Aktualności

Filtr

Jesienne drzewo

28 października 2020 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu "Jesienne Drzewo" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filia Szczawin.
Celem konkursu było dostrzeżenie piękna jesieni i otaczających nas drzew. Uczestnicy wykazali się umiejętnością wykorzystywania i zastosowania różnych technik plastycznych. Komisja miała problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo ciekawe i twórcze, każda miała w sobie coś pięknego i oryginalnego.
Jury, jako kryterium oceny wzięło pod uwagę: pomysłowość, zgodność z tematem oraz walory artystyczne pracy. Spośród 21 prac komisja wyłoniła laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 3,4,5-latki:
3-latki
I miejsce – Michalina Pazik
II miejsce – Damian Boćkowski
III miejsce – Kacper Dudziec

4-latki
I miejsce – Bartosz Rabuczewski
II miejsce – Zofia Iwańska
II miejsce – Marcel Kocon

5-latki
I miejsce – Antoni Pazik
II miejsce – Olaf Pazik
III miejsce – Franciszek Miłek
III miejsce – Oskar Samoraj

Zwycięzcom gratulujemy!
Pozostałe dzieci, które wzięły udział w konkursie dostały pamiątkowe dyplomy i upominki. Serdecznie dziękuję za udział w konkursie.

Katarzyna Gałązka

 

Funkcjonowanie boiska Orlik w listopadzie 2020 r.

Warsztaty o zdrowym odżywianiu

25 listopada w klasach 0- III i w Filii w Szczawinie odbyły się warsztaty edukacyjne dotyczące zdrowego żywienia. Zajęcia przeprowadzone przez panią dietetyk Aleksandrę Piątek pozwoliły dzieciom w przystępny i atrakcyjny sposób poznać zasady prawidłowego żywienia. Pani Aleksandra pokazała uczniom jak wybierać zdrowe produkty do codziennej diety oraz wskazała alternatywy dla niezdrowych i fast foodowych przekąsek i potraw. Uświadomiła również, jak niezdrowe jedzenie wpływa na ich życie i zdrowie. Zajęcia zakończyły się wspólną zabawą, która polegała na prawidłowym doborze produktów spożywczych do poszczególnych pięter piramidy pokarmowej. Była to trakcyjna i bardzo pouczająca lekcja.

Agnieszka Dąbrowska

Heppening „SPORT TO ZDROWIE”

W ramach realizacji programu szkoły promującej zdrowie, w dniu 20 listopada 2019 r. odbył się happening zorganizowany przez uczniów pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Wspólnie wykonaliśmy plakaty zachęcające do aktywności fizycznej i uprawiania sportu. Podczas happeningu przedstawiono argumenty, dlaczego kilka godzin zajęć wychowania fizycznego w szkole nie może być jedyną formą aktywności fizycznej dziecka w wieku szkolnym. Najważniejsza jest codzienna spontaniczna aktywność ruchowa np. bieganie, gry zespołowe, jazda na rowerze, rolkach, łyżwach, długie marsze, taniec itp. Grupa taneczna w składzie: Natalia Chorchos, Marta Dymerska, Maja Zawadzka, Sylwia Lędzioszek, Nikola Klimaszewska, Nadia Zięba, Agata Sobotka, Amelia Rurka i Mikołaj Pazik zaprezentowała żywiołowy układ taneczny. Swoje znakomite umiejętności piłkarskie pokazali Jakub Kruczyk, Igor Kuśmierczyk i Jakub Jasiński. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólna inicjatywę.

Agnieszka Dąbrowska

Szkolne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.

25 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej w Goworowie odbyły się Szkolne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym dla Dziewcząt i Chłopców.
W rozgrywkach wzięli udział miłośnicy tenisa stołowego z klas III – VIII. Rozegrano wiele emocjonujących meczów i wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę na szkołę na Gminnych Zawodach:
Klasy IV i młodsi
Dziewczęta:
1. Natalia Dobkowska
2. Natalia Zalewska
3. Wiktoria Struniawska
Chłopcy:
1. Szymon Kordaś
2. Jakub Rutkowski
3. Szymon Gąsior

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W FILII W SZCZAWINIE


Pluszowy miś to ulubieniec wszystkich dzieci. Miękki, przytulny, delikatny – jest nieodłącznym towarzyszem zabaw już od ponad 100 lat.
25 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. My także przystąpiliśmy do obchodów tego święta. Naszą uroczystość rozpoczęliśmy od obejrzenia prezentacji multimedialnej, w której poznaliśmy historię powstania maskotki, sięgającą 1902 r. Dowiedzieliśmy się, że osobą ściśle związaną z uwielbianym przez dzieci misiem jest prezydent USA, Theodore Roosevelt.
Dzieci z zainteresowaniem obejrzały też kolejną prezentację, przedstawiającą najbardziej znane postacie misiów z bajek. Pomimo że nie było to łatwe zadanie, dzieci poradziły sobie znakomicie i rozpoznały niemal wszystkie misie, również te już nieco zapomniane.
Podczas uroczystości mieliśmy okazję obejrzeć film z pracowni krawieckiej, w którym podpatrzyliśmy etapy powstawania misia – maskotki. Jednogłośnie stwierdziliśmy, że jest to bardzo żmudna i ciężka praca.
Kolejnym punktem misiowego święta były zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których dzieci z pomocą nauczycieli wykonywali misie, używając napompowanych balonów oraz wyciętych szablonów.
Bardzo miłym akcentem, a jednocześnie podsumowaniem uroczystości, był słodki poczęstunek w postaci tortu, którzy wszyscy zajadali z wielkim apetytem.

Dorota Sobotka

Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych.


18 listopada 2019 r. w hali sportowej Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Unihokeja Szkół Podstawowych. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kuninie i Goworowie. Razem rywalizowało 7 drużyn.
Zawody przebiegały w miłej atmosferze. Sędzią głównym turnieju był Bartosz Dziełak – Prezes KS Orz Goworowo
Po wspaniałej zabawie, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
Kategoria klas IV – VI
Dziewczęta:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Goworowo
II miejsce – SP Kunin
Kategoria klas VII – VIII
Dziewczęta:
I miejsce – SP Goworowo
Chłopcy:
I miejsce – SP Kunin
II miejsce – SP Goworowo
Pan Jacek Dobrzyński Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie podziękował wszystkim zawodnikom i opiekunom za przybycie i zdrową rywalizację. Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszystkie drużyny odebrały dyplomy wręczone przez Panią Agatę Majk – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Pana Jacka Dobrzyńskiego Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim przybyłym gościom.

Elżbieta Bieniecka

 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia realizuje w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie warsztaty kulinarne.

Warsztaty kulinarne dla dzieci w wieku szkolnym realizowane są przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Zadanie finansowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Warsztaty mają na celu nabywanie praktycznej wiedzy z zakresu prawidłowych nawyków żywieniowych. Do końca roku zostaną przeprowadzone warsztaty, które obejmą ponad 800 dzieci.
Zdrowie jest naszym najcenniejszym skarbem i powinniśmy o nie dbać niezależnie od wieku. Tymczasem badania potwierdzają, że m.in. niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak ruchu sprzyjają wielu chorobom, w tym nadwadze i otyłości, które dotyczą aż co trzeciego polskiego ośmiolatka. Prawidłowe żywienie i aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie nie tylko w profilaktyce różnych chorób ale także wpływają na prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, ich funkcje poznawcze, zdolność do nauki. Ukształtowane w dzieciństwie prozdrowotne nawyki, w tym żywieniowe, zaprocentują lepszym zdrowiem w przyszłości.
Dzieci też mogą dbać o swoje zdrowie np. spędzając więcej czasu w ruchu, a mniej przez telewizorem, komputerem czy smartfonem oraz zdrowo się odżywiając. Warsztaty kulinarne to bardzo atrakcyjna forma nauki o zasadach zdrowego żywienia. Podczas takich zajęć przekazywana jest nie tylko wiedza teoretyczna z zakresu zasad zdrowego żywienia ale przede wszystkim w sposób praktyczny dzieci uczą się jak przygotować dobre dla zdrowia i jednocześnie pyszne potrawy czy posiłki.

