Czym zaciekawić? Nasze rozmowy o sztuce…

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 12, maj 2021 Administrator


„Wytwory artystyczne, które towarzyszą nam od początku świata , świadczą o tym, że ludzkość nie potrafi żyć bez sztuki” – tak rozpoczęła się dyskusja o sztuce na edukacji polonistyczno-społecznej.
Czym jest sztuka?
Temat wywołał duże zainteresowanie wśród uczniów klasy III w Filii w Szczawinie. W dyskusji padały hasła: malarstwo, rzeźba, fotografia, film, architektura.

Czym jest więc sztuka współczesna?
Zwróciłam uwagę swoim uczniom na zmiany, jakie pełni sztuka na przestrzeni cywilizacji. Artysta na początku był rzemieślnikiem w dziedzinie dekoracji i architektury, a dziś jest interpretatorem otaczającego nas świata. Jednym z haseł, jakie przyświeca w historii sztuki współczesnej jest „sztuka dla sztuki”, którego celem jest zwrócenie uwagi, by artyści dla swoich poszukiwań znajdowali różne środki wyrazu.
Do najwcześniej wprowadzonych nowatorskich rozwiązań należą abstrakcje, collage, fotomontaż. Uczniowie klas I-III uwielbiają te techniki.
Nasze rozmowy o sztuce nie mogły obyć się bez twórczości artystycznej. Mali artyści, bo taką rolę dziś przyjęli, stworzyli własne obrazy i rzeźby, w których wyrazili współczesne cechy sztuki. Trzecioklasiści zorganizowali szkolną wystawę - galerię prac.

Wychowawca: Barbara Rutkowska

Odsłony: 358