Wiersze na małe i duże troski

Kategoria: Informacje Opublikowano: czwartek, 02, marzec 2023 Administrator

W rozwijaniu i wzbogacaniu kompetencji emocjonalnych uczniów bardzo  ważna jest postawa nauczyciela podczas jego kontaktów z uczniami oraz podejmowane  działania.

Doskonałym przykładem rozpoznawania potrzeb dzieci i trafnego odpowiadania na nie jest udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”.

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki Łukasza Tartas „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”.
Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom, np. jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, z poczuciem porażki, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak odnaleźć swój talent, jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę), jak odnaleźć się w świecie (jak zadbać o przyrodę, jak pokonać nieśmiałość, jak pokonać niecierpliwość).

Powyższa tematyka wzbudziła zainteresowanie uczniów klasy II  w Filii w Szczawinie. Wychowawca dbając o rozwój emocjonalny dzieci zrealizował w I semestrze następujące zadania:

• Poznanie postaci bohatera projektu i książki – kota Amadeusza
  • Światowy Dzień Fair Play czyli, jak pomóc dziecku przegrywać
  • Międzynarodowy Dzień Lenistwa ( Czy coś się stanie, gdy uczeń klasy II przyjdzie do szkoły w piżamie? Kilka sposobów, by pozbyć się nudy.)
  • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania (Dlaczego tak ważne jest, by być aktywnym oraz właściwie się odżywiać?  Dlaczego Amadeusz grymasił przy jedzeniu?)
  • Międzynarodowy Dzień Medycyny Weterynaryjnej (Co działo się w opowiadaniu „O kotku Amadeuszu, który poszedł do weterynarza”? Jakie emocje w drugoklasistach wywołała wizyta u lekarza weterynarii w Goworowie?  Jak ludzie pomagają zwierzętom, a zwierzęta ludziom.)
  • Dzień Kota – Amadeusz ma swoje święto! (Jakie emocje towarzyszą nam, gdy otrzymujemy lub wręczamy prezent, który nam się podoba lub nie podoba? Czy lubimy dostawać prezenty i dlaczego? Jaki prezent ucieszy Amadeusza?)

Wychowawca: Barbara Rutkowska