodziców.

Co pozostaje bez zmian do 11 kwietnia
Placówki wychowania przedszkolnego nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Do 11 kwietnia zostaje przedłużone kształcenie na odległość dla szkół:
• ponadpodstawowych,
• szkół dla dorosłych,
• placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego.
Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.

Organizacja praktycznej nauki zawodu, w tym nauki dla uczniów branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, zostaje utrzymana na dotychczasowych zasadach.

Ponadto dyrektor szkoły nadal ma obowiązek organizowania nauczania zdalnego lub stacjonarnego na terenie szkoły ze względu na rodzaj niepełnosprawności ucznia lub – ma taką możliwość – ze względu na inne przyczyny uniemożliwiające uczniowi naukę zdalną w domu.

Dyrektorzy szkół nadal mogą organizować uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.

Dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie 22 marca br.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji i Nauki

St. Patrick’ s Day


Dnia 17 marca 2021 w Szkole Podstawowej w Goworowie w ramach lekcji kulturoznawczej z języka angielskiego odbyła się prezentacja postaci Św. Partyka.
Uczniowie klas 0- 3 dowiedzieli się kim był Św. Patryk oraz w jaki sposób mieszkańcy Irlandii oraz innych krajów anglojęzycznych obchodzą ten dzień. Charakterystycznymi przedmiotami tego dnia są: trójlistna kończyna, skrzat i jego garnek ze złotem ukryty na końcu tęczy oraz wszechobecny kolor zielony symbolizujący krajobraz Irlandii.
W tym dniu zadaniem dzieci było ubranie się na zielono z czego wywiązały się celująco. Ponadto poszerzyły swoją wiedzę o nowe wiadomości z zakresu kultury innych narodowości.

Lidia Nowak

Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2021/2022

Wesprzyj naszą szkołę w akcji Kolorowe Stołówki z Amicą.

 
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpiła do akcji Kolorowe Stołówki z Amicą. W Akcji zbierane są głosy rodziców, nauczycieli i lokalnych społeczności (tylko osób pełnoletnich). Na podstawie oddanych głosów tworzony jest ranking w trzech kategoriach – szkoły do 150 uczniów, szkoły do 350 uczniów, szkoły powyżej 350 uczniów.
Szkoły, które uzyskają pierwsze miejsce w rankingu danej kategorii wygrywają realizację renowacji stołówki za 80 tys. zł, za miejsce drugie i trzecie w danej kategorii szkoły otrzymają voucher na produkty Amica w kwocie 5000 zł. Głosowanie na szkoły już ruszyło i będzie kontynuowane do 15.05.2021 r. Jedna zalogowana osoba może oddać jeden głos dziennie. Aby zdobyć dodatkowe głosy można także wziąć udział w promocji Kolorowe Stołówki i kupić produkt premiowany w terminie realizacji akcji. Nie czekaj, wesprzyj "Kopernika". Czekamy na Twoje wsparcie i głosy! 
Jak głosujemy?
Głos oddajemy na: https://kolorowestolowki.amica.pl/
1. logujemy się na platformie Moja Amica i przechodzimy do zakładki Kolorowestołówki
2. wybieramy szkołę z listy
3. głosujemy – codziennie można oddać 1 głos
4. rejestracja zakupu urządzeń Amica na platformie Moja Amica to dodatkowych 25 głosów!
 

Już za miesiąc spis powszechny.

Organizacja zajęć szkolnych od 15 marca 2021 r. - SP w Goworowie

Informacje dotyczące próbnego egzaminu 8-klasisty.

Ogłoszenie

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!
W dniach 17, 18 i 19 marca 2021 r. Odbędzie się w naszej szkole próbny egzamin 8-klasisty z CKE. Dowozy uczniów oraz organizacja i przebieg próbnej diagnozy precyzują dodatkowe komunikaty, z którymi proszę się zapoznać.

Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Niezbędnik ósmoklasisty - kilka informacji przed egzaminem próbnym

Przywozy i odwozy uczniów klas VIII - próbny egzamin z CKE - 17-19.03.2021 r.

Test diagnostyczny - próbny egzamin 8-klasisty - komunikat

Wytyczne dotyczące przeprowadzenia testów diagnostycznych - próbny egzamin 8-klasisty

 

 

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki

 

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.
Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a , I b i Ic, które odbyło się 5 marca 2021 r. i było dla nich ogromnym przeżyciem.
Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki.
Dzieci skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonał dyrektor szkoły. Każde dziecko otrzymało na pamiątkę pierwsza książkę , pt: „Pierwsze abecadło”.
W najbliższych dniach zostaną zaplanowane spotkania w bibliotece szkolnej, która mamy nadzieję, że będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Nauczyciele biblioteki
Teresa Leśniewska
Agnieszka Dudziec

 

Dzień Mężczyzn

Dbaj o słuch!


Sprawny słuch to prawdziwy skarb. Tylko osoba, która go straciła, ma świadomość bogactwa dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Słuch pozwala na komunikację międzyludzką i swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie, ubogaca nasze życie i daje nam radość. Wyjście do kina, do teatru lub na koncert to wspaniała rozrywka, z której możemy w pełni korzystać tylko wtedy, gdy dobrze słyszymy. Śpiew ptaków czy szum morskich fal to dźwięki, które relaksują i wyciszają. Tylko dzięki zmysłowi słuchu możemy cieszyć się różnymi przyjemnościami rozwijać swoje pasje. Zmysł słuchu dostarcza nam ogromną wiedzę o świecie zewnętrznym, dodaje nam pewności siebie, zapewnienia poczucie bezpieczeństwa. Małe dziecko aby nauczyć się mówić, musi wyraźnie słyszeć innych, a także siebie. Słyszenie wpływa także na naukę czytania i pisania oraz w znacznym stopniu decyduje o rozwoju umiejętności społecznych. Na co dzień nie zastanawiamy się, dlaczego słuch jest taki ważny i jaką rolę pełni w naszym życiu. Kiedy jednak zaczyna się psuć, zaczynamy zauważać, jak wiele istotnych funkcji spełnia.

Warto więc zadbać o zmysł słuchu, aby jak najdłużej pozwolił nam cieszyć się życiem, chronił nas i dostarczał wiedzy o otaczającym nas świecie. Jak zadbać o jego rozwój? Przed czym powinniśmy chronić dziecko, żeby nie rozwinął się u niego niedosłuch? Najnowsze badania pokazują, że 3-4 na 1000 dzieci rodzi się z niedosłuchem. Są też niedosłuchy, które pojawiają się później, od 3 do 5 roku życia lub w okresie dojrzewania. Te zwykle zauważają rodzice, przedszkolanki i nauczyciele w szkołach. Ubytek słuchu u dzieci może być wrodzony lub pojawić się na skutek choroby lub urazu. Niedosłuch mogą wywołać choroby wirusowe takie jak: różyczka, ospa wietrzna czy świnka, niektóre leki, ale również infekcje uszu i hałas. W ostatnich latach eksperci zauważają nasilający się problem niedosłuchu u dzieci. Badania naukowców wykazały, że aż 12% dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 19 lat oraz 15% młodzieży w wieku od 12 do 19 lat cierpi z powodu utraty słuchu. Przyczyną tego problemu jest prawdopodobnie fakt, że dzieci są dziś otoczone hałasem. Szkodliwe działanie hałasu na organizm człowieka objawia się zmęczeniem, gorszą wydajnością nauki, trudnościami w skupieniu uwagi, zaburzeniami orientacji, drażliwością, podwyższonym ciśnieniem krwi, bólem i zawrotami głowy, czasowymi lub trwałymi uszkodzeniami słuchu, występowaniem szumów usznych. U małych dzieci hałas budzi duży niepokój, niepewność, zagubienie, wywołuje płacz. Ze względu na różne oddziaływanie hałasu na organizm, a tym samym różną szkodliwość dla zdrowia.

