Aktualności

Filtr

Świąteczne życzenia

Pismo Rzecznika Praw Dziecka

Dzień Pluszowego Misia

 

W dniu 25 listopada 2020r. dzieci z grupy „Misie” obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Na początku maluchy złożyły ślubowanie obiecując, że zawsze będą szanowały swoje misie i dawały im mnóstwo miłości.
Następnie poznały historię powstania pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy im od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać.
Przypomniały sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol. Miały okazję obejrzeć prezentacje przedstawiające ilustracje i imiona różnych misiów, brały udział w zabawach ruchowych, konkursach i quizach oraz rozwiązywały zagadki.
Później odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś.”
Dużą atrakcją okazała się misiowa foto-budka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody oraz obejrzały filmik nagrany specjalnie dla grupy Misie przez Kubusia Puchatka.
Ten dzień był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.

Katarzyna Gałązka

Listy do Świętego Mikołaja

"Prawdziwa miłość zaczyna się tam,
gdzie kończy się miłość własna" (T. Breza)

Kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 6 należący do koła medialnego "Medialne Sówki" pisali listy do Świętego Mikołaja. Byłam ciekawa, czy i jakie pragnienia ma dzisiejsza młodzież? Czy młodzi ludzie myślą tylko o sobie, czy dostrzegają potrzeby innych?
Nie zawiodłam się. Nasi uczniowie mają wielkie serca, nie proszą o rzeczy materialne, lecz o rzeczy najbardziej potrzebne dla swoich najbliższych i całego świata. Na koniec myślą dopiero o sobie.
Narodziny wielkiej Miłości, którą przyniósł Jezus- to jest istotą tych Świąt i o to chodzi w Bożym Narodzeniu. Tego też sobie i wszystkim życzę.

Ewa Lubiak

Listy napisane przez naszych uczniów.

Drogi Mikołaju!
Święta Bożego Narodzenia to szczególne święto, więc w tym roku, z resztą jak zawsze, nie może Cię zabraknąć.
W te święta nie proszę o wiele: zdrowie dla chorych, radość dla smutnych i pokój na całym świecie.
Za wszystko z góry dziękuję i mam nadzieję, że moje prośby zostaną wysłuchane.
Emilka

Kochany Święty Mikołaju!
Mam 12 lat. Mieszkam razem z mamą, tatą i trójką rodzeństwa. Przez cały rok starałem się być grzeczny, nie rozrabiać zbytnio i pomagać rodzicom. Ostatnio zapisałem się do chóru szkolnego. Wiem, że wynagradzasz grzeczne dzieci prezentami. Mam nadzieję, że i mnie odwiedzisz w tym roku. Bardzo bym tego chciał.
PS Czekam na Ciebie
Karol

Kochany Święty Mikołaju!
Proszę Cię o uśmiech na każdej twarzy, ponieważ jest go stanowczo za mało. I o to, żeby każdy był szczęśliwy i miał dach nad głową.
Święty Mikołaju, chciałabym również prosić o dobro na świecie, ludzie są okrutni i wyrządzają dużo krzywdy, chcę żeby to wszystko się spełniło.
Wierzę w Twoją moc i myślę, że dla Ciebie jest to wykonalne.
Emilka

Najdroższy Święty Mikołaju
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, więc to chyba właściwy czas na napisanie listu. Bardzo chcę, abyś spełnił moje życzenia, nie chcę nic, co będzie rzeczą, bardziej
pragnieniem.
Bardzo chcę, aby mój wujek wyzdrowiał, żeby te święta były takie jak zawsze, a nie jakieś smutne. Pragnę aby moja mama nie zamartwiała się ciągle jakimiś błahostkami, żeby moja siostra znalazła w końcu wymarzoną pracę i żeby mój tata nie wyjeżdżał w delegację do Poznania, bo wiem, że mama będzie wtedy smutna. No i na koniec, żeby cała moja rodzina zawsze była razem i nigdy siebie nie opuszczała, oraz żeby spełniły się moje marzenia o wyprowadzce do Wrocławia, pójściu do dobrej szkoły i
trenowaniu na wyścigach konnych.
Wierzę w Twoją moc i w to, że będziesz potrafił spełnić moje marzenia. Może i wymagam dosyć sporo, ale bardzo, bardzo Cię proszę o spełnienie wszystkiego o czym napisałam.
Zuzia

Drogi Święty Mikołaju!
Chciałbym Cię prosić nie o rzeczy materialne, ale o zdrowie dla mojego brata, spełnienie marzeń moich rodziców, by nauczyciele mieli do mnie cierpliwość. Proszę też, żeby nie było chorób, wojen i konfliktów na świecie. Proszę także o jedzenie i dostęp do wody na całym świecie
Przemek

Listy opublikowane na portalu "Tygodnika ostrołęckiego"

Wesołych Świąt

Jasełka fotogleria

Jasełka w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.

Boże Narodzenie to czas magiczny, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków Jasełka, które zostały wystawione 16 grudnia 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - filia w Szczawinie.
Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.
Wszystko to pomogło nam, choć na chwilę, przenieść się do tak odległych czasów i uczestniczyć w historii narodzin naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, a magiczna moc wigilijnego wieczoru niech przyniesie wszystkim spokój i radość.

Katarzyna Bochenek

Informacja

OGŁOSZENIE
SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE W DNIU 24 GRUDNIA 2019 r. (WIGILIA) BĘDZIE NIECZYNNA. ZA UTRUDNIENIA PRZEPRASZAMY!
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
PRZERWA ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNA W ROKU SZKOLNYM 2019/2020 TRWA OD 23 GRUDNIA 2019 r. DO 1 STYCZNIA 2020 r.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński
 

OGŁOSZENIE
SZANOWNI PAŃSTWO, DRODZY UCZNIOWIE!
2 i 3 STYCZNIA (CZWARTEK i PIĄTEK) 2020 r.
SĄ USTALONYMI DNIAMI WOLNYMI OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH. W WYŻEJ WYMIENIONYCH DNIACH BĘDĄ PROWADZONE ZAJĘCIA OPIEKUŃCZE PRZEZ DYŻURUJĄCYCH NAUCZYCIELI W GODZINACH OD 8:30 DO 12:30.
W TYCH DNIACH SZKOŁA NIE ZAPEWNIA DOWOZU ORAZ DOŻYWIANIA UCZNIÓW.
 
