Aktualności

Filtr

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia

Świąteczne nagranie uczniów klas 4-8

Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem

Uczniowie klas 0-3 Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie postanowili podtrzymać tradycję wspólnego Kolędowania z Babcią i Dziadkiem, lecz w nieco innej formie. Troszcząc się o zdrowie i bezpieczeństwo swoich najbliższych, przedstawili najpiękniejsze kolędy i pastorałki w formie nagrań. Niech popłyną one wraz z życzeniami świątecznymi do rodzin naszych maluchów.

Zapraszamy do wspólnego oglądania.

Dyrekcja szkoły z Wychowawcami klas "0" - 3

Szkolny konkurs „Szopka Betlejemska”

 

Konkurs został zorganizowany przez katechetów: Katarzynę Bochenek, ks. Pawła Szabłowskiego i Bogumiłę Lewicką-Mróz. To wspólne przedsięwzięcie miało na celu: poznanie historii powstania szopki bożonarodzeniowej, rozwijanie zainteresowań historycznych, teologicznych i plastycznych uczniów oraz rozwijanie zdolności manualnych. Konkurs adresowany był do uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z Filią w Szczawinie. Wpłynęły 33 przepiękne, przestrzenne szopki. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach.
Klasy 1-3:
I miejsce: Zofia Kołodziejczyk, kl. 2b i Antonina Kowalczyk, kl. 1b
II miejsce: Zuzanna Gęsich, kl. 1b
III miejsce: Szymon Galarski, kl. 1a
Wyróżnienia: Łukasz Gołębiewski, kl. 2b i Aleksandra Zięba, kl. 1b
Oryginalność: Oliwia Rybaczyk, kl. 2b
Klasy 4-8:
I miejsce: Michalina Zięba, kl. 4b
II miejsce: Anna Puczkowska, kl. 7a i Łucja Niegowska, kl. 4b
III miejsce: Jan Dąbrowski, kl. 4b
Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy w przyszłym roku.

Katecheci

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!


Dnia 16.12.2021 r. nasza społeczność szkolna przeżywała wydarzenia związane z narodzinami Jezusa Chrystusa. Z tej też okazji zostały przygotowane przez dzieci i nauczycieli jasełka. Występy odbywały się w dwóch grupach wiekowych. Swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Goworowo, p. Piotr Kosiorek.
Jasełka przybliżyły wydarzenia opisane w Piśmie Świętym i przekazane przez Tradycję. Ukazały narodziny Jezusa jako wypełnienie obietnic Boga dotyczących przyjścia Mesjasza, Zbawiciela. Wskazywały różne postawy ludzi wobec narodzin Dziecka. Mówiły również o potrzebie wzajemnej zgody, miłości i otwartości na drugiego człowieka.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim wielu łask od Boga, Który pragnie przychodzić do nas i być pośród nas. Umiejmy znaleźć czas dla Tego, o którym przypominają Święta. Niech będzie to czas także na docenienie obecności i bliskości innych, których nie zawsze może doceniamy lub nie jest nam łatwo się z nimi porozumieć. Narodzony Chrystus pragnie wlewać w nasze serca miłość, pokój i dobro, a tego wszystkim nam potrzeba!

Katecheci

Kiermasz bożonarodzeniowy

Akcja świąteczna dla dzieci "List"

Okres przedświąteczny to czas, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani. W natłoku obowiązków nie powinniśmy jednak zapominać o tych, którzy potrzebują naszego wsparcia. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie razem ze swoimi wychowawcami przyłączyły się do drugiej edycji akcji świątecznej "List", organizowanej przez Wirtualną Polskę i Fundację Cancer Fighters. Wykonały przepiękne karty bożonarodzeniowe, które następnie przesłały tradycyjną pocztą dla podopiecznych fundacji, aby dodać im otuchy w walce z chorobą nowotworową.

B. Rutkowska, A. Podleś

Bajkowe Jasełka w filii w Szczawinie

Tradycją jest wystawianie przez uczniów jasełek w okresie przedświątecznym. Dzieci wcielają się wtedy w małych aktorów, aby przypomnieć dzień narodzin Jezusa. W tym roku przedstawienie zostało wystawione w klimacie bajkowym. Do żłóbka przyszli i pokłon Dzieciątku oddali nie tylko pasterze i trzej królowie, ale również postacie ze znanych baśni: Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śnieżka z krasnoludkami i rybak ze złotą rybką. Postacie  przypomniały  dzieciom i  zaproszonym gościom o wyjątkowych przesłaniach oraz przywołały  wspomnienia z dzieciństwa, ponieważ zarówno mądrość z bajek i miłość płynąca z szopki betlejemskiej są ponadczasowe. Dziękujemy małym aktorom za wzruszający występ.

Katarzyna Bochenek

Mikołajowe dary na święta

W środę, 15 grudnia 2021r. dzieci obejrzały spektakl pt. „Mikołajowe dary", w którym wystąpili artyści Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku.
Dzieci wraz z Matyldą szukały zaginionego Mikołaja. Martwiły się, że ktoś go może porwał. Z pomocą przyszedł Anioł, który zebrał dziecięce uśmiechy, serduszka, uściski i podarował je Mikołajowi znalezionemu w fabryce zabawek.
Główni bohaterowie zwrócili uwagę, że nie tylko prezenty świąteczne są ważne, ale także zdrowie, miłość i życzliwość. Przedstawienie wprowadziło nas w miły, świąteczny nastrój.

Barbara Rutkowska – kierownik filii

Organizacja pracy szkoły w czasie nauki zdalnej

W okresie od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie klas I- VIII naszej szkoły (od 23.12.2021r. do 31.12.2021r. - w okresie przerwy świątecznej zajęcia dydaktyczne nie odbywają się).

W związku z powyższym:

Oddziały przedszkolne:
1. Oddziały przedszkolne – pozostają w systemie nauczania stacjonarnego, zajęcia realizowane są zgodnie z obowiązującym tygodniowym planem zajęć.
2. Dyrektor szkoły ma możliwość zawieszenia funkcjonowania oddziałów przedszkolnych, jeżeli wystąpią przesłanki zagrażające życiu
i bezpieczeństwu uczniów.
3. Szkoła zapewnia dowóz i dożywianie.
4. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Klasy I-III:
1. Klasy I-III – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.
2. W okresie nauki zdalnej, dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić opieki z ważnych przyczyn, szkoła organizuje opiekę świetlicową oraz realizację zajęć zdalnych na terenie szkoły. Warunkiem jest złożenie wniosku.

Klasy IV – VIII:
1. Klasy IV – VIII – pracują w systemie nauczania zdalnego na platformie Teams zgodnie z obowiązującym planem zajęć.