Według badań przeprowadzonych w szkołach, w których mierzono natężenie hałasu stwierdzono, iż hałas na szkolnej przerwie może być porównywalny z tym na koncercie rockowym.90 decybeli ma dźwięk szkolnego dzwonka, a należy pamiętać, że przy natężeniu przekraczającym 100 decybeli większość ludzi odczuwa ból. Uczniowie przebywający w takich warunkach mogą mieć trudności w nauce i narażeni są na trudne do wykrycia i leczenia zaburzenia słuchu. Dzieci prawidłowo słyszące, pod wpływem hałasu w szkole zachowują się tak, jak te z zaburzeniami centralnymi słuchu. Nie dociera do nich część informacji przekazywanych przez nauczyciela. Hałas podnosi poziom adrenaliny, pobudza szybsze bicie serca i ewidentnie podnosi agresję. W hałasie nauka jest bardzo trudna, niekiedy wręcz niemożliwa. Hałas przyczynia się do znacznego zmniejszenia koncentracji uwagi podczas nauki, a także do zmęczenia umysłowego dziecka. Dzieci przebywające w hałasie mają ogromne trudności ze zrozumieniem oraz zapamiętaniem tego co przeczytali. Naukowcy twierdzą, że po spędzeniu 60 minut w szkolnym hałasie potrzeba aż 480 minut odpoczynku, aby stan słuchu powrócił do normy.

Często niezdiagnozowane, niedosłyszące dzieci uważane są za niegrzeczne, rozkojarzone, robiące błędy w dyktandach, bo nie słuchają, co się do nich mówi. Ale one niekoniecznie nie słuchają, one po prostu nie słyszą. Dlatego tak ważne jest, aby rozpoznać ubytek słuchu tak szybko jak tylko jest to możliwe. Jeśli zaniepokoi Państwa to że Wasze dziecko słabo słyszy poszukajcie pomocy u specjalisty. Postarajcie się, by życie waszej rodziny nie toczyło się przy wciąż włączonym telewizorze lub szumiącym komputerze; nie bagatelizujcie infekcji górnych dróg oddechowych. Z pozoru niegroźne dolegliwości leczone zbyt krótko mogą skutkować powikłaniami; dbajcie o uszy dziecka, aby nie dopuścić do infekcji uszu. Starajcie się chronić uszy dziecka przed zimnem (w mroźne, zimowe dni oraz podczas wiosennej i jesiennej wietrznej pogody nie zapominajcie o ciepłej czapce oraz kapturze)i wilgocią (dokładnie osuszajcie uszy po kąpieli w basenie i ograniczajcie kontakt uszu z wodą podczas codziennej domowej kąpieli);nauczcie dziecko prawidłowo oczyszczać nos -dmuchać, naprzemiennie zatykając dziurki; nie używajcie patyczków do czyszczenia uszu; jeśli w uchu zbiera się płyn, pozwalajcie dziecku żuć gumę -podczas pracy żuchwy płyn z ucha jest mechanicznie odprowadzany do gardła; po zapaleniu ucha środkowego skontrolujcie stan ucha po zaleconej kuracji antybiotykowej oraz wykonajcie badanie sprawdzające poziom słyszenia u dziecka; kontrolujcie czas kiedy dziecko słucha muzyki przez słuchawki (zwłaszcza umieszczone w uszach), gra w gry komputerowe, rozmawia przez telefon komórkowy lub po prostu ogląda telewizję; nie pozwalajcie na zwiększanie głośności w telewizorze w momencie kiedy korzystacie z urządzeń domowych np. z odkurzacza, czy miksera; od czasu do czasu starajcie się sprawdzać słuch dziecka np. mówcie do dziecka cicho stojąc za jego plecami; profilaktycznie raz na rok odwiedźcie z dzieckiem laryngologa i sprawdźcie czy woskowina nie zatyka uszu.

Dziękuję za uwagę

Kamila Strzałkowska

Dzień Ochrony Słuchu.

Światowy Dzień Słuchu został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzony jest każdego roku 3 marca - jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu na całym świecie. Nasza szkoła jako Szkoła Promująca Zdrowie również uczestniczy w tych obchodach. Uczniowie klas O-III dowiedzieli się jak dbać o słuch. Relaksując się wspólnie z wychowawcami, „przenieśli się do lasu”, słuchając muzyki wyciszającej. Natomiast uczniowie z klas IV-VIII z uwagą przeczytali ciekawostki (język mandaryński a słuch absolutny, kobiety słyszą lepiej, hałas może być śmiertelny, najgłośniejszy dźwięk na świecie itp.) które pomogą im dbać o swój słuch. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z referatem „Dbaj o słuch” przygotowanym przez pielęgniarkę, a także mamę naszych dwóch uczennic, Panią Kamilę Strzałkowską.

Koordynator Szkoły Promującej Zdowie
Agnieszka Dąbrowska

Podsumowanie konkursu z języka angielskiego.

22 lutego został ogłoszony szkolny konkurs z języka angielskiego dla uczniów klas trzecich pt: Fun with English – A Tiger Puppet. Zadaniem uczniów było stworzyć obrazek podręcznikowego tygryska w wersji komputerowej, wykorzystując dowolny program lub w formie plakatu zrobionego ręcznie dowolną techniką. Praca miała również zawierać logo „Fun with English” i inne elementy wymyślone przez uczniów. Najlepsze prace wykonali:
I miejsce
Zosia Kucharczyk 3a
Jan Dąbrowski 3b
II miejsce
Mateusz Kolankiewicz 3a
III miejsce
Maja Świderska 3a

Karolina Dąbrowska

Dzień Walki z Depresją

Dnia 23 lutego 2021 r. włączyliśmy się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film „Depresja młodzieńcza- historia Amelii”. Starając się dotrzeć do jak największego grona odbiorców, rodzicom przedstawiono wykład –„Smutek czy depresja? Trudne stany emocjonalne dzieci” - dr Magdaleny Śniegulskiej, który przybliżył narastający problem. Najlepszym odzwierciedleniem powagi sytuacji jest komentarz Pani Sylwii Andrzejewskiej Zych – lekarza psychiatry
„Brawo, za dostrzeżenie tego problemu i uświadomienie rodzicom, że psychiatra „nie gryzie”, a ignorowane objawy depresyjne u dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do tragedii”.
Wspieramy również Kampanię Społeczną - Forum przeciw Depresji, której celem jest szerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że nie jest to stan który mija, ale choroba którą trzeba leczyć. Zapraszamy do poszerzenia wiedzy i odwiedzenia strony- https://forumprzeciwdepresji.pl/
Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie – Agnieszka Dąbrowska


JEŚLI MASZ JAKIŚ PROBLEM, COŚ CIĘ NIEPOKOI TU UZYSKASZ POMOC I WSPARCIE

 • ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI 22 594 91 00 środy-czwartki 17:00-19:00 bezpłatne porady udzielane przez psychiatrę. Nie musisz podawać żadnych danych osobowych.
 • ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA ITAKA 22 484 88 01 poniedziałek, czwartek 17:00 – 20:00
 • Młodzieżowy telefon zaufania 192 88
 • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 w godzinach 12:00 – 02:00

 

 

 

 

URATUJ ŻYCIE!