Zadanie finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020

„Kraina Lodu 2” podbiła nasze serca

We wtorek 26 listopada w godzinach popołudniowych obejrzeliśmy disneyowską animację „Kraina Lodu 2”. Główne bohaterki Anna i Elsa odbyły pełną niebezpieczeństw podróż do Zaczarowanego Lasu. Przygody, które przeżyły uczą i bawią. Wspaniałe wrażenia! Żarty bałwana Olafa jak zwykle rewelacyjne.
Uwierzcie! Warto obejrzeć ten film. Po raz kolejny okaże się, że rodzina, przyjaźń i uczucia są w życiu najważniejsze.
Uczniowie z Filii w Szczawinie byli zachwyceni animacją i muzyką. Wyjazd do Ostrołęckiego Centrum Kultury na najnowszą produkcję Disneya to wielka przygoda i moc wzruszeń.

Kierownik wycieczki: Barbara Rutkowska

Sukces!


Dnia 22 listopada 2019 r. uczniowie z klasy III a – Maja Dudziec, Dobromiła Nowak, Cezary Rybaczyk i Michał Twardziak, z IV a – Maja Duda i Szymon Kordaś oraz z IV b – Łucja Dudziec i Jan Subzda uczestniczyli w I Turnieju Szachowym zorganizowanym przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce pod patronatem Polskiego Związku Szachowego.
Celem turnieju była popularyzacja gry w szachy oraz integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szkolnych zaangażowanych w projekt „Szachy w mazowieckiej szkole”.
Rywalizacja między zawodnikami była zacięta, jednak każdy przestrzegał zasad fair play.
W kategorii dziewcząt z klas IV nasze uczennice odniosły ogromny sukces – Maja Duda z klasy IV a zdobyła I miejsce, a Łucja Dudziec z klasy IV b uzyskała II miejsce.
Tak zaszczytne miejsca dały uczennicom awans do Finału turnieju szachowego, który odbędzie się w Warszawie.
Sukces uczennic jest ogromny z tego względu, iż w październiku 2019 roku rozpoczęły naukę gry w szachy.
Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom.
Gratuluję wygranej, dziękuję pozostałym uczestnikom oraz p. Małgorzacie Zacharek, która przygotowała uczniów klasy III do turnieju.

Anna Kaczmarczyk

DZIEŃ MARCHEWKI – W FILII W SZCZAWINIE


W środę 20 listopada 2019 roku obchodziliśmy Dzień Marchewki. To kolejne działanie z zakresu promocji zdrowia w ramach programu ,,Szkoła promująca zdrowie”.
Tego dnia w szkole dominował kolor pomarańczowy, a tematem gazetek klasowych i wystawy szkolnej była marchewka.
Warzywo to jest znane i uprawiane na całym świecie. Najwięcej witamin dostarcza spożywane na surowo, dlatego też uczniowie pod opieką wychowawców wykonywali soki marchewkowo - jabłkowe, ucząc się przy tym obsługi sokowirówki.
Podczas wspólnego spotkania dzieci poznały osiem powodów, dla których warto jeść marchewkę (pod różną postacią). Dowiedziały się również, że nie każda marchewka jest pomarańczowa. Występuje bowiem w kolorze białym, żółtym, czerwonym, a nawet ciemnofioletowym.
Pani kierownik Barbara Rutkowska zwróciła uwagę na to, iż każdy z nas miał na sobie jakąś część garderoby, która była w kolorze pomarańczowym. Wśród uczniów najbardziej wyróżniały się stroje Zuzanny Gałązki i Aleksandry Rabuczewskiej. Dziewczynki w nagrodę za pomysłowość otrzymały soki marchewkowe.
Następnie podsumowaliśmy szkolny konkurs kulinarny (adresowany do dzieci i ich rodziców) na najciekawszy przepis, którego głównym składnikiem była właśnie marchewka.
Spośród dostarczonych prac komisja wyłoniła laureatów:
I miejsce: Zuzanna Gałązka – kl. I
II miejsce: Wiktoria Oleksiak – kl. ,,0”
III miejsce: Kacper Dziczek – kl. II
Pozostałe prace zostały wyróżnione.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci wyciskarek do soków i obieraczek do warzyw, których fundatorem była organizatorka konkursu – p. A. Podleś.
Rodzice nie tylko podzielili się z nami swoimi przepisami, ale także przygotowali polecane dania. Mogliśmy skosztować tych pyszności, m. in. ciasta marchewkowego, upieczonego przez p. Ewę Brzozowską, popijając je wcześniej wykonanym sokiem.
Serdecznie dziękuję dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tego dnia.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Szachy w szkole

W Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie prowadzone się zajęcia szachowe dla grupy uczniów z klas czwartych w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, który finansowany jest przez Polski Związek Szachowy.
Nauka gry w szachy jest doskonałą formą stymulowania rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w ww. zajęciach, poznają tajniki gry w szachy i świetnie się bawią.

Prowadząca zajęcia Anna Kaczmarczyk

Ratownik medyczny – zajęcia warsztatowe

W dniu 21.11.2019 r. gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Gęsicha – ratownika medycznego. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadań innowacji pedagogicznej „Magiczny świat zawodów”. Na wstępie nasz gość opowiedział o swojej pracy, a następnie opisał strój, w którym przybył na spotkanie. Zwrócił uwagę, że jego praca polega na udzielaniu sprawnej i profesjonalnej pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia i życia człowieka. Dzieci otrzymały wskazówki, jak udzielać pierwszej pomocy. Wszyscy wykonywali ćwiczenia na fantomie. Ogromną ciekawość wzbudziła zawartość ciężkiej torby ratowniczej.
Spotkanie dostarczyło dzieciom wiele wrażeń, a także bardzo cennych wiadomości. Dziękujemy Panu Andrzejowi, który jest dziadkiem Amelki i Artura, za cenne rady i uwagi na temat pomocy medycznej.

Autorki innowacji: Barbara Rutkowska, Katarzyna Gałązka

Zaproszenie

"Góra grosza" 2019

W naszej szkole jest już tradycją uczestniczenie w ogólnopolskiej akcji „Góra grosza”. Zebrane środki będą przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, tworzenie i dofinansowanie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, domów zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka.

Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Edyta Furmaniuk

Teraz pierwszacy ślubowania czas!

Dzień 14 listopada 2019 roku był bardzo ważnym dniem w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie w Filii w Szczawinie. Pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami, ponieważ tego dnia odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Takie wydarzenie jest bardzo wyjątkowe nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców, dziadków i bliskich. Na uroczystości obecny był Pan Dyrektor Jacek Dobrzyński, Pani kierownik Barbara Rutkowska, grono pedagogiczne oraz rodzice.
Pierwszoklasiści pięknie ubrani i wystrojeni w birety zaprezentowali swoje umiejętności. Uczniowie ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, a także obiecali swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor dokonał pasowania wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie”. Następnie wychowawczyni oraz Pani kierownik wręczyły dzieciom niespodzianki: dyplomy, książki, rożki obfitości. Rodzice dziękując za przygotowaną uroczystość, zaprosili na słodki poczęstunek. To był bardzo przyjemny dzień, który na zawsze zostanie w pamięci uczniów klasy I.

WYCHOWAWCZYNI: Magdalena Tuszyńska

OGŁOSZENIE

 
21 LISTOPADA 2019 r. (CZWARTEK) ZAPRASZAMY NA „WYWIADÓWKĘ” DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W GOWOROWIE W PROGRAMIE:
 
15.00 – 15.45 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS W SALACH LEKCYJNYCH WEDŁUG HARMONOGRAMU PRZYDZIAŁU - KLASY „0” – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ. NAUCZYCIELE, KTÓRZY NIE MAJĄ WYCHOWAWSTWA POZOSTAJĄ DO DYSPOZYCJI RODZICÓW W GODZ. 15.00 – 16.00;
16.00 – 16.45 – SPOTKANIA RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI KLAS W SALACH LEKCYJNYCH WEDŁUG HARMONOGRAMU PRZYDZIAŁU - KLASY IV - VIII SZKOŁY PODSTAWOWEJ. NAUCZYCIELE, KTÓRZY NIE MAJĄ WYCHOWAWSTWA POZOSTAJĄ DO DYSPOZYCJI RODZICÓW W GODZ.. 16.00 – 17.00;
17.00 – ZEBRANIE DYREKCJI SZKOŁY Z RADĄ RODZICÓW W STOŁÓWCE SZKOLNEJ.
 