Ponadto:
1. W dalszym ciągu w szkole odbywają się przy zachowaniu reżimu sanitarnego:
• zajęcia rewalidacyjne;
• zajęcia wspomagające (realizowane do 22.12.2021 r.);
2. Nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog pracują w trybie stacjonarnym lub zdalnym, w uzgodnieniu z dyrektorem, w zależności od obecności uczniów na zajęciach w trybie stacjonarnym.
3. Uczniowie, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie mogą realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania mają możliwość realizacji zajęć z wykorzystaniem metod
i technik kształcenia na odległość na terenie szkoły. Szkoła zapewnia wówczas dowóz i dożywianie. Przywozy i odwozy będą odbywać się zgodnie z harmonogramem oddziałów przedszkolnych.
4. Rodzice mają możliwość wypożyczenia laptopów do realizacji przez uczniów zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
5. W celu zapewnienia prawidłowej organizacji pracy w szkole nauczyciele biblioteki, specjaliści, psycholog i pedagog mogą zostać oddelegowani do wykonywania zadań zleconych przez dyrektora szkoły.

dyrektor szkoły
Barbara Grabowska

Zarządzenie nr XII/2021/2022

Zarządzenie nr XI/2021/2022

Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej

24 Listopada 2021 roku w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbył się „Konkurs pieśni i piosenki patriotycznej” pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Udział wzięły szkoły podstawowe z Goworowa, Borawego, Pasiek jak również ponadpodstawowe: ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowała Maja Strzałkowska, która wykonała pieśń pt. „Żeby Polska była Polską” oraz duet Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka, którzy wykonali pieśń pt.„Bywaj dziewczę zdrowe”. Jury konkursu przy wyborze zwycięzców zwracało uwagę na dobór repertuaru, walory wokalne, dykcję oraz wymowę jak również ogólny wyraz artystyczny wykonawców.
Laureatami konkursu w naszej kategorii zostali:
Paweł Grabowski i Zuzanna Gałecka - I miejsce
Maja Strzałkowska - III miejsce.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Spotkanie z Mikołajem


Jest taki jeden dzień w roku, na który czekają wszystkie dzieci, a mianowicie Mikołajki. Tego dnia mają możliwość spotkać się z wyjątkową osobą, czyli św. Mikołajem. Tak było i w tym roku. Do dzieci z oddziałów przedszkolnych zawitał Mikołaj. Radość naszych przedszkolaków była ogromna. Dzieci w ramach wdzięczności za poświęcony im czas oraz wspólne spotkanie, pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały świąteczne piosenki, a także zaprezentowały specjalnie przygotowany na tą okazję układ taneczny. Mikołaj był zachwycony, a w nagrodę wręczył dzieciakom drobne upominki, bo jak wiadomo 24 grudnia przyjdzie do nich z innymi niespodziankami.

Wychowawcy klas 0

Poznajemy świat, czyli kreatywna geografia w naszej szkole


W ramach omawianych na lekcjach geografii tematów uczniowie klas piątych, szóstych, siódmych i ósmych tworzyli plany zagospodarowania terenów wokół szkoły, makiety Układu Słonecznego, jadalne profile globowe, wykonane z artykułów spożywczych i ekologiczne globusy z dyni. Tym samym ćwiczyli zagospodarowanie przestrzenne, budowę Układu Słonecznego, charakterystykę poszczególnych planet, pionowe przekroje gleb w Polsce, rozmieszczenie kontynentów i oceanów oraz kierunki geograficzne.
Ciekawi świata uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością, a ich prace można podziwiać w sali nr 2 i na załączonych zdjęciach.

Małgorzata Kisiel

Zarządzenie NR X/2021/2022

Zarządzenie nr IX/2021/2022

Zapytanie ofertowe

Goworowo, dn. 2021.12.09

Szkoła Podstawowa
im. M. Kopernika w Goworowie
Goworówek 43a
07-440 Goworowo

ZAPYTANIE OFERTOWE

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zaprasza do składania ofert cenowych na dostawę wyposażenia pracowni w ramach programu „Laboratorium Przyszłości”. Zakres zamówienia został opisany szczegółowo w załączniku do niniejszego zapytania. Wszystkie nazwy własne materiałów i urządzeń użyte w zapytaniu są podane przykładowo i określają jedynie minimalne oczekiwane parametry jakościowe oraz wymagany standard. Jeśli w opisie zostały wskazane znaki towarowe, patenty oraz pochodzenie urządzeń i materiałów należy je traktować jako propozycje. Zamawiający dopuszcza zastosowanie równoważnych materiałów i urządzeń w stosunku do zaplanowanych z zachowaniem tych samych lub lepszych standardów technicznych, technologicznych i jakościowych. Ponadto zamienne materiały lub urządzenia przyjęte do wyceny winny spełniać funkcję, jakiej mają służyć, winny być kompatybilne z pozostałymi urządzeniami, aby zespół urządzeń dawał zamierzony efekt, nie mogą wpływać na zmianę rodzaju i zakresu dostawy. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne opisywane przez Zamawiającego, jest obowiązany wykazać, że oferowane przez niego urządzenia lub materiały spełniają wymagania określone przez Zamawiającego. Wszystkie dostarczane elementy zamówienia muszą być fabrycznie nowe, oryginalnie zapakowane, wraz z gwarancją producenta. Opisane w załączniku materiały i urządzenia należy dostarczyć w terminie do 31 maja 2022 roku. Zamawiający przewiduje płatność częściową w ramach zawartej umowy w kwocie 60% wartości zamówienia, płatnej w terminie do 28 grudnia 2021 roku.
Ofertę z podaniem nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę, ceny całkowitej brutto zamówienia oraz cen jednostkowych brutto za poszczególne części zamówienia (oddzielnie SP Goworowo i filia Szczawin) należy złożyć do dnia 15 grudnia 2021 roku do godziny 10.00. Sposób złożenia – drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Rozliczenie dostaw nastąpi na podstawie faktur, sporządzonych po podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Termin płatności faktur - 14 dni.

Zmiana treści zapytania ofertowego
Zamawiający dopuszcza złożenie oferty dla wybranych przez Oferenta elementów zapytania ofertowego, przedstawionych w załączniku Zestawienie materiałów i urządzeń. Oferta nie musi dotyczyć wszystkich pozycji zamawianych materiałów i urządzeń.

Zestawienie materiałów i urządzeń

Klauzula RODO

Dyrektor szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Barbara Grabowska

 

Nasze mikołajki w „Urwisie”

Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
W tym roku pojechaliśmy na spotkanie z Mikołajem do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce.
Na początku w bawialni czekały na dzieci różne atrakcje: baseny z piłkami, labirynty, pomosty, samochody, piłkarzyki, bilard, armatki pneumatyczne, labirynty, PS4 z goglami VR oraz mega klocki.
Po wspaniałej zabawie nastąpiło spotkanie z Mikołajem. Dzieci śpiewały dla niego piosenki, a następnie wszyscy dostali prezenty. Mikołaj dziękował za odwiedziny i świąteczne życzenia.
Pobyt w sali zabaw „Urwis” dostarczył nam wiele radości i wrażeń, był wspaniałą mikołajkową przygodą.