W naszej szkole realizowany był program edukacyjny „Twoja krew - moje życie”. W ramach programu polityki zdrowotnej: Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020.
Głównym celem projektu jest promocja idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów i ich rodziców oraz uświadomienie młodym osobom potrzeby dzielenia się najcenniejszym darem - krwią, która może uratować życie lub zdrowie drugiego człowieka.
Obalamy mity związane z oddawaniem krwi oraz kształtujemy pozytywne postawy prospołeczne wśród uczniów.
Relacje naszych uczniów po realizacji projektu:

„Proszę Pani, filmiki obejrzałem, były bardzo ciekawe. Niestety, ja bardzo dużo czasu spędziłem w szpitalu i tam dużo miałem ukłuć, więc niedobrze wspominam pobyt w nim i pobierania krwi. Wiem, że oddawanie swojej krwi jest niezwykle ważne, bo można komuś uratować życie.”
[Dominik Ciskowski klasa VI c]

„Oddawanie krwi może nie tylko uratować życie innych, ale również poprawić stan naszego zdrowia. Niewiele osób wie, że oddawanie krwi zmniejsza ryzyko zawału serca i zachorowa-nia na nowotwory.”
[ Maria Wieczorek klasa VIII a]

„Sądzę, że oddawanie krwi to jeden z najlepszych prezentów, jaki możemy sprawić drugiej osobie. Jest to pomoc bezinteresowna, a może komuś uratować życie, nic nas to nie kosztuje, a jednak myślę, że satysfakcja jest ogromna. Krwi nie można niczym zastąpić, więc oddawanie jej to jedyny sposób, aby ktoś mógł ją otrzymać. Można sobie wyobrazić, ile radości będzie miała osoba i jej bliscy, która np., po wypadku utraciła dużo krwi i może ją teraz dostać. Moim zdaniem, warto komuś pomóc za tak małą cenę”
[Aleksandra Rybaczyk VIII c]

Do promowania tej idei zachęciliśmy rodziców, miedzy innymi Panią Agnieszkę Subzdę , która zapoznała nas z etapami poprzedzającymi zostanie krwiodawcą i być może zachęci nas wszystkich do oddawania krwi (donacji).

Program stypendialny Klasa

Życzenia z okazji Dnia Kobiet.

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI NA ZAWSZE W NASZEJ PAMIĘCI”Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tyś. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
VII Goworowska Drużyna Harcerska "Zorza" 1 marca w ramach akcji „Rozświetlmy pamięć o Wyklętych” udała się na uroczystości do miejscowości Jurgi, gdzie na leśnej polanie znajduje się pomnik, który jest symboliczną mogiłą trzech partyzantów poległych 16 września 1951r. Należeli Oni do jednego z oddziałów, który ukrywał się w lasach i walczył z władzą komunistyczną.
Harcerze wraz z Kurpiowską Grupą Historyczną „ OSTOYA” oraz mieszkańcami uczcili pamięć bohaterów. Wszyscy razem zaśpiewali Mazurek Dąbrowskiego, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Została też wystawiona warta honorowa z żołnierzy i harcerzy. Nie zabrakło też modlitwy w intencji poległych żołnierzy. Cześć Ich Pamięci!

Opiekun drużyny
Elżbieta Bieniecka

 

 

DZIEŃ PATRONA SZKOŁYW tym roku minęła 548 rocznica urodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika-patrona naszej szkoły. Jak co roku, klasy I-III uczciły jego pamięć. Obchody Dnia Patrona Szkoły rozpoczęliśmy od przypomnienia drogi życiowej wielkiego Polaka i jego odkrycia. Uczniowie obejrzeli prezentację pt.: "Mikołaj Kopernik-życiorys i dokonania”. Następnie klasy I-II wykonały prace plastyczne z tej okazji i zaprezentowały je na wystawkach klasowych. Klasy trzecie natomiast wzięły udział w Turnieju Wiedzy o Patronie Szkoły. Naszym uczniom postać Kopernika jest bardzo bliska. Okazało się, że znają wiele szczegółów z jego bogatego życiorysu.
Wyniki konkursu klas III przedstawiają się następująco:
I miejsce
Zofia Kucharczyk kl. 3a
Hanna Stachacz kl. 3b
II miejsce
Łucja Niegowska kl. 3b
III miejsce
Karol Hołozubiec kl. 3a
Filip Bielarczyk kl. 3b
Wyróżnienie
Kacper Ptak kl. 3a
Gabriela Maliszewska kl. 3b
Wiktoria Kaczmarczyk kl. 3c
Wszystkim uczestnikom i laureatom gratulujemy oraz bardzo dziękujemy za udział.

Katarzyna Chilicka
Krystyna Zacharek

 

Nauka ortografii nie musi być nudna

 

Uczniowie klasy 4a i 4b w czasie nauki zdalnej ćwiczyli reguły pisowni "ó" i zastosowanie ich w praktyce. Na zakończenie cyklu ćwiczeń stworzyli słownik wyrazów z "ó" niewymiennym (i nie tylko). Przedstawiam prezentację, którą współtworzyli: Mateusz Dąbkowski, Tymoteusz Dudziec, Lena Grabowska, Aleksander Lendzioszek, Ewa Bochenek, Natalia Mierzejewska. Zachęcam do obejrzenia pięknych zdjęć wykonanych przez uczniów i rozwiązania zagadek.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji

Ewa Mirowska

Łatwiej i przyjemniej


Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpiła do programu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, wspieranego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Przystąpienie szkoły do programu OSE przyczyniło się do tego, że szkoła otrzymała tablety z dostępem do szybkiego i bezpiecznego Internetu.
Tablety wykorzystywane są przez uczniów klas trzecich podczas zajęć stacjonarnych, m.in. do wyszukania informacji na temat patrona szkoły Mikołaja Kopernika, wiadomości na temat naszego kraju i Unii Europejskiej, do ćwiczeń interaktywnych utrwalających pisownię wyrazów pod względem ortograficznym, podczas zajęć z Misji programowania – wykorzystanie aplikacji ScratchJr, Lightbot i inne. Zajęcia z wykorzystaniem tabletu podnoszą ich atrakcyjność, uczniowie są na nich skoncentrowani i aktywni.

