Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 05, wrzesień 2022 Administrator

Początek roku szkolnego to nieodłączna część życia każdego ucznia i nauczyciela, który zazwyczaj przypada 1 września. Tego dnia społeczność goworowskiej szkoły podstawowej wzięła udział w uroczystym apelu rozpoczynającym rok szkolny 2022/2023.
Jako pierwsi nowy rok szkolny powitali uczniowie klas 0-4, później dźwięk dzwonka usłyszeli uczniowie klas starszych, czyli 5-8.
Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego.
Część oficjalną uświetniło przemówienie dyrektora szkoły, pani Barbary Marianny Grabowskiej. Pani dyrektor powitała przybyłych gości: Wójta Gminy Goworowo – pana Piotra Kosiorka, księdza Jerzego Kaczyńskiego – proboszcza parafii p. w. Podwyższenia Krzyża Św. w Goworowie, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli, którzy rozpoczęli pracę w naszej szkole oraz nowego pracownika niepedagogicznego, a także wszystkich przybyłych uczniów, rodziców i pracowników szkoły.
W swojej wypowiedzi pani dyrektor podkreśliła, że dzisiejsza szkoła bardzo się zmieniała. To szkoła wielu wyzwań – zarówno dla uczniów, nauczycieli i pracowników, jak i rodziców. Uczniowie nie boją się poznawać tego, co nowe, zawierać znajomości i przyjaźni, prześcigają nas swoją spontanicznością, odwagą oraz umiejętnością podejmowania wyzwań. Pani dyrektor nawiązała do teorii Janusza Korczaka, które doskonale pokazują, jak poznawać i wychować dziecko, aby wspomóc jego rozwój i kształcenie: „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż”.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Goworowo, pan Piotr Kosiorek, który skierował kilka ciepłych słów do uczniów i nauczycieli.
Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego piątoklasiści wyrecytowali wiersze nawiązujące do beztroskich, pełnych przygód wakacji. Nie zabrakło również utworów patriotycznych. Przypomnieli o jednej z najtragiczniejszych rocznic w naszej historii – 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Oddali hołd poległym, składając kwiaty i zapalając znicz przy pomniku ofiar II wojny światowej.
Tego dnia pożegnano także odchodzącą na emeryturę p. Krystynę Zacharek, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Według przyjętego zwyczaju dyrektor szkoły, pani Barbara Marianna Grabowska podsumowała ścieżkę zawodową nauczyciela.
Małgorzata Dobkowska, Aneta Gąsior