Święto Zmartwychwstania Pańskiego

Kategoria: Informacje Opublikowano: środa, 31, marzec 2021 Administrator

„Spójrz na Krzyż, a zobaczysz głowę Jezusa pochyloną, aby cię pocałować,
Jego ramiona rozwarte, aby cię objąć,
Jego serce otwarte, by cię przyjąć, by zamknąć cię w swojej miłości.”

(św. Matka Teresa z Kalkuty)

Wielki Tydzień rozpoczął się w Niedzielę Palmową, która obchodzona jest na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Tego dnia w kościołach błogosławione są palmy, zrobione z zielonych gałązek, suszonych roślin, bazi, wiosennych kwiatów. W niektórych regionach Polski palemki zdobią kwiaty wykonane z bibuły.

Przed nami święte dni Triduum Paschalnego, które rozpoczyna Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, na której Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. To także Dzień Kapłaństwa, składamy życzenia księżom, ofiarując im przede wszystkim modlitwę. W kościołach katedralnych sprawowana jest przed południem, pod przewodnictwem biskupa, Msza Krzyżma. Wieczorem w kościołach parafialnych odprawia się Mszę Wieczerzy Pańskiej. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy.
W Wielki Piątek - pochylamy się nad cierpieniem i śmiercią Pana Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest odprawiana Msza Św. Odbywa się nabożeństwo wielkopiątkowe, złożone z: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii Św. i procesji z Najświętszym Sakramentem do Grobu Pańskiego, gdzie zostaje wystawiony do adoracji.
W Wielką Sobotę trwamy przy Grobie Pańskim, świecimy pokarmy wielkanocne i oczekujemy na Wigilię Paschalną, na której odbywa się błogosławieństwo ognia i wody chrzcielnej.
„Chrystus Zmartwychwstał! - Prawdziwie Zmartwychwstał!”
Wielkanoc jest największym, najstarszym i centralnym świętem chrześcijańskim.
To już nasze drugie Święta Wielkanocne przeżywane w czasie epidemii. Czas bardzo trudny dla nas wszystkich, postarajmy się przeżyć go jak najlepiej, łącząc się duchowo ze sobą.
Pani Beata Ciepierska z grupą uczniów z kl. 3 nagrała piękne utwory, które wprowadzają nas w przeżycia tych świętych dni. Wsłuchajmy się w słowa, rozważmy je, aby mimo epidemii przeżyć święta jak najpiękniej i najpełniej.

Życzymy błogosławionych Świąt Wielkanocnych. Niech Zmartwychwstały Pan błogosławi całej naszej społeczności szkolnej.

Beata Ciepierska, Katarzyna Bochenek,
ks. Paweł Szabłowski, Bogumiła Lewicka-Mróz