Aktualności

Filtr

Zebranie z rodzicami w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

6 grudnia 2023 r. (środa) – oddziały przedszkolne i klasy 1-3

Od godz. 15:00 – do godz. 17:00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

16.00spotkanie ze specjalistą do spraw profilaktyki uzależnień połączone z prezentacją – sala gimnastyczna

 Harmonogram oddziały przedszkolne i klasy 1-3

7 grudnia 2023 r. (czwartek) – klasy 4-8

Od godz. 15:00 – do godz. 17:30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas według harmonogramu.

16.00spotkanie ze specjalistą do spraw profilaktyki uzależnień połączone z prezentacją – sala gimnastyczna

 Harmonogram klasy 4-8

Pozostali nauczyciele, pedagog i psycholog oraz nauczyciele specjaliści pozostają do dyspozycji rodziców, oczekując w salach lekcyjnych, pokoju nauczycielskim oraz gabinetach specjalistycznych (szczegółowy przydział w harmonogramie).

 Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!!!

Z poważaniem,
Dyrektor Szkoły Podstawowej
Mikołaja Kopernika w Goworowie
mgr Barbara Marianna Grabowska

 

 

Gminny konkurs „Cztery pory roku”

14 listopada 2023 roku uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie gminnym „Cztery pory roku”. Wydarzenie zorganizowały nauczycielki Szkoły Podstawowej w Kuninie, pani Anna Kanclerz i pani Agnieszka Kośnik. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Jesień - obraz liśćmi malowany”. Dzieci przy użyciu zasuszonych liści stworzyły piękne prace, które zachwyciły jury pomysłowością.
Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Sobotka kl.Ia, Honorata Pons kl.Ib, Lilia Słucka kl.Ic, Hanna Pawłowska kl.IIa, Zofia Strzeszewska kl.IIb, Lena Błaszczak kl.IIIa oraz Aleksandra Rybaczyk kl.IIIb.
Prace ocenione były w trzech kategoriach wiekowych:
Klasy 1:
I miejsce – Natalia Sobotka SP w Goworowie
II miejsce – Lilia Słucka SP w Goworowie
III miejsce – Jakub Parzych SP w Goworowie Filia Szczawin
Wyróżnienie – Wiktoria Dudziec SP w Kuninie
Klasy 2:
I miejsce – Hanna Pawłowska SP w Goworowie
II miejsce – Julia Sikora SP w Kuninie
III miejsce – Zofia Strzeszewska SP w Goworowie
Klasy 3
I miejsce – Daria Luniak SP w Pasiekach
II miejsce – Zuzanna Sikora SP w Kuninie
III miejsce – Martyna Iwańska SP w Goworowie - Filia Szczawin
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a organizatorom dziękujemy za zaproszenie do wzięcia udziały w tym wydarzeniu.

Anna Rurka

Andrzejki w Filii w Szczawinie


29 listopada 2023 roku w Filii w Szczawinie odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Dzieci świetnie się bawiły poruszając się w rytmie znanych im piosenek. Oprócz zabaw tanecznych wszyscy mogli sobie powróżyć i dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości. Jaki będą wykonywały zawód, gdy dorosną, jak będą miały na imię ich sympatie, kto pierwszy zmieni swój stan cywilny i czy spełnią się ich marzenia.
To była wspaniała okazja do poznania dawnych zwyczajów, integracji i dobrej zabawy.

A. Podleś, B. Archacka

Uczymy się życzliwości

W naszej szkole 21 listopada 2023 roku obchodziliśmy Dzień Życzliwości . Z tej okazji Szkolny Klub Wolontariusza przygotował atrakcje, które miały na celu promowanie życzliwości i dobroci wśród społeczności szkolnej. Wszyscy mieliśmy okazję do tego, aby nauczyć się, jak okazywać życzliwość i dobroć. Życzliwość to jedna z najważniejszych wartości, które warto pielęgnować w życiu. Okazywanie jej sprawia, że szkoła jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem, w którym każdy czuje się dobrze.

Wolontariusze

„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!”

24 listopada 2023 r. dzieci z grupy „Misie” i „Biedroneczki” z Filii w Szczawinie obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy im od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości, jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy i pomagają zasypiać.
Na początku przedszkolaki poznały historię powstania pluszowego misia. Dzieci przypomniały sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych, takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Miały okazję obejrzeć prezentację, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i quizach oraz rozwiązywały zagadki.
Dużą atrakcją okazała się misiowa foto-budka, dzięki której dzieci mogły chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy. Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

K. Gałązka, A. Samorajska

Dzień życzliwości w oddziałach "zero"


We wtorek 21.11. dzieci z oddziałów „0” obchodziły Światowy Dzień Życzliwości. Był to czas pełen uśmiechów, miłych słów oraz pozytywnych emocji. Każde dziecko wykonało „kieszonkę życzliwości”. Znalazły się w niej słowa, które każdy z nas pragnie usłyszeć: „lubię Cię”, „dobrze, że jesteś”, „jesteś miła”, „miłego dnia”, itp. Dzieci zgodnie przyznały, że życzliwość to bardzo cenna cecha i należy o niej pamiętać zawsze, nie tylko w dniu święta.