Z poważaniem
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
Mgr Jacek Dobrzyński

OGŁOSZENIE

 
20 grudnia 2019 r.: HARMONOGRAM DNIA
godz. 9:50 - 10:35 - klasowe spotkania opłatkowe (godz. wych.);
godz. 13:00 - „Jasełka” dla pracowników szkoły, zaproszonych Gości i uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej;
godz. 13:40 - I tura odwozów: dzieci z oddziałów „0” i uczniowie klas IV-VI (Szczawin, Ludwinowo, Kruszewo, Lipianka, Rębisze, Żabin, Damięty, Struniawy);
godz. 14:30 - spotkanie opłatkowe pracowników szkoły i zaproszonych Gości w stołówce szkolnej;
godz. 14:35 – II tura odwozów uczniów we wszystkich kierunkach: uczniowie klas VII-VIII.
W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do uczestnictwa!
 
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

DZIEŃ MARCHEWKI


Dnia 26 listopada 2019roku w naszej szkole było niczym na „Marchewkowym polu” z piosenki Lady Pank. Królował kolor pomarańczowy, nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli, a w szkolnym radiowęźle płynęła marchewkowa muzyka. Samorząd Uczniowski urządził kiermasz marchewkowego ciasta oraz częstował kawałkami zdrowej i chrupiącej marchewki. Mieliśmy możliwość zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej marchewce oraz obejrzeć wystawę i dowiedzieć się jakie właściwości ma to wspaniałe, pomarańczowe warzywo. Dodatkowo S.U. obdarował najmłodszych uczniów marchewkowymi rebusami i zagadkami.
We współpracy z Kołem Zdrowego Żywienia „Jabłuszko” zorganizowaliśmy konkurs na wiersz „Marchewkowy”, w którym zwyciężyli:
1. Maria Wieczorek klasa 7a
2. Artur Mateusiak klasa 6b
3. Aleksandra Dobkowska klasa 7a
oraz Konkurs na najdłuższą marchewkę wygrała Nikola Kowalska z klasy 0b. Jej marchewka miała 34 centymetry długości!
Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Samorząd Uczniowski oraz Koło Zdrowego Żywienia „Jabłuszko”.
 
Aneta Kosek
 
 
 

Koncert Majki Jeżowskiej


We wtorek, 10 grudnia uczniowie klas Ia,  Ib i IVa ze Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z wychowawczyniami byli na koncercie Majki Jeżowskiej w Ostrołęce. W hali widowiskowo - sportowej im. Arkadiusza Gołasia zebrali się licznie najmłodsi fani Majki. Po muzycznym powitaniu pani Majka Jeżowska zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Gwiazda piosenki dziecięcej zaśpiewała swoje największe przeboje, porywając do tańca zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Piosenki „A ja wolę moją mamę”, „Najpiękniejsza w klasie”, „Marzenia się spełniają”, "Wszystkie dzieci nasze są", "Hulali po polu i pili kakao" śpiewali wszyscy razem z artystką. Młoda publiczność bawiła się znakomicie, nagradzając piosenkarkę gromkimi brawami. Podczas koncertu wokalistka organizowała też konkursy, w których nagrodami były plakaty i płyty. Po występie chętni uczniowie otrzymali autografy oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
Dzieci były zachwycone. Koncert sprawił im wiele radości oraz dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Elżbieta Kucharczyk

Katarzyna Chilicka

„PISZEMY LISTY DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA” POZNAJEMY ZAWÓD LISTONOSZA

 
Wkrótce święta Bożego Narodzenia! Nadszedł czas pisania życzeń i wysyłania listów do Świętego Mikołaja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-II przygotowały karty świąteczne z życzeniami dla rodziców.
Ale kto je dostarczy pod wskazany adres?
Pomogliśmy dzieciom rozwiązać problem. Zaprosiliśmy do szkoły tatę Olafa i tatę Frania, którzy są listonoszami. Była to doskonała okazja, by poznać zawód listonosza. Wszyscy uważnie słuchali jaką drogę przebędzie każdy list zanim znajdzie się w rękach odbiorcy. Pan listonosz wyjaśnił, jakie informacje powinien zawierać prawidłowo zapisany adres. Następnie zaprezentował  symbol poczty polskiej. Duże zainteresowanie wzbudziła ogromna torba,
w której były listy i tablet, który jest  wykorzystywany  podczas roznoszenia paczek. Każde dziecko mogło przymierzyć czapkę oraz torbę  listonosza.
Dzieci przeprowadziły poważny wywiad z gośćmi zadając ciekawe pytania.
Pan Arek i pan Michał obiecali, że Mikołaj będzie pamiętał o wszystkich dzieciach.
 
Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Świąteczne prezenty


Uczniowie klasy VIII a Emilia, Patrycja, Natalia i Darek na zajęciach korekcyjno- kompensacyjnych wykonali techniką decoupage świąteczne upominki. Praca wymagała od nich poruszenia własnej wyobraźni, cierpliwości, skupienia uwagi i dokładności w swoich działaniach. Ozdobne pudełka i bombki choinkowe będą miłym upominkiem dla najbliższych, a część z nich zostanie przekazana na kiermasz noworoczny w naszej szkole. Gratuluję uczniom wspaniałych pomysłów i mam nadzieję, że ozdobione przez nich przedmioty będą długo cieszyły nowych właścicieli.
 
 Ewa Mirowska

Kolejny sukces

 
Dnia 9 grudnia 2019 r. dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie uczestniczyły w Finałowym Turnieju Szachowym w ramach projektu „Szachy w mazowieckiej szkole”, który odbył się w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.
W turnieju rywalizowało 50 dziewcząt i 48 chłopców z klas drugich, trzecich i czwartych ze szkół z województwa mazowieckiego. Do rywalizacji w kategorii dziewcząt klas czwartych przystąpiło 14 uczennic. I tym razem nasze uczennice osiągnęły sukces.
Maja Duda – uczennica klasy IV a – zajęła 1 miejsce, natomiast Łucja Dudziec – uczennica klasy IV b – uplasowała się na 6 miejscu.
Gratuluję dziewczętom tak wysokich wyników, życzę rozwijania pasji gry w szachy i samych sukcesów na turniejach szachowych.
 