Barbara Rutkowska

Pasowanie na przedszkolaka

W dniu 25.11.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci, które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierowała Pani dyrektor Barbara Grabowska.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie.
Dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pań i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pani dyrektor, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczyła dzieciom dyplomy, a Pani kierownik medal przedszkolaka.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Natalia Zięba, Katarzyna Gałązka

Czy znasz Świętego Maksymiliana Kolbego?

Uczniowie klas 1-3 w Filii w Szczawinie wzięli udział w konkursie plastycznym „Setna rocznica wydania pierwszego numeru Rycerza Niepokalanej”.  Konkurs był ciekawą formą zapoznawania z osobą św. Maksymiliana Kolbego. Laureatami  szkolnego etapu zostali: Zuzanna Gałązka, Wiktoria Oleksiak i Aleksandra Rabuczewska. Prace uczniów, którzy znaleźli się na podium zostały wysłane na finał Ogólnopolskiej Olimpiady o św. Maksymilianie.

Katarzyna Bochenek

Zarządzenie Nr VII/2021/2022

Andrzejki na wesoło!


30 listopada 2021 roku w Filii w Szczawinie obchodziliśmy "Andrzejki”. Dzieci dowiedziały się o historii tego święta i jak ciekawie można je spędzić. Chętnie brały udział w przygotowanych przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego wróżbach i zabawach.
Zaczęło się od baloników z dobrymi radami. Potem uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedną tworzyły dziewczęta, natomiast drugą chłopcy. Odbył się wyścig butów, aby sprawdzić, kto w przyszłości jako pierwszy zmieni stan cywilny. Kolejna wróżba polegała na rzucaniu butami za siebie, aby móc spełnić pomyślane wcześniej życzenie. Następnie dzieci zrywały wybrane listki z drzewka szczęścia, na których znajdowały się różne symbole. Na koniec próbowały łapać szczęście, zabierając koleżankom i kolegom przyczepione ogonki.
To spotkanie dostarczyło dzieciom wielu pozytywnych emocji. Uśmiech na ich twarzach świadczył o tym, że wspaniale się bawiły.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Andrzejki w naszej szkole

Miód zdrowszy niż cukier !


Świetliczaki uczestniczyły w spotkaniu z Panem Michałem Niechodą, nauczycielem naszej szkoły, którego pasją jest pszczelarstwo. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o życiu i zwyczajach pszczół, o tym jak zbierają pyłek, czym się żywią, jak spędzają zimy, porozumiewają się, rozmnażają oraz w jaki sposób wychowują swoje potomstwo. Pan Michał wyjaśnił też dzieciom, jakie właściwości zdrowotne ma miód. Zalecił częste jego spożywanie, gdyż jest to produkt naturalny pełen właściwości leczniczych. Nasi milusińscy z zaciekawieniem oglądali plastry miodu, strój pszczelarza, obejrzeli przybory, których pszczelarz używa w swojej codziennej pracy.
Na koniec wszyscy degustowali słodki i zdrowy miód.

Nauczyciele świetlicy

Wycieczka do Warszawy

18 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły z klas VII-VIII wraz z opiekunami: E. Bieniecką, A. Dąbrowskim, E. Lubiak i A. Dąbrowską udali się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Nowoczesne, multimedialne muzeum, zrobiło na nas duże wrażenie, dostarczyło wielu wspaniałych przeżyć i stanowiło wspaniałą żywą lekcję historii. Kolejny etap naszej wycieczki to posiłek w BLU CITY i obejrzenie filmu pt. „Nie czas umierać” w kinie Helios w Sali Dream- niezwykle komfortowej przestrzeni wyróżniającej się nowoczesnym designem, wyposażonym w szerokie i komfortowe fotele. Na koniec byliśmy w centrum rozrywki „Stacja Grawitacja”, w którym czas szybko upłynął na trampolinach, zjeżdżalniach i innych atrakcjach. Zmęczeni ale pełni wrażeń i nadziei na kolejny wspólny wyjazd wróciliśmy do Goworowa.

Opiekunowie

Szkoła dla kreatora – nowa przestrzeń artystyczna dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

18 grudnia 2020 r.

Szkoła w Goworowie otrzymała wsparcie finansowe od Polskich Sieci Elektroenergetycznych w ramach programu „Wzmocnij swoje otoczenie”. Grant został przeznaczony na stworzenie warunków do rozwoju pasji i artystycznych umiejętności uczniów.

Dzięki otrzymanym środkom możliwe było utworzenie szkolnej estrady artystycznej, na której uczniowie będą mogli sprawdzić i rozwijać swoje kompetencje z zakresu recytacji, aktorstwa, nauk muzycznych i plastycznych ,a także umiejętności autoprezentacji i wystąpień publicznych.
W ramach projektu „Szkoła dla kreatora” wyremontowano hol na II piętrze w budynku po byłym gimnazjum i wyposażonego w podest sceniczny, projektor i rolety zaciemniające. Tutaj odbywać się będą nie tylko zajęcia dla uczniów, ale także prezentacje i przedstawienia dla lokalnej społeczności.
Program „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych- krajowego operatora systemu przesyłowego. Jej celem jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury i zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców w warunkach pandemii koronawirusa. W tym pomoc w dostosowaniu sposobu działania i narzędzi pracy oraz edukacji do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Program skierowany jest do gmin, na terenie których zlokalizowana lub budowana jest infrastruktura przesyłowa.
Na terenie gminy Goworowo PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Ostrołęka - Stanisławów. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie poprawa pewności zasilania województwa mazowieckiego i północno-wschodniej Polski.
Szczegółowe informacje o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” można znaleźć na stronie internetowej programu, pod adresem: www.wzmocnijotoczenie.pll.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

„Hej kolęda, kolęda…!”

„Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”
Tradycją naszej szkoły, od kilku już lat, jest „Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”. W tym roku ze względu na trwającą pandemię, nie mamy możliwości przeżywania tego niezwykłego wydarzenia w murach naszej szkoły. Cieszymy się jednak, że za pomocą nagrania internetowego, możemy gościć w Państwa domach.
Dzieci z oddziałów zerowych wraz z wychowawcami – p. Sylwią Sadowską – Rybak, p. Dorotą Sobotką oraz p. Mileną Gołębiewską przygotowali występ, który mamy nadzieję, wprowadzi Państwa w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. W przygotowaniach wspierali nas: p. Paulina Szczęsna, p. Agnieszka Chorchos, p. Beata Ciepierska, p. Dariusz Twardziak oraz p. Adam Dąbrowski.
Życzenia przesyłają także wychowawcy i uczniowie klas 1-3 naszej szkoły.
Mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli spotkać się w szkole i tak, jak dawniej, wspólnie wyśpiewać kolędy. A tymczasem – BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT DLA PAŃSTWA I PAŃSTWA RODZIN...
Zapraszamy do kolędowania.