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA!!!
 
Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

21 listopada 2019r. Światowy Dzień Rzucania Palenia TytoniuDzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem.
W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.
Warto się zastanowić !!!
Przemyśl, zanim sięgniesz po papierosa.

Koordynatorzy
PROGRAMU ANTYNIKOTYNOWEGO
„ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”

Pasowanie na ucznia

W czwartek 7 listopada w Szkole Podstawowej  w Goworowie odbyła się ceremonia Pasowania na Ucznia. Podczas uroczystości pierwszoklasistom towarzyszyli: dyrekcja szkoły, nauczyciele, starsi koledzy, rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie.
Na początku bohaterzy dnia zaprezentowali wiadomości i umiejętności, które dotychczas zdobyli w szkole.  Z dużym przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Mimo stresu, związanego z publicznym występem, świetnie poradzili sobie z debiutem, o czym świadczyły gromkie brawa publiczności.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez uczniów uroczystego Ślubowania oraz ceremonia Pasowania na Ucznia, której dokonał dyrektor szkoły Pan Jacek Dobrzyński. Podchodził  do każdego pierwszaka i kładąc na ramieniu duży ołówek przyznawał mu status ucznia Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika  w Goworowie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki. Był też pyszny tort, przygotowany przez rodziców. Dzień ten  zapewne  na długo pozostanie  w pamięci tych wszystkich, którzy mieli okazję wspólnie go przeżyć. Był pełen wrażeń i emocji. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce!

Katarzyna Chilicka
Elżbieta Kucharczyk

„Czytam z klasą”


Uczniowie klasy II c Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie przystąpili do Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt.: „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki ”.
Projekt skierowany jest do szkół podstawowych z terenu całego kraju i wspiera rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III.
Projekt trwa od 1 października 2019 roku do 30 kwietnia 2020 roku i składa się z III modułów.
W każdym z modułów uczniowie wybierają jedną spośród czterech zaproponowanych lektur, do której wykonują wybrane przez siebie zadania.
Wszystkie wykonane zadania dokumentowane i publikowane będą na stronie internetowej projektu.
Realizację projektu rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu wprowadzającego oraz ulepiliśmy z plasteliny Czytusie, które będą towarzyszyły nam podczas trwania projektu.
Do realizacji I modułu wybraliśmy książkę Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Wykonane przez nas zadania to:
1. Wykonanie gazetki tematycznej dotyczącej realizacji projektu i modułu.
2. Słuchanie czytanej lektury przez wychowawcę, uczniów oraz Panią Anetę Gąsior – nauczyciela biblioteki.
3. Wykonanie zadań w „Moim lekturniku”, m.in. uzupełnienie metryczki książki, narysowanie przygody wybranego bohatera oraz gry na tablet.
4. Zaprojektowanie i wykonanie zakładek do książki.

Wychowawca Anna Kaczmarczyk

Święto Niepodległości - filia w Szczawinie

11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy Polska stała się samodzielnym państwem.
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisało się w kalendarz szkolnych uroczystości. W naszej szkole uroczystości związane ze 101 rocznicą tego wydarzenia miały miejsce 8 listopada 2019r.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia flagi narodowej i odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze. W tym roku w części artystycznej uczestniczyli także nauczyciele, recytując poezję Z. Jerzyny, Cz. Miłosza i L. Wiszniewskiego.
Po programie artystycznym cała społeczność szkolna przyłączyła się do akcji ,,Szkoła do hymnu” i o godz. 11:11 odśpiewała cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego”.
Następnie odbyły się warsztaty plastyczne przeprowadzone przez opiekuna S U - p. A. Podleś, których uczestnikami byli uczniowie klas 0 - II ich rodzice oraz wychowawcy.  Wykonywane były kokardy narodowe, tym razem z białych i czerwonych kółeczek.
Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Natalia Zięba

Obchody Święta Niepodległości


Rocznice historycznych wydarzeń, świąt państwowych są doskonałą okazją do refleksji i wspomnień. Nie inaczej było 8 listopada bieżącego roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Tuż przed 101 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas IV – VIII przypomnieli o tym ważnym dla naszej Ojczyzny wydarzeniu. W czasie uroczystej akademii zaprezentowali wzruszający montaż poetycko – muzyczny, w którym przedstawili zawikłane losy Polaków i kręte drogi umiłowanej Ojczyzny do wolności. Uroczystość charakteryzował podniosły, patriotyczny nastrój wzmocniony przez  przemówienie wygłoszone przez dyrektora szkoły - p. Jacka Dobrzyńskiego oraz brawurowe wykonanie pieśni „Rogatywka” przez męską część chóru szkolnego.
Następnie cała społeczność szkolna, pod batutą p. B. Ciepierskiej, wykonała najpiękniejsze pieśni patriotyczne, dedykując je tym, którzy walczyli i przelewali krew  w obronie niepodległej Polski.
Apel zakończono odśpiewaniem (o godzinie 11.11 ) „Mazurka Dąbrowskiego”, włączając się tym samym w ogólnopolskie obchody Święta Niepodległości.

Małgorzata Dobkowska
Krystyna  Mucińska

Pan policjant ci pomoże!

 
W dniu 30.10.2019 r. zgodnie z harmonogramem innowacji "Magiczny świat zawodów" poznawaliśmy tajemnicę pracy policjanta.
Do naszej szkoły przybyli policjanci z Komisariatu Policji w Goworowie – asp. szt. Sławomir Subczyński i sierż. szt. Sławomir Galarski. Dzieci miały okazję dowiedzieć się na czym polega praca policjanta, jak wygląda mundur oraz jaki sprzęt jest potrzebny podczas służby. Pan Sławomir zapoznał z kryteriami, jakie należy spełnić, by wykonywać ten zawód. Przypomniał wszystkim jakie obowiązki ma  dzielnicowy. Goście opowiadali o zaletach i wadach wykonywanego zawodu. Największe zainteresowanie wzbudziły historie z codziennej pracy Policji. Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i zadawali pytania. Funkcjonariusze rozmawiali
z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach i zwrócili uwagę na znajomość numerów alarmowych. Przypomnieli również, jak ważną rolę odgrywa noszenie odblasków. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali odblaskowe opaski i zawieszki.
Serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia.
 
Barbara Rutkowska
Katarzyna Gałązka

Galeria zdjęć świetlica

Zajęcia sportowo – rekreacyjne w Środowiskowym Domu Samopomocy w Czarnowie


Chcąc uaktywnić osoby niepełnosprawne i pobudzić ich do aktywnego spędzenia czasu połączonego z rekreacją ruchową w dniu 21.10.2019r. na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Czarnowie odbyły się zajęcia sportowo - rekracyjne. W rozgrywkach wzięli  udział podopiecznymi ŚDS oraz uczniowie klas VI i VIII Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie.
Nad sprawnym przebiegiem wszystkich konkurencji czuwali nauczyciele wychowania fizycznego, panie: Elżbieta Reluga - Grabowska i Elżbieta Bieniecka oraz pracownicy ośrodka.
Nauczyciele przygotowali 12 różnorodnych konkurencji sportowo - rekreacyjnych, w których wykorzystano przybory typowe i nietypowe.
Uczestnikom zapewniono poczęstunek, promujący zdrową żywność. W ramach promowania zdrowego stylu życia podopieczni i pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy przygotowali wystawę pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Podstawą realizacji zajęć było zapewnienie osobom niepełnosprawnym pełnego uczestnictwa w życiu społecznym poprzez szeroko rozumianą integrację, zmianę postrzegania przez otoczenie oraz zwiększenie samodzielności. Szczególną rolę w tym dniu odgrywała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Goworowie, która świetnie opiekowała się ekipami od początku do końca zawodów.
Dzień zakończył się meczem piłki nożnej oraz wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. Wszyscy uczestnicy zmagań sportowych otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Taka inicjatywa dała możliwość „wyjścia do ludzi”, pozwoliła zapomnieć o własnej niepełnosprawności, dała poczucie własnej wartości. Pozwoliła czerpać radość z życia, odzyskać wiarę we własne siły i możliwości, zwiększyła poczucie solidarności oraz przynależności do grupy.
Oby więcej takich dni.