Anna Kaczmarczyk

KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ


29 Listopada 2019 roku w Zespole Szkół Powiatowych odbył się powiatowy konkurs pieśni patriotycznej, którego hasło przewodnie brzmiało: "TA CO NIE ZGINĘŁA". W konkursie wzięły udział szkoły podstawowe z: Goworowa, Pasiek, Kunina jak również ponadpodstawowe: ZSP w Łysych, ZSP w Czerwinie, ZSP w Kadzidle i ZSP w Goworowie.
W tym roku naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy ósmej : Aleksandra Bochenek i Weronika Błaszczak. Dziewczyny wykonały w duecie pieśń pt. „Uwierz Polsko” pod kierunkiem pani Beaty Ciepierskiej.
Decyzją jury dziewczęta zajęły II miejsce, za które otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe.  Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Ostrołęckiego Stanisława Kubła.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w dziedzinie muzyki.

Beata Ciepierska

Witaj Święty Mikołaju!


Święty Mikołaj jest znany na całym świecie. To postać lubiana przez dorosłych i dzieci. Ma czerwony płaszcz, czerwoną czapkę i worek z prezentami. Zgodnie z tradycją odwiedza nas po raz pierwszy 6 grudnia.
Wiedząc o tym, już od rana wszystkie dzieci w Filii w Szczawinie oczekiwały na upragnionego Gościa. Zanim jednak przyszedł uczniowie wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju oraz wykonały jego portrety.
Kiedy nieoczekiwanie na szkolnym korytarzu rozległy się dźwięki dzwonków, dzieci od
razu zaczęły podskakiwać i wołać z radości. Na niektórych twarzach pojawiła się niepewność, a na innych zadowolenie. Mikołaj został gorąco przywitany gromkimi brawami. Następnie osobiście wręczył dzieciom paczki, a w nich niespodzianki dla każdego. Dzieciaki odwdzięczyły się wierszami i pięknie zaśpiewanymi piosenkami.
Wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim wiele radości.

Barbara Rutkowska

Zaproszenie

Pieczemy pierniki - warsztaty kulinarne


9 grudnia 2019 r. dzieci ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin były w Restauracji Avangarda w Różanie na warsztatach kulinarnych. Tam w ramach innowacji pedagogicznej zapoznały się z zawodem kucharza.
Zanosiło się na pracowity dzień, bowiem dzieciaki miały upiec świąteczne pierniki.
Pani kucharka zapoznała wszystkich ze składnikami i sposobem wykonania ciasta.
Dzieci z ogromnym zapałem zabrały się do wałkowania, wykrawania ciasteczek oraz ich ozdabiania.
Tymczasem w drugiej sali uczniowie wykonywali piękne ozdoby bożonarodzeniowe.
Dzieci wprowadzone w świąteczną atmosferę starały się wykonać najlepiej, jak potrafią powierzone im zadania. Świąteczne bombki wyglądały idealnie!
Na dzieci czekały również inne atrakcje - sala zabaw, kręgielnia i cymbergaj.
Pobyt w Restauracji Avangarda upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Zapach cynamonu przypomniał słowa piosenki:

„Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince pierniczki
radośnie wieszają.”

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Spotkanie integracyjne klas IV

W ramach integracji uczniów klas IV wychowawcy zorganizowali nocowanie w szkole.  Spotkanie służyło  poznaniu się nie tylko z rówieśnikami, ale także z wychowawcą. Wiele zadań, zabaw  przygotowanych we współpracy z harcerzami i wolontariuszami sprzyjało zwiększeniu spójności grup, wzajemnej akceptacji, nawiązaniu przyjaźni.  Dla uczniów były to niezapomniane chwile spędzone w szkole w trochę  inny sposób niż na co dzień. Oprócz zabaw integracyjnych dzieci poznały historię andrzejek. Nie zabrakło także wróżb andrzejkowych. Wychowankowie mogli także samodzielnie przygotować "zdrowe" kanapki. Noc  spędzona w szkole była baaaaardzo długa! Podopieczni, podekscytowani wydarzeniami, nie mogli zasnąć.  Pomimo zmęczenia uśmiechnięci  wracali do domów. Czekają na kolejne nocowanie w murach szkoły.

Małgorzata Dobkowska, Dorota Ciskowska

Zajęcia kl.IIIa i IIIb w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance

Dnia 15.11.2019 r. uczniowie klasy IIIa z wychowawcą p. Małgorzatą Zacharek i IIIb z wychowawcą p. Agnieszką Puczkowską brali udział w zajęciach zorganizowanych przez GOKSiR w Goworowie. Głównym koordynatorem zajęć była p. Agata Majk.
Zajęcia odbyły się w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance z podziałem na etapy.
I etap – Spotkanie z leśniczym, spacer po lesie. Rozpoznawanie rodzajów drzew oraz gatunków zwierząt występujących w okolicznych lasach.
II etap - Spotkanie z pszczelarzem. Poznanie wielu ciekawostek z życia pszczół.
III etap - Wyrób ozdobnych świeczek z wosku pszczelego.
IV etap - Przygotowanie i pieczenie lukrowanych ciasteczek.
V etap - Wspólny poczęstunek, a następnie powrót do szkoły.

Małgorzata Zacharek

Spotkanie Andrzejkowe

"Będziemy wróżyć? Czemu nie!
Już błyszczą kocie oczy w mroku…
Wieczór andrzejek zdarza się
Raz jeden tylko w całym roku."
                                         B. Michalec

Andrzejki to święto obchodzone w wigilię św. Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Właśnie wtedy wróżyły sobie dziewczęta, ponieważ chłopcy mieli osobne święto. Była to wigilia św. Katarzyny, czyli katarzynki, obchodzone z 24 na 25 listopada.
Obecnie wszyscy bez względu na płeć wspólnie spędzają czas, bawiąc się podczas andrzejek.
Dzieci z naszej szkoły także uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez opiekuna SU i wychowawców 3,4,5 – latków.
Tym razem postawiliśmy na wróżby nowoczesne, m. in.: "Zawód przyszłości", "Koło szczęścia", czy wróżbę z balonami.
Maluchy wróżąc sobie mogły dowiedzieć się kim będą i co je czeka w przyszłości.
Była to świetna zabawa, o czym świadczyły uśmiechy na ich twarzach, okrzyki radości i gromkie brawa. Szkoda, że to co dobre, tak szybko się kończy.

Agnieszka Podleś

Pasowanie na Przedszkolaka

28.11.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie odbyło się pasowanie na Przedszkolaka. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły ślubowanie i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków i ich rodziców skierował Wójt Gminy Goworowo Pan Piotr Kosiorek oraz Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński za pomocą zaczarowanego ołówka dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia Pan Wójt wręczył dzieciom dyplomy, a Pani kierownik „zaczarowane” ołówki. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni przez przedstawiciela rodziców Panią Martę Radecką na słodki poczęstunek.
Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców i przybyłych gości.