Boże Narodzenie

Czas Adwentu, który poprzedza Boże Narodzenie, ukazuje co tak naprawdę świętujemy i dlaczego ważne jest dobre przygotowanie naszego serca i umysłu. Co jest istotą tych Świąt? Co przez te Święta mamy zrozumieć czy też się nauczyć?

Jeszcze przed świętami pojawiają się dekoracje świąteczne i piosenki. Tak naprawdę niekiedy już od 3 listopada. Możliwe, że kiedy przychodzi 25 grudnia jesteśmy tym wszystkim znudzeniu i zmęczeni. Wszelkie podjęte prace i przygotowania, kosztowały nas wiele wysiłku i energii. Mimo wszelkich zabiegów i starań czujemy, że tak trzeba i ciągle czegoś brakuje. Możliwe, że brakuje refleksji i zatrzymania się oraz odpowiedzi sobie: dlaczego to wszystko robię?

Wszystko jest potrzebne i ważne. To znak, że traktujemy ten czas wyjątkowo, szczególnie i uroczyście. Znak, że chcemy jak najlepiej przyjąć najbliższych i spędzić z nimi czas, mniej jest wszelkich zajęć i mijania się w domu,  jakby się było gościem hotelowym. Jednocześnie ważne, by ten czas miał także wymiar duchowy, bo to jest główne przesłanie – Bóg się rodzi i chce zamieszkać między nami! Chce znaleźć miejsce w naszej codzienności, w naszym życiu z jego trudnościami i radościami. Przychodzi do nas jak do swojej rodziny – braci i sióstr. Chce znaleźć miejsce w naszym domu, w modlitwie, w życzliwości, dobrym słowie czy też czasie poświęconym sobie wzajemnie, by nikt nie czuł się samotny i zapomniany. Jednak to nie może ograniczyć się do samych Świąt Bożego Narodzenia. Jezus rodzi się każdego dnia!

Szczególny wymiar ma dla nas Wigilia. Ona jednoczy i mobilizuje do zgody, przebaczenia, współpracy. Dzielenie się opłatkiem i składanie życzeń to wyraz naszych pragnień i dobrych chęci czy intencji wobec innych. Opłatek podobny jest do tego, który możemy zobaczyć w kościele podczas Mszy Świętej. Przypomina on Pana Jezusa, który w tajemniczy sposób zamieszkał w Hostii – Białym Chlebie. To znak, że Jezus przychodzi do każdego.

Niestety w tym roku nie spotkamy się na jasełkach i wigilii szkolnej, dlatego postarajmy się przeżyć te święta jeszcze mocniej, jeszcze piękniej i jeszcze głębiej w gronie najbliższych, łącząc się ze sobą w modlitwie i dobrych myślach. Pamiętajmy o istocie Świąt, pamiętajmy o Jezusie Chrystusie, który swoim narodzeniem przyniósł pokój, nadzieję i miłość wszechogarniającą wszystkich i wszystko.

Na czas Bożego Narodzenia i na każdy dzień Nowego Roku życzymy radości i błogosławieństwa. Niech te Święta przypominają nam o tym, co naprawdę łączy niebo z ziemią. Niech przypominają o miłości.

Katecheci: ks. Paweł Szabłowski, Katarzyna Bochenek, Bogumiła Lewicka-Mróz

 

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia

„Pokój zamieszka, kiedy Pan przybędzie. W adwentowej refleksji, w skupieniu przy konfesjonale, w ciszy wyczekiwania na wigilijną gwiazdę, do gorącego i otwartego serca niech przyjdzie Pan i umocni nas swoim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój”

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia życzą uczniowie klas 5 i 8 oraz nauczyciele – Małgorzata Dobkowska, Adam Dąbrowski.

Poniżej dołączamy nagranie :)

DZIAŁANIA W RAMACH TRZECIEJ EDYCJI AKCJI „RAZEM NA ŚWIĘTA” W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE – FILII W SZCZAWINIE GRUDZIEŃ 2020

1. Wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi. Przekazanie ich do Hospicjum „Caritas” w Ostrołęce lub Domu Opieki Społecznej w Ostrołęce.
2. Zorganizowanie zbiórki darów dla zwierząt w Schronisku „Canis” w Kruszewie.
3 .Wspólne wykonanie świątecznych pierniczków i obdarowanie nimi członków rodziny w postaci słodkich upominków.
4. Przygotowanie ozdób choinkowych i przekazanie ich Babciom i Dziadkom.
5. Wspólne kolędowanie z Mikołajem. Obdarowanie wszystkich dzieci upominkami. Przekazanie życzeń drogą online.
6. Jasełka – bożonarodzeniowe spotkanie.

Kierownik Filii w Szczawinie

Co słychać w świecie magicznych zawodów…

Oto krótka relacja z realizacji zadań w ramach innowacji.

Październik 2020
W październiku zgodnie z harmonogramem innowacji ,,Magiczny świat zawodów’’ poznawaliśmy tajemnice pracy policjanta.
Dzieci obejrzały prezentację pod hasłem „Mam przyjaciela policjanta – pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa”, który był podstawą do rozmowy o pracy policjanta i jego stroju. Uczestnicy spotkania brali udział w quizie dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Największe zainteresowanie wzbudziły tematyczne zagadki. Wszyscy chętnie wysłuchali wypowiedzi na temat: „Co to jest policja? Dzieci wiedzą lepiej.”

Listopad 2020
Wiedza na temat pracy weterynarza została wzbogacona na spotkaniu pod hasłem „Kto leczy zwierzęta?”. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Czworonożni pacjenci” J. Grican, dzięki któremu mogły odpowiedzieć sobie na pytania:
• Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta?
• Jacy pacjenci przychodzą do weterynarza?
• Kiedy weterynarz jest potrzebny zwierzętom?
• Czy praca weterynarza jest łatwa?
• Dlaczego praca weterynarza jest ważna?
Brały udział w zabawach ruchowych przy piosence „Wąż idzie do weterynarza”. Oglądały film animowany oraz kolorowały obrazki. Na pewno zapamiętają na długo prezentację „Słodkie zwierzęta”.

Grudzień 2020
PIECZEMY PIERNIKI – WARSZTATY KULINARNE
15 grudnia dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w warsztatach kulinarnych.
Był to pracowity dzień, bowiem dzieciaki piekły świąteczne pierniki.
Pani Agnieszka – mama Kacpra zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta. Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania. W całej szkole zapachniało cynamonem i świętami!

Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:
„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

 

 

Ogłoszenie

SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIEW DNIU 24 GRUDNIA 2020r. (CZWARTEK) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
Z POWAŻANIEM I ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM!


Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

Jednym ze zwyczajów Bożonarodzeniowych jest szopka bożonarodzeniowa. Szopka odzwierciedla scenę Bożego Narodzenia. Historia robienia szopek bożonarodzeniowych sięga średniowiecza i związana jest z św. Franciszkiem z Asyżu. To on w 1223 roku, w Greccio  wykonał pierwszą szopkę. Wykonał ją w grocie wymytej ze skał wulkanicznych, umieścił w niej słomę, siano, prawdziwego woła i osła. (Źródło: Bp Józef Wysocki „Rytuał rodzinny”, str. 142-143;www.liturgia.wiara.pl, przemówienie Jana Pawła II z 17 grudnia 1978 r. wygłoszone na Placu św. Piotra w Rzymie).

Szopki buduje się w kościołach, domach, szkołach… Poprzez zrobienie szopki bożonarodzeniowej okazujemy również naszą wiarę. W tym roku postanowiłem wykonać szopkę pod kierunkiem katechety. Efekt mojej pracy widoczny na załączonych zdjęciach.

Maksymilian Pio Mróz, ucz. kl. 8a

Zarządzenie Nr 21/2020 Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie z dnia 14 grudnia 2020 r.


w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w zamian za święto, przypadające w sobotę 26 grudnia 2020 r. – tj. w innym dniu niż niedziela

Zarządzenie Nr 21/2020

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
W ZWIĄZKU Z SYTUACJĄ EPIDEMICZNĄ TERMIN FERII ZIMOWYCH ZOSTAŁ ZMIENIONY. DECYZJĄ MEiN OBOWIĄZUJE NA TERENIE CAŁEGO KRAJU W DNIACH 4-17 STYCZNIA 2020 r.
Z POWAŻANIEM I ANTYWIRUSOWYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie

SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 TRWA OD 23 DO 31 GRUDNIA 2020 r., zgodnie z kalendarzem ustalonym przez MEN.
Z POWAŻANIEM I SERDECZNYM, ŚWIĄTECZNYM POZDROWIENIEM.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Świąteczny nastrój - galeria zdjęć

Podziękowanie

Chcemy bardzo serdecznie podziękować uczniom i rodzicom z oddziałów przedszkolnych za włączenie się do Ostrołęckiej Świątecznej Akcji Charytatywnej "Paczka dla dzieciaczka", mającej na celu wsparcie dzieci z Placówki Pieczy Zastępczej "Korczakówka". Odzew był ogromny i przerósł nasze oczekiwania. Dziękujemy za okazane serce.

Milena Gołębiewska
Sylwia Sadowska-Rybak
Dorota Sobotka

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


25 listopada dzieci z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia, który został ustanowiony w 2002 roku, dokładnie w 100. rocznicę powstania maskotki.
Uroczysty dzień rozpoczęliśmy od przedstawienia swoich misiów. Dzieci z entuzjazmem opowiadały o przyniesionych ulubieńcach. Poznaliśmy ich imiona oraz okoliczności, w jakich trafiły do swych właścicieli.
Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeliśmy prezentację, w której poznaliśmy historię święta, okoliczności powstania maskotki, a także najpopularniejsze misie z ulubionych bajek… Również te już nieco zapomniane. Podczas uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć film z pracowni krawieckiej, w którym podpatrzyliśmy etapy powstawania misia – maskotki.
Kolejnym punktem misiowego święta były liczne atrakcje przygotowane dla dzieci: zabawy ruchowe, gry, konkursy, quizy, piosenki i tańce. Dzieci słuchały opowiadań o popularnych misiach, śpiewały piosenki, wykonywały misiowe maski, a także kolorowały najpiękniejsze misie. Ponadto, podjęły próbę kodowania. Spróbowały też przysmaku wszystkich misiów, czyli miodu… Każdy z uczestników miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w misiowej fotobudce. Na zakończenie dzieci zajadały się pysznymi, misiowymi ciasteczkami.
Ten dzień upłynął nam w atmosferze wspólnej zabawy oraz radości. Okazuje się, że pomimo coraz nowocześniejszych zabawek, misie wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem wśród dzieci… Mamy nadzieję, że to nasze misiowe święto zostanie w naszej pamięci na długi czas.

Milena Gołębiewska
Sylwia Sadowska – Rybak
Dorota Sobotka

Andrzejkowa niespodzianka


Andrzejki to wieczór pełen magii i wróżb. Obchodzimy je w wigilię świętego Andrzeja.
W Filii w Szczawinie spotkanie andrzejkowe miało miejsce w poniedziałek 30 listopada. Rozpoczęło się od obejrzenia prezentacji na temat zwyczajów i tradycji andrzejkowych. Następnie otworzyliśmy wielkim kluczem "bramę do krainy wróżb i zabaw”. Czekały tu na dzieci balony z ukrytymi w nich radami, pudło z różnymi przedmiotami oraz wielka kostka do gry. A wszystko po to, aby maluchy mogły poznać swoją przyszłość. Nie obyło się też bez malowania andrzejkowych kolorowanek.
Przedszkolaki oceniły spotkanie bardzo wysoko. Świadczyły o tym wybrane przez dzieci emotikony z uśmiechniętymi buźkami.

A. Podleś

Pismo Rzecznika Praw Dziecka

Ogłoszenie

Z dniem 1 grudnia 2020 r. (wtorek) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone na okres przerwy zimowej, która potrwa prawdopodobnie do 28 lutego 2021 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy już dzisiaj w nowym roku kalendarzowym!
Ze sportowym pozdrowieniem!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

“Ja i moja pasja” 

Krzysztof Markowski Źródło: https://images.app.goo.gl/LE59Y6udSszYZKJ8A

 

 

Wirtualne spotkanie z Krzysztofem Markowskim –  Mistrzem Świata International Karate Frendship w Tokyo z 2012 roku. 

Z filmu, który nagrał nam Pan Krzysztof, absolwent naszej szkoły dowiecie się, że:  

  • Mistrz Świata jest absolwentem naszej szkoły;
  • Karate różni się od kyokushin;
  • Kultura Japonii różni się od naszej;
  • Ważna jest determinacja w osiąganiu sukcesów;
  • Praca może być jednocześnie pasją.

Zobaczycie zdjęcia i filmy z: 

  • Treningu Mistrza;
  • Mistrzostw Świata;
  • Japonii;
  • Treningów młodzieży, z którą Krzysztof pracuje i osiąga sukcesy.

Spotkanie na żywo odbędzie się wiosną. 