Wychowawcy oddziałów „0”

Dzień "Pluszowego Misia"

24 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka z niezwykłą historią, która wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa ich największym przyjacielem.
Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem – misiem. Ponadto, dzieci poznały historię święta, a także wzięły udział w przygotowanych z tej okazji atrakcjach m.in. wykonały misiowe prace plastyczne, układały puzzle, opisywały przyniesione przez siebie pluszami, a na koniec wzięły udział w różnych zabawach muzyczno- ruchowych ze swoimi milusińskimi.

Wychowawcy klas 0: Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

„W dobrych ludziach wiele serc bije”


17 listopada 2023 roku, w świetlicy OSP w Goworowie odbył się II Koncert Charytatywny pod hasłem „W dobrych ludziach wiele serc bije”, z którego dochód w tym roku przeznaczono na wsparcie działalności Fundacji Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci. Organizatorem koncertu był Szkolny Klub Wolontariusza działający w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło wiele życzliwych osób. Pokazało, że ludzie w każdym wieku i z każdego miejsca mogą połączyć siły i wspólnie działać na rzecz dobra. Koncert rozpoczął się o godzinie 17:00 projekcją filmu, który specjalnie dla zebranych nagrali pracownicy fundacji. Przybliżył on cele i zakres działalności fundacji.
Występujący zaprezentowali szeroki repertuar, obejmujący zarówno utwory popularne, jak i mniej znane. Wykazali się talentem wokalnym i tanecznym. Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziałów przedszkolnych, które w kolorowych strojach zatańczyły i zaśpiewały piosenkę „Taniec Mai”. Drugi uczestnik to odważnie śpiewający pierwszoklasista, Julian Ostrowski. Zaproszenie na koncert przyjął również Uczniowski Klub Sportowy Atria z Ostrołęki, który zaprezentował pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich. Tancerze są reprezentantami Mazowieckiego Związku Tańca Sportowego, Federacji Tańca Sportowego oraz członkami World Dance Sport Federation. Zachwycili widzów pięknym tańcem wykonanym z elegancją i gracją, a publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Kolejni wykonawcy – Jan Grabowski, Franciszek Różański, Fabian Kuśmierczyk, Franciszek Bednarczyk i Błażej Zduniak – pokazali patriotyczną postawę, wykonując z dumą pieśń „Polska”. Następni uczestnicy to uczniowie klasy II b, a także ich rówieśnicy z klasy II naszej Fili w Szczawinie, którzy bez tremy śpiewali swoje utwory. „Zostań moją przyjaciółka” zaśpiewały Nadia Lipka i Lena Radecka. Swoje zdolności muzyczne zaprezentowała także Daria Kuśmierczyk, grając na gitarze utwór „Salsa”. Klasa IV a wystąpiła z uśmiechem na twarzy, śpiewając piosenkę „ Góry do góry”. Okazało się, że utwór cieszy się obecnie dużą popularnością wśród uczniów, dlatego został wykonany podczas koncertu aż trzykrotnie . Na scenie nie zabrakło rozśpiewanej klasy VI c z utworem „Hej wesele” przy akompaniamencie Karola Świądra, grającego na akordeonie. Zaproszenie na koncert przyjęła również niezawodna drużyna zuchów „Szmaragdowe liski” i 7 Goworowska Drużyna Harcerska „Zorza”, wprowadzając widownię w balladowe melodie. Jak zawsze mogliśmy liczyć na chór szkolny, prezentujący ambitny szlagier „Alleluja’. Piosenki patriotyczne zaśpiewały uczennice z klasy V b – Olga Strzałkowska i Zuzanna Twardziak. Goworowscy seniorzy z klubu „Jesienne Kwiaty” to osoby, które zawsze wspierają nasze działania. Chętnie uczestniczą we wszystkich lokalnych imprezach, uświetniając je swoimi muzycznymi umiejętnościami. Przyjmując zaproszenie na koncert, po raz kolejny pokazali, że mają gorące serca. Ostatnim punktem programu był występ pracowników naszej szkoły którzy również nie zawiedli. Ich występ był wokalnym podsumowaniem koncertu. Mimo że nie są profesjonalnym zespołem, to zaśpiewali piosenkę z dużym zaangażowaniem i pasją.
Atmosfera koncertu była wyjątkowo ciepła i serdeczna. Profesjonalne przygotowanie zapewnił Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie, za które serdecznie dziękujemy. Jesteśmy wdzięczni również pani Katarzynie Orlickiej – trenerowi klubu Atria wraz z tancerzami za włączenie się w tę inicjatywę oraz panu Wojciechowi Dziełakowi – naszemu lokalnemu przewoźnikowi za dowiezienie grupy tanecznej na występ. Po raz kolejny społeczność Goworowa pokazała, że ludzie tu mieszkający są wrażliwi i chętni do pomocy potrzebującym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi kwota 3010 zł zasili konto fundacji. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu II Koncertu Charytatywnego. Dziękujemy za pomoc, wsparcie, uczestnictwo i wspólne spędzenie piątkowego wieczoru.