Elżbieta Reluga - Grabowska

Europejski Tydzień Kodowania.


W  dniach 5 – 20 października 2019  r. odbył się Europejski Tydzień Kodowania. Hasło tegorocznej akcji w naszej szkole: Programowanie to super zabawa! Wydarzenie organizowane jest w wielu krajach w całej Europie i ma na celu pokazanie wszystkim zainteresowanym, że programowanie jest twórcze i przydatne. We współczesnym świecie programowanie zajmuje coraz szersze obszary naszego życia. Nauka kodowania pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat oraz zwiększyć swoje szanse na znalezienie interesującej pracy w przyszłości. 

Nauczyciele prowadzący zajęcia przedstawili uczniom świat kodowania i inspirowali ich do działania i aktywności  na komputerach, urządzeniach mobilnych, w Internecie, jak i bez użycia komputerów. W ramach zajęć młodsi uczniowie tworzyli programy i animacje w środowisku Scratch, wykonywali plakaty. Zdecydowanie trudniejsze zadanie mieli starsi uczniowie, którzy zmagali się z zastosowaniem pętli i funkcji w środowisku Python, oraz tworzyli strony internetowe. Uczniowie mieli możliwość poznania środowiska do tworzenia aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android.
Dzieci i młodzież z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali łamigłówki programistyczne w serwisach internetowych wprowadzających w świat kodowania. Nawiązała się nawet ciekawa rywalizacja. Najaktywniejsi otrzymali dyplom.

Jadłospis

 

 

Koszt obiadów za miesiąc luty - 34 zł

 

Konkurs informatyczny

Obchody Dnia Edukacji Narodowej na Mazowszu

 

Dnia 29 października 2019 roku w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i nagród z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Święto to upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 roku.
Wyróżniono dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z rejonu płockiego, ciechanowskiego oraz ostrołęckiego. Wręczono 340 wyróżnień, w tym Medale za Długoletnią Służbę – 94 złote, 68 srebrnych oraz 54 brązowe, Medale Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Gospodarzami wydarzenia, wpisującego się w obchody Dnia Edukacji Narodowej, byli: p. Aurelia Michałowska - Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Wicewojewoda Mazowiecki – p. Artur Standowicz. Wśród gości, którzy przybyli na tę szczególną uroczystość można było zauważyć: p. Sławomira Adamca – Dyrektora Generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawicieli samorządów terytorialnych, związku zawodowego NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
W ceremonii uczestniczyli również pracownicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie, których uhonorowano odznaczeniami państwowymi przyznanymi na wniosek Dyrektora Szkoły – p. Jacka Dobrzyńskiego. Złote Medale za Długoletnią Służbę z rąk wspomnianych już gospodarzy Gali otrzymali: p. Krystyna Mucińska – nauczyciel języka polskiego, p. Danuta Gnys i p. Zdzisław Majk – pracownicy administracji i obsługi goworowskiej szkoły.
Ceremonię wręczenia odznaczeń, zasłużonym w rozwój mazowieckiej oświaty, uświetnił występ zespołu artystycznego „ART” z Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

Krystyna Mucińska
Jacek Dobrzyński

 

Wycieczka klas III

 


Dnia 15 listopada uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Goworowie wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Edukacji Regionalnej w Lipiance.
Dzieci uczestniczyły w ciekawej lekcji na temat warstw lasu i jego mieszkańców, którą poprowadził pan Krzysztof Zgorzelski- leśniczy z Lipianki i pan Krystian Kowalczyk z Nadleśnictwa Ostrołęka. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o życiu roślin i zwierząt w lesie. Spacerując leśnymi dróżkami obserwowały przyrodę i podziwiały jej piękno.Uczniowie doskonale już wiedzą, jakie znaczenie ma las dla człowieka i jak się w nim zachowywać. Na pamiątkę spotkania otrzymały budkę lęgową i karmę dla ptaków.
Odbyły się również warsztaty kulinarne, podczas których dzieci z dużym zaangażowaniem piekły słodkie rogaliki. Dowiedziały się wielu informacji i ciekawostek o pracy pszczelarza, życiu pszczół i ich ochronie oraz wykonały pachnące świece z wosku.
Wycieczka zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku i degustacją rogalików. Był to wspaniały dzień, pełen wrażeń i atrakcji. Uczniowie wrócili do szkoły bardzo zadowoleni, bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.

Katarzyna Chilicka
Elżbieta Kucharczyk

 

Turniej szachowy

Ogłoszenie

Gminne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym.

23 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Powiatowych w Goworowie odbyły się Gminne Zawody w Indywidualnym i Drużynowym Tenisie Stołowym. Do zawodów zgłosili się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej w Pasiekach i nasi tenisiści. Otwarcia turnieju dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Goworowie Pan Jacek Dobrzyński i przywitał wszystkich przybyłych zawodników i opiekunów. Zawody rozegrano w trzech kategoriach wiekowych:
- klasy IV i młodsi dziewczęta i chłopcy
- klasy V – VI dziewczęta i chłopcy
- klasy VII, VIII i gimnazjalne dziewczęta i chłopcy
Sędzią głównym był niezawodny Pan Józef Dobrzyński, przeprowadził losowanie, które zadecydowało o kolejności rozgrywek. Pierwsi do stołów podeszli chłopcy z najstarszej grupy, następnie dziewczęta z tej kategorii, a potem zawodnicy z klas V – VI i klasy IV.

„Dzień ten w sercach nam zostanie, bo dziś będzie pasowanie”


W poniedziałek 19 listopada 2018 roku odbyła się uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej, która zawsze wzbudza wiele emocji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli.
Uroczystość pasowania rozpoczęła się od przypięcia dzieciom rozetek w biało - czerwonych barwach z godłem Polski. Będzie to pamiątka 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Następnie dyrektor szkoły Jacek Dobrzyński skierował swoje słowa do pierwszoklasistów i ich rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz pasowanie na uczniów, którego dokonał dyrektor szkoły. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filii w Szczawinie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie klasy I otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książeczki o Polsce. Nie zabrakło też życzeń od koleżanek i kolegów z klasy III.
„Chodźcie, śmiało do szkoły pierwszacy,
Do zabawy wspólnej do pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnnie.
Szkoła dzisiaj serdecznie Was przyjmie!”

Do grona społeczności szkolnej wstąpili: Kacper Dziczek, Julia Laskowska, Kacper Mech, Przemysław Jan Mateusiak, Antoni Robert Podleś, Kacper Samoraj.
Pierwszakom życzymy samych sukcesów w nauce!

Wychowawczyni: Barbara Rutkowska

„Dwa skrzaty - dwa światy”- przedstawienie o tolerancji i szacunku


Dnia 16.11.2018 r. w godzinach popołudniowych przedszkolaki i uczniowie z Filii w Szczawinie obejrzały spektakl „DWA SKRZATY-DWA ŚWIATY” w wykonaniu aktorów teatru Kameleon z Krakowa. Była to pouczająca historia małego, niezaradnego skrzata, z której dzieci dowiedziały się, że nie można nikogo wyśmiewać.
Miały okazję przekonać się, jak ważna jest tolerancja. Krasnal Miluś i Miłasia angażując dzieci do aktywnego udziału w przedstawieniu pokazali, małym widzom, że nie wygląd jest najważniejszy w życiu lecz mądre i właściwe zachowanie.
Przedstawienie odbyło się w Hali Widowiskowo – Sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce. Sponsorem tego wyjazdu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Goworowie.
Składamy serdeczne podziękowania!

