Narodowe Czytanie 2022 r.

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 21, wrzesień 2022 Administrator

11 edycja Narodowego Czytania za nami. Tym razem uczniowie zaprezentowali „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Oprócz tych bardziej popularnych jak: „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Świtezianka”, „Świteź”, „To lubię” publiczność miała okazję wysłuchać mniej znane, jednak równie zajmujące i tajemnicze, a niekiedy zabawne utwory mistrza polskiego romantyzmu. Ballady i romanse mają ponadczasowy charakter, ich uniwersalna treść jest aktualna również dzisiaj, dlatego tak chętnie po nie sięgamy. Kto nie zna przestrogi wypowiedzianej w balladzie „Świtezianka”?
– „Dochowaj, strzelcze, to moja rada:
Bo kto przysięgę naruszy,
Ach, biada jemu, za życia biada!
I biada jego złej duszy!” —
Albo żoneczki Pana Twardowskiego, której diabeł nie umiał poświęcić siebie i swej wolności. Wolał zrezygnować z duszy Twardowskiego niż przysiąc jej „miłość, szacunek i posłuszeństwo bez granic”. Jak wspomniał pan Piotr Kosiorek, Wójt Gminy Goworowo, gość Narodowego Czytania, z balladami zetknął się w wieku 4 lat, kiedy to babcia recytowała z pamięci „Tato nie wraca: ranki i wieczory /We łzach go czekam i trwodze”. Dopiero w 8 klasie na języku polskim dowiedział się, że jest to arcydzieło literatury polskiej, ballada pt. „Powrót taty” Adama Mickiewicza, której też musiał się nauczyć na pamięć, bo tego wymagała jego polonistka. Opanowanie tekstu nie sprawiło mu jednak kłopotu, bo właściwie już go znał. Podczas lekcji języka polskiego, bo chyba rzadziej w domu rodzinnym, a także dzięki Narodowemu Czytaniu, kolejne pokolenia Polaków poznają piękno i wartość literatury polskiej. Z przyjemnością wysłuchaliśmy interpretacji tekstów w wykonaniu uczniów ZSP w Goworowie pod opieka p. Agnieszki Kordasz i uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Goworowie pod opieką p. Agnieszki Kosiorek i p. Agnieszki Dudziec.
KLASA VIII B
"Lilije"
Pani – Alicja Andrzejewska
Starzec – Oliwia Dudziec