Anna Kaczmarczyk

Szkolne Pakiety Multimedialne

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Szkoły działające w programie OSE otrzymały Szkolne Pakiety Multimedialne, zawierające m.in. tablety oraz usługę mobilnego dostępu do sieci internetu , świadczoną do końca roku szkolnego 2020/2021.
W Filii w Szczawinie ze sprzętu komputerowego korzystają uczniowie klasy III w celu podniesienia atrakcyjności oferowanych przez szkołę usług edukacyjnych. Uczniowie chętnie sięgają po laptopy na zajęciach koła matematycznego, rozwiązując łamigłówki matematyczne lub doskonaląc umiejętności praktyczne. Trzecioklasiści mogą udać się w multimedialną podróż po Europie na zajęciach przyrodniczych . Wzbogacają swoją wiedzę o sławnych Polakach , przygotowują różne prezentacje, a pomysły czerpią także dzięki otrzymanemu sprzętowi.
Wszyscy uczą się i bawią jednocześnie. Super pomysł!

Barbara Rutkowska

 

 

Ogłoszenie

Inauguracja zajęć rekreacyjno - sportowych w sezonie 2021 na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie rusza z dniem 1 marca 2021 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach w nowym sezonie, według aktualnego harmonogramu dyżurów Animatora: Pana Mariusza Brzozowskiego, opublikowanego na stronie internetowej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie (www.spgoworowo.edu.pl) oraz Urzędu Gminy Goworowo (www.goworowo.pl), gdzie zamieszczane będą również wszelkie, aktualne informacje dotyczące funkcjonowania „Orlika”.

Ze słonecznym i proaktywnym pozdrowieniem

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowiemgr Jacek Dobrzyński
oraz
Animator w projekcie LAS Mariusz Brzozowski

Dyżury animatora Orlik - marzec 2021

Rezerwacje na Orliku - marzec 2021

 

Oferta edukacyjna Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie

Informacja dotycząca portalu epodreczniki.pl

Antywirusowe porady

Wyniki rekrutacji Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika wraz z filią w Szczawinie

Próbny egzamin Ósmoklasisty z CKE

Propozycja próbnego egzaminu to element wspólnych działań CKE i Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkołach, wesprzeć dyrektorów w ich bieżących zadaniach.Egzamin próbny odbędzie się w dniach od 30 marca (poniedziałek) do 1 kwietnia (środa). Udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty jest dobrowolny.

Arkusze do egzaminu próbnego

Materiały tj. arkusze w wersji standardowej i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami oraz nagrania w formacie mp3 (do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych) zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl), na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (https://www.gov.pl/web/edukacja/probny-egzamin-osmoklasisty) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski(czas trwania 120 minut)
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka(czas trwania: 100 minut)
1 kwietnia br. (środa),ok. godz. 9:00– języki angielski(czas trwania: 90 minut)

Informacja dla uczniów i rodziców

Proszę, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej poniżej formie:

 • w pliku w edytorze tekstów (WORD lub inny);
 • na wydruku – jeśli uczeń dysponuje w domu drukarką (skan, zdjęcie);
 • korzystając z karty odpowiedzi (zamieszczonej na stronie CKE/OKE razem z arkuszem w formie pliku edytowalnego), kartę będzie można zapisać elektronicznie lub wypełnić odręcznie po uprzednim wydrukowaniu (skan, zdjęcie);
 • na kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Zasady oceniania zadań

CKE przygotowała zasady oceniania rozwiązań zadań, które będą dostępne od 8 kwietnia Uczniowie po rozwiązaniu zadań prześlą wygenerowane odpowiedzi z wykorzystaniem poczty elektronicznej (wygenerowane adresy mailowe udostępnione uczniom) na podane adresy mailowe nauczycieli prowadzących przedmioty egzaminacyjne:

 

 • Klasa VIII a

- język polski: pani Krystyna Mucińska – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- matematyka: pani Edyta Furmaniuk – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- język angielski: pani Irena Zaorska – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 • Klasa VIII b

- język polski: pani Barbara Wójcik – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- matematyka: pani Dorota Skierczyńska – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- język angielski: pani Irena Zaorska – adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Egzamin próbny dla wszystkich chętnych uczniów

W egzaminie próbnym z CKE/OKE mogą wziąć udział wszyscy uczniowie, którzy wyrażą taką chęć. Przeprowadzenie próbnego egzaminu ósmoklasisty jest dobrowolne. Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje jednak, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym oraz samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów).


Rodzicu! Pamiętaj, że próbny egzamin to dla Twojego dziecka okazja, by w bezpiecznym dla siebie środowisku sprawdziło swoją wiedzę. Zadbaj o to, by napisało ten egzamin rzetelnie i samodzielnie.

Próbny egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym i diagnostycznym (tj. jako danie uczniom kolejnej szansy pracy z arkuszem egzaminacyjnym; zidentyfikowanie wiadomości i umiejętności, które dany uczeń opanował już w stopniu zadowalającym oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze doskonalenia). Uzyskane przez ucznia wyniki z poszczególnych przedmiotów nie będą brane pod uwagę w bieżącym ocenianiu.

Kontakt z nauczycielem

Uczniowie przesyłają swoje rozwiązania do nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych (e-mailem w formie uzupełnionych plików lub skanów, zdjęć kart z rozwiązaniami bądź notatki z numeracją zadań). Nauczyciele korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli sprawdzić i ocenić przesłane przez uczniów odpowiedzi. Informacja zwrotna zostanie przekazana uczniom w formie np.:

 • komentarza w e-mailu;
 • komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym;
 • wiadomości poprzez dziennik elektroniczny Librus.

Jeżeli nie będzie to możliwe za pomocą w/w form, przekazanie informacji uczniom nastąpi w bezpośrednim kontakcie telefonicznym lub mailowym z Wychowawcą klasy tuż po ogłoszeniu zasad rozwiązań zadań na stronie CKE (8 kwietnia br.) i sprawdzeniu przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

Więcej informacji i materiałów dotyczących egzaminu ósmoklasisty

Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

 • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów
 • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów
 • arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty
 • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.
 • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych
 • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

Źródło: Departament Informacji i Promocji MEN

ZACHĘCAM WSZYSTKICH UCZNIÓW KLAS VIII DO UCZESTNICTWA!!!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie

mgr Jacek Dobrzyński                                

 

 

Informacja pedagoga szkolnego

Zapraszam do zapoznania się z krótką prezentacją.

Pedagog szkolny 

Joanna Gryczka

Trzy kroki do sukcesu prezentacja

Informacja szkolnego psychologa.

Informacja Policji

Uwaga!


Ze względu na ogłoszony stan epidemii i wprowadzone ograniczenia, korzystanie z boisk sportowych oraz placu zabaw jest zabronione do odwołania.
Za utrudnienia przepraszamy!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

PIERWSZY KANAŁ EDUKACYJNY TELEWIZJI POLSKIEJ ONLINE

Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!