Zapraszamy: 

Agnieszka Kosiorek i Agnieszka Dąbrowska 

Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - galeria

Dzień Pluszowego Misia

 

W dniu 25 listopada 2020r. dzieci z grupy „Misie” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Na początku maluchy złożyły ślubowanie obiecując, że zawsze będą szanowały swoje misie i dawały im mnóstwo miłości.
Następnie poznały historię powstania pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy im od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.
Przypomniały sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Miały okazję obejrzeć prezentacje przedstawiające ilustracje i imiona różnych misiów, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i quizach oraz rozwiązywały zagadki.
Później odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś.”
Dużą atrakcją okazała się misiowa foto-budka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody oraz obejrzały filmik nagrany specjalnie dla grupy Misie przez Kubusia Puchatka.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

Katarzyna Gałązka

Pasowanie na Przedszkolaka

26.11.2020 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków skierował Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wiersze i śpiewały piosenki otrzymując gromkie brawa. Po sprawdzeniu listy obecności nastąpiło uroczyste ślubowanie. Dzieci obiecały : zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński, za pomocą „zaczarowanego ołówka”, dokonał pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik słodkie rożki obfitości .
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.

Natalia Zięba, Katarzyna Gałązka

Listy do Świętego Mikołaja

"Prawdziwa miłość zaczyna się tam,
gdzie kończy się miłość własna" (T. Breza)

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 6 należący do koła medialnego "Medialne Sówki" pisali listy do Świętego Mikołaja. Byłam ciekawa, czy i jakie pragnienia ma dzisiejsza młodzież? Czy młodzi ludzie myślą tylko o sobie, czy dostrzegają potrzeby innych?
Nie zawiodłam się. Nasi uczniowie mają wielkie serca, nie proszą o rzeczy materialne, lecz o rzeczy najbardziej potrzebne dla swoich najbliższych i całego świata. Na koniec myślą dopiero o sobie.
Narodziny wielkiej Miłości, którą przyniósł Jezus- to jest istotą tych Świąt i o to chodzi w Bożym Narodzeniu. Tego też sobie i wszystkim życzę.

Ewa Lubiak

Listy napisane przez naszych uczniów.

Drogi Mikołaju!
Święta Bożego Narodzenia to szczególne święto, więc w tym roku, z resztą jak zawsze, nie może Cię zabraknąć.
W te święta nie proszę o wiele: zdrowie dla chorych, radość dla smutnych i pokój na całym świecie.
Za wszystko z góry dziękuję i mam nadzieję, że moje prośby zostaną wysłuchane.
Emilka

Kochany Święty Mikołaju!
Mam 12 lat. Mieszkam razem z mamą, tatą i trójką rodzeństwa. Przez cały rok starałem się być grzeczny, nie rozrabiać zbytnio i pomagać rodzicom. Ostatnio zapisałem się do chóru szkolnego. Wiem, że wynagradzasz grzeczne dzieci prezentami. Mam nadzieję, że i mnie odwiedzisz w tym roku. Bardzo bym tego chciał.
PS Czekam na Ciebie
Karol

Kochany Święty Mikołaju!
Proszę Cię o uśmiech na każdej twarzy, ponieważ jest go stanowczo za mało. I o to, żeby każdy był szczęśliwy i miał dach nad głową.
Święty Mikołaju, chciałabym również prosić o dobro na świecie, ludzie są okrutni i wyrządzają dużo krzywdy, chcę żeby to wszystko się spełniło.
Wierzę w Twoją moc i myślę, że dla Ciebie jest to wykonalne.
Emilka

Najdroższy Święty Mikołaju
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, więc to chyba właściwy czas na napisanie listu. Bardzo chcę, abyś spełnił moje życzenia, nie chcę nic, co będzie rzeczą, bardziej
pragnieniem.
Bardzo chcę, aby mój wujek wyzdrowiał, żeby te święta były takie jak zawsze, a nie jakieś smutne. Pragnę aby moja mama nie zamartwiała się ciągle jakimiś błahostkami, żeby moja siostra znalazła w końcu wymarzoną pracę i żeby mój tata nie wyjeżdżał w delegację do Poznania, bo wiem, że mama będzie wtedy smutna. No i na koniec, żeby cała moja rodzina zawsze była razem i nigdy siebie nie opuszczała, oraz żeby spełniły się moje marzenia o wyprowadzce do Wrocławia, pójściu do dobrej szkoły i
trenowaniu na wyścigach konnych.
Wierzę w Twoją moc i w to, że będziesz potrafił spełnić moje marzenia. Może i wymagam dosyć sporo, ale bardzo, bardzo Cię proszę o spełnienie wszystkiego o czym napisałam.
Zuzia

Drogi Święty Mikołaju!
Chciałbym Cię prosić nie o rzeczy materialne, ale o zdrowie dla mojego brata, spełnienie marzeń moich rodziców, by nauczyciele mieli do mnie cierpliwość. Proszę też, żeby nie było chorób, wojen i konfliktów na świecie. Proszę także o jedzenie i dostęp do wody na całym świecie
Przemek

Listy opublikowane na portalu "Tygodnika ostrołęckiego"

Wesołych Świąt

Jasełka fotogleria

Jasełka w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.

Boże Narodzenie to czas magiczny, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków Jasełka, które zostały wystawione 16 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Wszystko to pomogło nam, choć na chwilę, przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, a magiczna moc wigilijnego wieczoru niech przyniesie wszystkim spokój i radość.

Katarzyna Bochenek

Informacja

OGŁOSZENIE
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE W DNIU 24 GRUDNIA 2019 r. (WIGILIA) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
PRZERWA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 TRWA OD 23 GRUDNIA 2019 r. DO 1 STYCZNIA 2020 r.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
2 i 3 STYCZNIA (CZWARTEK i PIĄTEK) 2020 r.
SĄ USTALONYMI DNIAMI WOLNYMI OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH. W WYŻEJ WYMIENIONYCH DNIACH BĘDĄ PROWADZONE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE PRZEZ DYŻURUJĄCYCH NAUCZYCIELI W GODZINACH OD 8:30 DO 12:30.
W TYCH DNIACH SZKOŁA NIE ZAPEWNIA DOWOZU ORAZ DOŻYWIANIA UCZNIÓW.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński

OGŁOSZENIE

 
20 grudnia 2019 r.: HARMONOGRAM DNIA
godz. 9:50 - 10:35 - klasowe spotkania opłatkowe (godz. wych.);
godz. 13:00 - „Jasełka” dla pracowników szkoły, zaproszonych Gości i uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej;
godz. 13:40 - I tura odwozów: dzieci z oddziałów „0” i uczniowie klas IV-VI (Szczawin, Ludwinowo, Kruszewo, Lipianka, Rębisze, Żabin, Damięty, Struniawy);
godz. 14:30 - spotkanie opłatkowe pracowników szkoły i zaproszonych Gości w stołówce szkolnej;
godz. 14:35 – II tura odwozów uczniów we wszystkich kierunkach: uczniowie klas VII-VIII.
W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do uczestnictwa!
 
