„Nie depczcie przeszłości ołtarzy…”

Kategoria: Informacje Opublikowano: poniedziałek, 29, maj 2023 Administrator

Pod takim hasłem, dnia 19 maja 2023 roku, odbył się XIX już konkurs recytatorski. „W Hołdzie Św. Janowi Pawłowi II…” recytowano wiersze polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Rok 2023 Senat Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Wisławy Szymborskiej, ze względu na 100. rocznicę jej urodzin.
Młodzież, w słowie wiążącym, zwróciła uwagę na wartości, którymi kierowali się w życiu: Jan Paweł II i Wisława Szymborska, a które tak często są pomijane lub wręcz odrzucane przez współczesnych.
Papież, Jan Paweł II miał ogromny wpływ na losy świata. W ciągu 26 lat swojego pontyfikatu uczynił wiele dobrego. W jednym człowieku, oprócz doskonałości i świętości, skupiało się mnóstwo zainteresowań. To był papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta, aktor i miłośnik gór. Zasłynął jako niestrudzony pielgrzym, władający wieloma językami oraz inspirator przemian na świecie. Stał się dla wielu niezaprzeczalnym Autorytetem.
Wisława Szymborska, wybitna poetka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury fascynuje czytelników na całym globie. Zainspirowana jej wierszem Sanah nagrała piosenkę z tekstem wiersza „Nic dwa razy…”. (wykonała ją podczas konkursu Zuzanna Gałecka). Noblistka stała się też ambasadorką polskiej kultury za granicą. Jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków.

Młodzież prowadząca: Patrycja Gałecka, Maja Stworzjan, Jakub Kwiatkowski i Hubert Więckiewicz dokonali porównania tych dwojga wyjątkowych ludzi. Okazało się, że wiele ich łączy, np.: rejsy kajakiem, miłość do książek, tworzenie poezji, Kraków, studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, zdolności plastyczno – artystyczne, uwielbienie dla natury, dorastanie w czasie II wojny światowej.
Po krótkim wstępie prowadzący przedstawili  skład jury: p. Krystyna Drabot, p. Joanna Gryczka, p. Ewa Wyrębek, p. Barbara Grabowska) i rozpoczęto prezentację wierszy w wykonaniu uczniów przygotowanych przez polonistki: p. Elżbietę Bieniecką, p. Agnieszkę Kosiorek, p Żanettę Korczakowską, p. Agnieszkę Dudziec, p. Małgorzatę Dobkowską. Kiedy członkowie jury udali się na naradę, w ramach Ogólnopolskiego projektu „Mistrzyni Szymborska”, Koło Zdrowego Żywienia częstowało babeczkami przygotowanymi wspólnie z opiekunem p. Ewą Lubiak i p. Żanettą Korczakowską, wzbogaconymi o cytaty fragmentów wiersza Wisławy Szymborskiej. Po obradach przewodnicząca komisji podsumowała wysoki poziom konkursu. Przyznano miejsca wg kategorii wiekowych:
Klasy IV – VI
I miejsce – Jan Dąbrowski kl. V b;
II miejsce – Łucja Niegowska kl. V b;
III miejsce – Natalia Ciepierska kl. V c.

Klasy VII – VIII
I miejsce – Natalia Zalewska kl. VII a;
II miejsce – Natalia Dobkowska kl. VII a;
III miejsce – Anna Twardziak kl. VII b.

Wręczono nagrody ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Goworowie oraz Szkołę Podstawową w Goworowie.
Na koniec Jakub Kwiatkowski podziękował przybyłym recytatorom, opiekunom i gościom: „Dziękując za uwagę, chcemy prosić wszystkich o dobrą pamięć o Papieżu, Świętym Janie Pawle II, którego, jako niepodważalny autorytet, należy czcić i naśladować. Nie pozwólmy na pomówienia, szkalowanie i głoszenie nieprawdy. Pielęgnujmy wartości i nasze tradycje, nie dajmy pogrześć mowy i wiary”. Uroczystość zakończono odegraniem (na saksofonie) „Roty” w wykonaniu  Marty Dymerskiej, której wysłuchano  z wielkim skupieniem i szacunkiem w pozycji stojącej.
Dla wszystkich, którzy poświęcili swój wolny czas i zaangażowali się w organizację uroczystości Bartosz Pietras zagrał „Tango”. Dziękujemy, oprócz wyżej wymienionym, również: p. Grzegorzowi i Renacie Dzierzgowskim, p. Dorocie i  Markowi Skierczyńskim, p. Agnieszce i Edwardowi Dąbrowskim, p. Agnieszce i Jakubowi Podlesiom, p. Annie Rurce, p. Michałowi Kosiorkowi, Bartkowi Żebrowskiemu, Filipowi Ziębie. Także GOKSiR za użyczenie potrzebnego miejsca i sprzętu. Recytującym uczniom za udział, gościom za przybycie.

Organizatorki XIX edycji:
Agnieszka Kosiorek