Katarzyna Gałązka

 

Ogłoszenie


Z dniem 1 grudnia 2019 r. (niedziela) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone na okres przerwy zimowej, która potrwa do 29 lutego 2020 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy już dzisiaj w nowym roku kalendarzowym!

Ze sportowym pozdrowieniem!
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy za modlitwę, Mszę świętą, wsparcie w trudnych chwilach oraz udział w pogrzebie naszego św. p. taty Henryka Drabot.

Rodzina

 

Pragnę zostać żołnierzem!


Dzisiaj w naszej szkole odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem. Przyjechał do nas żołnierz st. sierż. Marek Dąbkowski, który zapoznał wszystkich ze swoimi codziennymi obowiązkami. Mieliśmy okazję obejrzeć z bliska wyposażenie żołnierskiego ekwipunku. Dzieci z uwagą słuchały o tym, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Spotkanie było okazją, by zobaczyć różne mundury oraz widniejące na nich emblematy. Dużą ciekawostkę stanowiło paczkowane jedzenie, które żołnierz ma w swoim plecaku. Zaproszony gość mówił o właściwej postawie w czasie śpiewania hymnu. Nasze dzieci zdały egzamin na szóstkę, gdyż wykazały się znajomością wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.
Spotkania z ludźmi reprezentującymi różne zawody umożliwiają realizację celów naszej innowacji. Dzięki takim wydarzeniom kształtujemy u dzieci poczucie przynależności społecznej oraz patriotyczną postawę.
Autorki: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Warsztaty o złości z Joanną Brodowską


W dniu 29 listopada 2019 r. w Filii w Szczawinie odbyły się warsztaty literackie z Joanną Brodowską, która jest autorką bajek, opowiadań i wierszy dla dzieci. Nasz gość rozpoczął zajęcia od rozmowy na temat pracy pisarza oraz zapoznania z najnowszą książką „Kroplówka pełna światła”.
Warsztaty literackie zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych. Pani Joanna przeczytała opowiadania, w których bohaterowie przeżyli wydarzenia wywołujące u nich ogromną złość. Następnie autorka bajek terapeutycznych rozmawiała z uczestnikami o tej złości. Zachęcała do mówienia o własnych uczuciach, które powstają w sytuacji stresu.
Istotą zajęć było poznanie metod pozbywania się złości. Dzieci bawiąc się w kalambury, przechodziły z „krainy złości” do „krainy uśmiechu” i śpiewały przy akompaniamencie gitary.
Dziękujemy za wspaniałą okazję do rozmowy o własnych emocjach. Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

NASI CZWORONOŻNI PRZYJACIELE

"Zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi.
Nie zadają pytań, nie krytykują."
                                             George Elliot

We wrześniu 2019 roku przystąpiliśmy do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego "Bliżej pieska".
Podczas jego realizacji podejmowaliśmy różne działania, których celem było uwrażliwienie dzieci na niesienie pomocy potrzebującym zwierzętom, a także edukacja z zakresu właściwego zachowania wobec zwierząt.
Wspólnie z dziećmi wykonywaliśmy prace plastyczne, które znalazły swoje miejsce na wystawach i gazetkach klasowych. Czytaliśmy książki o psach i kotach, a także zorganizowaliśmy kąciki czytelnicze, z dostępem dla każdego dziecka. Włączyliśmy się do akcji zorganizowanej przez SU i razem z całą społecznością szkolną zbieraliśmy karmę i inne rzeczy (koce, miski, itp.) dla bezdomnych zwierząt przebywających w Schronisku "CANIS" w Kruszewie.
Odbyło się również spotkanie z właścicielką schroniska p. Wiesławą Rykowską, wolontariuszką – p. Grażyną Kubeł oraz ich podopiecznym, który wabi się Ajron. Pani Wiesława opowiedziała dzieciom o schronisku i jego mieszkańcach, a mianowicie psach i kotach. Zwróciła szczególną uwagę na to, iż zwierzę to nie jest rzecz, która się zepsuje, jest nam niepotrzebna i możemy ją wyrzucić. To istota czująca, potrzebująca ciepła i miłości, tak jak każdy z nas. Posiadanie psa czy kota, wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nie wystarczy tylko mieć zwierzątko, trzeba mu zapewnić odpowiednią opiekę, m. in.: chodzić do weterynarza, dawać jeść, pić, głaskać, bawić się z nim, wychodzić na spacery i przede wszystkim kochać.
Na koniec spotkania przekazaliśmy paniom zebraną karmę i dokonaliśmy uroczystego podsumowania projektu, wręczając dzieciom i nauczycielom dyplomy przyjaciela zwierząt.
Nauczyciele realizujący projekt: Agnieszka Podleś, Katarzyna Gałązka, Dorota Sobotka.

Gminne w Indywidualnym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.

27 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Goworowie rozegrano eliminacje Gminne w Indywidualnym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.
Do zawodów zgłosili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach, Kuninie i Goworowie Zawody rozpoczęto o godz. 9:00. Sędzią głównym był Pan Józef Dobrzyński. Po losowaniu Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie przywitał wszystkich przybyłych uczniów, opiekunów i oficjalnie otworzył zawody.
Przy pięciu stołach stanęli zawodnicy poczynając od najmłodszych tj. klasy IV i młodsi, następnie klasy V – VI i ostatnia kategoria to klasy VII – VIII. Tenisiści dzielnie walczyli o każdy punkt, który przybliżał ich do wygranej. Mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów.

Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych.

18 listopada 2019 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuninie i Goworowie. Razem rywalizowało 7 drużyn.
Zawody przebiegały w miłej atmosferze .Sędzią głównym turnieju był Bartosz Dziełak – Prezes KS Orz Goworowo
Po wspaniałej zabawie, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Kategoria klas IV – VI
Dziewczęta:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Kunin
Kategoria klas VII – VIII
Dziewczęta:
I miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie podziękował wszystkim zawodnikom i opiekunom za przybycie i zdrową rywalizację. Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszystkie drużyny odebrały dyplomy wręczone przez Panią Agatę Majk – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Pana Jacka Dobrzyńskiego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim przybyłym gościom.