Kanał edukacyjny
Każdego dnia, na stronie vod.tvp.pl w godzinach 9.00-13.00 w sekcji „eSzkoła” uczniowie i nauczyciele będą mogli znaleźć wartościowe materiały dotyczące wybranego zagadnienia. Na początek Telewizja Polska proponuje wirtualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
W czwartek, 19 marca br. podczas wirtualnych zajęć w Muzeum Powstania Warszawskiego dzieci i młodzież będą mogli m.in. porównać zdjęcia okolic Dworca PKP Śródmieście wykonane w czasie Powstania Warszawskiego z fotografiami zrobionymi tuż po wojnie, poznać historię Szpitala Ujazdowskiego, który odegrał ważną rolę podczas Powstania, czy poznać sylwetkę Eugeniusza Lokajskiego – słynnego fotografa powstańczej Warszawy. Ważnym elementem lekcji on-line będą spotkania z ekspertami i wolontariuszami muzeum, a także ze świadkami historii, m.in. Anną Trzeciakowską.
W ramach nowego pasma edukacyjnego eksperci z Muzeum Powstania Warszawskiego wyczerpująco opowiedzą o wybranych zagadnieniach z historii. Wyjaśnią m.in. co robiły dzieci podczas Powstania, jak działała Poczta Harcerska i na czym polegała rola sanitariuszek. Posłuchają o pomocy lotniczej w czasie Powstania – o zrzutach, siłach lotniczych USA i Wielkiej Brytanii oraz przeanalizują mapy lotnicze. Chętni będą mogli wirtualnie wejść do repliki kanału, którym ewakuowali się powstańcy, a także dowiedzieć się, jakie było uzbrojenie żołnierzy. Pojawi się również opowieść o grze planszowej „Hodowla zwierzątek”, której jedyny zachowany w całości egzemplarz prezentowany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego. Internetowe pasmo edukacyjne dostępne codziennie w godzinach 9.00-13.00 na stronie vod.tvp.pl. Zapraszamy!
Materiały edukacyjne do nauki zdalnej – rekomendacje MEN
Przypominamy również, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.
Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Więcej informacji na stronie internetowej MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/nauka-zdalna

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Pomysły na kwarantanne

 
1. Porozmawiaj ze znajomymi na mediach społecznościowych - można porozmawiać o wszystkim, a nuda znika!
2. Rozwijaj swoje pasje oraz umiejętności - wcześniej nie było na to czasu? Już jest!
3. Zajmij się tym, co zawsze przekładałeś/aś na później - i ani się waż znowu zrobić tego kiedy indziej, bo potem możesz już nie znaleźć na to chwili.
4. Udekoruj/sprzątnij swój pokój, a na pewno stanie się bardziej przytulny i przyjazny!
5. Spędź czas z rodziną - pewnie rzadko to robisz, a wystarczy bynajmniej zagrać chwilę w planszówki czy porozmawiać.
6. Ugotuj coś - może być to łatwe danie lub coś bardziej skomplikowanego.
7. Poświęć więcej uwagi swojemu zwierzakowi (jeśli go masz) - zwierzaki to lubią!
8. Zrób dobry uczynek - to nic nie kosztuje, a możesz komuś pomóc.
9. Jeżeli chodzisz na kółka, na których trzeba coś robić poza domem - też jest to dobry czas, żeby zrobić coś w kierunku swoich zainteresowań.
10. Naucz się nowej umiejętności - kto wie? Może stanie się twoją pasją. 
 
 
Co ważne! Myj często dłonie przez 30 sekund i jeżeli nie masz potrzeby, - zostań w domu!
 
Emilia Kwiatkowska z kl. 6b

Informacja

Uwaga!

Ze względów bezpieczeństwa wejście na teren budynku szkoły wyłącznie wejściem głównym od frontu!

Uwaga!
Ze względów bezpieczeństwa wejście na teren budynku szkoły wyłącznie po poddaniu się kontroli pomiaru temperatury przez pracownika obsługi oraz dezynfekcji dłoni!
Proszę nacisnąć przycisk i poczekać na otwarcie drzwi!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Informacja szkolnego psychologa.

KOMUNIKAT

KONTYNUACJA REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2020/2021 DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH I KLAS I W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE ORAZ W JEJ FILII W SZCZAWINIE

SZANOWNI PAŃSTWO! DRODZY RODZICE!

Biorąc pod uwagę bieżącą sytuację zagrożenia epidemiologicznego wirusem COVID-19, wyrażającą się m.in. zawieszeniem zajęć w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie oraz w jej Filii w Szczawinie, w trosce o zdrowie Państwa i pracowników obydwu jednostek informuję, że wprowadzamy ograniczenia organizacyjne związane z prowadzoną rekrutacją w celu zminimalizowania ryzyka zarażenia wirusem i czynimy to z wielką odpowiedzialnością za zdrowie całej lokalnej społeczności. Proponowane rozwiązania prewencyjne pozwolą Państwu na korzystanie z procesu rekrutacyjnego, według obowiązującego dotychczas harmonogramu, ustalonego przez Wójta Gminy Goworowo. W celu ograniczenia niebezpieczeństwa zarażenia się koronawirusem wprowadzamy z dniem 19 marca 2020 r. dwie możliwości:
- rekrutacja elektroniczna: Na szkolnej stronie internetowej www.spgoworowo.edu.pl, w zakładce Rekrutacja 2020 dostępne są wszelkie informacje oraz dokumenty do pobrania i wydrukowania. Proszę je wypełnić i w formie skanów lub fotografii przesłać na adres mailowy, uruchomiony do tego celu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Po ustaniu zagrożenia będzie możliwe uzupełnienie dokumentacji w postaci papierowej w sekretariacie Szkoły Podstawowej w Goworowie lub u Pani kierownik Barbary Rutkowskiej w Filii w Szczawinie;
- rekrutacja papierowa: W dalszym ciągu można składać wypełnione dokumenty w formie papierowej, ale w ograniczonym kontakcie z pracownikami jednostek. Zarówno w Szkole Podstawowej w Goworowie, jak i w jej Filii w Szczawinie są przygotowane wydzielone miejsca, gdzie znajdują się stosowne druki do wypełnienia oraz przygotowane specjalne skrzynki (pudełka) do wrzucenia dokumentacji związanej z postępowaniem rekrutacyjnym.
Uwaga: W razie potrzeby zachęcam do kontaktu tel.: 29 7614061 lub mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Apeluję: Zachowajmy „zdrowy rozsądek”, rygorystycznie przestrzegajmy higieny i zachowajmy stosowny dystans w kontaktach z innymi osobami. Wierzę głęboko, że niebawem zagrożenie minie i wrócimy do pełnej funkcjonalności.

Z wyrazami szacunku i wiosennym pozdrowieniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Nauczanie domowe klasa 2a

Edukacja wczesnoszkolna

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W związku z odwołanymi zajęciami szkolnymi bardzo proszę aby uczniowie popracowali w domu. Proszę ćwiczyć czytanie. Mogą to być czytanki z podręcznika. Z matematyki przećwiczyć tabliczkę mnożenia w zakresie 30, dodawanie i odejmowanie w zakresie 100, odczytywanie godzin i minut na zegarze.