Szkolny Klub Wolontariusza wraz z opiekunem Agnieszką Dąbrowską

Udział Uczniowskiego Klubu Sportowego "UKS TROPS" w rządowym programie "KLUB" 2023

 

Narodowe Święto Niepodległości

10 listopada 2023 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości pod hasłem "Gmina Goworowo dla Niepodległej". W centrum Goworowa spotkali się mieszkańcy gminy, władze samorządowe, społeczność naszej szkoły, również filialnej, szkoły powiatowej i przedszkola oraz pracownicy jednostek samorządowych gminy, które wspólnie zadbały o należyte upamiętnienie 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Złożono hołd wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny. W poważnym, podniosłym nastroju odśpiewano hymn państwowy, włączając się jednocześnie po raz kolejny do akcji „Szkoła do hymnu”. Prowadzący przypomnieli najważniejsze fakty z czasów walki o niepodległość. Przechodnie zatrzymywali się, odrywając się od codziennych obowiązków, aby choć przez chwilę uczcić to ważne narodowe święto. Wszyscy śpiewali pieśni patriotyczne, których słowa można było śledzić w pięknym śpiewniku, przygotowanym przez gminną bibliotekę. Uczniowie recytowali wiersze, a przedszkolaki tańczyły krakowiaka. Można było skosztować pysznych sucharków z cynamonem i miodem, które były przysmakiem Marszałka, napić się gorącej herbaty oraz zagrać w szachy z Józefem Piłsudskim, w którego rolę wcielił się dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych – pan Janusz Frydryk. Posłuchaliśmy również, co na temat niepodległości myślą maluszki ze żłobka, a na koniec wraz z kierownikami i dyrektorami jednostek, na czele z władzami gminy, zaśpiewaliśmy „Pierwszą Kadrową”. To wszystko dla naszej jedynej, ukochanej Ojczyzny, Ojczyzny – Polski i małej Ojczyzny – ziemi naszej gminy.

Uroczystość była poważna i jednocześnie radosna. Nawet słońce świętowało, darząc wszystkich swoimi ciepłymi promieniami.

Michał Niechoda

Wycieczka do Warszawy – uczymy się pisać sprawozdania

9.11.2023 r. klasy V i VI odbyły wycieczkę do Warszawy. Start, o godzinie 7:00 spod szkoły w Goworowie, autokarem Pana Wojtka i z Nim. Ze względu na korki, przez samą Warszawę jechaliśmy tyle co do niej. Na miejscu byliśmy przed godziną 10:00. Jedną z pierwszych atrakcji był park trampolin, na których się świetnie bawiliśmy. Po krótkiej rozgrzewce z trenerką, każdy znalazł coś dla siebie. Drugą atrakcją było nowe, jeszcze mało znane, ogromne i wysokie Muzeum Historii Polski. Nic dziwnego, że takie wielkie, historia naszego kraju też jest „wielka” 😊, o czym opowiedziała nam pani przewodnik. Mogliśmy poleżeć na sofach i patrzeć w sufit, na którym przesuwały się obrazy, słysząc w słuchawkach ciekawe informacje. Było to bardzo ciekawe. Po oddaniu słuchawek, wjechaliśmy windą na wieżę widokową, z której widać było panoramę Warszawy. Po muzeum wyruszyliśmy w drogę do galerii Blue City, a tam posililiśmy się trochę i pozwiedzaliśmy największą galerię handlową w stolicy. Po posiłku poszliśmy do kina na film pod tytułem ,,Lato, kiedy nauczyłam się latać’’. Film był bardzo ciekawy i wciągający. Pokazał, że spędzenie lata nastolatki z babcią nie musi być nudne, a może przynieść wiele pożytku, śmiechu i radości. W kinie można było obejrzeć film w pozycji leżącej (fotele się rozkładały). Kiedy wyszliśmy z galerii, było już ciemno. N

Naprawdę, podobała nam się ta wycieczka, chętnie pojechalibyśmy w drugą taką samą podróż.