Elżbieta Bieniecka

Ogłoszenie

Próbny egzamin ósmoklasisty z OPERON-em odbędzie się w dniach:

- język polski dnia 03.12.2019 r. o godz. 900

- matematyka dnia 04.12.2019 r. o godz. 900

- język angielski dnia 05.12.2019 r. o godz. 900

Spotkanie wszystkich uczniów klas VIII z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu – II piętro / budynek po byłym gimnazjum/ o godz. 845.

 

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie

                   mgr Jacek Dobrzyński

Życzenia świąteczne

Przerwa świąteczno - noworoczna

Zaproszenie na spotkanie.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Trenerami, którzy prowadzili w naszej szkole w dniach 29 - 30 listopada b.r. program profilaktyczny „Archipelag Skarbów”. Pragną spotkać się z nauczycielami pracującymi w naszej szkole. Spotkanie odbędzie się 20 grudnia 2018 r. o godzinie 14:30 w stołówce szkolnej. Czas trwania: 60 minut. W tym samym dniu  o godz. 15:30 odbędzie się również spotkanie Trenerów z rodzicami naszych uczniów. Bardzo prosimy o powiadomienie rodziców o tym spotkaniu.

Gorąco zachęcamy i zapraszamy wszystkich do uczestnictwa!

Tydzień świąteczny w naszej szkole.

19 grudnia 2018 r. o godz. 9:00 odbędzie się „Kolędowanie z Babcią i Dziadkiem”, w którym będą uczestniczyć uczniowie klas "0"-3 szkoły podstawowej z wychowawcami.
21 grudnia 2018 r. Harmonogram dnia:
godz. 12:50 - odwóz klas 0-4 szkoły podstawowej;
godz. 13:00 - „Jasełka” dla pracowników szkoły i uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum;
godz. 14:00 - odwozy uczniów z rejonu Goworowa;
godz. 14:30 - odwozy uczniów oddziałów gimnazjalnych z rejonu Pasiek i Kunina.
W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do uczestnictwa!

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

„List do Świętego Mikołaja” – poznajemy zawód listonosza


Wkrótce święta Bożego Narodzenia! Nadszedł czas pisania listów do Mikołaja. Dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały kolorowe rysunki wymarzonych prezentów, a uczniowie opisali swoje pragnienia w listach.
Ale kto dostarczy wszystkie prośby do Mikołaja?
Pomogliśmy dzieciom rozwiązać problem. Zaprosiliśmy do szkoły tatę Olafa i tatę Frania, którzy są listonoszami. Była to doskonała okazja, by poznać zawód listonosza. Wszyscy uważnie słuchali jaką drogę przebędzie każdy list zanim znajdzie się w rękach Mikołaja. Pan listonosz wyjaśnił symbol poczty polskiej. Dzieci przeprowadziły poważny wywiad z gośćmi zadając ciekawe pytania.
Pan Arek i pan Michał obiecali, że Mikołaj będzie pamiętał o wszystkich dzieciach.
Autorki planu preorientacji zawodowej: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Pasowanie na przedszkolaka.


W szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika – Filii w Szczawinie odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły uroczystą przysięgę i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości, przez Panią kierownik Barbarę Rutkowską. Następnie swoje słowa do przedszkolaków i ich rodziców skierował Wójt Gminy Goworowo Pan Piotr Kosiorek oraz Pan dyrektor Jacek Dobrzyński.
Dzieci z uśmiechem na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, słuchać pani i pomagać kolegom, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie Pan dyrektor Jacek Dobrzyński za pomocą zaczarowanego ołówka dokonał pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało dyplom oraz mały słodki upominek. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.
Na pewno był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń zarówno dla dzieci, rodziców jaki i nauczycielek.

Katarzyna Gałązka, Natalia Justyna Zięba

Światowy Dzień Pluszowego Misia.

W dniu 23 listopada dzieci z naszej szkoły uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Pani kierownik Barbara Rutkowska powitała dzieci i przybliżyła historię pluszowego misia oraz jego święta. Przypomnieliśmy sobie ulubionych bohaterów literackich i filmowych takich jak: Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Coralgol.
Tego dnia dzieci przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Miś jest przyjacielem dzieci, zabawka ta towarzyszy dzieciom od wielu lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Dzieci z grupy „Misie” przygotowały niespodziankę zaśpiewały piosenkę z pokazywanie „Ja jestem niedźwiadek”, później odbył się konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”. Młodsze dzieci kolorowały misie, a starsze rysowały i wycinały sylwety. Dużą atrakcją dla dzieci okazała się Misiowa Fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na koniec świętowania dzieci skosztowały pyszny tort w kształcie misia.

Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum.

W sobotę 8 grudnia 2018 r. zostały rozegrane Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz SP Pasieki. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 8 stołów, przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum.

W sobotę 8 grudnia 2018r. zostały rozegrane  Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz  SP Pasieki. Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji  8 stołów, przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.

Andrzejki na wesoło!


"Koniec listopada to andrzejek czas…
Przepowiednie, wróżby – każdy jest ciekawy,
co przyniesie przyszłość. Los będzie łaskawy?"

30 listopada 2018 roku wszystkie dzieciaki z naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniu andrzejkowym zorganizowanym przez opiekuna SU.
Nie obyło się bez wróżb tradycyjnych, takich jak ustawianie kapci i butów w kierunku drzwi, czy też celowanie szpileczką w znajdujące się na sercu imię przyszłej sympatii.
Ciekawsze jednak, zarówno dla uczniów z klas I-III, jak i  maluchów okazały się  wróżby nowoczesne dotyczące ulubionego koloru, zawodu przyszłości i losowania odpowiedniego symbolu znajdującego się pod kubeczkami.
Dzieci nie tylko świetnie się bawiły, o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie, ale też dużo dowiedziały.

Agnieszka Podleś

Ogłoszenie

Spotkane ze Świętym Mikołajem


4 grudnia 2018 roku   dzieci z Filii w Szczawinie wzięły udział w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego w Dzbeninie.  Celem wyprawy było spotkanie z Mikołajem.
Po wyjściu z autokaru przywitała nas Śnieżynka oraz Elfy. Za chwilę piękną  bryczką przyjechał Święty Mikołaj, który zaprosił dzieci  do swojej magicznej groty, aby porozmawiać o wymarzonych prezentach. Każdy uczestnik otrzymał bożonarodzeniowy upominek, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
Dla wielu dzieci wycieczka do stadniny koni „Mustang” w Dzbeninie była także pierwszą okazją do tego, aby bliżej poznać różne  zwierzęta, dowiedzieć się, w jaki sposób je pielęgnować i dbać o nie, utrzymując w dobrej kondycji i zdrowiu.
Pobyt w gospodarstwie zakończył się przejażdżką prawdziwą bryczką, w czasie której dzieci zadawały pytania dotyczące życia koni.
Zadowolone i wesołe maluchy  pożegnały się ze świętym Mikołajem, który dziękował za odwiedziny i świąteczne życzenia.