Barbara Rutkowska

Pasowanie na ucznia klas pierwszych.

9 listopada 2018 r. uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Na Ślubowanie przybyli: p. Jacek Dobrzyński – dyrektor szkoły, p. Karolina Zacharek – v-ce dyrektor, p. Joanna Janowska-Milczarek – v-ce dyrektor, rodzice uczniów, a także młodsi koledzy i koleżanki z grup przedszkolnych.

Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak musieli zaprezentować program artystyczny. Wspólnie ze starszymi koleżankami z klasy czwartej wzięli udział w przedstawieniu, w którym wykazali się umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Zaprezentowane utwory wykonywane przez dzieci tematycznie związane były z obowiązkami ucznia, bezpieczną zabawą, radością uczenia się i poznawania świata. Zgromadzeni na uroczystości goście nagradzali dzieci gromkimi brawami.

W dalszej kolejności pierwszoklasiści ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły – p. Jacek Dobrzyński, dokonał symbolicznego pasowania na ucznia - życząc samych sukcesów w długiej karierze szkolnej. Tradycyjnie dzieciom wręczone zostały pamiątkowe dyplomy, przygotowane przez dyrektora szkoły. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów z klas pierwszych. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy, by każdy dzień w szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania.

 Wychowawcy klas pierwszych

Anna Kaczmarczyk
Dorota Późniewska
Krystyna Zacharek

Ogłoszenie

Informacja

Ogłoszenie

Obchody Święta Niepodległości – Filia Szczawin


Obchody 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości miały w naszej szkole wyjątkowy i podniosły charakter. Uroczystość rozpoczęliśmy od wspólnego oglądania "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie", dzięki której przybliżyliśmy sobie początki powstania państwa polskiego oraz pochodzenie ojczystych barw narodowych. W dalszej części spotkania uczniowie kolorowali obrazki przedstawiające symbole narodowe.
Po zajęciach artystycznych spotkaliśmy się na uroczystej akademii, przygotowanej przez panie: Elżbietę Sobotkę i Dorotę Sobotkę. Dzieci poprzez recytację wierszy i śpiewanie pieśni patriotycznych przybliżyły nam historię naszego kraju, ukazując drogę Polski do niepodległości. O godz. 11:11 wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego” włączając się w akcję "Rekord dla Niepodległej".
Kolejnym punktem obchodów były warsztaty rodzinne, prowadzone przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Podczas zajęć, dzieci wspólnie ze swoimi rodzicami i babciami, wykonywały biało – czerwone kotyliony.
Na zakończenie uroczystości, wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Opiekun Samorządu Uczniowskiego, pani Agnieszka Podleś, w ramach podziękowań za udział w warsztatach i pomoc w realizacji przedsięwzięć, ufundowała dla wszystkich pyszny tort w barwach narodowych.

Elżbieta Sobotka, Dorota Sobotka

„Do końca niepodległa…” - uroczysta akademia w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Goworowie czynnie włączyła się w ogólnopolskie obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Program obejmuje wiele tematycznych akcji edukacyjnych i artystycznych. Jedną z nich była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów szkoły pod patronatem nauczycieli. Akademia uświetniła sesję Rady Gminy dnia 28.09.2018 r., która gościnnie odbyła się w Szkole podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie oraz 11.11.2018 r. w kościele parafialnym w Goworowie włączając szkołę w lokalne obchody święta. Był to montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas siódmych, ósmych oraz gimnazjum. Merytoryczny zakres zawierał się w okresie: od rozbiorów do współczesności. Na tle barwnej, wymownej dekoracji uczniowie recytowali utwory poetyckie opatrzone bogatym komentarzem historycznym, a patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru sprawiły, że akademia przybrała jeszcze bardziej uroczysty i patriotyczny charakter.
Program artystyczny przygotowali: Bożena Drabot, Michał Niechoda, Beata Ciepierska, Adam Dąbrowski, Dariusz Twardziak, Barbara Wójcik.

Bożena Drabot

Konkurs plastyczny „Lapbook o Polsce”


„Lapbook jest czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jego nazwa”. Kacperek Dziczek i Antoś Podleś wzięli udział w konkursie plastycznym „Lapbook o Polsce” zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Lapbook o symbolach narodowych i postaciach związanych z historią naszej Ojczyzny wykonany przez Kacperka został wyróżniony przez komisję konkursową. Uczeń wraz z wychowawcą uczestniczył w uroczystości ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród laureatom, która odbyła się 15 listopada 2018 roku w Ostrołęce. W ten sposób uczniowie z klasy I włączyli się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Barbara Rutkowska

Gminny konkurs plastyczny – filia w Szczawinie

"Nasze barwy narodowe na moim kotylionie" – to hasło Gminnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez opiekuna SU – panią Agnieszkę Podleś i Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie.
Celem konkursu było kształtowanie postaw patriotycznych wśród dzieci oraz włączenie w obchody 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Adresatami konkursu były dzieci z klas 0 – III szkół podstawowych z terenu Gminy Goworowo.
Spośród dostarczonych do organizatorów prac komisja wyłoniła laureatów w poszczególnych klasach:
I miejsce:
- Aleksandra Rabuczewska kl. "0" ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
- Kacper Samoraj kl. I ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
- Paweł Fidelis kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach
- Natalia Dobkowska kl. IIIa ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie
II miejsce:
- Aleksandra Sówka kl. I ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Pasiekach
- Dawid Wasilewski kl. III ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie – Filia Szczawin
III miejsce:
- Aleksandra Parzych kl. IIIb ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie

Dnia 13 listopada 2018 roku w Filii w Szczawinie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Na wszystkich uczestników czekały nagrody książkowe o tematyce patriotycznej, ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie. Dodatkowo pani Agnieszka Podleś przygotowała dla dzieci pamiątkowe dyplomy, a dla ich opiekunów podziękowania. Wspaniałą atrakcją dla uczniów była również zabawa balonami w biało – czerwonych barwach. Na koniec zaproszeni goście udali się na skromny poczęstunek. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i pomogli w realizacji zaplanowanych działań.

Agnieszka Podleś

Zaproszenie

Ogłoszenie


Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie! 12 listopada 2018 roku (poniedziałek) jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W wyżej wymienionym dniu nie będą prowadzone zajęcia dydaktyczno - wychowawcze oraz zajęcia opiekuńcze.

Dyrektor S.P. im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

„Jesienią, jesienią sady się rumienią…”


Dnia 30 października 2018 roku odbyła się szkolna wycieczka do pobliskiego sadu w ramach programu "Owoce i warzywa w szkole”.
Uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej z uwagą słuchali Pana Ludwika, który z wielką pasją opowiadał o swoim sadzie w Szczawinie. Dzieci poznały kilka odmian jabłoni. Z ochotą próbowały różnych jabłek, które zachęcały smakiem i pięknymi kolorami. Ogrodnik opowiadał także o zabiegach pielęgnacyjnych prowadzonych w jego sadzie.
Zwiedzający podziwiali sad i z uwagą słuchali informacji na jego temat. Po powrocie do szkoły uczniowie klasy I poznali zasadę działania sokowirówki, a następnie odbyła się degustacja soku przygotowanego z przyniesionych z sadu jabłek.
Zachęcamy wszystkich do spożywania soków ze świeżych owoców. Smacznego!

Barbara Rutkowska

Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe

30 września 2017 r. nad Narwią w Ostrołęce odbyły się w sportowej atmosferze Powiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Zorganizowane zostały przez Szkolny Związek Sportowy. Po ukończonych biegach w poszczególnych kategoriach najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy i medale oraz uzyskali awans do zawodów międzypowiatowych. Nasi uczniowie też wzięli udział w tych biegach i zakwalifikowali się do zawodów na kolejnym etapie.
I miejsce – Krystian Subzda
V miejsce – Julia Dąbkowska
VI miejsce – Przemysław Książek
VII miejsce – Aleksandra Rutkowska
X miejsce – Radosław Rurka
Dziękujemy uczniom za godne reprezentowanie szkoły i gratulujemy zwycięstwa zawodnikom oraz dziękujemy opiekunom P. K. Zacharek i P. J. Karpińskiemu.