Natka i Wika z VI c

Turniej szachowy

Dzień postaci z bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to doskonała okazja do świętowania na najróżniejsze sposoby. Bajki kryją w sobie mnóstwo tajemnic i sekretów, które dodają im jeszcze więcej magii i pozwalają odkrywać je wciąż na nowo. Aby zaakcentować Dzień Postaci z Bajek, dzieci z oddziałów zerowych wzięły udział w zajęciach, podczas których opowiadały o swoich ulubionych bajkowych bohaterach. Były konkursy, kolorowanki, zagadki oraz wspólne czytanie ulubionych utworów oraz oglądanie bajek. Dzień ten był okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale też do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

Wychowawcy oddziałów „0”: Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Edyta Waszkiewicz

Pasowanie na przedszkolaka

14.11.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się "Pasowanie na przedszkolaka". Dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierował Pan Wójt Piotr Kosiorek i Pani dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Przedszkolaki ślubowały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić z uśmiechem do przedszkola, być dzielnym Polakiem. Następnie Pani Dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonała pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik medale przedszkolaka. Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

K. Gałązka, A. Samorajska

Międzynarodowy Dzień Tolerancji w świetlicy szkolnej

14 listopada 2023 roku w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia krótkiej prezentacji, z której uczniowie dowiedzieli się co to jest tolerancja i dlaczego Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło takie święto. Następnie dzieci wysłuchały czytanej przez opiekuna biblioteki opowieści o akceptacji autorstwa Julii Volmert pt. „Jesteś jednym z nas”. Bardzo się wzruszyły historią misia Bartka i wiewiórki Basi, która jest wspaniałym przykładem na to, że każdy może być sobą, i tak jest najlepiej. Zrozumiały, że nie wolno nikogo przezywać, czy też wyśmiewać się z czyjegoś wyglądu. Dowiedziały się, że każdy ma prawo do wolności słowa, sposobu ubierania, wiary i szacunku ze strony drugiego człowieka, ponieważ wszyscy jesteśmy tak samo ważni.

A. Podleś, E. Skrzecz-Witkowska

Odbiór laptopów ministerialnych dla uczniów klas czwartych.


Drodzy Rodzice, finalizujemy kwestie formalne związane z przekazaniem uczniom klas czwartych laptopów ministerialnych.
W związku z tym zapraszam Państwa po ich odbiór według następującego harmonogramu:
1. Klasa IV a - wtorek 21.11.2023 r. w godzinach 8.00-10.00 i 12.00-15.30
2. Klasa IV b - środa 22.11.2023 r. w godzinach 8.00-15.30
3. Klasa IV c - czwartek 23.11.2023 r. w godzinach 8.00-15.30

Możliwe są również inne godziny odbioru po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z sekretariatem: 29 761 40 61 wew. 14. W razie pytań, proszę o kontakt z sekretariatem pod wskazanym wyżej numerem telefonu.

Z poważaniem,
Barbara Grabowska

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubujemy” – pod takim hasłem 10 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Goworowie miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie –uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Pierwszoklasiści do tego dnia przygotowywali się wytrwale pod kierunkiem swoich wychowawczyń: I a - p. Anna Kaczmarczyk, I b - p. Dorota Dumała, I c - p. Elżbieta Kucharczyk. Pierwszaki w obecności Dyrekcji, Nauczycieli i Rodziców wykazały się wieloma umiejętnościami, dzięki którym zdały egzamin na ucznia naszej szkoły. Po uroczystym ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez Panią Dyrektor Barbarę Grabowską.Pierwszoklasiści otrzymali dyplomy, medale i kuferek z niespodzianką.Na zakończenie był czas na wspólny poczęstunek i pamiątkowe zdjęcia. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci całej szkolnej rodziny, bo takich chwil nie sposób zapomnieć.

"Dla Niepodległej" uroczystość upamiętniająca 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

II Koncert Charytatywny

Mistrzostwa Powiatu w Piłkę Nożną Chłopców klas 7-8


21 października 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie odbyły się powiatowe zawody w piłkę nożną chłopców klas VII – VIII. Do rozgrywek przystąpiło 7 zespołów:
SP Goworowo, SP Baranowo, SP Myszyniec, SP Nasiadki, SP Rzekuń, SP Łęg Starościński, SP Kadzidło.
Drużyny zostały podzielone na dwie grupy podczas losowania:
Grupa A – SP Kadzidło, SP Łęg Starościński, SP Baranowo
Grupa B – SP Nasiadki, SP Myszyniec, SP Goworowo, SP Rzekuń
Wyniki naszej grupy po grze każdy z każdym wyglądały następująco:
1. SP Nasiadki – SP Rzekuń 0 : 6
2. SP Myszyniec – SP Goworowo 2 : 2
3. SP Nasiadki – SP Goworowo 0 : 7
4. SP Rzekuń – SP Myszyniec 0 : 1
5. SP Nasiadki – SP Myszyniec 1 : 4
6. SP Goworowo – SP Rzekuń 0 : 0