Będę informowała Państwa przez dziennik Librus co dziecko ma wykonać w domu. Proszę logować się do Librusa i odczytywać wiadomości. Zadania proszę wykonywać w zeszycie.

Pozdrawiam.

Dorota Późniewska

Nauczanie domowe klasa 1a

 Edukacja wczesnoszkolna

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadania do samodzielnej nauki w domu.
Systematycznie ćwiczymy czytanie (podręcznik s. 12 i 14). Dzieci, które bardzo dobrze czytają również s. 13 i 15.
Ćwiczymy przepisywanie i pisanie z pamięci. Proszę, aby dziecko przepisało do zeszytu dwa wybrane zdania z tekstu ze s. 12.
W ćwiczeniu matematycznym proszę wykonać zadania dodatkowe- utrwalające wiadomości ze strony 72 i 73.
Ćwiczymy również rachunek pamięciowy (dodawanie i odejmowanie w zakresie 16), odczytywanie godzin na zegarze, nazwy miesięcy, dni tygodnia. Do nauki można wykorzystać strony internetowe.
https://szaloneliczby.pl/klasa-1/
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/klasa1

Kolejne zadania do wykonania będę zamieszczać na Librusie.
Elżbieta Kucharczyk

Nauczanie domowe klasa 2b

Edukacja wczesnoszkolna

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Dzień dobry.
Znów zwracam się do Was drodzy Rodzice, abyście dopilnowali, by Wasze pociechy się nie nudziły i popracowały trochę samodzielnie w domu.
W tym tygodniu będziemy realizować projekt 22 pt. Najlepiej w domu. Proszę, żeby dzieci przeczytały czytankę Głowa rodziny s.16-18 i Przysłowia...s.19, spróbowały odpowiedzieć ustnie na pytania pod tekstem i wykonały w ćwiczeniu polecenia od s.28-35 (po jednej stronie każdego dnia).
Z przyrody mamy wiosenne zmiany w przyrodzie - Podręcznik matematyczno - przyrodniczy s.18-19, Ćwiczenie s.18, natomiast z matematyki obliczenia związane z termometrem: Podr.s. 20, Ćwicz.s. 19 oraz mnożenie przez 6 i 7, 0 i 1 oraz 8 i 9 w zakresie 30. Zadania znajdziecie w Podr. s.20-21, a w Ćwicz.s.20-21. Dla chętnych zadania dodatkowe na dole strony. Uczymy się też tabliczki mnożenia w zakresie 30. Mogą dzieci ćwiczyć tabliczkę w zeszytach.
To tyle na ten tydzień. Dacie radę.
Pozdrawiam
K. Zacharek

Informacja dla wychowawców odnośnie logowania uczniów w systemie Librus.


Każdy opiekun na swoim koncie (konto rodzica) może wygenerować nowe hasło dla ucznia (górne menu -> Uczeń -> Informacje -> Konto ucznia). W tym miejscu widoczny jest również login konta ucznia. Czynności tej nie można dokonać z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej np. na telefonie.

Nauczanie domowe klasa 1b

Edukacja wczesnoszkolna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Drodzy Rodzice! 
Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej nasza placówka od poniedziałku 16 marca  zostaje zamknięta. Nie oznacza to jednak, że jest to czas wolny zarówno dla nauczycieli jak i dzieci. Będę informowała Państwa przez dziennik Librus w jaki sposób  dziecko ma pracować w domu.  Proszę codziennie  logować się na platformie Librus i odczytywać wiadomości.  Bardzo proszę również o zatrzymanie dzieci w domu i ścisłe przestrzeganie zaleceń epidemiologicznych.

Pozdrawiam K. Chilicka

 

Język angielski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

klasa 1b Proszę poćwiczyć słownictwo związane z jedzeniem do sprawdzianu z rozdziału 4. W załączeniu przesyłam test powtórzeniowy. Można również wykorzystać stronę internetową do nauki i powtórzeń  poznanego słownictwa i gramatyki. 
 
 

 

Zalecane formy aktywności szkolnej w dniach 16.03 - 25. 03.2020 r.

 

Drodzy Uczniowie,

na naszej stronie internetowej w górnym menu pojawiła się zakładka „Nauczanie domowe”. W tym miejscu nauczyciele będą zamieszczać Wam informacje i wytyczne do samodzielnej pracy (zadania mają charakter ćwiczeniowo-powtórzeniowy). Jednocześnie czytajcie informacje w module „wiadomości” w systemie Librus. Jeśli będziecie mieć problem z zalogowaniem na swoje uczniowskie konta, kontaktujcie się z tymi, którzy mają dostęp i przekazujcie sobie informacje. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość przypomnienia loginu i wygenerowania nowego hasła do konta uczniowskiego u administratorów (rodzic kontaktuje się z wychowawcą z prośbą o wygenerowanie nowego hasła dla konta uczniowskiego lub zgłasza ten fakt administratorowi dziennika poprzez „moduł wiadomości” w systemie. Inne sposoby odzyskania i przekazania hasła na tą chwilę są niemożliwe, ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko uzyskania dostępu do konta przez osoby niepowołane). W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt z administratorami dziennika w naszej szkole: Adam Dąbrowski (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i Grzegorz Dzierzgowski (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Pozdrawiam

Adam Dąbrowski

Nauczanie domowe - filia Szczawin

Język angielski

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szczawin
Klasa 1 i 2 -Powtórzyć słownictwo do rozdziałów 1-5.
ZerówkaNauka słownictwa na  obrazkach na stronie internetowej  znamangielski.com
Numery lekcji: 
4. Food-part one, 
5. Food- part two, 
6. Fruit and vegetables- part one, 
7. Fruit and vegetables-part two,    
8. Clothes - part one, 
11. Animal - farms animals.
 
Zachęcam wszystkich uczniów do wykorzystania tego czasu na solidne powtórzenie tego co zrobiliśmy w szkole.  Uczniom zdolnym proponuję przekroczenie zalecanego przez nauczyciela  zakresu materiału według własnych możliwości i środków.
Jako załączniki do wykorzystania podaję test próbny dla ósmoklasistów i nagrania audio. Ze strony znamangielski.com mogą korzystać także uczniowie klas 1-8 do powtórzenia słownictwa i gramatyki.
Irena Zaorska
 

Klasa 1

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachęcam wszystkich uczniów do utrwalenia nazw dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Z edukacji matematycznej proszę ćwiczyć dodawanie i odejmowanie w zakresie 18 oraz rozwiązywanie zadań   tekstowych. Z edukacji polonistycznej należy ćwiczyć pisanie poznanych liter oraz czytanie.

Magdalena Tuszyńska

 

 

Edukacja polonistyczna kl. II
Kontakt e- mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytamy lekturę !
Maria Kruger „Witaj, Karolciu"
Na podstawie opowiadania „Zaczarowana kredka”, spróbujcie opisać zaczarowanego kota, którego narysowała Karolcia. Opis wklejcie na kartkę z bloku i wykonajcie rysunek kota. Miłej pracy!