Ze sportowym pozdrowieniem
Elżbieta Bieniecka

My kochamy misie małe i duże


Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zaprosiliśmy do naszej szkoły misie małe i duże. Towarzyszyły dzieciom na każdych zajęciach. Dzisiaj były w centrum zainteresowania. Odbył się nawet szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Mój kochany miś”. Uczniowie opowiadali o tym, skąd mają swoje maskotki. Nie obyło się bez oglądania bajek, których głównymi bohaterami są misie.
Przedszkolaki miały wspaniałe pomysły na ozdabianie piernikowych ciasteczek.
Maluchy dostały pluszowe zabawki do swoich sal.
Największą atrakcją tego dnia był przepyszny tort w kształcie misia, który wywołał tyle pozytywnych emocji. Dzieci miały jeszcze inne słodkie upominki.
Dziękujemy państwu Romanowskim oraz rodzicom za wspaniałą niespodziankę.

K. Gałązka, M. Gołębiewska, N. Zięba

 

 

Artur Siódmiak CAMP Największa Lekcja WF-u


Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Największej Lekcji Wychowania Fizycznego na Torwarze 16 listopada 2017 r. Była to ogólnopolska inicjatywa Artura Siódmiaka, która buduje sportowe zaangażowanie wśród uczestników gdzie w asyście gwiazd sportu mogli stawiać swoje pierwsze krok na boisku, wyzwalając pozytywne sportowe emocje i skojarzenia. Takie doświadczenie to początek sportowej przygody.

Dorota Ciskowska

Program „Umiem pływać” 2017 zakończony


Uczniowie klas II i III SP Goworowa zakończyli naukę pływania w Parku Wodnym w Ostrołęce. Zajęcia były finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 80% oraz Urząd Gminy w Goworowie w 20%. W zajęciach nauki pływania uczestniczyli również uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej i I – III Gimnazjum, które były w całości pokryte przez UKS „TROPS” ze środków finansowych pozyskanych przez Urząd Gminy w Goworowie. UKS TROPS złożył ponownie wniosek na naukę pływania klas I-III na rok szkolny 2018 do Ministerstwa Sportu i Finansów. Jeżeli przejdzie pozytywną weryfikację kolejni uczniowie wezmą udział w bezpłatnej nauce pływania.

Dorota Ciskowska

Iza i Kacper w finale Sportowej Drużyn Marcina Gortata.


24 listopada 2017 w Hali Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi odbył się ogólnopolski finał sportowej drużyny Marcina Gortata „Mierz Wysoko”. Uczestniczyło w nim 60 drużyn z 6 województw, składających się z dwóch zawodników (dziewczynki i chłopca) biorących udział w projekcie. Naszą szkołę reprezentowali: Nicola Głażewska i Przemysław Dudziec oraz Iza Podolak i Kacper Damięcki. Po pierwszym etapie Iza i Kacper zajęli drugie miejsce i zakwalifikowali się do ścisłego finału gdzie walczyli o nagrodę główną – wyjazd do stolicy Stanów Zjednoczonych na mecz ligi NBA oraz spotkanie z Marcinem Gortatem.
Były ogromne emocje nerwowa atmosfera i walka do końca. Zmagania naszych sportowców uwieńczyło zaszczytne piąte miejsce (na 60 drużyn), ale warto podkreślić, że do wygranej zabrakło naprawdę niewiele sekund. Była to niesamowita przygoda i lekcja, która w przyszłości na pewno zaowocuje wygraną.

Opiekunowie projektu:
Dorota Ciskowska
Jacek Dobrzyński

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole.

   

     10 listopada w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika odbyła się akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość ta miała na celu przypomnienie społeczności szkolnej jak ważne dla każdego Polaka jest święto obchodzone 11 listopada. Uczniowie klasy V b recytowali wiersze, chór szkolny śpiewał patriotyczne pieśni. Zaprezentowano film "Niezwyciężeni" przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej i animację dotyczącą symboli narodowych naszego kraju. Była to dla uczniów pouczająca lekcja historii, lekcja patriotyzmu. "Bo naród bez historii nie istnieje. To byłoby nie fair".

Michał Niechoda

Próbny egzamin gimnazjalny

Ogłoszenie dla uczniów
Próbny egzamin klas III gimnazjum z OPERON-em odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 05.12.2017 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 06.12.2017 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 07.12.2017 r.o godz.9:00
Spotkanie wszystkich uczniów klas III z dyrektorem szkoły odbędzie się na holu – II piętro w gimnazjum o godz. 8:50.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

Ogłoszenie dla zespołów nadzorujacych
Próbny egzamin klas III gimnazjum z OPERON-em odbędzie się w dniach:
- część humanistyczna dnia 05.12.2017 r. o godz. 9:00
- część matematyczno – przyrodnicza dnia 06.12.2017 r.o godz.9:00
- część z języka obcego nowożytnego dnia 07.12.2017 r.o godz.9:00
Zebranie zespołów nadzorujących przebieg egzaminu odbędzie się w pokoju nauczycielskim w gimnazjum o godz. 8:45.

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

List Mazowieckiego Kuratora Oświaty dotyczący Mazowieckiego Informatora dla Rodziców i Opiekunów Dziecka z Niepełnosprawnością.

Mistrz Ortografii 2017/2018

    3 listopada 2017 roku w Gimnazjum w Goworowie, na wzór dyktanda narodowego, odbyło się III Szkolne Dyktando Ortograficzne pod hasłem: „Mistrz Ortografii 2017/2018”.
   Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Do zmagań z językiem polskim przystąpiło 60 gimnazjalistów, 4 odważnych nauczycieli oraz 6 osób z zaprzyjaźnionych instytucji goworowskich. Uczestnicy pisali dyktando pełne „pułapek” ortograficznych.
    W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.
   W kategorii gimnazjalistów I miejsce i tytuł „Mistrza Ortografii 2017/2018” zdobył Cezary Miłek z klasy IIA. Mistrzem ortografii z nielicznej grupy nauczycieli została p. Bogumiła Lewicka-Mróz. Natomiast najlepiej z zaprzyjaźnionych instytucji napisała p. Sylwia Wilczewska.
    Podczas konkursu panowała wspaniała atmosfera. Nagrody dla zwycięzców zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2017/2018.
Już dzisiaj zapraszamy do kolejnych zmagań ortograficznych. Do zobaczenia za rok.

Agnieszka Dudziec
Joanna Gryczka

Wymiana pocztówkowa

 

W obecnych czasach pisanie do kogoś listów i wysyłanie pocztówek z pozdrowieniami odchodzi w niepamięć. Każdy woli napisać SMS-a lub e-maila, bo tak jest łatwiej i wygodniej.
Ale czy oby na pewno?
Chcąc od najmłodszych lat uczyć dzieci tej ciekawej formy komunikowania się, jaką jest wysyłanie listów i pocztówek, wspólnie z uczniami z klasy 3c zdecydowałam się dołączyć do ogólnopolskiej akcji i rozpocząć pocztówkową przygodę.
Akcja polega na wymianie pocztówek z innymi szkołami z całej Polski. Poza tym uczniowie zapoznają się z mapą Polski, promują własny region i świetnie się bawią.
Mam nadzieję, że poprzez taką akcję dzieci nie odejdą od tej wspaniałej formy komunikowania się z innymi i będą ją szerzyć dalej.

Anna Kaczmarczyk

Harmonogram spotkania z rodzicami w dniu 23.11.2017 r.