Po rozegraniu wszystkich spotkań w grupach A i B do półfinału zakwalifikowały się następujące zespoły:

Grupa A
1. SP Baranowo
2. SP Łęg Starościński
Grupa B
1. SP Myszyniec
2. SP Goworowo
W spotkaniu półfinałowym zagrały z sobą pierwszy zespół z grupy A (SP Baranowo) z drugim zespołem z grupy B (SP Goworowo) oraz pierwszy zespół grupy B (SP Myszyniec) z drugim zespołem grupy A (SP Łęg Starościński).
Po rozegranych meczach półfinałowych, które zakończyły się remisami, trzeba było rozstrzygnąć spotkania rzutami karnymi :
1. Baranowo – Goworowo 0 : 0
2. Myszyniec – Łęg Starościński 0 : 0
Rzuty karne w półfinale:
1. Baranowo – Goworowo 2 : 3
2. Myszyniec – Łęg Starościński 3 : 4

Po wygranej z SP Baranowo w rzutach karnych zakwalifikowaliśmy się do finału, w którym zagraliśmy z SP Łęg Starościński, a o trzecie miejsce zagrały SP Myszyniec z SP Baranowo gdzie SP Myszyniec z wygraną 2 : 1 zdobył trzecie miejsce. W meczu finałowym chłopcy z SP Goworowo wygrali 1 : 0 z SP Łęg Starościński i tym samym zdobyli pierwsze miejsce oraz drugi raz z rzędu obronili mistrza powiatu i tym samym zakwalifikowali się do zawodów międzypowiatowych, które odbędą się 5 listopada 2023r w Szkole Podstawowej nr. 6 w Ostrołęce.
Naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Subzda (otrzymał statuetkę najlepszego zawodnika zawodów), Mateusz Dąbrowski, Igor Zięba, Szymon Walczak, Cezary Rybaczyk, Szymon Gąsior, Aleksander Lendzioszek, Mateusz Wróblewski, Tomasz Gołebiewski.
Bardzo dziękuje chłopcom, którzy dzielnie walczyli i godnie reprezentowali naszą szkołę.

Jarosław Karpiński

Nowa inicjatywa Rodziców.

 
Z inicjatywy Rodziców naszych uczniów powracamy do Państwa z zabawą w remizie. To dzięki Ich zaangażowaniu został powołany nowy komitet społeczny, który zaprasza na biało-czarne ostatki. Liczymy na Państwa obecność i jak zawsze dobrą zabawę. 
 
 

W poszukiwaniu utraconego humoru

7 listopada 2023 r.
Dzisiaj obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Noniek” w Ostrołęckim Centrum Kultury w wykonaniu artystów Teatru Lalki i Aktora z Łomży.
„Noniek” Marty Guśniowskiej to wspaniała opowieść o bohaterze, który w tajemniczy sposób utracił dobry humor. Wyruszył więc w podróż, aby go odnaleźć. W poszukiwaniach towarzyszył mu Komar – tajemniczy detektyw, który zaprowadza Nońka najpierw do Biura Rzeczy Zagubionych , a potem do Biura Rzeczy Ukradzionych. Podczas wędrówki bohater spotyka Ślimaka, który nie ma czasu i Pająka, który nie panuje nad swoją pajęczyną. Opowieść kończy się szczęśliwie, gdyż do chłopca wraca humor.
Przygody Nońka pozwolą naszym dzieciom zrozumieć własne , czasem trudne emocje oraz problemy, jakie z nich wynikają. Radosne oczy i uśmiech na twarzy mogą często pomóc uwierzyć, że wszystko się jakoś ułoży.

Barbara Rutkowska

Bezpieczna droga do szkoły

Jesienne szarugi powodują, że dzieci stają się coraz bardziej niewidoczne na drodze. Dzisiaj w naszej szkole na ten problem zwróciła uwagę pani policjantka Małgorzata Ościłowska. Przypomniała zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W imieniu Posterunku Policji w Goworowie przekazała naszym uczniom kamizelki odblaskowe, które ochronią dzieci podczas spacerów i wycieczek.
Dziękujemy za wspaniały prezent!