Edukacja matematyczna kl. II


Ćwiczcie mnożenie liczb przez 6,7,8,9 w zakresie 30. Rozwiązujcie różne zadania tekstowe na mnożenie. Możecie skorzystać z książki „Tabliczka mnożenia. Zagadki i łamigłówki” ( autor: ROSIE HORE, wydaw. ZIELONA SOWA). Powodzenia.

Nauczanie domowe klasa 3a

Język angielski

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powtórzyć słownictwo z rozdziałów 1-5

Zachęcam wszystkich uczniów do wykorzystania tego czasu na solidne powtórzenie tego co zrobiliśmy w szkole.  Uczniom zdolnym proponuję przekroczenie zalecanego przez nauczyciela  zakresu materiału według własnych możliwości i środków.
Jako załączniki do wykorzystania podaję test próbny dla ósmoklasistów i nagrania audio. Ze strony http://znamangielski.com/ mogą korzystać także uczniowie klas 1-8 do powtórzenia słownictwa i gramatyki.
Irena Zaorska

Nauczanie domowe klasa 1a

 Edukacja wczesnoszkolna

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zadania do samodzielnej nauki w domu.
Systematycznie ćwiczymy czytanie (podręcznik s. 12 i 14). Dzieci, które bardzo dobrze czytają również s. 13 i 15.
Ćwiczymy przepisywanie i pisanie z pamięci. Proszę, aby dziecko przepisało do zeszytu dwa wybrane zdania z tekstu ze s. 12.
W ćwiczeniu matematycznym proszę wykonać zadania dodatkowe- utrwalające wiadomości ze strony 72 i 73.
Ćwiczymy również rachunek pamięciowy (dodawanie i odejmowanie w zakresie 16), odczytywanie godzin na zegarze, nazwy miesięcy, dni tygodnia. Do nauki można wykorzystać strony internetowe.
https://szaloneliczby.pl/klasa-1/
https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/klasa1

Kolejne zadania do wykonania będę zamieszczać na Librusie.
Elżbieta Kucharczyk

 

Język angielski

adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powtórzyć słownictwo z rozdziałów 1-4

Zachęcam wszystkich uczniów do wykorzystania tego czasu na solidne powtórzenie tego co zrobiliśmy w szkole.  Uczniom zdolnym proponuję przekroczenie zalecanego przez nauczyciela  zakresu materiału według własnych możliwości i środków.
Jako załączniki do wykorzystania podaję test próbny dla ósmoklasistów i nagrania audio. Ze strony znamangielski.com mogą korzystać także uczniowie klas 1-8 do powtórzenia słownictwa i gramatyki.
Irena Zaorska

Nauczanie domowe klasa 2c

Język angielski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Proszę poćwiczyć słownictwo związane z nazwami gier i pomieszczeń w szkole do sprawdzianu z rozdziału 4. W załączeniu przesyłam test powtórzeniowy. Można również wykorzystać stronę internetową do nauki i powtórzeń  poznanego słownictwa i gramatyki. 
 
 

Edukacja wczesnoszkolna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Proszę przeczytać lekturę Grzegorza Kasdepke „Detektyw Pozytywka”.

Codziennie poprzez Librusa będę zamieszczała zadania do wykonania w zeszycie. Dotyczyć będą m.in. wyodrębniania w wyrazach liter, głosek i sylab, układania wyrazów według kolejności alfabetycznej, układania i zapisywania zdań z podanymi wyrazami, wskazywania samogłosek w wyrazach.

Poćwiczycie także dodawanie, odejmowanie, odczytywanie godzin i temperatur, rozwiązywanie zadań tekstowych, nauczycie się tabliczki mnożenia w zakresie 50.

Zadania wykonane w zeszycie będą sprawdzone i ocenione.

Zachęcam do korzystania ze strony internetowej: matzoo.pl

W zakładce „Klasa 2” znajdziesz wiele zadań do rozwiązania online.

Pozdrawiam Anna Kaczmarczyk

 

Nauczanie domowe klasa 3b

Język angielski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Drodzy uczniowie, w związku z zaistniałą sytuacją przesyłam Wam zadania do wydrukowania i wykonania w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości, z którymi jesteśmy na bieżąco. W razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Wydrukowane i uzupełnione materiały proszę przynieść do szkoły kiedy już będzie to możliwe w celu sprawdzenia i ocenienia Waszej pracy. 
 
 
 
Pozdrawiam
Karolina Dąbrowska

Nauczanie domowe klasa 5b

Religia

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karty pracy przesłane przez Librusa

Pozdrawiam

Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Język angielski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Proszę napisać do zeszytu wpis na blogu- zadanie 6 str. 87 podręcznik. Możecie również  wykonywać ćwiczenia utrwalające poznane słownictwo i gramatykę korzystając ze strony:
 
Język polski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
F.H. Burnett "Tajemniczy ogród" (dokończyć);
L.M. Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza".
 
Lektury dostępne są pod adresem: https://lektury.gov.pl/
 

Matematyka

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Powtarzajcie do sprawdzianu z działu "Figury geometryczne" zadania z książki lub ze strony https://szaloneliczby.pl/. Utrwalajcie tabliczkę mnożenia, działania pisemne i działania na ułamkach zwykłych. Dokumentujcie swoją pracę w zeszycie.

Problemy proszę zgłaszać jako wiadomość w systemie Librus

Nauczanie domowe klasa 4a

Język angielski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Proszę poćwiczyć słownictwo związane z jedzeniem do sprawdzianu z rozdziału 6. Wykonajcie powtórzenie z podręcznika i zapiszcie odpowiedzi do zeszytu.. Można również wykorzystać stronę internetową do nauki i powtórzeń  poznanego słownictwa i gramatyki. 
 
Przyroda
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
temat 38 Organizmy najbliższej okolicy - przeczytać temat 38 i uzupełnić zadania z zeszytu ćwiczeń lekcja 38, zadanie 7 wykonać w/g polecenia na kartce z bloku - dowolną techniką starannie i podpisać na odwrocie;
temat 39 Las jako środowisko życia - przeczytać temat 39 i uzupełnić  zadania z zeszytu ćwiczeń lekcja 39. Zadanie 6 proszę wykonać w/g polecenia na kartce z bloku wzbogacone o ilustracje (do tematu polecenia) ;
temat 52 Krajobraz okolicy dawniej i dziś przeczytać temat 52 i uzupełnić zadania z zeszytu ćwiczeń lekcja 52.
 
 
Język polski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Czytamy lektury
Andrzej Maleszka "Magiczne drzewo" (cz. I "Czerwone krzesło");
Selma Lagerlof "Cudowna podróż".
 