 

Zebrania klasowe z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Goworowie odbędą się 23 listopada 2017 r. (czwartek) o godz.:
15.00 – 15.15 – spotkanie rodziców z dyrekcją szkoły w stołówce szkolnej;
15.15 – 16.00 – spotkanie rodziców z policją, pedagogiem i psychologiem w stołówce szkolnej (agresja, przemoc, cyberprzemoc, stalking, bezpieczeństwo w sieci);
16.00 – 16.30 – spotkania rodziców z wychowawcami klas (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – oddziały gimnazjalne;
16.30 – 17.00 – spotkania rodziców z wychowawcami klas (w klasach i pomieszczeniach według harmonogramu przydziału) – szkoła podstawowa;
17.00 – spotkanie dyrekcji szkoły z radą rodziców.
Nauczyciele, którzy nie mają wychowawstwa pozostają do dyspozycji rodziców w godz. 14.45 – 17.15

Przydział sal szkoła podstawowa

Przydział sal gimnazjum

Serdecznie zapraszamy

 

Dyrektor SP im. M. Kopernika w Goworowie
mgr Jacek Dobrzyński

XV Wojewódzki Przegląd Legend Mazowsza.

      16 listopada 2017 roku w Brzeźnie odbył się XV Wojewódzki Przegląd Legend Mazowsza. Na scenie zaprezentowało się 6 grup teatralnych. Naszych gimnazjalistów, już trzeci i niestety ostatni raz w tym składzie, reprezentowała grupa teatralna „Proskenion”.
     Pod czujnym okiem Pani Agnieszki Dudziec wystawiliśmy legendę Artura Oppmana „Syrena” - do której sami napisaliśmy scenariusz. Cieszy nas to, że Sylwia Orłowska – za rolę pustelnika Barnaby, zdobyła zaszczytny tytuł „Najlepszej aktorki”. Ponadto wszyscy otrzymaliśmy nagrody rzeczowe. Szkoda tylko, że jak bywało w poprzednich latach nie mogli przyjść na nasz występ uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Uczennice klasy IIIC

Spotkanie z rodzicami - filia w Szczawinie

Szanowni Rodzice!
Dnia 22 listopada 2017 r. (środa), odbędą się zebrania klasowe z rodzicami uczniów/dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie - Filii w Szczawinie

Harmonogram spotkań:
14:30
spotkanie z wychowawcą grupy „Biedroneczki” p. Natalią Zięba
spotkanie z wychowawcą oddziału przedszkolnego p. Agnieszką Podleś
spotkanie z wychowawcą klas II – III p. Elżbietą Sobotka
15:00 – spotkanie z dyrektorem szkoły oraz kierownikiem filii
15:30 - spotkanie z wychowawcą grupy „Misie” p. Mileną Gołębiewską

Kierownik filii Barbara Rutkowska

Plan zajęć korekcyjno - kompensacyjnych 2017/2018

PONIEDZIAŁEK
5g.l. kl. II a
6g.l. kl. IV c
7g.l. kl. V b, kl.VI a,
8g.l. kl. VII b, kl. VII c

WTOREK
5g.l. kl. III b
6g.l. kl. IV b
7g.l. kl. V a
8g.l.14:40-15:25 kl. VII a, kl. VII c,

ŚRODA
5g.l. kl. 0c, kl. I a,
6g.l. kl. II a, kl. I b ,
7g.l. kl. kl.VI a
8g.l. kl. VI b, kl. VI c
9g.l.15:20-16:05Gim. kl. III B, kl. III C

CZWARTEK
5g.l. kl. II b
6g.l. kl. II b
7g.l. kl. V b

PIĄTEK
5g.l. kl. III c
6g.l. kl. IV a
7g.l. Gim. kl. II B
8g.l. Gim. kl. II C,

Wszystkie zajęcia odbywają się w sali nr 24 SP

Ewa Mirowska

Nauka i zabawa

13 października 2017 r. uczniowie oddziałów przedszkolnych i klas I-III Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie rozpoczęły kolejne spotkania z Panią Muzyką.
Uczniowie uczestniczą w comiesięcznych spotkaniach prowadzonych przez profesjonalnych muzyków z Agencji Artystycznej „Mat” z Olsztyna. Celem tych zajęć jest przybliżenie uczniom twórczości słynnych kompozytorów, budowy i brzmienia instrumentów muzycznych, przekazanie wiedzy o muzyce, zaszczepienia u dzieci miłości do muzyki i zachęta do gry na instrumentach muzycznych.
Wspaniałą formą przekazu tej wiedzy jest bajka słowno-muzyczna z udziałem dzieci. Pozwala na przyswojenie treści w szybki i niezauważalny sposób, a także daje szansę rozwoju wrażliwości i estetyki dziecka.
Elementem mobilizującym do czynnego udziału dzieci w comiesięcznych spotkaniach jest konkurs z nagrodami w ramach: Turnieju Wiedzy o Muzyce, którego finał odbywa się zawsze w czerwcu oraz Konkurs Wokalny, który umuzykalnia dzieci.
Podczas pierwszego koncertu w Turnieju Wiedzy o Muzyce zmagali się uczniowie klas trzecich.

Anna Kaczmarczyk

 

Konkurs "Pani Jesień" – Filia w Szczawinie


Podsumowanie i uroczyste wręczenie nagród uczestnikom szkolnego konkursu plastycznego "Pani Jesień" odbyło się 8 listopada 2017 roku. Uczniowie klas 0-3 wzięli licznie udział w konkursie plastycznym pt "Pani Jesień" celem konkursu było rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej, a także wrażliwości na piękno przyrody. Komisja wyłoniła spośród nich następujących laureatów:
I miejsce
Antoni Robert Podleś kl. O
Kacper Kordaś kl. III
Kacper Dziczek kl. 0
II miejsce
Kacper Pasterczyk kl. II
Aneta Pacuszka kl. II
III miejsce
Lena Brzozowska kl. III
Wyróżnienie
Przemysław Jan Mateusiak kl. 0
Julia Laskowska kl. 0
Łukasz Wierzbicki kl. III
Jakub Niegowski kl. II
Paweł Grabowski kl. II
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięzcom gratulujemy!

Organizator:
Elżbieta Sobotka
Eliza Skrzecz-Witkowska

Znajdź Właściwe Rozwiązanie

„Znajdź Właściwe Rozwiązanie” to program profilaktyki palenia tytoniu dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
Celem głównym programu jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.
Cele szczegółowe:
- Integracja grupy. Wyróżnienie liderów. Uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do nie palenia.
- Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb, a przede wszystkim konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego powietrza.
- Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczaniem się sposobów odmowy.
- Uczenie rozpoznania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami.
- Uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.
W roku szkolnym 2017/2018 program będzie realizowany w klasach VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum.

Elżbieta Bieniecka

Bieg po zdrowie

Bieg po zdrowieProgram Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „ Bieg po zdrowie” jest projektem ogólnopolskim, został opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami. Program będzie realizowany w klasach IV szkoły podstawowej.
Główne cele programu:
- Zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów,
- Przekazanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych
- Kształtowanie podstawowych umiejętności w zakresie asertywnego zachowania.
Cele szczegółowe programu:
- Zwiększenie wiedzy u uczniów na temat palenia papierosów,
- Uzyskanie przez uczniów wiedzy na temat liczebności osób niepalących i palących w naszym kraju,
- Pokazanie dzieciom zalet nie palenia
Zajęcia w programie „ Bieg po zdrowie” realizowane będą za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących dostosowanych do wieku odbiorców. Podstawą zajęć będzie stymulowanie kreatywności i aktywności. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą mogli stosować w codziennym życiu.
Program powinien angażować nie tylko środowisko szkolne, ale i domowe uczniów oraz całe społeczności lokalne. Posłużą temu prace domowe, do których wykonywania angażowani będą także rodzice.