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Fizyka – Pasja – Społeczeństwo


Uczniowie naszej szkoły biorą po raz kolejny udział w projekcie firmowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Liderem projektu jest Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Projekt pn. "Fizyka – Pasja - Społeczeństwo" współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu, grupy uczniów i przedszkolaków (w wieku od 5 do 19 lat) z całej Polski mogą przyjechać na Wydział Fizyki UW, by tam wziąć udział w warsztatach eksperymentalnych lub zaprosić do swojej szkoły fizyka z UW, który wygłosi dla nich wykład lub pogadankę. Poziom i tematyka zajęć będą dostosowane do wieku uczniów.
Uczniowie w wieku 13-19 lat, zainteresowani fizyką, mogą wziąć udział w 5-dniowej Letniej Szkole Fizyki. Informacje można znaleźć na stronie Wydziału (https://www.fuw.edu.pl/home.html).
Na tej samej stronie istnieje zakładka „Zapytaj Fizyka”. Można tam zadawać pytania dotyczące różnych zagadnień związanych z fizyką, nie tylko szkolną.
Grupa nauczycieli – ja, Dorota Skierczyńska, Adam Dąbrowski i Anna Kaczmarczyk zgłosili uczniów do udziału w zajęciach wyjazdowych i wykładach.
23 października grupa uczniów (50) z klas 7-8 została zaproszona przeze mnie na wykład pana magistra Adama Spyry. Wykład omówił zagadnienia fizyczne na przykładzie trzech dyscyplin sportowych:
a) bieganie - sprint a maraton, porównanie przyspieszenia Usaina Bolta do przyspieszenia bolidu F1. Dlaczego Afrykanie tak są tak świetnymi biegaczami? Ewolucja w bieganiu - buty biegowe - w czym nam pomagają?
b) tenis - rotacja piłki, czemu Federer jest świetny na trawie, a Nadal - na mączce? Sekret serwisu Sereny Williams, czyli siła razy ramię.
c) skoki narciarskie - niby wiatr w plecy, a przeszkadza - dlaczego? Dlaczego zawodnicy, by skoczyć dalej, nie odpychają się mocniej od belki startowej?
W opinii słuchaczy wykład był ciekawy.
W dniu 11 grudnia grupa 50 uczniów pojechała na zajęcia eksperymentalne do Warszawy. Zajęcia eksperymentalne miały dotyczyć gęstości ciał oraz napięcia elektrycznego.
Początkowo do udziału w zajęciach zaprosiliśmy 32 uczniów (dwie grupy doświadczalne). Powstał problem, co zrobić z pozostałą 18-tką. Wtedy z pomocą przyszła nam absolwentka naszej szkoły (gimnazjum), obecna doktorantka, pani magister Aleksandra Dąbrowska, prywatnie córka pani Agnieszki Kosiorek. To dzięki jej zaangażowaniu mogła powstać trzecia grupa, która zajmowała się tzw. prawem Ohma.
Pani Oli i jej koledze, który wspólnie z nią przygotował i prowadził zajęcia należą się duże podziękowania.
Prowadzący zajęcia byli zachwyceni naszą grupą, otwartością, aktywnością i kulturalnym zachowaniem. Jeden uczeń, Oskar Ostrowski, został wyróżniony – odpowiedział na dość trudne pytanie – jako jedyny spośród uczniów do tej pory biorących udział w doświadczeniach.
Po zajęciach udaliśmy się do kina na film „Czarownica 2”.
Uczniowie byli pod opieką pań: Krystyny Gajewskiej, Agnieszki Kosiorek, Doroty Skierczyńskiej oraz moją.
 
Marek Skierczyński
 

DZIEŃ MARCHEWKI


Dnia 26 listopada 2019roku w naszej szkole było niczym na „Marchewkowym polu” z piosenki Lady Pank. Królował kolor pomarańczowy, nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli, a w szkolnym radiowęźle płynęła marchewkowa muzyka. Samorząd Uczniowski urządził kiermasz marchewkowego ciasta oraz częstował kawałkami zdrowej i chrupiącej marchewki. Mieliśmy możliwość zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej marchewce oraz obejrzeć wystawę i dowiedzieć się jakie właściwości ma to wspaniałe, pomarańczowe warzywo. Dodatkowo S.U. obdarował najmłodszych uczniów marchewkowymi rebusami i zagadkami.
We współpracy z Kołem Zdrowego Żywienia „Jabłuszko” zorganizowaliśmy konkurs na wiersz „Marchewkowy”, w którym zwyciężyli:
1. Maria Wieczorek klasa 7a
2. Artur Mateusiak klasa 6b
3. Aleksandra Dobkowska klasa 7a
oraz Konkurs na najdłuższą marchewkę wygrała Nikola Kowalska z klasy 0b. Jej marchewka miała 34 centymetry długości!
Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz Koło Zdrowego Żywienia „Jabłuszko”.
 
Aneta Kosek
 
 
 

Koncert Majki Jeżowskiej


We wtorek, 10 grudnia uczniowie klas Ia,  Ib i IVa ze Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z wychowawczyniami byli na koncercie Majki Jeżowskiej w Ostrołęce. W hali widowiskowo - sportowej im. Arkadiusza Gołasia zebrali się licznie najmłodsi fani Majki. Po muzycznym powitaniu pani Majka Jeżowska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Gwiazda piosenki dziecięcej zaśpiewała swoje największe przeboje, porywając do tańca zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Piosenki „A ja wolę moją mamę”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Marzenia się spełniają”, "Wszystkie dzieci nasze są", "Hulali po polu i pili kakao" śpiewali wszyscy razem z artystką. Młoda publiczność bawiła się znakomicie, nagradzając piosenkarkę gromkimi brawami. Podczas koncertu wokalistka organizowała też konkursy, w których nagrodami były plakaty i płyty. Po występie chętni uczniowie otrzymali autografy oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dzieci były zachwycone. Koncert sprawił im wiele radości oraz dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Elżbieta Kucharczyk

Katarzyna Chilicka

„PISZEMY LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” POZNAJEMY ZAWÓD LISTONOSZA

 
Wkrótce święta Bożego Narodzenia! Nadszedł czas pisania życzeń i wysyłania listów do Świętego Mikołaja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-II przygotowały karty świąteczne z życzeniami dla rodziców.
Ale kto je dostarczy pod wskazany adres?
Pomogliśmy dzieciom rozwiązać problem. Zaprosiliśmy do szkoły tatę Olafa i tatę Frania, którzy są listonoszami. Była to doskonała okazja, by poznać zawód listonosza. Wszyscy uważnie słuchali jaką drogę przebędzie każdy list zanim znajdzie się w rękach odbiorcy. Pan listonosz wyjaśnił, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo zapisany adres. Następnie zaprezentował  symbol poczty polskiej. Duże zainteresowanie wzbudziła ogromna torba,
w której były listy i tablet, który jest  wykorzystywany  podczas roznoszenia paczek. Każde dziecko mogło przymierzyć czapkę oraz torbę  listonosza.
Dzieci przeprowadziły poważny wywiad z gośćmi zadając ciekawe pytania.
Pan Arek i pan Michał obiecali, że Mikołaj będzie pamiętał o wszystkich dzieciach.
 
Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Świąteczne prezenty


Uczniowie klasy VIII a Emilia, Patrycja, Natalia i Darek na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych wykonali techniką decoupage świąteczne upominki. Praca wymagała od nich poruszenia własnej wyobraźni, cierpliwości, skupienia uwagi i dokładności w swoich działaniach. Ozdobne pudełka i bombki choinkowe będą miłym upominkiem dla najbliższych, a część z nich zostanie przekazana na kiermasz noworoczny w naszej szkole. Gratuluję uczniom wspaniałych pomysłów i mam nadzieję, że ozdobione przez nich przedmioty będą długo cieszyły nowych właścicieli.
 
 Ewa Mirowska

Kolejny sukces

 
Dnia 9 grudnia 2019 r. dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie uczestniczyły w Finałowym Turnieju Szachowym w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”, który odbył się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.
W turnieju rywalizowało 50 dziewcząt i 48 chłopców z klas drugich, trzecich i czwartych ze szkół z województwa mazowieckiego. Do rywalizacji w kategorii dziewcząt klas czwartych przystąpiło 14 uczennic. I tym razem nasze uczennice osiągnęły sukces.
Maja Duda – uczennica klasy IV a – zajęła 1 miejsce, natomiast Łucja Dudziec – uczennica klasy IV b – uplasowała się na 6 miejscu.
Gratuluję dziewczętom tak wysokich wyników, życzę rozwijania pasji gry w szachy i samych sukcesów na turniejach szachowych.
 
Anna Kaczmarczyk

KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ


29 Listopada 2019 roku w Zespole Szkół Powiatowych odbył się powiatowy konkurs pieśni patriotycznej, którego hasło przewodnie brzmiało: "TA CO NIE ZGINĘŁA". W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z: Goworowa, Pasiek, Kunina jak również ponadpodstawowe: ZSP w Łysych, ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy ósmej : Aleksandra Bochenek i Weronika Błaszczak. Dziewczyny wykonały w duecie pieśń pt. „Uwierz Polsko” pod kierunkiem pani Beaty Ciepierskiej.
Decyzją jury dziewczęta zajęły II miejsce, za które otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.  Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Witaj Święty Mikołaju!


Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
Wiedząc o tym, już od rana wszystkie dzieci w Filii w Szczawinie oczekiwały na upragnionego Gościa. Zanim jednak przyszedł uczniowie wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju oraz wykonały jego portrety.
Kiedy nieoczekiwanie na szkolnym korytarzu rozległy się dźwięki dzwonków, dzieci od
razu zaczęły podskakiwać i wołać z radości. Na niektórych twarzach pojawiła się niepewność, a na innych zadowolenie. Mikołaj został gorąco przywitany gromkimi brawami. Następnie osobiście wręczył dzieciom paczki, a w nich niespodzianki dla każdego. Dzieciaki odwdzięczyły się wierszami i pięknie zaśpiewanymi piosenkami.
Wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

Barbara Rutkowska

Zaproszenie

Pieczemy pierniki - warsztaty kulinarne


9 grudnia 2019 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin były w Restauracji Avangarda w Różanie na warsztatach kulinarnych. Tam w ramach innowacji pedagogicznej zapoznały się z zawodem kucharza.
Zanosiło się na pracowity dzień, bowiem dzieciaki miały upiec świąteczne pierniki.
Pani kucharka zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta.
Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania.
Tymczasem w drugiej sali uczniowie wykonywali piękne ozdoby bożonarodzeniowe.
Dzieci wprowadzone w świąteczną atmosferę starały się wykonać najlepiej, jak potrafią powierzone im zadania. Świąteczne bombki wyglądały idealnie!
Na dzieci czekały również inne atrakcje - sala zabaw, kręgielnia i cymbergaj.
Pobyt w Restauracji Avangarda upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:

„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Spotkanie integracyjne klas IV

W ramach integracji uczniów klas IV wychowawcy zorganizowali nocowanie w szkole.  Spotkanie służyło  poznaniu się nie tylko z rówieśnikami, ale także z wychowawcą. Wiele zadań, zabaw  przygotowanych we współpracy z harcerzami i wolontariuszami sprzyjało zwiększeniu spójności grup, wzajemnej akceptacji, nawiązaniu przyjaźni.  Dla uczniów były to niezapomniane chwile spędzone w szkole w trochę  inny sposób niż na co dzień. Oprócz zabaw integracyjnych dzieci poznały historię andrzejek. Nie zabrakło także wróżb andrzejkowych. Wychowankowie mogli także samodzielnie przygotować "zdrowe" kanapki. Noc  spędzona w szkole była baaaaardzo długa! Podopieczni, podekscytowani wydarzeniami, nie mogli zasnąć.  Pomimo zmęczenia uśmiechnięci  wracali do domów. Czekają na kolejne nocowanie w murach szkoły.

Małgorzata Dobkowska, Dorota Ciskowska

Zajęcia kl.IIIa i IIIb w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance

Dnia 15.11.2019 r. uczniowie klasy IIIa z wychowawcą p. Małgorzatą Zacharek i IIIb z wychowawcą p. Agnieszką Puczkowską brali udział w zajęciach zorganizowanych przez GOKSiR w Goworowie. Głównym koordynatorem zajęć była p. Agata Majk.
Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance z podziałem na etapy.
I etap – Spotkanie z leśniczym, spacer po lesie. Rozpoznawanie rodzajów drzew oraz gatunków zwierząt występujących w okolicznych lasach.
II etap - Spotkanie z pszczelarzem. Poznanie wielu ciekawostek z życia pszczół.
III etap - Wyrób ozdobnych świeczek z wosku pszczelego.
IV etap - Przygotowanie i pieczenie lukrowanych ciasteczek.
V etap - Wspólny poczęstunek, a następnie powrót do szkoły.

Małgorzata Zacharek

Spotkanie Andrzejkowe

"Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku…
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku."
                                         B. Michalec

Andrzejki to święto obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Właśnie wtedy wróżyły sobie dziewczęta, ponieważ chłopcy mieli osobne święto. Była to wigilia św. Katarzyny, czyli katarzynki, obchodzone z 24 na 25 listopada.
Obecnie wszyscy bez względu na płeć wspólnie spędzają czas, bawiąc się podczas andrzejek.
Dzieci z naszej szkoły także uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez opiekuna SU i wychowawców 3,4,5 – latków.
Tym razem postawiliśmy na wróżby nowoczesne, m. in.: "Zawód przyszłości", "Koło szczęścia", czy wróżbę z balonami.
Maluchy wróżąc sobie mogły dowiedzieć się kim będą i co je czeka w przyszłości.
Była to świetna zabawa, o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach, okrzyki radości i gromkie brawa. Szkoda, że to co dobre, tak szybko się kończy.

Agnieszka Podleś

Pasowanie na Przedszkolaka