Kierownik filii Barbara Rutkowska

Niezapomniane spotkanie z autorką „Sędziego”

We wtorek 31 października 23 roku starsi uczniowie (klasy VII i VIII) mieli okazję poznać młodą pisarkę – Oliwię Marczak. Jak wspomniała podczas spotkania lubi czytać i zawsze marzyła, by napisać książkę. Tak więc udało się i jej literacki debiut rozpoczął kryminał pt. Sędzia,którego rozdziały nawiązują do cytatów z literatury dziecięcej - Kubusia Puchatka(?). Zafascynowana pracą taty – policjanta, zainteresowana medycyną sądową postanowiła stworzyć niebanalną  historię o sposobie zemsty. Ta miła, filigranowa i sympatyczna siedemnastolatka poprowadziła czytelnika przez świat okrucieństwa, zemsty i mordu w sposób iście dojrzały i niezwykle przemyślany. Jak wspomniała podczas rozmowy wiele zawdzięcza tacie. Mama była jej pierwszym recenzentem i zachęcała do finalizacji dzieła. W ten sposób w ciągu dwóch lat powstała powieść kryminalna, która w październiku ujrzała światło dzienne. Podczas rozmowy, w bardzo przyjemnej atmosferze, zebrani mieli okazję dowiedzieć się, że Oliwia „jest nasza”,pochodzi z Lipianki i tutaj często przyjeżdża do rodziny, więc jeśli ktoś będzie miał ochotę na indywidualne spotkanie i głębsze poznanie autorki Sędziego,to ma ku temu okazję. Tymczasem nasza świeżo upieczona literatka przygotowuje się do matury i, jak należałoby się domyślać, język polski pisze w rozszerzeniu. Ale matura a literatura to dwie zupełnie odrębne dziedziny.

Dziękujemy Gminnej Bibliotece Publicznej za możliwość spotkania z Oliwią Marczak.

Agnieszka Kosiorek

Dzień Postaci z Bajek


Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci z Fili w Szczawinie wzięły udział w bajkowym spotkaniu, podczas którego opowiadały o swoich ulubionych bohaterach.
Następnie wykonywały zadania, które wymagały wykazania się znajomością treści bajek.
Dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle oraz rozpoznawały bajkę po rekwizycie. Wysłuchały bajki pt. "Czerwony Kapturek" a następnie odpowiadały na pytania dotyczące czytanej treści. Okazało się ,iż przedszkolaki bardzo dobrze znają bajki i doskonale radziły sobie z zadaniami. W nagrodę każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy medal.

Arleta Samorajska

„Dary Pani Jesieni”


6 listopada 2023 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu "Dary Pani Jesieni" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filia w Szczawinie.
Celem konkursu było dostrzeżenie piękna jesieni. Uczestnicy wykazali się umiejętnością wykorzystania i zastosowania różnych technik plastycznych. Komisja miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo ciekawe i twórcze, każda miała w sobie coś pięknego i oryginalnego.
Jury, jako kryterium oceny wzięło pod uwagę: pomysłowość, zgodność z tematem oraz walory artystyczne pracy. Spośród 20 prac komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych:

3-latki
I miejsce – Franciszek Rurka
II miejsce – Kamil Wróblewski
III miejsce – Maria Brzozowska

4-latki
I miejsce – Emilia Anna Żach
II miejsce – Antoni Łojek
II miejsce – Igor Mech

5-latki
I miejsce – Zofia Plata
II miejsce – Dorota Pazik
III miejsce – Maria Plata

Wyróżnienie: Lena Małaszek

Zwycięzcom gratulujemy!
Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Gałązka

 

Turniej siatkarskich "dwójek"

 
28 października w hali im. Arkadiusza Gołasia odbył się turniej siatkarskich "dwójek" zorganizowany przez OTPS Nike Ostrołęka. W dwóch kategoriach wiekowych (klasy czwarte, piąte i szóste) startowało po 16 drużyn. Łącznie zagrało 120 zawodniczek z Goworowa, Czerwina i Rzekunia oraz ostrołęckich szkół - SP nr 2, SP nr 5, SP nr 6. 
 
Kolejność drużyn w turnieju:
Klasy czwarte:
Miejsce 1-SP 2(1)
Miejsce 2-SP Czerwin 1
Miejsce 3-SP5(2)
Miejsce 4-SP6(1)
Miejsce 5-SP5(1)
Miejsce 6-SP Goworowo 1 -Świąder Zofia, Kowalczyk Oliwia, Brejnak Marianna
Miejsce 7-SP2(2)
Miejsce 8-SP6(2)
Miejsce9-SPCzerwin 2
Miejsce 10-SP5-(3)
Miejsce 11-SP 2(3)
Miejsce 12-NIKE 2
Miejsce 13-Czerwin 3
Miejsce 14-Goworowo 2-Lipka Nadia, Gęsich Julita, Radecka Lena, Mierzejewska Aleksandra 
Miejsce 15-NIKE 1
Miejsce 16-SP 6(3)

Karol i Luis - milusińscy goście

 