Barbara Rutkowska

Międzynarodowy "Dzień Pluszowego Misia" w bibliotece szkolnej.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia to świetna okazja, by spotkać się z najmłodszymi czytelnikami. W  związku z tym w dniach 26.XI – 29.XI  biblioteka szkolna zamieniła się w "Misiową  krainę", pełną  pluszowych misiów i książeczek o misiach. Jak wieść niesie "Czy to wczoraj, czy to dziś – dzieciom jest potrzebny miś", więc zaproszeni uczniowie z klas  I - III przynieśli ze sobą swoje pluszowe przytulanki.
W odświętnie udekorowanej bibliotece dzieci poznały  historię narodzin pluszowego misia, opowiadały o swoich misiach, które są bohaterami filmów, bajek i książek dla dzieci. Nie zabrakło głośnego czytania fragmentów  ciekawych książek z misiowej biblioteczki, których bohaterami są sympatyczne misie. Dzieciom spodobało się opowiadanie "Serduszko małego misia" i ochoczo odpowiadały na pytania związane z misiem.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali kolorowankę z misiem i maskę misia, którą mieli pokolorować. Spotkanie upłynęło w atmosferze radości i dobrej zabawy.
Po spotkaniu wszyscy uczniowie odwiedzający bibliotekę  mogli obejrzeć wystawę misiów oraz wystawę książek o misiach, które są dostępne w naszej szkolnej bibliotece.  
 
Nauczyciele biblioteki

Informacja dla nauczycieli

Informacja dla uczniów

Pliki do pobrania

Wesołych Świąt

Życzenia

"Wesołą nowinę, bracia, słuchajcie, Niebieską Dziecinę ze mną witajcie".

Boże Narodzenie to czas radości miłości i życzliwości. Aby podkreślić charakter świąt uczniowie kl. IIIa z wychowawcą Krystyną Zacharek i katechetą Gabrielą Drabot wystawili Jasełka Bożonarodzeniowe pt. „Mały pastuszek i wielki rozbójnik”.
W świąteczny nastrój wprowadziło nas przemówienie p. dyrektora Jacka Dobrzyńskiego. Kolędy wyśpiewane przez chór szkolny pod kierunkiem p. Beaty Ciepierskiej i wygrane na skrzypcach przez uczennicę kl. Va Julię Dymerską przypomniały nam, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.
Życzymy wszystkim łask Bożych płynących od żłóbka Jezusa.

Gabriela Drabot

Jasełka „Świąteczna ulica” przygotowane przez uczniów gimnazjum i uczniów klas VII pod kierunkiem ks. Andrzeja Czyżewskiego i Bogumiły Lewickiej-Mróz rozpoczęły się wniesieniem przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju. Występ naszych uczniów i śpiew chóru szkolnego, który przygotowała p. Beata Ciepierska, dostarczył ogrom przeżyć duchowych całej społeczności szkolnej i zaproszonym gościom.
Aktorzy ukazując w scenach z ulicy różne podejście do przeżywania świąt starali się pokazać na czym polega istota Bożego Narodzenia. Przedstawienie zakończyły słowa, zaczerpnięte od św. Matki Teresy z Kalkuty. Niech one towarzyszą nam w tym czasie przygotowania do świąt a także pamiętajmy o nich w każdym dniu naszego życia.
„ Zawsze ilekroć uśmiechasz się do brata i wyciągasz do niego ręce - jest Boże Narodzenie.
Jest ono zawsze, ilekroć milkniesz, by wysłuchać innych.
Zawsze, kiedy rozdajesz nadzieję.
Zawsze, kiedy niesiesz pomoc zrezygnowanym, zniechęconym, słabym.
Zawsze, gdy przyznajesz jak małe są twe możliwości - gdy sam prosisz o pomoc.
Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych poprzez ciebie.
Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie!”

Bogumiła Lewicka-Mróz
ks. Andrzej Czyżewski


Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów i przedszkolaków jasełka, które zostały wystawione 19 grudnia 2017 r. w Filii w Szczawinie. Inscenizacja była niezwykłym przeżyciem dla zaproszonych gości, przedszkolaków, uczniów, rodziców i nauczycieli. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy z Państwem dzielić ten wyjątkowy dzień, poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela.

Katarzyna Bochenek

Magia Świąt Bożego Narodzenia


Dnia 21.12.2017 r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie odbyła się kolejna edycja „Kolędowania z Babcią i Dziadkiem”, przygotowana przez uczniów z klas 0-III pod kierunkiem wychowawców i katechetki p. Janiny Drabot.
Goście, w miłej i świątecznej atmosferze, wysłuchali Jasełek pt.: „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” w wykonaniu klas trzecich oraz oglądali występy kolędników z poszczególnych klas. Występ uświetnili uczniowie grający na instrumentach muzycznych: Julia Dymerska – skrzypce i Andrzej Pietras – trąbka. Zacni goście włączyli się do śpiewania kolęd.
Na koniec seniorzy otrzymali słodkie upominki.
Byliśmy bardzo szczęśliwi, że babcie i dziadkowie tak licznie przybyli w tym dniu, który stał się dla wszystkich radosnym przeżyciem w oczekiwaniu na narodziny Bożego Dzieciątka.

Wychowawcy 0-III

Kiermasz Bożonarodzeniowy A.D. 2017 za nami.


21 grudnia odbył się po raz kolejny kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej piękne dekoracje znikały ze stoiska bardzo szybko i trafiały w ręce zadowolonych nabywców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pyszne domowe wypieki przygotowane przez rodziców.
Wydarzenie przygotował samorząd uczniowski szkoły podstawowej. Środki zebrane ze sprzedaży przeznaczone zostaną na potrzeby uczniów.