Lektury dostępne są pod adresem: https://lektury.gov.pl/
 
 
 
Matematyka
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Codziennie utrwalasz tabliczkę mnożenia. Zadania wykonujesz w zeszycie przedmiotowym.
Wtorek 17.03.2020 r.
Oblicz sposobem pisemnym:
25486 + 69482
54863 + 24690
93481 + 6689
34987 + 200678
67805 + 15978

Środa 18.03.2020 r.
Oblicz sposobem pisemnym i sprawdź:
90064 – 3486
82503 – 24088
76005 – 16987
6009 – 2978
870043 – 12486

Czwartek 19.03.2020 r.
Oblicz sposobem pisemnym:
9264 * 35
6598 * 63
4324 * 350
30086 * 500
5967 * 2500

Piątek 20.03.2020 r.
Oblicz sposobem pisemnym:
699 : 3
848 : 4
3825 : 5
5144 : 8
4167 : 9

Poniedziałek 23.03.2020 r.
a) Narysuj kwadrat o boku 8 cm. Podziel go na 10 jednakowych prostokątów. Jakie wymiary ma każdy z tych prostokątów?
b) Oblicz obwód kwadratu o boku a = 7 cm.
c) Oblicz długość boku kwadratu o obwodzie 32 dm.

Wtorek 24.03.2020 r.
a) Oblicz obwód prostokąta o wymiarach 4 cm x 2 dm
b) Oblicz długość krótszego boku prostokąta o obwodzie 46 dm i długości dłuższego boku 14 dm.
c) Narysuj wielokąt, który nie jest kwadratem ani prostokątem, o obwodzie 12 cm.

Środa 25.03.2020 r.
a) Narysuj okrąg o promieniu długości 3 cm.
b) Narysuj okrąg o średnicy długości 7 cm. Narysuj promień i dowolną cięciwę.
c) Narysuj dwa okręgi o tym samym środku i promieniach długości 2 cm 5 mm oraz 4 cm.

Nauczanie domowe klasa 6b

Biologia
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Proszę na podstawie informacji z podręcznika strony 122 - 124 wykonać i opisać w zeszycie przedmiotowym lub na kartce zadanie: „Zbadaj. – Obserwacja budowy piór ptaków”. Jeśli nie znajdziesz piór ptaków odwołaj się do rysunków w podręczniku strona 122.

Ponadto wykorzystując informacje zawarte w podręczniku o rybach, płazach i gadach proszę ułożyć i rozwiązać krzyżówkę biologiczną, której hasłem będzie słowo kręgowce. Proszę zapisać znaczenie słów użytych w krzyżówce i wyjaśnić hasło główne.

Zadania zostaną sprawdzone i ocenione.

Pozdrawiam

J. Gołębiewska

 

Język angielski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Proszę przygotować się do testu z rozdziału 6 słownictwo - choroby i ich symptomy oraz czas Past Simple. Możecie ćwiczyć poznane słownictwo i czasy gramatyczne na stronie: 
 
Język polski
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
1. Czytać lekturę "W pustyni i w puszczy'' Henryka Sienkiewicza; obejrzeć ekranizację w TV lub internecie;
2. Przygotować się do poprawy kartkówki z typów wypowiedzeń: zdań pojedynczych i złożonych współrzędnie i podrzędnie.
 
 
Matematyka
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
 
Powtórzcie działania na ułamkach. Można skorzystać ze skanów umieszczonych jako praca domowa w Librusie lub ze strony
https://epodreczniki.pl/b/odktyj-zrozum-zastosuj/P4KexLAYo (ułamki zwykłe i liczby dziesiętne). Pracę proszę dokumentować w specjalnie założonym zeszycie (można zapisywać tylko obliczenia i wyniki podając nr zadań).
Ćwiczcie również działania na liczbach dodatnich i ujemnych, wykonując w zeszycie przedmiotowym ponownie zadania już przerobione lub korzystając z https://epodreczniki.pl/b/odktyj-zrozum-zastosuj/P4KexLAYo (są w zakładce liczby całkowite).
Każdy pracuje na miarę swoich możliwości.
Problemy proszę zgłaszać jako wiadomość w systemie Librus.Nauczanie domowe klasa 7a

Język polski

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Czytamy lekturę „Krzyżacy” H. Sienkiewicza.

- Rozwiązujemy ćwiczenia powtórzeniowe ze słowotwórstwa -  zeszyt ćwiczeń s. 133-135, a także 2 testy  z zeszytu ćwiczeń "Sprawdź, ile potrafisz"  s. 137-141; przygotowujemy się do sprawdzianu.

- Przygotowujemy się do napisania rozprawki z lektury „Opowieść wigilijna” K. Dickensa; proszę dokładnie zapoznać się z treścią lektury.

 

Biologia
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Proszę w zeszycie przedmiotowym zapisać odpowiedzi do zadań: 1, 2, 3, 4, 5, 7 i 8, które znajdują się w podręczniku na str. 222 i 223.

Ponadto wykorzystując informacje zawarte w podręczniku na stronach 178 – 187, ułożyć i rozwiązać krzyżówkę biologiczną, której hasłem będzie słowo dendryt. Proszę zapisać znaczenie słów użytych w krzyżówce i wyjaśnić hasło główne.

Zadania zostaną sprawdzone i ocenione.

Pozdrawiam

J. Gołębiewska

 

Język niemiecki
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Drodzy uczniowie, w związku z zaistniałą sytuacją przesyłam Wam zadania do wydrukowania i wykonania w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości, z którymi jesteśmy na bieżąco. W razie pytań lub jakichkolwiek wątpliwości proszę pisać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl Wydrukowane i uzupełnione materiały proszę przynieść do szkoły kiedy już będzie to możliwe w celu sprawdzenia i ocenienia Waszej pracy. 
 
 
Pozdrawiam
Karolina Dąbrowska
 

Religia

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Karty pracy przesłane przez Librusa

Pozdrawiam

Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Historia

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Powtórzenie wiadomości z działu czwartego. Przypomnienie odpowiedzi do pytań dotyczących tego działu opracowanych na lekcji.

 

 

Język angielski

kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

-Powtórzyć słownictwo do rozdziału 5 (str. 123 i 129 podręcznik), gramatykę (str. 54 i 55 podręcznik). Nauczyć się słówek do rozdziału 6 (str.124 podręcznik). 

Chętni uczniowie mogą rozwiązać  (i odesłać do sprawdzenia  na adres  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) test próbny z Operonu dla klas ósmych, który jest umieszczony na stronie szkoły wraz z nagraniem audio.

Arkusz Operon

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3

Nagranie 4

Nagranie 5

Nagranie 6

Nagranie 7

Nagranie 8

Nagranie 9

Nagranie 10

Nagranie 11

Nagranie 12

Nagranie 13

Zachęcam wszystkich uczniów do wykorzystania tego czasu na solidne powtórzenie tego co zrobiliśmy w szkole.  Uczniom zdolnym proponuję przekroczenie zalecanego przez nauczyciela  zakresu materiału według własnych możliwości i środków.
Jako załączniki do wykorzystania podaję test próbny dla ósmoklasistów i nagrania audio. Ze strony http://znamangielski.com/ mogą korzystać także uczniowie klas 1-8 do powtórzenia słownictwa i gramatyki.
Irena Zaorska
 
Matematyka
kontakt e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.