W słoneczny poniedziałek 30 października odwiedzili nas Karol i Luis. Mowa o dwóch sympatycznych alpakach z farmy „Narsena” z Wyszla, które przyjechały z wizytą do klas pierwszych. Alpaki to egzotyczne, przemiłe zwierzęta, cenione choćby ze względu na wełnę oraz dobre relacje z ludźmi, a szczególnie z dziećmi. Spokój tych zwierząt i delikatne usposobienie poprawiają samopoczucie, uspokajają i relaksują. Dzieci dowiedziały się, że alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i zamieszkują tereny Ameryki Południowej. Są bardzo delikatnymi zwierzętami i łatwo zaadaptują się w nowym środowisku. Potrafią dostosować się do różnego klimatu: suchego i upalnego lata, a także do mroźnych zim. Opiekunka zwierząt, pani Natalia Mierzejewska chętnie odpowiadała na pytania dzieci, które obserwowały alpaki z bliska, karmiły marchewkami, które są ich przysmakiem, jak dla ludzi słodycze. Sam wygląd alpak wzbudził sympatię uczniów, dlatego nie miały oporów, aby je pogłaskać czy przytulić. Największą rolę odegrał tu dotyk, który poprzez wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia, uspokaja i wycisza. To niezwykłe spotkanie dostarczyło wszystkim wiele radości.

 

Absolwenci Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie wracają do szkolnych ławek po prawie pół wieku

W minioną sobotę – 28 października – miałam niezwykłą przyjemność gościć w murach Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie jej absolwentów, którzy zdecydowali się na powrót do szkolnych ławek po 48 latach od ukończenia szkoły. Już na parkingu przed szkołą spotkaniu towarzyszyły ogromne emocje. Radość z rozpoznanych twarzy i zaskoczenie, że wcale nie było to takie trudne, jak niektórzy się obawiali. Przywitanie na dziedzińcu szkoły było bardzo serdeczne. Zdjęcia przy popiersiu patrona i w Ławeczce Absolwenta, a później wejście, jak za dawnych lat, do starej dobrej szkoły. Tu właśnie odbyła się pierwsza oficjalna część spotkania, które zostało zaplanowane przez organizatorów w najdrobniejszych szczegółach. Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w niej, jak również w fantastycznej lekcji języka polskiego w sali nr 3 na II piętrze, która wówczas była właśnie ich salą. Temat lekcji, jaki został zapisany na tablicy to: „Dziękuję”. Zajęcia na tę wyjątkową okoliczność poprowadziła wychowawczyni, a jednocześnie nauczyciel języka polskiego – pani Krystyna Drabot. Dla każdego przygotowała indywidualne imienne podziękowanie na piśmie w formie pięknego wiersza oraz fotografie z tamtych szkolnych lat. Dwie osoby zostały wyróżnione dodatkowymi podziękowaniami i wspomnieniami, a to z tego powodu, że jako dorosłe osoby powróciły w mury szkoły w roli pedagogów i współpracowały z panią Krystyną. Jedna z „uczennic” odczytała swoje wierszowane wspomnienia ze szkolnych lat. Potem już spontanicznie popłynęły opowieści o tym, co było, a nie wróci więcej. Chwilą ciszy i krótką modlitwą uczcili również tych kolegów ze swojej klasy, którzy już nie żyją. Został też odczytany list od absolwentki tej klasy, która mieszka w Kanadzie. Wszyscy wpatrywali się w fotografie, które nadesłała i próbowali w nich odnaleźć Asię z tamtych lat. Wspomnieniom wychowawczyni i uczniów nie było końca. Pani pamiętała szczegóły dawnych lekcji i aktywność swoich uczniów przy omawianiu lektury „Kto mi dał skrzydła”. Oni zaś, oprócz tego, jak się ubierała i jaka była piękna, szczególnie zapamiętali to, ile serca wkładała w ich edukację i wychowanie. Każdy z uczestników tego niezwykłego spotkania mógł osobiście podziękować swojej wychowawczyni za to, co od niej otrzymał i co jej zawdzięcza. Zrobili to też jako klasa.

Najsilniejsza drużyna siatkarska pracowników w gminie

W sobotę 28 października 2023 r. w hali ZSP w Goworowie został rozegrany 4 Turniej Piłki Siatkowej pod patronatem Wójta Gminy Goworowo – pana Piotra Kosiorka w ramach akcji Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Goworowie „Sobota bez uzależnień”. Był on skierowany do drużyn złożonych z pracowników instytucji działających na terenie gminy Goworowo. Jak co roku, drużyna naszej szkoły podjęła wyzwanie i przystąpiła do rozgrywek siatkarskich w składzie: Jarosław Karpiński, Jacek Dobrzyński, Michał Niechoda, Mirosław Drabot, ks. Tomasz Czarnowski, Agnieszka Dudziec i Elżbieta Bieniecka. Choć zawsze wiadomo, że idziemy się tam dobrze bawić, to jednak duch rywalizacji daje o sobie znać i kusi, żeby zawalczyć o I miejsce, co, szczerze mówiąc, zupełnie nie przeszkadza w dobrej zabawie. Nasza dzielna drużyna spisała się na medal. Zajęła II miejsce, a ponieważ wyprzedzili ich tylko młodzi i grający na co dzień uczniowie szkoły średniej, dla nas to tak, jakbyśmy wygrali. Brawo Kochani! Kolejny raz pokazaliście klasę. Jesteście chlubą i dumą naszej szkoły.