Edyta Furmaniuk

Świąteczne poszukiwaniaStudio Artystyczne Teatr i Animacja „Smyk” w Białymstoku przedstawiło dzieciom w Filii w Szczawinie edukacyjną bajeczkę interaktywną promującą wartość wzajemnej pomocy. Maluchy wraz ze śnieżynką wyruszają na pomoc Mikołajowi, któremu podstępny chochlik ukradł potrzebne mu przedmioty. Święta są zagrożone. Dzieci nie dostaną prezentów. Każda pomoc się przyda w odnalezieniu czapki Mikołaja, jego pasa i listy prezentów. W drodze czeka na dzieci wiele przygód i niespodzianek, którym towarzyszą zabawy rytmiczne przy muzyce.
Wszyscy z ochotą biorą udział w poszukiwaniach, chętnie ćwiczą, by ocalić święta. Przedstawienie było bardzo ciekawe więc gra artystów została nagrodzona głośnymi brawami.

Barbara Rutkowska

IV Powiatowy Turniej Szachowy „Szach Mat” już za nami!


10 grudnia 2017 r. w Goworowie odbyła się IV edycja Turniej Szachowego „Szach Mat”. Wzięło w nim udział 30 zawodników z powiatów: ostrowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego. Najmłodszym zawodnikiem turnieju został Alan Dobkowski.
Następnie w kategorii junior dziewczęta: I miejsce zajęła Oliwia Zioło, II miejsce Kinga Romanik, III miejsce Marcelina Wołosz.
W kategorii Junior chłopcy I miejsce zajął Mateusz Masalski, II miejsce Bartosz Waśniewski, III miejsce Beniamin Mróz, IV miejsce Eryk Głażewski
W kategorii senior: I miejsce zajął Michał Hrynkiewicz, II miejsce Dariusz Gadzała, III miejsce Paweł Krajewicz.
Organizatorami turnieju byli: Uczniowski Klub Sportowy „Trops”, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przy wsparciu współorganizatorów: Powiatu Ostrołęckiego, PHU Bursztyn, Gminnej Biblioteki Publicznej.

Dorota Ciskowska

fot. Agata Majk

II miejsce dla dziewcząt z klasy sportowej


1 grudnia w Czerwinie odbył się IV Turniej w Piłkę Siatkową o Puchar Wójta Gminy Czerwin. W zawodach udział wzięły drużyny z: Czerwina, Goworowa, Małkini i Nura. Po dużych staraniach reprezentacja naszego gimnazjum wywalczyła II miejsce. Najlepszą zawodniczką drużyny została Patrycja Bodytka.
Skład naszych „sreberek”: Patrycja Bodytka, Patrycja Kapuścińska, Emilia Majkowska, Karolina Gruz, Wiktoria Iwańska, Wiktoria Zawadzka, Amelia Mech, Amelia Nadwodna, Zuzanna Szczęsna, Wiktoria Kuczyńska, Alicja Godlewska, Klaudia Pawłowska

Patrycja Kapuścińska

Mikołajkowa wyprawa do Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce

Wszystkie dzieci z naszej szkoły z niecierpliwością czekały na 6 grudnia, by świętować mikołajki w Sali Zabaw „Urwis” w Ostrołęce. Organizator przygotował dla nich wiele niespodzianek.
O godzinie 8:30 zaczęło się szaleństwo! Wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się zjeżdżalnie do basenu z piłkami oraz pokonywanie labiryntów. Chłopcom najwięcej radości sprawiła jazda samochodami oraz wyścigi na flikerach po wyznaczonym torze. Ogromne zainteresowane wzbudziła gra towarzyska na refleks zwana cymbergajem.
Atrakcją naszej wyprawy było spotkania z Mikołajem, który rozdał dzieciom paczki z prezentami. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele niezapomnianych wrażeń. Rodzice również byli zadowoleni, że ich pociechy miło spędziły mikołajkowy czas.
Kierownik wycieczki: Barbara Rutkowska
Opiekunowie: M. Gołębiewska, N. Zięba, K. Gałązka, E. Sobotka, A. Podleś

Zaproszenie

Zaproszenie

Światowy Dzień Pluszowego Misia w świetlicy

Pluszowe misie – miękkie, puchate i miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci już od ponad 100 lat. Pocieszają, dodają otuchy i są niezbędną przytulanką przy zasypianiu. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono "Światowy Dzień Pluszowego Misia", który świętujemy 25 listopada. Właśnie tego dnia, w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Goworowie, zorganizowano imprezę z okazji urodzin Pluszowego Misia. 

Świetlicę przyozdobioną sylwetkami bohaterów, malowanych specjalnie na tę okazję, odwiedziły dzieci z misiami dużymi i małymi, puchatymi i kolorowymi. Każdy specjalny gość miał swoje imię i ciekawą historię.
Głównym punktem obchodów "misiowego święta" było spotkanie zorganizowane w świetlicy dla trzech oddziałów przedszkolnych przez p. Ewę Lubiak i p. Anetę Gąsior, które w tym dniu zamieniły się w Misiowe Panie. Atmosfera była wyjątkowa i radosna. Jednak najwięcej emocji dostarczyły maluchom "misiowe konkurencje": konkurs wiedzy o misiach, "Rysuję misia według wskazówek koleżanki, kolegi", "Misiowe puzzle", Degustacja miodku- "bo przecież taki to niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód".
Dzieci słuchały też bajki o Misiu. W przerwach między konkursami, przy piosenkach o misiach, brały udział w zabawach ruchowych prowadzonych przez harcerki Goworowskiej Drużyny. Wszyscy uczestnicy święta otrzymali nagrodę w postaci medalu "Misiowego Przyjaciela" oraz słodkiego "małego co nieco". Każda klasa mogła zrobić sobie wspólną fotografię z bohaterem święta - kolorowym Misiem oraz Kubusiem Puchatkiem.
Rozstrzygnięto także konkurs zorganizowany przez p. Ewę Lubiak, polegający na wymyśleniu imienia dla nowego lokatora, dużego pluszowego misia, który od 3 lat mieszka w świetlicy. Miało to być imię związane z gminą Goworowo lub jej okolicami. Wśród bardzo wielu pomysłów najciekawsze okazało się imię "Orzuś", wymyślone przez Hanię Stachacz, uczennicę kl. 0a.
Cały dzień upłynął w bardzo sympatycznej, ciepłej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy przypomnieli sobie o swoich przyjaciołach, może troszeczkę zapomnianych.

