DZIEŃ MARCHEWKI – W FILII W SZCZAWINIE

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 25, listopad 2019 Administrator


W środę 20 listopada 2019 roku obchodziliśmy Dzień Marchewki. To kolejne działanie z zakresu promocji zdrowia w ramach programu ,,Szkoła promująca zdrowie”.
Tego dnia w szkole dominował kolor pomarańczowy, a tematem gazetek klasowych i wystawy szkolnej była marchewka.
Warzywo to jest znane i uprawiane na całym świecie. Najwięcej witamin dostarcza spożywane na surowo, dlatego też uczniowie pod opieką wychowawców wykonywali soki marchewkowo - jabłkowe, ucząc się przy tym obsługi sokowirówki.
Podczas wspólnego spotkania dzieci poznały osiem powodów, dla których warto jeść marchewkę (pod różną postacią). Dowiedziały się również, że nie każda marchewka jest pomarańczowa. Występuje bowiem w kolorze białym, żółtym, czerwonym, a nawet ciemnofioletowym.
Pani kierownik Barbara Rutkowska zwróciła uwagę na to, iż każdy z nas miał na sobie jakąś część garderoby, która była w kolorze pomarańczowym. Wśród uczniów najbardziej wyróżniały się stroje Zuzanny Gałązki i Aleksandry Rabuczewskiej. Dziewczynki w nagrodę za pomysłowość otrzymały soki marchewkowe.
Następnie podsumowaliśmy szkolny konkurs kulinarny (adresowany do dzieci i ich rodziców) na najciekawszy przepis, którego głównym składnikiem była właśnie marchewka.
Spośród dostarczonych prac komisja wyłoniła laureatów:
I miejsce: Zuzanna Gałązka – kl. I
II miejsce: Wiktoria Oleksiak – kl. ,,0”
III miejsce: Kacper Dziczek – kl. II
Pozostałe prace zostały wyróżnione.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci wyciskarek do soków i obieraczek do warzyw, których fundatorem była organizatorka konkursu – p. A. Podleś.
Rodzice nie tylko podzielili się z nami swoimi przepisami, ale także przygotowali polecane dania. Mogliśmy skosztować tych pyszności, m. in. ciasta marchewkowego, upieczonego przez p. Ewę Brzozowską, popijając je wcześniej wykonanym sokiem.
Serdecznie dziękuję dzieciom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tego dnia.

opiekun SU – Agnieszka Podleś

Odsłony: 1153