Barbara Grabowska

"Kolorowe kredki bardzo lubią mnie!"

22 listopada w sali logopedycznej świętowaliśmy Dzień Kredki. To bardzo lubiane narzędzie do malowania, a także wykorzystywane podczas ćwiczeń aparatu artykulacyjnego. Dzieci ćwiczyły motorykę małą rysując po śladzie, kodowanie oraz wyobraźnię i orientację przestrzenną, układając kredki w odpowiednim kierunku. Towarzyszyła nam tego dnia piosenka "Kolorowe kredki", a po skończonych zajęciach uczestnicy otrzymali medale.

E. Lubiak, Ż. Korczakowska

Dzień "Pluszowego Misia"

25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko  przyniosło swoją ulubioną przytulankę i opowiedziało o niej kilka słów. Tego dnia poznaliśmy m.in. historię powstania pluszowego misia, wykonaliśmy piękne prace plastyczne, uczestniczyliśmy w licznych grach, zabawach ruchowych oraz muzyczno- tanecznych związanych z obchodzonym przez nas świętem. Śmiało można stwierdzić, że ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości, uśmiechu oraz pozwolił przenieść się choć na chwilę w krainę wyobraźni.

Milena Gołębiewska, Dorota Sobotka, Magdalena Dumała

Jesienne gry

W dniu 17 listopada w naszej szkolnej świetlicy w Szczawinie odbyły się twórcze zajęcia w kolorach jesieni z Panią Sylwią Kuligowską. Dzieci miały okazję zobaczyć, w jak ciekawy sposób można się bawić korzystając z darów jesieni. W programie zajęć były zabawy sensoplastyczne, kolorowe masy, musujące kasztany, sensoboxy oraz wiele innych kreatywnych zabaw stymulujących zmysły.
To było niezwykłe popołudnie. Mimo ponurej aury na zewnątrz, w naszej świetlicy zawitało słońce i mnóstwo radości! Serdecznie dziękujemy!

Bogumiła Archacka

Nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji BohaterON - włącz historię!


Jest to akcja poświęcona Powstańcom Warszawskim, pamięci o Nich i wdzięczności za poświęcenie dla Ojczyzny.
W ramach działań uczniowie klas ósmych poznawali wojenne życiorysy powstańców.
Już na szkolnej wycieczce do Warszawy poznali losy młodych powstańców, którzy poświęcili życie dla wolnej Polski, którzy nie bali się cierpienia ani śmierci, bo wiedzieli, że ich patriotyczny zryw ma ogromny sens dla odzyskania wolności. Nawet jeśli przyjdzie ona po latach.
Na lekcjach o Powstaniu Warszawskim "szukali" bohaterów tych wydarzeń w swoich domach i rodzinnych miejscowościach. Poznali nową historię powstania, ukrytą dotąd we wspomnieniach swoich najbliższych.
Najbardziej zaangażowali się uczniowie klasy 8c, którzy poszukują historii nieodkrytej na zajęciach koła historycznego. Uczestniczyli chętnie we wszystkich zamierzeniach oraz sfinalizowali całą akcję. Razem z opiekunem koła wykonali plakaty okolicznościowe, wykonali zdjęcia, umieścili pamiątkowy wpis na stronie BohaterONu, dzięki któremu Goworowo (nasza szkoła) znalazło się jako punkt na mapie ogólnopolskiej akcji wdzięczności Powstańcom Warszawskim.

Bożena Drabot

Dyskoteka andrzejkowa w Filii w Szczawinie


24 listopada 2022 roku w Filii w Szczawinie została zorganizowana dyskoteka z okazji zbliżających się andrzejek.
Dzieci świetnie się bawiły przy dźwiękach znanych piosenek. W przerwach między kolejnymi utworami maluchy mogły sobie powróżyć i dowiedzieć się, co ich czeka w przyszłości.
Uczestnicy zabaw rzucali za siebie zdjęty but, aby sprawdzić, czy spełni się pomyślane przez nich wcześniej marzenie. Nie zabrakło ustawiania butów w kierunku drzwi po to, aby dowiedzieć się, kto pierwszy zmieni swój stan cywilny, czy też miłosnej wróżby, polegającej na poznaniu imienia przyszłej sympatii. W nadmuchanych balonach znalazły się karteczki z dobrymi radami, a na kolorowych liściach różne symbole.
Zabawy i wróżby cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Niestety, to co dobre, szybko się kończy. Szkoda, że kolejne wróżby dopiero za rok.

Organizatorzy: A. Podleś, B. Archacka

Zaelektryzowani z wizytą w naszej szkole