Ewa Lubiak, Aneta Gąsior

Obiekt sportowy Orlik

OGŁOSZENIE


Z dniem 1 grudnia 2019 r. (niedziela) zajęcia na Kompleksie Boisk Sportowych „Orlik 2012” w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostają zawieszone na okres przerwy zimowej, która potrwa do 29 lutego 2020 r. Wszystkich chętnych do korzystania z obiektu zapraszamy już dzisiaj w nowym roku kalendarzowym!

Ze sportowym pozdrowieniem!
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

 

Regulamin korzystania z kompleksu boisk „Moje boisko ORLIK 2012”.   

Pasowanie na przedszkolaka


W czwartek 30 listopada w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika – Filii w Szczawinie odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA. Tego dnia, dzieci które zaczęły uczęszczać w tym roku szkolnym do oddziału przedszkolnego, złożyły uroczystą przysięgę i tym samym, zostały włączone do grona przedszkolaków. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości, przez panią kierownik placówki Barbarę Rutkowską. Następnie dzieci z grup Biedroneczki oraz Misie zaprezentowały krótką część artystyczną. Były więc zarówno piosenki jak i wierszyki. Po części artystycznej przedszkolaki przyrzekły między innymi:
NIE PŁAKAĆ, NIE SZLOCHAĆ I PANIE MOCNO KOCHAĆ,
ZABAWKI SZANOWAĆ I DOOKOŁA WSZYSTKO PORZĄDKOWAĆ,
ZOSTAĆ ZUCHAMI I PRAWDZIWYMI PRZEDSZKOLAKAMI.
Punktem kulminacyjnym tych uroczystości, zapierającym przedszkolakom dech w piersi, był moment pasowania. Pan dyrektor Jacek Dobrzyński dotykając każde dziecko wielkim ołówkiem, dokonał uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz ołówek. Po uroczystym pasowaniu wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Uroczystość ta pozwoliła rodzicom, nauczycielom i dzieciom zintegrować się. To było ważne wydarzenie w życiu dzieci z grupy Biedroneczki i Misie.

Katarzyna Gałązka
Milena Gołębiewska
Natalia Zięba

Poznajemy zawód strażaka


Praca strażaka to poważna sprawa. Przekonały się o tym dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas II – III na spotkaniu z przedstawicielem Ochotniczej Straży Pożarnej w Goworowie.
Pan Rafał Ostrowski zapoznał wszystkich z narzędziami i sprzętem, którymi posługują się strażacy podczas różnych akcji, a przede wszystkim w czasie gaszenia pożaru. Uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska strój galowy oraz wyposażenie torby ratowniczej.
Dzieci zadawały dużo ciekawych pytań. Okazało się, że wielu chłopców chciałoby w przyszłości zostać strażakiem.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Barbórka

3c

Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.
Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Tego dnia uczniowie klasy 3c na zajęciach edukacji polonistycznej rozmawiali o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górników, a na zajęciach technicznych wykonali część stroju galowego górnika – czapkę z pióropuszem, zwaną również czako.
Może wśród uczniów jest przyszły górnik. :)
Korzystając z okazji składamy wszystkim paniom noszącym piękne imię Barbara samych słonecznych dni.

Uczniowie klasy 3c z wychowawcą Anną Kaczmarczyk

Tabliczka mnożenia nam nie straszna

1 grudnia 2017 r., na zajęciach edukacji matematycznej, uczniowie klasy 3c poprzez zabawę, doskonalili umiejętność mnożenia liczb w zakresie 100. Rywalizacja między grupami była zacięta, zabawa dostarczyła uczniom wiele radości, a zwycięzcom satysfakcji.

Anna Kaczmarczyk

Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum

W sobotę 3 grudnia 2017 zostały rozegrane  Rejonowe Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjum. Miejscem rozgrywek była hala w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie. Turniej rozpoczęto przywitaniem przybyłych zawodników i opiekunów. Rozpoczęcie poprzedziło losowanie, które zadecydowało także o kolejności rozgrywek w poszczególnych kategoriach. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum Czerwinie, Goworowie oraz  SP Pasieki.   Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji  6 stołów , przy których zaangażowano sędziów wraz z opiekunami czuwali oni nad prawidłowym przebiegiem zawodów.  

Magiczne spotkanie, czyli szkolne "Andrzejki”

Andrzejki nazywane są inaczej dniem wróżb dla dziewcząt, ponieważ chłopcy wróżą sobie w Katarzynki. Jednak w naszej szkole wszyscy uczniowie bez względu na płeć chcieli sobie powróżyć i dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości.
Dzieci wspaniale się bawiły, ale też wiele nauczyły.

Agnieszka Podleś

Sukces naszego chóru w "X Festiwalu Pieśni Maryjnej" w Wąsewie

21 października 2017 roku w hali sportowej Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji odbył się Jubileuszowy X Festiwal Pieśni Maryjnej. Festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Ziemia Wąsewska w partnerstwie z Parafią pw. Narodzenia NMP w Wąsewie oraz Urzędem Gminy Wąsewo. Patronat medialny objęli: ks. Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski,Tygodnik Ostrołęcki, Głos Katolicki oraz Radio Nadzieja. W tym roku swoją obecnością zaszczycił również ks. bp senior Stanisław Stefanek.
W tegorocznym festiwalu wzięło udział 6 chórów, 14 zespołów wokalnych oraz 23 solistów z kilku powiatów i dwóch województw.
W rywalizacji konkursowej sukces odnieśli uczniowie naszej szkoły - w kategorii zespołów wokalnych do lat 16 – I miejsce zdobył zespół wokalno – instrumentalny reprezentujący Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Goworowie. Zespół pod czujnym okiem pani Beaty Ciepierskiej wykonał utwór pt. „Niepokalane poczęcie”. Gościnnie w roli akompaniatora wystąpił p. Jarosław Ptak.
Zmagania artystów oceniało Jury w składzie: jako Przewodniczący Jury ks. Kazimierz Ostrowski – muzykolog, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, wykładowcy Akademii Muzycznej - Małgorzata Domagała - Rogalska, Ewa Urbanowska i Adam Tański.
Gwiazdą festiwalu był Zespół „Moja Rodzina” pochodzący z Glinojecka. Miłym zaskoczeniem oraz niespodzianką dla wszystkich uczestników był tort z okazji jubileuszowego X Festiwalu Pieśni Maryjnej w Wąsewie.

Serdecznie gratulujemy zespołowi i życzymy dalszych sukcesów!

Beata Ciepierska