Elżbieta Bieniecka

 

Działalność UKS "TROPS" Goworowo

Zarząd UKS TROPS
PREZES – DOROTA CISKOWSKA
Z-CA PREZESA – MICHAŁ NIECHODA
SEKRETARZ – GRZEGORZ DZIERZGOWSKI
SKARBNIK – EDYTA FURMANIUK
CZŁONEK – KAROLINA ZACHAREK
CZŁONEK – JAROSŁAW KARPIŃSKI

KOMISJA REWIZYJNA
PRZEWODNICZĄCA – ELŻBIETA BIENIECKA
Z-CA PRZEWODNICZĄCEGO – ELŻBIETA RELUGA-GRABOWSKA
CZŁONEK – KRYSTYNA GAJEWSKA

SEKCJE:
1. SIATKÓWKA
2. KOSZYKÓWKA
3. TENIS STOŁOWY
4. PŁYWACKA

UKS to klub zrzeszający dzieci, młodzież, rodziców, nauczycieli i sympatyków. Propaguje zdrowy styl życia, szerzy czynną rekreację i wpływa na rozwój sportu na terenie gminy. Uczestnicy zajęć wiedzą, że sport wychowuje, uczy pokory, cierpliwości i systematyczności. To doskonała forma odreagowania po obowiązkowych zajęciach w szkole. Natomiast element rywalizacji, aspekt zwycięstwa i porażki, pokora - to wszystko wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Działania klubu zmierzają do zainteresowania uczniów czynnym uprawianiem różnych dyscyplin sportowych ze szczególnym uwzględnieniem siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego i nauki pływania oraz rozwoju kultury fizycznej w szerokim rozumieniu tego słowa.
UKS „TROPS” Goworowo czynnie uczestniczy w życiu kulturalno – oświatowym naszej gminy, ściśle współpracując z jednostką podlegającą Radzie Gminy i Wójtowi, Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Goworowie oraz Starostwu Powiatowemu w Ostrołęce. UKS TROPS podjął współpracę z Ministerstwem Sportu i Turystyki, Unią Związków Sportowych w Warszawie, Fundacją Marcina Gortata MG13 oraz Fundacją Artura Siódmiaka. Dzięki w/w partnerom możemy uczestniczyć w programach, pozyskując środki finansowe na naukę pływania i sprzęt sportowy.
W ostatnich latach UKS „TROPS” Goworowo organizował szereg imprez sportowo-rekreacyjnych o zasięgu lokalnym, powiatowym i międzypowiatowym – Liga Powiatowa w Piłkę Siatkową, Międzypowiatowy Turniej Szachowy „Szach – Mat”, Walentynkowy Turniej w Piłkę Nożną. UKS „TROPS” Goworowo współpracuje z innymi klubami sportowymi działającymi na terenie powiatu ostrołęckiego i innych powiatów ościennych.
UKS „TROPS” uczestniczy w programach: „Umiem pływać” – nauka pływania dla klas I-III, „Multi Sport”, „Junior Sport”, SKS, „Klub” , „Mierz Wysoko”, „Zimowy Narodowy”, „Największe Lekcje WF-u – Artur Siódmiak Camp”.

Dorota Ciskowska

 

Święci – przyjaciele z Nieba

„Święci są jak niezliczone małe lusterka,
w których przegląda się Jezus”
(Św. Jan Maria Vianney)

Uroczystość Wszystkich Świętych pobudza do refleksji nad własnym życiem, tym co dobre i piękne. Przykładem pięknego życia mogą być dla nas osoby beatyfikowane i kanonizowane.
Uczniowie w ramach katechezy o świętych otrzymali zadanie: przebrać się za wybranego świętego, mieć jego atrybut i opowiedzieć o nim w pierwszej osobie. Ci uczniowie (…i nie tylko uczniowie ;-)), którzy podjęli zadanie spisali się świetnie.
Na katechezę zawitali m.in.: św. Jadwiga, św. Cecylia, św. Piotr, św. Dominik Savio, św. brat Albert, bł. Karolina Kózkówna, św. Hiacynta, św. Patrycja, św. Sebastian, św. Zofia, św. Weronika, Najświętsza Maryja Panna, św. Marta, św. Łucja, św. Anna.
Dziękuję uczniom i rodzicom za zaangażowanie.

Bogumiła Lewicka-Mróz


"Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości"
(św. Jan Paweł II)

Dnia 30 października w naszej klasie odbyła się nietypowa i bardzo ciekawa lekcja religii. Przebieraliśmy się za osoby święte i rozmawialiśmy głównie o tym jak żyli i czym się zajmowali. Okazuje się, że większość prowadziła skromny tryb życia, a swoje życie poświęcili wyłącznie Bogu.
Na tej pomysłowej katechezie mogliśmy zobaczyć i poznać bliżej postać m.in. św. Anny, św. Weroniki, św. Królowej Jadwigi czy św. Piotra.
Ta lekcja na pewno pozostanie nam w pamięci na długo i poszerzyła naszą wiedzę o nowe wiadomości.

Wiktoria Iwańska
ucz. kl. II A gim.

Podróż po naszej Ojczyźnie – Polsce

10 listopada 2017 r., piątek filia w Szczawinie przybrała odświętny wygląd. Nauczyciele ubrani w stroje w barwach narodowych. Uczniowie i przedszkolaki, z daleka widoczni, w strojach galowych. Na szkolnym korytarzu piękna dekoracja – pociąg, mapa Polski, warszawska Syrenka…
Przebieg Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole:
1. Krótka informacja na temat Narodowego Święta Niepodległości. 
2. Wspólne oglądanie filmu „Kto Ty jesteś? Polak mały.”
3. Rozmowa o symbolach narodowych.
4. Oglądanie legendy o Lechu, Czechu i Rusie połączone z głośnym czytaniem tekstu.
5. Odśpiewanie hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”.
6. Nauka słów oraz melodii piosenki pt. „Jestem Polką i Polakiem”.
7. Rodzinne warsztaty plastyczno – techniczne.
Mamusie, tatusiowie a nawet ciocie wspólnie z dziećmi wykonywali biało - czerwone kotyliony. Toczyły się rozmowy na temat barw narodowych.
8. Prezentacja prac.
9. Część artystyczna pod hasłem: „Podróż po naszej Ojczyźnie – Polsce”.
10. Quiz wiedzy o Polsce.

Dziękujemy wszystkim za piękną lekcję patriotyzmu!

Kierownik filii
Barbara Rutkowska

Mało nas, mało nas do pieczenia chleba…


Uczniowie filii w Szczawinie zastanawiali się jakie prace muszą być wykonane, żeby chleb znalazł się na naszym stole. Wycieczka do piekarni w Goworowie pomogła wyjaśnić wiele wątpliwości związanych z wypiekiem pieczywa. Okazało się, że praca piekarza jest bardzo trudna. Dzieci zobaczyły również jak funkcjonuje cukiernia. Słodkie ciasteczka są przepyszne, ale wymagają wysiłku wielu osób, żeby znaleźć się na sklepowych półkach.
Dziękujemy Państwu Romanowskim za zaproszenie!

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie uczniów - filia w Szczawinie

W naszej szkole realizujemy wiele zadań związanych z bezpieczeństwem dzieci.  W ramach edukacji zaprosiliśmy policjanta - st. asp. Sławomira Subczyńskiego, który spotkał się z uczniami klas II-III i dziećmi z oddziałów przedszkolnych. Nasz gość omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Przypomniał również o konieczności noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź plecaku.
Tematem spotkania było także bezpieczeństwo w sieci. Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci oraz o tym, jak się przed nimi bronić. Zwrócił również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w Internecie. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały filmy edukacyjne na temat zagrożeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z Internetu lub telefonu komórkowego. Prowadzący spotkanie wspomniał o zjawisku cyberprzemocy.
Uczniowie czynnie uczestniczyli w rozmowie, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawali dużo pytań. W nagrodę otrzymali plany lekcji. Policjant zapoznał nauczycieli oraz dzieci z programem pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok”.
Dzięki spotkaniu uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli im uniknąć wielu niebezpieczeństw.

Kierownik filii: Barbara Rutkowska

Pliki do pobrania

Dokumenty w opracowaniu

Karta organizatora imprezy - dyskoteki szkolnej.
Prośba o przybycie Rodzica do szkoły.
Spotkanie z rodzicami.
Zgoda Rodziców na przetwarzanie danych osobowych, wykorzystanie wizerunku ucznia i wyjście poza teren szkoły.
Klasyfikacja uczniów - zagrożenie ocenami niedostatecznymi.
Karta wycieczki (imprezy).
Zgoda rodziców/prawnych opiekunów na przejazd prywatnym samochodem osobowym.